Truman Senaat in conflict met over staalactie HET ROTTERDAMSCH PAROOL Inboedel op de stoep van het raadhuis Louis Bromfield als landbouwer President vreest ernstige gevolgen voor defensie Oproer in Amerikaanse staatsgevangenis Brandweerman gedood door zware rook Urkers in Argentinië uit de nood Sir Stafford Cripps "j" rx,i11 Anglo-Amerikaanse garantie voor Europees Leger Drie prinsesjes op de Keukenhof Canadese wapenen voor Nederland Roofmoordenaar heeft de leiding; gegijzelde cipiers in levensgevaar Man valt van pure opwinding uit raam Perzen stellen olie- installatie in gebruik Malan drijft zijn zin door Bovenverdiepingen van drie huizen verwoest Na ingrijpen van mevrouw Peron werkvergunningen verleend Etalageruiten ih Groningen bekrast door vandalen Vrouwelijke hoofden van bedrijven houden een congres GEVOLGEN VAN WONINGNOOD Advies van schrijver leidt tot nieuwe agrarische methoden in Brazilië 1 12e Jaargang, no. 94 Red. Bn Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs; per week ƒ0,47. per kwartaal ó,G5, losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Dinsdag 22 April 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamscfte Bank te Botterdam Directeur: B. de Vries. WASHINGTON. De Amerikaanse Senaat Jieeft met 44 tegen 31 stemmen besloten in een toewfjzingswet de clausule op te nemen, die de regering verbiedt regeringsgelden te gebrui ken voor het besturen van de door de staat overgenomen staal industrie, Het laatste is, zoals bekend, geschied om een staking te voorkomen. De stemming komt er op neer, dat de Senaat zich tegen deze overneming heeft uitgesproken. Verwacht wordt echter, dat het weinig practisch effect zal hebben omdat het geld, dat op grond van het betrokken wetsontwerp toegewezen wordt, niet voor de inbeslagneming van de staalindustrie nodig is. Bovendien moet het wetsontwerp nog door het Huis goedge keurd worden. SIR STAFFORD CRIPPS ZiiRlCH Sir Stafford Cripps, ae voormalige Britse kanselier van de Schatkist, in welke functie ky de campagne voor het na-oorlogse Britse economische herstel leidde, ls hedennacht in Zurich overleden. Hy verbleef daar in een kliniek, waar hy met korte onderbrekingen sinds de herfst van 1950 wegens een tuberculeuze aandoening van het ruggemerg werd verpleegd. Sir Stafford zon Donderdag 63 jaar rijn geworden. (Voor een levensbeschrijving zie men pagina 2), (Van onze correspondent) LONDEN. Toen Eden giste ren in het Lagerhuis mededeling deed van de nieuwe Engelse ga rantie "aande Europese Defensie Gemeenschap viel het op, dat er hij een aantal Laböurleden blijk baar de overtuiging bestond, dat zonder de V.S. de nieuwe garan tie van Engeland waardeloos was, omdat de leden van de E.D.G. zich zonder Amerikaanse hulp niet ver dedigen kunnen. Eden wees er ech ter op, dat in Lissabon was be sloten, dat de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland zouden overleggen op wat voor wijze de Anglo-Ametikanen de EDG konden steunen en dat dit overleg- thans gaande Is. Het schijnt, dat dit overleg nn een goed eind gevorderd is. Men verwacht, dat het uit zal lopen op een Engels-Amerikaanse verkla ring, waarbij op een. of andere wy- ze wordt geformuleerd, dat af scheiding uit de gemeenschap een kwestie is, die de Engelsen en Amerikanen zich aan zullen trek ken, zonder dat zulks als een di recte daad van agressie, die een automatische sanctie met zich meebrengt, zal worden beschouwd. President Truman had kort voor de opening van het debat in de Senaat per brief de senatoren mee gedeeld. dat de voorstellen van de Republikeinen om geen fondsen te verstrekken voor het gaande hou den van de staalindustrie ernstige gevolgen zouden hebben. De natio nale belangen zouden hierdoor zeer worden geschaad. In een brief aan device-president Alben W. Barkley, schrijft Truman, dat de voorstellen van de Republi keinen, directe vermindering van de uitrusting der