Kauwgom gaat, ook in Europa, steeds meer over de tong Een teleurstellend boekje prof. mr C. W. de Vries van Amerika op zijn smalst in twee zeer sterke films I Snoepje werd eerst gevulcaniseerd r Het Woord'vanKajMunk in gave opvoering LANGDRADIG VERHAAL Kauwgom pasmunt Nu: productie in Nederland Volgens Amerikaans „TERUG UIT DE SOW JET UNIE Vakman zwijgt in alle talen over zijn vak. procédé Grote zorg voor klein artikel A Subtiel manipuleren V. HET PAROLA INSTITUUT ROTTERDAMSE BIOSCOPEN „De Bronen Het grote carnaval Stoornis v_ Zaterdag 10 Mei 1952 S Zó populair is chewing gutn in de Verenigde Staten, dat de tabletjes voor contante betaling, btj gebrek aan normaal wissel- geld, als pasmunt geaccepteerd worden. Op de maniert zoals bij ons de postzegel of gaspenning. r Het eerste stuk kauwgomdat aan een Yankee werd aan gebodenontmoette niet die belangstellingwelke millioenen van zijn landgenoten sedertdien in toenemende heftigheid voor deze plastische versnapering zijn gaan vertonen. Het was in 1866, een Mexicaans ex-generaal bood z'n goord-Amerikaanse bezoeker een donker uitziend stuk gummi aan c kauwen. Dit was een historisch vriend schapsgebaar, dal de zakelijke gast echter geheel anders interpreteerde, dan verwacht mocht worden. Het taaie, elastische kleef product, chiclegehetenhet ingedikte sap uit de bast van de chicle- of sapodilboom, deed hem onmid dellijk aan rubber denken en die nieuwe toverstof maakte in die dagen een opgangdie vergelijkbaar is met de bliksem carrières van Hollywood's grootste sterren uit deze eeuw. Wat was dan ook *t eerste, wat de versnapering-versmadende Amerikaan deed? Hij voerde rnet de chicle een groot aantal vulca- niseei>pToeven uit, die natuurlijk allemaal mislukten. Daarmee was de toekomstige plaats Man chicle voor altijd be paald: niet als band om een auto- wiel, niet als luchtkussen, speel-, bal of vloerbedekking, maar als vast herkenningsteken van het type-Amerika an zou 't z'n eeuwi ge bewegingsfunctie vervullen in de mond van de bewoner van de Verenigde Staten, en spoedig ook z'n attractie uitoefenen op de kauworganen der Europeanen, Aziaten, ja heel de wereld. Amerika is natuurlijk het land van de chewing gum: vóór de oorlog werden daar per jaar per persoon 130 stuks kauwgom ge consumeerd. Het product, dat eerst ?ls cadeau-snoepje werd meegegeven in de lekkers winkels werd zó populair, dat het in de 2e weieldoorlog tot het vaste be standdeel van. de (beruchte) K-raüons voor de soldaten ging behoren en thans van het versna- peringepakket der bevolking één van de allerbelangrijkste elemen ten vormt. Tets langzamer, maar toch in steeds sterkere mate (vooral na het contact met de Amerikaanse troepen in de laatste 001 log) won kauwgom de harten (en tongen) van de Europeanen. Sedert een jaar is nu ook in Nederland, in Rotterdam, de pro ductie ter hand genomen van kauwgom volgens Amerikaans procédé. De Erven de "Wed. J. van NeUe N.V. en de American Chicle Company te Long Island City (N.Y.) richtten in Nov. 1950 een chewing gum-fabriek op onder de naam „"Van Nelle-Adams N.V.", die in Juni 1951 begon te draaien. Niet alleen breidde het Rotter damse bedrijf zo zijn model-fa - briekenpark uit met een geheel nieuwe afdeling, maar tevens be tekende dit een nieuwe stap in de politiek van Nederlandse indu strialisatie, schepping van nieuwe werkgelegenheid en besparing van dollars en andere valuta voor Nederland. Niet alleen ons land, maar ook verscheidene andere dollar-arme lander worden thans met chiciets in pepermunt- tutti frutti-smaak bediend. Onze visite