m POLLEN I I t Waarheid bleek door geheime spreekbuis ACME éuk Schoolgeldverlaging voor grote gezinnen aangenomên VAN HOUTEN'S Minister In 't Veld krijgt standje van de Kamer Mysterie van reuzenvogel is o DEBRALINE Foto's voor bewonderaars van Mussert Truman bezorgt State Department een schok GELEZEN- .Vrijdag 25 April 1952 Kosteloos onderwin afgewezen Eerste Kamer met rug tegen muur Rijk draagt f 70,3 mill bij in pensioenfonds voor de koopvaardij Drie meisjes in celverdacht van meineed MELKCHQCOLADEKQRRELS Aankoop van complex van Pander tóch ach teraf goedgekeurd 'Iers protest tegen bezoek van Nederlandse schepen HOE NIEUW de reinigende wringer Saruskraanvogel uit ..De Vijverhof' weggevlogen „Eerste serie was al gauw uitverkocht" Eerste Russische H-bomexplosie in Juli? IN 1946 ULTIMATUM AAN STALIN Sensationele onthullingen later door perschef aanzienlijk verzacht 1333E3SZ3 en gewogen (Van onze parlem. redacteur). DEN HAAG. Het voorstel van minister Rutten om een gezins- reductie op het schoolgeld toe te passen, is Donderdagmiddag door de Tweede Kamer z.h.s. aanvaard. In geval van schoolbezoek door twee of drie kinderen uit een zelfde gezin zal het schoolgeld van het normaal verschuldigde bedragen en bij vier of meer kinderen de helft van-dit bedrag.' Over het feit, dat dientengevolge Vóór uitbreiding van de Tweede Kamer; tegen stemoverdracht (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De Begering je, in haar memorie van antwoord in zake de voorstellen tot Grondwets- herziening, niet getreden in de ge- dachtengang der Eerste Kamer om de uitbreiding van de leden der Tweede Kamer en de mogelijkheid van stemoverdracht (ameudement- Andrïessen)dat eraan gekoppeld is, als afzonderlijke wetsontwerpen in te dienen. De Eerste Kamer, die in meer derheid gekant is tegen de stern- overdracht, staat nu met de rug tegen de muur. Moet zij hu de uit breiding der Tweede Kamer tot 150 leden verwerpen, omdat zij de stemoverdracht niet wenst? De Regering heeft de Eerste Kamer medegedeeld, dat zy niet zal overgaan tot indiening van een speciaal wetsontwerp voor de stem overdracht. In de Eerste Kamer heeft men voor deze geste van de Regering niet veel waardering. Op het ogenblik is er echter een nei ging bij vele leden van de Eerste Kamer te bespeuren, om het hoofd te buigen voor het voldongen feit. Men ia daar in algemene hjn wel doordrongen van de ernstige noodzaak om de Tweede Kamer uit te breiden, en men beseft daar zeer wel, dat de partijen bh de candidaat- steDing zijn-uitgegaan van -de uitbrei ding van de Kamer. Intussen -heeft de Eerste Kamer te-kennen gegeven, dat zij er prijs op ZOH stellen om van de Regering te vernemen, waarom zij de oplos sing van twee gescheiden ontwer- pen niet heeft aangegrepen. Advertentie (LM.) •en toch koopt U eer» kwa liteit die in niets «(wijkt van de normale standaard uit voering. Al deze eenpersoons binnenveermatrassen worden geleverd met de volledige 15 jaar garantie door de Jumbo (abrieken: zijn over trokken met damast en af gedekt met watten en ge stepte crine. Dit is dan ook een tijdelijke aanbieding, een partij die als zij is uitverkocht onmo gelijk nageleverd kan wor den. Maar als U toch binnenkort een éénpersoons matras no dig heeft, gaat U dan over enige tijd dertig gulden meer betalen voor zo'n zelfde bedstel? Zaterdagmorgen om 9 uur begint de speciale verkoop van deze éénpersoons bin nenveermatrassen (met Java kapokkussen in de prijs begrepen) voor. Ook fn tweepersoons le leveren issen (met Java Wollen moquette loper, 50 cm breed ^j_ 90 Ook in 70 cm broed j WINKELCENTRUM BINNENWEG het schoolgeld lager zal zijn, indien vier dan wanneer drie kinderen uit één gezin de school bezoeken, stap te de Kamer als een kleine onef fenheid heen, De heer Peters (KVP) meende echter, dat de Regering nu ook tot taak had te voorkomen, dat de gemeentebe sturen door toepassing van-de vermenig vuldigingsfactor 