Rustig weekeind op Hydepark HET ROTTERDAMSCH PAROOL Bezoek aan Kingston leed onder stromende regen Branden teisterden de Santpoortse duinen Drie vliegrampen eisen 30 doden in V.S. Tunesische kwestie toch in Veiligheidsraad? Oud echtpaar beroofd van zijn handelsgeld KONINGIN IN AMERIKA Hevige explosie in Steenbergen Stalin bereid tot praten Vijf maal alarm geslagendrie keer wegens kwaadwilligheid Twee ongevallen, één dode Brandende machine boort zich in dichtbevolkte woonwijk VS zouden van standpunt zijn veranderd Beroep G. W. Valken (oud-H C. Den Haag) ongegrond verklaard Zoon van generaal Van Fleet vermist Korte vrijheid van twee ontsnapte gevangenen Jongen gedood onder bak met kolen Indringer bond weerlozen met handdoeken aan stoel vast Duels beheersen België-Nederland Sftf Felle branden in weekeind Nieuwe winsten voor Labour Achttien dóden bij overval in Columbia Truman dankt voor carillon 12e Jaargang, no. C3 Rad- en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. <S9300 - Afconn.prijs: per week ƒ0.47, per kwartaal 6,05, losse nummers ƒ0,10. DE Maandag 7 April 1952 Uitgave-N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 39S644 Bankier: Arasierdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries, HYDE PARK- Koningin Juliana en Prins Bernhard hadden hun rust wel verdiend, toen zjj Zaterdagmiddag de gasten waren van mevr. Roose velt, die een kleine villa bewoont op het landgoed van wijlen president Roosevelt, dat staatsmonument is geworden. Toen minister Achesón en de deken van het diplomatieke corps Zaterdagmorgen in Washington de hoge gasten op het vliegveld uitgeleide deden, was de vermoeienis van een driedaags uitermate zwaar programma belden aan te zien. De tocht van Zaterdag, naar Philadelphia per vliegmachine, vandaar door de lucht naar West Point en verder per auto naar Kingston en Hyde Park is voor de organisatoren een grote teleurstelling geworden, omdat de regen de gehele dag-neerplenade. In Philadelphia, „de geboorte plaats van de vrijheid", moesten de feestelijkheden, ontworpen voor de buitenlucht, ijlings worden ge houden in het Kunstmuseum. Tevo ren bad hét Koninklijk Paar in In dependence Hall de vrijheidsklok bewonderd. In het museum be zochten de hoge gasten de zoge naamde Nederlandse kamer, inge richt door wijlen Edward Bok- Het bezoek aan Kingston, de oud ste Nederlandse nederzetting in de V.S. galant zei de burgemeester, dat het stadje in 't vervolg Quccns- town zou heten had niet alleen te lijden van de regen doch ook door een achterstand op het tijd schema, Be kranslegging bij het standbeeld van Peter Stuyvesant was een haastige en natte plech tigheid, maar in de Stadsgehoorzaal, zorgden duizenden schoolkinderen voor de feestelijke stemming. Toen de Koningin binnentrad werd zij met oorverdovend-, applaus en schril gefluit begroet. Door haar vroeger verblijf in.Amerika wist de Koningin, dat gefluit in Ame rika de hoogste uiting van waar dering is. Uit-de kinderzee stak een bord omhoog, waarop met oranjeletters in het Hollands stond Twee vrouwen en twee hinderen in nachtgewaad gevlucht (Van onze correspondent) STEENBERGEN Zondagmor gen omstreeks vier uur werden de bewoners van de Wfllingestraat op geschrikt door een geweldige explo sie in een woning, bewoond door de wed. Melchert en nog een vrouw en twee kinderen. Deze ontploffing is waarschijnlijk veroorzaakt, door dat propaangas is ontsnapt. Hamen en deuren van het huis werden vernield en de stukken vlo gen tot ver in het rond; de muren scheurden. "Na de explosie brak brand uit. Do bewoners, die boven sliepen, werden in hun bedden