In 30 jaar moeten 1.600.000 woningen worden gebouwd Bonn tijdelijk het politieke centrum Pax Atlantica komt misschien eerder dan ivij verwachten Moeilijke keuze: geremde bouwactiviteit of werkloosheid In enkele jaren circa f 37.000 verduisterd Het nieuwe ministerie in Tunis Gefonde Engeland wil garanties geven aan EDG v_ CELEZEN—» Sneller niet mogelijkzegt mr In 7 Veld Eigenaars van dë „Westkust" moeten betalen voor hulp Koningin helpt fotografen vJ Vertegenwoordiger zette, met vriendinnen, een tientje per dag aan drank om Adenauer en Amerikanen hebben haast met opheffing van bezettingsstatuut Koningin vanavond op televisiescherm Duizend predikanten zouden Z.-Afrika in 't geheim regeren Boot. op krib onder Zutphense IJsselbrug Tegemoetkoming aan Nederlands en Frans standpunt KONINGIN VRAAGT GEDULD EN BEZINNING Marionetten- theater J Vergiftigingsgevai door eten van eendeneieren Directeur zandsteen- faJbriek weer vrij Nationale Reserve groeit gestaag Aanvaring voor de Nederlandse kust l en gewogen f Dinsdag 8 April 1952 3 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. „Het is hard te moeten vaststellen, dat het nog dertig jaar zal duren voordat elk Nederlands gezin een behoorlijke woning heeft. Het is nog harder te moeten zeggen, dat achter té grote activiteit by de woningbouw het spook van massale, permanente werkloosheid aansluipt. Niet alleen in de bouwnijverheid, ook in de vakken die er aan verwant z|jn: de steen-, cement- en timmerfabrieken, het transportbedrijf en ba alle andere soorten van arbeid, die spruiten uit de bouwnijverheid. Maar hoe hard dit ook klinkt, het moet alle Nederlanders eens duidelijk wor den gemaakt, zonder er doekjes om te winden". Minister In 't Veld, die ons dit zegt, zwijgt enkele seconden. Het is, of hij even langs zich hee" ziet trekken die eindeloze stoeten 'stem pelaars uit de dertiger jaren, welke nog steeds «Is afschuwelijke tan tomen dreigend opdoemen achter nuchtere woorden als: economische inzinking, crisis, werkloosheid, steun.,. Eén millioen, zeshonderdduizend nieuwe woningen moeten er in der tig jaar worden gebouwd: 200 000 om de ooriogs-achterstand in te ha len, één millioen om de bevolkings aanwas te huisvesten en 400 000 ter vervanging van krotten. Die 1 600 000, over 30 jaar „uitgesmeerd" betekenen toch. dat er jaarlijks 55 000 nieuwe woningen moeten v/orden gebouwd. Maar uit dit simpele rekensom metje doemt e-n tweede schrik beeld op: dertig jaar wachten, voor- ei elk Nederlands gezin een mens waardige won it, 3 heeft, het is voor ontelbaren beslist veel te lang Dui zenden kinderen kreperen nog m bouwsels, die de benaming „woning" beslist met waard zijn Duizenden verloofden en jonggetrouwden smachten naar en eigan woninkje. Kunnen er dan, om hen allen vlug ger uit nood en narigheid te hel- ÊÊN DER plezierige lakendie minister In t Veld heeft LONDEN De eigenaars van het Nederlandse motorschip „Westkust" hebben er mee ingestemd om 17 000 pond te betalen aan een treiler uit Huil en de bemanning hiervan, die het schip verleden jaar December tijdens een storm op de Noordzee in veiligheid heeft gebracht. Bij de red dingswerkzaamheden werd een lid van de bemanning van de redding boot tut Scarborough gedocd. De Nederlandse maatschappij heeft de ■weduwe van deze zeeman een pen sioen voor het leven toegekend. De „Westkust" werd verlaten door haar bemanning ter hoogte van Flam- borough. Head, nadat de lading ten gevolge van de storm* was gaan ■werken. Auto tegen boom gereden, bestuurder