't schoolgeld verhogen. Minister Rutten wees dit echter af. wijzend op de gemeentelijke autonomie. Erg tevreden, was zijn geestverwant niet! De eritlek van de heren Van Sleen (P. v. d. A.) en Hoogcarspel (C.P.K.l ging verder. Zij wezen er op. dat enige jaren geleden een halvering van het schoolgeld was toegezegd Lie ver nog hadden ze gezien dat de Rege ring het kosteloos onderwijs had inge voerd. Minister Hutten echter wees er op, dat de overheid reeds ver reweg het grootste deel van de kosten van het schoolbezoek draagt. De ouders betalen slechts een bescheiden bijdrage, sommigen zelfs helemaal niets. Met deze si tuatie kon hij zich vergenoegen. Want, zo luidde zijn stelling, wat men. gratis krijgt, waardeert men minderJ Amerikaanse gedelegeerde Ontwapening binnen twee jaar mogelijk NEW YORK De Amerikaanse gedelegeerde Cohen heeft aan de Ontwapeningscommissie van de Ver. Naties zes algemene ontwapenings- beginselen voorgelegd. HÜ verklaar de echter, dat de wapening niet in gekrompen kon worden tenzij er een „openhartige wereld" zonder geheime oorlogsvoorbereidingen was. Cohen zei, dat de verschillen de stadia, die naar ontwapening leiden, binnen twee jaren tijds ach ter de rug zouden kunnen rijn wanneer alle landen volledige me dewerking verleenden. Sommige gedelegeerden wezen er echter op, dat ,het door de Russi sche geschillen met het Westen on waarschijnlijk wordt in de nabije toekomst te ontwapenen. De Russische gedelegeerde Malik zei het Amerikaanse voorstel te zullen bestuderen en het later te zullen, beantwoorden. (Advertentie LM.) Voorkom, doorgezakte voeten! Leentja leerde 'Lotje lopen... op*Welf-schoenenl Waarom? Omdat het deskundige Welf- model de ideale, natuurlijke steun geeft aan de voel. Welf voorkomt doorzakken en houdt Uw voeten gezond! Voor efke voef een. pas sende maat72 leesien!. om stevig in Uw scho^anjo^sta^l (Van onze parlem. redacteur) DEN HAAG.,Na een korte discussie' heeft de Tweede Kamer zich Donderdagmiddag accoord verklaard met een regeringsvoor stel om een Rijksbijdrage van 70,3 mill, te verlenen aan een op te richten bedrijfspensioenfonds voor de koopvaardij in de vorm van een 3%% rentende Staats schuld. (Van onze correspondent). AMSTERDAM. De recherche heeft Woensdag drie jongedames aart gehouden van zeventien, negentien en twintig jaar, die worden verdacht van meineed. Enkele uren later kwam de hoofdpersoon in deze zaak, de 43:jarige kleermaker H., bp het bureau om zich over de arrestatie te beklagen. De recherche stond juist op het punt ook deze man te gaan arresteren, omdat hij de meineed zou hebben uitgelokt. Onder hevig protest werd hü in de overblijvende cel opgesloten. Daar zit hij nu nog. De meisjes z'dn inmiddels vrijgelaten, de jongste zonder, de anderen met een proces-verbaal. (Advertentie l.M.) De meineed zou op 3 Maart 1952 zijn afgelegd voor de kantonrech ter. Het was in een proces, dat de kleermaker voerde tegen zijn pa troon, een textielfirma, die hem naar zijn mening onrechtmatig zou hebben ontslagen. Op grond van de getuigenverklaringen van de meisjes was de firma veroordeeld. H. moest in dienst worden terug genomen en zijn salaris moest worden uitbetaald aver de sinds dien verlopen weken. De textiel firma deed toen aangifte van meineed, In de zomer van het vorige jaar werkte de kleermaker met de drie meisjes op een van de ateliers van de textielfirma. Het viel de direc tie op, dat de afdeling van II. zo onregelmatig werk afleverde. Men construeerde een spreek buisleiding en luisterde eens op een Maandagochtend in de maand Juni naar hetgeen er zoal op de afdeling werd verteld. Tot grote verbazing van iedereen hoorde men H. aan zijn personeel aller aardigste reisverhalen vertellen. Het werk lag echter stil en daar om werd H. op staande voet ont slagen. „Dat neem ik niet", zei H. daar op tot het personeel. De drie meis jes kwamen 's avonds bij hem thuis en gevieren maakten zij