Tilbury Amsterdam-Rijnkanaal voldoet nog lang niet aan de eisen JGroen koren'; rijp toneel KRABBELS VAN KRIS-KRASSER Teleurstelling voor Tabak Inval in Nederland blijft schande voor Duitsers „Big Five" (Havenforum) weer aan de tand gevoeld Sommige gedeelten ivorden met de dag slechter Radioprogramma Militair elftal naar Griekenland Piet van de Pol naar het ziekenhuis NEDERLANDSE COMEDIE VON SCHLABRENDORFF GETUIGT: Parade van Hitiers helpers als getuigen a décharge voor neo-nazi Remer? Een knappe jongen die mij van mijn afkrijgt! sdci StNicolaas, St Laurens en nog veel meer verfrissende WfUGM luwer uw mond ct*®*' mei de ^eXot\dee^ nieuwe lente Robert Nathan Chelsea-Arsenal op 29 Maart Thelma van Br eemen in Boymans Dinsdag 11 Maart 1952 Advertentie (LM.) Het zal nog tot ongeveer eind 1952 duren, voordat en belangrijk onder deel van het Amsterdam-Rijnkanaal, dat officieel tp 21 Mei geopend wordt, gereed Is. Het gaat bier om de verbreding van het bestaande Mer- wedckanaal, waarvoor de regering zojuist belangrijke bedragen beschik baar beeft gesteld. Nu blijkt echter, dat de directie Kijlriwateistaat te Utrecht weliswaar opdracht beeft gekregen van Den Haag met de ver breding van de betreffende panden zo spoedig mogelijk te beginnen, doch dat de aanbesteding eerst over drie maanden kan plaatsvinden, omdat de noodzakelijke bestekken nog niet gereed zijn. Als men dan met de bagger molens begint te werken en de nieuwe beschoeiingen moet maken, zal bet werk als er geen bijzondere maatregelen worden genomen, ongeveer drie tot vier maanden na de aanbesteding gereed zjjn, De vereniging „De Amsterdamse Haven." heeft -de- directeur-gene raal van de Rijkswaterstaat te Den Haag reeds een telegram gezon den, waarin gesproken wordt van „onverantwoordelijk"; wij verne men van die zijde verder, dat de burgemeester van Amsterdam zich zo juist tot de minis*f r van Ver keer- en Waterstaat heeft gewend met de mededeling, dat de be staande toestand voor de Rijnvaart op het niet verbrede Merwedeka- naal voor Amsterdam onhoudbaar is. De plannen om, ter gelegenheid van de internationale Havendag, vlak voor Pinksteren, grote bui tenlandse., Rijn-sleepboten naar Amsterdam te laten komen, waarbij deze schepen zouden deelnemen aan een vlootschouw op het IJ» kunnen vermoedelijk geen door gang vinden. In het Amsterdam-Rijnkanaal- pand tussen Amsterdam en Zuilen bevinden jdch enkele nog niet op volle breedte gebrachte stukken. Het gaat hier speciaal om de smalle panden, t.w. van Diemen tot Weesp (3% kilometer) en van Nigtevecht tot- Maarssen (18 km)- Levert het pand Nigtevecht-- Maarssen reeds-grote moeilijkhe den op, deze zijn, zo vernemen wij van Rijnvaart-zijde," nog niet te vergelijken, met die, welke in. het pand Diemen—Weesp worden "on dervonden. In het bijzonder op dit gedeelte wordt de toestand bij de dag slechter en reeds wordt een volkomen afsluiting, van Amster dam-met het-achterland voorzien,- indien niet op zeer korte termijn aan deze voor Amsterdam onhoud bare toestand een einde wordt ge maakt. - Bij het doorvaren van het ge deelte van 3% km bij Diemen, zo vernemen "wij; brokkelt de ene kant van het kanaal gewoon af. (Advertentie I. RI.) ';,AIs 't PitrirbisoiiC K. ztg ik geen nee. Kind, wit "n keus'- WOENSDAG 12 MAART" 1952 HILVERSUM I 402 m. VARA: 7.00 Nws 1.18 Gram.muz. 7 20 Idm 8.00 Kws en weerberichten. 