Kennis ais uiting van vreugdeloosheid „De weg naar vrijheid"- een socialistische visie CRU in Gemeenschap meent cis. Van Velthuizen Veilig Verheer-examen Kindertekeningen als middel bij opvoeding AGENDA Malan wil boycot van de Britse protectoraten Bouw lasloods bij Wilton J. P. W. v. d. Sluys van de NOV overleden Per trem naar Ajax-Hermes DE A VONTUREN VAN KAPITEIN ROB r~ Grote belangstelling voor lezing in aula van het museum Productiemiddelen behoren toe aan gemeenschap Voetballen in bet Volkspark Nieuwe commandant van Marva Blonde verkoopster verduisterde geld Jubileum tandarts D. A. van Houte Levensmiddelen-leveranties zullen worden stopgezet als Engeland niet toegeeft Circus bedreigd met financiële 'debacle 2 Donderdag 15 Mei 1952 Nadat kort geleden een open brief aan hefc dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap de kwestie van de kermis weer eens in het ge- sprek had gebracht, sprak Woensdagavond in „Irene" voor leden van de C.H. Kiesvereniging de bekende Rotterdamse predikant ds G. A. v. Velt huizen over hetzelfde onderwerp. De belangstelling voor deze avond was bevredigend, maar niet bijster groot. Moest er een geringe belangstelling voor deze materie uit worden afgeleid? In ieder geval zal de ongetwijfeld met aandacht gevolgde inleiding verhelderend hebben gewerkt naar beide "kanten. Verwacht mag worden» dat de van dc zijde van de C.H.U. verkon digde bereidheid om thans tot een gesprek te geraken, ook in daden zal Worden omgezet. De uitnodiging van de zijde van de CHIT om m Schiedam, te komen spreken over „Vreugde zonder ker mis" was door ds van Velthuizen aangenomen zonder dat hij zich had kunnen bezinnen op de aard en het karakter van Schiedam en de plaats, welke de Schiedamse Ge meenschap hier inneemt. Het was goed dat het gezegd werd, vooral omdat tegen het einde van. het be toog van een duidelijk misverstand kon worden gesproken. In Rotterdam is ds van Velt huizen lid van het dagelijks be stuur en voorzitter van de Cultu rele Sectie van de Rotterdamse Gemeenschap. Hij kon dan ook in zekere zin als een man van erva ring worden aangemerkt. Vanuit zijn werkzaamheid aldaar poogde spreker een richtlijn te geven voor de Schiedamse Gemeenschap, die echter, voorzover het de praciyk 'van. het werk betrof, ver naast het beoogde doel terechtkwam. Allereerst gaf ds van Velthuizen een uiteenzetting over het begrip „Gemeenschap", wat niet veron dersteld een groep, waarin men ge zamenlijk z'n belangen in onder brengt maar wel een samengaan van meerdere personen of groepen, die allen tezamen zijn gegrepen door eenzelfde ideaaL „Het woord Gemeenschap is van een bijbelse geladenheid", aldus spreker. Aan elke Gemeenschap dient vooraf te gaan het gesprek, waarin men door persoonlijk contact banden legt tussen de meestal zozeer ver- De directie van de werf wüton- Fyenoord heeft dezer dagen aan de B.AJf. en De Vries Robbé de bouw opgedragen van een nieuwe las loods op het terrein van de werf aan de Vlaardlngerdljk. De loods wordt 97Ü meter lang, 31 meter breed en 22 meter hoog. 'Men zal binnen een termijn van acht maan den met het werk gereed moeten komen. 