Vorming van fabrieksmeisjes tot huisvrouw en moeder Eerste volkstuinen worden uitgegeven Schiedams lager voetbal laat het er bij zitten Ja.M.A.-ouders hadden Iieel wat te kijken Schiedamse biljarters uitstekend op dreef Korfballers hadden met overmacht te kampen „EUREKA" HET WERK VAN „DE ZONNEBLOEM" (I) Belangrijk experiment ook in gebied Beneden-Maas DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB AGENDA Zuiver wollen sjaals TI MC O CJMV en CJVF in Irene bijeen GEVOLGEN VAN DE WONINGNOOD Spanning meestal achter de rug In behoefte nog niet voorzien Jammer was hetdat Volksgebouw-podium eigenlijk veel te klein was Gouda met 14-2 verslagen Zowel Schiedamals „Succes" moeten met nederlaag genoegen nemen Vijftien jaar met de harmonica Alleen voor vrouwen! Stichtiüg „Merula" 400 jaar C SCHIEDAM GEVONDEN! Koeriersters 2 Maandag 17 Maart 1952 Sedera 10 Juli 1950 kennen Schiedam, Vlacrdtngen en Maassluis het werk pan de stichting „De Zonnebloem" voor vorming van de werkende jeugd. Het is een instituut met een bekende klank, waaraan echter het doel aan hankelijk voor velen min of moer verborgen bleef. Dit was minder te wijten aan de activiteit van hen, die het Zonnebloem-werk In deze streken tot ontwikkeling brachten, dan wel aan het feit dat, zoals het meeste werk met een sociale strekking, de aanpak van het werk veel ophef niet gedoog de. Mocht men de eerste tijd terecht het tere Zonnebloempje vol zorg op een beschut plekje laten uitgroeien, de ontwikkeling ia zo voorspoedig gegaan, dat de nu anderhalf jaar oude „Zonnebloem" zich vol trots kan laten tonen. Het gebied van de Beneden-Maas heeft de beschikking gekre gen over een instituut, dat de beste waarborgen biedt voor de toekomst van de in de bedrijven werkzame meisjes. Het was in een klein dorp in de buurt van Antwerpen, dat in 1940 het vormingswerk onder jonge vrouwen van 17 tot 25 jaar werd aangevangen als tegenweer tegen de bezettende macht, die bezig was zich meester te maken van het on derwijs en de jeugdbeweging. Klein Van opzet zou deze school uit groeien tot een wetenschappelijke poging om voor het loontrekkende meisje boven de zeventien jaar een opvoedingsformule te vinden voor haar vrouwelijke levensroe ping, die vooral bij de dagelijkse werkzaamheid in de fabriek reeds te ïhng in het gedrang was geko men. Zes jaar was de „School tot Opleiding in de Huishouding en het Moederschap" geopend. Toen de deuren werden gesloten, waren tweemaal in een cyclus van drie jaar, meisjes opgeleid en was een schat van kostbare gegevens over de ervaring van dit werk verza meld. Toen" in 1947 in Maastricht werd gezocht naar nieuwe wegen om de na-oorlogse jeugd op te vangen, vooral de nood onder de meisjes in deze stad was zeer groot, kwam men in aanraking met de initiatiefneemster van het Bel gische experiment, mej. M, C. Schouwenaars, die vanuit Maas tricht haar initiatief daadwerkelijk zou zien doorwerken in Nederland met de stichting van de Mater Amabi lis-scholen, die zich bezig hielden met de vorming van ae Rooms-Katholieke fabrieksmeisjes. Ook in Prot, Christelijke en bui tenkerkelijke kring zag men al spoedig de grote waarde van het werk in. Naast de „Mater Amabi- lïsM-schoIen kwamen er de scholen van de stichting „De Zonnebloem", waarin, de niet Rooms-Katholieke bevolkingsgroepen zich verenigden voor de aanpak van het vormings werk onder de vrouwelijke fa- brieksieugd, die tot dusver aan zichzelf was overgelaten. Grote nood Het was prof. dr W. Banning o.a., die de geestelijke en maatschappe lijke nood van het fabrieksmeisje niet zag als een op zichzelf staand probleem, maar als een onderdeel van een veel grot er geheel, n.l. dat van de geestelijke gezondheid van ons volk. „De overgang van het gemiddel de fabrieksmeisje van het gezin en de school naar de industrie is een onnatuurlijke, die spanningen ver oorzaakt en conflicten