Achttien Duitse vissers in Noordzee verdronken HET ROTTERDAMSCH PAROOL Geen spoor gevonden van vermist Zweeds schip Speelelubs niet door inval verrast Adenauers partij wint van Socialisten CAO in Rotterdam en Amsterdam opgezegd Russische diplomaten Urk's burgemeester naar Argentinië DE ZEE EIST NIEUWE OFFERS Bejaard echtpaar bij zeer felle brand omgekomen Doden en gewonden bij onlusten in Johannesburg Twee keer gebelddaar heb je ze!" Roulette stond stil want ieder wist: straks komt de politie België dreigt de dienstplicht te verkorten Eerst, getracteerd, daarna beroofd VERKIEZING IN SÜDWESTSTAAT Conclusie: Duitsers niet al te sterk tegen herbewapening gekant ai' 7 u m i m"or!L"*, Ti füaa" I® S» MOEILIJKHEDEN IN GROTE HAVENS Scheepvaartverenigingen niet eens met Unie-Verkeer Geen offensief in Korea verwacht WESTEN SLAAT TERUG Minder vrijheid voor In Nederland: buiten Den Haag en Wassenaar geen bewegingsvrijheid Dakota vliegt tegen Zwitserse gletscher: 8 doden Koninklijk Huis tekent in voor groot bedrag Luchtvaartmij te Buenos Aires biedt gratis overtocht aan Aanklacht wegens meineed Bandung geteisterd door zwaar onweer 12e Jaargang, no, 59 Eed. en Adm. Lange Haren 141, Schiedam Tel. 49300 - Abann.pri{s: per week ƒ0,47. per kwartaal 6,05. losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Maandag 10 Maart 1633 Uitgdve N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdam3Che Bank! te Botterdam Directeur» B. de Vries '.««HP nuc'.wüiiüiii JunviiibiiM ii (Van onze correspondent) HARLINGEN De "8-jarige heer Van der Wal en zijn vrouw zijn Za terdagnacht om het teven gekomen bü een felle, uitslaande brand, die in vrij korte tijd een groot deel van hun woning verwoestte. Hoewel de brandweer vrij spoedig massa's water op de vlammen wierp kwam hulp voor de oudelieden te laat, omdat men aanvankelijk meen de dat zij niet thuis waren. Toen eenmaal 2'eker was dat zij wel in het als een fakkel brandende huis moes ten zijn is alles gedaan, hen te red den. Brandweerlieden slaagden er eindelijk: in via een gat in het dak de slaapkamer die vrijwel on beschadigd bleek te bereiken. Te laat helaas, want mevrouw en de heer v. d. Wal waren reeds door rookvergiftiging gestorven. JOHANNESBURG. Twee hon derd politiemannen met stenguns rukten Zondagavond in allerijl uil naar Newclare. de naturellen wijk van Johannesburg, waar ernstige onge regeldheden waren uitgebroken. Een groep van de stam der Basoe- to's was slaags geraakt met aanhan gers van de burgerwacht gere- cruteerde naturellen, die politiedien sten verrichten in naturellenwijken. De politie vond op de plaats van de ongeregeldheden zeven doden. Zeventig personen moesten in het ziekenhuis behandeld worden. Acht tien naturellen zijn gearresteerd. Bij de botsing waren ongeveer 2000 men sen betrokken. De politie wist nieu we samenscholingen te voorkomen. Op de Noordzee heelt het in het afgelopen weekend weer hevig gespookt en opnieuw is een aantal mensenlevens te be treuren. De negentienkoppïge bemanning van de grote Duitse treiler „Thor" (447 ton) is op één man na omgekomen toen een plotseling opgekomen storm met een windkracht van 112 km i per uur het schip deed omslaan. Het drama voltrok zich zo snel, i dat het niet mogelijk was noodseinen te geven. Een deel van de bemanning heeft nog geprobeerd zich met een reddingboot in veiligheid te brengen, doch de meesten verdronken, doordat zjj, hangende aan de rand, zich niet langer konden vasthouden, of uit de boot in het water geslagen werden. Toen de Duitse treiler „Fadengrund" in de buurt van de Orkney-eilanden, waar de ramp had plaats gevonden, de reddingboot drijvende aantrof, was