Defensie slokt ons natuurschoon hap na hap op jgjgjjPgT Keuze van vacantieoord wordt hoe langer hoe beperkter Knappe Leonardo had l bij het rechte eind —Bittere noodzaak Jazz-muziek herleeft, óók in Rotterdam Vijfhonderd gulden schade na hevige vechtpartij 'i \V Vacantieoord of oefenterrein NA 500 JAAR... Ene Da Vinei door de andere gehuldigd Aagtekerk brengt baggermolen riaar Oost-Azië Bak van 90.000 kg aan dek gesjord Amerikaanse zeelieden richtten ware ravage aan in Rotterdamse bar Jazz-concours in „De Kroon N.V. Buizen- en Ijzerhandel „Mannesmann" enige gerout. steno-typisten een aankomend steno-typiste een facturist 6 Zaterdag 5 April 1952 (Van een onzer redacteuren) IEMAND kan het onbetwistbare feit loochenen, dat de wandelaar, de kampeerder, de toerist in het algemeen, minder van het Nederlandse natuurschoon kan genieten dan voorheen. Neem als voorbeeld de in Zuidwest Drente gelegen gemeente Havelte. Zij bezit of liever bezat 560 ha bos en 1267 ha woeste gronden. Van die in totaal 1827 ha aan recrea tiegebieden is thans 1500 ha bij het departement van Oorlog in gebruik als militair oefenterrein. Van die 1500 ha zijn 200 ha volkomen voor het publiek afgesloten; 1300 ha zijn een paar dagen in de week niet, de rest van de week wél voor het publiek toegankelijk. De recreatie-terreinen, die niet door militairen worden gebruikt, beslaan in de gemeente Havelte in totaal een oppervlakte van 327 ba. Daarvan zijn 50 ha afgeslo ten ten behoeve van de waterleiding. Met andere woorden: van de 1827 ha natuurschoon in Havelte en omstreken beantwoordt slechts 277 ha aan het beeld, dat het woord „vrije natuur" bij de vacantieganger pleegt op te roepen. Deze situatie is teke nend voor de toestand, waarin ons land zo langzamerhand is geraakt. M L TAIR TERREIN NW1JK. HAVÏL7E uranthi NtJEVECN fOJ/NZRWQLD 1 Waarheen met S, vacantia? de vraag stellen, hoe dit jaar hun vacantie te besteden. Het probleem, waarvoor zij zich daarbij onmiddel lijk zien gesteld is dit, dat de keuze van een vacantie-oord hoe langer 1 hoe beperkter wordt. Er is een tijd geweest, dat men urenlang ongestoord kon dwalen 1 over de Elspeter heide, de Erme- lose heide en door het Speulder- veld, Eens heerste in een dorpje als Siroe niets dan de landelijke stilte. Dat alles is voltooid verleden tijd. ,lf Nederland bezit circa Militaire 250.000 ha woeste grond. Ruim 30.000 terreinen ha daarvan, meer dan 12%, vormen, de militaire oefenter reinen, waarvan er thans 90 in ons land aanwezig zijn. Daarbij moet dan nog worden opgeteld de ruim te, die verloren gaat aan kazerne complexen en kampementen, die niet in de oefenterreinen zijn ge bouwd, alsmede de militaire vlieg velden. Sommige oefenterreinen bij voorbeeld de,, schietbanen in de buurt van enkele kazernes zijn maar klein. Andere daarentegen zijn groot. Hun spreiding over het hele land is allerminst gelijkmatig. Juist in die gebieden, die van oudsher bekend staan om hun rijkdom aan natuurschoon, zijn rij geconcen treerd. Rrnhnnt Pet om, *Ün vennen oraoani beroemde Brabant be zit op het ogenblik nog 50.000 ha bos en 35.000 ha woeste grond, sa men 85.000 ha, Tien procent daar van, 8500 ha, doet op het ogenblik dienst als militair oefenterrein, is met kazernes bebouwd of wordt gebruikt als militair vliegveld. Daarvan zijn weer 2500 ha volko men voor het publick afgesloten. Vóór de tweede wereldoorlog be sloegen de militaire oefenterreinen, de kazernes èn de militaire vlieg velden in Noord-Brabant tezamen niet meer dan 4000 ha. Smds de bevrijding is deze oppervlakte meer dan verdubbeld. Dp Velmre VeBl, CI>gi'?stiser ue v etuzce nog liggen de ver houdingen op de Veluwe, voor on telbare Nederlanders zover hun herinnering reikt een recreatiege bied bij uitstek. Vóór de oorlog kende men hier als militair oefen terrein: een gebied bij Ede, een ge bied bi,j Harskamp, het vroegere