Padvinders herdenken St. Jorisdag Nog steeds meer schepen in aanbouw BATAVUS Hoeden en kapsels in zomerse combinaties Toen: charmes van de Spaanse Kaai „Kennismaking met jongeman" leidde tot de oude truc Trouwlustige dienstbode werd slachtoffer van oplichter en zij niet alleen Van Eyle Ruygers herdenkt het 50-jarig bestaan REINIEB rtS BERG Engelse geestelijken confereren in Rotterdam „Caltex Rupat" te water gelaten Zó danst Spanje Show bij Gerzon HARTJE STAD V.J Jaarverslag R.Ph.O. Lustrumconcours Ook voor dames Kweekschooldag '52 Reclamemaken uit de lucht vanaf Ypenburg Lichte sportkisten duiken neer om tekst op te pikken Onderricht vanuit Dieselschool-wagen Koninginnedag vrij? Woensdag 23 April 1952 5 „Een misselijke streek" vond de Officier van Justitie de opIichterGtraes, die de 32-jarige typograaf G. K. op een trouwlustige dienstbode had toe gepast. Cornelia D-, die bij een mevrouw in Hülegersberg diende, had in een Rotterdamse krant een advertentie laten plaatsen onder het hoofd „kennismaking gezocht met jongeman". De Jongeman", die als een 3e klas-miniatuur Don Juan Dinsdagmiddag verslagen en stil in het ver dachtenbankje van de Rotterdamse rechtbank zat, hoorde anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen. Op de advertentie had hij een brief geschreven met dubieuze toe spelingen op 'n huwelijk. Al ras ont stond er een soort verkering, waar bij K. er wel heilig voor oppaste Cornelia mee te delen dat hij reeds min of meer verloofd was met een ander meisje, 21 jaar oud. Die om gang bestond nu ook nog wel niet zo lang en de president van dc rechtbank had enige moeite precies vast te stellen in welke periode en met wie van de twee meisjes het „aan" en „af" was geweest. Corne lia kon niet komen getuigen, ze lag in een Haags ziekenhuis. Het ande re meisje was er wèl en zij vertel de dat K._ haar ook niets verteld had van zijn relaties met Cornelia. Verd. zette Cornelia ondertussen met allerlei smoesjes bedragen en bedraagjes af- fin totaal f J29); nu eens had hij z'n spaarbankboekje verloren, dan weer had hij geld nGdig voor het kopen van noodza kelijke dingen voor hun toekomstig huishouden. K. haalde zelfs de streek uit om de mevrouw van Cornelia het salaris van het meisje te vragen. Verdachte's strafregister was niet zo mooi; er stonden vier vonnissen op. Reclassering scheen weinig te beloven. AANLEG OF NIET? AI krijgt zo iemand z'n straf, zei de Officier van Justitie in zijn requisitoir, het vervelende is. dat z'n mentaliteit niet verandert. Verd. die aanleg heeft voor dit soort Advertentie (l. M.) praktijken, pleegde 'n soort huwe- lijkszwendel, geraffineerd van op zet. De eis luidde anderhalf jaar met aftrek. Mr W. Nolst Trenité, de raads man van K., zei in het pleidooi dat K. zelf met wist waarom hii de oplichting gepleegd had. Spr." be twijfelde of z'n cliënt aanleg voor dit soort operaties had: de oplich ting was niet handig, maar stom aangelegd, De verdediger vroeg een gedeeltelijk voorwaardelijke straf. Uitspraak over 2 weken. Haar mevrouw bestolen De 19-jarige dienstbode G. van E. die haar mevrouw bestal wat geld, nylons, een stuk kaas en een bankbiljet van f 100 vielen haar m handen is door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot 5 maan den met aftrek, waarvan twee maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van 3 jaar. Haar moeder, de 40-jarige huisvrouw M. L. van E.Van D, die de diefstallen uit lokte, kreeg 2 maanden voorwaar delijk. Proeftijd 3 jaar. Zö'n bloemenschat werd Dins dagmiddag over de recipiërende XV. Van Eyle Ruygers uitge strooid. dat de ruikers en manden de zeer vele relaties en bekenden die de directeuren, de heren D J. Oppenheim en A. D. Terwee. hun gelukwensen kwamen aanbieden, reeds buiten het bordes van