een krijgsplan op. Voor de kantonrech ter zouden de meisjes verklaren, dat-hun chef hun de werking van een van de machines uitlegde en helemaal geen reisverhalen vertel de. Dan zou H. zijn ingehouden (Advertentie LM.) blijft goedkoper! n Boterhimbelegging die nooit verveelt l 90 et,250 g. (V3n onze parlementaire redacteur). DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft minister In 't Veld een standje gegeven. HU had een gebouwencomplex van de N.V. Pander in Den Haag gekocht, zonder vooraf de volksvertegenwoordiging toestemming te vra gen. Dat betekende, zo werd hem van vrijwel alle kanten alleen de K.V.P., S-G.P. en K.N.P. zwegen voor de voeten geworpen, een aan tasting van het budgetrecht van de Stat en-Generaal. De minister erkende, dat er een onregelmatigheid was begaan en bood daarvoor zijn verontschuldiging aan. Er bestond een dringende be hoefte aan magazijnruimte voor verschillende rijksdiensten. Pander kon die ruimte beschikbaar stellen. Maar was al met andere gegadig den in bespreking. De firma wilde wel aan het Rijk verkopen maar was niet bereid zolang op de teke ning van het koopcontract te wachten totdat de Volksvertegen woordiging daaraan haar goedkeu ring zou hebben verleend. Met het oog op het landsbelang is de mi nister toen over de bezwaren heen gestapt. Bovendien zag hij geen kans og andere wijze in de dringende be hoefte aan magazijnruimte te voorzien. Nieuwbouw zou niet al leen langer duren maar ook veel meer kosten. Er deed zich echter nog «en extra complicatie voor. Pander Sleek zonder toestemmine van de gemeente Den Kaag in het complex verbouwingen te hebben aangebracht. Stel, dat de gemeente nu, zoaJg minister In t Veld in andere ge vallen ook we] eens gedaan heeft, zou eisen, dat die verbouwing ongedaan wordt gemaakt. Wat dan? De minister antwoordde dat in het koopcontract met een dergelijk risico was rekening ge hou - den. Het Rjjk zai rich in, ieder geval tegen de eisen van bet gemeentebestuur niet verzetten. Wat zou. na dit verweer, de Kamer ,,5!7 Zou ,zy- a]s in 1939 In een soort gelijk geval, haar toestemming wejge- ffn? Dat ging de heer Van Sleen (PvdA), nu de minister zijn excuses had aangeboden, taeh te ver. De PvdA-trac- Emigrantenschip Zephvr' heeft onponhtoud MAASSLUIS— Het 285 ton bruto metende kustvaartuig „Zephyr" kreeg gistermorgen ter hoogte van Hoek van Holland lichte schade aan de hoofdmotor. Het schip is daarop de Nieuwe Waterweg op gevaren om in Maassluis te .repa reren, In de loop van vandaag hoopt men hiermee gereed te aün, waarna de reis zal worden voort gezet Kind in de modder gestikt (Van. onze correspondent) - ALPHEN A. D, RIJN Donder dag omstreeks twaalf uur is een tweejarig meisje alhier spelender wijs nabij de ouderlijke woning in. een ondiepe sloot geraakt. Het is in de modder gestikt. tie stemde, dus voor het wetsontwerp. Doch de heren Algera (AR), Beernink (CHU), Ritmees ter (WD) en Gortzak (CPN) kozen met hun fracties voor de rechten van het parlement Het Rijk moest het pand dan maar weer zien te verkopen. Aangezien de KVP de minister bok de hand boven het hoofd hield, werd het wetsontwerp toch met 39 tegen 24 stemmen aangenomen. LONDONDERRY. - Edward "Mc Ateer, lid van het Britse lagerhuis voor Derry in Noord-Ierland, heeft geprotesteerd tegen het voorgeno men bezoek van twee Nederlandse fregatten aan Noord-Ierland. Mc Ateer is gekant tegen de deling van Ierland. Hij zei dat Ierland de vnendschappelijkste betrekkingen met Nederland wenst, maar dat dé- genen die tegen deling 'zijn, moeten protesteren tegen de aanwezigheid van buitenlandse strijdkrachten in dat deel van Ierland, dat „tegen de wil van de gehele Ierse natie door Engeland is bezet". (De Kon. Marine deelt over deze kwestie mede: het Nederlandse smaldeel V.. waartoe de Karei Doorman, de Evertsen, twee fregatten en. twee onder zeeboten behoren, zal o.a. met de Britse Marine oefenen in onderzeeboot