8.18 Gram.muz.. 3.50 Voor de huisvrouw 9,00 Gramhiuz. (9.30—2.35 Waterstanden VPRO: 10.00,-Schoolradio VARA; 10.20 Voor de .huisvrouw1030 Gram .na uz. 10.45 Voor de vrouw 11,00 Gram.muz. 12.00 Voordracht 12.15 Promenade orkest 1230 Lnnd- en tuinboawmededalingen 1233 Voor het platteland 12-38 Promena de Orkest 12.55 Kalender 13,QO Nws 13.15 Instrumentaal trio 13.40 Orgel en zang 14.00 Gesproken portret 14.15 Strijktrio 15.00 Kinderkoor 15,20 Piano recital 1330 "Voor de zieken 18.00 Voor de jeugd 1630 Idem 17.30 Lichte mus. 17.45 Kegenngsuizending: „Studenten Uit Suriname en de Nederlandse Antit ien spreken" 18.00 Nws 18-15 VARA- Varia 19.20 „Vraagtekens voor de aan staande dienstplichtigen", causerie 1850 RVU: Dr. A. L, Constandse: „Het hui dige Japan" 19.00 ..De Katholieken en het Socialisme", causerie 19.15 Gram. MUü. VPRO: 19.30 Voor de jeugd VARA: 20.00 Nws 20.05 Politiek comment. 20.15 Dansmuziek .20.45 „Eiland In de wol ken", hoorspel21.50 Concertgebouw orkest en soliste 22.30 „Leer", causerie 22 43 Cram.xmir. 23.00 Nws 23.15 en 23.45 —24.00 Grammuz. HILVERSUM II 298 m. NCRV: 7.00 Nws 7.15 Ochtendgymnas tiek 730 Gram.mut. 7.45 Een woord voor de dag 8.00 Nws en weerberichten 8.13-Gewijde muziek 8.45 Gram.muz. 9 00 Voor de ""zieken 3.30 Gram.muz. 1039 Morgendienst 11.0(1 Gram.muz. 11.10 „Rembrandt", hoorspel 12.00 Sopraan, cn piano 12.30 Land- en tumbouwmedelin- ten 12.33 Viool, cello en piano 12.59 Jokgelui 13.00 Nws 13.15 Protestants interkerkelijk' Thuisfront 13.20 Mari nierskapel 13.5$ Gram.muz. 14.45 Voor de meisjes 15,00 Omroeporkest en solist 16,00 Voor de Jeugd 17.00 Kinderkoor J7.20 Grannmuz. 17.30 Orgelspel 18.00 Nws 1815 Pianoduo 18 30 Musette-orkest 19,00 Spectrum van het Chr, Organi satie- en Verenigingsleven ÏS^IS Boek bespreking 19.30 Commentaar familie- competitie 19,40 Radiokrant 20.00 Nws en weerberichten 20.10 Chr. Geref. kerkdienst 21.30 Kamerorkest en soliste 32.00 Geestelijke liederen 22,30 Interna tionaal Evangelisch Commentaar 22.40 Gram.muz. 22.45 Avondoverdenking 23 00 Nws en SOS-berichten 23.15 Gram.muz. 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", cau serie 23.35~24.00 Gram.muz, Engeland, BBC Light Programme 1500 en 247 xn. 12.00 Mrs. Dale'a Dagboek 12.15 Lichte muziek 12.45 Voordracht 13.00 Parie- mentaoverzjcht 13.15 Orkest concert 13.45 Idem 14,45 Voor-de kinderen 1509 Voor de vrouw 15,00 Gitaarmuziek 16.30 Voor de soldaten 16.45 Militair orkest 17.15 Mrs. Dale's Dagboek 17.30 Dansmuziek 33.00 Orkestconcert 1900 Viool en plano 19.15 Voor de jeugd 19,45 Hoorspel 20.1)0 Nws en radiojournaal 20.25 Sport 20.30 Dansmuziek 21.. 00 Hoorspel 22.30 „Have a go 23 00 Nws 23,15 Act. 23 20 Mando- llne-muzlek 24.0Q Voordracht 0.15 Ge- var. muziek 0-56—1.00 Nws. BRUSSEL 324 m, 1W5 Gramunuz. 12.30 Weerberichten 12.34 Grsm.mu.z- 12.50 Koersen 12.55 Gram.muz. 13.00 Nws 13.15 Gram.muz. 14,00 Schoolradio 17.00 Nws 17.10 Gra- mofoonmuziek 17.3(1 Causerie 17.40 Dans- muziek 17.50 Boekbespreking 18 00 Gra- mofoonmuztek 1845 Idem 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nws en persoverzicht 19.30 Gramunuz. 19.50 Voordracht 20,00 „The, Mikado", operette (Om 21.00 Ac tualiteit) 22.00 Nws 22,1$ Gr.muz. 22.45 Idem 22.5523.00 NWI, De Inspecteur van de buitendienst van de -Nieuwe Rijnvaart vertelt, dat de breedte van de bodem van bet kanaal niet te schatten is, om dat men niet kan zeggen, waar de „rommel" Bie van de kant komt, blijft. Maar twee schepen van tien meter breedte kunnen hier elkaar amper passeren. Schepen breder dan lO^z meter en langer dan 85 meter moeten by de havenmees ter van het Iran aal te Utrecht een vergunning vragen om door het kanaal te mogen varen! Doordat de beide stukken hier en verder op tussen Nigtevegt en Maarssen nog niet gereed zijn, deed onlangs een der grote schepen 4% uur over de vaart tussen Amsterdam en Utrecht; het zou mogelijk ge weest zijn dat in twee uur te doen als deze panden uitgebaggerd wa xen. JES BX310A. v.3. i 13.