aan de kauwgom- fabriek „Van Nelle-Adams" werd een hoogst merkwaardige sensatie. Niet door de penetrante peper munt. en andere (fabrieks-gehei- me) geuren, die deze afdeling be~ hèersen, noch door een industrieel lawaai-concert, dat we eigenlijk als bij-product van deze fabricatie verwacht hadden. Nee, wat ons 't sterkste trof, was de eindeloze, ge detailleerde zorg, die aan de tot standkoming van dit ogenschijn lijk zo simpele, kleine artikel be steed moet worden van het ogen- Drie van de grote koperen draaiende pannenwaarin de gum-kernen hun suikeren jasje krijgen; de „coating''. Via pij pen wordt lucht van bepaalde temperatuur en vochtigheids graad ingeblazen, om het droogproces te bevorderen. blik af, dat de verschillende ruwe gomsoorten in grote, met zware kneedarmen uitgeruste, verwarm de ketels, veredeld en gemengd worden: de zgn. „base making", tot het spannend eindstadium toe, wanneer de individuele kauw gompjes, keurig by tweeën in een eigen doosje getoverd, de inge nieuze verpakkingsmachine ver laten. De periode van verscheidene dagen, waarin de kauwgum z'n. definitieve vorm moet krijgen. wordt verder besteed aan de „gummaking"; met suiker en „base" als hoofdbestanddelen, waarbij een knap uitgedachte machine nauwkeurig afgepaste plakken van de gerilde en gesne den kernen op bakjes aflevert. Dit alles is niet een kwestie van nonchalant massa-werk en dat is ook weer zo'n typische trek van deze fabriek. Met de rust (en de witte linnen uitrusting) van re- search-Iaboranten keuren en tes ten kalme mannen de gomproduc- tie zonder pauze. Het proces is ook vooral een subtiel manipule ren met vochtigheidsgehalte en luchtbehandeling (m een bewaar- kamer worden de bakjes, die in „gummaking" klaar zijn gekomen, enkele dagen geplaatst), met de suikeroplossing, die in draaiende, mooi koperen pannen om de ker nen wordt gelegd (de zgn. „coa ting"), met het polijsten van dat Hier verschijnen de chiciets uit de sorteer- en inspectiemachine. Na deze controle-post komen de tabletjes voor verpakking in aan me rkingpaarsgewijze. suikeren jasje in de speciale pan, die van binnen met zeildoek be kleed is. Maar de sorteer- en inspectie- machine staat daar dan weer als de grimmige Cerberus, die de chiciets op ieder klem oneffenheid- je, barstje of ander foutje aftast en de kleine zondaars onverbidde lijk verwijdert. Duits landbouwverbond verzoekt minder invoer BONN". Het landbouwverbond in Westfalen en Lippe heeft een. alarmkreet tot de regering gericht en haar verzocht de invoer van groenten en fruit te verminderen en de voor invoer gesloten periode uit te breiden. Oorzaak is het over aanbod van groenten, dat deze week op de Duitse veilingen be stond, waardoor grote hoeveelheden onverkoopbaar zijn geworden. F EERTIEN dagen is de Rotterdamse hoogleraar prof. mr. CW. de Vries in de Sowjetunie geweest als deelnemer aan de te Mos kou gehouden economische conferentie. Van dat bezoek aan Rusland heeft hij een aantal reisnotities dagboekbladen met een zéér per soonlijke inslag, zouden wij ze willen noemen meegebracht, die de zer dagen in druk zjjrt verschenen. Dit geschrift van zijn hand, dat door Engelhard, Van Embden Co te Amsterdam is uitgegeven, heetTerug uit de Sovjetunie". De auteur koos dus dezelfde titel als wijlen André Gide jaren geleden deed toen hij in een nauwelijks om vangrijker werkje zijn indrukken over de Soivjetstaat te boek stelde. Welk een verschil echter bestaat er, afgezien van de titel, tussen beide publicaties Gide was een romancier, een essayist, ee., filosoof, zo men wil, maar dan