Vertrek Schiphol: 1 April, 12 uur Oude strijd tussen Boer en Brit laait opnieuw hoog op Dezelfde Nachtrust in eenvoudig hotel te Gander Bloedige gevecMen hart van Teheran Groter mogelijkheid tot verzoening bij echtscheidingen Duits vredesverdrag is half Mei gereed Zweden organiseert grote anti-spionnagecampagne IN FEESTVIEREND ZUID-AFRIKA Premier Malan contra Sailor Malan GELEZEN—, KONINKLIJK BEZOEK MN DE VS. Dit jaar geen aanval van Rusland op Europa Beperkte uitvoer naar Frankrijk weer mogelijk Tweede conferentie over West-Europese landbouw-integratie Tien dodenvele gewonden in Bamangwato-stam eist Seretse als stamhoofd Attlee bezoekt VS Adenauer wijst Russisch voorstel voor nationaal Duits leger af r^eSla":15 m UjyjLg/ Postophaalwagentjee achter autobussen Rieten daken van twee villa's in brand Leidende communist naar Polen gevlucht; anderen leggen politieke functie neer Twee partijen - twee legers: -Skietcommando" en „F akkelcommando" Verstekelingen van Noors tankschip zijn terecht en gewogen Zaterdag 29 Maart 1952 3 r DEN HAAG. Om kwart over elf op Dinsdag l April3 de dag dat de rets van Koningin Juliana en Prim Bernhard naar Amerika een aanvang neemt, worden tij op Schiphol verwachtIn het ICA- restaurant worden de leden van de bemanning van het vliegtuig aan de Koninklijke gasten voorgesteld en vindt het afscheid plaats van de autoriteiten, die uitgeleide doen. Daarna begeven Koningin en Prins ziek naar 't afgesloten gedeelte van het vliegveld om een enkel woord te spreken voor televisie en film. Om kwart voor twaalf gaat het Kode gezagvoerder van het KLM- ninklijk gezelschap aan boord van het vliegtuig, dat om twadf uur toestel waarmee HM. de Konin- rrin Cti Pi4itt Rar»iharf? «nr* dmn- prectes zal vertrekken. PILOOT H. GROENEVELT, 's Avonds na de landing op het In Washington verwacht, vliegveld Gander op New Foyndland Uit Ann Arbor in Michigan wordt zal het gezelschap overnachten in gemeld, dat de promotiebul van het het hotel van het vliegveld. Uit eredoctoraat van de universiteit van Nc Ierland zullen bloemen worden Michigan aan Koningin Juliana zal gin en Prins Bernhard naar Ame rika reizen. aangevoerd om het verblijf wat op tc vrolijken. Daar het bezoek van de Koningin zuiver particulier is zal op New Foundland (Canada) geen officiële begroeting plaats vinden. De Ko ninklijke standaard tiocb de Neder landse vlag zullen van het hotel wapperen. Het diner wordt op 1 April in het vliegtuig gebruikt, het ontbijt op 2 April in het hotel. Woensdagmid dag om vier uur wordt het vliegtuig Gruenther voorspelt: WASHINGTON. Generaal Gruenther, stafchef van Eisenho wer, heeft verklaard, dat het op perbevel van de Atlantische strijd krachten in Europa niet verwacht, dat Russische strijdkrachten dit jaar het Westen zullen aanvallen, Gruenther zei, dat de 50 divisies, die de SHAPE dit laar op de been wil brengen genoeg zijn om het eventuele aanvallers „uiterst moei lijk" te maken een doorfca'aak te forceren. Zij zouden er echter in kunnen slagen, indien zR de prijs er voor wilden betalen. PARIJS. Naar in gezagheb bende kringen te Parijs wordt ver nomen zal Frankrijk de OEES me dedelen, dat hët weer vergunning zal geven voor een gedeelte van de invoer uit de landen der Euro pese Betalingsunie, die bij de re geringsbesluiten van 4 en 19 Fe bruari was verboden. In totaal zal gedurende de maanden April, Mei en Juni een invoer ter waarde van 130 miiliaen dollars worden toege staan. Engelse motortorpedoboot gezonken voor onze kust LONDEN. Een motortorpedo boot van de Britse Marine, die deelnam aan de Brits-Nederlandse vlootoefeningea, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag voor de Ne derlandse kust gezonken na botsing met een andere motortorpedoboot. De