overleden ZWOLLE De 42-jarige oud- directeur van het distributiekantoor te Zwolle, de heer N. Maris, reed Maandag op het Groot WeeZctlland met rijn auto tegen een boom, vermoedelijk door de gladheid van het wegdek. Hij werd vrijwel op slag gedood. NEW YORK. Koningin Jakarta begint reeds te wennen aan de onjpastigheid, waarmede ae Amerikaanse persfotografen ?eni op te tredc». want tij dens de receptie in New York nam zij zelf de regie over. Dat «XL toen de vierjarige Cornelia Schepper, haar een bosje bloe men zou overhandigen. Cornelia, was echter nogal bedeesd, het geen met verwonderlijk was met ae persfotoarafen om haar neen. „Je zal toch hier moeten komen, Corn 6110", zei de Konin- gm, „er helpt geen lieve moe dertje aan, je moet op een plaatje en je moet noa lachen ook. Cornelia glimlachte even en de fotografen konden hun plaatjes „schieten", pen, niet elk jaar méér dan 55,000 nieuwe woningen worden gebouwd? Bijvoorbeeld 80 000? Deze vraag, die ook U waarschijnlijk m de mond komt, hebben wij de minister ge steld. „Neen, helaas kunnen wij er niet aan denken SO 000 woningen per 3aar te bouwen. Misschien meer dan iemand anders betreur ik die on mogelijkheid". moest mr In 't Veld ons antwoorden. „Stel eens, dat het financieel kon: waar zouden wij dan in korte tijd de bouwarbeiders zeker de geschoolde vandaan moeten halen? Ende steen-, cement- en timmerfabrieken kun nen, met hun huidige capaciteit, absoluut met de nodige materialen leveren Zelfs niet, als in 1954 het werk aan kazernes, de herbouw van boerderijen en de weggebom bardeerde stadskernen grotendeels afloopt". Natuurlijk kan men geleidelijk, als men persé zou willen, de capa citeit van de bouwniive.heid opvoe ren tot 80 000 woningen per jaar. Wij zouden dan al na vyf jaren het tekort hebben ingehaald en na nog eens vijf jaren grondige oprui ming hebben gehouden onder de ergste krotten Maar wat daarna? Deskundigen berekenden, dat per in aanbouw zijnde woning één bouwarbeider werk vindt, en op iedere twee bouwarbeiders één tnan tn de verwante bedrijven Dan zijn er bij het bouwen van B0 000 wo ningen 120 000 arbeiders betrokken. Na die fcïen jaar moet de activi teit b|j de woningbouw sterk wor den afgeremd, tot ten hoogste 50.000 woningen per jaar. Zeker zal dan. voor meer dan één derde deel van die 120.000 arbeiders, binnen afzien bare tüd géén werk meer zijn. Nuchter gezegd: er komen dan min stens 40.0DO permanent werklozen méér dan normaal. En daar doemen zij weer op: die eindeloze rijen moedeloze mannen, die voor arbcids- of vakbonds- bureaux wachten, wachten.... En dat zijn dan 40 000 „beroeps-werk lozen" alléén uit de bouwvakken! Hoe men hst ook draait of' keert, de woningbouw sleept een onop losbaar probleem, met zich ^mse. „En dat is de harde realiteit, waar mee wij op het ogenblik bebben te maken. Wij kunnen die werk loosheid voorkomen", zegt minister In 't Veld, „maar..., dan moeten vele gezinnen weer langfer wachten op een eigen, menswaardige wo ning. Ik zie. helaas- geen uitkomst uit deze vicieuse cirkel, behalve de duplex-woning. "Ideaal is de op lossing niet, maar niemand heeft mij tot dusver een betere aan de hand kunnen doen". Het is zyn schijnbaar harde rea lisme, die dit minister In 't Veld heeft geleerd: de huidige activiteit in de bouwnijverheid ligt op eer» niveau als tenminste de wlnter- tnzinking is overwonnen, en dat is waarschijnlijk binnenkort dat ze ker de komende dertig jaar moet worden gehandhaafd! De moeilijkheden in het kritieke jaar 1955 kunnen