k „Zó varen is vragen om ongelukken!,, Wrok tegen de Nederlanders vervliegt in Indonesië Zware straf geëist tegen kapitein en machinist Help u zelf Amerika dringt aan op hervormingen in Tunis Via Europese defensie naar hechte federatie Vandaag rijdt er een ïeesttrein door t land Eis tegen Derby-Club: maand voorwaardelijk GELEZEN—v Ondergang „Seaham" berecht Duits verzet tegen agrarische invoer uit Nederland Personeel en artisten van „Circus Kroon" vertrokken Gat in Belgisch schip door aanvaring bij Terneuzen Sigaren worden 28 Mei goedkoper Kosten van leger luchtmacht en marine „Openlucht-museum'' bestaat 40 jaar Een gevaarlijk wapen Fransen onaangenaam getroffen Europese beweging vóór overkoepeling ia landbouw, electriciteit en transport Oude dame door 'bus meegesleurd Grootste electrificatie sinds de oorlog morgen in gebruik r ters* -Troostprijs TIJD VAN TERUGHOUDING VOORBIJ -door Reglementen met voeten getreden' meent officier van justitie Jan de Cler uit de aether I en gewogen i Zaterdag 17 Mei 1952 3 AMSTERDAM. „Een ernstige scheepsramp met drie doden, die nimmer had voor mogen komen en nooit zou zijn voorgekomen. Indien de instruc ties waren opgevolgd," aldus de inspecteur-generaal voor de scheepvaart, de heer C. Moolenburgh, Vrijdagmiddag over hel ongeval met de 400 brfc metende kustvaarder „Seaham" van de Scheepvaart- en Steenkolen Maat schappij te Rotterdam. Op 17 Januari j.l, maakte de „Seaham" bij de ingang van het Kanaal, ongeveer vijftien km uit de Engelse Oostkust tot ruim 60 graden slagzij en zonk later, waarbij drie van de acht leden der bemanning verdronken. Eerste verwijt aan de kapitein. Chr. de V. uit Harlingen, was, dat hij zich niet gehouden had aan het verbod voor Nederlandse schepen om zgn. „mud-coal" (kolengruis) mei een hoger vochtgehalte dan twintig pet, te vervoeren. De lading had echter een vochtgehalte van 32,5 pet en was daardoor gaan schuiven. Be kapitein verklaarde, dat hij van dit verbod niet op de hoogte was en daarom weinig aandacht geschonken had aan de waarschuwing van zijn opdrachtgever „om goed uit te kij ken". Deze lading was n.l. in Huil gearriveerd inet het s.s. „Westkust", dat zwaar slagzij gemaakt had. Een tweede aanmerking op het beleid van de kapitein was, dat hij de uitgezette reddingboot, waarin vier mannen, niet heelt losge maakt doch door de onstuimige zee heeft gesleept. Toen hij eindelijk de lijn kapte, was het te laat. De vier inzittenden waren overboord gesla gen, van wie slechts de matroos E. Roos uit Schevepingen kon worden gered. De 43-jarige kok M. van der Ènde uit Den Haag, de 19-jarige t veede machinist J. Breederveld uit Vlaardinjen en de 21-jarige licht- REICHENAU De eerste voor zitter van de Obst-, Gemüse- und weinbauverein heeft Donderdag verklaard, dat de steeds groter wordende invoer van fruitpri- meurs en jonge groenten uit Ne derland en Italië tot belangrijke prijsdalingen voor jonge Duitse groenten heeft geleid. De afzet- moeilijkheden op de Duitse markt ziet men als een gevolg van de invoer van sla, vooral uit Neder- ;and. Van de 172.000 Duitse tuin bouwbedrijven is 80 procent klei ner dan 2 ha. De toenemende in voer is voor deze bedrijven een kwestie van bestaansmogelijkheid. Men moet eindelijk ophouden,-zo verklaarde de voorzitter, de Duit se tuinbouw cp te Offeren voor handelsverdragen, die eenzijdig in het belang van de industrie zijn. matroos C. Sarton uit Rotterdam vonden de dood in de golven. .Een schip met een vaart van vijf mijl een sloep mee te laten trekken