Amerikaanse troe pen m Korea tengevolge zouden hebben. President Truman schrijft verder: „Wanneer de communisten in het voorjaar in Korea weer een offen sief inzetten, zal het welslagen of mislukken van dat offensief wel licht afhangen van onze staalpro- ductie en van het feit of wij onze hoogovens brandende hebben ge houden of niet, Dit is een overweging die nog niets te maken heeft met de in vloed, die het stop zetten van de staalindustrie zou hebben op onze totale defensie-inspanning." De Republikeinen die het eerst begonnen zijn met het maken van plannen om geen geld te verstrek ken voor de staalindustrie die door de regering is overgenomen, heb ben intussen meegedeeld, dathun plannen ook in Democratische kringen gewaardeerd worden. (Van onze correspondent) LISSE. Onverwacht hebben de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Keukenhof", De prinsesjes waren vergezeld van enkele vriendinnetjes en hofda mes. Zjj toonden zich zeer enthou siast over de tentoonstelling. Zij hadden zelfs het geluk een valke nier met een levende valk te ont moeten. Na de bezichtiging van de kassen hebben de prinsesjes getracht uit te zoeken wejke tuintjes naast de kassen zij het" mooist vonden. Zes hoveniers hebben er perken aange legd, waarvan het publiek moet uit maken welke -het 't meest appre cieert. Men kan zijn oordeel ken baar malren op een kaart; na de tentoonstelling zullen de stemmen worden geteld. Na de rondgang werden de prin sesjes bloemkransen aangeboden, die zij om het hoofd konden dra gen. OTTAWA Canada zal deze maand op grond van het NATO- plan voor wederzijdse bijstand wa pens zenden naar Frankrijk, Italië en Nederland. Naar Nederland gaan 35 Vic- kerp-machinegeweren met reserve onderdelen. Tegen eind April zullen deze zendingen uit Montreal naar resp. Cherbourg, NapelsenRotter da m. verscheept worden. JACKSON. Ruim duizend opstandige gevangenen, onder wie enkele van Amerlka's gevaarlijkste misdadigers, hebben Maandag een groot deel van de staatsgevangenis van Jackson (Michigan) in bezit genomen en de voorraden van de kwartiermeester In brand gestoken. Zy hebben, behalve de vier bewakers die zij sedert Zondag als gijzelaars vasthouden, Maandag nog zes bewakers gevangen genomen. Een sterke afdeling staatspolitie on dersteund door bewakers is er intussen In geslaagd grote binnenplaats en een deel van de gevangenis op de rebellen te heroveren. Een gevan gene werd gedood, acht andere bewakers werden gewond. i gevangenen, een politieman en een aantal DEN HAAG. Een man uit de Wateringsestraat (60 jaar) voerde Maandagavond tegen ze ven uur van het raam van de eerste etage uit een twistgesprek met iemand op straat. De man wond zich zó op, dat hij uit het raam tuimelde en nu met een hbofdwonde en een rugkneuzing in bet ziekenhuis Zuidwal ligt. Het voornaamste bolwerk van de muiters moet echter nog genomen worden. Dat is de „disciplinaire cel", (de cel waar onhandelbare ele menten opgesloten worden) waar de leiders van de opstand zich ver schanst hebben met tien bewakers als gijzelaars. De opstandelingen plunderden het ?evan gemstheater en paradeerden met de buitgemaakte muziekinstru menten over het terrein. De schade door de gevangene'n aangericht bedraagt 300.000 dollar. Gistermiddag werden de laatste muiters met traangasbommen en machinegeweren van het gevange- nisplein verdreven, De gevangenen beweren, dat zij niet behoorlijk worden behandeld. Do opstand in dc grootste gevan genis ter wereld (8481 gevangenen) stond onder leiding van de beruch te „Crazy Jack" Hyat, een roofmoor denaar, HÜ heeft de directie laten weten dat de gijzelaars zonder meer om zeep zouden worden gebracht wan. neer tegen hen met gewapend ge weld opgetreden zou worden. De spanning na de dood van de gevan gene is aanzienlijk gestegen. Autoriteiten zijn van mening dat toen de rel op zijn hoogtepunt was minstens zestien honderd gevange nen