schept, De kinderen, die niet in het arbeids proces worden ingeschakeld, heb ben een enorme voorsprong. Juist de puberteitsjaren zijn de jaren van de ïdeaalvorming. waarbij de school door persoonlijke invloeden, de sfeer, het verenigingsleven, positief kan bijdragen. De maatschappij en het arbeidsproces kunnen geen po sitieve bijdrage leveren, vooral t.a.v. het meisje. Voor een jongen, die technisch is aangelegd, zou het nog gaan. maar het meisje, dat juist behoefte heeft aan persoonlijk contact, geeft het arbeidsproces ab soluut niets. "Waar komt het fa brieksmeisje in aanraking met de uitingen van ons cultuurleven? Nergens! Voor het arbeidersmeisje is bet normale perspectief het stichten van een gezin. Voor een goede voorbereiding scheppen wij echter als volk niet de mogelijk heden." Het is thans mede en boven de Moerdijk t vooral „De Zonne bloem", die dit gemis wil opheffen door de stichting van scholen voor fabrieksmeisjes in die gebieden, waar de industrie bezig is naar on bedoelde, maar daarom niet minder diepe bressen te slaan in ons volks leven, waarin de huisvrouw en moeder zo'n belangrijke plaats in neemt. Centrale figuur in het ge2in, is zij mede de bron waaraan een nieuw geslacht zich laaft. Welke waarden moet de moeder echter haar kinderen meegeven wanneer zij deze zelf niet heeft kunnen ver werven. laat staan behouden? Daarom ook kwamen er Zonne bloem-cursussen in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, waaraan momenteel in de huishoudscholen van de twee grootste steden reeds honderd en veertig fabrieksmeisjes deelnemen. Over ae wijze waarop hier jonge vrouwen vaak voor de eerste keer van hun leven worden voorbereid op hun (belangrijke) toekomstige taak in het gqzin. wil len wij in een volgend artikel het een en ander vertellen. 1844, De schipper van de „Otter" maakt z'.ch niet erg ongerust, <v*»n. neer bij gepraaid wu»dt door een paar Chinese jonken. Onder de be manning ontstaat ïruge beroering en Van 4>e- beeck voelt rijn oart ook sneller floppen Twee tegen éên... /-.is dat maar goed gaat' Maar de ^cfjipj.er en hem gerust: njj kent die Chinezen; ze hebben maar weinig geschut aan boord "i. krijgen al leen een kans, als ze er in slagen te enteren £n daar zaJ hij wel «er- stokje voor steken Met een paar schoten houdt hij de jonken op eeu- behooriijke afstand en bovendien verschijnt spoe. dig een Hollands oorlogsjacht ter plaatse. He Chinezen deinzen snel af. De schipper bykt' ze i grinnikend na. Ja, ja, de Oost-Indische Com- pagnie zorgt er wel wordt gewaarborgd. voor, dat de veiligheid Wat men moet wetenj Apothekers-nachtdienst: „Rembrandf-apotheek, Rembrandtlaan 5. Bellen bij ongeval: G.G. en G.D, Tuinlaan 89 Telefoon 69290. Films: Passage. Da. 2 en 8 uur: Hoog verraad (14 jaar). Monopole. Da. 2, 7, 9 uur: Het geheim van drie vrouwen (18 jr.) Bijeenkomsten: 18 Maart. Irene, 8 u; filmavond Natuurbescherming Cineast Siman 'de Waard. 10 Maart. Grote kerk. 3 uur: Gemeente-zangavond Lv.m. inge bruikneming nieuwe orgel. 20 Maart, Passage-theater. 8 uur: Cabaret-avond Alg. Ned. Metaat- bew. Bond. Advertentie (1. M.) vanaf 2.9S HEREN MODEMAGAZIJN Tijdens verbouwing: BROERSVEST 79. Advertentie Gastvrijheid raakt in het gedrang Met het huidige woon- en verwar mingsprobleem zijn gezin en gasten dikwijls op één kamer aangewezen. Al is de kamer klein en al wordt er nog zo zwaar gedampt, _de nieuwe Ameri kaanse vinding Air-Wiek neetmt de onaangename lucht van de tabaks walm weg, terwijl het vóór de komst der visite de hardnekkige geurtjes van koken, bakken en braden reeds ,hee£t verdreven, Air-Wiek camou fleert de geuren niet, het vernietigt ze, want het bevat 125 reukdodende bestanddelen en chiorophyl. het bladgroen dat dt buitenlucht zo zui ver en fris maakt. Open de flacon, trek de wiek omhoog en Air-Wiek doet de rest. Geen enkel geurtje weer staat'Air-Wiek