TIROLERS jodelen nooit BüBEB En als ze het toch doen noemt men ze gekken Verhoudingen volkomen veranderd TWEE WEKEN „TIROL" VOOR FL 164 (III) Ook zes en dertig literaire standwerkers treden aan Sta, SWA »w'ü*V „In Londen staat een huis" vol leuke mensen Nieuwe vinding op gebied van lierenconfectie GROOTHANDELSGEBOUW, TROTS VAN ROTTERDAM (8) Concurrenten gaan bij elkaar op visite 5 „Ajuus Feest BIJENKORF-BOEKENWEEK Leerzame expositie Industrieschool GEBRUIKT Leerlingenuitvoering in Nieuwe Zuiderkerk HET VRIJE TONEEL Systeem-Hulsman brengt wellicht omwenteling in confectie-industrie Mevrouw H. Freezer zocht de „rebellie" Uitreiking kruisen en eretekenen Donderdag 28 Februari 19S2 ■mumnrimi r hm i n i .«iisiisiNBiaieu iiiiiiiiiiDiigL'iwngiKiuisawiraiiiiJ.'CEKmi!'-siuiMrajajum.^iiiyagsiiiiiiuaiciaGuuicaittuaujij.iasu (Van onze speciale verslaggever) j\lOG vier dagen en dan is het j>-*- weer afgelopen met het lachen," zei juffrouw Fieeen klein juffrouwtje dat het hele jaar gebogen zit in een bedompt kan' toorlokaalwaar men elkander gans de dag giftig beloert, *s Avonds is ze altijd alleen. Veer' tien dagen mag ze lachen met de reisvereniging voor konderdvier- enzestig gulden in de Oostenrijkse Alpen. En dan is 't weer gedaan Onwillekeurig nam kaar gezicht even die wezenloze uitdrukking aan waarmee men daar op het bureau het leven passeert. Ik groet u, lieve juffrouw Fie, namens ons allen vanaf deze plaats, en moet u van de jongens zeggendat zo het vale leven u beklemt, ge nog eens denken moet aan onze vervaarlijke Ollie, die de raspa danste met de stokoude Stoppel in Ober-Stokachdat diens Tiroler knoken er van ram melden. En doe uw dunne chef dan eenmaal verbleken met die schallende lachdie slechts wij van u kennen! JA, die Tirolers. mensen! Zij zijn anders dan ge denkt. Zij weige ren u joechei-roepend en pitaresk op de blote knieën slaand tegemoet te treden. De knieën ztfn trouwens helemaal niet bloot in de winter, want dan is het knap koud daar. En ik heb er ook geeneen zien staan jodelen op een bergtop. In. de wijde omtrek waxen er slecnt,s twee 'die dat konden. Dat waren artis- ten. „Gekken", zeiden ze in het dorp. En denkt maar niet dat die op een bergtop klommen om een nummertje weg te geven. Ze voel den merkwaardigerwijs de lust tot jodelen slechts in zich op komen wanneer er een heleboel mensen om hen heen stonden. Dat is de waar- beid. Nee, die Tirolers zitten voorna melijk thuis boven op de kachel: een aardige Tiroolse gewoonte De kachels zijn er op gebouwd Ze zitten er dure souvenirs te maken voor de touristen, wat een bloeiende tak van huisvlijt is in het hele land. Af en toe houden 2e daar even mee op om wat te schateren om die buitenlanders, die dagen reizen om hier in de sneeuw te vallen, terwijl re niet eens hoeven. Slechts zo nu en dan tonen ze openlijk hun verachting, door in hun huisjasje op de ski's met een zestig-kilometervaart feilloos de bergen af te suizen. Maar alleen als ze toch naar de kruidenier moeten. Ja, ze zijn gek! Ze gaan daar de sneeuw in als ze-op de kachel kun nen zitten! Si GELUKKIG hadden Wü een ge- pensionneerde tabaksplanter uit Sumatrr. in onze groep die een boel van Tirol afwist. Een vriendelijke, krasse heer, die nog een heel eind weg skïde. Hij had drie jaar in een Japans gevangenkamp gezeten, ver telde hij ons, en hij kon dat geen verloren tijd vinden, want zo he lemaal op een tabaksplantage lees je veel, er» vorm je een eigen me ning. maar je ziet nooit iemand om er over te praten. Hij had in dat kamp overigens voornamelijk geleefd van slangen. Vaak had hij het geluk gehad een meer dan twee meter lange slang tegen te komen. Hij pakte die dan gauw bij de staart en trok het ge vaarlijke