bij de opstand betrokken wa ren TEHERAN. - Perzische tech nici zijn. er Zondag in geslaagd, een installatie van de olieraffina derij te Aba'dfn h/oor de vervaar diging van «neerolie weer in be drijf te stellen,; aldus verluidt te Teheran, j TegeiykertÖ^'zouden'-^ndtahan- delingen Jaegorinen zijn tussen de Hongaarse' gezant in Teheran en de Perzische minister van Econo mische Zaken over de uitvoering van de twee maanden geleden getekende ruilovereenkomst tussen beide landen, die o.m. voorziet in de verkoop van olie. Volgens de berichten leggen de Hongaren thans de laatste hand aan het op stellen van regelingen voor het vervoer van olie uit Abadan in tankers. KAAPSTAD. De nationalis tische regering van dr. Malan zal vandaag een wetsontwerp indie nen, waarin de bevoegdheden van de gerechtshoven beperkt zullen worden. Het ontwerp regelt de in stelling van een Hoge Raad voor het parlement. Met 78 tegen 61 stemmen werd de eis van de oppositie verworpen, volgens welke de regering het ongeldig verklaren van de wet op de afzonderlijke vertegenwoordi ging van de kleurlingen door het opperste gerechtshof diende te aanvaarden. KONINGIN ELIZABETH, in het zwart gekleed, inspecteert de Gre nadier Guards vaar de laatste maal als kolonel van dit regiment. Als koningin heeft zij automatisch de titel gekregen van colonel-in chief' van de Foot Guards, een groter verband, waarvan de Gre nadier Guards een onderdeel zijn. De koningin verrichtte de inspec tie op haar 26ste verjaardag (21 April) op de binnenplaats van het kasteel Windsor (Van onze correspondent) DEN HAAG, - Bü een felle brand aan de Laan van Meerder- voort is, vanochtend vroeg, de 43- jarige brandwacht K- J. van Brero door rook verstikking om het leven gekomen. Drie andere spuitgasten en één der bewoners moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De bovenverdiepingen van drie percelen brandden volledig uit. De brand werd omstreeks half vyf vanochtend door één der be woners ontdekt. Het vuur woedde op de bovenverdieping van één der huizen. Ondanks de verwoede po gingen van de spuitgasten het-Vuur te overmeesteren, kregen de vlam men de overhand. In korte tijd stonden drie huizen in brand. Met zeven stralen werd het vuur aangevallen. Eerst kwart over zes was men de brand meester. Aan het blussingswerk werd deelgenomen door drie motorspul- ten. twee materia al wagens, terwyl later nog gebruik moest worden gemaakt van de Magirus-Iadderwa- gen. (Van onze correspondent) URK, De Urkers Ln Mar dei Plata hebben een werkvergunning. Dat is de conclusie van.Urks burgemeester, de heer G. Keyzer, uit een telegram, dat hij gistermiddag om kwart voor zes telefonisch van Radio-Holland doorkreeg en dat was ondertekend door Sjoerd Bakker, een van de ge- emigreerde Urker vissers. „Onze zaak heeft gunstige wending gekregen", luidt de inhbutl ervan.' GRONINGSN. Srnds Vrijdag komen bij" de politie klachten bin nen van winkeliers over bescha diging van etalageruiten. De van dalen, diezich hiermede bezig houden, beschikken waarschijnlijk over glassnijders, waarmede zij soms zulke diepe groeven krassen, dat de ruiten op breken staan. De politie heeft aanvankelijk gedacht, dat hier een troep baldadige kwa jongens aan het werk was, doch. de vernieling neemt zulk een ora- vang aan, dat men er rekening mee_ houdt, dat hier een krank zinnige aan het werk is. Machinegeweer in handen van jongens (Van onze correspondent) HILVERSUM. Twee zestien jarige knapen hebben op het poli tiebureau een originele Vickers Armstrong-vliegtuigmitrailleur in geleverd met het verhaal, dat zü dit wapen van een paar onbekend gebleven jongens in de nabijheid van het station, hebben afgeno- Een kwartier na het telegram bereikte de burgemeester een rap port van zijn gemachtigde in Mar del Plata, de heer Arie Sonneveldt, waarin deze schrijft, dat hij be zoek heeft gekregen van een amb tenaar van het Argentijnse