de stuurman Willi Srinkiman uit Bremerhaven, nog in leven. De enig andere opvarende was reeds gestorven. Van het 1.253 ton grote Zweedse jets te ontdekken. Men heeft het zoe- (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Om balf twaalf Zaterdagavond liepen enkele recher cheurs en agenten in burger onder leiding van een inspecteur over het drukke Thorbeckeplein naar de deur van de rouletteelub „Eureka". Op hetzelfde ogenblik stonden politiedienaren voor de deuren van roulette- clubs op de Amsteldïjk, bet Frederiksplein, de Keizersgracht, de Overtoom, in de Sarphatistraat, Van Baerlestraat, Mor eels estraat, P. C. Hooftstraat en voor een tweede club op het Thorbeckeplein. De Amsterdamse politie be gon, op verzoek van de Officier van Justitie, mr. H. J. van Nouhuys, een actie tegen de speelelubs. In de meeste clubs, waar de poli tie aanklopte, had de roulette de vorige nacht nog volop gedraaid. Maar Zaterdagavond speelde men slechts op drie plaatsen. Elders Stond de roulette stil. 1 Bij „Eureka" was het Zaterdag avond ongewoon rustig. De speelta fels stonden verlaten, de roulettebak- J ken cn de fiches lagen veilig onder schip Rosso, dat Vrijdagavond sein de, dat het in nood verkeerde op 50 km. van het Schotse eiland May in de Firth of Forth, is geen spoor gevonden. Britse vliegtuigen, marine vaartuigen en reddingboten hebben een uitgestrekt gebied langs de Schotse Oostkust afgezocht zonder (Van onze correspondent) BRUSSEL,. Als in Augustus van dit jaar blijkt, dat de andere 1 West-Europese landen oog niet een militaire diensttijd van twee jaar hebben ingevoerd, zal in België de diensttijd automatisch worden te ruggebracht tot de duur van de diensttijd in de omringende landen Dit kondigde premier Van Houttc aan tijdens een Zondag te Gent op een plaatselijk congres der katho lieke partij gehouden rede. De dienstplicht van 24 maanden, die de regering-Phcdien destijds op grond der Atlantische verplichtin gen invoerde, is steeds door de so cialisten bestreden en onnodig ge noemd. Met de dit najaar te hou den gemeenteraadsverkiezingen in het zicht tracht de regering nu de oppositie de wind uit de zeilen te nemen d^pr de mogelijkheid van vermindering van de zo onpopulai re tweejarige dienstplicht in het uitzicht te stellen. ken gestaakt. Het Deense transportschip „Helle Damca" van B00 ton heeft Zondag gemeld, dat alles aan boord in orde is. Het schip werd sinds twee dagen vermist op de Noordzee. Drie Noor se oorlogsschepen hebben er naar gezocht, nadat de Deen had geseind, dat hu in nood verkeerde op weg van Huil naar Haugesund aan de Westkust van Noorwegen. Het schip heeft een bemanning van 15 koppen cn is voor enige tijd gehuurd door het Noorse ministerie van visserij. Ruim 300 km ten 2uid-Oosten van de Humber is de 323 ton metende Engelse kustvaarder „Camroux I" in aanvaring gekomen met de ..Zee land" (2.726 ton) van de Scheep vaart en Steenkolen Mij te Rotter dam. Het Engelse schip heeft zware schade opgelopen De „Zeeland" ver leent assistentie. De „Camroux r*. die naar varen helt, maar nog bestuur baar is, heeft geseind, dat zij geen assistentie van andere schepen meer nodig heeft. Het Noorse stoomschip „Tercia" (633 ton)dat alarmerende berichten had uitgezonden over haar hache lijke positie aan de mond van de Schelde, waar zij een draad in de schroef had gekregen, heeft nader gemeld geen assistentie meer nodig lie hebben. De sleepboot .Zwarte Zee" -vair L. Smit-en Co, die uitge varen was. is teruggekeerd. ORSON WELLES „De derde man"! had nauwelijks Zater dagavond zijn. voordrachten in bef Amsterdamse Concertgebouw beëindigd of honderden bewonde raarsters