beest hard achteruit om hoog. Dan kon zo'n slang niet veel meer doen, want dan waren er min stens een paar wervels gebroken. Slangen smaakten niet naar via of paling, legde hij uit. doch meer naar kip. Twee jaar geleden is hij aangere den door een motorrijder fn Ne derland, en sindsdien is zijn er.e been een centimeter korter dan zijn andere, zei hij. Je ziet er niets van. Ook heeft hij daar een deuk in zijn jukbeen van overgehouden, dïe je eveneens .niet ziet. maar hij heeft mil even laten voelen. Hij danste echter nog als een. jongkerel, en wanneer wil 's avonds spelletjes speelden deed hij van harte mee. Alleen toen Henkie en Sep gingon proberen wie het langst op het hoofd kon staat, liet hij verstek gaan. Maar bij blindeman netje, stoelendans, pesten, bal in 't petjehaantje de voorste hoort „Ik heb dan ook drie weken niet gerookt', zei hij belerend tot het jonge geslacht. Ook ging hij er trots op geen ons vet aan het llif te hebben, wat hij doorslaand voor ons bewees door zijn vel tussen duim en wijsvinger te pakken en een hele slag om te draaien. Zoals ik a] zei wist hij veel van Tirol, want hij was er twintig jaar geleden ook al eens geweest, en hij leerde ons dat men in dit land zeer hartelijk is. en rooit vergeet elkander hy het passeren een „Grüss Gott" toe te ro°nen. Daar hij niemand wilde beledigen keek hij voortdurend £oed uit. en haalde alle boeren uit hun werk teneinde niemand over te slaan. Ja. ik vrees zelfs dat de onversaagde man deu ren heeft geopend teneinde ook de slapenden deze inheemse groet over te brengen, want hij staat voor niets. De Tirolers zeggen overigen® nipt „Griisp Gott". Z<? zeggen „sGott" of „ott", En wij zijn eenmaal een bars kletn jongetje tegen gekomen dat alleen maar ,.tt" zei uit de mondhoek. Dat vonden wij toen zo Ingelicht klinken dat wil het alle maal zo zijn gaan doen Maar tnpn ik in de laatste dagen dat zelfde wakkere manneke nog eens tegen kwam, en hem ziin eigen „tt" In het gelaat plaatste, riep hij „Ajuus" li hoogtepunt van de hele reis 7" is toch zeker wel geweest het feest by de oude Stoppel, de kas telein van de herberg „Zur Traube" in Ober-Stockaeh: een grijsaard met een keizerlijke snor. Lang ge leden heeft hij tweemaal oen daad verricht. Hij heeft éénmaal op ne gen meter afstand in een mini maal klein roosje geschoten, en éénmaal vlak er naast. De beide schietschijven heeft hij in de ge*- lagkamer opgehangen, en sindsdien lag hij onder die twee .schijven uit te rusten. Hij is zeer oud ge- worden. Soms kon hij opkijken naar zijn twee tropheeën met de tevre den blik van een mens die iets tot stand heeft gebracht in zijn leven. Totdat die avond onze Ollie bij hem binnen rolde, en hem alsnog de stramme mergpijpen van de vloer deed lichten. Het is toen ge weest dat hij die verdwaasde blik in de ogen kreeg, die hem sinds dien kenmerkt: de blik van een blinde die plotseling ziende wera. Die avond is hij opgestaan om niet meer te gaan liggen, en ik denk dat hij tot aan zijn dood toe zal gewagen van ene „Herr OUe". Want gaan praten is hij ook. „Voor de eerste wereldoorlog was Oosten rijk een rijk land" zei hij nog te gen mij „Toen hadden we hier geen schillingen ais geld, maar guldens. In Holland hebben ze nu nog gul dens. Daar zijn ze nog rijk". En hij knikte begrijpend. Het was me een feest, mensen! Het dorp had namelijk het plan op gevat al vast een voorproefje van het aanstaande carnaval te genieten door bij Stoppel een rondje te gaan dansen. Nu had het dorp slechts honderd-zesentwintig inwoners, waaronder een dertig feestlustigen. Wy waren met zjjn vijfendertigen, waaronder een twintigtal feestlusti- gen. Ge begrijpt dat het een hele gebeurtenis was, toen wij daar op,- eans jodelend