is vragen om ongelukken", aldus de inspecteur-generaal. Hjj stelde de Raad voor om de bevoegdheid van de kapitein voor twee jaar in te trekken Ten opzichte van de eerste machinist A Z uit Doetinchem. die de motor niet had stilgezet toen het schip slagzij maakte, stelde hij voor ontneming van de bevoegdheid om als machinist te varen voor de tijd van zes maanden. Faillissement aangevraagd (Van onze correspondent) EMMEN Het Nederlandse cir cus Kroon uit Groningen, dat reeds vele moeilijkheden tijdens zijn be staan heeft gehad, kan. zijn voor stellingen niet meer voortzetten, omdat de artisten en het personeel zijn vertrokken. Dezen hadden reeds vele weken geen loon meer van de directie ontvangen, terwijl dc die ren aan de honger werden overge leverd. Het schijnt de laatste tUd tot hef tige uitbarstingen tussen de directie en de artisten te zijn gekomen. Dezen hadden zich tenslotte tot de dienst van Sociale Zaken in Coe- vorden om steun wenden. Zij kre gen ook geld om hun woonplaatsen te kunnen bereiken. Het personeel heeft het faillisse ment van het circus aangevraagd. Canadese papierprijs weer verhoogd OTTAWA, De export van het Canadese krantenpapier is met 10 dollar per ton verhoogd. De Cana dese regering stond deze verhoging toe met het oog op het feit, dat de waarde van de Canadese doL Jar thans hoger is dan die van de Amerikaanse dollar. De Ver. Staten hebben Vrijdag bij da Canadese regering geprotesteerd tegen dit besluit, In 1951 ging ongeveer 89 van de Canadese uitvoer van kran tenpapier naar Amerika. TERNEUZEN Hedenmorgen is by het uitvaren, het ongeveer 1400 ton metende Belgische binnenschip „Virgo Fotens", tijdens plotselinge mist in aanvaring gekomen met het naar Antwerpen varende Zweedse motorschip „Silvergate". De „Virgo Potens" kreeg een groot gat in het achterste ruim. Het schip is de ha ven van Terneuzen binnengesleept. De schipper de Belg V. Meirlaan werd aan het hoofd gejond. De „Silvergate" is later doorge varen naar Antwerpen. Konijnenfokkers in Melick door paniek bevangen (Van onze correspondent) ROERMOND In Melick heerst een paniekstemming onder de ko nijnenfokkers. In de twee afgelopen nachten zijn in totaal 57 konijnen aan de bloeddorst van een ver scheurend dier ten offer 'gevallen. In één straat werden 5 hokken achtereenvolgens bezocht, waarbij alle zich daarin bevindende lang oren het leven lieten. Vanmorgen vond een fokker al zijn konijnen 27 in totaal, in en buiten de hok ken aan stukken gebeten. Of men met een vos of hond te doen heeft is nog niet bekend. DEN HAAG. De verlaging van de accijns op sigaren treedt op 2g Mei in werking. Van die datum af zullen de winkeliers bun artikelen dus aanmerkelijk «roedkoper aan de consument kunnen leveren. Voor vooriaden in de handel wordt teruggaaf van 15 percent van de prijzen verleend, mits het een voorraad is van tenminste 1000 sigaren, waaronder senoritas. We gens de teruggaaf van 15 percent, hebben de sigarenwinkeliers ver gunning gekregen tot 1 November a.s. sigaren van bovenbedoelde voorraad beneden banderolleprijs te verkopen. Dit geldt natuurlijk niet voor sigaren, die door de fa brikanten tegen de nieuwe verlaag de prijzen worden geleverd en die daarom zijn voorzien van bande rolles met een blauwe lijn. DEN HAAG. -De minister van Oorlog heeft specificaties van de defensiebegroting 1951 en 1952 aan de Tweede Kamer overgelegd. Hieruit blijkt, dat het in 1952 bij de ministeries van Marine en Oorlog in beheer zijnde be drag is: 1.475.141.400. fin 1951: 