en bewonderaars be stormden hem om een kandteke- ning. En Welles bleek zeer scheu- I tig: meer dan een half uur zette hij zijn naam in boekjes en op papiertjes. (Van onze correspondent) ROOSENDAAL. De landbou wer Piet Goderie uit Rijsbergen is Zaterdagnacht door twee drank- vrienden, die hij in een café royaal op sterke drank had onthaald, van zijn. geld beroofd. Dit trieste voorval na een „vro lijke" avond werkte ontnuchterend op de man, die bij de Rijkspolitie zijn nood klaagde. Het signalement, dat hij opgaf, leidde de politie naar de z.R. „Gekke Hoek" in Etten. waar de 26-jarige B. en de 22-jarige K. van hun bed wefc^&n gelicht en herkend als- de*„vrïenden" van ent- ge uren tevoren. - DEZE knappe bruid is de jong ste dochter van de Britse Labour- leider, Attlee, de 21-jarige Alison. Zaterdag trad Aliso-n. in het hu welijk met Richard Davis, verte genwoordiger van een papierfa briek en res erve-kapitein, bij de artillerie. (Van onze correspondent) BONN. Bij de Zondag gehouden verkiezingen voor de grondwetgeven de vergadering van de „Südwestsfaat" de onlangs samengevoegde „Lander" Würtemberg en Baden, die nog op een nieuwe naam wachten i» de CDU van Bondskanselier Adenauer de grootste party gebleven. In het nieuwe parlement zal zij 50 van de 321 zetels bezetten. De socialisten krij gen er 38, de liberalen 23 en de overige zetels vallen toe aan de Band van Vluchtelingen, aldus de officiële uitslag. De regeringspartijen interprete ren de uitslag als een goedkeuring van Adenauers buitenlandse poli tiek en in het bijzonder van de Duitse bijdrage tot de defensie van het Westen. Dat zijn dezelfde re geringspartijen, die voor de verkie zingen beweerden, dat de bondspo- litiek niet in het geding was en dat uit de uitslag in ieder geval geen conclusies getrokken zouden mogen worden over de mening der kiezers inzake de grote politiek. De socialisten menen hun ver wachtingen in zoverre bewaarheid te zien, dat zy inderdaad, vergele ken bij de Bondsdagverkiezingen van 1949, vooruitgang hebben ge boekt. Zij stegen van 23.9 tot 28 procent, terwijl de CDU daalde van 39.6 tot 36 procent. Dat is zeker een gunstige ont wikkeling voor de SPD, maar een beslissende ommekeer is het toch bepaald niet. De afkeer van de bondspolitiek van Adenauer 15 dus toch niet zo groot geweest, dat grote massa's kiezers hun sympa thieën van de regeringspartijen naar de oppositie hebben gewend. En dat is teleurstellend voor. de SPD, Bovendien zyn haar coalitie- kansen met de liberalen met de weinig spectaculaire winst, die zij hebben behaald, geringer dart wan neer deze verkiezingen inderdaad de doorbraak hadden gebracht, waarop de socialisten hoopten. pmm jmaisum sirmn'.nMiniwf^ Zachter ff Weersverwachting geldig van 1 Maandagavond tot Dinsdag- 1 avond: §g Tamely k koude nacht met S wlnd en plaatselijk mist. Morgen overwegend droos weer, met veranderlijke be- »n M v™ "J11116 S gen. Matige wind uit Zuide- 1 vandaag? en Zachter da" I het week in europa 1 7 «air voormiddag J I Oslo g Eerlijn i Londen 1 Parlja i Wenen J Innsbruck S N'ce I Rome Warschau j Amsterdam nevel onbew. zw. bew, betrokken on bew. regen regen betrokken on bew. betrokken e m zzw Zo Stil NW ROTTERDAM. Tegen 1 Mei a.s. zijn de collectieve arbeidsqjereen- komsten in de havens van Rotterdam en Amsterdam opgezegd. Deze op zegging is op 1 Maart J.I. geschied en Zaterdag is deze houding van de hoofdbesturen der ju de Unie-Verkeer samenwerkende organisaties door vakgroepbestuurders en vertrouwensmannen goedgekeurd. Bij de onderhandelingen over de CAO zijn van de zijde der haven- arbeidersorg anisa ties versch illende wyzigmgen voorgesteld, over