en joechei-roepend binnen traden, en het aantal feest gangers verdubbelden. In het begin raakten wy wel wat in de war met die vlugge walsen en. stamp polka's die daar in de mode zijn, maar alras ging het beter, en die Tirolers bleken ook goed ge sorteerd in marsen, waar je zowat alles op kunt dansen met een beet je goede wil. Onze He kie heeft zelfs nog een Russische hurkdans ten beste gegeven op het lied „Moskwa Maja", het Aaaamstèèr- daaam" van de Russen. Hij zong de originele Russische tekst er per soonlijk by. Ja zeker, die jongen spreekt een aardig mondje van buiten de poort. Geleerd van een grise Moskouwer. denk ik, toen bij in 1943 in Duitsland zat. Nu zija die Tirolers wereldbe roemd omdat ze zo hard en door dringend kunnen zingen, zoals ge weet, en dat hebben ze ons dan ook laten horen. Maar stelt u daar als Nederlander niet te veel van voor. hoor Wij kunnen harder, dat is bewezen Goed. Dolf en. ik zijn er drie dagen schor van geweest, maar we hebben hun oren dan ook laten klapperen en de muren doen verbleken. Zeer laat in de avond zijn wij huiswaarts gekeerd. En als fijne jongens hebben wij de schoenen uitgetrokken onder aan de trap ten einde de thuisblijvers niet wakker te maken. Helaas hoorden wij de volgende ochtend dat dit niets ge holpen had,. daar wij vereeten had den onze monden te sluiten, en wij, naar wij vernamen, uit volle borst jodelende naar boven zijn ge slopen. Ook zijn enigen van ons al zingende of, ais zii daar te schor toe waren, al „Woef! Woef!" Toe pende. in het verkeerde bed ge stapt. wat ook een boel herrie gaf. En onze Ollie schijnt iedereen zo aardig zijn gaan vinden dat hij allen zonder uitzondering nog even harteliik de hand is gaan schudden. En wie zijn hsnd ntet boven de dekens had, schudde hij gewoon even de neus. Maar wie daarom treurt is een kniesoor! Op drie plaatsen in het land komt het literaire marktwezen a.s. Za terdag weer tot eendaagse bioeï, In de Bijenkorven te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam treden dan de letterkundige standwerkers aan om met hun geraffineerde verkooptechnieken de beursen voor het boek te openen. Rotterdam, dat vorig jaar voor het eerst kennis maakte met dit aantrekkelijke experiment, waarbij het publiek op ongedwongen wijze in direct contact kan komen met de Nederlandse schrijvers en schrijfsters, krijgt een „algemene" boekenmarkt, d.wjt. van vrijwel alle vormen van letterkunde, uit gezonderd de pure billetrie en jeugdlectuur. In 16 kramen, die artistiek aan gekleed worden door de reclame- ateliers van de Bijenkorf, zullen 36 bekende figuren boeken aan de man brengen en desgewenst signeren op het gebied van filo sofie. psychologie en paedagogie, natuurwetenschappen en hobbies, geschiedenis, kunst, muziek, toneel en dans, luchtvaart, „Domein der Vrouw" en zeevaart. Ds G. van Veldhuizen en een katholieke collega-zielenherder ne men de godsdienst voor hun reke ning, ir A. Bmmenes en Joh. A. Pieterse de sport. Denksport is toe vertrouwd aen dr Max Euwe en H. W. Filarski en een bepaald pikante combinatie vormen de schrijvers van concurrerende politieromans: "Willem van ïependaal en commis saris Voordewind. Jan Brussc cn Anthanle van Kampen *>taan In de kraam „Reizen en trekken" en dan Is er nog een speciale Stand gewijd aan Rotter dam, waar L. W'. Schmidt en rar W. F. Lichtcnauer de wacht be trekken. Men zou het op prijs stel len als het publiek deze boeken markt. die op de 3c verdieping ge houden wordt, vooral In de och tenduren bezoekt. De nieuwe Byenkorf: wie, waar. wanneer? Tijdens de bijeenkomst, waarop deze mededelingen verstrekt wer den, kwam 2011 het anders kunnen? het gesprek ook op het nieuwe gebnuw voor de Bijenkorf, dat