- per maand of f 3.» per week 3 Goffgeb/Wen, aan- sluiting voorexira luid spreker en gramofoan. *1N<EUZ£SN BSTAUNG GEEN MOEILIJKHEDEN EIGEN TECHNISCHS DIENST TEL. 40768 '30457 70144 ZAAGMOLEND RiFT MATHENESSERWEG BIJ BRUG BE1JERLANDSELAAN 5 Schaatsenrijders terug OSLO. Wim van der Voort, Anion Huiskes en Gerard Maarse zijn Maandagmiddag, uit de Noor se hoofdstad vertrokken naar Ne derland. Woensdagmorgen zullen zij in hun respectieve woonplaat sen aankomen. DEN HAAG In het kader van de internationale militaire voetbal kampioenschappen 1952 zal het Nederlandse militaire voetbalelftal van 16 tot 25 Maart enige wed strijden in Griekenland spelen. Aan de- eindronde van dit tour- nooi zullen de elftallen van Belgie, Griekenland, Turkije en Nederland deelnemen. Nederland speelt op 19 Maart de eerste wedstrijd tegen Griekenland. Voor deze wedstrijden zijn de volgende Nederlandse spe lers uitgenodigd: Kouters (Spartaan '20) Den Hertog (Excelsior), Mei nes' (Frisia). Kammeyer (GVAV), Roubos (Emma). Vermunt (BBC), VanMourik (Ajax), Willems (ADO), Michels (Ajax), De Jong (Willem 2>, Rhörig (HBS), l.ouer (NOAD), Kerssens (BW), Kolkman (Go Ahead) en Klaassens <VW>. ROTTERDAM Piet van de Pol wordt morgen wegens een aan doening van de rechterlong opge nomen in. het Bergwegziekenhms, Hij zal niet kunnen deelnemen aan de biljartwedstrijden om het we reldkampioenschap in Lyon en die om het kampioenschap van. Neder land te Hilversum. Wout Wagtmans in de Ronde van Nederland AMSTERDAM Wout Wagtmans die Zondag in het circuit van Vlaan deren een opvallend goede wed strijd heeft gereden zal ook aan de vijfde Ronde van Nederland deelne men. De organisatoren van de ronde delen mede, dat Wagtmans als ien der eerste Nederlanders voor de lustrumronde is gecontracteerd. Het was gisteravond weer een. druk gedoe in de ring van Odeon, waar een groot ran tal boksers getracht hebben elkaar het leven zuur te maken omdat zij stuk voor stuk het kampioenschap van Zuid-Holland begeerden. Voor sommige boksers is het op een grote tegenvaller uitgelopen. In de eerste plaats voor de leerling van Huizenaar Tabak. Hij heeft het in de eerste ronde hard te verduren gekregen. De stoten van de Hage naar Scherpenzeel kwamen stug aan. Moedig beet de Rotterdam mer zich door de moeilijkheden heen en nam het initiatief over, waarin hij vele stoten, niet alle (Advertentie LM.) RIJWIELMOTOR BRUNSWUK. „Be niet uitgelokte aanval op Nederland zal nog Jaren lang *n schande voor de Duitsers blijven". De man die deze verklaring voor de rechtbank in Bronswijk aflegde was de thans 44-jarige Fabian von Schlabrendorff, die tot de groep behoorde die it 1913 een bom in het vlieg tuig legde waarmee Bitier zon vertrekken. Von Schlabrendorff getuigde In het proces "tegen Otto Ernst Remer, een der leiders der neo-nazlstische SRP. Het gaat er naar nilzien dat in dit proces vele nog in leven zijhde naaste medewerkers van Hitier zullen moeten getuigen over de mislukte aanslag in 1944 op het leven van de Führer. Remer staat terecht omdat hjj had beweerd, dat de daders van deze aanslag „landverraders" waren. Von Schlabrendorff verklaarde, dat hij voor de oorlog In Engeland met Churchill had gesproken over het verzet in Duitsland tegen Hitier en tegen „de brute macht en het naakt geweld" van het nazisme. Ver der zei hy, dat kolonel Hans Oster in 1939 tot driemaal toe de Neder landse militaire attaché in Berlijn, majoor Sas, had gewaarschuwd voor drie opeenvolgende streefdata voor de invasie in Nederland. Von Schla brendorff noemde het tragisch dat de Nederlandse stafchef toentertijd zijn militaire attaché niet gelooide. De openbare aanklager maakte be zwaar, toen de verdediger, "Wehage, vroeg, of er enig verschil bestond tussen de Duitse opmars in Neder land en Churchill's „aanval op Noor wegen" en „beschieting