enige waarvan met de Scheepvaartvereni gingen Noord en Zuid overeenstem ming werd bereikt. Verscheidene punten bleven een onderwerp van geschil uitmaken. Wat Rotterdam betreft lopen deze geschilpunten over verhoging van de lonen in het machinale bedrijf, wat Amsterdam betreft over een afschaffing van de samenvoeging van de ochtend- en de avondtaak, benevens de loon. en arbeidsvoorwaarden der schuiten voerders. Voor beide havens kon geen overeenstemming worden be reikt omtrent loon- en arbeids- SEOEL. Generaal Van Fleet heeft onthnld, dat de Chinese en Koreaanse communisten in Noord- Korea een strijdmacht van ongeveer 900.000 man h' bben opgebouwd, doch dat er geen tekenen zijn, die op een voorjaarsoffensief wijzen. In een interview verklaarde hij. dat de communisten over meer man schappen. wapens en vliegtuigen be schikken, doch dat de geallieerden voldoende hadden om een aanval af te slaan. De generaal zei, dat de communis ten tweemaal zoveel stukken ge schut langs het front en in reserve hebben als de geallieerden- Sprong uit raatn en duik in haven om politie te ontkomen (Van onze correspondent) TERNEUZEN. De 19-jarige Amsterdamse stueadoor F. van T„ die hier in een hotel verbleef, sprong Zondagmorgen bij een po- litie-contröle uit het venster van zijn op de eerste verdieping gele gen hotelkamer, waarna hij de be nen nam. Kort daarop werd hij door een surveillerend agent aan de West haven ontdekt. Zodra de stueadoor de politie gewaar werd, nam hij een duik in de haven, waar hü rust plaats koos op con ducdalf. Een loorlsbootje bracht hem naar de vaste wal. Op het politiebureau bleek, dat Van T., die onder rege- ringstoezicht staat, de ouderlijke woning was ontvlucht. voorwaarden voor het opzichthou dend personeel in de havens. Men sprak m de vergadering de hoop uit, dat het alsnog in de ko mende weken mocht gelukken, 20 mogelijk via de Stichting van de Arbeid cn het College van Rijks- bemiddelaars. een voor de arbeiders aanvaardbare oplossing te bereiken. Auto over de kop; één dode en een zwaar gewonde EINDHOVEN. Op de Geldrop- seweg, in de bocht nabij villa „De Burgh", is Zondagavond om kwart over negen een personenauto ver moedelijk over de kop geslagen. In de zwaar beschadigde wagen wer den in ernstige toestand twee in woners van Helmond aangetroffen, de 3I«Jari#e A. van O. en de 20- jarïge J. C Zij zijn overgebracht naar het Binneiuiekenhuis alhier, waar C, kort na aankomst overleed. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. De chef van het protocol van het Ministerie van Buiten landse Zaken, mr Visser, heeft vandaag vertegenwoordigers van de Rus sische ambassade en de legaties van Polen, Hongarije, Roemenië en Bul garije ontvangen om hen op de hoogte te brengen van onmiddellijk ingaande beperking van de bewegingsvrijheid van leden van deze diplomatieke ver tegenwoordigingen. Deze stap is een antwoord op de maatregelen, welke de landen achter het IJzeren Gordijn hebben genomen tegen Nederlandse diplomaten. Beperkende maatregelen van gelijke aard zijn genomen door alle leden van de N.A.T.O., wier vertegenwoordigers achter het IJzeren Gordijn in de uitoefening van hnn werkzaamheden moedwillig worden belemmerd. Hoewel minister Stikker onlangs in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid 'Goedhartheeft medegedeeld, dat naar zijn oordeei allereerst overleg tussen de betrok ken mogendheden nodig was. om gezamenlijk tot stappen, te komen, die herstel van de normale bewe gingsvrijheid van de "Westelijke di plomaten in de landen, achter iie; IJzeren Gcrdyn ten gevolge zouden moeten hebben, blijkt thans dat van dergelijke stappen is