een ware uitkomst, niet alleen voor uw woning, maar ook voor kantoor en winkel. Een flacon Air-Wick a 2.40 verschaft u op elk uur van de dag een behagelijke om geving enhet is te merken als u vergeet de Atr-Wick open te zetten! Nu de spanning, Lv.m. het door de vereniging Wassenaar behaalde kam pioenschap, er voor Excelsior '20 uit is. schijnt tevens de goede vorm te zijn verdwenen. Op bezoek bij het onderaan de ranglijst bengelende Leonidas, wer den de zwart-witten met 2—1 beentje gelicht. Toch is er hard genoeg voor gewerkt. Aanvankelijk hadden onze stadgenoten zelfs de leiding, maar bh de rust was de stand toch 11. Na de ru*t misten de Rotterdammers eerst een 6tr*fschop, doch enkele minuten voor het einde was het dan toch raak en kon Excelsior '20 met een 2—1 nederlaag huiswaarts keren. Ook Ursus verloor aan de ïlavendilk met 21 van Hermandad. Deze wedstrijd kan worden gekwalificeerd als een ont moeting van, gemiste kansen. Na 20 min. scoorde Hermandad uit een scrimmage voor 't Ursus-doel. 0—1, Een uitstekende kans van rechtsbinnen M. Huigen om de partijen op gelijke voet te brengen, bleef onbenut, doordat genoemde speler hope loos naast schoot. Na de hervatting was Ursus sterk in de aanval, maar dok dat leverde voor alsnog geen doelpunten op. Integendeel, GTB de winnende partij GTB 3 behaalde op Zwaluwen V 5 een 30 overwinning en bleef daarmede de leiders op de voet volgen. Met de rust was de stand I0. Spannend was de wedstrijd die daarop volgde tussen de koplopers GTB 2 Excelsior M 4, Nadat de gasten een 2—0 voorsprong hadden genomen, wist GTB nog voor de rust de achterstand te ver kleinen. Na de rust gooiden de geel zwarten er nog een schepje op en het was wederom de middenvoor die uit een snelle aam*al de schaal in evenwicht wfst te brengen, Sportief werd er om de overwinning gestreden en het is GTB die verdiend de punten in Schiedam wist te houden door in de resterende minuten het winnende doelpunt te scoren. RjjsoordHBSS 37 KBSS heeft getoond toch nog wel wat te kunnen, presteren, Na enkele slechte resultaten weerd Rijsoord het slachtoffer van een productieve biu van de Schie dammers, waarbij van Woerkom wei zeer uitblonk door 4 doelpunten voor zijn rekening te nemen. Over aiie linies was HBSS sterker, zodat het een vol komen verdiende 73 overwinning werd. Door dit resultaat degradeert Rljsoord. terwijl Zuidland door een 3—0 zege op Unicum kampioen van deze afdeling werd. De lagere HBSS-elftrilen behaalden e volgende resultaten: HBSS 2—Exc. M 2 2—5, HBSS 3—VJaard, 3 3—0, HNO 5 -HBSS 5 4—3. Zaterdag a.s. krijgt HBSS Zuidland op bezoek. want door al te ver opdringen van de Schiedamse verdediging, zagen de Poli- tie-mensen zelfs kane om de score op te voeren tot 0—2. Eerst 10 min. voor het einde gelukte het rechtshalf Osterholt om de achterstand te verkleinen, 1—2. Weliswaar schoot Weeda nog eenmaal hard tegen de Hermandad-staander, maar verandering in de stand bracht dat toch met. Martmit bracht het in de uitwedstrijd tegen Zwervers tot een gelijk spel, 1—I. Bu de rust stonden de roodbaadjes met I0 achter. Emeka en SFC deelden eveneens de punten, doordat geen der partyen het net wist te vinden. De SFC-ers staan nu met Progress in punten-aantal gelijk en bezetten thans de voorlaatste plaats. Bovendien hebben de blauw-zwarfen een wedstrijd minder gespeeld, zodat een alleszins redelyke kans aanwezig is om uiteindelijk het zogevxeesde degradatie spook te oqtgaan. Smgelkwartier won op eigen ter rem met 1O van Saturnus. De wedstrijd vatk.de dag, was wel de plaatselijke ontmoeting DHSSchiedam, waarvan de uitslag voor de DKS-ers van groot belang mocht worden genoemd. En Inderdaad hebben de geelzwarten met 21 aan het langste eind weten te trekken. Gemakkelijk is dat zeer zeker met gegaan, want „Schiedam" gat kranig partij. Er was nog met gedoel punt, toen Kins uit een