het Parkhotel verwelkomden. Het moet voor deze firma, die zich toelegt op de handel in fijn- staal en gereedschappen (ook ma chines als fork- en Yale-trucks) eep extra-feestelijke gedachte zijn geweest, dat dit 50-jarig bestaan gevierd kon worden met een be drijf, dat eindelijk weer in een pas sende en zeer moderne omgeving gehuisvest is; de Inaustrieflat aan de Goudsesmgel, die men vorig jaar betrok. In de oorlog en daar na heeft men zich moeten behel pen met de wel zeer geringe ac commodatie van het pand m dc Gouvernestraat. Na het bombarde ment. dat het gebouw aan de Boompjes verwoestte, had Van Eyle Ruygers daar zijn intrek genomen. Bij de oprichting in 1902 weid de firma gevestigd op de Maaskade In de receptiezaal van het Park hotel werd de ere-plaats ingeno men door een brons-plastiek van de beeldhouwer Huib Noorlander, een geschenk dat de heer A- Le- noble 's ochtends namens het per soneel aan de directie had aange boden -Het stelt „De Held" voor, het firmamerk en vormt een wel geslaagde vervanging van het oude beeldje, dat bij de ramp in Mei '40 mede verloren is gegaan. WEST KRUISKADE 53. In de „Missions to Seamen" aan de Pleter de Hoochweg wordt op het ogenblik de jaarlijkse confe rentie gehouden van Anglicaanse geestelijken uit de diocesen Noord en Centraal Europa, die ressorteren onder de Rev. dr. Wand. bisschop van, Londen. De mogelijkheid tot het bezoeken van deze conferentie werd gegeven door de Anglicaanse gemeenten in Nederland en enkele scheepvaartmaatschappijen, die ge zamenlijk de kosten droegen. Het doel van de vijfdaagse bij eenkomst is de afwikkeling van lopende zaken. Ook vinden nu de op buitenposten als Helsinki, Ber lijn en Wenen geïsoleerde predikan ten gelegenheid zich te onderhou den met hun ambtgenoten. De gees telijke verzorging van de Engelsen te Moskou en Warschau is even eens toevertrouwd aan deze predi kanten. Vandaag bracht het gezelschap een bezoek aan de Rotterdamse ha ven, aan de bollenvelden en aan de Oud-Katholieke Kerk te Haar lem, Donderdag a.s. om half vijf zullen de gemeenteleden in Neder land op een receptie kennis kunnen maken met het gezelschap. Jaarverslag Stichting Frits Rudolf Rnys Fonds' IJlt het ons toegezonden jaarver slag van de Stichting „Erits Rudolf Ruys Ponds" blijkt, dat deze orga nisatie zich in 1951 op intensieve wijze heeft bezig gehouden met het verlenen van geldelijke steun ten bate van door de Stichting 1940-M5 verzorgde kinderen. Voor elk van deze kinderen voteerde de Stich ting een bedrag van 4,in Rot terdam betrof dit 106 kinderen. Het fonds gaf verder een financiële bij drage voor 543 kinderen, die op aanwijzing van „1940-"45" werden opgenomen in kampen van de Stich ting „Het vierde Prinsenkind". Vanmorgen In alle vroegte werd op de terreinen en in de troep huizen van de vele padvinders- groepen In Rotterdam plechtig de vlag gehesen, en dc hele dag dra gen alle welpen, verkenners, voor trekkers en leiders hun uniform met een rode tulp. Het is vandaag immers St. Jorisdag. het hoogte punt van het padvindersjaar. Vanavond zullen de jongens zich rond het traditionele kampvuur verenigen, am naar de oude, steeds weer boeiende St. Jorisgeschiede- nis te luisteren en de padvinders belofte te hernieuwen. Ieder jaar weer herdenken de padvinders over de gehele wereld hun schutspatroon, St. Joris, die in een zware strijd een draak ver sloeg en daardoor het symbool werd van moed, doorzettingsver mogen. en Godsvertrouwen. Iedere volgeling van Baden Powell over denkt vandaag ernstig, hoe hij zijn eigen „draak", zijn slechte eigen schappen, kan bestrijden. Hij zal zich in zijn strijd gesteund weten door de wet en zijn broeder-pad vinders. In de St. Jorisboodschap, die dis trictscommissaris A. Peters .Tr van daag richtte tot