afgezien. Aan de vertegenwoordigers van Rusland, Polen, Hongarije, Roeme nië en Bulgarije is vanmorgen, door Buitenlandse Zaken, medegedeeld, dat leden van deze diplomatieke missies zich in de toekomst met meer zonder toestemming mogen be geven buiten een gebied, waarvan Den Haag en Wassenaar de kern vormen, zo verluide vanmorgen m goed-ingelichte kringen. Voorts verd m deze kringen aangenomen, dat wat betreft valuta-faciliteiten, en 't verkrijgen van documenten, zoal.» rijbewijzen, welke in ons land gel dig zyn, dezelfde beperkende maat- tegelen zullen worden genomen, als in de communistische landen gel den. KLEIN SCHEIDEGG (Zwitser land). Veertien Zwitserse berg gidsen zyn Zondag naar de Guggi- gletscher geklommen en terugge keerd met het stoffelijk overschot van vier der inzittenden van een Amerikaanse Dakota, die Vrijdag avond in dikke mist en sneeuwbuien te pletter vloog. De lichamen der vier andere in zittenden zijn nog niet gevonden Toen het vliegtuig op 3000 meter hoogte tegen de rotswand botste, maakte het een lawine los. Men ge looft dat gedeelten van het vlieg tuig en de lijken der omgekomenen diep onder de sneeuw begraven liggen. W oningbomdenlngen DEN HAAG. Teneinde het welslagen van de woningbouw leningen te bevorderen is er van de zijde van het Koninklijk Huis voor een aanzienlijk bedrag inge schreven. Onafhankelijke katholie- ken bij partij van b elter DEN HAAG. Er heeft een fu sie plaats gevonden tussen de Ka tholieke Onafhankelijke Party, wel ke haar aanhang in hoofdzaak in de provincie Noord-Brabant heeft en de Katholieke Nationale Partij van de heer Welter. De K.OJ?. wordt geacht met ingang van 1 Maart j-1. in de LNP. te zijn op gegaan. houten deksels, waarvan de be stuursleden de sleutels in. de zak hadden. Er zaten zeven leden, in liet clublokaal, drie speelden een spelle tje klaverjas, twee studenten zaten verveeld over een schaakspel gebo gen. In een hoek zaten er een paar te fluisteren. Er heerste een vreem de, wat gespannen sfeer. ..Wordt er vanavond geen roulette gespeeld?", vroeg iemand. .Nee,'* zei de voorzitter kort, „van avond niet," Verscheidene leden wisten meer. ..Over een half uur komt de politie. Er komt een inval." „De meeste clubs liggen vanavond stil," zei iemand. De klok stond op half twaalf. De spanning steeg. Om vier minuten over half twaalf ging de bel. „Twee keer! Daar heb je ze!" Correct, glim lachend. wandelde een inspecteur in. burger binnen Zoals hei bij .Eureka" was. zo was het op de meeste plaatsen. Het was duidelijk, dat men volledig van de politie-actie op de hoogte was. Sinds Zaterdagmiddag verkeerde de Amsterdamse roulettewereld in een soort van alarm toestand. Ook in de drie clubs waar de roulette wél draaide had men. van de actie ge hoord, maar men dacht daar, dat het zo'n vaart wel niet zou lopen. Toen de Dolitie bij een club op de Kei zersgracht binnentrad, hield de voor zitter juist een lezing. De roulette tafel stond eenzaam en. verlaten. In diverse andere clubs zat men te schaken, te klaverjassen of te brid gen. In Hilversum was de club „Wis seloord" dicht. Bij de „Komeet" echter was de overval een complete verrassing. De rechercheurs kwamen binnen terwijl het spel in volle gang was. Een van de bestuursleden zat aan de roulette tafel, draaide zich half om en vroeg „of de heren hun lidmaatschapskaar ten wel bij zich hadden." „Dat komt straks wel," meenden de heren. Ja maar dat kan niet," zei het bestuurslid, ,.u moet lid zyn." „We zijn van de politie," was het antwoord. Bij „Amusa" rinkelde om vijf over half twaalf de telefoon. Een inspec teur nam de hoorn op. Aan de an dere kant van de lijn was de por tier van