van de Fran ss vloot bij Oran". Rechter Joachim besloot, na schor sing van de zitting, de vraag inder daad niet toe te staan. De advocaat van Remer verzocht vervolgens twaalf generaals en ko lonels, onder wie ex-admiraal Doe- nitz, de ex-veldmaarschalken Von Manstein. en Kesselring. Hitiers tankexpert, generaal Guderian, en de commandant der valschermtroe- pen generaal Ramcke, als getuigen a décharge te laten horen. Volgens de advocaat zouden deze getuigen kun nen aantonen, dat het optreden van Remer slechts het vloeien van meer Dloed had voorkomen. Rechter zei het verzoek te zullen overwegen. Vandaag wordt het proces voort gezet. Nagekomen uitslagen afd- Rot terdam van de K.N.V.B. 2e klas A: W.C.R.Zyiderster 03. B: Putters, hoek—A.V.S, 2—4, C. Hekeiinger— H.W.S. 9—1. Met „Groen Koren" (The corn is green) heeft de productieve Emlyn Williams zich kennelijk op ver trouwde grond gevoeld. Zelf Welsh man van geboorte (en „overtui ging") kon hij zich beter dan wie ook verplaatsen in mentaliteit en sociale omstandigheden van zijn landgenoten, in hun verschil ook met de pure Britten zelf, die dit volk immers zolang als een soort inheemse buitenlanders beschouwd hebben. Dat bedekte antagonisme tussen Welshman en Brit heeft Williams ook in dit gezellige, blijmoedige stuk geweven, maar omdat hij al lerminst een provinciaal is en zich dus niet blind staart op locale eigenaardigheden en volksgewoon ten, kon hij zijn vrijwel instinctief gevoel voor toneel uitbreiden tot tal van andere aspecten, waarvan de ontwikkelings-stunt van de ge ëmancipeerde juffrouw Moffat er één is. Zij heeft zich tot taak ge steld de arme, analphabetische un derdogs van de mijnen lezen, schrij ven en rekenen te leren en dank zij haar onverzettelijke, .onstuimige initiatieven bereikt zij dat ideaal in weerwil van heel wat tegenstand en sabotage van notabelen en fea- dalen. Juffrouw Moffat gaat zelfs nog verder met één bijzonder intelli gente leerling: hij brengt bet tot de universiteit van Oxford. Maar Em lyn Williams, die bij het kiezen van zijn thema's voor dit stuk bijna van geen ophouden wist, heeft nog meer kleurige motleven aangedragen, zo dat het slot van het stuk in snel treinvaart met zoveel problemen en situaties moet afrekenen, dat het einde eigenlijk tamelijk geforceerd aankomt. De Nederlandse Comedie heeft ook deze vertoning weer alles mee gegeven, wat men mocht verwach ten na de vrijwel onafgebroken reeks successen die dit gezelschap in. de afgelopen tijd nu geboekt heeft. Mary Dresselhuys was de energieke, alles organiserende juf frouw Moffat, een bewonderens waardige creatie, ook wanneer zij in haar paedagogische ijver normaal- menselijke motieven vergat. - De sympathieke Maxim Hamel vond prachtig" zijn plaats tegenover haar als de gedweeë, leergierige maar soms zeer opstandige jonge ex-nujnwerker. Mimi Boesnach was de vermakelijke „geredde" met zeer practische filosofie, Heddy van der Linde vond precies de goede toon voor het dochtertje met alle eigen schappen voor de demi-monde, Jan Teulings (die de regie had) zag men als de domme jonker. Wij doen slechts een greep uit de verdere bezetting, die Zonder uitzondering sterk was. Het VU. publiek heeft zich Dins dagavond in de Schouwburg ge makkelijk gewonnen kunnen geven aan dit pittige toneel, waarvan de sociale inslag zo humoristisch, Iris en luchtig verpakt was. (Advertentie l. ft BOTTERDAM. Gisteravond, hebben de leden van de Havenver- enlging Rotterdam in een stampvolle Blauwe Zaal van de Besrn op nieuw de gelegenheid gehad vragen te stellen aan een vijftal voor aanstaande-Rotterdamse burgers; tezamen vormend het Havenforurru Burgemeester F. J. Oud, mr. Jac. Dutïlh, mr. W. F. Lichtenauer en. mr, 