remonte-depót van Millingen, een gebied bij Harderwijk en de z.g. Legerplaats Oldebroek. Sinds 1945 zijn hier bijgekomen: meer dan 1000 ha bij het schietterrein Olde broek, het door de Duitsers aange legde voertuigenpark Stroe, het kamp de Wittenberg, plm. 2000 ha heide rond Ermelo, Elspeet en Vier houten, een stuk van het Kootwij- kerzand. Voorts vindt men dan op de Veluwe nog het uitgestrekte» in de bezetting aangelegde vliegveld Deelan. Hoewel de Veluwe kleiner is dan de provincie Noord-Brabant, is de gezamenlijke oppervlakte der mili taire oefenterreinen er beduidend groter. Alleen op de Veluwe Is er sinds 1945 evenveel grond door het departement van Oorlog in beslag genomen als in het Brabantse. Van de rond 35,000 ha woeste grond die men hier aantreft is het voor de fensiedoeleinden in gebruik zijnde percentage dan ook beduidend ho ger dan 12, Defensie en IS natuurmonu- hefe'oSfïnu man f^rs Utairen in de ment en laatste S a 1 jaar het ene fhapje natuurschoon na het ^WOUC n fjj [X ImÏlTtaSeV VC j ff&Tvtttn 0 t pen, hoe het si die toeristen te moede is, die menen, dat een be hoorlijke recratiemogelijkheid een levensbelang is voor ons volk. Wat er de laatste &etl vraag, jaren op de Ve luwe, m Noord-Brabant en in Zuidwest Drente is geschied, heeft bij ontelbare natuurliefhebbers een vraag doen opkomen. Deze name lijk, of in een dichtbevolkt land als het onze. waar in verhouding tot andere landen de mooie plekjes toch al schrikbarend dun waren gezaaid, het opeisen van oefenter reinen op een schaal als is ge schied, wel verantwoord valt te noemen. De vraag of vermindering der recreatie-kansen niet onvermij delijk zal leiden tot een verminde ring van onze volkskracht. Dit is volgens de natuurbescher mers, geen probleem, dat van min der betekenis zou zijn dan het de fensieprobleem. Het is een probleem van de defensie volgens hen. Want een behoorlijke verdediging is een product van velerlei factoren. Eén van die factoren is de volkskracht, het moreel. En waarom, zo vraagt men zich in deze kring af, heeft de legerleiding, heeft de overheid, er .niet krachtiger naar gestreefd in het buitenland de beschikking te krijgen over oefenterreinen, die bin nen onze grenzen welbeschouwd niet beschikbaar zijn? andere opg--3lokt. In dit korte tijds bestek hebben zij kans gezien even veel gronden in hun bezit te krij gen als de Nederlandse Vereniging tot Behoud van Natuurmonumen ten zich moeizaam heeft verworven in al de tijd van haar bestaan. 77«Het is volkomen V ernieling waaiv dat e,. in de Veluwse gemeente Apeldoorn nog altijd 20 000 ha. bos voor vrije wan deling toegankelijk as. Het is even eens waar, dat een deel der door de militairen in beslag genomen terreinen niet volledig voor het publiek wordt afgesloten. Maar het zwn niet alleen de gehate bordjes met „Verboden Toegang" waardoor de toerist wordt afgeschrikt. Over al waar militairen in groter of klei ner verband aan het oefenen gaan, wordt schade aangericht aan. de na tuur en aan het landschap. In de loop van het vong jaar is tot tweemaal toe m ons land ten militaire oefening op wat uitgebrei der schaal gehouden. Na de zg. „Oefening Mars" heeft het departe ment van Oorlog aan gedupeerde eigenaars een schadevergoeding van 2500 uitgekeerd, nadat tijdens de oefening zelf. door een speciale, de troep volgende commissie, ter plaat se reeds 4500 was uitbetaald. De schade aan de houtopstand bedroeg 200, aan wegen 1500 en aan weiland 2000. Bij de z.g. „Oefe ning Herfst" was de totale uitge keerde schade 15000. waarvan 800 aan hout en 13000 aan. we gen. Zowel „Mars" als Herfst" waren oefeningen met een betrekkelijk korte duur. Welke schade wordt er, zo vraagt de toerist zich af. we] in bos en heide aangericht tijdens de normale oefeningen, die daar regelmatig worden gehouden? Wanneer men dit alles bedenkt, wanneer men bovendien bedenkt, dat de bouw