hevig door elkaar geschud en moesten zich in allerijl in nacht gewaad in veiligheid stellen. Eén der kinderen liet zich langs de regenpijp naar benéden glijden. De anderen konden zich via de trap naar buiten begeven. Zij werden door het vuur en door glasscherven gewond. Pe omwonenden wisten met em mers water het vuur te blussen, waarbij de brandweer, die spoedig ter plaatse was, assistentie verleen de. In de woning werd een ge weldige ravage aangericht. Vrijwel de gehele inboedel ging verloren. Opzienbarende verklaringen aan Indu's ambassadeur MOSKOU. Het feit, dat Stalin, voor het eerst sinds twee jaren weer een in Moskou geaccrediteer de buitenlandse diplomaat name lijk de- naaf zjjn vaderland terug kerende ambassadeur van India, Radhakrisjnan bij zich heeft ont vangen, heeft-hier enig opzien ge baard. De Russische heerser, die vol gens de ambassadeur in een uitste kend humeur verkeerde, nam na melijk deze gelegenheid te baat, enige verklaringen over zaken van Internationaal belang te spuien, die ongetwijfeld niet voor zijn bezoeker alleen waren bedoeld. Zo verklaarde Stalin, naar de ambassadeur van India; na het on derhoud aan de pers mededeelde, „dat alle moeite dient te worden gedaan, om de hoogste leiders bij elkaar te krijgen voor onderhande lingen over een regeling van de vraagstukken, die de wereld ver deeld houden". Stalin voegde hier aan toe: „Er bestaat geen probleem van .betekenis, dat niet door be sprekingen en onderhandelingen ge regeld zou kunnen worden". geschreven „Lang leve, orize Ko ningin". Kinderen van Neder landse emigranten waren er de trotse dragers van. Op het podium wachtte mevrouw Roosevelt, die de Koningin hartelijk omhelsde. De Tegen had haar niet kunnen weerhouden om haar gast in Kingston af te halen. Het „Wilt heden nu treden" weer klonk later toen de Koningin de. Nederlands-Hervormde kerk be trad om hier het gouden gasten boek te tekenen. En daarmede was dit volkomen verregende bezoek ten einde. De Koningin begaf zich voor een meer dan verdiende rust naar Hyde Park, waar zij de gehele Zondag als gast van mevrouw Roosevelt verbleef. De Prins is Zondag naar New York gegaan, om zijn broer te bezoeken. De Ko ningin heeft zich vanmorgen bij de Prins gevoegd in het Waldorf As toria Hotel. Daarna zou de officiële intocht in de grootste metropolis der wereld beginnen. Zondagmiddag was bij de lunch ten huize van mevr. Roosevelt dok mr G, J. van Heuven Goedhart aanwezig, de Hoge Commissaris der VN voor vluchtelingenzaken. Enige atoomgeheimen worden bekend WASHINGTON. Amerika, En- geland en Canada hebben besloten enige atoomgeheimen bakende te maken om universiteiten en labo ratoria te helpen bij het atoomon derzoek. Aldus maakt de Ameri kaanse Commissie voor Atoom energie bekend. Het zullen geen geheimen zijn, waar een eventuele tegenstander wat aan kan hebben. Onder meer zulien nieuwe feiten bekend worden gemaakt over het gedrag van uranium en plutonium m een atoomoven. Rustig glijdt de 15000 ton btuto metende Maasdam te water. Over enige maanden zal een fraai pas sagiersschip aan de Nederlandse koopvaardijvloot zijn toegevoegd Voor een verslag verwijzen tuy naar pagina 7. (Van onze correspondent) HAARLEM. Twee ernstige on gevallen, waarvan één met dodelij ke afloop, zijn het afgelopen week einde in Haarlem-Noord gebeurd. Zondagmiddag omstreeks kwart over vier werd de achtjarige Peter Rijkers door een autobus van de NZHVM overreden, toen hij ter hoogte van hetRaadhuisplein op onvoorzichtige wijze overstak. Hij bevond zich in een groepje jongens, dat. achter een optocht aanliep en dat plotseling in zijn