3. A. L. M. Loeff hadden de vorige maal reeds het kruisvuur van vragen ondergaan, terwijl mr K- P. van der Mandele voor de eerste maal op de forurozetel zat In de plaats van de heer Joh. Brautigam, Wegens diens ultstedlghetd. Voorzitter mr H. WïUemse, verklaarde de onderwerpen van de vorige maal t,w. Moerdijkkanaal, Benelux en Schieveen voor deze avond taboe, wat natuurlijk het „vraag-en-ant- woordspel" van deze maal op een geheel ander vlak bracht, mogelijk wat minder spannend, doch aan de andere kant weer onderwerpen opleverend, die op meer Intieme dingen van onze goede stad betrek king hadden en daardoor deze uitstekend geslaagde forumavond een aparte bekoring gaven. Aangezien wjj hier nog veel min der ruimte hebben om te schrijven, dan de 'old boys" (betiteling vrij naar mr. Willemse) gisteravond tijd H. F. REEDIJK, tot spreken hadden, .moeten wij ons Advertentie IM.} deechUka^ door Otkar greep de hand van de straatveger. „Mijn vriend," zei hij, „Je hebt een heel moeilijk probleem voor ons opgelost 3k dank je uit het diepst van mijn hart." En hij stelde zich op voor zijn handkar en riep als een kapitein, of als een. ge neraal: „Ga ons voor!" Maar Sweeny schudde slechts zijn hoofd. „Nu niet," zei Rosenberg vlug, „Nog niet. We moeten tot het donker wachten. Hij komt ons later op de dag halen. Het is allemaal voor elkaar. En ik geef hem dan iedere avond vioolles." Hij wendde zijn gezicht af van de heer Sweeny, en keek vol ellende omhoog. Otkar ging zitten en bereidde er zich op voor tot het vallen van de avond te wachte»». Het duurde lang, maar de dag was ook lang geweest, en na een tijdje viel hij in slaap. Toen hij wakker werd, was het donker, en Sweeny was er aL Met een gebaar om hem te volgen, ging de straatveger onopvallend het park in, terwijl hij zijn wagentje voor zich uit duwde. Rosenberg en Otkar volgden met hun handkar. In het schaduwrijke duister leken ze twee straatvegers op weg naar huls. Niemand hield hen. aan. En Otkar was in een bij zonder goede stemming. Hij neu riede zelfs zachtjes voor zich been. Het scheen hem toe dat hij een sprookjesreis ondernam. De vochti ge nachtlucht geurde om hem heen, de donkere silhouetten van de bo men omringden hem, de sterren flonkerden hoog in de hemd, en achter hem zweefden de stadslich ten als vuurwerk in de nacht. Hij" dacht dat hij droomde of dat hij ge lukkig was. En hij zong. De tocht eindigde te vlug naar zijn zin. Ze verlieten het pad,v/erk- ten zich door een paar bosjes heen, en stonden voor een stenen hutje. Sweeny ontsloot de deur. Het was er donker, en het rook er naar aar de. Maar zelfs met de kar van de straatveger jn een hoek, was er plaats, maar ook niet meer dan dat, voor het bed. Sweeny stak een kaars san, en Otkar keek met voldoening rond. „Hier is ons wintertehuis," zei hij tegen Rosenberg. „Het is gezellig en klein, en ik denk niet dat iemand ons hier uit zal willen zetten, Hier zullen we leven als vrije mensen, die baas zijn over hun eigen hart, en niets te verliezen hebben." Toen nam de heer Sweeny af scheid, en maakte daarbij zijn eer ste opmerking. „Morgenochtend kom ik mijn kar halen," zei hy. HOOFDSTUK IV De twee mannen raakten gauw gewend aan het schuurtje, 's Mor gens kwam Sweeny zijn kar halen. Dan nam Rosenberg z(jn viool en ging buiten het park oefenen. Bui ten was het veiliger met minder kans op agenten. En het bleek dat, als hij zijn vfoblkist open voor zich liet liggen, de mensen er soms wat geld in gooiden. Hij probeerde daar niet op te letten; hij keek een ande re kant op, schudde Interessant met zijn hoofd, fronste, sloot de ogen. Maar op een of ander ogenblik wilde hij altijd weten of het een koperen of een zilveren munt was. En als de dag voorbij