Minis terie van Sociale Zaken, die hem uitnodigde voor een bespreking met de minister, naar aanleiding van een telegram van de heer Keyzer aan mevrouw Peron. De heer Sonneveldt heeft de zaak nog eens helemaal doorgepraat met de minister, die daarop een van zijn ambtenaren van ae immigratie dienst opdracht gaf binnen drie dagen naar Mar del Plata te gaan om de zaak met de Urkers te re gelen. „Ik begi daaruit", aldus deel de burgemeester Keyzer ons giste ren mede, „dat de Urkers nu de vereiste papieren hebben om in Argentinië te blijven. De Neder landse gezant heeft voor ieder 1300 aan de Argentijnse regering betaald, want zonder, dit geld kon den de Urkers geen* werkvergun ning krijgen". PARIJS. De Raad van de Noordatlantfsche Verdragsarganisa- tie komt Maandag te Parijs bijeen om de kwestie van de opvolging van generaal Eisenhower te be spreken. Nieuwe directeur voor „Punt Vier"-program WASHINGTON. President Truman heeft Stanley Andrews, een redacteur uit Arkansas, be noemd tot directeur van het „Punt Vier" program voor technische hulp aan ten. achter gebleven lan den. Andrews is de opvolger van dr Harry Hennett, die vorig jaar bij een vliegtuigongeluk in het Mid den-Oosten om het leven kwam. DEN HAAG. De Ned. Unie van Vrouwelijke Bedrijfshoofden zal van 23 tot 27 April een inter nationaal congres in pns land hou den. Daartoe zijn uitgenodigd de Franse en Belgische bonden. De Bond stelt zich ten doel de vrouwelijke bedrijfshoofden samen te brengen om elkander tot steun te zijn door uitwisseling van ken nis en ervaring en om haar te overtuigen van gevoelens van saamhorigheid en vriendschap. Donderdag 24 April zal Rotter dam worden bezocht. Vrijdag 25 April is er de vergadering in het I.C.C. te Amsterdam, 's Avonds in Den Haag receptie op de Franse Ambassade, Notarisklerk aangehouden wegens verduistering KAMPEN. Op verzoek van de commissaris van politie te Kampen is in Zwolle de notaris klerk K. P. aangehouden en naar Kampen overgebracht. De gearres teerde, die werkzaam was bij een bekend Kamper notaris, wordt er van verdacht een bedrag van meer dan 10.000 van het privé-vexmo- gen van zijn werkgever te hebben verduisterd. Wisselend bewolkt jf Weersverwachting geldig van M Dinsdagavond tot Woensdag- §j avond: ij Wisselend bewolkt metenke- le plaatselijke buien. weinig H verandering ia temperatuur, g Krachtige tot matige Zuid- g Westelijke tot Westelijke wind. H 23 April Zon op 5 u 26 m onder g 13 u Jl mj Maan op 4 u 42 m onder lg u 22 ns. HET WEER IN EUROPA 7 uur voormiddag m osio fg Berlön m Londen s Parös s Wenen Innsbruck Nice Rome g Warschau Amsterdam regen zw. bew. zw. bew, 1. bew, mist h. bew. L bew. 1. bew. Lbew, betrokken N ZO zw zw stil wzw stil stil zzo zzw 12 i (Van onze correspondent ZUTPHEN. De Warnsveldse fabrieksarbeider C. Oosten heeft zijn hele hebben en houwen op de stoep van het gemeentehuis in Wamsveld gezet omdat hij het kippenhokwaarin hij met zijn vrouur woondej moest verlaten en niet over een andere woning beschikte Oosten woonde al ongeveer een jaar- met zijn jonge vrouw in een kippenhokje op bet erf van zijn schoonvader in het gehucht Vier- akker. Zaterdagmorgen werden echter de kuikens verwacht, die dit voorjaar op het boerderijtje moeten worden opgefokt en dus moest Oosten het veld ruimen. NIET slechts in de gevangenis van Jackson, ook in de staatsgevange nis van New Jersey tc Raway zijn de gevangenen aan het mui ten geslagen. Daar duurt de mui terij cl sinds 17 April en de mui ters voelen zich sterkdoordat zij negen cipiers als gijzelaars m hun macht houden. De foto is geno- men op de onderste verdieping van de gevangenis, waar de mut- tery' begon. Later vormden de 200 muitende gevangenen een bolwerk op een hoger gelegen verdieping van het gebouw Ontploffing Deventer Eén der gewonden is overleden DEVENTER. Een der slacht- offers van de ontploffing in de chemische fabriek „Nourypharma" de 