l ving behoort tol het verleden Nederland maakt einde aan boterconflict Ballon .Delia Mouton9 wilde niet naar zee Lege orderboeken op Brusselse jaarbeurs was Labour wil conferentie van Grote Yier Russische gidsen met goed geleerd lesje Soestdifk: een huis vol muziek Aflossingsdétachement terug uit Korea GELEZEN— 3 In Juli televisie over het Kanaal rachtautobanden nu goedkoper Katynse massamoord Russische daad? Nieuwe goedkope vluchten over Oceaan Nini Boesman - standje Raad voor Luchtvaart - kreeg haar zin Philipsbeeldtelefoon trekt veel bekijks Engeland paraat als Indo-China wordt aangevallen PROBLEEM-DUITSLAND Géén herbewapening van West-Duitsland dan na nieuwe verkiezingen Prof. mr C. W. de Vries: ..Sowjetoligarchie rijdt in luxueuze dienstauto's" Senaat beknot hulp aan buitenland In Hoek van Holland debarkeerden 153 vrijwilligers Jonge Denen mog^n eerder stemmen Gaat Indonesië zelf en bouwen engewogenl Donderdag 1 Mei 1952 (Van onze correspondent) BRUSSEL. Nu de Belgische regering met'haar Jongste nota. blyk heeft gegeven de goede verstandhouding in het Benelux-huishouden nog ten zeerste op prijs te stellen, heeft de Nederlandse regering harerzijds besloten het boter-oorlogje te beëindigen en de Belgische schatkist weer te spijzi gen met de overeengekomen helft der zgn. heffingen op de naar België uitgevoerde boter. QmiBüimisiiiiiinnniiiiiimitiriL^iitiiiiiTisansmtnmirimiminniiniinrjnRSit Ook TV mogelijk tussen Engeland en de V.S.? (Van ónze radiomedewerker) HILVERSUM. - Op de 14e Juli zullen Engelse televisiekijkers uit zendingen uit Frankrijk kunnen -zien. Het daartoe aangelegde relais over het Kanaal heeft op een 21 April gehouden proefneming be vredigend gewerkt. Volgend jaar hopen de Fransen langs deze weg uitzendingen van de BBC te kun nen over nemenen onmiddellijk in Frankrijk te distribueren. Of schoon Frankrijk een andere tele visie-standaard (819 lijnen) heeft dan Engeland (405), verklaart de BBC, dat haar technici en die van de Radiodiffusion Frangaise hier voor een bevredigende oplossing hebben gevonden. De BBC deelt eveneens mee, dat een verklaring van lord Brabazon o£ Tara haar het vertrouwen schenkt, dat er spoedig directe contacten tussen de Amerikaanse en Engelse televisie zullen be staan. In haar programmablad voor de volgende week schrijft zij: „Dit kan helpen om de tegenstellingen van ras en politiek, die de wereld omstrengelen, te doorbreken." (Eigen bericht) DEN HAAG. Met ingang van 1 Mei zullen de vrachtautobanden goedkoper worden. Deze prijsver laging Js voor buitenbanden onge veer tien pet, voor binnenbanden vijf pet.. De ongunstige situatie op de bandenmarkt en- het geknoei vooral met vrachtautobanden ver oorzaakten dit besluit der voor naamste. fabrikanten, en -impor teurs van autobanden. (Van onze oorrespondent) BONN. Een commissie-uit het Amerikaanse Congres van afge- vaardigdeii s h^elt gedurende een wéék in Frankfort enige tientallen Duitse en andere getuigen gehoord, teneinde vast te stellen, of de 4500 Poolse officieren, waarvan de mas sagraven in April 1943 in Katyn werden gevonden, door. de Duitsers of door de Russen zijn vermoord. Uit een persconferentie, die de commissie na afloop van haar on derzoek belegde, bleek, dat zij de overtuiging heeft gekregen, dat de Russen en niet de Duitsers de schuldigen zijn. Zij meent althans geen enkele aanwijzing te hebben gekregen, die het mogelijk maakt