van enorme kampen of kazernecomplexen, zoals op de Noordwest Veluwe is ondernomen het landschapsschoon op onherstel bare wijze aantast, kan men begrij- HET mooiste natuurschoon ontsierd door militaire voertuigen en colon nes, de schoonste bossen bedorven door kazernes en de prachtigste heidevelden omgeploegd door brede rupsbanden en loopkettingendat is het noodlot, waardoor drie streken in ons land getroffen zijn, die voor vele generaties van Nederlanders een geliefkoosd vacantieoord zijn geweest. Drie gebieden van ons land hebben méér dan andere streken de nadelige gevolgen ondervonden van de huidige politieke tegenstellingen in de trereid enkele daaruit geboren noodzaak van ver sterking van de westerse defensie. Hierdoor is een probleem geschapen. Kort geformuleerd luidt het aldus: wadr ligt voor ons volk nog de mogelijkheid voor de zo noodzakelijke recreatie en ontspanning? Hoe ernstig dit vraagstuk wel is, vindt men hier nader uiteengezet. DE kaartjes op deze pagina zijn niet aan de hand van officiële ge gevens samengesteld. Zij geven alleen maar de ligging -van een aantal militaire terreinen aan maar beogen niet een indruk te bieden wan hun grootte. Op kaar tje 1 is schetsmatig het oefenter rein tussen Steenwijk en Havelte op de grens van Drente en Over- ijsel in beeld gebracht. De kaar tjes 2 en 3 duiden schetsmatig de situatie op de Veluwe en in Brabant aan. (Van een onzer verslaggevers) Op de traditierijke Delftse markt, waar duiven neerstrijken bfl carillon- muriek en men zonder moeite een gedachten-uitstapje naar het verleden maakt, stond Vrijdagmiddag de goegemeente met het hoofd bi de nek en hield de adem in. Vanaf de tweede trans van de toren veertig meier boven de begane grond ging een parachutist zijn welzijn wagen met een valscherm, dat ih de vijftiende eeuw door de alzijdige Italiaan Leonardo da Vinci was ontworpen, maar nimmer beproefd. Nu weet iedereen wel, dat deze Leonardo een bar knap man is geweest, die nog heel wat meer kon dan beelden houwen en de Mona Lisa schilderen. Hoewel hjj nimmer op een vliegveld is geweest, schreef h|j vier boeken over vliegen en om zjjn stellingen In aero-mechanlca wordt nog altijd niet gelachen. Maar er kon iets haperen aan de vastgesteld, omdat de vijftiende in WAT het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Dat is het argu ment dat de militairen aanvoe ren, wanneer de natuurliefheb bers zich bezorgd maken over de aantasting van het land schapsschoon door de uitbreiding van hun oefenterreinen, Niets is, zo betoogt men van militaire zijde, van zó grote betekenis op het ogenblik, als de verdediging van onze vrijheid. Zij is zulk een kostbaar goed, dat wij des noods alles moeten opofferen om haar te houden. Kapitein Polman van de Legervoorlichtingsdienst formu leert het zo: „De noodzaak tot versterking van de Westerse defensie dwingt ons nieuwe oefenterreinen aan de bestaan de toe te voegen. Die moesten wij nu eenmaal daar zoeken, waar woeste gronden het rijke- lijkst voorhanden waren. Dat natuurschoon verloren ging, be treuren ook wij. Het is beslist onjuist te menen, dat wij voor de betekenis der recreatie geen oog zouden hebben. Er worden thans door houtvesters van het staatsbosbeheer voor de troep cursussen over natuurbescher ming gegeven, Wat het oefenen in het buitenland betreft: 'in de eerste jaren na de oorlog werd al onze aandacht opgeëist door onze politionele taak in Indone sië. Daarna was het politieke getij "verlopen. Duitsland zou het serst in aanmerking komen en juist pu zijn onze bondgenoten er huiverig voor, maatregelen te treffen, die bij de. Duitsers bij zonder impopulair zijn. Het is gemakkelijk de gang van zaken te becritiseren. Laat men niet vergeten, dat voor het op peil brengen onzer verdediging goe de oefenterreinen een bittere noodzaak waren en zijn." M' V". .1.1. rï I» Gebrs. Van Veen bouwt