een, die zich on danks 2ijn protest tegen koloniale onderdrukking weinig met maat schappelijke vraagstukken had be zig gehouden- Van hem kon en mócht men niet verwachten, dat hij een verklaring zou zoeken, laat staan zou pogen te geven van de maatschappelijke werkelijkheid, die hij in Rusland aantrof. Voorop gesteld dan altijd, dat buitenland se bezoekers in de Sowjetunie de kans krijgen, de maatschappe lijke werkelijkheid te bestuderen. Wat dubieus is. Maar dit terzijde. Een historische visie, begrip voor de sociale ontwikkeling en de te genstellingen, waarbinnen zij zich voltrekt, zoekt men bij Gide tever geefs. Daarvoor ontbrak hem dan ook de hiervoor vereiste economi sche en politieke scholing. Hij was voor alles aestheticus. En als hij teleurgesteld huiswaarts keerde uit de USSR, dan sproot dit bovenal hieruit voort, dat hij gekwetst werd in zijn aenthetische gevoe lens. Een totaal andere maatstaf mag men de Nederlandse professor in het staatsrecht aanleggen, die even als Gide een „Terug uit de Sov jetunie" heeft doen verschijnen, Met een totaal andere ook, wenst deze zelf te worden gemeten. Op blz. 83 van zijn boek je schrijft hij: ,Jk heb zes Jaar de staatkundige pen gevoerd, toms van dag tot dag. soms met grot 're tussental cL ever de staatkundige o tWikkeling in de we reld. Ik heb een staatkundig ge- onenteerd verleden Dat had André Gide niet! Advertentie (t M Mauri tew eg 29 HET INSTITUUT voor Moderne Talen Handelswetenschappen. Mlddenstanösopleldlng Engels voor Emigranten Erkend door de Inspectie voor schriftelijk Onderwijs Met mede werking v. h. Min. v. Onderwijs CHRISTENEN zeggen te geloven in de opstanding vit de dood maar nooit heeft iemand by een (Advertentie I.M.) De sheriff Kellog (Richard So ber) en de eigenaar van de con- ■structiemactschappy Packard (Barry Kelly) b(j de hulp schacht, die in de grond geboord is om het meisje op de bodem van de pui te kunnen redden. Uit; The Welt (ARENA) Een onpartijdige trisie op het Amerikaanse rassengeuoeZ, dat latent aanwezig, b\j een betrekkelijk geringe aanleiding, in de wreedste wor men van massa-hysterie en moordlust kan uitbarsten, hebben Leo Popkin en Russell Rouse in de werkelijk beklemmende film „De Bron" (The Well) gegeven met ccn permanente spanningwaarbij vergeleken de sterkste thriller licht amusement lijkt. Die spamung wordt gedoseerd in twee ook de waarde van de film, dat zti laat fragmenten, die ieder op zichzelf reeds zien hoe de domheid van het -wantrou- genoeg adembenemende episoden be- wen keurige burgers In een pak woe- „Teil the Truth", „Zeg de waar heid", de geborduurde wand- spreuk, waar de stunt-journalist in „The Big Carnival(Kirfc Douglasprecies het tegendeel van m toepassing brengt. In: VICTORIA. vatten, om een gehele film te vullen: de op rassenoorlog uitlopende weder zijdse aanvallen van blanken en negers, die kort tevoren nog brave buren in een rustig stadje waren, en de redding van het meisje, dat in een oude put is ge vallen, waarby men In beeld en geluid een zo suggestieve indruk krijgt van het werk van de boormachines en de zwoegende mensen, aJs niet vaak door film is verwezenlijkt. Temeer grijpt deze geschiedenis de toeschouwers naar de keel. omdat hy ln het begin zag, wat voor ieder ver borgen bleef: de val van het neger meisje ln een vergeten put. De troe belen. die ontstaan, doordat men een blanke verdenkt van aanranding van het kind, komen 20 ln een licht van absolute zinledigheid en alleen maar brute hartstocht te staan en dit-is dan A® dende wolven kan veranderen. Juist op het toppunt van de