alle padvinders in het district Rotterdam, zegt hij on der meer; „Wij voelen ons vandaag één met alle broeders padvinders uit meer dan 40 landen. In vele talen zal onze belofte herhaald worden, 2al men St. Joris herden ken. Wij zijn door onze wereld- broederschap als het ware een ver enigde jongerennatie, een broeder schap met een gelijke wet en be lofte, een broederschap van de daad." Voor rekening van de „Caltex Oceanic Ltd" te New York werd gisterenmiddag van een der hel lingen van de werf van L. Smit en Zoon's Seheeps- en Werktuig bouw N.V. te Kinderdijk te water gelaten het dubbelschroef motor tankschip „Caltax Rupat". De doopplechtigheid van het schip, dat 80 meter lang is en cir ca 14 meter breed, werd verricht door mevrouw J. M. Hansen, echt genote van de directeur van de N.V. Caltex Petroleum Maatschap pij Nederland. De inhoud van de tanks van de „Caltex Rupat" bedraagt 3780 ku bieke meter, terwijl het laadver mogen 3.030 ton is bij een dood gewicht tonnage van 3.100 ton. De hoofdmotoren van het tank schip zijn twee vijfcylinder diesel motoren van elk 750 pk en de hulp- motoren zijn twee vie rcy li rider dieselmotoren ieder van 200 pk. De dienstsnelheid van de „Caltex Ru pat" zal 10,5 mijl zijn. HOEDEN MET BREDE RANDEN ruime keuze. Brandweerlieden werden gediplomeerd Weet tT, wanneeh bij de blussing van een brand sneeuwpoeder moet worden gebruikt? Kent U het ver schil tussen afleggen en afpakken? Deze en talrijke andere vragen moes ten brandmeesters en on der brand meesters beantwoorden, tijdens het examen, dat dezer dagen in het ge bouw aan de Zaagmolenkade van bevelvoerders van Rotterdamse blus- eenheden werd afgenomen. Vanaf begin Januari hebben deze brand weerlieden hiervoor lessen gevolgd, waarbij de heer S. Ouwerkerk als instructeur optrad. Dat deze lessen met aandacht zijn gevolgd bleek wel uit het feit, dat het grootste gedeel te van de examinandi slaagde en het begeerde diploma in ontvangst kon nemen. In September of October zal weer een nieuwe cursus beginnen, waarop waarschijnlijk ook de ncvclblussing behandeld zal worden. Met de aankondiging van dc voorstelling van „Coros y Danzas" als een unieke gebeurtenis, blijken we inderdaad niets te veel gezegd te hebben. Zelfs zu, die geen van de vele Spaanse kunst-dansavonden, die hier in de afgelopen jaren ge geven zijn, oversloegen, zullen moe ten erkennen, dat het panorama van danscultuur dat dit legertje van Spaansen en Spanjaarden In een verbijsterend tempo ontvouwt, talloze onbekende en verrassende perspectieven voor hen opent. De première in Den Haag ont ketende een stroom van ovaties en die golden niet alleen de opwin- Advertentie LM.) De enige fiets met de 5 plussen ■f Ko. 2 i Ia rubber opgeUinEeu »p*ifeord«u dende nummers van de Zuidelijke Andaiusiërs, maar evenzeer de prachtige dansen van de Balaearen, van de Canariscbe eilanden, de meisjes uit Falencia met hun grap pige korfjes op de rug, behendig sloffend in hun schoenen op houten, rolletjes, de groep uit Badajoz met hun ondeuzend-zedige „Ave Maria", de mysterieuze „Corri-Corri", am maar enkele grepen te doen uit dit rijke programma, waaraan de merk waardigst». muziek ensembles van doedelzakken, kinkhoren-, tamboe rijn- en trom bespelers, onvervalste hoempa's met zangers en zangeres sen een extra-authentieke en haast exotische sfeer verlenen. Daarbij een fantastische schat van de prachtigste costuums. Wel zelden zal men za'n bijzondere kans krygen om met de Spaanse volksdans in haar meest uiteenlopende en origi nele vormen kennis te maken, als „Coros y Danzas" morgenavond in de Rotterdamse Schouwburg biedt. H. F. REEDIJK Een uitnemende gedachte van de Firma Gerzon om ditmaal een show te geven, waarbü de nadruk werd gelegd op hoeden en kapsels. Zij organi