was, dan was hij on danks zijn gevoel van vernedering last van het leven, als ze een ogen- blij wat geld in zijn zak te kunnen blik lang het droombeeld van vre- stoppen. .En hij dacht bij zichzelf: de, van glorie en van liefde zien op- „Ik hoef er tenminste niets van aan doemen in de pracht van de avond, een manager te geven".in het blauwe, vriendelijke duister,. Als er genoeg geld was ging hij Otkar ging naar de schuur terug, op zijn terugweg naar een slager om en was er bijtijds om het avondeten wat benen te kopen waar Otkar soep voor Rosenberg klaar te maken. Dat van kon maken. Of hij ging naar bestond voor het grootste deel uit een kruidenier voor een onsje thee een soep die hij m oen pan bewaar- of suiker, of wat spiritus voor de de, en waar hij elke dag een kleinig- lamp. held bij deed, nu eens wat wortelen, In de tussentijd zat Otkar ook niet dan weer een worstje, dan weer helemaal stiL Als hij 's ochtends het eens wat bonen. Op deze manier ver water voor de thee had gehaald, had anderde de soep voortdurend van hij tijd te over om na te denken, aanzien, van vastheid naar vloei- Dan ging hu op een bank in de zon baarheid, van bouillon tot brij. Ro- zitten, bekeek het leven om hem senberg sprak graag onder het eten. heen, en peinsde over zichzelf. Zijn En hij greep de gelegenheid aan om gedachten waren zo droog en koel tussen elke lepel door over het le- als het seizoen. JEÏij voelde zich op ven te praten, zijn gemak. Hij had alle zorgen ach- ...Ik ben tot de conclusie gekomen," ter zich gelaten. Het scheen hem toe zei hij tegen Otkar, „Dat er geen dat het een wys besluit was geweest muzikale mensen in deze stad zijn. om in het park te gaan wonen. „Als Niemand wil me in de gelegenheid je van de liefdadigheid leeft." zei stellen een concert te geven. Maar hij tegen Rosenberg, „Dan verlies als ik op straat toonladders speel, je het enige voordeel van armoede: geven ze mij wei een paar centen, de vrijheid die ermee samengaat.' Nou vraag ik je, wat heeft dat Hij zag de dag gloren in het Oos- tenslotte voor zin? Trouwens, als het ten rijzen door de hemel, branden slecht weer wordt, dan kan ik niet en sterven in het Westen. Hij zag de meer buiten oefenen. Waar moeten lome witte herfstwolken boven de we dan van leven?" stad samenkomen, gedreven door de Otkar antwoordde rustig. .„Dan koele wind. Hij zag de schaduwen stelen we eieren van het erf en een lengen, het schuinvallende licht ver- biggetje." vagen tot avondschemer. Dan stond Rosenberg lachte hierom vrolijk. Otkar op en richtte zijn schreden Hij voelde de hand der wet met lan- weer huis"waarts. ger op zyn schouders, en hij geloofde Het" was het uur waarin al het niet dat Otkar werkelijk van plan schone tot rüst komt, waarin ook was om iets te stelen, het hart naar zijn dromen thuiskeert. .Een big", riep hij uit, „Mijn moe- De dromen van liefde, van glorie, der moest je^ horen!" of van vrede, die slechts een secon- „De big die ik op het oo£ heb, de lans doorleefd willen worden, antwoordde Otkar, „Is er met een ,in het licht van de schemer, aan het als uit het oude Egypte, vol ziektes einde van de dag. De kindermeisjes die biggen eigen zijn. Mijn big wordt roepen de kinderen böeen, hun stem- goed verzorgd en woont in de die nietjes zweven luchtig, wat klagelijk rentuin. Ik weet helaas niet hoe ik en onwillig, langs de beschutte pa- zo'n beest moet slachten, anders had den naar huis toe, naar de kinder- den we allang geleden onze eigen kamer. De kinderen zijn verdrietig worst gegeten. Jn een tijd als deze omdat de dag voorbij is, maar ze Is niets veilig, zelfs niet het leven vergeten hun verdriet. En de oude- van een varken." ren vergeten ook even de eindeloze (Wordt vervolgd.) wel