bestrij ding. Een eventueel bezoek aan een Ncrord-Ierse haven van twee Nederland se fregatten moet gezien worden in het verband van deïe oefening). NEW YORK, In Eort Smith in de Amerikaanse staat Arkansas is een Indische python van zeven me ter lengte uit een circus ontsnapt Een hongerige python is zeer ge vaarlijk. salaris uitbetaald krijgen, een eigen bedrijfje beginnen, en de drie meisjes zouden bij hem een uitste kend betaalde werkkring krijgen. Zo is het ook allemaal gegaan. Maar nu is het bedrijf gesloten, en staan, de meisjes op straat. Circustent ingezakt: drie gewonden (Van onze correspondent) APELDOORN Bij het afbreken van het circus Van Bever, dat ge durende twee dagen op het Markt plein te Apeldoorn zijn tenten had opgeslagen, werden vanmorgen drie circus mensen gewond, toen het laat ste gedeelte van het geraamte met de grote mast plotseling in elkaar zakte- Een der circusmensen stortte van de tien meter hoge mast naar beneden en bekwam ernstige ver wondingen aan beide; benen. Hét slachtoffer werd naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. De twee anderen werden minder ernstig ge wond. Een deken is even nieuw als hij aanvoelt en er uitziet. Het doet er niet toe5 hoelang geleden U hem gekocht hebt. Als hij nog steeds zachtj don zig en warm is, is het een nieuwe de ken. Ais U Uw dekensen alles wat U wastjarenlang nieuw en fleurig wilt houden, dan is hier het middel: ACME, de reinigende wringer. Het geheim schuilt in de kundig gevormde combinatie van drukver- dtling en dmhneting! ACME dmlcvei- deling werkt over dc gehele lengte van de verende rubber rollen en zo wringt U dunne delen van het wasgoed even goed als dikke; daarbij worden, met het overtollige water, ook achtergebleven vuildeeltjes uit het goed gedreven. En door ACME's nieuwe 3-punts drukmeter wordt de wringer niet meer op goed geluk ingesteld. Alles-van een slabbetje tot een dekenkrijgt nauwkeurig de juiste druk, passend bij gewicht en weefsel. Zelfs de teerste vezels zijn veilig. De hele waszijde, ka toen, linnen, wol—komt er fleuriger, schoner uit en gaat een langer leven tegemoet. wordt gebrtdkt in millioemn buizen, overal ter wereld ACHE VniMSRS UNITED, DAVID ITOET, BUMOtt, A.E., K0TUUU ha. zrmèrlïj'j ernk/im Aduerteniie (l.M.) Is erger dan pijn! Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel (Van een onzer verslaggevers) MAARTENSDIJKDe herkomst wart de mysterieuze reuzenvogel, die eerst 'Barneveld in opschudding bracht en daarna boven Utrecht en Amsterdam werd waargenomen is nu vastgesteld. Het blykt eert Saruskraanvogel te zijn, die enige weken geleden is weggevlogen uit een groot buiten te Lage Vuursche ,J)e Vijverhof' genaamd. Er zijn in de parken rond het buiten talrijke vogels ondergebracht, veelal zeer exotische dieren, De vreemde vlieger is daarmee wel geïdentificeerd maar nog niet gevat. Dat zal trouwens heel moei lijk zijn, want het dier heeft een vleugelwijdte van maar liefst drie meter. Wie onvoorzichtig in de na bijheid van zulke vlerken komt, zou er kwade gevolgen van kun nen ondervinden. :"r' De politie in Maartensdijk deelt ons nog mede, dat op de politie-' post aldaar enige weken geleden een boswachter heeft verteld, dat van „De Vijverhof" een grote vo gel was weggevlogen.- Bij het kort wieken van de Sams was het dier ontsnapt. De eigenaar heeft ech ter geen officiële aangifte van vermissing gedaan. Voorlopig kan het dier nog in leven blijven want vooral in deze tijd van het jaar verdraagt de Sarus-kraanvogel het Nederlands klimaat heel goed. Voor de wintermaanden ziet het er echter slechter uit, want dan kon het dier wel eens gebrek aan voedsel krijgen. Advertentie (I. Af.) Puur geneeskracht voor :llv huid Javaans kind door een python verslonden. DJAKARTA In de'desse Wo- nosalam in bet gebied van Djom- bang' (Oost-Java) werd een zes jarig kind vermist. Bij het zoeken trof men op de plaats, waar het kind het