'De bouw van de2e nieuwe gigan tische loods is noodzakelijk gewor den door de sterk gewijzigde ar- beidsmethoden In de scheeepsbouw. Niet meer als vroeger ondergaat het februikte materiaal alleen enkele ewerkingen in de scheepsbouw- loods voordat de delen (hoogstens vijf ton zwaar) naar de helling worden vervoerd. De pre-fabricage, elders sectiebouw genoemd, deed ook bij Wiiton-Fijenoord z'n intre de. Tegenwoordig worden reeds ge laste stukken tot een gewicht van twintig ton eerst in de loodsen gereed gemaakt. Tot dusver ge schiedde dit in scheepsbouw- en onderzeebootloods. In de scheeps- bouwloods werd de lasvloer echter te klein en de onderzeebootloods denkt men binnenkort weer z'n oorspronkelijke bestemming terug te geven, In de leeftijd van 66 jaar is over leden de heer J* P. W. v, d. Sluys, oud-secretaris van de Nederlandse Onderwijzersvereniging en een be kende figuur in onderwijzerskringen te Rotterdam. Voordat hij naar de Maasstad kwam, was de heer v. d. Sluys o.h. werkzaam als onderwijzer in Schiedam. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd had hu in December 1951 afscheid genomen ais algemeen secretaris van de Nederlandse Onderwijzers vereniging. Reeds voor de oorlog was hij voorzitter van de bond van Nederlandse Onderwijzers, die na de oorlog een fusie aanging met het Nederlands Onderwijzers Genoot schap, waaruit da N.O.V. ontstond. Sedert enige tijd liet zijn gezond heid te wensen over. De begrafenis heeft vanmiddag plaatsgevonden op de Zuiderbe graafplaats. Zondag 18 dezer zal in verband met de belangrijke wedstrijd Ajax Hermes-D.V.S. te Amsterdam, een extra trein worden ingelegd met de navolgende dienstregeling. Heen: Rotterdam D.P. vertr. 11-3? U.; Schiedam vertr. 11.43 u.; Am sterdam GS. aank, 12.45 u. Terug: Amsterdam C-S. vertr. 18 54 u.! Schiedam aank. 17.56 uRotter dam D.P- aank. 18.02 u. Voor deze trein zijn speciale plaatsbewijzen tegen het geredu ceerde tarief van 4.50 p.p ver krijgbaar aan het loket van de stations Rotterdam DJ, en Schie dam, alsmede bij sigarenmagazijn J. Th. F. Allard, Broersveld 9- Sphiedam. schillende groepen uit de bevol king. Het gesprek is wel hét be langrijkste element en tevens voorwaarde voor elke Gemeen schap. Zodra men dit overboord werpt en daarbuiten gaat spreken en schrijven, is de basis, waarop een Gemeenschap tot stand kan komen ,2oek. Het wonder van een Gemeenschap noemde ds van Velt huizen de mogelijkheid van ge sprekken in een sfeer, waarin het belang niet stoort. Zoals de ware Gemeenschap steeds „een ander" veronderstelt om het gesprek mee gaande te houden, zo kent ieder mens bij het beleven van ware vreugde steeds de noodzaak van het over dragen van innerlijke blijdschap aan zyn naaste. Alleen door het afstaan van die vreugde zal deze volledig kunnen worden beleefd. Ds van Velthuizen zag de vreug de dan ook niet anders dan als een teken van gemeenschapsbesef. Bij de kermis achtte spr, de mena. volstrekt eenzaam omdat niemand ware vreugde doorgeeft aan de ander. Het is slechts de massa, waarin de enkeling zich verliest, die hier de vreugde koopt. Dat het zwaartepunt van ds van Velthuizen's bezwaar tegen de ker mis vooral ook op het sociale ter rein liggen, kon worden, geconclu deerd uit zijn vrees voor verdere degradatie van de zwakke broeders onder de bevolking, die de kermis slechts kunnen zien als een wel kom verlengstuk van de voortdu. rende feestroes, waarin zij zich onderdompelen teneinde de stilte van de bezinning maar te ontlopen. De schade, die de gemeenschap op deze wijze wordt toegebracht, is 2eer groot. men, waarin het contact tassen de prot. christelijke groeperingen en de Schiedamse Gemeenschap zich ook tengevolge van\de kermis be vindt raadde ds van Velthuizen met aandrang een opneming van het gesprek a2n. In de kring van de CHU en de AR moet men dit z.i. geenszins zien als een poging tot doorbraak. Spreker haalde hier bij de tekst aan: ,,Weest blij met mij; Ik heb gevonden wat ik ver loren had." Zoals reeds gezegd, geraakte ds van Velthuizen bij het opsommen van concrete