beperken tot het memoreren, van enkele uit vele interessante on derwerpen. Interessant is toch onge, twyfeld de vraag of het mogelyk zou zijn hier in Rotterdam een offi ciële St. Nicotaas te creëren. De heer Loeff vond, dat de gemeente maar ordening had te brengen m het St. Nieolaaswezem Burgemees ter Oud had vorig jaar nog al wat te horen gehad, omdat hü de voor. keur had gegeven aan de St. Nico- laas van het Studentencorps. De bur gervader opperde daarom de idee voortaan een officiële St. Nieolaas op het Stadhuis te ontvangen en het verder aan de wijken over te laten een eigen St. Nieolaas te kiezen. Over het probleem tot stichting van een flatgebouw bestemd voor heel kleine gezinnen als bijv. al leenstaande werkende vrouwen, ge zusters of gepensionneerden waren de heren van het forum het geheel eens, althans wat de wenselijkheid tot het stand brengen ervan betreft. Over de financiering van zulk een object was de een meer de ander, minder hoopvol gestemd. Mr. Van der Mandele was optimistisch, trou wens raen kon zich de gehele avond aan zijn warm optimisme ten aan zien van de stad Rotterdam koeste ren. Zo 'n gebouw, een nobel doel die nend. zag hij nog esns verrazen op de komende Maasboulevard, een ge_ buow, dat met behulp van de ge hele burgerij er moest komen. Bü een vraag over de wederop bouw van de St. Laurenskerk gaf deze spreker wederom blijk van zijn groot vertrouwen m de burgerzin der Rotterdammers. Mogelyk nog dit jaar, nl. op 19 Mei, de Opbouw, dag, zal het leggen van de eerste steen tot het herstel van de kerk het sein vormen voor een inzame lingsactie tot het bijeenbrengen van een aanzienlijk bedrag, dat nog no dig is. De heer Van der Mandele geloofde dat de samenwerking tus sen kerkbestuur en burgerij tot suc ces zou leiden. De (in 1980?) her stelde kerk zou dan ongeveer voor Rotterdam betekenen wat de "West- mmster Abbey voor de Londenaars, betekent nl. een plek in de eerste plaats voor godsdienstoefeningen, maar ook voor bijzondere bijeen komsten als bijv. de herdenking van de bevrijding. Interessant was ook de vraag om- trent de verhouding in de mate van ordening of vrijheid m het maatschappelijk leven, hoewel ge zien ae persoonlijkheden der ge achte sprekers, wel tevoren een idee viel te vormen hoe zij hierop rea geren zouden. Ieder op zijn wijze het probleem benaderend kwamen zij toch allen tot de conclusie dat de individuele vrijheid zo groot mo gelyk moest zijn, hoewel om de woorden van mr. Dutilh aan te ha len in deze wereld van om'olmaak- te mensen een absolute vrijheid nu eenmaal onmogelijk is. Werkelijk hartroerend waren de vijf wijze mannen van het forum het eens over de vraag of het wenselijk zou zyn alle werkzaamheden in de correct, plaatste. Helaas kon hij daarmee de waardering van de jury niet verdienen- Scherpenzeel werd naar mijn mening ten on rechte als de titelhouder aangewe zen. Ook Koenders kreeg een te leurstelling te slikken. Hij moest met zijn vriend Knoop, ook een. Ud van de school van Jo de Groot, in de finale uitmaken wie er kam pioen bij de zwaar-welters zou worden. Die eer viel Knoop te beurt, omdat hij zijn partij handig bekeek en Koenders aldoor met; zijn linkse van het lijf hieid. Mo gelijk was hij nog verder dan een. overwinning op punten gekomen wanneer hij zijn rechtse wat beter en minder doorzichtig had ge bruikt. Hoogenband heeft doorzijn minder sympathiek optreden in het gevecht tegen Verhagen het mis noegen van het publiek opgeroe pen. De scheidsrechter vond hem aanvankelijk wel een aardige jon gen geloof ik- Het duurde althans vrij lang alvorens een openbare waarschuwing werd uitgedeeld. Toen die eenmaal over de brug was volgde er waarachtig nog een. Overigens had Hoogenband die niet