bemanning kan worden opge nomen. De andere motortorpedo boot koerst met lichte schade naar Rotterdam. Advertentie ft. M.) worden aangeboden in een speciale promotiebijeenkomst. In Ottawa 1? bekend gemaakt, dat, op verzoek van Koningin Juliana .zelf. haar bezoek in verband met het recente overlijden van de Engelse koning geen officieel karakter zal hebben. Zij komt naar Ottawa op 21 April, om vrienden en kennissen op te zoèken, die zij tijdens haar ver blijf in Canada gedurende de oorlog heeft gemaakt. Burgemeester Impellitteri van New Yorkj welke stad 7 April door de Koningin en de Prins zal worden bezocht, is benoemd tot grootofficier in de orde van Oranje-Nassau, De onderscheiding werd hem Vrijdag door de Nederlandse consul-generaal, baron De Vos van Steenwijk, over handigd. PARIJS. Het belangrijkste re sultaat van de conferentie over de eventuele vorming van een West- Europese landbouwgemeenschap die Vrijdag na vier zittingsdagen werd gesloten is, dat de zestien vertegenwoordigde Janden zich una niem bereid hebben verklaard eind deze zomer een volgende confers rs tie te beieggen. Daar zal vrij nauw." keurig kunnen blijken, welke graad van bereidheid er bij de deeln* - mende landen is om te komen tot West-Europese landbouw-integratie. TEHERAN Ten minste tien personen kwamen Vrijdag om het leven en zeker 100 werden gewond tijdens verbitterde straatgevechten In het centrum van Teheran tussen 10.000 communistische jongeren enerzijds en politie en soldaten an derzijds. Onder dë doden bevinden zich twee politiemannen. Ongeveer 50 communisten zijn gearresteerd. Het kwam tot vuurgevechten met de politie nadat communisten er in waren geslaagd sommige politie mannen bnn vuurwapen te ontruk ken. De strRd ontbrandde toen de overheid trachtte te voorkomen dat de communisten een optocht hiel den in de stad. De optocht was bedoeld als de monstratie tegen de zgn.'„bacterie oorlog" in Korea en China. Toen de politie trachtte een straat af te zet ten openden de communisten de aanval. In allerijl arriveerden toen politieversterkingen en soldaten. Daarna laaide de strijd m alle fel heid op. Eerst had de politie getracht de optocht tegen te houden door mid del van circa 50 traangasbomraon en het afvuren van waarschuwings schoten in de lucht. Maar de com munisten gingen met stokken en straatstenen tot de aanval over. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft Vrjjdag het wetsontwerp tot het tegengaan vhd lichtvaardige echtscheidingen met 67 tegen 12 stemmen aanvaard. Tegen stemden de WD en CPN. De WD stemde tegen, omdat het onderzoek door de gezinsraad niet facultatief is gesteld. De PvdA trok haar amendement daartoe in, aangezien het wetsont werp toch de mogelijkheid kent, dat in „hopeloze" gevallen het on derzoek tot een minimum wordt beperkt. Een soortgelijk amende ment van mr v. d. Feltz (CHU) werd met 63 tegen 17 stemmen ver worpen. Anderzijds zal in het formulier, waarin aan de gezinsrechter ora verlof tot instellen van een eis tot echtscheiding wordt verzocht, des gewenst wel kunnen worden ver meld of partijen tot organisaties van ideologische aard behoren. De KVP liet ni. haar bezwaren tegen dit amendement van mevr. Ploeg (PvdA) vallen, nadat dit een klei ne wijziging had ondergaan. Het werd met 56 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen de protestants- christelijke partijen en de CPN, De pogingen van de heren v. d. Feltz en Stokvis (CPN) om de on derzoekstermijn van de gezinsraad in te perken, werden met grote meerderheid afgewezen. LONDEN. Een afvaardiging van de Bamangwato stam zal 6 April naar Londen vliegen om de terugkeer van het verbannen op perhoofd Seretse Khama te eisen. De Britse regering heeft Don derdag meegedeeld, dat zij