vermoedelijk een plaats zal krijgen aan de Coolsingel op het terrein waar .o,a, nu nog het „Asro"-pand slaat. Indien dit pand inderdaad In het voorjaar van 1953 door de Dienst van Stadsontwikke ling en Wederopbouw verlaten zou worden, is het mogelijk dat men met de voorbereidingen tot de bouw van de nieuwe Bijenkorf een begin zal maken. Mnar dit alles is nog zeer onzeker, evenals de per soon van de architect (en). aan wie de opdracht uiteindelijk gegeven zal worden. Speculaties hierom trent: Le Corbusier of een Neder landse bouwmeester, zijn daarom Wandelen voor de EHBO Op 8 en 9 Maart zal door de pro- pa gandacommissie van de WKR een mars worden georganiseerd waar van de baten ten goede komen van de „Vereniging Rotterdam EHBO". vooi'lopig niets anders dan..., spe culaties. De tentoonstelling van de Indus trieschool voor meisjes geeft een suggestief beeld van hetgeen de leerlingen presteren en waarin zij worden onderwezen. In de gebouwen aan de Bloklandstraat en Oranje boomstraat staan ook vanavond nog de vele stands opgesteld die de toe schouwer langs de vier jaren leiden, waarin de meisjes zich voorbereiden op het einddiploma A.V.O. {Alge meen Vormend Onderwijs). AI di rect wordt In de eerste klas begon nen met het geven van Dier- en Menskunde, Boekhouden, het bespre ken van gedichten en andere onder werpen. Daarnaast neemt het mo- detekenen een belangrijke plaats in. Het begint met een eenvoudig Jurkje, maar in de hoogste klassen kraaien bal- en trouwjaponnen ke ning en wordt alleen maar op order gewerkt als in een echt atelier. Ze ventig procent van de verkoopsprijs krijgt de leerlinge zelf in handen, de rest gaat in de schoolkas, waaruit het materiaal wordt bekostigd. Voor het theoretisch gedeelte van de vakken zijn filmapparaten aan wezig. Ook wordt veel aandacht besteed aan de individuele vorming van het kind. Het behoeft zich niet te hou den aan een be.-^alde opgaaf, maar Iaat zyn fantasie de vrye loop. 'Het gevolg van deze methode is, dat veel meisjes zichzelf ontdekken en na de opleiding verder leren en knippen tot zy een volleerd cos- tumiere of naaister zijn. Gaan de ambities daarna nog verder, dan zorgt een avondcursus aan deze school voor het Mulo-diploma, dat nodig is voor de opleiding lerares A.V.O. Een keurig ingerichte, ruime keu ken geeft toegang tot de geheimen der kookkunst. Vierentwintig leer lingen kunnen hier tegelyk bakken, koken en stoven naar hartelust. Ieder heeft een eigen oventje, goot steen, gasfornuis en kastje tot zijn beschikking en hanteert met een huiselijkheid de koekepan, dat de toeschouwer zich thuis gaat voelen en elk moment de gong voor 't eten verwacht. 1 Advertentie (t. M.j Wanneer U iedere dag mensen te woord moet staan, is een rustig en tactvol optreden vereist. Door ge regeld NERVA-NOVA dragees te gebruiken, zult U onder alle om standigheden Uw kalmte weten te bewaren. NERVA-NOVA MAAKT U STERK! 1.25 en 2,pr0 per verpakking De derde leerlingenuitvoering van het Rotterdams Toonkunst Conservatorium, "Woensdagavond in de Nieuwe Zuiderkerk, werd voor een zeer groot gedeelte in. beslag genomen door leerlingen uit de or- gelklasse van Piet van den Kerk- hoff. Dat ze allen met vrucht het onderwijs volgen, daarvan getuigde duidelijk de prestaties die werden geleverd; deze varieerden, ook in de begeleidingen, van goed tot uit muntend. En de keuze der werken was zeker niet gering, want het programma vermeldde namen van componisten als Bach, Franck, Du- rtiflé, Reger en Viêrne. Een voor dracht door een leerling uit de klasse van J, H. Besselaar Jr. be reikte technisch en muzikaal dit zelfde voortreffelijke peil. Afwisseling in het programma bracht een leerlinge uit de viool- klame van Jewssey Wulff, dïe