een club op het Thorbecke plein, die de tip doorgaf, dat er in vallen aan de gang waren. „Hier is ook een inval," zei de inspecteur. „U spreekt met de politie." Maar bij „Eureka" zaten de re chercheurs en de clubleden elkaar wat verveeld aan te kijken. „Hoe gaat dat nou eigenlijk?" vroeg aar zelend een rechercheur. „Wilt u het eens zien?" vroeg de spelleider. Hij sloeg de bak open en gaf uitleg. Een. minuut later vloog het balletje rond. Quasi achteloos schoof iemand een fiche op een nummer. „Het is een aardig spel," zei hij langzaam. .Een aardig spelletje." Toen nikte de politie in. En in een. Amsterdamse nachtclub vierden be stuursleden Zaterdagnacht vrolijk feest omdat zij naar hun mening een overwinning hadden behaald. URK. Burgemeester Keyser van Urk heeft van de Argentijnse Luchtvaartmaatschappij „Aerolineas Argentina^" te Buenos Aires het aanbod gekregen voor haar reke ning naar Mar del Plata in Argen tinië te vliegen om persoontijk de moeilijkheden met de Urker vissers Ier plaatse op te lossen. De burge meester heeft dit aanbod aanvaard en vertrekt Woensdag a_s. De burgemeester kreeg reeds van verscheidene zijden aanbiedingen en een landelijke actie te begin nen voor steun aan de gezinnen der Urkers, Hij is evenwel van mening, dat eerst getracht moet worden lsngs wettelijke weg recht te krijgen voor de geëmigreerde Urkers. Gabriel van Iseghem, de presi dent van de maatschappij „Mar del Plata" heeft het ontslag van_ twin tig Urker vissers, onder wie vijf kapiteins, die voor de maatschappij in Argentinië werkzaam waren, thans bevestigd. Als reden voor het ontslag gaf hij op, dat de vissers geweigerd hadden op Zondag te werken, welke weigering volgens hem een ernstige inbreuk beteken de op de contractuele verplichtin gen van dp nieuwe firma. De overi ge leden van de Nederlandse groen vissers, die op 1 Maart aankwam, zijn nog bij de maatschappij werk zaam, zei hij. Van Iseghem verklaarde, dat de vissersvloot normaal 72 uur op zee blijft en dat er per week twee van dergelijke excursies moeten worden gemaakt. De vissers moeten Vry- dags binnenvallen om de laatste trein te halen, die de vis naar de markt brengt. Het is onmogelijk de vis goed te houden, omdat de firma Emprese Pesquera Marltima del Gevolg zaak'v. d. Putten DEN HAAG. De heer J. F. J. Heybers uit Rijswijk (Z.H.) heeft een aanklacht wegens meineed in gediend tegen de ex-hoofdcommis- sans te Bandung, de beer B. J. C. Dam en. Deze aanklacht is nog een gevolg van de zaak-v. d. Putten. De heer Damon zou tijdens de beledigings zaak tegen de oud-hoofdredacteur van ,.De Leidsche Post", de heer H L. die artikelen publiceerde over de moord op vaandrig Aei- nout on het opnam voor de heer v. d. Putten verklaringen hebben afgelegd, over '5 heren Heybers vertrek van Pematang Siantar naar PRESIDENT AURIOL wenst de nietturc minister-president An- toine Ptnoy (links) geluk met de ronnincr van zyn. regering. Of de president de premier ook mor gen zal kunnen feliciteren? Dins- daaochtend moet Ptnay zijn ka binet aan de Nationale Vergade ring voorstellen en velen twijfe len er dan. of dit dan genade in de ogen van het parlement zal kunnen rinden. 1 «ijucid judiiuiiM uei 1 4 wutii. Yccu rviuuiang oiamar naar Sur minder dan «n derde van het (Java, die in strijd zouden zijn met ijs krijgt dat zij nodig heeft. de waarheid. DJAKARTA Zes personen zijn om het leven gekomen en vijf ern stig gewond door een onweer, dat Zaterdag boven bet zuidelijke deel van Bandung heeft gewoed. Eg in ernstige schade aangericht. Een groot aantal huizen is verwoest en bomen 7-ïm ontworteld

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1