Schoonheid op Katendrecht Na veertienhonderd vlieguren zal l toestel neerstorten 1 Winifred Atwell TOEN: waarheen met Pasen Close Up van ROTTERDAMSE BIOSCOPEN „No highway in the sky'5 met James Stewart en Mariene Ph. Jordaans 50 jaar musicus J Meubelen van een nieuw procédé Pijperherdenking in Boymans „Kleine Stem" (Oost) geeft uitvoering „Halleluja5' zingt Johannes-Passie r~ HARTJE STAD „Nico" 40 jaar in scheep swas Zaterdag 12 April 1952 5 .52 DORÏS DAY in de show film On Moonlight Bay Ann Blyth doen erg hun best u dat te doen geloven en de regisseur George Sherman Is wel zo verstandig geweest een groot aantal enorme gevechten te organiseren en de aandacht verder af te leiden door een permanente Perzische modeshow (in kleur). Lutusca In „On Moonlight Bay" is Doris Day byzonder verliefd, hetgeen haar ten slotte wel in de gewenste positie brengt, ofschoon een ondiplomatieke vrijer en een ongemeen ondeugend broertje haar voortdurend de grootste last bezorgen. Het is een showfJm In technicolor, met zang van Dons en natuurlyk ook van Gordon MacRac, vlot, vrolijk, vriende lijk met één opmerkelijk stukje: dat is het bezoek van het broertje aan een bioscoop, waarin een heel dwaas filmpje {nog in de stomme periode) wordt ver toond, dat in schrille kleuren de vloek van de drank demonstreert. Het grap pige is, dat die „oude" filmstijl met moderne middelen uitstekend is nage bootst. Een aardige vondst, die in de verbeelding van het stoute broertje handig uitgewerkt ls. Men late zich door de imbeciele titel 33De melkweg heejt geen wegen wacht" niet weerhouden (in Luxor) een film te gaan zienwaarin humorspanningintelligentie en psychologische behandeling tot een ongewoon gelukkige combinatie zijn gebracht. Want iyNo highway in the sky'3 is bepaald niet de brokkenpiloot, die men achter deze dwaze Nederlandse vertaling zou zoeken. Een actueel maar bepaald niet diep zinnig onderwerpeen boeiendemaar allerminst sensationele ontwik keling van 't gegeven, spel dat goed is zonder ooit formidabel te zijn, een krachtige, maar onopvallende regiezo zijn er nog meer tendenzen, die eigenlijk wijzen in de richting van een doorsnee-filmeen werk Zoals er honderden vervaardigd worden, niet goed en niet slecht, zwart noch wit, en bijzonder snel in vergetelheid rakend. Men. zou haast geloven aan 't bestaan van een schutsengel van cineasten en aan 'ti speciale goede gènius van Henry Koster, die deze lang niet altijd indrukwekkende regisseur nu juist eenmaal de toverformule van een voor treffelijke film tn handen speelde. In het kort komt de geschiedenis hier op neer, dat een metallurgisch expert de directie van een luchtvaartmaatschappij tracht te overtuigen van zijn theorie dat een pas tn gebruikgenomen vliegtuig type na 1400 vlieguren onherroepelijk zal verongelukken tengevolge van een automatisch optredende breuk m bet staartvlak. Als zijn prognose schijnbaar met uitkomt en de directie weigert een startverbod uit tc vaardigen, verhindert de ingenieur 't vertrek door de machine ernstig te beschadigen. Deze sensationele daad brengt hem voor de raad voor luchtvaart en aange zien bij met z'n trilUngsproeven nog njet zover gevorderd is, dat hij de enge. lukstheorie kan staven, dreigt men. hem als 'n soort psychopaath. te desavoueren. Gelukkig komen op 't laatste nippertje berichten binnen, die zijn inzichten be vestigen en dat is dan wel een heel vermakelijk Ironisch einde zelfs het gezicht van de sceptische directeur klaart geheel op als het proef-exemplaar van het bewuste staartvlak onder de kunstmatig opgewekte trilling ongeveer op tüd met 'n triomfantelijke boog los