wor den opgevangen door niet 55.000, maar tijdelijk b.v. 65.000 wo ningen per jaar te bouwen. Daarmee wordt het program met ernstig verstoord en het betekent werk voor 10 15 000 arbeiders m de bouw- en aan verwante vakken, die anders door vermindering in de mi litaire spetor en het aflopen van de wederopbouw-werkzaamhe den aan werkloosheid ten prooi zouden vallen. Vertoont de conjunctuur geen al te grote inzinkingen en deze ont trekken zich grotendeels aan Ne derlandse maatregelen dan zal wat later die tydelnke uitbreiding van de woningbouw kunnen worden vervangen door velerlei andere soorten bouwwerken. Dan blijft er in het bouwbedrijf minstens dertig jaar constant werk. En omdat de bouwnijverheid een der sterkst stabiliserende factoren yan ons gehele economische leven is. kan stabiliteit daar waarschijn* Iij.T ook bijdragen tot voorkoming van massale werkloosheid in het gehele maatschappelijke leven. „Ook na 18o0 behoeft men zich geen zorgen te maken, als maar dat dertig jarenplan basis blijft voor de activiteit in de bouwnijverheid", zegt de minister, „want vrijwel vast staat, dat de bevolking zich tot minstens het iaar 2000 zat uitbrei den^ Dat betekent: 35,000 nieuwe woningen per jaar om die aanwas op te vangen. Tel daarbij rond 20 000 woningen, die er toch moe ten kc oen ter vervanging van oude, cn ziehier weer die 55.000. En zo gezien," besluit hij, „meen ik toch te mogen zeggen: ik ben optimist!" Advertentie LM.) rrnnö PLAIN (Van onze correspondent) ROERMOND. De gemeente politie te Weert is overgegaan tot de arrestatie-van de 52-jarige ver tegenwoordiger Th. H. B, van de N.V. Koud ijs Veevoederhallen al daar, die zich in de loop van en kele jaren heeft schuldig gemaakt aan verduistering: van circa 37-000 gulden ten nadele van deze firma, waarbij hij reeds een tiental jaren in dienst was. Hij heeft een volle dige bekentenis afgelegd. Reeds geruime tijd was het de directie van de N V. opgevallen dat B. een groot aantal achterstallige betalers had. Hij wist de directie echter te bewegen deze klanten niet aan te schrijven wegens hun schulden, „aangezien", naar_ hij deed voorkomen, „zijn klandizien wantrouwen ten opzichte van de N-V. zou gaan koesteren, hetgeen klantenverlies tot gevolg zou kun nen hebben." De verduistering van de gelden kwam aan het licht toen een agent van politie hem dronken op de straat aantrof en later bij het fouilleren op het politiebureau een brief van een schuldeiser vond, waarmee deze naar de directie stapte. Toen kwam alles uit. Bij het verhoor bleek, dat de verte genwoordiger vrijwel het gehele bedrag heeft opgemaakt aan drank, sigaretten en vriendinnen Gemid- (Van onze correspondent) BONN. Ais men Bondskanselier Konrad Adenauer mag geloven, dan zal de nieuwe overeenkomst, die het bezetlïngsstatmit voor West-Duits land zal moeten vervangen, reeds In de loop van Mei kunnen worden on dertekend. Aan geallieerde züde echter heeft men over dit optimisme zijn verwondering uitgesproken en opgemerkt, dat van Duitse zfjde nog heel wat concessies moeten worden gedaan eer van ondertekening sprake zal kunnen zyn. Bondskanselier Adenauer echter probeert de onderhandelingen zo snel mogelijk af le sluiten en daai- bij zoveel mogelijk concessies aan de geallieerden af te dwingen .Hij heeft haast, omdat hij weet hoe sterk de stromingen m Duitsland zijn, die met een weifelend gemoed tegenover de integratiepolitiek staan. Niet alleen Adenauer, ook de Amerikanen hebben haast. Hun po litiek is gebaseerd op de gedachte, dat