te geloven, dat de Russen niet ver antwoordelijk zouden zijn. Nederland had sinds half Februa ri als represaille tegen de invoer van Deense boter door België, de botep beschouwd als een product, waarvoor de afspraak betreffende de minimumprijzen niet meer be stond. De Belgische regering had on langs haar verwondering en mis noegen over deze Nederlandse maatregel te kennen gegeven en tevens verzocht om nadere bespre kingen over de protocolair vast gelegde over. en weer te verlenen preferentie bij de invoer van land bouwproducten. Aan Nederlandse zijde wil men zich nu wel op het Belgische stand- punt plaatsen, dat preferentie bij de invoer nog niet een exclusief recht betekent, maar anderzijds ver langt men van de Belgen, dat qver de mogelijkheden tot invoer van bepaalde producten door de Bene- luxpartner evenals over de hoe veelheden die worden verlangd, be hoorlijk contact wordt onderhouden. Ook zal men van Belgische zijde, wil het weer volledig „boteren", tussen de betrokken instanties, geen onderscheid meer dienen te maken lussen verse en koelhuisboter. deze laatste weigeren te ontvangen en dan Nederland verwijten niet de benodigde hoevealheid te kunnen leveren. NEW YORK. Een belangrijk nieuw tijdvak voor het transatlan tische luchtverkeer is vandaag aan gebroken met de inwijding van goedkope toeristen tarieven, die 41% lager zijn dan de standaardprijs. 'Acht van de elf luchtvaartmaat schappijen die Europa met Amerika verbinden, waaronder ook de KLM, maken vandaag 39 vluchten naar het Oosten. Het eerste toestel van de T.W.A- is uit New: York met 57 passagiers naar Parijs vertrokken. Het wil 'trachten de „wedstrijd" te winnen tegen de toeristerrvlucht uit El Al (Israël). Naast de eerste klasse vluchten zullen de elf maatschappijen een toeristendienst beginnen met 39 rei zen per week in beide richtingen. De dienst .zal tijdens de zomer uitgebreid worden en op 1 Augus tus zijn hoogtepunt bereiken met 71 vluchten per week in beide richtingen, met eert capaciteit van 9334 passagiers- Van onze correspondent) VOORBURG Met eeu diepe zucht zakte de luchtballon „Delia Mouton" Woensdagmiddag als een pudding in'elkaar. Het Koninginne- feest in Voorburg eindigde met een optocht van lange gezichten en hui lende kinderen. En dat alles door een ondeugende scheurklep, die te vroeg open ging waardoor 250 ku- blieke meters waterstofgas de at mosfeer instroomden. Na een kabelopstijging zou de „Delia Mouton", onder commando van Nipi Boesman-Visscher uit Den Haag, voor?; een tocht met onbeken de bestemmingde luebt in gaan. Alles wees er op, dat het zou sla gen. Padvinders brachten het lucht vaartuig in gereedheid, het weer hield zich. kranig en met de kwar tieren groeide het enthousiasme van een zesduizendkoppige menigte. Nini voor het feest in een zon nig ruitje gestoken telde niette min haar knopen. Want de wind ging kustwaarts en de hap zeewa ter, die zij vorig jaar Koninginne dag met Godfried Bomans deelde, was haar slecht bekomen. Een telefoontje met Schiphol bracht zekerheid: wind O.Z.O., snel heid 18 km per uur. Na twintig mi nuten varen zou de ballon dus al boven zee kunnen zitten. „Ik ga niet", zei Nini, die de re primande van de Raad voor de Luchtvaart nog vers in het geheu gen lag. Op dat moment veerde de RcU terdamse ballonvaarder C. de Vos Klootwijk op. Hij zou dan wel het commando voeren. Snel bergende hj} zijn kansen: ter hoogte van