breekt. Hier doorheen is dan nog het meer persoonlijke verhaal van de ingenieur geweven, een verstrooide weduwnaar, die een heel lief dochtertje zeer weten schappelijk opvoedt, maar vergeet dat hij ook nog vader is. Een kordate stewardess brengt hem dat op ccn bijzonder practlsche manier aan 't ver stand, n.l, door hem ten huwelijk te vragen. James Stewart Is die geleerde, een heel knappe rol maar opvallender is het ingetogen, haast subtiele spel van Mar iene Dietrich els een beroemde film diva. die door de ontmoeting met deze merkwaardige man tijdens de wel zeer spannende vlucht van het ongelukstoe stel even uit haar sterrenrol valt. Dit is één van de vele fijne trekjes van het voortreffelijke scenario, dat. naar we vermoeden, wel van Britse her komst zal zijn, zoals de regisseur van deze Amerikaanse film ook verder Arena Enkele minuten Hans Moser-phlloso- phie zijn wel genietbaar in de Duitse operette-film „Klissen 1st keine Sunn omdat ze iets van de gemoedelijke "Weense sfeer doen herleven. Dan is er nog een aardige vondst van een hond, die een radio omarmt, omdat hy daarin de stem van zijn zingende meesteres hoort en daarmede is alle goeds van deze film wel verteld. De rest van het celluloid had men beter kunnen gebrui ken voor nuttiger doeleinden dan het kieken van altijd dezelfde soort schone vrouwen, dezelfde kussende mannen en steeds maar dezelfde parade-girls met blikken trommeltjes. Dit soort Duitse filmproducten zal het Nederlandse publiek niet gauw veroveren. De vliegtuigexpert (James Ste wart) en de filmdiva (Mariene Dietrich) in het toestel, dat vol gens de berekeningen elk ogen blik kan verongelukken. Uit: „No highway in the sky". (Luxor). De Rotterdamse dirigent Ph. Jordaans herdenkt dit jaar 't feit, dat hij een halve eeuw geleden zijn loopbaan als musicus aanving. Op 10 Mei zal de heer Jordaans gehuldigd worden in de Electro- zaal te Slikkerveer, Een commissie hiervoor is samengesteld uit de verenigingen, waarvan hij momen teel dirigent is, te weten de har monievereniging „Euterpe", de tr- beidersmuziekvereniging „Excel sior", de harmonie vereniging (allen, uit Rotterdam) en de corpsen „Voorwaarts" uit Vlaardingen, „Harmonie" uit Slik kerveer en „Vlijt en Volharding" uit Berkel-Rodenrijs, Wie aan het huldeblijk wil bijdragen kan zijn gift overmaken op postrekening 325408 van de penningmeester, de heer C. S, Kelder, Prins Bernhard- kade 24 te Hillegersberg. heeft getrokken van aanzienlijke gelse medewerking. Opmerkelijk ook zo raak en reëel als de sfeer van de moderne luchtvaart is getroffen. Capitol „Verdeel en heers" is het systeem; van de schone „Prinses van Samarkand", die door zich beurtelings aan een Kalmuk- ken-hoofdman en de zoon van Djenghis Khan aïs bruid aan te bieden, zorgt dat de woeste horden van deze barbaarse heren elkaar en met haar verdelgen. Sir Guy, aanvoerder van een klem, maar koen troepje Kruisridders, neemt het initiatief soms van haar over, hetgeen deze donker-ogige, melk-blanke Oosterse op de duur gans niet onprettig vindt. Het gebeurde allemaal omstreeks 1200, toen de woeste heersers uit Azie naar het Westen opdrongen, lang geleden dus en toen kón erg veel. David Farrar en fj P hefc poditzm van het Londense Palladium stonden twee piano's opgesteld. Een heel oude, één, die vroeger in een derderangs-café had gestaan en waarop nog duidelijk de spo ren van dg branden de eindjes sigaret wa ren te zien, die pub- pianisten daar achte loos hadden neerge legd en een prachti ge grote vleugel. Op het eerste apparaat speelde een donker kleurig meisje de „Blaefc and White Rag" en op het ande re instrument