geheel om keerde en naar de kant liep. De buschauffeur claxonneerde en rem de uit alle macht, maar kon een aanrijding niet meer voorkomen. Bij aankomst in een ziekenhuis bleek de knaap reeds te zijn over leden. Zaterdagmiddag omstreeks twee uur werd .de 34-jarige mevrouw A. de V. door een motorrijder aange reden, toen zij ter. hoogte van de Van Nesstraat bij het oversteken niet op het verkeer lette. Zij kreeg een sehedelbasisfraztuur, de motor rijder een hersenschudding. Beiden werden, naar hét ziekenhuis ge bracht. J „Tjiliwah'' is weer v lot IJMUIDEN. Een telegram van IJmuiden Radio meldt, dat het mo tor-passagiersschip „Tjihrwah", dat op een koraalrif in de haven van Makassar was vastgelopen. Zondag van deze haven naar Priok is ver trokken. NEW YORK. By drie vliegrampen zijn tijdens het weekeinde in Amerika dertig mensen om het leven gekomen. Vijftien mensen werden Vrijdagavond gedood by een botsing- van twee militaire transportvlieg tuigen boven een spoorwegemplacement in Mobile (Alabama). De toe stellen stortten brandend neer. Een viermotorige B-29 Superfort, die juist terug kwam van een meteorologische vlucht boven de Stille Oceaan, ontplofte vlak voor de landing In Sacramento California}.; De tien be manningsleden kwamen om, Een paniek ontstond toen Zaterdag een tweemotorige machine zich als een vlammende komeet een verwoes tende weg baande door een dichtbevolkte voorstad van Néw York. Er z|jn vQf doden gemeld. Vorige week verklaarde de Ame rikaanse gedelegeerde in de Vei ligheidsraad dat zijn land zich van stemming zou onthouden als er ge stemd moest worden over het al of niét opnemen van de kwestie-Tunis op de agenda. NEW YORK De Veiligheids raad zal vermoedelijk Woensdag de Tunesische kwestfe weer bezien. Waarschijnlijk zal Amerika zich toch voor een volledige behandeling van het geschil verklaren, in afwij king van het vorige week door de Amerikanen ingenomen standpunt. Een Amerikaanse woordvoerder zei. dat. zijn delegatie in de Raad en ook het State Department onder de indruk- zijn gekomen van de krachtige argumenten, die vorige week door de Arabisch-Aziatische groep Van 12. landen naar voren zijn gebracht. Het krachtigste ar gument was, dat het onbillijk is de behandeling van.'de zaak zonder meer. van de hand te wijzen, als 12 landen, een. vijfde deel van het aantal, leden dus, er van overtuigd zijn dat er een geschil bestaat. DEN HAAG.. Het ambtenaren gerecht heeft hedenmorgen het be roep van de heer G. W. Valken, te gen het hem verleend ongevraagde eervol ontslag als hoofdcommissaris van politie te -'s-Gravenhage, onge grond verklaard.'v. De heer Valken zal. zich nader beraden* of hij - zich tegen deze uit spraak -zal. verzetten. - Een tweemótorïg transportvlieg tuig' boorde zich door twee gebou wen in Queensborough, een voorstad van New York. Acht huizen vlogen in brand. Voordat de brandende machine de gebouwen raakte, ver loor het beide vleugels. Een ervan vernielde een politie-auto, waarbij een inspecteur werd gedood. In de straten, die vol rook hingen, lagen zeven wrakken van auto's. De beide inzittenden van het vliegtuig kwa men om het leven. Er zijn veel ge wonden. Dit is het vijfde grote vliegonge luk, dat de laatste tijd in New York Later opklaringen Weersverwachting geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: B Aanvankelijk zwaar bewolkt se rï^-^regen'», enkele op- g klaringen. Krachtige tot mati- RiTS? tussen i 1 Zuid-West. later tus- 1 sen Zuid-West en West. Mor-. i gen overdag iets kouder. I 5 u 59 m onder 19 u 2S mMaan op 17 u 35 m H i onder S u 3 m. p u 35 m HET WEEK IN EUROPA 1 7 uur