de Scheveningse haven moest de „Delia (Van onze correspondent) BRUSSEL. Al wat de in- en uitwendige mens tot instandhouding en veraangenaming van zU" leven aan materiële middelen behoeft, Is weer geconcentreerd in het tiental monumentale hallen met Belgische statie palelzen genoemd dat van de Heizei af het Brusselse stadscomplex do mineert. Een „va et vient" van kekers en kopers bewyst, fiat de Interna tionale Jaarbeurs, die daar tot 11 Mei wordt ge-houden, nog altijd het tra ditionele ontmoetingspunt is voor het aanknopen van individuele han delsbetrekkingen, die iri deze tyd van collectieve bestellingen en door de bewapeningseisen gedirigeerde productie, door de 4.000 exposanten heviger Worden begeerd dan ooit. „Het is dit jaar een slappe boel", zegt menig standhouder, op rijn nog weinig beschreven orderboek wijzend, inderdaad schijnt vooral de malaise in de sector der ver- bruiksgoederen zijn weerslag op de ze 26e jaarbeurs niet te missen. Het went alweer, dat Duitsland evenals het vorige jaar, onder de buitenlanders de meeste exposanten telt. Vele kleinere landen, waar van alleen Tsjech oslowakije en Hongarije de gevulde harden door het IJzeren Gordijn hebben gesto ken, doen het met collectieve in zendingen af- Nederland, dat vroe ger ook wel "met een .dergelijke verzamelstand voor de dag kwam, 'is door zijn. afzonderlijke firma's vertegenwoordigd,: wier distributie apparaat voor België dikwijls in handen van Beneluxgenoteri is. Opvallende nieuwtjes,althans voor het niet" technisch geschoolde lekenoog, zijn er dit jaar niet. Hoog stens zou meft zó kunnen noemen Philips' nieuwste stunt, de beeld telefoon,, die zich' nog in het, aan het kopen voorafgaande, demonstra tiestadium bevindt. Men gaat voor een. televisiescherm zitten, draait een nummer naar keuze op een daar gestationneerde telefoon en op het scherm verschijnt de opgeroe pen persoon, die men tegelijk hoort en ziet spreken. DU/ZENDEN trokkenBisteren hznsrs het paleis Soestdtjk om hulde te brengen aan de jarige vorstin. Het muziekcorps ,JHeter Aajjes" uit Culemborg opende het défilé. Toen het muziekcorps tangs het bordes trok,, beklom de driejarige tamboer de trappen om parmantig een groet aan de ko ninklijke familie te brengen. SANTA MARINELLA. De ac trice In grid Bergman verwacht te gen i Juni een tweeling. „Ik ben erblij om èm Roberto is ,er ook blij om," zei zij. Mouton" de zee bereiken. Veel kans op een behoorlijke strandlanding bestond er dus niet. Het hoofdvan de nieuwe com mandant verdween met bril en al in.de kolossale .ballonslurf om te controleren of het rode koord van de scheurklep intact was. Het hoofd kwam er wat roder weer uit en stamelde: ,.De scheurklep staat minstens een decimeter open". •Toëh gebéurde het: de Delia Mouton" schrompelde ineen en de oranjekleurige pannenkoek, die er van over bleef, bood een troosteloze aanblik. Of .er per ongeluk eèn ruk aan het ...rode koord was gegeven, of dat de scheurklep niet goedsloof vermeldt de trieste historie niet Nu is de opstijging in Voorburg uitgesteld tot 5 Mei: Bevrijdingsdag. Herdenking fooddroppings Vliegtuigen gooien Maandag verlichte wimpels uit Radio organiseert zeer originele wedstrijd (Van onze radiomedewerker) HILVERSUM Maandagavond, als onderdeel van het over beide Hilversumse zenders en. de regio nale steunzenders te geven na tionale radioprogramma, zullen de radioluisteraars „droppings" uit