gaf dat zelfde meisje een feil loze vertolking van Rachmaninoff's Tweede Concert", voor beide «itooeritt- gen mocht Winifred Atwell (zo heette de soliste) een langduri ge ovatie in ontvangst nemen. Doch dit was niet haar eniye suc ces, want In de zaal bevonden zich „scouts" nan de radio en een gramofoonplaten- iMatschappij, die haar direct voor uitzendin gen en opnamen con tracteerden. Dit concert in het -Palladium was in Maart 1051 en sinds ate tzjd kreeg de naam Wtmfred Atwell klank m de wereld der lich te muze, hetgeen blpkt uit 't grote aan tal opnamen, dat Dcc- ca van haar in de handel heeft, gebracht. En met dit grote succes heeft Winifred haar doel bereikt, Want op zesjarige leeftijd speelde zij al orgel en piano en wil de toen reeds beroeps pianiste wordeniets waar haar papa het helemaal niet mee eens was. Hy stond er op dat de jonge Winny zou studeren om daarna zijn apo theek in Trintdad over te nemen. Zo bleef er voor Wini fred «iets anders over dan in de studieboe ken te Jcruipen en haar examen voor apotheker te doen, uiaar zij na enkele jaren ook voor slaag de. Ondanks haar in tense studie bleef zij haar piano frolttu en toen zij in 1946 de kans kreeg naar En geland over testeken, vestigde zij zich daar meteen als beroeps- pianiste. Zij speelde in talloze clubs en oariéte's, totdat haar grote kans kwam met het concert in het Palladium. Als Winifred op treedt, heeft zü geen vastgesteld program ma. „Ik heb geen voorliefde voor be paalde nummers", zo redeneert zvj, daar om laat ik tijdens de voorstelling het pu bliek het programma zelf uitkiezen". Cineac, Colosseum en Victoria Wanneer men de Amerikaans sbow- film „Het lied van de Zuidzee" mag ge loven, zijn er nog romantische oorden op de wereld waar het leven niets anders dan plezier biedt. Tahiti zou zo'n oord zijn. De cocasnoten rollen er zo maar van de bomen, de vele kindertjes worden broederlijk verdeeld ale dat zo beter voor de opvoeding uitkamt en het weinige werk, dat er soms nog wel eens is te verrichten, wordt zo en passant in een fecststemmmkje gedaan. Daartussen door kwispelen nog bathir.g beauties als Esther Williams in t betoverend blauwe water van de Zuidzee. Howard Keel kweelt voorts liedjes en dat alles wordt opgediend m een kleur, die nog onwaar schijnlijker dan de hele romantische ge schiedenis Is. Rex Het niet bijster intelligente gezicht van de Amerikaanse heer in het paar- denverkeer Roy Rogers beheerst deze week de film „Grensconflicten", een story van twee Par West ranches, die in een bloedige strijd gewikkeld zyn. wijl op de ene farm de ouwe Gabby zich bezig houdt met de kweek van koeien en op de andere juffrouw Jill Delancy zich meer specialiseert m de schapen-opvoeding. De goeie Boy weet met behulp van gitaar, stem, zyn verzameling revolvers, z'n old pal Trigger plus zfjn sex-appual, natuurlijk weer slle gewenste resultaten te bereiken. Prinses Een filmpje, waarm -de zangkwahtsi- ten (en de bekoorlijkheden) van vier Hollywoodse meisjes op hun voordeligst uitkomen, wel -daar draaien zs bn Para mount hun hand net voor om. Er komt wel een aardig verhaaltje uit de bus, een goede band is uiteraard voorhanden en als het om eon beetje show gaat, kennen ze het klappen van de zweep nergens zo goed als daar. Aldus ontstaat een vrolijke film als „Zoek de zon op", een titel overigens, die nergens op slaat, die mdereen prompt vergeet, net als trouwens de hele film. Maar toch- an derhalf uur genoeglijke verstrooiing. Een deel van de moderne meube len, die de firma Jan Verhey en Co. op het ogenblik in haar winkel aan de WoJphaertsbocht onder de titel „Ideaal