seerde deze show gisteren in haar salons in samenwerking met Frans ME. Leyger, die zijn sporen op het gebied der coiffure reeds heeft verdiend. alleen een bloemenstrookje, dat dan middenop het hoofd wordt gedra gen, het kapsel geheel vrijlatend en zelfs accentuerend. Ook de pothoed, naar een creatie van Jacques Path, was present, terwijl er ruime keuze was in hoeden met brede randen. Deze aantrekkelijke show werd be sloten met een collectie cocktail- en avondtoiletten met bijpassende Nederland zal met een collectieve inzending deelnemen aan de Foir Inte-- nationale de Casablanca. Er zal een eert- trale informatie stand komen van Mul ler en Co. te Rotterdam. A Sluiting Binnenhavenbrug De Havenmeester van Rotterdam maakt bekend, dat in verband met uit te voeren reparaties aan de Binnenhavenbrug, deze voor het scheepvaartverkeer gesloten, zal zijn van Zaterdag 26/4 36.00 uur tot Maandag 28/4 6.00 uur, erf zoveel langer of korter als nodig mocht blijken. j De Spaanse kade. over de Oude Haven heen gezien van de brug I by het Witte Huis' af. „Heet, heet, ze piepen nog": nog klinkt het ons als muziek in de oren, „heet, heet, ze piepen nog". „Ze" dat waren de ingesneden kastanjes, die in de openlucht op ©en klein kacheltje op een hand wagentje werden gepoft. Het ka cheltje, iets hoger clan een stoof, had een vierkant modelletje met een, diep ingezonken bovenplaat vol met gaatjes. Daar lagen de tamme kastanjes stil te roken, daar krulden hun insnee-randen om, daar wer den Ze zo zacht als warme pisang, met een bruin, knapperig randje- Meestal waren het ouë mensjes die met kastanjes poffen een cent„t trachtten bij tg verdienen, en hun stem was van de vele ruige bui tenlucht benauwd ge%vorden en dan riepen ze, zacht voor zich uit, weer of geen weer, mist, regen of ma neschijn, ale een verstopt harmo nium „heet, heet, ze piepen, nog". Waar hebben wij dat voor het eerst gehoord?; bij het Spaanse huisje van de markies de Spinola, waar een beroemde bakkersfamilie woonde, beroemd om haar lekkere baksels en haar schone dochteren, op de hoek van de Spaanse Kaai. We hadden vandaag die mooie foto's nog niet gevonden, of wij hoorden in ons geestesoor „heet, heet, ze piepen nog". Uit dank baarheid geven wij die historische plek twee keer. Op de ene kijk-je de Nieuwe Haven af naar links en naar rechts kijk je de Spaanse Kaai af tot en met Hotel Weimar. De wat ligt vol met beurt- en vrachtschepen. Loop er voor de aardigheid eens heen om te zien hoe het er thans uit ziet: een grind.- losserswildernis!, waar de markies de Spinola spookt. Op de andere foto zien we vrij wel geen Nieuwe Haven meer en nog net een reepje Haringvliet Noordzijde. En die huizenrij van het antieke Spaanse Huisje link? tot en met Hotel Weimar, daar zou een roman over te schrijven zijn. Een roman, waarin een schieten de Rus een zaak op de Spaanse Kaai binnenvlucht, in een kast weg kruipt en uit die kast wordt uit geschotenDagenlang zou Rot terdam (het is misschien nog geen 20 jaar geleden) nakrakelen over dc schietende Rus.... Daar bij de Koek en Banket Fabriek S, Maas en Zonen, daar middenin, waren ze ook erg geschrokken. Een roman over Hotel Weimar, waar een grote dertig jaar geleden Thomas Garrigue en Edward Benesj (later de grand old man der Tsje chen en de tweede en laatste presi dent van het vrije Tsjechoslowakije) samen als vluchtelingen in een ho telkamer de Boheems-Slowaakse I Nieuwe Haven, Spaanse kade, in de goede tijd. Rotterdam op z'n schilderachtigst vrijwording zaten voor te berei den Men kijkt over het water van de Oude Haven, en men denkt aan de dagen van het Zeekantoor en van de overhaalschouw.Men dwaalt zover terug dat de „Oude Hoofdpoort, Rotterdam's mooiste poort, nog op de kop van de Oude Haven troont....; dat