blij vend Seretse dè leidmg van de stam in Bechuanaland ontnomen heeft. LONDEN De Britse ex-pre- mier Attlee heeft een plaats gere serveerd aan boord van de Strato- cruiser van de BOAC, die Zondag avond naar New York vertrekt Attlee zal in Philadelphia een rede uitspreken en "Woensdagoch tend weer in Londen terug zijn. Ook het amendemcnt-Gerbrendy <AR) inzake de „grote leugen" werd met grote meerderheid verworpen, ni. met 67 tegen 13 stemmen. Voor AR, SG en de heer Krol (CHU). Het voorstel van de heer Stokvis tot uitbreiding van de echtschei dingsgronden verkreeg alleen de communistische stemmen C736). Waal wast snel; pont te Tiel uit de vaart TIEL. In zeer korte tijd is het peil van de rivier de Waal voor Tiel tot 7.25 4 NAP gestegen Vrijdagmiddag was de stand dus danig, dat de veerpont uit de vaart moest worden genomen. De veerdienst TielWamel wordt thans onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont Advertentie (LM.) urm a ÖRK PLAIN BONN. Kanselier Adenauer beeft bekend gemaakt, dat de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Drie in Mei naar Duitsland zullen ko men om het geallieerd-Duilae vredescontract te tekenen, Adenauer zet, öat het contract, waarbij de Duitsers ten Westen van bet IJzeren Gordijn zo goed als volledige souvereiniteit verkrijgen, getekend zal worden in de tweede helft van Mei. Adenauer maakte bekend, dat het Europees leger- verdrag, dat Duitsland zal toeslaan, voor het eerst sedert de tweede wereld oorlog te herbewapenen „zo goed ais gereed" is. Maar. aldus de kanselier, dit verdrag, waarbij de legers van zes Europese landen samengevoegd zul len worden zal getekend worden na het vredescontract. Volgens Adenauer is de Russische nota, waarin het spoedig sluiten van een Duits vredesverdrag wordt voorgesteld, „duidelijk bedoeld om Duitsland te neutraliseren en daar door de integratie van Europa on mogelijk te maken." De gedachte van Duitse nationale strijdkrachten wees de Bondskan selier beslist van de hand. Hij is van mening, dat nog veie nota's ge wisseld zullen worden tussen de Westerse mogendheden en de Sow- j et-Unie. Zijn regering zou haar huidige politiek voortzetten totdat He! verend bin- ONVERSLIJTBAAR GARANTiE Proef in Groningen (Van onze correspondent) GRONINGEN De P.T.T. gaat op het traject Winschoten-Ter Apel in Mei een proef nemen met post- ophaalwagentjes achter de bussen van de hier rijdende streekver- voersoudememïng. Men is tot deze proef gekomen omdat vaak passagiers klaagden over de vele postzakken in de bus sen. Wanneer de proef met deze wagentjes, die een inhoud van rond twee kubieke meter hebben, slaagt is het niet onmogelijk dat deze methode ook in andere delen van het land zal worden toegepast. HEELSUM. Bij het uitbran den van een Kraaiennest in de schoorsteen vatte het rieten dak van de villa „De Hut" te Heelsum vlam. Het stond spoedig in lichter laaie. De brandweren van Renkum en Oostenbeek werkten met acht stralen en ook de Arnhemse brandweer kwam assisteren. Niet temin sloeg de brand over naaT het rieten dak van de villa, „Ten Anker", Beide daken brandden, af. De meeste huisraad was uit de villa's gered. (Van onze correspondent) KOPENHAGEN. De onlangeuitgevoerde arrestaties van leden der Zweedse communistische partij, die er van verdacht werden zich aan spionnage ten behoeve van de Sowjet-Unie te hebben schuldig gemaakt, hebben grote onrust teweeggebracht onder de leidende figuren van deze partij. Verscheidene van hen hebben hun. functie neergelegd en zich uit het politieke leven teruggetrokken, ofschoon zij in Moskou op de partü- "chcol voor hun taak werden opgeleid. ZR worden thans door anderen Vervangen. .iei<*er der communistische °P een na grootste stad v 2weden, Göteborg, Larssoit, neeit