met de Sow jetunie pas dan zal kunnen worden gesproken, wanneer het westen een sterke, vooral mili taire machtspositie heeft opge bouwd. Daarvoor is het nodig West- Diutsland in de defensicgemecn- schap op te nemen Des te noodza kelijker vinden dit de Amerikanen, omdat naar hun mening aan de Europese integratie iedere achter grond ontbreekt, wanneer de Duit sers daarin met worden opgeno men. Anders is de positie van de Brit ten en de Fransen De eersten wil len meer dan de Amerikanen de mogelijkheid van ccn gesprek met de Russen open houden en zim niet van plan zich in een richting te laten dwingen, die alleen Adenauer ten goede kan komen De Fransen houden er geen duidelijke politieke lyn op na, omdat zij zowel voor een herenigd Duitsland bang zijn deld zette hij per dag een tientje als voor een in de Europese inte- aan drank om. pratip nnppnomen Vest-Duitsland DEN HAAG De besprekingen tussen de Israëlische en de West- ei uit se delegatie over de schadeloos stelling zijn Maandag hervat. He- demvond of indien dit mogelijk is Wl Tdagavond keert de Duitse de legatie naar Bonn terug. gratie opgenomen Vest-Duitsland Uit dit alles zijn twee conclusies te trekken. Ten eerste: wie bij de onderhandelingen de meeste haast heeft zal de meeste concessies moe ten doen, Ten tweede: door een HILVERSUM. In het televisie programma van hedenavond zal een filmrepcrtage worden uitgezonden van de redevoeringen, die Koningin Juliana in de Verenigde Staten heeft uitgesproken tijdens de viering van het driejarig bestaan van de NATO en bij de overdracht van. het caril lon. samenloop van omstandigheden is Bonn het centrum van de wereld politiek geworden. Dr De Vos: „Bond teil alle vrijheid verwoesten KAAPSTAD Dr. D. J. J. de Vos heeft in een massa-vergadering in het raadhuis verklaard, dat de „Broederbond der duizend predikan ten" een geheime organisatie van Ned. Herv. Dommee's Zmd-Afri- ka achter de schermen met ijzeren vuist beheerst, kabinetten en rege lingen naar zyn wil verandert en de oorspronkelijk Ned Herv. Kerk m Zuid-Afrika tot een dodelijk poli tiek wapen hebben gemaakt. Dr de Vos is een vooraanstaand predikant van een der krachtigste groepen, die zich afscheidden van de NH. Kerk. „De leden van de bond hebben gezworen een republiek tot stand te brengen, die alle vryheid zal ver woesten behalve de hunne," zei dr. de Vos. Honderden auto's moesten in rijen wachten (Van onze correspondent) ZUTFEN Een kilometers lange rij auto's heeft Maandag middag voor de IJsselbrug staan wachten, omdat een Duits vracht schip dwars op een krib onder de brug vastzat. De boot, de „Gerhard", werd bij het passeren van de brug door wind en stroom gegrepen en op de onder de brug liggende strek dam geworpen. Voordat sleepboten assistentie konden verlener, moest een deel van de kajuit van de „Gerhard" worden gesloopt. Na dat ook een derde sleepboot zyn krachten had gegeven gelukte bet, vijf uur nadat de boot op de .krib was geschoten het vaar tuig vrij te krijgen- F\E twee agenten surveilleerden in de nacht. Er was weinig gebeurd. Een Engelsman had de weg gevraagd. En de alarmbel van een kofjieioinkel zoemde zonder dat er iets te alarmeren viel. Geen moord, geen brand, geen inklim ming, geen aanranding niets. Dan gaan ook agenten over de zin van het leven lopen denker- Opeens kwam in de brakke schemer van de naderende morgen een man aan. Op zichzelf mag dat. Iedereen heeft het recht aan te komen, daü ligt diep tn de grond wet verankerd. Maar déze man was een geperverteerde