1.422.796.990). Daarvan werd voor de marine uitgetrokken 347.200.000 (in '51: 322.500.000) voor het leger 845.784.550 (in 1951: 872-455-280) en voor de luchtmacht: f 282.156.840 (in 1951: 227.841.710). Voorts komen er in deze nota nog de volgende cyfers voor be treffende de bestellingen (in mil- iioenen) bn de industrie in binnen- en buitenland. Totale planning: voor defensie 2185,8: voor ds ma rine 395,9 en voor het leger 1395. Gerealiseerd werd voor defensie 1224,8, voor de marine 338,1, en voor het leger 695,8. Nog te reali seren is voor defensie 961: voor de marine 57,8; en voor het leger 699,2. ARNHEM Het „Nederlands Openluchtmuseum" herdenkt van daag zijn veertigjarig bestaan. De belangstelling voor de feestelijke bijeenkomst, waarmee de viering van het jubileum vanmorgen be gon, was zo overweldigend, dat de samenkomst niet kon plaats heb ben in het klederdrachtenmuseum. Zij werd daarom gehouden in de grote zaal van cafe „Schelmsebrug". Daar heeft de voorzitter van de Ver. Vrienden van het Ned. Open luchtmuseum, jhr. J. Beelaerts van Blokland, een bronzen kop aange boden van de stichter generaal F. A. Hoefer. Kleine, snelle en venijnige duikbootjes kunnen he,1 een vijandelijke vloot in oorlogstijd geweldig lasfig maken. Een aantal van deze beweeglijke baby-duikbootjes uit de laatste wereldoorlog neemt thans deel aan de vlootoefeningen van de NATO- landen. Die manoeuvres worden voor de Franse kust gehouden De duikbootjes hebben een bemanning van vijf mannen, van wie de meesten vrijwilligers zijn, En kele technische specialisten zijn aan die vrijwilli gers toegevoegd. De bemanning van elk duikboot je bestaat uit de bevelvoerende officier, een. eerste luitenant, stuurmanelectricien en stoker. De zgn, X-duikbootjes staagden er in, het Duitse slagschip Tirpitzde hele herfst van 1943 in een Noors fjord vast te houden. Het slagschip werd nl. zó zwaar beschadigd, dat het pas in het voorjaar daar na zee kon kiezen. De luchtmacht zorgde er toen voor dat het schip werd vernietigd. Commandant Verry rechtsen eerste luitenant Smith staan aan dekvan de XE-3. die een haven binnenloopt. De commandant ha vit de buts vast, dte dient voor lucht toevoer voor de machines en als spreekbuis voor commando's De foto boven laat het inwen dige van de XE-S zien. Luitenant Smith controleert de versnelling van het duikmechanisme. AV'*- /N Florence kun je je met Frans behelpen," was mij gezegd, maar daar ik mij in Frankrijk al zo TUNIS, De toestand in Tunesië wordt steeds meer gespannen. De Franse autoriteiten beschuldigen de Ver. Staten van pro-nationalistische bemoeiingen. Amerika heeft er bÜ Frankrök op aangedrongen zeer snel verstrekkende hervormingen In Tunesië In te voeren, daar de Amerikaanse regering, indien dc Tunesische kwestie opnienw door de Ver. Naties zou worden behandeld, zich niet langer van stemming zou kunnen onthouden, aldus wordt in een nota aan de Franse regering gezegd. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Schuman, en het ka binet zijn door deze nota onaange naam getroffen. Men is bezig aan een antwoord. Men meent te we ten, dat hierin zal worden ver klaard, dat de gebeurtenissen in Tunesië alleen Frankrijk en de Tu- nesièrs aangaan. Verantwoordelijke Franse func tionarissen en politieke leiders zijn reeds lang van mening, dat de V.S. de Tunesische nationalisten hebben doen verstaan, dat zij op Ameri kaanse steun tegen de Franse re gering zouden kunnen rekenen. Franse leiders geloven, dat de goede samenwerking met de Tune siers zonder