met zijn in Polen geboren vrouw m allerijl-het land verlaten n men neemt aan dat hij zich In* Te? tend aan gene zijde van het IJzeren Gordijn ophoudt. Een en finder zou moeten 'worden toege schreven aan de vrees, dat de rol, «Je de communistische partij in de spionnageaffaires heeft "gespeeld, san het licht zal worden gebracht. .J™edGn wordt thans in <een soort alarmtoestand tegen het spionnagegevaar gebracht. Naar £lster van" Binnenlandse 2a- hen, Hedlund verklaarde, zal een grootscheepse campagne worden gevoerd om voor de bevolking aan het licht te brengen, hoe het voor buitenlandse arbeidskrachten, waarvan er verscheidene in Zwe den zijn, mogelijk is sabotage- en spionnagewerk te verrichten. Deze campagne zal door de chefs van de Z**eedse militaire en politionele verdedigiing worden gevoerd. Het militair en poli tionele apparaat zjjn in verhoog de mate in paraatheid gebracht en ineen brochure, die in April zal worden verzopden, zal aan de be volking worden bekend gemaakt, hoe zip zich 'daarbij-zal 'hebben te gedragen. 99* Bombardementen met traan gasbommen, stenen, rotte eieren en soortge lijke projectielen vormen het voorspel van de grote Jan-van-Rlebeeck- fecslen, welke de Unie van Zuld-Afrika ter gelegenheid van de 300ste verjaardag van haar feitelijke stichting op 6 April 1652, heeft georgani seerd. Dergelijke demonstraties van verdeeldheid, de laatste dagen op massa-bijeenkomsten in de Afrikaanse steden door voor- en tegenstanders van de re ge ring-Malan opgevoerd, verraden, dat het land zich in een ge vaarlijke crisis bevindt. Welke meningsverschillen er ook onder het Zuid-Afrikaanse volk mogen bestaan, dit zou toch het historische ogenblik zijn geweest om ze tenminste tijdelijk te begraven. De directe aanleiding tot de re cente ongeregeldheden vormden, zo als bekend, openbare protesten van de oppositie tegen de regering, die weigert zich neer te leggen bij een uitspraak van het Zuidafrikaan.se hof van appèl, waarbij een nieuwe wet, welke een groep met-blanken in de Kaapprovincie van de kiezers lijsten schrapte, werd ongeldig ver klaard. Maar de werkelijke oorzaak ligt veel dieper. Het is de oude strijd van Boer en Brit, met zijn vele facetten, die opnieuw is opge vlamd en dat onder omstandighe den, die een verscheurende worste ling om de definitieve macht in de Unie niet uitgesloten doen schijnen. Gevaarlijk is de toestand vooral geworden, doordat de beide vijan dige groepen waarbij men de scheidingslijn overigens geenszins mag trekken tussen de Engels-spre kenden en de afstammelingen der oude Nederlandse, Duitse en Fran se kolonisten zich inmiddels par ticuliere legers hebben aangeschaft Het Amerikaanse tijdschrift „Time" geeft daarover interésante bijzon derheden. Onmiddellijk, nadat de nationalisten aan de macht waren gekomen, begon de regering met de verwijdering uit het leger van offi cieren, die hun land in Wereldoor log nr. II hadden gediend. Zelfs ge neraal Smuts, toen nog in leven» werd ontheven van zijn 'unctie als honorair stafchef. Aen de andere kant schonk Malan, gedreven door zijn afkeer van de Britse kroon, hoge commando's aan militairen, die tijdens de oorlog waren onderge doken. om zich aan de „Britse oorlog" te onttrekken. Daarnaast concentreerde de mi nister- van Defensie, Erasmus, zich op de vorming van een particulier nationalistisch leger, het „Skietcom mando". Geleid, evenals bijna alle nationalisten, door een eigenaardig mengsel van minachting en vrees voor- alles wat in de Unie niet blank -is, ohtbond Erasmus de natu rellen-eenheden, waarmede Smuts het Zuidafrikaanse leger had opge bouwd. In reactie op dit alles namen ve len, die nog niet uit Het leger wa ren verwijderd, ontslag uit de mili taire dienst om zich