aankomer, omdat hij op zijn brede schouders een brandkast droeg. Daar de last hem gebogen deed voortgaan, herkende hy de agen ten pas aan hun schoenen. „Zet maar neer", zeiden ze, bly als muurbloempjes die tegen het eind van het bal toch nog een keer gevraagd worden. Teen de man de kast met moei te op de stoep had geplaatst zagen ze zyn gezicht en voelden eerst recht een warme zaligheid in de borst opstijgen. Want het was wat i de couranten noemen „een goede bekende van de politie" met een sjerp van een straflijst. „Hoe kam je aan die kast", vroe gen ze. min af meer pro forma. „Gefonde", zei de man. Dat werd een heel geschater daar op straat, want een verdichte mag natuurlijk liegen, maar lis het zó plomp gebeurt wordt het een grap t na te vertellen, „Toe nou..." riepen de agenten gemoedelijk en ze piekten de man speels in de zij, Weet je nou echt met iets beters? Je zit al zo lang tn het vak! Probeer het nog maar eens, dan doen wij net of we niks gehoord hebben." Maar de man legde zijn hand op de kast en sprak: „Gefonde." Met z'n drieën brachten ze de brandkast naar het bureau en daar werkten enige specialisten een et maal om de deur open te krijgen, ■want de man mocht niet meehel pen omdat hij, juridisch bekeken, buiten mededinging was geraakt Eindelijk teas het gat groot genoeg om de justitie in staat te stellen uit eigen wetenschap te verklaren dat de kast leeg was. „En, waar heb je'm dan gevon den?" vroegen ze de man, die met het fijne lachje van Pasteur achter de tralies zat te wachten tot het recht zijn loop zou hebben gehad „In een tvin", antwoordde hij en legde uit waar. Omdat de politie ook de gekste dingen moet nagaan werd er een mannetje heengezon den. Hy belde aan bij het huis dat zich de tuin permitteerde en kwam oog tn oog te staan met een heer, die zei: „O ia, die oude brandkast heb ik in de tuin gegooid. Hij hoorde by het kantoor dat hier in de oorlog was. En hij stond zo in de weg. Toen heb ik'm maar weggesmeten." „Maar nu is-ie gestolen", zei de agent, met nog een heel klein straaltje hoop. „Fijn!", riep de heer, „Dan ben i k'm ten minste kwijt." Hij sloot de deur. En een kwar tier later ging de celdeur open. „Ga maar naar huis," zei Ae po litie moedeloos. De man zette triomfantelijk zijn pet op. „Iets vinden mag toch zeker? zet hij nog, met grote, eerlijke knikkers om zich heen kijkend ,jk dacht: «en mooi stukkie ijzer. Maar ik heb altijd de schijn tegen me." KRONKEL» LONDEN. De Britse regering overweegt, de Europese Defensie Ge meenschap (EJD.G.) een hechte garantie van militaire steun te geven. Een dergelijke belofte zou belangrijke psychologische en legale consequenties hebben voor enige Europese regeringen. Zowel het Franse als het Neder landse parlement hebben zich huiverig getoond over het Britse besluit buiten de structuur van de E.D.G, te blijven. Londen heeft zich bij het Brussels Verdrag van 1948 reeds verplicht bij een aanval op Frankryk, Nederland. België of Luxemburg, troepen te zullen sturen. NEW TORK. „Amerika is een land, dat benijd wordt om zyn rijkdom, maar ook om de geest van vrijheid waarvan kei doordrenkt is en die het zijn grootheid heeft gegeven. Het zal in de ogen van de wereld bekleed zijn met grootheid, zolang het opkomt voor yrijheid en een waarlijk goed leven voor allen. Moge dit zo zijn tot in lengte van dagen. Nooit zal het in het kleed van machtswellust verschijnen, Zoals sommigen wel denken, want dan zou het ontdaan worden van alle grootheid. Bovendien is dat eer. vergifdat