laatst gezien was, een zes meter lange python aan. Na het doden van de slang bleek, dat deze het kind had verslonden. (Advertentie l.M.) AMSTERDAM MWy hebben in middels tweehonderd, foto's van Mussert besteld. De eerste serie van honderd was al zo gauw uitver kocht, dat tol' nabestellingen ?teb- bert moeten doen. De tweede serie „loopt nog wiet zo best" vertelde ons de penningmeester van de Stichting Oud Politieke Delinquen ten, die zich persoonlyfe heeft bezig gehouden met deze bestelling van foto's van zijn vroegere „leider", kort voor deze geëxecuteerd, werd. ,,Ik kan u ook wel vertellen voor wie de foto's bestemd zijn," zei onze zegsman. „Ir de drie jaar, die ik na de oorlog in kampen heb doorgebracht, heb ik vele, zeer vele mensen ontmoet, die geen lid van de NSB waren geweest. Mijn par tijgenoten en ik hebben hun toen het een en ander verteld, over de werkelijke waarde van het natio- naal-socïalisme en op die manier hebben we velen van hen voor ons ideaal gewonnen. Toen de mensen in de loop der jaren vrij kwamen, heb ik hen nog veel gesproken en steeds meer bleek me, dat er onder hen een grote behoefte bestond aan foto's van de „leider". Daarom heb ik die bestelling toen gedaan. De Arnhemse fotograaf heeft nogvoor* af geïnformeerd bij de politie, of we hier een overtreding van de wet mee begingen." Hij verzekerde ons nog .steeds dezelfde politieke richting te zijn toegedaan, maar er tegenwoordig „weinig meer aan te doen", en ze» dat de foto's zijn gekocht door mensen van wie hij dat zelfs niet had gedacht. (Dat er nog bewonderaars van Mussert in ons land zijn, bevreemdt ons niet zelfs de hardste en over tuigendste lessen vermogen bepaalde lieden r.tets te leren. Dat zij echter dfi kans krijgen op deze wijze hun senti menten te versterken, met hulp van een Arnhemse drukkerij, is iets dat ons heeft verbijsterd. Het verheugt ons dan ook. dat in de Kamer over deze zaak vragen zijn gesteld. Red.). DEZE speeZgoed-auto, roigstts de Turijnse fabrikanten da Jeïe-insfe motorisch aangedreven wagen, heeft een motor van- 24 kubieke centimeter en kan een snelheid van ongeveer 12. kil0- meter per uur bereiken. Goed koop is dit speelgoed overigens niet zo'» ivagentje, dat op het ogenblik te riere is op de jaarbeurs te Milaan kost 400 gulden. LONDEN. Het Britse tijdschrift ..Intelligence Digest" schrijft dat Rusland Ie: Juli een experimenteel type H-bom zal laten exploderen onder leiding van prof. Bruno Pon- tecorvo, de Italiaanse geleerde die uit Engeland gevlucht is. De Digest trok in wijde kring de aandacht toen de verklaring van dat blad dat Rusland haar eerste atoombiom tot explosie had ge bracht. korte tijd later door - presi dent Truman bevestigd werd. De Digest wees op de recente verklaring van de Amerikaanse ge neraal Carl Spaatz dat^Ruslar.d in 1954 een voorraad H-bommen zal hebben. Het blad zegt dat de Rus sen onmogelijk in 1954 een voor raad kunnen hebben als niet in 1952 productie op grote schaal be gint WASHINGTON President Tm- man schijnt zich bijzonder ferm te hebben versproken op zijn weke lijkse persconferentie. Ter illustra tie van de grote macht van de pre sident van de Y.S. tijdens de nood toestand (die ook nu nog geldt), vertelde Truman de verslaggevers, dat hjj in 1946 Rusland gedwongen bad zijn troepen uit Pende terug te trekken door Stalin een ultima tum te stellen. Nog een ander voorbeeld haalde de president aan. Truman 2ei, dat toen Joegoslavië op het punt stond zich van Triest meester te maken, hij de Middellandse Zeevloot op dracht bad 'gegeven op te stomen naar Triest en dat de Joegoslavi sche opmars daardoor niet was doorgegaan. Nog geen dxie uur na deze sensationele onthulling werden de journalisten opnieuw bijeen ge roepen door Truman's perssecreta ris „voor een nadere verklaring". Uit de vage uiteenzetting die volg de. bleek dat de president géén nota Stalin had gezonden en dat het ultimatum eigenl ijk geen