te voegen bij het „Fakkelcommando", een anti- nationalistische strijdgroep, welke een jaar geleden werd gevormd door een beroemde Zuidafrikaanse vïiegerofficier, „Saiior" Malan, een verre neef van de premier, die hij fel bestrijdt. „Geen blanke man, die zichzelf respecteert» zal zich bij het Fakkelcommando aansluiten," voor spelde eens een nationalistische mi nister. Maar juist dezer dagen weer werd het Fakkelcommando versterkt met twee van Zuid-Afrika's meest vooraanstaande officieren: de gene raals Brink en Durrant. Generaal Brink, die de 1ste Zuidafrikaanse divisie in Noord-Afrika tegen Rom mel's strijdkrachten aanvoerde, kon niet verkroppen wat de regering het leger had aapgedaan. „Soldaten, die hun eed schenden, genieten nu de voorkeur," verklaarde hij. „Wij, die hebben gevochten worden nu verraders genoemd." In het openbaar wees minister Erasmus deze en dergelijke aanval len af als „de klachten van teleur gestelde mannen", maar achter de schermen maken Malan en zijn ka binet rich ernstige zorgen. Er werd een verbod uitgevaardigd voor mili tairen om lid van het Fakkelcom mando te worden en spionnen kre gen opdracht in de kazernes naar geheime leden te speuren. Zonder veel succes echter, want later bleek, dat vele uitgezonden spionnen zelf geheime aanhangers Van „Sailor" Malan waren. Reeds heeft het Fak kelcommando de openlijke steun van 200.000 Zuid-Afrikaanders, die een drastische maar democratische verandering in de regering wensen en bovendien staan de beste solda ten van het land op de lidmaat- schapslijsten. i Overigens -ondervindt* Zuid-Afrika van zijn discriminerende wetten' te gen de omstreeks 8 millioen negers» en 300.000 Indiërs, die in de Unie wonen, grote schade. India heeft op een zeer eenvoudige wijze wraak genomen; het heeft een embargo gelegd op alle uitvoer naar Zuid- Afrika, met inbegrip van jute-zak- ken, waarvan India bijna een we reldmonopolie bezit. Zuid-Afrika heeft ieder jaar 15.000 ton van deze zakken nodig voor de verpakking van. zijn fruit. De toestand is nu al zo ernstig geworden, dat een land bouwer, die zijn neger-arbeiders in jute-zakken. met gaten voor hoofd en armen, kleedde werd vervolgd niet wegens onderbetaling en slech te behandeling van zijn personeel, maar wegens het vernielen der zak ken! In wanhoop heeft de regerïng- Malan zich nu tot de zwarte markt gericht. In Europa heeft zij voor 250 millioen aan linnen zakken ge kocht en deze met verlies aan de boeren verkocht, die ze na gebruik moeten terugzenden. Maar de on aangenaamste slag kwam twee we ken geleden. Vol schaamte moest de minister van Economische Zaken, Louw, in het parlement toegeven, dat een Europese zwarte handelaar kans had gezien in plaats van zak ken, balen met vodden te leveren. De oplichter, zo gaf minister Louw toe. was er vandoor met 7 millioen gulden regeringsgeld. de integratie van Europa Is be reikt. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat wanneer "West-Europa een maal sterk genoeg is om zich te verdedigen, de Russen bereid zullen rijn werkelijk teonderhandelen. „"Wellicht is deze dag niet al te ver verwijderd.'* Officieel bevestigd Langs Java's kusten voeren onbekende oorlogsschepen 'Aan opstandelingen hulp gezonden? DJAKARTA Militaire autoritei ten hebben Vrijdag de berichten be vestigd over onbekende oorlogs schepen, die langs de rotsachtige kust van Zuid-Java kruisten. Een militaire eenheid heeft een geheimzinnig schip waargenomen, dat voer in de buurt van de Wünkoops Baai. Vissers zouden twee onder zeeërs hebben gezien en een groot schip, alle drie zonder vlag. De commandant van de vloothasis in Soerabaja, kolonel Nazir, heeft meegedeeld, dat onbekende oorlogs schepen ook werden waargenomen voor de Zuid-Oost-kust van