vrije schóp met een keihard schot de DHS-dekïat op de proef stelde. Toch waren het de DHS-ers die zich bij de rust van een 20 voor sprong hadden verzekerd. Na 20 min. scoorde de linksbuiten met een goed schot, na eerst de Schiedam-rechtsback te hebben gepasseerd, en ID min. later reageerde de Schiedam-doelman iet< te laat, waardoor no. twee m het net lag. I Rust 2—0. Na de rust wogen de partijen vrijwel tegen elkaar op, totdat linksbuiten Van Gent de achterstand tot 2—1 terugbracht Spanning was er daarna nog in vol doende mate. maar wijziging in de stand kwam er met meer. Zaterdagavond waren in „Irene' de ouders, kennissen en vrienden aanwezig van de leden der CJVF „Martha" en CJMV „West", tenein de de ieder jaar terugkerende fa- Schiedam. milieavond te houden. Na de ope ning door de 1ste voorzitter van de CJMV „West", C. Mak, werden allen hartelijk welkom geheten Dat het federatiebestuur belang stelling toont voor dergelijke avonden blykt wel uit het feit, dat enkele leden van het dagelijks bestuur aanwezig waren. Deze familie-avond werd ge heel gevuld met het werk door eigen krachten Het was dan aok een gevarieerd programma, Bij de opening werd ook aandacht be steed aan het doel en het werk van de twee afdelingen Het pro gramma werd afgewisseld door zang van mej.«L,. Bakker en piano- soli door de heer J. Keuzenkamp. Dat de zenuwen ook op 'n derge lijke avond parten kunnen spelen, kwam even naar voren bij het zingen. De muziek club verzorgde enige Zuid-Afrikaanse liedjes, terwijl een lid der CJMV de de clamatie verzorgde. Na de pauze werd een humo ristisch blijspel ten tonele ge bracht, getiteld „Aardappelen", waarin het geld de mensen, re geert. De dagsluiting werd verzengd door de presidente der CJVF Met ingang van 1 April a.s. zullen de eerste honderd vijf tig tuinen van het nieuwe volkstuin-complex aan de Poldervaart door het gemeente bestuur in huur worden gegeven aan degenen, die zich hiervoor het eer ste hebben aangemeld, zo berichten B. en W. in een schrijven aan de Raad. In de algehele behoefte aan volks tuinen kan nog niet worden voor zien als gevolg van de omstandig heid, dat verschillende tuinen in het Sterrehos tengevolge van dé uitvoe ring van de plannen van Wilton- Fïjenoord eerder moeten worden op geheven dan aanvankelijk viel te voorzien. Het ligt in het voornemen de eer ste 84 tuinen te verhuren aan volks tuinders, die rechtstreeks van de ge meente wensen te huren. Vier tuinen zijn gereserveerd voor nog te ver wachten aanvragen van deze cate gorie. Aan de leden van de tuinbouw- vereniging „Nuttige Ontspanning" kunnen dein vier rijen achter elkaar gelegen 53 tuinen ter beschikking worden gesteld. Daardoor zjjn deze huurders in de gelegenheid overeen komstig hun verlangen in vereni gingsverband te tuinieren. Hierdoor zal ook zoveel mogelijk worden ge handeld in de geest van het verzoek, dat het bestuur van deze vereniging kort geleden heeft gedaan, om een gedeelte van het volkstuinencomplex voor haar leden te mogen huren. Daar B, en W. menen, dat dit ver zoek dient te worden ingewilligd, zodra deze aangelegenheid in haar geheel kan worden overzien., stellen zij -voor, na gereedkoming van het gehele complex de Raad daartoe de nodige voorstellen te doen vóór het volgend seizoen. Opgemerkt wordt dat de vereni ging „Klein Babberspolder" zich nog niet als gegadigde heeft gemeld. Des gewenst kan evenwel laatstgenoemde vereniging het volgend seizoen even eens collectief in aanmerking komen. De voorwaarden voor het plaatsen van tuinhuisjes zijn nog bij de dienst van gemeentewerken in bewerking. De Schiedamse arbeiders-gymnastiekvereniging ARMA was Zaterdag avond in het Volksgebouw. waar zjj een uitvoering gaf. Vele ouders en be langstellenden hebben de verrichtingen van de gymnasten gade geslagen en bil elk optreden van de diverse leden de prestaties met een warm ap