ultimatum was. De perschef verklaarde dat bet overwicht van de Ver. Staten ia 1946 in de Ver. Naties en vooral ook in de Veiligheidsraad de voor naamste factor was geweest die de Russen ertoe had gebracht hun troepen uit Ferzië terug te trek ken. Het woord „ultimatum", legde de perschef uit, had de president op „informele, onvakkundige" wijze gebruikt. Ook Truman's verklaring over Joegoslavië werd door een nadere toelichting iets verzwaxt. In journalistieke kringen, waar ien de verklaring van Truman en f A duer rentte t. M.) IK heb reeds veel rijmpjes gelezen. Waarin Tip van Boots wordt geprezen; En dat heeft zijn reden, Geen drank heeft tot heden. Zo 2eee zijn kwaliteiten, bewezen. de ..nadere toelichting*' van zijn perschef met verbazing heeft aan gehoord, neemt men aan, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken een beetje is geschrokken van de woorden van president Truman. IN het nog niet zo lang geleden ver schenen boek „Christendom en Com munisme" van ds. Kr. Strüd (Holland Uitgeversmaatschappij Amsterdam, 7.90) wordt onder „communisme" het „Russische communisme" verstaan. Als de „geestelijke bron" daarvan wijst de auteur „het Marxisme" aan. Zowel aan Rusland als aan Karl Marx wijdt, hu vele bladzijden (om precies te ztfn 170 van de 290) en hoewel hij zich daarbij bijzonder veel moeite geeft om zowel de hedendaagse staat ala de 19de eeuw- se socioloog te begrijpen, zijn zijn be schouwingen tegelijk uitermate criösch. Hij wil zowel de Sovjetunie als Karl Marx het volle pond geven éér hij de lezer duidelijk, maakt, waarom hij als Christen afwijzend staat zowel tegen over het een als de ander. Maar zelfs nog vóór hij begint met zijn uiteenzet tingen over de historische achtergron den van de Russische revolutie, formu leert hij uiterst scherp de zienswijze dat het levende Christendom, éér het zich met hel communisme-herig houdt, zij"., eigen standpunt moet bepalen tegenover de economisch-soeiale realiteit, waarin wij leven. Deze economisch-sociale rea liteit zo kunnen we de mening van ds. Strijd samenvatten Is het kapita lisme. Als de kerk méér wil brengen dan een wat hij noemt een „on bijbels geestelijk Christendom', dan ral zijhaar verwerping van. dit kapitalisme niet onder stoelen of banken, mogen steken, dan zal zij niet zoals, regt ds. Strijd, in het verleden veelal ge schiedde reactionnaire maatregelen mogen vergoelijken. Eerst zo kan men maar dat is uiterst beknopt het betoog van. ds. strijd samenvatten, moeten Kerk en Chris tend om stelling nemen tegen het kapitalisme. Pas daar na d:ent zij stelling te nemen tegen communisme en Marxisme. Dan pas heeft rij daar het recht toe. Heeft *ij zich dat echter verworven, dan is crl- tiek op het bolsjewisme ook een plicht. D:e bladzijden, waarin h;J deze taak van het Christendom omschrijft, vor men de sterkste uit het belangwekkende boek. De zwakke rijde ig daarin ge legen. dat ds. Strijd zonder meer een nauw verband construeert tussen het bolsjewisme van Stalin en het commu nisme van Karl Marx en er zich vol strekt met van bewust schijnt te rijn, dBt juist het Marxisme op q© theoreti sche wortelen en de politieke praktijk van het bolsjewisme de scherpste cri- tiek heeft uitgeoefend. Hoewel hij een eerbiedweardige reeks literatuur ge raadpleegd heeft, wordt men er door getroffen, dat bij de geciteerde werken juist d eze criüek volkomen ontbreekt. En in dit verband willen we ook even opmerken, dat het ons heeft verbaasd met alle respect voor ds. Banning, dat ds Strijd diens boekje „Marx en verder het „beste en helderste geschrift over het Marxisme in onze taal* noemt Dit zijn alles bij elkaar, menen wij. zeer ernstige bedenkingen. Die echter met verhinderen, dat wij dit boek van ds. Strijd een lezenswaardig boek vin- dra, belimcwekkend tn bo<r,nd!K! strijdbaar en getuigend van grot* men senliefde vaa de auteur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3