punten voor het werkprogramma van de Schie damse Gemeenschap ver buiten de hier gevolgde koers, die bij de op richting van de Gemeenschap duL delyk werd vastgesteld. Bij de discussie was het de heer F. A. de Wolff, lid van de CHU en tevens lid van het dage lijks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap,1 die zich afvroeg waar eigenlijk het principiële be zwaar was tegen de kermis, die op Zondag was gesloten. Hij had het niet vernomen en zou het ook niet horen uit de mond van de inleider, die het volkomen met de heer de WoUf eens was dat er in wezen weinig verschil bestaat tussen een kermis en een bazar, die hij ook wel wenste te betitelen als een „christelijke kermis". In beide gevallen is het doel het publiek goedkope lol 20 duur mogehjk te verkopen. De heer IJsselstein had als pen ningmeester van het Clubhuiswerk onder de Ongeorganiseerde Jeugd ds van Velthuizen in de paU2e reeds ingelicht over de situatie op dit gebied in Schiedam. De Ge meenschap behoeft daar dank zij vooral ook' de goede zorgen van de gemeente, niets aan te doen. In Rotterdam blijkt men jammerge- noeg nog lang niet zover te gyn. De CHU kreeg nog nadrukkelijk op het hart gebonden de noodzaak om deel te nemen, aan het werk van de Schiedamse Gemeenschap. Wij hebben ook daar een roeping te vervullen, aldus spreker. Wan neer men in de kring van de CHU de mening is toegedaan dat te wei nig rekening is gehouden met het inschakelen van de organisaties, dan is dit een begrijpelijke fout, die niet alleen in Schiedam werd gemaakt, Voor de Gemeenschap het echter aanbeveling ver- 1883. Net wanneer de albatros over de ver schansing wil zwenken neemt Skip een grote sprong en hij „vloert" de vogel meesterlijk. Maar een fractie van een se conde later wordt de hond weggeslingerd en de vogel verheft zich weer in de lucht, alsof er niets Is gebeurd. Doch de stuurman heeft zijn buks weer gepakt; één schot en opnieuw stort de vogel op het dek neer. Rob snelt naar voren en pakt Skip op; de hond heeft gelukkig geen let sel. maar gromt woest zich* nu* ecliter^nie't lieer beweegt Kapitein J lijk den klein vliegtuigje? op en brengt hetrare beest maar eens op de operatietafel leggen," McLloyd pakt de vogel of is het nu werke- voorzichtig naar beneden. „Dr. Holmes moet ditzegt hij; „hij mest dit raadsel maar oplossen." Wederom een nieuwe aflevering van het populaire Rohboekje verschenen. Van heden af verkrijgbaar deel 24 „JAN VAN RIEBEECK" Prijs onveranderd 75 ct. By boekhandel, kiosken, bezorgers, agenten en onze kantoren. 20U dienen wanneer zij er meer dan Teneinde uit de impasse te ko- tot dusver rekening mee hield. In de Rrangois Haver schmidtlaan was Woensdagmiddag dxt inge nieuze bouwwerk opgericht ten behoeve van het practische ge deelte van het verkeersexamen. Even verderop was een verkeers lichten-installatie neergezetdte werd bediend door arglistige agen ten, die de jonge wegberijders vaak voor onverwachte moeilijk heden plaatstenBy de verkeers borden was het trouwens oofc uit kijken en voorzeggen kon er «iet by zijn omdat er onophoudelijk werd gewisseld. In totaal 151 leer lingen van zes scholen dienden gisteren hun opgedane leerstof aan de practijk te toetsen op het uitgezette parcours. Nog drie Woensdagmiddagen dienen eraan te worden besteed voor ze alle 630 zijn geweest. In het examen- gebied troffen we ook nog aan secretaris Edto. den Hoed van de organiserende Vereniging voor Veilig Verkeer en inspecteur Knook van de verkeerspolitie. Ter gelegenheid van haar jaarvergadering heeft de Ver. Pro Juventute, in samenwerking met de Schiedamse