voormiddag j= Oslo S Berlijn Londen Parijs Wenen Innsbruck Nice Rome Warschau Amsterdam*- nevel nevel regen regen h. bew. h. bew. 1. bew. onbeiv. nevel regen stil NXW ozo li BilifflllMliyBlHlllifflllliölMJliSiMIIlIIllIlllSII» is gebeurd In totaal werden, daarbij 124 ménsen gedood, De woedende New Yorkers eisen het sluiten van de twee grote vlieg velden La Guardia en Idlewild voor verkeer, over Queensborough. Burgemeester ImpelILteri heeft voor vandaag een spoedconferentie van deskundigen br.legd om over de veiligheid te beraadslagen. SEOEL De enige zoon van de bevelhebber van het achtste Ame rikaanse leger in Korea! luitenant James A. van Fleet Jr. is'als „ver mist in actie" opgegeven. De Amerikaanse vijfde luchtmacht heeft medegedeeld dat hij' nietis teruggekeerd van zijn derde nach telijke bombardementsopdracht bo ven Noord-Korea. Hij' was pas drie weken geleden in Korea aangekomen. ZUTPHEN, Uit het Zutphense Huis; van Bewaring zijn wederom twee gevangenen ontsnapt. Zater dagnacht bemerkte men' de afwe zigheid van zekere H. uit Arn hem, verdacht van diefstal in een juwelierswinkel en van de foto graaf. S. uit Amsterdam, dié eèn aantal inbraken heeft gepleegd Zondagmorgen wérd H. in De Steeg aangehouden, doch S., die zich in zijn gezélschap bevond wist te ontkomen.x Na een klop jacht'in de bossen vond men hem Slapende onder de bomen. Beide vluchtelingen zijn naar Zutphen teruggebracht Schepje haakte vastkind ging mee omhoog <Van onze correspondent) EMMEN. Op het AKXJ-tcrrein te Emmer-Compascuum is Zaterdag een vreselijk ongeluk gebeurd, dat het leven heeft gekost aan -de vijf jarige Jan Meijer. 'Het jongetje hielp een arbeider by het laden van een bak .met kolen, welke daarna omhoog zou worden gehesen. Toen de bak reeds in be weging was wilde het kind er nog wat kolen, ingooien, zijn schepje haakte vast. De jongen liet niet los en ging mee de hoogte, in. De arbeider riep hem toe los te laten, maar het kind hield nog vast. De arbeider trapte toen op de rem, en op hetzelfde moment liet het kind los. De bak met kolen kantelde en kwam boven op het jongetje terecht. VITERBO, (Italië). Een vliegtuig van de Italiaanse lucht macht vaïl Amerikaans fabrikaat is in de buurt van Viterbo neerge stort en verbrand. De piloot kwam om het leven. (Van onze correspondent) HAARLEM, Het afgelopen weekeinde hebben er in het bos- en duingebied rondom Santpoort in totaal niet minder dan vijf min of meer ernstige branden gewoed, waarvan er vermoedelijk drie door kwaadwilligen zijn aangestoken. In totaal zijn daarbij ruim 90.000 vlerk, meter duingebied verwoest. De reeks branden begon Vrijdag middag omstreeks één uur, toen de Santpoortse brandweer werd ge alarmeerd voor ©an bosbrandje i langs de spoorlijn, dat vrij spoedig kon worden geblust en dat waar- schijnlïjk is ontstaan door vonken van een locomotief. Zaterdagmiddag om half zes werd brand geconstateerd achter de zee- reep ten Westen van hotel „Duin en Kxuidberg". Dertigduizend vier kante meter duingebied; begroeid met struikgewas of helm. stonden daar in lichterlaaie. De XJmuidense brandweer moest die van Sant poort assisteren. De Blaemendaalse brandweer, die ook was gealar meerd, behoefde niet in actie te komen. Een 1 B-jarige Haarlemmer en een 17-jarige Bloemendaler, die zich in de omgeving van het bran dende duin ophielden, zijn door de Velser politie gearresteerd. Zondagmorgen om elf uur werd de derde brand gemeld. In Bos- beek, een bosterrein achter de mo len „De Sandhaes" stonden veertig vierkante meter in vuur en vlam. Toen de brandweer arriveerde, zag zij plotseling enige jongens hard