Java. Andere officiële personen weige ren commentaar te geven op de vraag, of door middel van deze schepen hulp zou zijn gezonden aan de opstandelingen, die vooral op West-Java opereren. t LONDEN. De twee negers, die drie weken geleden in. Spaans West-Afrika aan land waren ge zet door de kapitein van een Noors tankschip zijn op een Spaanse vissersboot naar Las Pal- mas gebracht. De negers, die Brit se onderdanen zijn, hadden zich als verstekelingen aan boord van het Noorse schip begeven. Zij werden volgens het zeggen van de Noorse kapitein 80 kilometer van Port Etienne met voedsel voor twee da gen aan land gezet. Monument voor gevaUen verzetsstr ij der s DEN HAAG. Op de centrale begraafplaats der Oorlogsgraven stichting te Loenen <Vel.) zal op 2 Mei a.s. te 15.000 uur een een voudig monument worden onthuld ter nagedachtenis van die gevallen verzetsstrijders, wier laatste rust plaatsen onbekend zjjn. Nabestaanden dezer verzetsstrij ders kunnen bij de Oorlogsgraven stichting, Bankaplein 5, alhier, een toegangsbewijs voor de plechtig heid verkrijgen. IN Miami, Florida, zijn arbeiders druk bezig aan een IS meter hoog groot portret van generaal Eisen hower, dat moet dienen voor de verkiezingscampagne in Times Square. Dit reusachtige portret zal worden geplaatst op de vierde ij er dieping van een gebouw in de nabijheid van het Astor Hotel. TWINTIG gaar geleden zag hem voor het eerst. Hij vitn derde met de doodsnood van d« puber in de ogen het kantoor van een fcïcine fabriek binnen, waar ik in die dagen, achter een. mooi b*i- reau, met wisselend succes beproef de mijn onbeslagenheid op het ge bied van optellen en aftrekken te bemantelen. „Ik ben de nieuwe jongste be diende meneer", zei hij en kreeg een kleur of hij nu al gejokt had. „Dan moet je daarginds op die deur kloppen", sprak ik, want hoe wel ik pas twee maanden in Junctie loos, had ik toch al begrepen dat je op zo'n kantoor nooit mag doen. wat voor de hand ligt, doch alles hogerop moet dirigeren, in de hoop dat het niet bij je terugkomt. De jongen liep op stijve benen door de raai, stootte een map van een bureau, ging op zijn hurken zitten om de weggefladderde papie ren op te rapen, verloor zijn even wicht, kwam. ten slotte overeind en liep onder het zenuwachtig orderen van zijn kampvuurkuif naar het directiekantoor dat ik hem had aan gewezen. Binnen hielden zich twee man nen op. De ouwe meneer was de schepper van. de onderneming. Hij had het profiel van een schildpad, en kende slechts éen levensvreug de: zijn stampende bedoening, vol roterende machines, bulkende rook en zure lucht, waarin norse arbei ders dag in dag «it hun gezondheid standen te verpesten. In dit met roet bekladde monstruum had hij rijn wezen uitgedrukt, gelijk, een kunstenaar doet in een gedicht, zo dat het niemand hoeft te verbazen dat hij zijn enig» zoon opleidde om straks zijn beulstaalc over te nemen. De jonge meneer was een groot, massief man-beest met de conver satie van een kozak maar hij wist te zwijgen als spreken duur der kostte en in z&n ogen brand de het koude vuur der hebzucht voldoende, om. hem later tot een succes te maken. Toen dit tweetal Wpuiertje Pïe- terse een poosje in de clinch had gehad, kwam fey de zaal weer bin nen en ging uitgehuild, aan een bijzonder klein tafeltje zitten. ,fHae heet je?", vroeg ik, „Ferry, meneerzei hij moede loos. ,tfe jol" Dat was de jonge meneer weer, in de deuropening. ,,Doe je jas an. Je moet iwe. duizend gulden naar de bank bren gen." Even later zag ik hem weggaa- eerst wat verkeerde deuren ope nend, maar ten slotte toch opstraa' „Zou hij weten waar 't is?" doch ik, maar nog geen minuut late trad hij de zaal opnieuw binnen. „Wat mot je nou weer?" vroc de jonge meneer, die nog om rondscharrelde. ,Jfat