vliegtuigen op elf plekken in ons land kunnen horen 'verslaan. Tus sen ^21,15. en 23.00 uur wordt na melijk door drie vliegtuigen van de Rijks-Luchtvaartschool boven iedere Nederlandse provincie een vrijheidswimpel aan een verlichte parachute neergeworpen. De meevliegende radioreporters maken bekend waar iedere „drop ping" de machine verlaat, opdat er overal een sportieve strijd ontstaat in het opsporen en' inle veren bij eveneens per radio be kend te maken adressen. Iedere ïnleveraar van een wimpel en parachute krijgt een KJJ.M.-vlucht boven ons land en een zweef- vliegstart uit het centrum Teriet bij Arnhem tot beloning. De in- leveraar, die de snelste tijd maakt, wacht nog een extra prijs. Deze sportieve herdenking van de geallieerde „fooddroppings" bo ven Nederland in 1945 kan alleen fcij gunstig weer worden uitge voerd. Samenstellers van het pro gramma zijn Wim Ruth en Henk van Hofwegen. De centrale spre- A/t ET hooghartige onverschillig- 1*1 heid voor het menselijk ge harrewar in. Hun land, stoppen de kamelen met een trage waardigheid van dieren die de eeuwigheid ach ter zich. weten overde zweefbrug over de Nyl. De-ranke brug over spant de rivier vijftien mijl ten Noorden van Cairo, vlak voor het punt wear de Nijl een delta vormt. De brug die twee torens verbindt, werd gebouwd door Mohammed Aly, de stichter van de huidige Egyptische dynastie, in het begin van de 19e eeuw. LONDEN. Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat een inval in Indo-China geen minder dreigen de toestand zou doen ontstaan dan die, waarmede de Ver. Naties in Korea te maken hebben. „Wij heb ben duidelijk gemaakt," aldus Eden, „dat de Britse regeing in een der gelijk geval haar verplichtingen vol gens het Handvest der VJÏ. zal na komen." Onder gejuich verklaarde het conservatieve Lagerhuislid Peter Smitbers: „Wij zijn de Fransen grote dank verschuldigd voor de offers, die zij in Indo-China in bloed en goede ren brengen. Indien de Fransen niet in Indo-China stand zouden houden, zou onze verdediging in Zuid-Oost- Azië. op de zwaarste wijze worden belast. - fluls- (Van onze correspondent) LONDEN. De Labourparty heeft, na een vergadering van haar hoofdbestuur, zich thans officieel uitgesproken ten gunste van een vier mogendheden-confercntie, ten einde te geraken tot vrije verkie zingen in geheel Duitsland. Tevens wenst hét hoofdbestuur dat, voordat mert overgaat tot enige herbewapening van West-Duitsland, .er eerst In West-Duitsland nieuwe verkiezing»an gehouden zulle» wor den. Dit in overeenstemming met een der indertijd door Attlee als eerste minister in Februari 1951 ge stelde voorwaarden, n.l. dat er over de kwestie van de herbewapening eerst overeenstemming met het 'Duitse volk moest bestaan. De verklaring van het hoofdbe stuur drukt levens de wens uit, dat Frankrijk van de Verenigde Staten spoedig de wapenen cn uitrusting zal ontvangen, die het beloofd is. Alleen dan zal er enige kans op zijn, zo besluit de verklaring, dat aan de eerste van Attlee's voor waarden wordt voldaan, n.l. dat de herbewapening van de leden van ROTTERDAM. In de sociëteit Hermes heeft gisteravond prof. mr C. W. de Vries gesproken over de indrukken die hü tydens zijn laatste reis naar Rusland heeft opgedaan. Mogen We spreken over een Rus sische dictatuur? Prof. De Vries betwijfelde dit, omdat het uiterst moeilijk »s een juist inzicht te krij gen in de wijze, waarop dit