wonen" tentoonstelt, zijn bewerkt volgens een nieuw procédé. De onderdelen van deze meubelen bestaan uit lagen fineer, die hoogfrequent verlymd zyn, d.w.z. om de fineerlagen op elkaar te bevestigen worden zij bestraald met een hiet-genioduleerde kortc- golfzender. Tussen de fineer bevindt zich plastic, zodat men in plaats van „verlijnen" bij voorkeur zegt „met plastic solderen". De meubelen kunnen tijdens deze bewerking in gewenste vormen ge perst worden, wat bij de oude be werking met stoom niet erg be vorderlijk was voor de soliditeit. De op de nieuwe manier bewerk te meubelen hebben twee voorde len: zij zyn tropen- en watervast cn geheel demontabel, zodat zij zeer geschikt zijn voor emigranten. De prijs is die van een normaal middelklasse-meubel. De ontwerpen zijn van de binnenhuisarchitecten C. Alons, J, C. Jansen. W. Lutjens en El mor Berkowich. Onder auspiciën van de Rotterdam- sche Kunststichting zal op zaterdag avond 19 April as. in de Aula van bet Museum Boy mans een Pij perher den- king gehouden worden, waaraan zullen medewerken: 1. Het Rotterdams Philharmomseh Sextet, bestaande uit Wim Clemens (fluit), Simon Houttuin (hobo). Her man wester (klarinet). Henk de Wit (fagot), Willem Sljlhoff hoorn j en Marinus Fhpse fpiano). Het Sextet zal uitvoeren het septet (1920), het sextet (3923) en het qumtet (1929) van Willem Pij per. Voor de uitvoering van het septet zal het B. Ph- Sextet uitgebreid worden met de contra-bassist Ger van Dijk. 2. Het Eartvelt-Quaxtet, bestaande uit Kees Hartvel* (I® viool). Leo de Vries (Ze vlooli». Ans van Eldtk Theirr.e (altvioolen Harold de Sterke (violon cel). daf, zal uitvoeren het 3e strijk kwartet (1923). 3. Een pianoduo. gevormd door Annle Nederbragt en Elly Salome, dat de so nate voor twee vleugels zat vertolken (1935). In Ons Huis heeft Donderdag avond de „Kleine Stem" (Oost) een concert gegeven xnet haar a, b en c koren. De kinderen voerden onder leiding van dirigent Frans de Vies tal van werkjes uit, die zeer naar de smaak van het publiek waren. De begeleiding aan de vleugel werd verzorgd door mevrouw Grimberg- Huyzer. terwijl ook medewerking werd verleend door de dansgroep b van het Muziek-lyceum onder leiding van Phyllis Lightstone, die onder meer dansen uitvoerde van Tchaikawsky. Het koor legt zich speciaal toe op het geven van ge wone concerten, daar men zo meer kan laten horen aan wanneer men aan het instuderen van operettes begint, wat vee! tijd vergt. Nu is men tevens in staat om regelmatig medewerking te verlenen aan an dere verenigingen, zoals dit j.l. Woensdag gebeurde in de Komn- ginnekerk. OUDERKERK A-P. IJSSEL Het zachte weer van'Woensdag en Donderdag verlokte reeds menige land bouwer alhier om het jongvee en ook melkvee ui de weide te doen. De landerijen liggen er, wat het gras gewas betreft goed bij. Alleen zal het zachte weer nog wat moeten aanhouden om de grasvoarraad op peil te houden. BURGERLIJKE STAND Getrouwd: Leendert Gerard de Jong 21 jaar cn Lena Arrna de Jong, 18 jaar. Overleden; Ane de Mik, 53 jaar. OVERSCH1E Te Overschie heeft zich een co mité van „postbushouders" ge vormd om te pogen de postbussen in Overschie te handhaven. nu het Overschiese kantoor een bijkan toor wordt. De vrouwenadviescortuïlissie "bij de Dienst voor Volkshuisves ting organiseert een tentoonstelling om te tonen hoe moderne wonin gen eenvoudig, aantrekkelijk en niet kostbaar kunnen worden inge richt. De tentoonstelling zal Don derdagavond 17 April worden ge opend in het vroegere raadhuis. Ze is dagelijks geopend van 2—5 uur en van 7.30—S uur. Schoonheid op Katendrecht, is havenschoonheid. Een