altijd innerlijke ver- wrongenheid cn disharmonie veroorzaakt en uiteindelijk leidt tot de ondergang van het slachtoffer. Het feitdat ge een federatie zijt, maakt uw kracht vit cn staat er borg voor, dat 'totalitarisme u even vreemd is als dat vrijheid uw levensbloed is." Aldus sprak Koningin Juliana Maandagavond op het diner, dat haar was aangeboden door de „Netherlands American Founda tion" in de grote balzaal van het Waldorf Astoria Hotel. Zij herinnerde er aan, dat dik wijls in de geschiedenis oplossin gen gezocht zyn door middel van oorlog, terwijl geduld en samen- Werking het antwoord geweest zouden zijn, een antwoord, waarbij allen, die erbij betrokken waren, baat zouden hebben gevonden. Zij vervolgde: „Waarom niet voor de verande ring de manier, waarop het blij- of treurspel der volkeren gespeeld wordt, zodanig gewijzigd, dat de ene speler niet langer ais slacht offer de souvereine belangen van de andere spelers hoeft te dienen, maar dat zij inplaats daarvan een wezenlijke veiligheid en voordeel voor elkander vormen? Zouden de uiteindelijke gevolgen hiervan niet een gunstig beginpunt blijken te zijn voor de gang naar vernietiging, van de oorlog? Aanknopend aan hetgeen zij in haar rede tot de New Yorkse bur gemeester had gezegd over de haast, waarmede de mensen han delen' en beslissen, zonder de tijd te nemen voor bezinning, vervolgde de Koningin haar rede als volgt: „Zou het niet tot een oplossing leiden om de tijd te nemen? De tijd veranderj de mens hebt ge duld. wacht en ziet wat er ge beurt." „Een van onze Westerse tekort komingen is. dat wij de waarde van de factor „tijd" onderschatten, met onze voortdurende zucht naar activiteit. Natuurlijk is vlug en raak handelen goed. In al die ge vallen, waarin men zeker is van hetgeen men doet. Maar lichtvaar dig en ondoordacht handelen is vaak verkeerd. In de vreselijke haast, waarin wy momenteel le ven, komen wij voortdurend in de verleiding overhaaste beslissingen te nemen. Een onverijlde daad is gevaarlijk en een situatie forceren is altijd verkeerd. Laat ons de tijd nemen en geduld oefenen, en toch steeds waakzaam zijn. Laat ons de tijd nemen om de Pax Atlantica te maken, een kring van landen, van nature aan elkan der verwant door hun culturele erfenis, rond een Oceaan van wa ter om het hoofd mee af te koe len Indien nodig die zich op erewoord verbonden hebben bo venal voor de vrijheid op te ko men. Misschien wordt deze. eerder bereikt dan wij nu verwachten." VEENENDAAL In het gezin van de familie Wagensveld m de Van de Pollstraat te Veenendaal heeft zich een geval van vergifti ging voorgedaan. Het is waarschijn lijk veroorzaakt door het gebruik van eendeneieren Bij vijf leden van het gezin werden ae vergifti gingsverschijnselen geconstateerd. De toestand van de vader en één kind van negen jaar was zo ern stig, dat zij naar het Julianazieken- huis ter plaatse moesten worden overgebracht. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De 62-jarige J, A. van H. uit Aerdenhout, directeur van de kalkzandsteenfabrieken te Hillegom en Katwijk, die verdacht van verduistering was gearresteerd, is ten tweeden male op vrije voeten gesteld. Zijn advocaat, mr Ph, L. J. de Ruyter de Wildt had bij het Amsterdamse Gerechtshof een ver zoek tot invrijheidsstelling inge diend. Maandag heeft het Hof in raadkamer dit verzoek toegewezen. Deze verplichting geldt niet ten aanzien van West-Duitsland. Neder land heeft er cp gewezen, dat het ingevolge de overeenkomst op de Europese Defensie