plaus beloond. Die prestaties liepen nogal wat uiteen, want de leeftijden van de uitvoerenden varieerden van vier lot veertig. Er was de acrobaten- groep, die uiterst geconcentreerd enkele fraaie en moeilijke standen en sprongen uitvoerde, en er waren de als kabouters verklede peuters, die meer aandacht hadden voor vader en moeder in de zaal, dan voor lopen, zagen, hakken en sprletlopen. - Het is geen best weekeinde geweest voor de korfballers. Van de tien te behalen doelpunten, werd er slechts één veroverd. Succes Z leverde deze prestatie, maar stelde met bet behaalde resultaat niettemin teleur. De beide twaalftallen van Schiedam en de junioren van Succes leden gevoelige ne derlagen, terwijl ook Succes 1 moest toezien, dat Overkantera met de volle winst ging strjjken. Dat de beide eerste twaalftallen het moeilijk zouden krijgen, was te ver wachten, maar dat Schiedam met 4—li klop zou krijgen, was niet te voorspel len. De eerste 20 minuten leek het daar op ook niet. De Rotterdammers kwamen "tot 2—0. maar deze voorsprong werd teniet gedaan door punten van J. v. d. Tuuk en G. van Hoewijk. De roodzwar ten schepten moed, maar de Rozenbur gers schoten beter; voor de pauze lie pen zij uit tot 2—5 en in de tweede helft eerst tot 2—6 vó6r mej. s, Camexe de gelegenheid kreeg een derde doelpunt te scoren. Het tegen antwoord kwam in de vorm van twee nieuwe doelpunten. J. v. d. Tuuk 'wierp het vierde Schie damse doelpunt door de mand. maar daarmee was het kruit van de thuisclub verschoten. Zonder veel moeite bracht de tegenpartij de stand ten slotte op 4—il. Succes bood Overkant ers bepaald taaie -tegenstand. Toch ié het haar met gelukt de mede-candidaten voor dé titel de voet dwars te zetten. De betere techniek van de Rotterdammers heeft de doorslag gegeven. Aanvankelijk stuitte de beide »anvalskwartetten op heftige weerstand, rnaar na een half uur namen de Over kant ers de leiding, onmiddellijk door A. Bons beantwoord met de gelijkmaker. In tweede opstelling kregen onze -stad genoten een paar maal de gelezenheid de leiding te GOUDA, Zondag. In de inte r-dist.r jet fi ve dst rijd tussen Gouda en Schiedam, de tweede van de doer het district Gouda voor alle bij het gewest „West" aangesloten districten uitgeschreven nederlaagserie, hebben onze stadgenoten een prachtige 142 zege behaald. Zeven van de 8 partijen werden gewonnen, alleen de laatste ging verloren. Schie dam is hier wel heet goed voor de dag gekomen, vooral in vergelijking met Delft, dat tegen dezelfde tegenstanders verleden week met 12—4 verloor. Barvoets was de uitblinker met een serie van 85, In 21 beurten maakte hij een partij van 290 caramboles, aldus het fraaie moyenne 13.80 op zijn naam bren gende. Van Duyl kwam niet zover, hoe wel het partij-moyenne 11,88 ook verre van slecht is, In 27 beurten maakte htf de 310 vol. De gedetailleerde uitslagen waren (de Schiedamse spelers rijn het eerst ge noemd) PASSAGE Hoogverraad De Engelsen maken snms voor treffelijk werk. Ze zijn meesters in een alledaags realisme, in niets gelijkend op het dichterlijk realis me van de Franse film. „Hoog verraad", een werk in het vlak van de thriller, is door dit mees terschap een rolprent geworden, die cr mag zijn; adembenemend den hiervan slecht. Geruime tijd be ijverden belde partijen zich de balans in hun voordeel te laten uitslaan, het geen Overkanters tenslotte een half uur in de tweede helft gelukte. Langzaam waren de gasten door hun betere tech niek in de meerderheid gekomen en kort na elkaar scoorden rij twee fraaie pun ten (1—3). De derdé Succes-aanval pro beerde nog even op te halen, maar de vermoeidheid deed zich gelden en doel punten bleven uit. De beste ploeg möcht zich winnaar noemen. Tegen de verwachting in boekte Suc ces 2 zün eerste verliespunt tegen Char- lois 3 door nog wel in eigen huls het niet verder te brengen dan 1—1. Schiedam