is al bijna 100 jaar geleden. Maar dat is voor een romandromer niet erg die kijkt met hetzelfde plezier ook nog honderd jaar vooruit, als het hem goeddunkt. „Heet, heet, ze piepen nog" werd niet geroepen voor de gasten van Weimar, hoewel dezen niet wisten wat ze versmaadden, maar wel voor de schippers, de karrevoerders, de tonnenrollers, de vaten sjouwers en voor het dwaze kind dat er later een Hartje Stad over zou schrijven. Laar bij de brug daar stond zij, het vrouwtje met de omslag doek, Familie van haar stond bö liet Diergaardelaantje op het kruis- kaai, maar die was niet hygiënisch, want „die dee alles met z'n "han den"! En op nog veel meer plek ken in dat goede oude Rotterdam: „heet, heet, ze piepen nog!".... De hoed vormt, tezamen met het kapsel de finishing touch van een toilet. Zij kan het effect verhogen, maar-, kiest men een verkeerd model, dan doet zij eerder afbreuk aan het geheel. We moeten bij de keuze van een hoed met fantasie en durf te werk gaan, dienen tevens rekening te houden met het kapsel terwijl het hoofddeksel moet aan sluiten bij onze garderobe. Om ons by deze moeilijke taak behulpzaam te zijn, toonde een legertje manne quins hoofdzakelijk gerequireerd uit personeel van de heer Leyger en de Firma Gerzon de verschil lende mogelijkheden. De haarmode is weinig veranderd; de hoofdzaak is nog steeds kort haar en een goede coupe. Op het knippen komt het aan. Van achteren bereikt het vaak slechts de lengte van 2 a 3 cm. De coupe 1952 wordt style amphora genoemd, naar de Griekse dikbuikige vaas. Inderdaad heeft de silhouet van dit kapsel deze ronde vorm. Het korte achterhaar is in losse krullen naar boven gewerkt, waardoor een charmant effect wordt bereikt. Ook de coupe de canard wordt nog gedragen terwijl het jonge meisje volstaat met losse krullen op het voorhoofd en opzij, terwijl "het kapsel van achteren glad bluft. Nadat verschillende kapsels de revue waren gepasseerd, kwamen de draagsters ervan nogmaals ten tonele getooid met hoedjes, en bij passende toiletjes uit de collectie van de Firma Gerzon. Kleine hoed jes voorop het hoofd gedragen, ver vaardigd van stro, zijde en soms Het Jaarverslag 1950—1951 van het Rotterdamsch Plnlharmooisch Orkest vangt aan, met te herinne ren aan de spanning en zorgen die het voortbestaan van het orkest nog steeds min of meer drukken. Wel behoren de fusie-plannen tot het verleden, maar het vraagstuk der subsidiëring, zal zich in het vol gend seizoen weer doen gelden. An derzijds is er ook wei reden tot tevredenheid. De financiële resulta ten, die de „Over de Brug-actie", ingezet door de vrienden van het R.Ph.O,, opleverde, waren zeer gun stig. Een verheugend feit is ook. dat de Gemeenteraad op voorstel van Burg. en Weth. aan de Stich ting een bijdrage .heeft verleend m de sociale lasten en wel met teruj werkende kracht van 1947 af. Het orkest werkte hard. Het gaf in genoemd seizoen in totaal 95 concerten, speelde werken van 63 componisten o.w, 19 Nederlanders. Een wens is nog steeds niet in vervulling gegaan, nl. de beschik king over een geschikt repetitielo kaal. Men repeteert nog steeds in het Schielandshuis, maar dit vol doet niet aan de gestelde eisen. LONDEN. Op de scheepswerven a*r wereld waren in het eerste Kwartaal van 1952 schepen tot een totaal van 5 (530.568 ton in aanbouw, heeft ..Lloyd's Register of Shipbuilding" Dinsdag be kend gemaakt. Ten aanzien van het vorige kwartaal vormt dit een stijging met 186.503 ton. De tonnage van de in de Verenigde Staten. Japan en Groot Brittannfö in aanbouw zijnde motor- en stoomschepen vertoonde een opmerkelijke stijging. De grootste daJmg werd in Frankrijk ge registreerd, Voor de Sowjet Unie, China en Polen waren volgens Uoyds geen cijfers voorhanden. Het totale tonnage van