ver dienstelijk de sonate in E van Handel speelde, een kwartet uit de vocaai-ensembleklasse van Hans ochouwman, met. de zeer goed ge zongen An Evening Hymn van Purceli H. v. B. Een verrassing is het telkens weer te zien hoe de huidige Engelse toneelschrijvers een talent ontwikkeld hébben om hun stof te peuren uit de actualiteit, En met welk „journalistiek," flair zij een gebeurte nis weten om te vormen tot een stuk zeer levend en boeiend toneel. Iets dergelijks werd hier reeds opgemerkt bij^de vertomng van «Zijne Excellentie", een stuk, dat bewees, dat actualiteit heus niet uitsluitend gelegen hoeft te ztjn in. de regionen van hemel-en-cutrde bewegende problemen als A- en H-bommen, ontwapening, wereldvrede of andere verheven zaken. Het Vrije Toneel droeg gisteravond in de Rotterdam- ache Sphouwburg een nieuw bewijs voor deze constatering aan in de gedaante van ,Jn Londen staat een huis", een luchtige fantasie, heet van de naald der actualiteit geschreven De beroeringen in „The Happy 1 BBC konden door het V.U.-publiek Family" van de gepensioneerde nauwelijks opgemerkt worden. Maar spoorwegambtenaar Lord, worden daarnaast werd toch nog genoeg namelijk teweeggebracht door niets andere vrolijkheid op het presen- meer of minder dan bet Festival of I Vt- Dlaadje gelegd en Jan TeulingS Britain (1951). Een onhandige ar- had het gevalletje bijzonder geestig chitect heeft een toegangsweg to de expositieterreinen aan de Sou'Ji Bank precies dwars door het htis van de gezellig kibbelende, m <ar zeer eendrachtige familie geprojec teerd. Hier is een directe aan dag gedaan op het oer-Engelse gevoel van „my house is my castle" (mijn huis is mijn burcht) en onder in vloed van een „progressieve" vriend van de oudste dochter kom) het ge zelschap dra in revomthmnaire stemming. Het huis wordt gebarri cadeerd, de voedselvoorraad geïn specteerd. men knutselt met accu's en motortjes, laat het bad vollopen, bestookt de oprukkende politie me' conservenblikjes en na een acht daags beleg doorstaan te hebber, zegeviert men moe en hongerig over de autoriteiten. In plaats van bet huis te slopen, biedt de regering een totale restauratie aan plus vrij kaart) es voor alle vermaakgelegen heden van het Festival, De schrijver Michael Clayton Hut ton heeft zijn pretentieloze, maar zeer vermakelijke stuk doorspekt met sneers en grapjes op actuele, deels politieke. Engelse toestanden, waar natuurlijk voor Nederlandse oren nogal wat van verloren gaat. Met name de toespelingen op de Gistermiddag mochten wij in de zaak van de N.V. Gebr. Coster kennis maken met het coupe-systeem Hulsman. Dit systeem, een vinding van de 44-jarige kleermaker M. S. Hulsman, zaï zeer belangrijke gevolgen hebben voor de confectie-industrie. Het betekent nameljjb, dat aan de heren- confeetïe een blijvende perfecte pasvorm en een belangrijk langere levens duur dan van de huidige confectie, kan worden gegeven. Dit wordt bereikt doordat de na- staat, gaan na verloop van tijd tuurlijke lichaamsmaten rechtstreeks in het patroon worden verwerkt. Dit is in tegenstelling met het tot nu toe gebruikte systeem, waarbij de vorm van. borst en. kraag In de stof werd gedresseerd, d_w.z. met hete ijzers 'a de stof geperst. Door dat de stof uit levende vezels be- Advertentie LM.) «Moeder zegt ik heb „lekkere" honger,*' omdat ik alléén biscuits vin Patn» lust!" de vezels weer terug in hun natuur lijke stand en wordt het eostuum „slobberig", de pasvorm is eruit. Het nieuwe systeem nu waarborgt een blijvende pasvorm. Voor stof fen met streep- en ruitdessins zal het verloop van de ruiten en stre pen veel zuiverder, zijn, doordat de stof niet door dressuur wordt mis vormd. Dit alles werd verteld door de heer