deze Amerikaanse aan moediging reeds hersteld zou zijn. De Franse ambassadeur te Wash ington zou reeds eerder bij de Amerikaanse regering stappen heb ben gedaan. Intussen wordt de toestand steeds meer gespannen. Donderdagavond werden in de buitenwijken van Tu nis schoten gelost op de auto van de Amerikaanse consul-genera al Jernegan op het moment dat deze een Franse wegversperring passeer de. De consul-generaal liep geen letsel op. Vrijdagmorgen verzocht ZWOLLE. Het is noodzakelijk om met de vorming van dé boven nationale doelgemecnschappen, zoals het plan-Schuman op het gebied van staal en steenkool, in versneld tempo verder te gaan. Landbouw, electri citeit en transport Itfkcn daarvoor het eerst in aanmerking te komen. Aldus heeft de algemene vergadering van de Nederlandse Raad der Euro pese Beweging zich Vrijdag uitgesproken. De totstandkoming van de Europese Defensie Gemeenschap stelt naar het oordeel van de Raad het vraagstuk van een Europese Federatie vervroegd aan de orde, omdat de r-.D.G. integratie op politiek en militair gebied onvermijdelijk maakt. Hoewel dc omstandigheden niet anders toelaten dan de Federatie te beginnen met een beperkt aantal landen, reiken de doeleinden der Europese beweging verder. In een Verenigd Europa moeten uiteinde lijk alle Europese landen worden opgenomen. De nieuwe boven-natio- naie organen van de groeiende Fe deratie moeten op regerings- en parlementair niveau gelijktijdig tot stand komen. Het uitblijven van parlementaire contröte schept het gevaar van een ongecontroleerde in ternationale bureaucratie. De opvoering van het levenspeil voor de brede massa der bevolking hij de Franse resident-generaal De Hautcdoque om opheldering. Later verklaarde consul-generaal Jerne gan dat anderhalf uur later 't vuur was geopend op de chef van het civiele kabinet van de resident-ge neraal De Peyster. Ook hij werd niet zelf gewond. Men vreest, dat de aanslagen zul len toenemen, In het bijzonder tij dens het aanstaande Mohammedaan se feest Ramadan. AMSTERDAM. Een oude da me werd Donderdagavond op de Stalinlaan enige meters met een Amsterdamse stadsbus meegesleurd. Zij raakte bekneld tussen de auto matisch sluitende uitgangsdeuren. De chauffeur bemerkte dit niet, reed weg en trok de oude dame enkele meters mee, totdat buspas sagiers hem op het gebeuren op merkzaam maakten. De 68-jarige vrouw kwam er betrekkelijk goed af. Zij liep slechts lichte schaaf wonden op. Advertentie (l.M.) MufcUzn t&cJU (Van onze verkeerstedacteur) UTRECHT. Vandaag rijdt er weer een feesttrein door het land, en te recht. De directie van de Nederlandse Spoorwegen en haar gasten zal tneti een officiële reis de geëlectriflceerde spoorlijnen ZwolleLeeuwarden en MeppelGroningen in gebruik nemen. De officiële trein vertrekt om voor achten uit Den Haag om tegen half elf in Zwolle te zün. Dan gaat het langs alle stations waar speeches gehouden worden naar Leeuwarden waar het gezelschap blijft Innchen. in werkelijk sneltrein-tempo rijdt men dan terug naar Meppel en begint aan de rit naar Groningen waar ook op alie stations weer gesproken wordt. Van Groningen gaat de trein weer terug naar Zwolle en wie in Den Haag woont zal om een minuut voor elf Uit deze officiële trein stappen. behelpen moetkocht ik voor ik wegging het boekje „Hoe maak ik mij verstaanbaar in Italië", geschre ven door John S. Berrington. Ik kan het met warmte aanbevelen, niet alleen omdat het voor een aantal op reis onmisbare uitroepen als „Wat kost dat?" of „Waar is het station?" het