scheve, roestige, uitgeslagen meerkop, een en al gedrongenheid en krachti en daarachter het naar de hoogte reikende hek- en spantenwerk van een bok. Ervaring van eeuwen en nog jonge Delftse ingenieursberekening samen aan het eeuwige water van de Rivieronder een wilde voorjaarslucht, ja - dat is schoonheid. De Christelijke Oratorium Ver- eerugmg „Halleluja" heeft Donder dagavond in de Konin gi nnekerk weer haar jaarlijkse uitvoering van Bachs Johannes Passion gegeven. In de loop der jaren is ..Halleluja" met deze partituur geheel ver trouwd geraakt en het heeft dan Waar zijn 2e gebleven al die be roemdheden die onze ouders met Pasen de deur uitlokten? Het wa ren wondervrouwen en wonder mannen in onze kinderverbeelding, want bnze ouders praatten nog da gen lang na over de mysterieuze genietingen waaraan de wonder- artiesten hen hadden onderwor pen. Hun liederen werden maan denlang gezongen en hun kwink slagen bleven altijd fris cn kregen nooit een baard, terwijl in de baardeloze dagen van tegenwoor dig zeer veel flauwsies wèl een baard hebben. Enfin: in de Zomerhofstraat Vijverhofstraat moet een houten circus gestaan hebben dat tegen circus-Pflaging op 't Stationsplein niet op-kon, want de keukenprin ses zong in de Stille Week van naast de „Heilsoldaat die naar de hemel gaat". „Kent gij dat volk vol heldenmoed?", „Heb-je niet de kleine Ko gezien?", ook nog zoiets van „D'r werden twee circussen/ gelijk gebouwd Haast van de zelfde grootte: het ene heet Va- ri-ié-té, t het andere is geslo-ho- te." Bij Pflaging meende en zuchtte men bij „Goudzegen" en „Doe er 'n deksel op", ten tonele gebracht door Henri ter Hal.Maar toen w jj groter waren voerde deze Henri helemaal geen revues meer op doch sprak deftig in de Twee de Kamer der Staten-Generaal over „vierkante meters gr.s", „im- nia en maxïa", en over „het recht op aangeklede ontspanning yoor iedere rasploetenaar" En Spree die daar Roje Dien de, Bleke Bette cn Klaasje Zeven ster-de tot de ijzeren platen van het dak vlogen. Ach en moaen we Koos en Nan vergeten?!, telkens weer toonbeel den van nuchter voorjaars-Mont- martrisme.de een reed in een dogcar en staarde bij Tivoli Van uit zijn groene geklede jas boven ziin plastron droef naar buiten met een altoos vol kopje koffie en een altoos leeg „poesje". Hü en Cesarien ziin van 1Ö0Q tot 1925 groot geweest en zii verdienden Faasgeld als water. Maar het was de volkskunst in die iaren niet om water te doen. Als Koos en Gees toen gestorven waren, hadden zo allang een standbeeld gekregen. Nu moet him levensliederen gedoe wachten op herontdekking en on eenvoudige rechtvaardige schabiü- tatie. En dié Pasen?: wij hebben er een hard hoofd in. En Nap, dé Nap uit Zijn Edel achtbare. Die wonderlijke Schmie- re-sys die van ernstig groot werk droomde en altijd maar weer mal le grollen moest verkopen, omdat publiek altijd publiek blijft, d.w.z. eigenlijk wreed en onverzadigbaar- hele „Lohengrin, hygiënisch ver- veeleisend. zorgd, voor 5 hele centen. Bij mis- En de Skating-ring met dubbel bruik kreeg-je een lichte mishan- orkest als je er uitgegooid deling toe. Wat 'n tijd!, wat Jn werd, kon-je kiezen öf de Keer- tijd! weerlaan op óf de Schiedamse En de levende beeldenkastjes bij Singel in, het laatste was bet de Kaasmarkt? Voor 1 cent rolde zachtste.... Kunsten en Weten- zich een boekjesfilm voor je ont scheppen heette het daar, zelfs luikende bewustzijn af, waar )fi maar eventjes slechter van werd aan je reeds wasWant twee passen verder had je het aquarium met „levendige vissies" en een on der water zingende kanarie!! Nu zijn wij der dagen meer dan zat en wij hebben honderden