Gemeenschap en het Stedelijk Mu seum, voor haar leden en een groot aantal belangstellenden een zeer be langwekkende bijeenkomst georganiseerd. De heer P. Post, wetenschappe lijk medewerker aan het Nutssemlnarium voor Faedagogiek aan de Universiteit te Amsterdam, wist met zyn lezing over „Expressieve binder- tekeningen" ztfn hoorders, die de aula van het museum tot in de hoeken vulden, goed te boelen. HU stelde hen met recht in staat, de stof In ruime mate op tc nemen, en het zal zeer zeker zün bedoeling geweest zijn, dat zij haar ook in grote mate nullen verwerken en tot uiting zullen brengen bQ hun practische werkzaamheden, evenals hij het voor ieder kind noodzake lijk acht» zich op deze wjjze harmonisch te kunnen ontwikkelen. Een 50 jaar geleden dacht men, dat men de kinderen tekenen moest „leren*», en dat trachtte men dan te doen door hen te oefenen allerlei lijnvormen te trekken, daarna lijnconstructies te maken en lijnfiguren na te tekenen, Deze oefening had voor het wezen van het kind, voor zijn geestelijke ge zondheid en daardoor voor de sfeer in de school, geen positieve betekenis, maar wel een negatieve: zijn lust tot tekenen verdween. Gelukkig dringt thans in de kringen van onderwijzers en op voeders meer en meer het besef door, dat een kind zich niet kan omwikkelen tot een lichamelijk en geêstelijk gezond, een harmonisch levend mens door allerlei wijsheid, methoden, vormen en normen van Buiten af ingepompt en opgelegd te krijgen. Zijn harmonische ont wikkeling is een rhythmisch pro ces van waarnemen, beleven (ver werken) en uiten (expressie ge ven), dat even noodzakelijk is voor zijn geestelijke gezondheid als het ademhalingspröcès, waarbij frisse lucht ingeademd en ver werkt en de verwerkte lucht weer uitgeademd "wordt-,noodzakelijk is voor zijn lichamelijk welzijn. Dit tot expressie brengen van zijn innerlijk beleven betekent voor het kind een geestelijke ont spanning. Het kind, dat geen ge legenheid krijgt zich op deze wijze te ontspannen, en door zijn ener gie hieraan toch behoefte heeft, zoekt hiervoor een uitweg, waar dit maar enigszins mogelijk is. Deze uitweg wordt dan gevonden in agressie, baldadigheid, verniel zucht, plagen, de boel op stelten zetten als de onderwijzer maar even de klas uit is, enz. Bij het geven van voldoende ge legenheid tot expressie aan het kind, thuis en vooral ook op school, zien we de kinderen met plezier aan het. werk, hebben zij belangstelling voor wat zij doen, en doen zij alles niet uit dwang, maar uit vrije wil, omdat zij het 20 prettig vinden. Ieder kind on dervindt moeilijkheden en span ningen, die dikwijls onbewust zijn. Het heeft daarom gelegenheid no dig deze te verwerken en te uiten. Deze gelegenheid kan hem gege ven worden in het tot expressie brengen van datgene, wat hem innerlijk bezighoudt, wat mogelijk is door hem te laten tekenen, schil deren, boetseren, bebeitelen van hout, gips en zandsteen, en ten dele ook In musiceren, dansen en toneelspelen. Deze expressie hoeft evenwel niet altijd kunst te zijn. Omgekeerd is alle kunst wel ex pressie. WANDELEN VOOR DE VIERDAAGSE Zondag houdt de wandelsportver eniging D.S.W. een trainingstocht voor de vierdaagse, De te lopen af stand bedraagt dan 30 km. Start Vlaardingerdijk, hoek Westvest, starttijd 8 uur. Jeugdleden 15'kin. tijd 9 uur. Ir H. Vos, voor de oorlog mede-ontwerper van het Plan van de Arbeid, na de oorlog o.a. minister van Economische Zaken, heeft Woensdagavond een doorleden van Bestuurdersbond en Fariü van de Arbeid tamelfjk goed bezette zaal van het Volksgebouw Ingelicht over de bedoelingen van bet