geld...", zei hij. „Die twee duizend guldenDie moet ik toch eerst hébben... anders kan ifc se niet wegbrengen „Maar tk heb ze je gegêven", riep de jonge meneer ontzet. ,Jk stopte je de enveloppe i» jèhand!" Enfin, al zijn zakken roerden na tuurlijk omgekeerd, maar meer dan een kwartje en een zaJckam leverde dat onderzoek niet cp. Omdat de twee duizend gulden ook niet meer op kantpor waren, werd het een vreselijk affaire, waaraan doorvoe de politie-agenten en rechercheurs met borendblikken te pas kwa men, die de vloeren deden kraken onder hun gehechte tred. De jongen kreeg kleur op kleur, maar het geld bleef weg. .Jfc heb 't heus niet gedd", hield hij vol. Meer dan hem er uif schoppen konden ze tenslot te niet doen. Financieel-technisch tras het een dartel dagje geweest, voor de zaak. Dit raadsel speeltje twintig jaar geleden, dus lang voor de beroem de operatie-Bruin, zotfat de menin gen verdeeld to aren. Vanmiddag zag ik de hoofdpersoon terug. Ik liep een sigarettenwinkel binnen en daar stond hij, iets dikker geworden, maar nag altijd toegerust met lou ter linker benen. „Nou meneerzei de winke lier ongeduldig. Hij woelde nerveus i» zijn zak ken. ,Jk geloof dat ik mijn poriemon- naie kwijt bensprak hij. En die blos verscheen weer, net als toen. Nee, hij verandert niet. KRONKEL. Anton Zlschfca, Journalist-schrijver. ?ïch £ewaa8d aan een be schrijving van het wereldverkeer door alle eeuwen heen en. daarin, niet slechts de ontwikkeling van de ze won e verkeersmiddelen opeen omen, maar alle mogelijk andere manieren, waarop de mens er in de loop der eeuwen in is geslaagd schier volmaakte communi catie-middelen op te bouwen als de post. de telefoon, de radio, de druktechniek, het maken van landkaarten, navigatie middelen, het bouwen van wegen, bruggen en kanalen, enz. Wie rich in een dergelijk allesomvattend onderwerp wil vastbijten, zal zich in de eerste plaats een gedegen kennis vaa de meest uiteenlopende lelten uit de techniek- geschiedenis dienen eigen te maken, doch tevens de kunst moeten verstaan daarover in de meest „geconcentreerde" vorm te schrijven, echter met vermij ding van te grote oppervlakkigheid. Zischka is daarin zeker grotendeels ge slaagd; hfj maakte er een prettig lees baar en goed gedocumenteerd overzicht van. Een verdienste vooral, dat Hii cr steeds op bedacht Ja het causaal ver band der verschillende ontwikkelings stadia. de merkwaardige wisselwerking ook van vele factoren in de verkeersge- schledenis, duidelijk aan te tonen. 20dat iedere lezer met enig gevoel voor tech niek kan begrijpen hoe het verkeer In al zijn vormen de moderne samenlevinff deed ontstaan en daaraan onafscheide lijk is verbonden. „Het wereldverkeer door alle eeuwen", verlucht met een zeer groot aantal interessante foto's. ïs een uitgave van-Ncderland's Boekhuis te Tilburg, prrjs gob. f 13.50. Over toestanden, leven en werken in Zutd-Amerika is in Nederland nog niet overmatig veel geschreven. Daarom biedt Mary Pos' reisbeschrijving „Ma nama, zwerftocht door Zuid-Amerika."» (verschenen bij Albert de Lange, Am sterdam, 8.75 een goede gelegenheid, nader kennis te maken met de Zuid.-. Amerikaan en zijn land. Als is deze be schrijving hier en daar wat eenzijdig wij denken aan de bladzijden, gewijd aan Argentinië. toch bevat .Manama" tal van fascinerende fragmenten. In bet bijzonder, waar het anecdotes betreft. Hier eti daar valt een verstarring ts bespeuren, waar de schrijfster met Offi ciële gegevens, op de proppen komt. Maar weer bijzonder op dreef is zij b}| het typeren van de Zuidamertkaanse mentaliteit en het volkskarakter, in al zijn détails. Het boek is verlucht met een serie aantrekkelijke illustraties.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3