crisis ontdekt een jongetje de ware oorzaak van de verdwijning van het meisje en als by toverslag stroomt de gehele menigte, waaraan nu elke grond tot strijd ontvallen is. eendrachtig naar het terrein, waar met inspanning van alle krachten de dramatische redding van het kind tot een gelukkig einde wordt gebracht. Hoewel enige sentimentaliteit niet gemeden wordt, is het bijzonder knap (naar een ware gebeurtenis ge reconstrueerde) gegeven uitgewerkt tot een van de sterkste films van de laatste Jaren, die met bet ..Maandelijks praedi- ca at" terecht bekroond is (ARENA) Victoria Billy Wilder** ,.Het grote carnaval" vormt een bittere beschuldiging aan het adres van de Amerikaanse sensatie- journalistiek, die hier in Kirk Douglas wel een van haar meest ongure ver tegenwoordigers getroffen heeft. Douglas, die het met de journalistieke moraal nimmer nauw genomen heeft en van het ene redactiebureau na het andere weggetrapt Is, ziet de stunt van zijn leven in de op doortrapte wijze opge-pep-te show, die hij om de redding van een man. die tn een ingestorte gang bedolven, maar niet gewond is. heen bouwt, In plaats van de eenvoudigste en aangewezen weg te kiezen waardoor de ongelukkige binnen 24 uur t(jds in veiligheid zou kunnen worden gebracht, weet de journalist de hulpactie zo te vertragen, dat er voor hem minstens een week front-page news „in zit". Zijn cynisme wordt geëvenaard door dat van de regisseur Wilder zelf, die op wel zeer onbarmhartige manier de sen- satielust van het publiek aan de kaak stelt: binnen een dag na bet bekend worden van het tragisch ongeval en de „heldhaftige" (kunstmatig geprolon geerde) reddingsactie, is het anders vol komen verlaten terrein van de ramp in bezit genomen door gezellig pic-nlccende kampeerders, dagjesmensen die per speciaal ingelegde ramp-autobussen en -treinen aangevoerd worden, door zin gende cowboys, die „On the spur of the moment" een fraaie schlager op het slachtoffer Leo gecomponeerd hebben De toegangsprijzen \oor dit „Vermaaks centrum" stygen met de dag. zo ook de omzetten lan de schamele chauffeurs- cafetaria, waar de vrouw van Leo schit terende zaken doet in Hamburgers en broodjes- halfo m Vooral m de weergave van dit dégou tante kermistoneel, dat nog verder wordt opgeluisterd door een inderhaast toegesneld lunapark, geluidsinstallaties cn brallende radio- en tete\ isiemensen. heeft Wilder z'n hoogste troeven uitge speeld. Ongewoon voor een Amerikaanse film (misschien niet voor Wilder) is het eind tragisch, het bedolven slachtoffer sterft voordat de ..redders" on wie bh overi gens 't grootste -vertrouwen heeft) hem kunnen bereiken, de journalist vindt de dood door ccn steek die de vrouw van het slachtoffer hem met een schaar heeft toegebracht. Alles bil elkaar: een weinig verhef fende zijde van de Amerikaanse stunt jour nalistfek. getoond door een cineast, die de beginselen der stunt-film in een ongemeen boeiende en grootse trant bijzonder kundig weet te hanteren. Lutusca „Geen wereldvrede zonder gezïns- vrede" is de diepere zin van de aller gezelligste Engelse filmcamedle „Met gebruik vat) keuken". Hot is de ver filming an het toneelstuk „Voung wives' tale'.' van Ronald Jeans, in Neder land goed bekend als „Bakersprookje", met Mary- Dressglhuys. dat het ook in Engeland bijzonder precaire huisves tingsprobleem tot grondslag heeft. Twee gezinnetjes wonen hij elkaar ln en zün zo gelukkig een juffrouw voor het ver zorgen van de kinderen ter beschikking te krijgen Zij doen al hun best de vrede te bewaren, vooral om de kinderjuf frouw niet uit huls