weghollen. Men vermoedt daarom, dat ook deze brandhet gevolg is van eon kwajongensstreek. Een kleine brand woedde Zondag middag om half twee in ongeveer ROTTERDAM. Op laffe wijze is Zaterdagmiddag «en 'bejaard echt paar. dat in de Gerard Scholfcenstraat een winkeltje In kleermakersfourni- turen drilft, beroofd vac. zijn handelsgeld ten bedrage van 265,—. De dader, een ongeveer dertigjarige man, drong de kamer achter de winkel binnen, tenvijl het echtpaar rustig-zat te eten. Onder bedreiging met een revolver eiste h|j geld. De echtelieden, de 75-jarige C. Tle- roif, een ziekelijke man die reeds geruime tijd niet meer in de buiten lucht is geweest, en zijn 72-jarige echtgenote bleven hun kalmte bewa ren. Op rustige toon wezen zij de indringer er op, dat het niet zo mooi was om oude mensen van hun han delsgeld je te willen beroven. De dief vond dit ook, maar hij zat „omhoog", vertelde hij en hij zou, als hjj er nog eens „dik in kwam te zitten" het geld beslist teruggeven. De indringer bleef daarom bij zijn eis en toen de oude baas geen aan stalten maakte hem geld te geven werd hij boos. Kortaf gelastte hij de vrouw hem een paar handdoeken uit de linnenkast te geven. Het vrouwtje voldeed aan dit bevel. Toen de man de handdoeken had bond hij hiermee eerst de man en daarna de ANTWERPEN, Het Nederlands elftal heeft de 74ste interlandwedstrijd te gen België mét 4—2 verloren (rust 2—2). Het werd'voor de Belgen een verdiende zege. %ij waren technisch vrijwel zonder uitzondering beter en brachten veel meer geestdrift op dan de Nederlanders, die dit keer zonder veel élaii speelden. Typisch in deze enerverende wedstrijd waren de buitengewoon vinnige duels tussen de kleinebeweeglijke Belgische middenvoor Henri Cop pens en onze Nederlandse stopperspil Rien Terlouw, die Ztjn tegenstander sleeds met durf enzijn stoere body tegemoet trad. Op de foto links Terlouw, rechts Coppens. Voor verslag en beschouwing van de wedstrijd zie peg. 3. vrouw aan hun stoelen vast. Ook duwde hij hun een prop in de mond. De oude mensjes durfden zich niet verzetten, omdat de man bleef drei gen met de revolver. Na aldus de oudjes in een hulpe loze toestand te hebben gebracht roofde de man uit de kassa in de winkel -265. Juist, toen hij hiermee gereed was, kwam een melkboer de winkel in. De dief hield zich rustig, groette en passeerde kalm de melk boer. Buiten gekomen verdween hij ijlings. Intussen had het vrouwtje zich ge deeltelijk van de handdoeken wéten te bevrijden. Ook wurmde zij de prop uit haar mond en begon te gil len. De melkboer stormde dé kamer in en kon toen uit de verwarde ver halen opmaken wat er was gebeurd. Ijlings werd de politie gewaar schuwd. De melkboer kon een vrij nauwkeurig signalement van de da der opgeven. Zondagmorgen heeft de recherche van het politiebureau Bergsingel iemand aangehouden, die enigszins aan het signalement beant woordde. De man werd met de melk boer geconfronteerd, doch deïe her kende hem niet als de dader. De aangehoudene werd vrijgelaten. Hedenochtend had men nog geen spoor ontdekt van da overvaller. De recherche van het politiebureau Bergsingel verzoekt ieder, die in lichtingen kan verstrekken, zich met haar in verbinding te stellen. Tele foon 34635. Het signalement van de overvaller is als volgt: ongeveer 30-jarige man. circa 1.75 lang. donkerblond, draagt een bril en een beige regenjas. honderd vierkante meter bosterrein, waar een vrouw wat onvoorzichtig te werk was gegaan bij het ver branden van vuilnis. Nog was men hiér met blussen bezig, dat niet ver was van de plek waar men Zater dagmiddag in actie had moeten ko