plan, dat een socialistisch toekomstvisie weergeeft. Spreker legde het ac cent op de hoofdstukken „machtsverhoudingen", „bezitsverhoudingen" en „wat betekent macht en bezit in een socialistische maatschappij". Voorts sprak hü nog over samenwerking in Europees- en wereldverband, over productïeverhoudïngen, met daarbij de vrijetijdsbesteding en de culturele behoeften der arbeiders en over de taak, die de mens ten aanzien van het door heru aanvaarde plan heeft. Er is een vruchtbare samenwer king geweest tussen het NW en de PvdA om tot de publicering te ko men van de richtlijnen die deze beide organisaties aangeven. Het NV? kwam met het zogenaamde „Welvaartsplan", de PvdA met «De Weg naar Vrijheid", in beide wer ken zijn de maatschappelijke en economische problemen van van daag en morgen op verschillende wijzen benaderd en belicht. In het Welvaartsplan zal men een bevol kingsanalyse en een werkverschaf fingsanalyse aantreffen: in de "Weg naar Vrijheid vindt men analyses van het kleuteronderwijs, het maatschappelijk werk (clubbuis- werk e.d.), sport etc. Over het eerste hoofdstuk „be zitsverhoudingen" merkte ip Vos op, dat macht heden ten dage niet langer evenredig is aan bezit. Maar in een bepaalde vorm kan dit wel het geval zijn. Als men weet dat 1 a 2% van ons volk meer dan de helft van het maatschappelijk bezit in banden heeft, dan is so cialisatie de juiste weg. „Het plan, beoogt echter geen aantasting van het bezit van het gezin. Dit is het consumptieve bezit. Het bezit van de productiemiddelen, moet echter gemeenschappelijk worden", aldus spreker. Vermindering van overheidsschuld Het plan geeft verder de staat de mogelijkheid zijn schulden in de loop der jaren te verminderen Leent men geld voor een bepaald project, dan zal de afschrijving van dit project vlugger 'moeten ge schieden dan de aflossing van de lening. Het verschil zal de schul den langzaam aan delgen. Zo kan de staat onafhankelijk worden van de geldmarkt. De belastingen mo gen hierbij echter niet omlaag: dan zou het vorige geen effect meer hebben. Een andere manier om het bovenstaande te bereiken is de uit breiding van de bedrijfspensioen fondsen. deze fondsen verplicht te stellen. Dit geeft de oude arbeider recht op een behoorlijk pensioen, maai- er komt tevens geld vrij voor investeringen d.w.z. deelname in bestaande of komende industrieën. Maar dan is een eerste vereiste medezeggingschap. Het hoofdstuk „machtsverhoudingen" sluit hier bij aan. Macht vereist publieke controle en medezeggingschap. Geen anarchisme, maar een geleide bedrijfspolitiek. Bureaucratie is hierbij een groot gevaar. Dit is te voorkomen door decentralisatie van macht. Spreker stelde de na tionalisatie van de Engelse kolen mijnen tot voorbeeld. Na nog gewezen, te hebben op de noodzakelijke samenwerking met het buitenland in verband met de wereldeconomie en de kloof Oost- West besloot de heer Vos met de woorden. „Dit Plan kan alleen maar betekenis hebben als er over gesproken en gedacht wordt. Ik zelf leer het meest van de discus sies die naar aanleiding van dit Plan ontstaan. De wegwijzer is ge plaatst. Het komt nu aan op den ken, verantwoordelijkheid aan- vaarden en doen." Daarom behoeven de verschil lende kunstuitingen ook nog niet door Iedere kunstliefhebber ge waardeerd te worden. Zij kunnen b.v. expressionistisch, impressio nistisch of abstract zijn en worden door de beschouwer geapprecieerd wanneer de kunstvorm in overeen stemming is met zijn type van menszijn. Ieder normaal kind heeft be hoefte zich vrij te kunnen uiten. Voor het kind, dat abnormaal gro te spanningen