aan Schiestraat Maandagmorgen wordt aan de Schiestraat. op het terrein naast het nieuwe pand van Van Ditmar, door het N.V. Aannemingsbedrijf J. K. Simon te Schiedam, de eerste paal geslagen voor de nieuwe machine fabriek van de Gebr. van der Veen, thans gevestigd aan de Schouten straat, waar bedrijfsruimte wegens onteigening ontruimd moest worden. Het nieuwe pand bestaat uit een parterre met een oppervlakte van 30 x 30 m en een hoogte van 6 meter. Naast de fabrieksruimte wor den magazijnen en kantoren onder gebracht. Het werk wordt uitgevoerd door Mak's Aannemingsbedrijf, naar een ontwerp van het architectenbureau Com. Elffers. Zonder tegenslag hoopt men het pand binnen 10 maanden op te leveren. eeuwse uitvoering van zijn ontwerp. De kans scheen dus niet uitgesloten, dat de parachutist een vrye val van tientallen meters ging maken en Da Vinei zich ruim vier honderd jaar na zijn dood, ont stemd in zijn graf zou omdraaien. En dat was beslist de opzet niet, want alle drukte op het anders zo rustige Delftse marktplein was hem. ier ere. Kwart voor twee kwam de parachutist over de ballustrade aan zyn driezijdig van karton vervaar digd valscherm voor de sprong in het diepe ongewisse tussen de grote kring van open monden aan de voet van de aloude Nieuwe Kerk. De zuchten van verlichting hielden hem nog iets langer in de lucht, met andere woorden alles ging best. Vier seconden duurde de vertraagde val, waarbij de parachute vrjjbleef van het torenmassief, Leonardo mag dus trots en tevreden door de eeuwigheid blijven gaan. De para chutist mag ook niet klagen, zult u misschien zeggen, maar die had een lijf van oude technische te keningen en kranten onder rijn militair uniform en wist dus ner gens van, toen hij onbeschadigd en niet overmatig hard op de markt- stenen belandde. U raadt het: dit ongewone gebeu ren was ontsproten aan het brein van Delftse studenterï en had een bijzondere reden. Er is namelijk een studenten-studie-vereniging van aanstaande vliegtuigbouwkundige ingenieurs, die de naam draagt van de illustere Italiaan, Op 15 April zal het 500 jaar geleden zijn, dat Da Vinci (in 1452) werd geboren. Van daar deze studentikoze huldiging met motorpolitie en persfotografen. Het bestuur van de vereniging „Leo. nardo da Vinci" had er uiteraard de hoge hoed bij opgezet en arri veerde met Leonardo's vinding in een openrijtuig. Om het feest nog te verhogen werden van de toren kleine modelvliegtuigen neergela ten, „geladen" met één sigaret, waar de Delftse jeugd kris-kras voor over het drukke plein rende. Men had de huldiging maar vgat vroeger op Dinsdag 29 April zal de Christen Jonge Vrouwen Federatie haar jaar lijkse» ledenvergadering houden- Sn het paviljoen „Rotterdam" Van het Ahoy- gebouW. 's Woensdags*""vpIgi de'" grote toogdag, die plaats zal vinden. In de Ahoy-hallen. de Paasvacantie valt eri men Da Vinei het volle pond wilde geven, wat hij gehad heeft! Drukke dag voor mevr. De HaanManifarges Er js een adres in Rotterdam, dat gisteren een bijzondere belang stelling ondervond van de post, n.L „Huize Anne Foekens" aan de West Zeedijk, waar telegrambestellers el kaar onder de Vaderlandse drie kleur aflosten aan_ de bel. Tele grammen uit alle windstreken kwa men hier binnen: uit Amerika, Zuid-Afrika, Engeland en Duits land. en m al deze geschriften kwam vreugde tot uiting, omdat in „Huize Anne Foekens" de bekende alt-zan geres Pauline de Haan-Manifarges haar tachtigste verjaardag vierde. Blijken van belangstelling en at tenties bereikten haar uit alle de len van de wereld en om hij ons land te blijven: van Rudolf Mengel berg. Ja Vincent, dr A. van der Horst, C. Balfoort, Roos Botlsma, Theodora Versteeg, de directie van het Concertgebouw. Ook werd zij verrast met een. boekwerk, samengesteld door o.a. oud-leerlingen en familieleden, dat uit anecdotes, tekeningen etc. be staat. Er werd