H. van AmsteL hoofdcoupeur van het confectiebedrijf N.V. A.J. de Levita Ca te Amsterdam, dat geheel zal overschakelen op het nieuwe systeem. Een aantal cos- tuums werd gedemonstreerd. Inder daad is bij het nieuwe systeem de pasvorm, speciaal bij de schouders, verrassend goed. Hst tijdrovende en dure veranderen van gekochte con fectie zal niet meer nodig zijn. Het is zelfs mogelijk, een goedzittend eostuum te vervaardigen zonder passen. Zaterdag a,s. begint de firma Cos- ter met de verkoop van costuums, vervaardigd volgens dit systeem. Aan het onderwerp „Rebellie te gen. de moraal" besteedde mevr. Harriet Freezer gisteravond in de lunchroom van de Bijenkorf een. uitvoerige bespreking. Op de ma nier, waarop zij af en toe in hefc weekblad „De Groene Amsterdam mer" pleegt te schrijven, trachtte zii ook dit betoog op te bouwen, maar terwijl schrijven verplicht tot enige rangschikking van gedachten het vasthouden van een draad het betoog, kan spreken in deze trant leiden tot totale onoverzich telijkheid. Hoewel er dus hier en daar ogenblikken waren, dat er om werkelijk geestige zinsneden kon worden gelachen, waren er toch teveel grapjes, die gebaseerd leken op een handig maniertje en aan de „rebellie" werd nauwelijks ge raakt- Overigens voor hen, die van wat populaire philosofie houden en van oude waarheden in een new- look jasje geen verloren avond. DE heer L. J. A. van Doorn (Van Doom's Engroshandel in Jacht-, Toerist- en Kam peer artikel en) was juist in gesprek toen wij hem een bezoek brachten in 2ijn nieuwe be huizing op de derde étage van het Groothan- rielsgebouw. Wy kregen een stoel aangeboden in de langwerpige kantoorruimte en hadden dus de tijd rustig de omgeving op te nemen. Een kantoor dat met één blik is te overzien. Proper en eenvoudig gemeubileerd, doelmatig ingericht, stalen bureau's, ramen aan de zijde van de Conradstraat die veel licht doorlaten, een lange balie waaraan de klanten kunnen worden te woord gestaan; aan de andere zijde de magazijnen. Wij maakten voor onszelf een vergelijking met de vooroorlogse ruimten in de Oppert, en later in de noodbehuizingToen kwam de heer van Doorn. Hij had iemand bij zich en stelde hem aan ons voor. Tegelijk ver zocht hij ens even mee te lopen; wij konden dan een kijkje nemen in de showroom en de magazijnen. Wij hebben dit natuurlijk gedaan en wij werdén voor de zoveelste maal overtuigd van de talloze voordelen die het Groothandelsge- houw aan de grossier biedt, voordelen als de practische en overzichtelijke opslag der goede ren, de vlotheid der expeditie, het assortiment van de toonkamcr. Wij werden ook toegelaten m een kamer, die aanvankelijk op ons de in druk maakte van een rariteitenkabinet. Gered uit de puinhopen in de Oppert, verduidelijkte de heer v. Doorn. Daar stond dan een ver wrongen brandkast, een verschrompelde schrijfmachine en tientallen andere door het vuur aangevreten voorwerpen, die eens tot de inventaris van zijn zaak hadden behoord- Hij had er geen afstand van kunnen doen. Zijn bezoeker nam afscheid en de heer v Doorn nam ons mee naar zijn privékantoor. „Wie denkt dat het was?" vroeg hij. „Misschien een klant „Mis! Een concurrent! Hoort u dftt? Een concurrent. Verbaast u dat niet? Zoiets zou vroeger onbestaanbaar zijn geweest. Stel je voor dat concurrenten bij elkaar op visite gingen. Dat kon eenvoudig niet. Maar in het Groothandelsgebouw is dat mogelijk- Hier zijn de verhoudingen volkomen gewijzigd. De con current komt binnen en je laat hem de hele zaak zien en dan zegt hij: Hé, dat heb je aar dig opgelost, ik denk dat ik het ook zo doe. Op mijn beurt loop ik by hem binnen en hij toont me zijn zaak. Niemand vindt het vreemd. We leren, van elkaar en we helpen