grote land wordt bestuurd. Het is beter om te spreken van een „brede oligarchie", een regeringslaag van duizenden mensen (die net als in Nederland in luxueuze dienstauto's rijden). Al deze regeringsambtena ren zijn door het volk gekozen, d.w-z. zij stonden, bit de verkiezin gen op de candidatenlijsten die door de staat waren goedgekeurd. Men kan zeggen dat er drie machtsorganen zijn, die naast elkaar en soms wel tegen elkaar werken. Eén daarvan wordt gevormd, door, de twee en veertig ministeries, die slechts een formele macht, hebben, omdat het z.g. Politburo, waarin, naast een aantal ministers, ook de Indisch verkeersvliegtuig verongelukt in zandstorm NEW DELHI. Een Dakota van de Indische Luchtvaartmaat schappij van de lijn Madras—New Delhi is Woensdag, kort voordat het op het vliegveld van de India se hoofdstad zou landen, neerge stort, De vijf passagiers en de. vier leden van de bemanning kwamen allen om het leven. Het ongeluk werd veroorzaakt, doordat het toe stel in een verblindende zandstorm ker en cantactman in de studio te j terecht kwam, die viex uur lang Hilversum is Jan Boots. INew Delhi teisterde. vooraanstaande bedrijfsleiders zit ting hebben, veelal de supervisie heeft. Overigens kon prof. De Vries weinig bijzonderheden vertellen, omdat hij had bemerkt, dat alle gidsen aan wie men om inlichtin gen vroeg, een van buiten geleerd lesje opzegden, terwijl' er geen ge legenheid werd gegeven de ver strekte gegevens te controleren. In de pauze werd de aanwezige journalisten verzocht te vertrekken, omdat men graag „onder ons" wil de verder praten zonder dat veel -stof zou opwaaien." de NATO voorrang moet hebben boven die van Duitsland. Bovengenoemde verklaring is het uitvloeisel van. het Zondag in Bonn gehouden overleg met vertegen woordigers van de Duitse en Fran se socialistische partijen. Na een periode van intens overleg Is thans de Labaurpartij over deze kwes ties tot een duidelijke uitspraak gekomen. WASHINGTON. De Amerikaan se Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen heeft Woensdag met twaalf tegen nul stemmen het tot 6.900 mill:oen. dollar terugge brachte program voor hulp aan het buitenland goedgekeurd. Het ont werp gaat thans naar het Huis van Afgevaardigden, waar het Maandag in behandeling zal worden genomen. De commissie voor- buitenlandse zaken uit het Huis van Afgevaardig den heeft zich nog niet uitgesproken over het oorspronkelijk 7.900 mii- lioen dollar grote program. Hamburg krijgt nieuwe drijvende droogdokken BONN. De geallieerde bezet- tmgsautoriteiten hebben Woensdag de „Deutsche Werft" vergunning gegeven voor de bouw van twee drijvende droogdokken voor de haven van Hamburg. De 'dokken, die elk een capaciteit van 12.000 ton hebben, zullen de totale dok capaciteit van de haven vergroten tot 110.908 ton. Leiders gevangenisopstand naar elders vervoerd JACKSON. Earl Ward en „gekke" Jack Hyatt, twee leiders van de opstand, die de vorige week plaats vond in de Jackson-gevan- genis, zijn "Woensdag overgebracht naar een' afgelegen gevangenis, waar zij in afzondering worden gehouden. Zij trachtten opnieuw een opstand te organiseren. (Van onze radiomede- werker) HILVERSUM Het paleis Soestdjtfk moet wel een huis vol muziek zijn, want Woensdagavond bleek in. de radio, dat er heel wat mensen zfin te vinden met een uitgespro ken muzikale voorkeur, Rie Heimig zond haar aar- schooljaren is hij een en