ondervindt ernstige moei lijkheden door ziekte van dames. Hét tweede twaalftal werd, evenals hét eerste, hiervan het slachtoffer. OSCR 3 won met 71. De Wion-adspiranten bleken veel té sterk te zijn vdor de Schiedammertjes. De laatsten werden met een 8—1 neder laag naar huls gestuurd. i VEtn de €erst€ tct de Matste beel- tt,o - den. De rake typering is een an der element dat Engelse films hun waarde geeft. Ze ook hier, waar in een wild conglomeraat van saboteurs en fatsoenlijke lie den ook de humor niet ontbreekt. De film Is tégen het communisme gericht, maar is niet meer dan een thriller van zeer hoog gehalte ge worden. ZONNESTRAAL-COLLECTE d« op a Maart gehouden collecte voor het Zonnestraal- en N.V.V.-TB.C.-fonds heeft hier ter stede opgebracht een be drag van f 1415,27. ESPERANTO-A GttiTfO Merkredon: Cramatikajot- Klubvespero Vojksgebouw Tuinlaan 50. La estraro faras sian eb]en por agrabligi la könver- eaclajn vesperojn do helpu lm. J. H. v. Duyl 310 310 27 S3 11.83 J. v. Ravensteyn 250 201 27 46 7.44, "W. Barvoets 291 290 21 ao 13.80 J. v. Bokhoven 235 198 21 S3 9.42 N, v. d. Plas 1B0 160 37 27 4.32 A. v. d. Kist 160 325 37 11 3.37 G. v. Gendt 140 140 49 21 2.86 w. v. Loon 140 110 49 8 2.14 G. Valkesteyn 125 125 28 26 4.47 G. Verburg 110 91 28 11 3.93 J. v, Dam 63 65 36 5 1.80 B. v. Wok 100 97 38 14 2.66 J. Dirksen 60 60 32 18 187 G, Massar 60 53 32 14 1.81 P. Scliafer 45 42 25 B 1,68 N. v. d. Kli3 45 45 25 8 1.80 Vijftien jaar geleden gingen de vrienden van de Schiedammer van Hasselt in verenigingsverband de accordeon bespelen. "Van Hasselts Vrienden noemden zij zich. Later werd die naam gewijzigd in Kunst Door Oefening. Zaterdagavond vierde K.D.O. in de grote zaal van *Musis dit vijf tienjarig jubileum. De broer van Van Hasselt is nog steeds dirigent» hij stond dan ook voor Je zestien senioren, die het programma met een ouverture en enige mar sen inzetten. Daarvoor had de heer F. J. Haverman, de voorzit ter, geopend. Hij betreurde het dat er nog steeds geen leden genoeg zijn om de vereniging financieel te schragen. Hij deed de opwek king leden te winnen, zodat de vereniging sterker zal worden. De jeugdleden zijn Zaterdag avond ook aan bod gekomen. Het dochtertje van d§ dirigent, Mieke, zong de populaire „Speeltuin" met succes. De dirigent kreeg als blijk van waardering een hoek aange boden. De door de leden gebrach te Bij ales bleek duidebjk, dat de zaal van het Volksgeboifw geen podium heeft dat geschikt is voor een gymnastiek- demonstratie. Aan toestelgyrrtnastiek kwam men, op paardsprmgen na, niet toe. De ruimte laat zuIks nu eenmaal niet toe. Voorzitter R. Boomsluiter, die de avond opende, noemde dit euvel dan ook een enorme hnderpaal voor een behoor lijke demonstratie. En hy slaakte een verzuchting over het Culturele Centrum, dat er Indertijd niet kwam. Toen bezetten de jongens en meisjes van. ARMA de planken. De oudere meis jes brachten grondgymnastiek. de klei nere jongens demonstreerden een gym nastiekles, de twaalfjarige meisjes kwa men met de eerste beginselen van de rhythmische gymnastiek. De ARMA- acrobaten hadden we tijdens de afge lopen vacantiefeesten ook ai een* be wonderd. Menige moeder heeft met trots haar zoon of dochter tussen de kabouters gezien, die op alleraardigste wijze een spel uitbeelden, waarbij de gymnastiek lessen goed van pag kwamen. De meisjes kwamen weer terug met voltigeren en paardspringen, kortom in bonte afwisseling volgden de program mapunten elkaar op. De jeugd had er een fijne avond aAn. Maar de óuderi niet minder Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelia A., d.v. P. Wensveen en W. Aijkens; Anna C., d.v. S. Schermer en J. A. Hoek; Ja cob, z.v. J, Zeelenberg en 3, v. d. Ent; Pamela C., d.v. C. Heijster en A. C. v. Dijke. OVERLEDEN: A. M. Vreugdenhil 70 jaar; E, H. M. Lemkes, 88 jaar, weduwe van