Italiaanse equivalent bevat maar vooral aangezien het wordt opgeluisterd door een reeks, naar onderwerp en plaats van han deling gerangschikte gesprekjes die van een vaak verrassende mentali teit getuigen. De auteur heeft Ztch prijzens waardig beijverd niet alleen op te schrijven wat de reiziger eventueel zou willen vragen, doch tevens taat daarop waarschijnlijk het antwoord zou zijn. In de restauratiezaal kan ik bijvoorbeeld uitroepen: „Mijn biefstuk is niet direct mals!" waar op, van Italiaanse zijde wordt ge reageerd met ,Jdi$schien is het mes bot! Hier is een scherper." Het hoofdstukje Kiekjes nemen" stelt mij in staat iemand tóe te voegen: „Zet niet zo'n-zuur gezicht. We zijn toch met vacantie." Ook t kan ik zeggen: „Dc heb mijn bril boven laten liggen" en ,Arme kerel! Geef hem een paar stuivers!" Van zeer opwindende inhoud is de rubriek „Past op de zakkenrollersdie aï- fïns begint: „Zie je die man daar? Ja, wat is er meeHij gooide mij» hoed van de klerenhanger af en hing hem toen weer op. Zijn gezicht staat me niet aan. Hij staat daar vlak bij mijn jfl-s. En wat doet hy? Hij volat het spel. Waar is de mar- kcur? Hij is de sherry halen. Houdt de dief' Houdt de dief.' Haal een taxi voor «ze. 27c moet ogenblikken lijk naar het politiebureau." De bewogen dramatiek van dit al les vindt een fraai pendant in de welhaast wrange menskundigheid van het tweegesprek dat de 'neer Berrinaton onder het hoofd „In het warenhuis" heeft opgenomen, tcent daarin geeft hii ziin Nederlandse af nemers om onduidelijkredenen de macht rich op volgende wijze met elkander in het Italiaans te onder houden: „Wij moeten voor moeder nog wat kopen. Wat raad jij mjt aan? Geef haar een vingerhoed. Die kan ik gemakkelijk in mijn vestzak stekenO, Jan wat ben je vervelend. Waar moet dat naar toe? En we zijn pas zeven jaar getrouwd Ik ben doodmoe. Ik zal bly zij» c!s ik weer thuis ben." Kortom zet peen stap in Italië zonder John Berrington. KRONKEL. Logisch, In hel nerveuze .zaken leven heb Je wel een, een verkwik- king nodig. En den Ie bedenken, dat de prijs nog VERLAAGD i* tol De directie van. de NederlandsChe Spoorwegen heeft terecht het besluit genomen deze grote electrificatie op dezelfde wijze in te wijden als de vorige. Het zal voorlopig de laat ste grote electrificatie zijn. Het electrische spoorwegnet in Nederland is hiermee thans 1282 km lang geworden dat is ongeveer 40 pet. van de totale netlengte. Na het gereedkomen van het laatste stukje van Arnhem naar Zwolle fn 1953 zal 1358 km of 42 pet, geëlectrifi- cccrd zijn. De electrificatie die vandaag in I werking wordt gesteld is de grootste welke door de Spoorwegen ca de J oorlog is uitgevoerd. Zij is in 28 5 maanden gereed gekomen en strekt I zich uit over 237 baanvakkilome- t Voor de electrificatie van Amers foort naar het Noorden werden ruim 4GOO betonnen masten geplaatst. Er zijn verschillende wijzigingen in de accommodatie van de stations aan gebracht, Zo moesten verscheidene perrons verhoogd worden en in het waterrijke Friesland werd een drie tal beweegbare bruggen door vaste vervangen. Bij Grouw werd een moeilijke verkeerssituatie verbeterd, en in Groningen moesten zogenaam de vrije ruimten onder het viaduct Herenweg worden vergroot Voor de gevaren die het aanraken der bovenleidingsdraden kan ver oorzaken is op 400 waarschuwings poorten en 600 waarschuwingsbor den bij afgesloten en onafgesloten overwegen op de nieuwe geëlectrifi ceerde baanvakken de aandacht ge vestigd. Zondag als de nieuwe dienstrege