jodelliedjes. Ze vroeg digc programma „dit is groot liefhebber van de Rie Helmig een plaat te PRINS BERNHARD houdt 't meest van Spaans- Amerikaanse volksmuziekPRINSES BEATRIX bewondert de grandiose Peruaans-Indiaanse zan geres Yma Sumacen PRINSES IRENE's lieve lingsmuziek is die uit Walt Disney's film „Bambie" sieke muziek haar kon be koren, dat zij het liefste „Les variations symphoni- ques" van César Franck zou horen, maar dat dit werk natuurlijk te lang was voor de uitzending.' Zij nam toen genoegen met Richard Strauss' „Morgen" gezongen dopr Heinrich Schlussnus. Chef-kok Van'der Lin- mijn "lievelingsmelodie" volksmuziek dezer dreven, draaien, die ze uit de ver- den had het,- zet hij. ■uit. met de meningen -vanvoor hem. moest Rie Hel- zameling van haar vader zijn keuken nog nooit zo prins Bemh'ard,. de prin- mïg twee Mexicaanse lie- kent. Een lied van die heet gehad als voor „deze sessen Beatrix en Irene, deren laten spelen: het wonderbaarlijke Peruaans- microfoon". Na enig aar- mevrouw Verbrugge van weemoedige „Caminante", Indiaanse zangeres Yma zelen verklaarde hij lichte 's Gravedeel, lid oer hof- een lied van voortgedre- Sumac, die met haar on- muziek te beminnen, bij houding, de. heer A.-.C. ven Indianen, en een gelofelijk plooibare stem voorbeeld die 'van Jack van der Linden, chef-kok, Bloemenlïed, Onmiddellijk door alle toonregisters Hylton, ook die van Char- en de heer B. Meijer, die na de vervulling van deze schiet alsof het niets is. les Trenet en Doris Day. alles opknapt in het wensen sprak de Mexi- Het lied heette Dance of Hy vroeg tenslotte Doris paleis, wat met electrici- caanse gezant in Neder- the'moon festival" (Dans Day's'versie, van het su- teit te maken heeft,.tot en land een kort woord van van het maanfeest). blieme Franse chanson, met de vertoningen van voldoening over de keuze Prinses Irene houdt yan „Domino". films en het toezicht op de van de prins en maakte Disney-films en de muziek Electricien Berend Meyer radio- ,en televisie-appara- hij een bloemrijk compli- daarbij. ,,Bambi" is haar koos definitief de Weense ten, ment aan. Nederland lievelingsfilm;-dus kregen driekwartsmaat enkreeg Prins Bemhard, verge- „waardig lid der volke- de luisteraars een Bam- een beroemde' wals.' noegd lachend, bewees, aat rengemeenschap". biplaat te horen, met de \De uitzending werdin- zijn belangstelling voor Prinses Beatrix vertelde stemmen uit de film. geleid door.mr L. A. Kes- de Spaans-Amerikaanse van haar kleine disco- Mevrouw Verbrugge van per, commissaris der -Ko- sfeer niet alleen ccono- theek, met platen van 's Gravedeel verklaarde ningin in Zuid-Holland, misch is. „Sedert rijn Doris Day, Strausswalsen resoluut, dat alléén klas- en .-.met het Wilhelmus.- Nederlands matroos over boord geslagen GENUA. Tussen. 24 en 25 April is een opvarende van het Ne derlandse schip „Altas", de 19-jari- ge Johan Baïs uit Den Helder, toen dit zich in de Spaanse wateren van de Middellandse Zee bevond, van boord verdwenen. Dit heeft de kapitein van de „Atlas" bij aan komst te Genua aan de haven autoriteiten meegedeeld. Het schip kwam van Amster dam. Toen de verdwijning gemerkt werd, had de kapitein onmiddel lijk nasporingen verricht, doch te- vergeefs. i ISïïT komt allerminst in mij op 11 lelijks te zeggen van ons feuilleton, maar toch. geloof ik, dat een krant daar vroeger schokken der kunstwerken voor wist te Kie zen dan tegenwoordig. Want wis denkt niet met warmte terug aan fijngevoelige verhalen,die zich plachten te voltrekken in déze toonaard: „Banna ging naar huls. _De stad roesde. Roes Roes. Zij dacht: Het leven.