de in aan bouw wande tankschepen bedroeg 1208.608 een stijging met 112.707 ton ten opzichte van December 1951. De tankschepen vertegenwoordigen 35 4 procent van het totale in het buitenland m aanbouw zónde tonnage. (December 33.4 procent). Hierna volgt een tabel over de in aanbouw zijnde tonnage aan motor- en vrachtschepen m de voornaamste lan den met de fluctuatie ten opzichte van het vorige kwartaal tussen haakjes: Groot Bnttannié en Noord Ierland 716 853 (plus 21.834); Verenigde Staten 6G2B82 (plus 300.373); Duitsland 324.676 (plus 3.131): Frankrijk 425.300 (minus 47 338): Japan 334.195 (plus 99 420): Zweden 308 600 (minus 3.772): Neder land 303.600 (minus 17.599); ïtaiié 258.913 (minus 15603); Noorwegen 133 743 minus 5-203)Denemarken 124 200 /plus 15.590): Canada 105.626 (plus 18 45!). In Zweden is 59 procent van de ton nage voor buitenlandse rekening in aanbouw. Daarop volgen Nederland met 58 7 pet. Duitsland met 46, Japan met 32 1 en Groot Brlttanme met 31.6 procent. De import van nieuwe schepen is het grootst in Noorwegen 433 461 ton. Daarop volgen Panama (315 865) en Li berie (149.065). Het le lustrum-concours van. de Rotterdamse Bedrijfsklaverjasbond is vastgesteld op 26 Mei in de Rl- vièrahal. Door enkele attractieve wed- strijdbepalingen belooft he animo hiervoor bijzonder groot te worden. O.a. is er een apart concours voor de dames-klaverjassers! Terwijl in tegenstelling tot het gebruik bij de bedrijfsklaver] asbond die avond 2x 2000 punten zullen worden ge speeld. Tevens zullen op 26 Mei de prij- dopjes. die zelfs, nse juist hier de zen van de bondseempetitie warden onmisbare noot vormen. I uitgereikt- Ruim honderd Rotterdammers van de Koningin Wilhelmina Kweek school zijn Maandag de hele dag in Den Haag geweest, waar zij deel namen aan de Kweekschooldag 1952, dit jaar georganiseerd door de Christelijke Kweekschool in Den Haag. De Hagenaars hadden, veel waardering voor de gezellige sfeer die onze stadgenoten mee naar het terrein van de strijd de Dalton K.B.S. brachten. Maar ook in de sportieve en kunstzinnige strijd, die op deze dag gestreden, werd, weerden de Rotterdammers zich prima. Zij wonnen de bridgedrive, bleven met C.K.S. de sterkste aan het dambord en met K.H.G. (Kweekschool Haags Genootschap) aan het schaakbord. Ook bij tafel tennis en volleybal sloegen zij geen slecht figuur, 's Middags werden zang-, muziek- en voordrachtswed strijden gehouden, waarbij het peil van ai het geboden e zeer hoog was. K.H.G. veroverde in. totaal de meeste punten en behield dus de wisselbeker, welke zij vorig jaar veroverde. Met een bonte avond, aarin. de Rotterdammers een schets over hun stad en over de zeevaart gaven, werd de Kweek schooldag gesloten. Voortzetting conferentie voor de Rijnvaart STRAATSBURG De conferentie voor de Rijnvaart, die in Februari werd geschorst, zal hier vandaag worden hervat. Vier commissies, resp. onder leiding van de heer Leemans (Belgie), de heer Jonker (Nederland), dr. Geile (Duitsland) en de heer Brousse (Frankrijk)» hebben de op de agenda voorko mende punten betreffende de orga nisatie en de coördinatie van de scheepvaart op de Rijn nader voor bereid. Een licht sportvlieg- tuigje komt met een 140 km-vaart aansnor- Y ren boven Ypenburg, Ergens op de grote grasvlakte staan twee rood-wit geblokte pa len, die een kabel dra gen waaraan 'n strook met reclameletters van 3 meter hoogte is be vestigd. Het toestelletje duikt en pikt met een van de staart afhangende kabel de reclametekst van de grond waarna het full speed optrekt, het luchtruim in. Het vliegbedrijf Me teor had zich voorge- - steid Zaterdagmiddag deze handeling vijf maal te verrichten om voor een grote firma een uitgebreide recla metekst in de lucht te brengen. Vijf toe- f stellen zouden