ling ingaat, gaan er 15 treinen per dag rijden, tussen Groningen en Leeuwarden enerzijds en de steden in het Westen der lands anderzijds, Op het hele Nederlandse spoorweg net zullen na de nieuwe dienstrege ling per dag ruim 125.000 km wor den afgelegd, door reizigerstreinen. Daarvan zal 69 pet. electrisch wor den gereden en 14 pet. met Diesel- electrische tractie, zodat dan nog slechts 19 pet van de reizigerstrei nen met stoomlocomotieven wordt getrokken. Bijna zou vandaag een jonge» van 7 jaar aan de officiële ope nings rit van de N.S. naar het Noorden hebben deelgenomen. Die jongen had een keurige brtej geschreven aan meneer Den Hol lander om de eerste reis per electrische trein naar Groningen te mogen meemaken. De N.S. had dat heel graag gedaan maar zij meenden dat hij zich weinig thuis zou voelen tussen al die deftige heren. Misschien zal die Groningse jongen nu wel ueel gelukkiger zijn met zijn troost prijs: een cry kaartje tweede klasse naar een door hem zelf te bepalen station in Nederland en terug. Daarmee kan hij Zondag als de eerste electrische trein rijdt in een gemakkelijke fau teuil heen en weer reizen; en als hij thuisgekomen is kan hy alles nog eens nalezen in het boek over de spoorwegen dat Jty ook nog gekregen heeft. is in Europa alleen mogelijk, aidus de Raad, als met de schepping van één Europese markt werkelijke ernst wordt gemaakt. Ook zal Euro pa alleen dén over een langer tijds verloop de zware defensie-uitgaven kunnen dragen, zonder het sociale front op onverantwoorde wijze te verzwakken. Temidden van deze situatie dient de positie en de taak van dé Europese Assemblee in Straatsburg aangepast te worden aan de veranderde omstandigheden. Zij zal meer de verbindende dan de strevende factor moeten zijn op de weg naar de Europese Federatie, ER is, naast voor de hand liggen de punten van overeenkomst, een eigenaardig verschil tussen de positie van de Engelsman in het vroegere Brits Indië, en die van de Nederlander in Indonesië. De zake lijke positie van de Brit is vaak ge makkelijker, Hy s'aat minder bloot aan de verdenking, herstel van zyn oud-koloniaal overwicht te beogen Allerlei moeilijkheden waarop in het bijzonder nog de Nederlandse ondernemer in Indonesië al te vaak stuit, zijn toe te schrijven aan de pijnlijke omstandigheden, waaron der dc scheiding tot stand is geko men. Een minderwaardigheidsgevoel van de bevolkng die weet nog niet te vermagen wat eens de oude meesters vermochten, draagt daar toe bij. Al deze, ten dele zeer moei lijke dingen zullen, om hun poli* teike, economische en psychologische uitwerking op den duur in bijzon derheden bekeken moeten worden Veel moeilijkheden zijn daarbij, di» in India in het bijzonder, vrijwel ontbreken. Daartegenover staan echter algemene voordelen in onze positie, die men in het Indische „subcontinent" met een kaarsje zaJ moeten zoeken. Wat mij getroffen beeft op heel Java, ook in de streken waar de felste strijd heeft gewoed en ook In de streken waar op het ogen blik nog geen veiligheid heerst, is de opmerkelijke afwezigheid van wrokgevoel tegen de Nederlander persoonlijk. Om nu maar ineens met de deur in huis te vailen: Dagelijks komen er berichten in de Indonesische pers van moord en plundering in bepaal de gewesten van Java. Het is een i ontstellende en helaas regelmatige In Nederland hoort men van de lectuur, die na weinige dagen reeds weinige, maar in verhouding tot het de bezoeker duidelijk .maakt welk aantal Europeanen hier nog talrijke een werk van ordeherstel