J. A. A. v. Noord. Gemeente-publicatie GEEN WATER NAAR KETHEL De Directeur van de Technische Bedrijven der Gemeente Schiedam maakt bekend, dat, in verband met werkzaamheden aan de waterleiding paar v.m, K et hel, de watertoevoer Donderdag 20 Maart a.s. na 23 uur naar de Damlaan, de Oude Dijk en v.m. Kethel voor enige uren zal wor den onderbroken. excellentie Hein" voltooide de avond 'wat gezelligheid betreft. Het bal stond onder leiding van de heer Havermans. De leden zorgden, vanzelfsprekend, voor de dansmuziek. Dit Is K.D.O., dat nu in de tweede klasse van de Nederland- se Accordeon Bond zit, wel toé- klucht van Jack Bess „Zijne vertrouwd. DWS-handballers werden afgestraft Het begon i» goed bij de heren van DWS. Een heerlyk zonnetje en weinig wind maakte het spelen tot een genot. En in de eerste helft bleef ook vrouwe Fortuna met afzijdig. Want al was Olym- pia sterker en al kreeg doelman Verbarg heel tvat harde schoten te verwerken, toch liadden de DWS-ers met de rust slechts een 4—3 achterstand. Enkele mi nuten na rust echter slaagden de Olym- pianen er in de DWS-verdediging te overrompelen en 4 treffers waren het re sultaat, En nu was het afgelopen met DWS; mets lukte meer. De voorhoede wist de weinige kansen niet te benut ten en de achterhoede kon het niet bol werken tegen de flitsende aanvallen van de Qlympianen. Toen de scheidsrechter voor de laatste maal blies, was de stand 124 voor Olympia. Het derde hereneiftal moest met 10 man de strijd aanbinden tegen HV '35/2. Met een 18—2 nederlaag moest zij naar Schie dam terugkeren. Het tweede dameselftal redde de eer van DWS. In een prettige sportieve strijd zegevierde het met 5—0 over haar tegen standster SOS 2. De doelpunten kwamen van: A. Schalten, L. Kullek en N. Robart. In de vriendschappelijke wedstrijd, die het tweede hereneiftal speelde tegen de SVV-athleten, zagen wij by DWS heel wat oude bekenden. Spelers als J, J. Muller, J. van Noort en de gebr. Scholten hebben in deze wedstrijd bewezen, dat zij het spelen nog met verleerd zijn. Menige doelman van klasse zou de grootste moei te hebben met de enorme kogels van Luuk en Kerel Scholten. En dat ze ook gericht werden bewijst de uitslag (175), De SW-athleten' bleken een goede kijk op het spel te hebben, maar het ontbrak hen aan routine en vaardigheid. Als het waar is.-dat wie de jeugd heeft, de toekomst heeft, dan kan DWS, gezien de volgende Uitslagen, goede hoop heb ben: Adsplrant-jongens: J.J.R.—-D.W.S. 1—3: Adsplrant-meisjes: D.W.S.Snelwtek 51; Junior-meUjes; Wester kwartier D.W.S. o—a. Advertentie l. M.) Laten wij eerlijk zijn, als wij schoe nen kopen, kunnen wij onze mannen missen als kiespijn. Die ellendige kritische blikken, dat vervelende ge zucht als het wat langer duurt en de angst, dat de schoenen duurder wor den dan het plan was, maakt de aan wezigheid van onze echtgenoot be slist hinderlijk. Wij kopen onze schoenen dan ook meestal door de week, dan hebben wij tenminste het rijk alleen. Maar kiezen blijft moei lijk; als het een mooi modelletje is, doen ze pijn; zitten ze prettig, dan passen ze niet bij onze nieuwe jurk. En we zoeken natuurlijk het model letje, dat goed past én bij onze nieu we jurk staat. Wij bewonderen dan ook het geduld van de winkeljuf frouw, als ze ons helpt Een "beetje pijn in het begin mag wel, maar na enkele dagen moet dat voorbij zijn. Ja, was dat maar altijd zo.Ik wil wel bekennen (want mijn man leest dit toch niet!), dat ik in mijn kast zeker drie paar schoenen heb staan, die nog een lust voor het oog zijn, maar een pijnbank voor mijn voeten. Had ik maar kunnen ZIEN of ze pas ten. Nu is het te laat, maar de vol gende keer (Publicatie Vrolijk's Schoen- magazijnen) Luchtmachtpersoneel terug in ons land Met het ss „HÜndam" van de Hol- land-Ameraka Lijn, dat Zondag uit New York in ons land arriveerde, kwamen leden van de Nederlandse luchtmacht aan, die