o.a. aan medege werkt door Hans Schouwman, Lau rens Bogtman en mevrouw Laadré. Sinds met de vershijning van Jazz- orkestjes in New Orleans een nieu we tint werd toegevoegd aan het veelkleurige palet der Amerikaan se folklore is Jazz-muziek een on derwerp van veel discussie ge weest. Zeker is. dat vele» der dis cussianten daarbij geen onderscheid hebben weten te maken tussen de oorspronkelijke Jazz-muziek der Noord-Amerikaanse negers en de als Jazzmuziek opgediende commer ciële dansmuziek, In feite is de New-Orleans Jazz sinds de crisis in 1929 bij het gtote publiek in het vergeetboek geraakt. Merkwaardia is, dat de laatste jaren de „oude' Jazz weer mi» of meer aan het herleven is, behalve in Amerika ook In Frankrijk, Engeland en Ne derland. Het zal omstreeks 1890 zijn ge weest, dat in de havenplaats New Orleans in Amerika de neger-kap per Charles „Buddy" Bolden een or kestje formeerde, dat voor het eerst instrumentale Jazzmuziek ten ge hore bracht. Voordien waren er ook reeds neger-orkesten, die sterk syncopisch speelden, maar volgens insiders kan men pas van New Or leans-Jazz spreken na de samen smelting van Afrikaanse rhythmen, Franse quadrilles. Spaanse gitaar melodieën en Italiaanse opera-lied jes, Na Bolden brak met de befaam de comettist Joe Oliver het gouden tijdperk aan voor de Jazzmuziek en en in de twintiger jaren werd het de modemuziek voor het uitgaande publiek. Oliver's opvolger Louis Armstrong, wiens spel later helaas min of meet aan de smaak van het publiek werd aangepast, werd we reldberoemd. De neergang kwam in 1929, toen de gramofoonplaten- maatschappijen zich in verband met de crisis gedwongen zagen slechts commerciële opnamen uit te bren gen. De New-Orleans-Jazz raakte in,, het vergeetboek en, het publiek werd overladen met sentimentele melodietjes in foxtrot-tempo, die werden opgediend onder de naam BOTTERDAM. Dinsdag a.s. zal het b.h. „Aagtekerk" van de N.V. Ver enigde Nederlandse Scheepvaart Maatschappijen, varende in de door deze maatschappij geëxploiteerde HollandOost-Arië-lün, onder commando van kapitein S. Eya, van Botterdam naar Oost-Azië vertrekken. Op het dek van air schip is dan een baggermolen geladen, welke te Hongkong zal worden gelost voor vervoer naar Macao, waar de molen zal worden ge bruikt voor baggerwerkzaamheden in verband met het op diepte houden van de vaargeul en het verbeteren van de haven, is dit een verheugend voorbeeld van vaderlands initiatief. Als voorbeeld van. de grote ver scheidenheid van lading, die door deze schepen wordt vervoerd, kunnen wij nog memoreren dat met hetzelfde schip van Rotter dam o.a, 8 zwanen, 2 flamingo's en oen giraffe worden verscheept, met bestemming Japan, teneinde de door de oorlog in Japan gede cimeerde diergaarde van nieuwe dieren te voorzien. De baggermolen is geleverd door de scheepsbouwunie N.V. te Gro ningen en wordt gedeeltelijk ge demonteerd verscheept. Deson danks is het gewicht van de bak, welke aan dek wordt geplaatst nog 90 ton, met een lengte van 30 er, een breedte van 6% meter. Uiter aard zijn. er voor een dergelijk vervoer speciale maatregelen aan boord van het schip nodig, tenein de te verzekeren dat gedurende de reis dit gevaarte niet door storm weer kan worden losgeslagen. Voor het vervoer van dergelijke omvangrijke stukken is het s.s. „Aagtekerk", bijzonder geschikt door de buitengewoon brede dek ken aan weerszijden van de lui- kenhoofden. Dit schip, evenals het zusterschip „Almkerk", werd oor spronkelijk in Amerika gebouwd als vliegtuigmoederschip en heeft onder de namen „Chaser" in de laatste jaren van de oorlog voor de Amerikaanse marine in de Gro te Oceaan zijn sporen verdiend. Later is dit schip verbouwd tot een modern en snel vrachtschip met Bassagiersaccommodatie, met een draagvermogen van 12.580 ton. Waar het hier een combinatie betreft van een leverantie van Nederlands fabrikaat