nog verrichten is, een werk dat nog vele levens zal eisen. Dr. M. v, Blankenstein J SOMS zijn er onder de slachtof fers Nederlanders of andere vreemdelingen. Ip Nederland horen \vy bijna alleen daarvan als een of meer der onzen daarbij gevallen zijn. „Indonesië is nog onveilig voor de Nederlander", is dan de voor de hand liggende conclusie. Over In donesië le spreken ts op zich zelf reeds fout. Het betreft een gedeelte van de Preanger. waar het kwaad zich met het opjagen of trekken der benden over belangrijke uitgestrektheid verplaatst, het betreft het Tjeribon- se, (doch niet Semarang) en een gedeelte van de Vorstenlanden en, buiten Java, een stuk van Zuid-Ce lebes. Die streken zijn echter niet enkel onveilig voor de Nederlander, maar voor iedereen, Indonesiër ot met-Indonesiër. De leiders der ondernemingsor ganisaties vertellen mij eenstemmig, dat moorden op Nederlanders, om dat zij Nederlanders zijn, al gerui me tijd niet meer zijn voorgeko men. Er zijn enige moorden op blan* ken geweest, op persoonlijk optre den, dat in vroeger dagen precies hetzelfde gevolg zou gehad hebben incidenten, doch niet van het schrik wekkend aantal Indonesiërs, dat het leven bij deze toestand verliest. Menige moedwillige moord op dorpsbewoners of dorpshoofden is een persoonlijke wraakneming Daarover laten de dagelijkse berich ten geen twijfel. Menige roof heeft slechts ten doel het voortbestaan der benden mogelijk te maken. Me mg geval van verwoesting van kamponghuizen heeft terreur tot kenbaar doel. Daarvan heeft zeven weken nauwlettende kranten- en berichtenlectuur mij een klare voor stelling gegeven. Wat mij daarbij getroffen heeft is, dat het getal blanke slachtoffers van moord of roof, naar verhouding zo klein is. Wel vormen de vreemdelingen bui ten de steden een zeer gering deel van de bevolking, maar bij hen is het meest te halen en zij zijn relatief talryk in het wegverkeer, DEZE opmerkingen kunnen dui delijk maken, dat niet enkel onder de rustige, in dagelyks ver keer met de Nederlanders levende bevolking de wrok vervlogen is, maar dat zelfs in orU3tige streken de Nederlander niet meer het bij zondere doelwit is van de nadeining van de eruptieve periode. TennsJy. ste in het persoonlijke. Er is een negiing tot vergeten, en een behoefte aan vriendschap, waar rucnigs „oudgast" nog onwennig te genover staat of terughoudend blijft in onvermogen te geloven, dat de tjjd voor terughouding reeds voorbij zou zijn DR. M. VAN BLANKENSTEIN AMSTERDAM. „De huishoudelijke reglementen van de vereniging werden met voeten getreden. De statuten werden zelfs niet formeel nageleefd en de verdachten wisten duidelijk, dat hetgeen zij deden straf baar was." Aldus zei de Amsterdamse Officier van Justitie in xfln requisi toir tegen vier bestuursleden van de Amsterdamse „Derby-club", die, naar zün mening, geen principieel barakter draagt, zoals bijvoorbeeld de straf zaak tegen de speelclnb „Eureka". Een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en in beslagneming van de roulette wan zijn ei*. De „Derby-Club" was vroeger in Scheveningen gevestigd, Eerst bloeide zij, doch later verloor zij haar populariteit. Tenslotte werd zij opgeheven. Een der bestuurs leden nam de administratie mee naar Amsterdam en stichtte daar een nieuwe Derby-Club. Deze was echter slechts een kort leven be schoren. Op 21 Juli van het vorige jaar werd de club geopend en op 3 Augustus was er een inval van de politie waarna wederom sluiting volgde. Enkele leden, die als getuige werden gehoord, verklaarden niets te hebben gemerkt van statuten en ledenvergaderingen, die reglemen tair gehouden moesten worden. Wie lid wenste te worden moest contributie storten, waarna zijn naam drie dagen voorgehangen werd. Er was geen aparte ballotage commissie. „Hoe kwam u er toe een roulet te-vereniging te stichten?" vroeg de president aan de vroegere voor zitter. „Omdat lk roulette zo'n mooi spel vind," zei verdachte. „U hoopte er toch ook geld mee te verdienen?" zei de president. „Waarom schoot u anders f 1.000.