te verjagen, doch in overvolle kamera met gillende thee ketels en -uitgebreide droogrekken lukt dit allerminst. Wanneer de Juf dan nog een der mannen in 'n compromitterende situatie met de echtgenote van zyn huis vriend verrast, is de basis gelegd voor een mm of meer bizarre ontwikkeling. De film, geregisseerd door Henry Cass, wordt gedragen door het spel van de charmante Engelse actrice Joan Green wood, die met haar expressief gezicht en typische slem we! een bijzondere ver schijning op het filmdoek is. Capitol „Het gevloekte zeilschip" is één der Duitse blokkadebrekers dat. onder valse vlag i arend, boordevol afgeladen is met torpedo's \oor de U-boten, die langs de kustei. van de V.S. patrouilleren. In dit verhaal komt er evenwel een kink in de kabel voor de Knegsmanne. daar flinke visser sim de truc doorkregen en tot slot kans zien de Duitsers te ver nietigen en de schoener 00 te blazen. Alfred Werker regisseerde deze vrij pit tige en spannende film. die goed ge speelde rollen iaat zien van Claude Rams. Philip Dom (Frits van Dongen) ert Dana Andrews. Jammer, dat aan de factor „love" de concessie werd gedaan door een volslagen onbeduidende juf frouw veie scenes te laten meewandelen, met als enig doel. haar aan het slot in de geüniformeerde armen van de stoere trawlerkapitein te laten vallen. Prinses In het begin van ,,D*ar zul Je voor boeten" is het met erg duidelijk, wie aan de goede kant staat en wie op de nominatie om aan het eind van de ge schiedenis het loodje te leggen, zoals goede fümmorael 2ulks wil. Na enkele, ietwat trage scènes, davert de gorilla echter nit de mouw en ontplooit de serie intriges zich als een enorm valse- munterscotnplot, dat vergeefs probeert de gokktr Nick Cain ten onrechte voor een moord te laten opdraaien. De affaire speelt zich af in de liefelijke omgeving Europa's Middellandse Zeekust, christelijke begrafenis de moed, het deksel van de feut te lichten en in de Naam van de Heer, die de dood overwonnen zou hebben, de gestor vene tot het leven te roepen. Is God dan veranderd en gebeuren er geen wonderen meer of is het allemaal niet waar? Dit probleem heeft de jonge Deen se predikant-toneelschrijver Kaj Munk in „Het Woord" aan de orde gesteld. Een oplossing geeft tuj be slist met; hij waagt het met de spanning ven. de onopgeloste vra gen- Hij durfde te leven in de we tenschap, dat eigens om het gebied van zijn verstand een grens liep, die alleen kon worden overschreden door blind oeloof, dat zich niet door daden laat bewijzen: het geloof van een kind. Dit druist in tegen het verstand (van dokter Houenf, tegen het dog- ma (van dominee Bandbul) tegen het traditionele geloof (van de oude Mikkel Borgen) en tegen de ver menselijkte godsdienst (van Peter de kleermaker) in Niemand be grijpt het, Kaj Munk waarschijnlijk zelf ook niet. Maar wie het zou aandurven met dit kinderlijke blin de geloof van het meisje Maren, moet ook wel iets van Munks be doeling begrypen. Van dit toneelspel heeft het Ne derlands Volkstoneel gisteravond in de Rotterdamse Schouwburg een zeer gave opvoering gegeven. Ben Groeneveld, die zelf de oude Mik kel Borgen zuiver en overtuigend gestalte gaf. heeft de opvoering tus sen een aantal penibele klippen heen moeten regisseren, maar is daar lofwaardig in geslaagd- Hans van Meerten maakte van de „oefenaar" Peter een rake creatie en Jack Dixon verdient extra waardering voor de zeer delicate wijze, waar op hij de moeilyke rol van Johan nes. tot het einde toe gespannen, speelde- ,Tan Hundling was een geloofwaar dige jonge Mikkel, Emmy Lopes Diaz