te verwerken heeft, betekent deze mogelijkheid tot vrij uiten eebter een gelegenheid om zich te bevrijden van zijn conflic ten, die hij zich dikwijls niet be wust is en nog minder onder woor den kan brengen. In de pauze was er gelegenheid een groot aantal „vrije uitingen" (tekeningen) van kinderen, die langs de wand van de aula waren opgehangen, te bekijken. Daarna beantwoordde de heer Post nog een aantal vragen, waar aan tenslotte door de noodzaak voor de spreker, om te vertrekken, een einde moest worden gemaakt. Hedenavond zal in het Volkspark in het kader van de door Excel sior georganiseerde nederlaag-serie de wedstrijd ExcelsiorSW 2 worden gespeeld. Men begint om zeven uur. Tafeltennistoumooi Jongens CJMV Woensdag werd een tafeltennis toumooi gehouden, waaraan door 16 afdelingskampioeiien uit de ver schil1 ende CJMV-wijken werd deel genomen. Er werd sportief gestre den om het kampioenschap van Schiedam. Tonny Groeneveld (Jonathan) le prijs; Krijn Deurlo (Gideon) 2e prijs; Rime de Graaf (David) 3e prijs en Johan Flooy (Daniël) 4e prijs, waren de gelukkige winnaars. Zij ontvingen uit handen van de voorzitter van het Jongenswerk in de Federatie van Schiedamse CJMV, de heer D. Krommenhoek, hun prij zen, bestaande uit medailles en di ploma's. Tonny Groeneveld heeft- de eer, om als kampioen mede te spe len in 't grote tournool, dat Zater dagmiddag en -avond zal worden gehouden in de grote zshI van ge bouw „Irene", DWS-jeugd Zondag naar Eindhoven Bij het koperen jubileum van de handbalvereniging DWS was de jeugd een tocht naar Eindhoven in het vooruitzicht gesteld. Deze tocht zal nu Zondag a.s. plaats vinden. Om kwart over zeven vertrekt men hiervoor uit de Plantage. In Eind hoven wordt gespeeld tegen FSV- ploegen. HBSS-WEDSTRIJDEN De juniorwedstrijd tussen Excel sior a 2 en HBSS 3 2 eindigde deze week in een 00 gelijk spel. Het eerste elftal van HBSS trekt Zaterdag naar Heyplaat, waar het om 6 uur een vriendschappelijke wedstrijd zal spelen tegen RDM. Om 5 uur vertrekt HBSS per fiets vanaf de tramhalte. Het derde elftal moet naar Rozen- burg om tegen Rozenburg 3 te spe-' len. Aanvang 4.15 uur. Aan de Havendijk ontmoet HBSS 4 het Rotterdamse Groen Wit R. 4 om 2.30 uur. Na deze wedstrijd speelt GTB een wedstrijd tegen de kam pioen sgegadigde Rhoon, om 4.15 uur. De junioren spelen de volgende wedstrijden: HBSS a I—Hollandiaan a 1, 3 uur Sp'hoek; HBSS a 2—Zwal. V. a 2. 4.30 uur Sp'hoek; HBSS b 2— Hollandiaan b, 2.30 uur terrein Hol» landia. FAILLISSEMENTEN Uitgesproken 9 Mei: J Th. den Brinker. 's-Graven- sandestraat 33 b, Schiedam. Curator- tnr. G. H. HovJngh, Tuinlaan 100. Schiedam, Burgerlijke Stand Geboren: Richard. z.v. C, in 't Veld en G. Koon; Cornelia J.t d.v. E. de Wit en G. S. M. Veiburgh. Overleden: G. Scheepmaker, 70 j; A. J. Peltenburg, 61 j„ wed. van H, hammers; S. S. van Woelderen, 13 J,; P. v. d. Boogert, 1 mod.; E. de Graaff, 32 j. wed. van H. Kujj- per. Wat m e u moet weten: Apothekers-nachtdienst: .Rembrandt", Rembrandtlaan 5. Bellen b(J ongeval: G.G. en GJ-). Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Tentoonstellingen: 12 t.m, 24 Mei, Gemeente-Biblio theek, Di.Za. 9.30r-5-30 uur en Ma, Di,, Do. Vr. 19—20.30 uur: Tentoonstelling „Reizen en trek ken".. Toneel: 15 Mei, Passage-theater, 8 uur: Kath. Kring. Haagse Comedie met „Het meisje van buiten". Films: Passage, 2 en 8 uur; 's Nachts langs de weg (18 jr.), Monopole, 2, 7, 9 uur: Politie dossier 301. Bijeenkomsten; 17 Mei, Musis Sacrum. 8 uur; Steun. Wettig Gezag. Fropagan- da-avond. 