— öch.." Haar bleek- ernstig gezichtje was vol ijle pein zing. Ting!riep de tram. Die tram! Hanna glimlachte zij liep lie ver, want het maakte haar maar weemoedig op het balcon steejds in vreemde armen te moeten lig gen, terwijl haar hart Zij kromp ineen. ,Jienkfluisterde zij en da herinnering overhuifde haar en dreef tranen in haar dapper oog. En zij zag weer, hoe hij naast haar ging in zijn kwieke stofjas, sappig kauwend op zijn pruim en de ster ke, bruine tanden soms opeens blootwerpend in een helle lach als hij zo echt op zijn Henks kon uitroepen: Mich Hanna, malle to tebel."' Hoe had ze hem dadrom lief ge had. Maar geliïk kan niet duren, dat leer je al in de bioscoop. Nog wist zij die zwarte dag, toen het verpletterend bericht kwam: zijn straf overplaatsing naar het post kantoor te ZtcoUe, omdat hij altijd de brieven openweekte. Nieuwsgierige jongen ter 4e zij ieder. Enfin ti weet nu welk genre ik bedoelHet gaf je ogenzilt bij 't lezen. En verlangt u ook sa vaak temg naar de feuiUetons, die zich welhaast onafgebroken in de hoogste kringen afspeelden en nimmer draalden aldaar gepleegde misdaden tn felle kleuren te schil deren? Daar gréép je 's aram» naar. Dat tilde je er eens uit, niet waar? Om u een beetje service te ge ven, heb ik er één voor u oppe- schreuen: „Lord Poundsfield beet zijn wijs vinger af en belde om James. Toen de lakei, tcit bepoederd, voor hem stond, sprak de aan de slapen grij zende edelman ernstig: „We gaan op reis." De troufoe lakei verbleekte, want de klimmende waanzin in hét oog van zijn meester was hem niet ont gaan. Toen hij zich omdraaide, sprong de lord hem handig op de schou ders, duwde het bit in de angst- vertrokken knechtsmond en beval: „Hort sik!" James begon serviel door de ver trekken te galopperen, hinnikend en met de jaspanden zwaaiend, om de vliegen te verjagen. De lord, stralend van late kindervreugd, stuurde dwars door de Venetiaanse wandspiegel en schopte kirrend de Griekse vazen in gruis. .Harder!" brulde hij. Voor de deur van Ophelia werd halt geblazen, James kreeg haver, dat hij zich na bijvoeging van wat peper, goed liet smaken. De lord stiet de deur open en trad in het vertrék, waar het reine meisje zich in deplafonnière bleek te hebben vastgebeten en als een lange, tra gische lampekap aan de zoldering hing. ,Dag lord," zei ze monter en uiel neer. Nu werd het venster geopend en sprong het tweetal proestend in de slotgrachtNog tang kwamen bor reltjes aan de oppervlakte, maar James, die voor het raam te kij ken stond, zag de beminde hoafdeit niet weer boven kornen. ,JJat komt er van," mompelde hy ridderend. „Het moest spaaklopend Peinzend klom hy in de toren eri loste het ijzeren haantje af, door krachtig op de punt plaats te nemen. Nog lange jaren draaide hij daar met alle winden mee, onder het lezen van Davdet, in een vrije vertaling. Maar vaak kan men hem 's nachts akelig horen lachen.. KRONKEL ROTTERDAM In Hoek van Holland kwamen gisteravond -153 man Nederlandse troepen aan uit Korea. Op 23 Maart vertrokken, zij met het Engelse troepentransport- schlp Devonshire uit de Japanse haven Kure. Via Liverpool en Harwich maakten zij het laatste deel van de reis met de „Koningin Emma" van de Stoomvaartmaat