een fiere Inger. Ferd. Sterae- berg een nuchter-cynische dokter en Tonny Foletta een zeer zalvende dominee. De overige rollen waren bij Cor Witschge. Greetje Foletta, Bé Schenk en Anita Menist in goe de handen. C. J. OVERBEEKE. ,Ifc ging beslist bevooroordeeld op reis", zegt prof. De Vries (blz. 83). Dat deed Gtde ook. Hij was een „gelo vige", die - om zijn eigen woor den te citeren meende, dat in de Sowjetunie een weergaloos ex periment werd ondernomen, waar aan het denken alleen al zijn hart van verwachting deed brand exl- <Us daarentegen prof. De Vries zegt, dat hij „bevooroordeeld" was, dan bedoelt hij die zichzelf „Links-liberaal" noemt met deze woorden, dat hij een bepaalde op vatting over do maatschappij en het maatschappelijk gebeuren be zat, die maakte, dat hij niet naar Moskou ging „als een argeloze of als een onbe schreven blad" (bids. 83) En toch. staan de notities van de Nederlandse beoefenaar van het staatsrecht, van de Nederlandse econoom, op een niveau, dat zeker niet boven dat van Gide's boekje ligt wat betreft de inhoud en die zich, wat betreft de stijl ieder zijn vak tenslotte daarmee niet maatstaf kunnen meten. En als prof. De J— Vries m zijn boekje de verzuchting slaakt, dat de Europeaan helemaal niet weet hoe het m Rusland toe gaat (blz. 8), dan zou men hem, zo men dit wil beamen, kunnen antwoorden, dat dit o.a. hierdoor komt, dat er helaas maar al te I veel publicaties over Rusland ver schijnen gebjk de zyne, die tot een vermeerdering van onze kennis op dit punt zo bitter weinig bijdra gen. Wat men verwachten mocht Ieder zijn vak, inderdaad! Wat men van een hoogleraar aan de Economische Hogeschool 2ou heb ben mogen verwachten is dit, dat hij, van zijn maatschappelijke ken nis uit gepoogd had althans enig begrip te wekken voor de maat schappelijke krachten, die in Rus land werkzaam zijn; dat hy iets verteld zou hebben van de econo mische ontwikkeling van Rusland en dat hij de huidige economische situatie m de Sowjetstaat belicht zou hebben tegen de achtergrond van de economische situatie in de wereld. En bovenal had men mo gen verwachten, dat hij zijn economische of staatkundige con clusies zou hebben toegelicht, dat hij ons iets 20U hebben verklaard- Van dit alles echter is niet de minste sprake! Toegeven, er staan in de bro chure van prof. De Vries een aan tal interessante opmerkingen. Wat hy vertelt over de verburgerlijking van het Russische leven, over de Rotterdam doch de manier waarop Nick zijn on schuld bewijst, is verre van zachtaardig. Een stevig genre filxr., waarin met op een schot meer of imnder wordt ge keken. met knap spel van George Raft. Rex toenemende rijkdom en weelde bij de heersende laag, over het stre ven „even welgesteld als Amerika" te worden, over studenten, die een eigen auto bezitten en „op kosten van pa" college lopen (10% der studerenden) dat alles verdient stellig onze aandacht. Maar het is daar anderen. scherper waarne mers soms dan deze hoogleraar uitvoeriger ên beter beschreven. Wat die anderen nalieten name- Ljk: de verschijnselen, die zij za gen in verband te brengen met Ruslands sociale en economische problemen dat zou prof. De Vnes wellicht beter hebben kun nen doen dan zij. Maar wie zijn boekje leest bemerkt, dat hij hier hopeloos tekort schiet. Wat prof. De Vries geeft Wij zyn ons ervan bewust, na tuurlijk, dat een brochure van 80 bladzijden geen wetenschappelijk werk kan zijn en dat prof. De Vries het zeker ook niet als zoda nig zal hebben bedoeld. Maar hoe hij het klaarspeelt als man met een zekere economische eruditie en als