afwis- j selend naast en onder j eikaar vliegend boven de grott, steden een bekend handelsmerk m het gezichtsveld van het wandelend publiek brengen. Door bepaalde om standigheden was het echter niet mogelijk deze nieuwe stunt op recla- megebied te volvoeren. Slechts drie machines vertrokken er. Meteor, dat ook bij internationale matches de reclames in de lucht ver zorgt, heeft in de heer A. van Rave- stein een vakman op het gebied van het uit de lucht ophalen van reclame- in Afrika. In Roosendaal heeft Van stroken. De heer Van Ravestein, die Ravesiein een tijdlang een eigen Rotterdammer is, begon reeds om- vliegveldje gehad, wat hem met zijn streeks 1925 met dit werk. Voor tweeduizend vlieguren wel toever- Sa rasa ni verzorgde hij zelfs reclames trouwd was. SfeiZ trekt het kleine sportvlieg- tuig op, na met succes de recla metekst te hebben aangehaakt Een ogenblik later zal het zich voegen bij de reeds opgestegen toestellen om een grote vlucht over Nederland te gaan maken. Maandagavond zatin de garage van de firma J. L. Spoormaker een groot aantal jongemannen geschaard om een rode vrachtwagen met open geslagen zijwand, waarop een En gelsman stond te spreken over Die sel-motoren. De vrachtwagen was een der rij dende scholen van Perkins Ltd te Peterborough, Engeland, en de jon gelui zijn werkzaam als garageper- soneel bij diverse autobedrijven in Rotterdam. Perkins Ltd is een grote fabriek van Dieselmotoren, die ook gebruikt worden Jn D.A.F.-producten. Daar veelal niet de juiste kennis bestaat omtrent het onderhoud van. haar producten, rustte Perkins een zestal van deze „mobile schools" uit, waar van er op het ogenblik verschillen de in Canada, India. Australië, Afri ka en Engeland rijden. Twee avonden ontvangen de jon gelui onderricht vanuit deze hyper moderne wagens, die uitgerust zijn met neon-lïcht, schoolborden, radio, geluidsversterker en die ÏD00 mijl op één tank vol brandstof kunnen rijden. De mobiele onderwijzer mr. E. Connor heeft nu een kruistocht van vier weken door Nederland achter de rug, waarmee ruim tweeduizend personen werden bereikt. Op het programma staan nog België en Frankrijk. De Sticbtinfr Nederlandse Radio Unie houdt Maandag 5 Mei In de Ko- nlnginnekerk een bijeenkomst ter her denking van de bevrijding. Mr. H. Bü- leveld. Anton van Duinkerken en prof. mr. R. Kranenburg zullen ais sprekers optreden. Het omroepkoor van de NRU en de Marinierskapel onder leiding van Gijsbert Nieuwland verlenen medewer king. De aanvang is gesteld op 20,08. Een commissie, gevormd uit het Comité Nationale Belangen en de Rotterdamse Gemeenschap, heeft een bespreking met het bedrijfsle ven gehad en geadviseerd de werk nemers op Koninginnedag vry te geven. Vorige jaren was het traditie op Koninginnedag een halve dag vry te geven en daarnaast op bevrij dingsdag het publiek een gedeelte van de dag vrijaf te gunnen. Het feit, dat het Comité Nationale Be langen bevrijdingsdag niet meer schijnt te willen vieren zal onge twijfeld invloed hebben gehad op het advies uitsluitend op Koningin nedag vry" te geven. Overigens zijn er bedrijven, die het niet eens zijn met dit advies en die ook op 5 Mei de werknemers een gedeelte van de dag vry geven. Voor wegwedstrijden is nu toestemming nodig (Van. onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De wijziging van de Wegenverkeerswet, welke Dinsdagmiddag door de Tweede Kamer is aanvaard, brengt ook nieuwe bepalingen omtrent het houden van wegwedstrijden. Bij overtreding van de huidige bepa lingen bleek vervolging n.l. niet wel mogelijk. Zo werd eens, zei minister Wemmers, een Brabantse grensrit gehouden zonder toestem ming. Daar was toen weinig tegen te doen, In die leemte is nu voor zien.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5