17 Mei, R.K. Volksbond, ,8 uur: Kunst door Oefening. Opvoering van „In een andere wereld". LEKENSPELÊRS GEZOCHT Dit jaar wil de Jonge Kérk in sa menwerking met het oecumenisch jeugdcomité een interkerkelijke Kerstviering houden. Zij zullen dan o.a, het lekenspel ,De Ster van Bethlehem" opvoeren. Hier voor zijn echter nog een aantal medewerkers nodig. Degenen dia hieraan mee willen doen. worden verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de secretaris, Rot- terdamsedijk 425 b. GEEN INKOMSTENBELASTING De nauwkeurige lezer zal hebben be merkt. dat het kooie boven het bericht betreffende de voorlichting door de Spaarbank Anno 1820 over de inkom stenbelasting, de inhoud niet dekte. Hoe gaarne velen ondèr ons bet wellicht zouden wensen, maar tot dusver breid de de Spaarbank haar activiteit nog niet uit tot de inkomstenbelasting. DEN HAAG De hoofdofficier' Marva 2e klasse H. van Slooten, commandant van de Marva, die 30 Juni de dienst verlaat, zal, in afwachting van de benoeming van een nieuwe vrouwelijke comman-- dant, tijdelijk worden opgevolgd door kapitein-luitenant fer zee A, M. Valkenburg. De heer Valken burg is thans commandant van. Hr ms „Van Galen". Ook dit jaar opdracht voor een toneelstuk DEN HAAG. Dc staatssecretaris van O. K «o W. la voornemens dit Jaar een opdracht te verlenen voor het schrijven van een toneelstuk Om mee te kunnen dinsen naar een opdracht moet men va» Nederlandse na tionaliteit zijn, vóór 1 September eert Inhoudsopgave van een noa niet fcemi- bliceerd of opgevoerd Nederlands to neelstuk èn het eerste bedrijf daarvan in zesvoud inzenden bil het departement van O K,tii W„ afdeling Kunsten, bu reau Toneel en Letteren, Prinsessen- gracht 21. 'e Gravenhage, met vermel ding toneelopdracht-1052". Daar ook zilrt reglementen op schriftelijke aanvrage te verkrijgen. SINGAPORE. De buschauf feurs en conducteurs van Singapore rijn Woensdag in staking gegaan uit protest tegen de arrestatia van twee hunner collega's. Dinsdag gingen 480 postambtenaren en. tele grambestellers in staking wegens een loongescbil. ROTTERDAM Vriendprofiteerde mee van haar streken Tegen een 19-jarige blond meisje, dat vanmorgen gekleed in een fleu rig bruin wollen deux-pièces, en er ook overigens goed verzorgd uit ziend, een enigszins ongewone ver schijning vormde in de verdachten- bank, eiste de officier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank 10 maan den met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Het meisje, C. Th. T„ dat als ver koopster werkzaam was bij de firma C. H. R. J. Scb, te Rotterdam, had gedurende vier maanden telkens geldbedragen die zü van de klanten ontving en aan haar patroon moest afdragen, achter gehouden. Het meis je bekende. De president vond het „niet nodig op een openbare terecht zitting geraffineerde streken te be spreken, waarvan anderen misschien, nog zouden kunnen leren". Als een van de stukken van overtuiging werd op de zitting een bontjas ge toond, Jie het meisje van het resul taat van haar verduisteringen van enkele honderden guldens had ge kocht, maar haar vriend die in het Huis van bewaring vertoefde, had het meest van haar streken gepro fiteerd. Op zijn can tinerekening de poneerde het meisje steeds aardige bedragen. Volgens de officier had het meisje geen behoorlijke opvoeding gehad en toezicht van de reclassering en een voorwaardelijke straf als stok achter de deur, achtte hij daarom nodig. Uitspraak over twee weken. De heer D. A. van Houte hoopt 20 Mei de dag-te herdenken waar op hij 25 jaar geleden te Utrecht, op 21-jarige leeftijd, JLot tandarts werd bevorderd." De heer Van Hou te, Zeeuw van geboorte, vestigde