deelnemer aan een economi sche conferentie, daarvan terug te keren met een boekje, waarin ook over de eigenlijke vraagstukken die hier een rol speelden zó wei nig wordt gezegd, is ons een raad sel. Dat de Moskouse politie de „gedelegeerden" vriendelijk beje gende, is aardig. Maar liever had den wij iets vernomen over de vraag, wat het verhand is tussen Rusland economische problemen en de wereldhandel of over het .pro bleem of een econcmische-gesïoten Atlantische Unie mogelijk is. De laatste vraag wordt door prof. De Vries terloops gesteld. Dat is alles. Hy gaat er niet op ïn. En dus. zo kunnen we samen vatten, zijn de reisnotities van. deze professor niets anders dan wat oppervlakkige praatjes over het Russische cabaret, over de scnoonheid van Praag, over zijn hotel aan. de Moskwa en meer van dergelijke zaken-praatjes, die niet uitmunten door oorspronkelijkheid, noch brillaib zijn. Een raadselachtige vrouw en een ongenaakbare, sombere man vervuilen de hoofdrollen m ,.Hoo^ spel", een thriller van uitstekend gehalte. Gedu rende de eerste paar honderd meters van de rolprent wordt de toeschouwer in het onzekere gelaten, waar het nu eigenlijk om gaat, doch dan worden langzamerhand de contouren duidelijker van bet geheimzinnige complot, waar de hoofd vertolker van de geschiedenis in verzeild is geraakt. De intrige ts knap geconstrueerd en het spel van de hoofd personen draagt er het zijne toe by deze thriller aantrekkelijk te maken Een film, die boven het peil van de gemid delde thriller uitkomt. Cineac Vier weken Verenigde Staten en Canada, vier weken officiële handen schudden en elimlachen, vier weken in grote auto's rijden en alsmaar politie mannen en detectives in de buurt: dat betekende de goodwill-trip naar de nieuwe wereld voor ons Koninklijk paar. Polygoon-Profilö heeft deze vier weken samen weten te vatten in een film reportage van drie kwartter, en zé. dat de toeschouwer de sterren en de streven ziet dansen voor z'n ogen. Onge twijfeld is het verdienstelijk werk van de te Washington overleden luitenant ter zee Frits Wassenburg en van Piet Buis. de twee Polygoon-mensen, waar van alleen de laatste bij de terugkeer np Schiphol door H.M. de hand gedrukt kon worden. Het nageslacht ral de ftlm apprédëren als waardevol document, maar na de wekelijkse filmpjes nu nog deze mara thon Iets te veel van het goede. TT zit te luisteren eindelijk eens een rustige auond thuis naar de radio. De mu ziek, die v bei liefst hoort, icordfi uttgeconden V gaat er in op. Het is misschien b»j uitzondering eens stil in huis, de buren zijn uit ce hinderen naar bed, en rfe straat -is voor luttele uren do- metn van de nachtkalmte. Heer lijkdie murtefc.' Plotseling ,'t lijkt ceel schril le? dan gewoonlijk, snerpt disso- ncrend de telefoon rdoorheen. Af radio, u-eg muziek Eerst de dunngelcnd gehoorzamen. Dat is stoornis, en nog maar tijdelijk maar het -is een. aanslag op dat innerlijk teefbehagen. Wy zyn rersfoord Eraer wordt het als de stoornis frUjmmd is, omdat er een stoorzender begint vrese lijke ui rein ding' Of omdat cr iemand Jcomr, die her verder luisteren^ onmogelijk, tnaafcf. Soms iüfcr 't teel of alles in ons Ieren in deze tijd erop wtf is. om de uitzending te storen, die onze crede ..innerlyfc en maatschappe lijk. persoon! yk en eolfcenrech- teliik beoogt. Alles, ook by ons zelf. En dan te u-eten dat de Zender het 71 iet opgeeft. Hij zendt bovendien nog de Repara teur, die om ons te trooster dc gestoorde verbinding herstellen toil. Dat doet God. F. O.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5