34-jarige hoofdanalist M. Kemp, is vannacht aan zijn ver wondingen bezweken. Het slacht offer was gehuwd en vader van twee kinderen. De toestand van de beideandere .gewonden is naar omstandigheden redely'k wel. (Van onze corespondent geleden ondernamen enke» W )uw-experts een. studie- de Braziliaanse landbouw Vte New York) le Braziliaanse landeige- leis te maken in Panama, ten minste een eeuw by OOR Louis Bromfield een studiereis in de Peru, Argentinië, Uruguay die der V.S. ten achter is. is de beoefening van U.S.A., welke leidde tot en Brazilië voor het uit- Hij laakte vooral de in het de landbouw niet alleen de oprichting van een brengen van een rapport, verleden toegepaste me maar een ontspanning, mest-fabnek bij Sao Pau- over de vraag, wat voor thode om ontgonnen lan- Het is voor hem een ne- Io ter vervaardiging van verbetering van de land- deryen. waarvan de ven-bcroep geworden, meststoffen, waarvan de bouw in die landen ge- vruchtbaarheid na jaren waaraan hij een zeergroot gunstige resultaten hen daan zou kunnen worden, deel van zijn tyd en ar- oeid Wijdt. Hij maakt een voortdurende studie de nieuwste vorderingen op het gebied der land bouwtechniek en past die toe op de uitgestrekte boerderij, die hij in de buurt van Mansfield fin de staat Ohio) bezit. Wat die omgeving en het werk daar voor hem betekent, kan men lezen in zyn .Picasant Valley", het boek dat hy noemde naar speciaal de plaats, waar hij het boerderij boerenbedrijf uitoefent. ten. Hij heeft een grote naam Kort verworven in landbou- werskringen. zowel in als buiten de V.S. Een van roofbouw begon af te nemen, aan haar lot over te laten, om hetzelfde systeem op een andere plek in practyk te bren gen. Een deel der Braziliaan se ners toonde zich aan vankelijk zeer veront waardigd over zijn critiek. Doeb meer en meer ne men de stemmen toe om van zyn adviezen gebruik te maken. Thans is een be weging gaande om veria- op Bromfields Terwij] het gezelschap ten'streken "met de niéuw- hadden getrof- naar de USA terugkeerde, «te methoden opnieuw in bleef Bromfield! nog ge- bewerking te nemen en geleden werd ruime tüd m Brazilië voor deze tevens toe te passen Bromfield uitgenodigd met een diepgaander studie en op nog volstrekt onont- een gezelschap van 35 het houden van lezingen, gonnen gebieden van het tijd Noordamerikaanse land- Zyn oordeel luidde dat uitgestrekte land. Hij zette zijn spulletjes daarom op een grote wagen, spande de bles in en reed naar het gemeentehuis, waar hij het hele gedoetje begon af te laden. De politie was er al gauw bij, en gelastte te stoppen met het lossen, maar Oosten, die door de saaingestroomde Warosvel- ders werd aangemoedigd, dacht er anders over en ging rustig door. Men besloot te wachten tot de burgemeester op het gemeentehuis zou komen. Zodra de burgemees ter was gearriveerd, werd er druk geconfereerd en naar een oplossing gezocht. Ondertussen maakten de daklozen het zich gemakkelijk en. richtten een kamp in. In de buurt werd koffie gehaald en al spoedig zat men, aangegaapt door vele tientallen Warnsvelders, rustig te wachten op de dingen die komen zouden. Tegen het middaguur was een oplossing gevonden. Ergens in de bossen bij "Warken. een vijftal ki lometers in de richting van Lo- chem, stand een compleet gemeu bileerd zomerhuisje van dr Bloe- mers uit Zutpben te wachten op zomergasten. De dokter was bereid le helpen en stond het gebouwtje, dat vijf kamers bevat, tot I Juli af. In het begin van de middag trok de stoet toen. voorafgegaan door een wethouder en iemand van de huisvestingscommissie naar War ken. waar de inhoud van het zo merhuisje werd geïnventariseerd en in twee kamers opgeslagen. In de andere drie vertrekken wonen nu de Oostens- ,Laat mii er maar zitten," zegt heer des huizes, „want we wo nen hier best."' Maar zijn vrouw vindt het minder mooi.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1