Gemeenschap verplicht is, West-Duitsland bij een aanval te hulp te komen Engeland, Amerika. Canada en de Scandinavi sche landen zullen deze verplichtin gen niet hebben, daar Bonn geen lid van de NATO is. Van Nederlandse zijde is betoogd, dat dit een legale tegenstrijdigheid ;s. Het antwoord van Londen en Streefgetal van 16.500 echter nog niet bereikt (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De belangstelling voor de Nationale Reserve blijkt in het laatste half jaar sterk ge stegen te zyn. Bedroeg het aantal vrijwilligers enige maanden gele den nog ongeveer 8.000, thans is dit 11.000 geworden, aldus werd ons medegedeeld door de heer J. J. A. Keuchenius lid van. het Hoofdbestuur en voorzitter van de Provinciale Commissie Utiecht van bet instituut SWG Alleen al in Januari 1952 meldden zich in het gehele land enige duizenden vrij willigers. Een duizendtal daarvan kon na keuring tot de Nationale Reserve woTden toegelaten. In Fe bruari bedroeg dit aantal zelfs 1200. Het doel in Nederland 16,500 vrijwilligers te krijgen is echter nog niet bereikt. LONDEN Het Engelse schip „Markab" (7,310 ton) Is Maandag morgen vroeg ter hoogte van de Nederlandse kust in aanvaring ge komen met het Australische schip „Canberra" <7.710 ton) De „Mar kab" heeft een flink lek opgelopen, doch koerst terug naar Emden. De „Markab" was met een lading steen kool op weg naar Hamburg. De „Canberra" is op weg naar South ampton. Washington hierop is, dat dit slechts een academische kwestie is, daar beide grote militaire formaties ïn West-Duitsland hebben. Dg Britse strijdmacht in Europa bijvoorbeeld, welke vijf divisies omvat waarvan drie gepantserde, bevindt zich hoofd zakelijk op Duits gebied. De aanval op West-Duitsland zou derhalve ook Engeland en Ame rika onmiddellijk bjj het con flict betrekken. Niettemin staat men in Londen en Washington, sympathiek tegenover het Neder landse standpunt. De Britse bereid heid om formeel haar verplichtin gen inzake het Brussels Verdrag tot het grotere gebied van de E.D.G. uit te breiden, zal in verschillende West-Europese hoofdsteden 2ija toe gejuicht, Een^ Britse woordvoerder zei, dat Parijs en Den Haag een dergelijk document zouden beschouwen als de beste oplossing na de Britse weige ring om lid van ce E.D.G. te wor den DE romans van Rose Franken oxer een gelukkig Amerikaans gezin blijken ook. in ons land zeer in trzk te zijn, Zy zyn vlot geschreven in een iet war sentimentele styl( die vooral bij het vrouwelijk deel xan het lezend pu bliek geliefd is. By H. J. \V. Becht te Amsterdam is nu de vertaling verschenen van het xyfde deel van deze Claudia cyclus: „Claudia in New Vork" en ,;ctaudla'a beproeving". We hernieuwen in deze ook afzonderlijk te lezen romans de kennismaking met Claudia, haar man David, haar beide kinderen Bobby en Matthew, het beschermelingetje Candy, en een heleboel anderen, x'an wie we reeds een en ander weten uit de vier voorafgaande delen. Het gezin x»erhuist naar New York, maar kan er slechts korte tfd blijven, omdat David. een lichte graad van t.b.c. btykt te hebben en voor hei stel naar de bergen moet. Aanvankelijk wil hij alleen gaan, maar Claudia acht het be waren x*an de familieband zo >elang- ryk, dat de gehele familie opnieuw gaat verhuizen (Deel VA Deel VI beschrijft het verblijf in de bergen en het herstel vart Davids ge zondheid. De beproeving, waarop de titel slaat is Bobby's dood. tengevolge van een ongeluk. (Prbs I 5.80 per deel).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3