elkaar. Ik geloof dat dit het geheim van de collectieve behuizing is." Zo werden wij toevallig getuige van een ge beurtenis waarvan de heer Thurmer ons reeds had verteld toen hij ons sprak over bepaalde gewijzigde verhoudingen die in het Groot- handelsgebouw waren gegroeid. Hij had met geen woord overdreven. Aunfoor, magazijn en showroom grenzen onmiddellijk aan elkaar. Dit is een koekje van dc showroom van v. Doom's EngroS- handel in het Groothanddsgebouw j Op dezelfde verdieping spraken wij met de heer H. Citroen, directeur van N.V. v.h. I. de Jongh Sc Co, Damesmodeartikelen en Fourni turen. Een oude, Rotterdamse firma, die al meer dan 110 jaren bestaat. Oorspronkelijk is ze gevestigd geweest aan de Hoogstraat, later, in 1929, verhuisde ze naar de Oppert. Daar brandde het pand in Mei '940 tot de grond toe af. In Den Haag werd de zaak opnieuw opge bouwd, daar vond men in de v. Limburg Sti- rumstraat een tijdelijke behuizing, die veel te klein was en waar men dikwijls voor bijna on overkomelijke moeilijkheden werd geplaatst. Maar ook voor de firma de Jongh heeft het Groothandelsgebouw uitkomst gebracht. Begin December van het vorig jaar is het bedrijf naar het Groothandelsgebouw overge bracht. „Het heeft ons heel wat drukte be zorgd," vertelde de heer Citroen, „maar we hadden het er graag voor over. Deze ruimte van ongeveer duizend vierkante meter is een voudig niet te vergelijken met ons pand in Den Haag. Niet alleen wij plukken de voordelen, maar ook d.e clientèle, want wat wij nu hebben is één geheel, d.w.z. er zijn geen deuren of trap jes waardoor het overzicht wordt gestoord, zo dat het voor de klanten mogeUjk is in die kortst mogelijke lijd hun magazijn-inkopen te doen. Een doelmatig ingericht magazijn is voor een groothandel buitengewoon belangrijk. Vooral onze collecties zijn bijzonder omvangrijk; het komt er op aan 'n bepaald artikel snel te kun nen vinden. Het feit dat de collecties in een gelijkvloerse ruimte zijn ondergebracht, verge makkelijkt dit aanmerkelijk. Wij zijn er einde lijk in geslaagd een magazijnsysteem tot stand te brengen dat eon sterk geconcentreerd karak ter draagt. Het meest verheugende is echter wel dat wij in Rotterdam zijn teruggekeerd Wij zijn nu eenmaal een oude Rotterdamse fir ma met een grote klantenkring in de stad. Het is voor de klant een stuk gemakkelijker gewor- worden ons op te zoeken en kennis te nemen van de verschillende collecties, En wat het Groothandelsgebouw betreft, er zijn uiteraard nog wel kleine oneffenheden en kinderziekten, maar die zijn vön tijdelijke aard. Zolang het gebouw niet helemaal voltooid is zou het on billijk zyn ons daarover op te winden. En per slot van rekening: wij geloven in het Groot- handelsgebo uw geregisseerd. Cor Ruys was weer prachtig op dreef als de gemoedelijke, maar soms fel uitschietende spoorweg ambtenaar en Sophie Stein, die als gast optrad, deed niet voor hem onder met haar droge humor en prachtig gespeelde onverzettelijk heid. Wot Henny Orri van het bak visje Marina, een vrij ondankbare rol, maakte, was bepaald verrassend. een veelbelovende jonge actrice. De aan visioenen lijdende schoon zuster Ada was bij Sara Heijblom in vertrouwde handen en verder leverden IJda Andrea, Kitty Knap pert, Ton van Duinhoven, Eric van Ingen (de dwaze BH.C.