aan het gou vernement van de Portugese kolo nie Macao en het vervoer ook met een Nederlands schip plaats vindt. Een bar aan de Nieuwe Binnenweg was gisteravond het toneel van een levendig handgemeen tussen de be manningen van twee Amerikaanse schepen. Aanleiding tot de hooglopende twist gaf de 45-jarige Forrestaj Bai ley, die tegen iemand opliep. De 23- jarige Martin E. Hammond sprong als antwoord ogenblikkelijk op een tafel en begon met een kruk te smij ten, Terwijl hij voortsprong van tafel tot tafel, ontlastte hij zich van zijn opgekropte vernielzucht. Kastelein en personeel vluchtten de straat op en belden de politie. „Swing". Dit duurde tot in de laat ste wereldoorlog. Hoe de herleving der Jazz precies heeft plaats ge vonden kan nog memand vertellen. Een feit is, dat oude opnamen van jaren, her plotseling opnieuw wer den uitgegeven door de platenmaat schappijen- In Nederland gingen ve le jonge musici de musicologische zijde der Jazzmuziek bestuderen ■en de VPRO gaf een serie radio leringen over Jazz. JAZZ-CONCOURS Ook in Rotterdam beoefent een aantal jonge musici de oude Jazz. Zelfs telt de Maasstad enige orkes ten, die de New Orleans-Jazz pro pageren. Deze orkesten zullen rijn te horen tijdens een Jazz-concours, dat Zondagavond, morgen dus, een „maand van de Jazz" inluidt in. café-restaurant „De Kroon" aan de Stationssingel. Aan het concours werken o.a. mede de „White Ele phant Ser en aders" (met Fritz Hotz, trombonist, die medewerkte aan de gramofoonopnamen van de Dixie land Pipers en als een der beste Jazz-trombonisten van het conti nent bekend staat), „the Gateway City Jazzband", „the Sloppy Joe Combo" en „the Pacific Bobtet". Het concours zal op 20 en 27 April worden voortgezet. Op Koninginne dag bcopt men de „maand der Jazz" in Rotterdam te besluiten met een ..streetparade", waarbij een aantal Jazzbands op een sleperswagen door de stad zullen paraderen. f* P'.f De trombonist Fritz Hotz, die als een der beste jazz-trombonisten van het continent geldt, zal optre den op het Jazz-concours, dat mor genavond begint In „De Kroon". Hij trad reeds voor verschillende radio-omroepen in binnen- en bui tenland op en heeft groot succes behaald ap een Jazz-festival in Brussel. De N.V. KON. MIJ „DE SCHELDE11 Té VUS5INGEN AfDELINO MACHINEFABRIEK vraagt voor spoedige indiensttreding» Bekwame draaiers voor de bediening van draaibanken met centerboogte van200-1500 mm en voor carronaaibanken met klauwplaatdia lot 2500 mm Gevorderde draaiers voor de bediening van diverse revolver- draaibanken o.a. Warner Swasey, Herbert Ward banken Bekwame fraisers voor de bediening van Universele frals- banken. Bekwame kolteraars voor da bediening van grote-, middel en kleine horizontale boor- en fralt- banken. Schriftelijke sollicitaties met opaave van leef tijd. burgerlijke staat, opleiding, tegenwoor dige werkkring en afschriften va» diploma's, eifferVje ten. getuigschriftenen*, te richten can de Directie, Op linkerbovenhoek van de enveloppe vermelden „draaierij". Binnen twee minuten was een ra diowagen aanwezig, doch. de strijd was toen reeds gestreden. Per poli tiewagen werden zeven vechtersba zen (van de schepen. John Fisk en John Quitmen) naar het politiebu reau Ooslervanstraat getranspor teerd. Na onderzoek werd Hammond daar opgesloten. Baily ligt met een hersenschudding in het Bergwegzie kenhuis rijn wederwaardigheden te overdenken. De ravage in de bar is zo groot, dat het etablissement Is gesloten. De schade, die naar voorlopige schatting 500,bedraagt, zou vandaag wor den geregeld. Bij de voor zo spoedig mogelijke indiensttreding gevraagd: grondige kennis van Duits en Engels kennis ijzer- en staalbranche gewenst, echter niet vereist Brieven met levensloop, referenties en verl. salaris te richten aan Parklaan 30, Rotterdam» telef. 111540

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 6