- voor om een roulettebak van te kopen?" „Ik dacht, dat ik mijn geld wel terug zou krijgen." was het antwoord. „Verdienen was niet (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM, De radio-caba retier Jan de Cler, algemeen leider van het Zaterdagsvondse K.R O.- programma „Negen heit de klok", heeft het besluit genomen per 1 Augustus uit de aether tc stappen. Hij wil, na vijf jaar intensieve radio-medewerking, zich weer in ruime mate kunnen wijden aan zijn oorspronkelijke „beroep"; het schilderen. Het is een afscheid in alle vriendschap, dat overigens door vele luisteraars betreurd zal wor den. Men liet zijn .Meneer van Tutten" graag de huiskamer bin nenstappen en De Clers' berijmde voetbaInabeschouwing heet van de naald geschreven waren ver maard. mijn bedoeling. Het doel was zui ver een gezelligheidsverenigmg". De uitspraak is bepaald op S0 Mei- HET probleem van massificatie van de mensheid, van de verstarring als gevolg der mechanisering, kortom: de geestelyke crisis, waarin de wereld van thans zich bevindt, ia grote trekken ook het onderwerp vatt het laatste boek van Hendrik de Man. wordt zeer uitvoerig besproken in het driedelige werk „Geestelijke vrij heid" van dr 3. H. v. 6. Hoop. Op 11 October 1950 is de schrijver overleden, en het derde deel „Het gaat om öe toekomst" is dan ook onvoltooid ge bleken. Twee hoofdstukken bevat het boek: .Mechanisatie en verstarring" ea. „Mechanisatie als chaos". Het js te betreuren, dat het hoogst belangwekkende werk thans zijn sluit stuk mist. De psychiater Van der Hoop had m de oorlog een diepgaande studie gemaakt van de historie der beseha- vijj en op grond daarvan trachtte hij te komen tot een analyse van de hui dige samenleving. De arts Van der Hoop is echter niet verder gekomen dan het stellen der diagnose. Tot het aangeven van de middelen tot gene zing, tot het antwoord op de vraag, hoe de gee$telyke krachten de mensheid van verstarring kunnen redden en re genereren is hij niet meer Bekomen en 't is de vraag, ot hy het daarover met zjch zelf at eens was Hy aanvaardt de theorie van Freud, maar kent aan het super-ego de functie toe van leiding gevend geestelijk beginsel, van da driftmatige te boven gaande vrijheid, op die vrijheid richt zich zijn hela werk en hij zal zich die gedacht heb ben als een kracht, die iangs innerlijke weg en van persoon tot persoon zal moeten veld winnen. Ondanks het ontbreken van de con- elusie is ook dit derde deel. dat vast grote belezenheid en kennis en van diepe wijsheid getuigt, voor wie zich. eniEe avonden ihtena wil verdiepen in. de geestelijke problematiek va» onze tbd. een waardevolle leldsmaa Door de veelheid van problemen, die Van der Hoop aansnijdt en de talrijke facetten die hij er van laat zien. is het werk niet alttfd even overzichtelijk en het Is zeker geen gemakkelijke lectuur, maar net biedt zeer roei. dat tot den ken en herdenken stemt .(Dltg. Vta Lnchem Blaferu*. Arnhem, prijs f 7.30^

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3