men, opnieuw een brand was uitge broken. Nu waren vijftig zestig duizend vierkante meter een prooi van het vuur geworden. Wederom hielp de IJmuxaense brandweer by het blussen- Men slaagde er in het vuur tot op enkele meters afstand van een sparrenbos tot stilstand te brengén. Ook deze brand is ver moedelijk gesticht. Invalids man omgekomen, doordat zijn kleren vlam vatten AMSTERDAM. Een SS-jarigo invalide is Zaterdag om het leven gekomen bjj een overigens onbe tekenend brandje. De man struikelde in zyn woninkje aan de Commelin- straat, over een brandend gaakom- foortje, dat op de grond stond. Zijn kleren vatten vlam, doch hij kon zich niet meer oprichten. Toen de buren te hulp snelden was het voor de oude man al te Iaat, Bjj een loeiende boérderijbrand in Goudriaan (bij Gorinchem) zijn Zondagmiddag twintig koeien ge dood. Ook van de inventaris kon mets worden gered. Ondanks het zwoegen van enige brandweercorp sen sloeg het vuur over naar twee andere hofsteden; van de ene brand de het woonhuis af, bij de andere konden de vlammen worden ge doofd voor zij ernstige schade ver oorzaakten. In Maastricht is Zondagmiddag de bovenverdieping van een broodfa briek totaal uitgebrand. De schade wordt op tienduizenden guldens ge schat. Vijf vrachtauto's en een half mil- lioen kilo stro zijn vernield, toen in Nieuwolda (Groningen) een fél le brand een grote opslagplaats verwoestte. De brandweer was.vol slagen.; machteloos tegen .de- laaien de vlammen, dodi slaagde "ér; in eeö. grote boerderij, die naast de op-. slagplaats staat te behouden. LONDEN De Labourpartij heeft Zaterdag en Zondag bij de Graaf schapsverkiezingen opnieuw veel ze tels gewonnen. Nergens is de partij er echter in geslaagd de meerder heid in een conservatieve raad te behalen. In Kent steeg de Labourvertegen- woordiging van 6 tot 29 algevaar digden. In totaal is tot nog toe in 41 graafschappen gestemd. Deze week zullen de .verkiezingen worden voortgezet Zondag wisten de socialisten in Essex de Conservatieve meerder heid ongedaan te maken. Zij "won nen 31 zetels 18 van de Conser vatieven. 12 van Önafhankelijken én een nieuwe zetel BOGOTA Bij een gevecht tus sen bandieten en een gezelschap van vijftien personen, dat een gou verneur terugbracht van 'n vredes missie naar de onrustige streek van Libano, zijn achttien personen ge dood. Tienervan behoorden tot de bandieten. De aanvallers maakten gebruik van bommen, geweren en revolvers. De eerste bom ontplofte enkele meters van de auto waarin oe gouverneur van Tolima zat On der de doden bevinden, zich een vrouw, twee advocaten en vyf mili tairen van het escorte. DEN HAAG Mr. L. G. Korten- horst, voorzitter van het comité „Klokken voor Amerika", heeft een telegram van Koningin Juliana uit Washington ontvangen, waarin de Koningin op verzoek van president Truman de dank van het Ameri kaanse volk voor het carillon over brengt. Burgemeester van Urk bij Argentijnse gezant URK Woensdag a.s. zal de burgemeester van Urk door da Argentijnse gezant worden ontvan gen. De ouaste dochter van de burgemeester zal bij die gelegen heid aan de gezant een oorkonde namens de bevolking van Urk aan bieden, om zodoende de «feak1 to betuigen voor de reeds verleende hulp en voor de bijstand welke do gezant nog verder heeft toegezegd* Jaar geëist tegen Herk, die oplichting pleegde MIDDELBURG. Eén jaar ge* vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk; is er geëist tegen de Vhssingse waterklérk W. J. V* die er van beschuldigd'.' is een aantal yiissingêrs voor. rond; 40JMQ te hebben opgelicht;

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1