schappij Zeeland. De militairen, die onder bevel staan van de le Ltn. J. W. Meyer, waxen het eerste aflossingsdetachement, dat (op 31 KOPENHAGEN De Deense re gering is van plan een voorstel in te dienen tot afschaffing van het Hogerhuis en wil verder dit jaar een. referendum houden over een verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Officieel werd meegedeeld, dat alle grote partyen zich voorshands met de plannen-van de regering hebben accoord verklaard: De kiesgerechtigde leeftijd in Denemarken is op het ogenblik 25 jaar. Men wil. de. leeftijd terugbren gen tot 23 of ,21 jaar. ooi ;ssi DJAKARTA. In Soerabaja zijn twee Duitse ingenieurs aangekomen, die daar op verzoek van de. Indone sische regering :d& mogelijkheid on- derzoeken van de bouw van. iéén grote werf. Men wil daarna zo gauw mogelijk, overgaan tot het: bouwen van enkele oorlogsschepen. De Duitse ingenieurs hebben reeds medege deeld, dat de Indonesische .regering met de hulp van Duitse deskundigen; de houw van deze schepen 'spoedig ter hand zal-kunnen nemen. Maart *51) naar Korea vertrok. De sterkte was toendertijd 238 man. en van het oorspronkelijke, detache ment zijn thans 118 teruggekeerd* De anderen sneuvelden, werden ge wond of raakten vermist. Tien hunner emigreerden vanuit Japan. Tijdens het verblijf zijn zü inge deeld geweest bij het 38ste reg. inf. van de 2e Amerikaanse devx- sie. De Nederlanders deden deels frontdienst en. naderhand kwamen zij bij bewakingsbataljons. De gen.-maj. mr W. J. van Dijk decoreerde na de debarkatie ae peletoncommandantcn met het Kruis van Recht en Vrede. De chef van de Generale Staf .was verte genwoordigd door de ritmeester w. J. Broertjes, de inspecteur-gene raal van de Kon. Landmacht liet zich vertegenwoordigen" door da kapitein D. ter Brugge. Omstreeks half tien vertrokken de manschap pen met bussen naar hun verschil lende bestemmingen in bet land. i n zijn romancyclus „De -sÖJIe Don" verhaalt de Sovjet-Russische'schrlt- ver MichaU Sjolochovvénéde Rus- t£c2lev revolutie, gespJeReld in het hoofdfiguur GriBora Meljechof. een kozak; die na een maai- neergang bö de revolutie van 191? de znde der Bolsjewlkl koos. Kan zich niet losmaken, van het milieu van zijn afkomst eq. voelt zich gedron gen de revolutie de rog toe te keren en deel te nemeu aan de contra-opstand der witten,- Tcnsg in het oude milieu rupt m-hem geleidelijk een Inzicht, dat deze witte opstan delingen slechts werk- tuig zyn; van een pseudo- en dus antï- patriottisme. ,ïn, het .vierde,:en laatgto deel van "<Je. cyclus; „De stille Don. tcoos" dot. door de We- reldblbUotheek te Amsterdam (f 8,90) zeer verzorgd, werd luUgégeven^A'gaat Grsgonj weer over tot het rode kamp, waar men hem. echter niet wezenlijk weer opneemt. h«gWi de psycöiach 'op gebrande kozak doet besluiten niet meer te vechten, maar terug te keren tot riin grond. Zonder dat men nu de politieke tendens van dit werk behoeft" te aan vaarden, valt bef toch" te waarderen: •om zijn levendige, krachtige realistisch© verteltrant (de.vertaling van mevr. -E. A. KeulsSchuur heeft in ieder geval die verdiensten), om de psychologisch* scherpte waarmee de hoofdfiguur ,tot werkelijkheid werd gemaakt en' vooral om de zeer beeldende en kernachtige gesriiLedschrijving. dl® hier. ondanks een eenzijdig, politiek getinte dramatisering- geboden, wordt. •-,••••',

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3