men sen gesproken uit heel de wereld. Maar geen hunner heeft ooit. zelfs in het magische Oosten niet, een kanarie gezien-of-gchoord die midden in een aquarium onder water kan zingen. Zoiets had je alleen maar in Rotterdam. Het vervult ons nóg met trots. Wat 'n stad met Pasen! over Pasen heen. Thans groeit er kraiskruid en smcerwortel m af wachting van een wederopbouivse dragline. En je had de eerste Fonograaf- in-glazen-kast op de Nieuwe Markt. Aan die Fonograaf zaten vieze gummislangetjes met twee uiteinden zoals de dokter heeft die je hoest onderzoekt. Je duwde die uiteindzuignappen in je oren en dan genoot je van „de rol": de Straattypeomstreeks 1905. Voor hem geen Pasen ÈiW ook nu weer onder leiding van Piet van den Kerkhoff deze passie mooi en mej overgave gezongen. Ook muzikaal gaf de weergave aanlei ding tot veel waardering. Van den. Kerkhoff laat terecht de polyhpone koren en de koralen zonder roman tische accenten zingen, hoewel hij geenszins de expressiviteit veron achtzaamt. Hierbij weet hij de juis te (niet slapende) tempi te treffen. Dit alles kwam het werk, dat in klankschoonheid zeker niet onder doet voor de Matthaus Passie, zeer ten goede. De prestaties der solisten waren nogal wisselvallig. Reïnhard van. Randwijk (evangelist) gsf blijk vo caal en artistiek voor zijn veel eisende taak berekend te zyn. Ary van Mever bleef in zijn voordracht van de Chirstus-partij te schools. Bovendien bleek ze hem vocaal minder goed te liggen. Schoolsheïd en technische onevenwichtigheden kenmerkten doorgaans ook het zin gen van de alt Matty Amesz-de Wit. De sopraan Mea Boon-Naberman. wist hoewel haar stem. in het hoge register niet altijd de nodige egali- teit bezat met de vertolking van da aria's niettemin veel sterker in drukken na te laten. Frank Bergma, tenor en Jan van der Ree, bas, zongen de kleinere- partijen. Het instrumentale deel was bij Hans Schouwman, cembalo. Koos Bons, orgel en het Rotter- damsch Philharmonisch Orkest ia vertrouwde handen. H. VAN BORN. Veertig jaar geleden begon de heer Nico Nijman aan de Mathe- n ess er dijk 'n kleine wasserij, waar van de inventaris aanvankelijk be stond uit een kleine hand wasmachi ne met een capaciteit van 10 kg. In de loop der jaren kwam er echter bloei in het bedrijf en nadat de heer Nyman, na de laatste oorlog, zijn plaats afstond aan zijn zoon. Jan. Nijman. ging het nog meer bergopwaarts, In het bedrijf aan de Voorhaven is men nu in staat in de kortst mogelijke tijd ter reini ging aangeboden goederen weer af te leveren; er wordt achter de mo derne Amerikaanse machines met minuten, gerekend. De heer Jan Nüman heeft het zwaartepunt van de werkzaamhe den van zijn bedrijf weten te leg gen fn het behandelen van schecps- was, waarmee heel wat dollars bin nenstromen echter niet in de kas van de firma, maar in die van de Rotterdamse scheepsagenten, die op hun beurt uitbetalen in zachte Nederlandse guldens. Van de bui tenlandse schepen, die in Rotter dam aankomen, is 50 Tc klant van Nico Nijman, terwijl van de wilde vaart-boten zelfs 80% de was naar „Nico" stuurt en mèt „Nico" stuurt, want ook de snelle motorboot van de firma draagt de naam van de oprichter. Over veertien dagen hoopt men de „Nico II' 'in. de vaart te brengen, die vermoedelijk een snelheid zat hebben van 32 km pet uur. Terwijl een grootscheepse ver bouwing van de achtergevel op stapel staat, die de chemische af deling de nodige uitbreiding zal ge ven, gaat de stoom- en chemische wassery Nico Nyman op 23 April haar veertigjarig jubileum vieren met een receptie in Parkzicht

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5