-reporter) Th. Dudok van Heel en Ton Lensink hun waardevolle bijdragen aan de wat lang uitgesponnen, vooral tegen het slot zeer amusante vertoning, die bijzonder enthousiast applaus ontving. H. F. REEDIJK. Uitreiking cori ogshcrinnenn gskruisen. op Maandag 25 Februari 2952. tj Dammers. C. Kloot J. G. Valken burg, K Verhoef, W. C. de Weerd. Uitreiking Ere-tekenen voor Orde en Vrede op Maartdag 25 Februari 1952. F. Aalburg, D. Aarse, F. A. Adnaan- se W. J. Aelricha F. L. vsn Agtmaal. R, F, Amehng, H. G, Ancinessen. G- H. J Azisems, C. Arensman, H. Au- diffréd, W A, Baan, L. W. van Baarle, A. Baas, C. Baa», M. J. B. Bak. J. Bakker. W. M. Bakker. J. Baks. G. van Baüegoie, H, Barendse, H. Barlo. T. de Bart. A. Batenburg. D. A, de Beeld F. Bedee. F. J. Bejjen, W. J. Bender. A. M. Beniest. J", v. d. Berg, J. v. d. Berg. j Berger. B. Berghout, H. Bergsma. J. 'Berfcelöer, J. F. Bemös, A. Bezemer, L. v. d. Bie_ W. van Biene, B. Blok, J, Blom, J. J. Btgievens. A. Boelee, J. Bok. W Botijn, A. B. Bon- neur, J. Boon, T. Bcoa, W. Borstlap, C. A, BOS. G. F. V. ij. BOS, J. L_ Bos bom. P. E. Boshuizen, P. Bosman. T. Both K A, Boogae», T. J, A. Boog- mans' H" J. A. Boot. C. H. Bouman, K. G. Bouman. S. T. C. Souwens. I. L- Br&at, C. F. van Braket, G. E. Bras, J. A. Breeve, J. W. Breda, J. C. Bresïjn, G. Brink. J, Brinkman. W. J. Bmgge- man A H T. M de Bruin, H. Bruine, W. i. Buesink. J. van Buren. J. Bur gerhout. A, v. d, Burght, C. P. van Buuren. C. J. Bijl G. Coenrsdie, H. W. Companje; J. Corbet, J. Cornax, W. F. van Dam F. A. Degenkarop, K. H. Dek ker, P. W. N. van Deur sen. A van Dijk, P. var- Dommele, J. Droog. W. F. du Buisson. A. van Dutren, B« M. van Duimen, C. DuUaari. W. F, van Duyn, C. E. Fbeüng, H. C. van Eek; P. W. van Ekelenburg; G- M, Sens, A v, d- Elst, F, L. v. d. Engel, F. A. Ernst, J. c. Eschmeyer, L. F. Figge, P. vart Franeker F. Fuchs, B J. van Gaaien, W. J van Geem, A. G. J. van Geest. K. a", van Gelder en. S. van GeldcTen, A Geluk, A. H. van Genen. E D. de Geus. H. Gieren. IV. F J, Grickspoor, J. K, GÜescioorn.. A. Groen. M. Groe nendijk, A. Gioeneweg, M. Groeneweg. S. van Groningen, J. Groos. E. F. de Groot, A. Groothuyzen, B. C. Grutte* rink, J, de Grijs J S. de Haas. W, de Haas, C. Hagenbeek. E. v. d. Ham, J, h*. van Haten, A. C. 't Hart. G, den Hariog. A. v. tf. Held». G. F. v*. d. Hei den C. de Hek, B. W, Heppe. J. Hocm- scn J. J van Herrewegen, H. G. Hers- bacü, G. van Herwaarden, J. Herwig. S M, J. Hoedemakers, C. P. v. d. Hoe ven, j.'v. d. Hoeven, H. van 't Hof, P. A. Hofdetmans. F. W, Holxhauer, M. P. Hooymam, tv, j. Horenberg, M. p. W van Honk. H. A fi. Hortensius, C, F.'Hulst G. H. Hulst W. J Hunnego, P. Ista, N. Jfibnk. A. N- K. Jellema. C. P. D, de Jong. P. Jongenehs H. J. Kaal, J- P. ten Kaate W Kars A. van Kecken, H. A. Kentie, J, Korsting. .T. L Ktjne, A. 1. van Hints J. A. A. van Klaveren L: Kïmge. V. C. Kieyn, P. Kop P. Kraak. P Kramer, W. Kruit, A, f, M. Kuiters, S, Kruiswijk K. van Laarschot. A, M. de Laat. J. F. A, La- me. C. Lansbein R. van *t Land, W. F. A. Landsbergen. A. LaniiriE, A. J. M. Lauwrier. M. G. v. d. L*A V. Leen- stra. T. v. d. Lear. M. C- van Leeuwen, M van Lent. J. T. Leurs W. van Ley- den, 3Lindt, G. "J. Lat. F, 3. Lodder, G. J de Loos. F. A. M. Louwen, P. A. Luckel, J. C. G. Maatan, A. v. d. Maden: W A. C. Maeijer. G. J. F. de Man. M. de Man. A. v. d. Mast. C. E. Maurer. L. v. d Meer. A. Meerkerk. D. Middeldorp, 3. J„ Miliktn, A. Moens, JT. W. de Ruiter, Faillissementen Uitgesproken 22 Februari; Douwa pie. ter Ruytenbcrg. rrturiekhendelasr. Abts- weg 1Mb. Botterdam (vm. Overschiet, Curator: A Klok. PorUagaalstraat 1» Rotterdam. Uitgesproken 32 Februari: H. M. Dau- miltar, Havenstraat 158. Botterdam, ver blijf houdende In het Iïuls van Bewaring Ie Groningen Curator: mr H. Sachs*» Mathcnesseriaan 192, Rotterdam, Gceri Schievlng. Madellefstraat SI, Rotterdam. Curator: mevrouw mr C. H. Verstecen-KetlUts. Mathenesserlaart 183. O. F. M. Hansen, Jacob Vrijs 1 ra at 32, Rotterdam. Curator; mr J. J, M "Ksu- lingfreks, Mathenesserlaan IBS, Rotter dam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5