nodig om te verliezen dat •was toch wel gebeurd- Hij werd door de felle linkse van Verhagen ddrrig geteisterd. Als aanvuilmg zijn er ook prestatie-partijen ge gaan. Snoek en v. d. Holst hadden volledig begrip van het woord prestatie. Zij hebben met hun technisch knap gevecht vele open doekjes veroverd. Snoek eiste de grootste belangstelling op en ook do meeste punten. Hij bracht de zaal m extase met een geweldige serie op de maag van zijn tegen stander. Als laatste partij wilde ik die tussen Van Delden en Vis ser noemen. N»et omdat deze uit blonk in schoonheid. Integendeel. Ik wilde alleen aan de leider van Van Delden vragen om deze jon gen een paar weken rust te geven. Ik heb de indruk dat hij de laat ste weken te veel heeft gebokst en daar nu de gevolgen van gaat on dervinden. Vorige week lïep hij al glazig te kyken. Deze keer was het er niet heter op geworden. Vooral in de derde ronde kreeg ik de indruk dat hy niet meer wist of hij in Rotterdam of in Den Haag was. Dat kan de bedoeling van de bokssport met zijn. SehultePeters op de derde plaats in Parijs PARIJS Maandagavond, toen de wedstrijd 96 uur, geduurd had, was de stand: I, Carrara—-Lapebie (Fr.) 382 p. 2. Bruneel—Van Steenbergen (B.) 271 p. 3. Schulte—-Peters (N.) 50 p. Op één ronde: 4. GodeauGous- sot (Fr.) 230 p. 5. Coppr—Terruzi (It.) 214 p. 6. Strom—Arnold (Austr.) 99 p. 7, Gillen—Nielsen (Lux.-Denem.) 76 p. Overige kop pels op twee en meer ronden. BOEDAPEST. In de vijfde ronde van het Maroczy-schaak- toumooi te Boedapest heeft Pilnik voor een verrassing gezorgd -door de Russische grootmeester Smis- lov te verslaan. De Britse kampioen Golombek won van de Oost-Duitser 'Platz en de partijen Stehlberg (Zweden)— Barcza (Hongarije) en OKelly (België)Szilly (Hongarije) ein digden met remise. LONDEN De loting voor de halve eindstrijden van de FA-cup welke Zaterdag 29 Maart zullen worden gespeeld, had het volgende resultaat: Op het terrein van Sheffield Wednesday: Blackburn Rovers- New Castle United, Op het terrein van Tottenham Hotspur: Chelsea—ArsenaL Het spel van de pianiste Thel ma van Breemen is sterk poëtisch getint en 't fraaie, uitermate ge voelige toucher, geeft het een bij zondere aantrekkelijkheid- Maar daardoor is het tevens gebonden aan een bepaald soort muziek. Dit bleek bijvoorbeeld het duidelijkst uit de tot slot gespeelde twee Rhapsodièn op 70 van Brahms. Pianistisch klonk hierin alles voor treffelijk, maar het verliep zonder spanning, zonder dynamische stu wing* en hoogtepunten. Minder voelbaar was dit in de Chaconne G. gr. t. van Handel, die de pianiste uitstekend opbouwde en. in SchubertTs sonate in Bes gr. t. De harmonische en melodische rijkdom van dit werk kwamen boeiend tot klinken en het was slechts een enkele maal. dat men de dynamische spanning miste. Het hoogtepunt van dit recital echter werd zeker de vertolking van Ravel's Oiseaux Tristes en La Vallee des Cloches en de toegift Clafr de Lune van Debussy. De fraaie nianistiek en de sfeervolle uitbeelding maakte deze stukken tot prachtige, verstilde momenten. Ook de derde sonatine van Van de Sigtenhorst Meyer werd op dit zelfde niveau vertolkt, maar bet werkje bezat te weinig composito rische kracht, om te boeien. De matig bezette aula van Boy mans toonde zich terecht geest driftig. HERMAN VAN BORN haven in handen van de gemeentt te leggen. Allen uitten een hartgron dig nee. Eigenlijk zei mr. Loeff. als graag in de appositie zijnde, ja, maar hij bedoelde di tals antwoord op de vraag of een. dergelijke instel, ling te verwezenlijken zou zijn. Maar een dergelijk geschapenmon- sterbedrijf zou volgens spreker zijn onbestuurbaarheid leiden tot een chaos.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5