in de Verenig de Staten een opleiding ontvingen. De soldaten H. van de Wiel uit Eindhoven en F. Perdaemsuit Schie dam hebben eerst een technische op leiding gehad op de „Sheppard air- force base" in Texas waar onge veer 40 a 50.GÖÖ personen werken waarna zij een opleiding voor bet onderhoud van straalmotoren kre gen op de „Chanute airforce base" in Illinois. Het gehele onderricht duur de zeven maanden. „Wij hebben er ontzettend veel geleerd: het was een pracht opleiding," aldus vertelden zij. In ons land hadden zij tevoren een militaire vorming van circa twee maanden gehad. Van de beide Amerikaanse opleidingen hebben zij getuigschriften gekregen. Het is nog niet bekend, waar 2ij in Nederland zullen worden geplaatst. BOTTERDAM Rijksuniversiteit Leiden Voor het doctoraal examen Ro maanse taal- en letterkunde is ge slaagd de heer G. J. Lamfers te Rot terdam. Voor het candidaatsexamen ge neeskunde slaagden de heren V. P. Salomonson te Dordrecht en H. Heins te Rotterdam. Zaterdag en Zondag is te Brielle het 4G0-jarig bestaan, van de Stich ting „Merula" herdacht. Op 15 Maart 1552 schonk pastoör Merula van Hecmvliet, die door zijn aanvallen op sommige gebruiken van de R.K. kerk bloot stond aan arrestatie door de in quisitie, aan de gemeente Brielle een weeshuis met bijbehoren. Ter gele genheid van het 400-jarig bestaan werd een reünie gehouden van oud-wezen, oud-regenten en regen tessen. Voorts werd dit vier-eeuwse jubileum in een in de Grote Kerk gehouden dienst door ds J, C. M. Jansen herdacht. Enige maanden ge leden werd het weeshuls omgezet in een school voor BLO. Zaterdag werd een clublokaal van de Merula-düb voor Ouden van Dagen geopend. Levende- poppen'op de planken De kinderafdeling van de toneel-, reis- en ontspanning afdeling „D.V.O." heeft Zondagavond een opvoering gegeven van het sprook je „De levende poppen" in gebouw Hammer straat 15. Deze operette werd geschreven door mevrouw A. van Katwijk Lindhout, die het stuk ook met de kleintjes instu deerde en tevens een van de hoofd rollen vervulde. De avond was hoofdzakelijk be doeld om leden te werven voor de vereniging. De voorzitter, de heer G. Phy- lipsen, noemde het een grote.pres tatie dat dit jonge goedje wat hij aanduidde met „brandhout" deze operette zo vlot en met succes heeft kunnen opvoeren. Micky Troost werd de Rotterdamse Doris Day Zes Rotterdamse dames kwamen Zaterdagavond voor de microfoon toen in de Rivièrahal een Doris Day- weds tri jd werd georganiseerd. Als trekpleister had men de Amsterdam se kampioene naar de Maasstad ge haald. wier stem inderdaad wel enigszins leek op die van de popu laire filmactrice. De Rotterdamse candidates bleken hun rivale niet geheel te kunnen benaderen. Micky Troost bleek het er naar de smaak van het publiek bet beste te hebben, afgebracht en zij werd dus tot de Rotterdamse Doris Day gekozen. Aan het programma werkten verder mede Willy Vervoort, Maria Zamora, Helma en Selma ep het orkest van de Flying Dutchman. Vanzelfspre kend boekten deze altisten veel succes. In de nieuw gerestaureerde zaal van Hoofdstraat 131 Telefoon 69945 slaagt Uw bruiloft of partij ALTIJD Vraagt inlichting, onze condities zijn zeer blliyk (In April nog enkele dagen vrij) WILTON FÏJENOORD SCHIEDAM vraagt voor haar labora torium ADMINISTRATIEVE KRACHT (Vr.) kunnende typèn en met enige ervaring op tech nisch gebied. Leeftijd 2025 jaar. soil, uitsi schriftelijk. ADVERTEER REGELMATIG Permanent-Wave, compleet. F 5.75, Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alida". Grote Visse rijstraat 8 E (hoge stoep), Tel. 33762. Rotterdam. Voordelig te koop: 2 mooie houten kasten,- een buffet voor 40. seïonkastje 35. Hoofdstraat 77. Net zelfstandig melgje gevr. voor hele dagen, boven 18 jr. Asnm. 's avonds na 7.30 uur; Mevr, Kok, Broerevest 93 eu Tel 87937.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2