zich als tandarts te Rotterdam, waar hij nog steeds practiseert. In 1936 is hij voorzitter geworden, van de afd. Rotterdam en. omstre ken van da Ned. Maatschappij tot Bevordering der Tandheelkunde. In. hetzelfde jaar werd hij lid van het dagelijks bestuur en enkele jaren terug koosJAfle maatschappij hem tot kaar Wp|p3tter. De grotë-Tbelangstelling van de heer Houte gaat uit naar het ter rein van. de sociale tandheelkunde en de sociale vraagstukken en pro blemen die de volksgezondheid in het algemeen betreffen, Zo is hij o.a. lid van het dagelijks bestuur van het Rotterdamse ziekenfonds A.Z.R. Sedert 1945 is de heer Van Houte vice-voorzitter van de afd. Rotter dam van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie en sedert en kele maanden voor deze partij lid van de, gemeenteraad te Rotter dam. Behalve een receptie in het maat schappijhuis van de Ned. Mij, tot Bevordering der Tandheelkunde te 's-Gravenhage op 17 Mei zal de vie ring van dit jubileum slechts in besloten kring worden gevierd, pe jubilaris zal op 20_ Mei uitstedig zijn. De eerste woningen san het Lari** plein van het complex Schiebroek zul len op Opbouwdag 19 Mel m tegen woordigheid van het gemeentebestuur laestelyk worden opgeleverd. KAAPSTAD. premier Malan heeft er Woensdag In de Senaat duide lijk op gezinspeeld, dat Zuld-Afrika de levensmiddelen-leverantie» aan de drie Britse protectoraten binnen zijn grenzen zal beëindigen, indien do overneming van deze protectoraten door de Unie van de hand gewezen wordt. In een waarschuwing aan het adres van Groot-Brittannlë zei hfl» dat wellicht eens het ogenblik komt, waarop de Unie Bechuanaland, Ba- sutoland cn Swaziland als „buitenlandse gebieden" zou behandelen. „Dan zullen wU zien Wat er gebeurt", voegde Malan er aan toe. Tevoren had de linkse afge vaardigde Kahn in het Lagerhuis tevergeefs geprobeerd de regering te interpelleren over. de voorge nomen maatregelen otn de cam pagne der kleurlingen tegen de rassenwetten onmogelijk te maken. Voorzitter Conradie belette be sprekingen van de motie over „Tyrannieke aantasting en aanval op de sociale, burgerlijke vrij heid". Kahn doelde op een plotse ling bevel der regering aan ruim twintig blanken en kleurlingen personen, die als communisten be titeld werden om binnen een maand een einde te maken aan al hun politieke activiteit. Malan deelde de Senaat nog me de, dat de tf.N.-verJdaring over de mensenrechten in Zuid-Afrika nooit toegepast zou kunnen wor den. De minister-president ver klaarde met nadruk, dat Zuld- Afrika thans niet het voornemen heeft de Verenigde Naties te ver laten. Hij wilde de regering ech ter niet binden voor in de toe komst te nemen maatregelen. (Van onze correspondent) COEVORDEN Circus Kroon, dat op zijn tournëe de vorige week in Coevorden enkele voorstellingen heeft gegeven, is in ernstige moei lijkheden geraakt. Had het eerst financiële moeilijkheden door be slag op roerende goederen, thans if onder de artisten grote onenigheid ontstaan, Sinds drie maanden ztfn geen gages meer uitbetaald. Een groeP Belgische artisten heeft geweigerd om op de zeer wankele financiële basis de toumée verder af te wer ken en heeft het contract verbro ken. Een andere groep artisten uit Delft is nog wel genegen verder to werken doch eist medezeggenschap in de leiding. Aan de personeelsmoeilijkhedeö heeft de heer Kroon Jr. niet het hoofd kunnen bieden. Het ziet er naar utt dat het circus na een 27-jarig bestaan zal moeten worden geliquideerd, te meer daar Inmid dels falli5sement is aangevraagd.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2