NIEUWE STAP OP NAAR VERENIGD EUROPA Geoefend straaljagerpiloot loopt géén extra risico HET ROTTERDAMSCH PAROOL Zes landen houden de Europese Defensie Gemeenschap ten doop Verrassend einde van ;race rens Effectenbeurs heden weer opengesteld Verbondenheid met NATO en Groot-Brittannië Net meisje niet op foto met kinderwagen? Regering doet toezegging maar keurt sluiting af Communisten kregen geen kans tot betogen Regering overweegt een langere diensttijd Geheimzinnige Katieijker brengt eerste Hollandse Nieuwe binnen VEEL SOESAH OVER EEN FOLDER Officier vraagt vrijspraak, omdat klaagster zich met cadeautjes liet sloppen Taft wint in Texas, Ike in, Connecticut „Volkspolitie"eist voortaan speciale passen RIDGWAY ARRIVEERT IN PARIJS Politie neemt oplaag van VHumanitè en ..Liberationin beslag Koud wéér Televisie geeft opening der Staten-Generaal Wilde staking op werven te Antwerpen 12e Jaargang, no. 124 SVoensdag 28 Meï 1952 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 693M - Abann.prïjs: per week ƒ0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro» 398644 Bankier: Am ster dam 5 che Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries* Ministers van vijftien landen te kenden gisteren in de klokkezaal van de Quai d'Orsay het verdrag voor de Europese Defensie Ge meenschap. Van links naar rechts aan de tafel: minister Eden, kan selier Adenauer, minister Van Zee land' (België), minister Schuman (die het te oord voert), minister De Gasperi (Italië), minister' Bech (Luxemburg), minister Stikker en minister Acheson. PARIJS. Dinsdag hebben zes Westelijke landen in de „Salie de ï'Horloge" van het ministerie van Buitenlandse Zaken een be langrijke stap gedaan voor de handhaving van vrijheid, geloof en democratie tegen de aggressie van Moskou. Hun ministers van Buitenlandse Zaken tekenden met Ade nauer als eerste om twintig minuten over vijf het verdrag betreffende de Europese De fensie Gemeenschap, met de daaraan verhon den protocollen en verklaringen. Na Ade nauer tekenden. Van Zeeland voor België, Schuman voor Frankrijk, De Gasperi voor Italië, Bech voor Luxemburg en als laatste Stikker voor Nederland. Dit bondgenootschap voor zelfverdediging, waarin West-Duitsland een noodzakelijk aandeel heeft, is teveiis, zo als Schuman het uitdrukte, een stap naar een bredere en uitgebreidere Europese gemeen schap, gegrondvest op een gemeenschappe lijke bestemming, die zichzelf tot uitdrukking zal brengen in gemeenschappelijke politieke, economische en culturele instellingen. Schu man is niet de enige Europese staatsman, die hoopt, dat de ontwikkeling van de E.D.G. en de Kolen- en Staalgemeenschap, die zijn naam draagt, in snel tempo zal leiden naar een Verenigd Europa. Achtereenvolgens werden de vól gende documenten ondertekend: 1. het" E.D.G van 131 artikelen; 2. een militair .protocol; 3. een financieel protocol; 4. een protocol over Lu xemburg; 5. een protocol over de betrekkingen tussen de E.D.G. en de Nato; 6. een conventie over het, fi nanciële .beheer van de E.D.G.; 7. een verdrag tussen Groot-Brit tannië en de zes landen van dé E.D.G.;8. éen aanvullend protocol inhoudende' garanties, dat de landen van de E.D.G. de leden vap de Nato steun* zullen verlenen9. een proto col inhoudende 'garanties, dat leden van- 'de Nato aan leden van' de E.D.G steun zullen verlenen. Schuman npplaudlseerdé torn Eden, het- verdrag, van wederzijdse bijstand'./tussen Engeland .-err de E.D.G, tekende. Na' des ondertekening van het E.D.G.-verdrag hebben - Engeland en Amerika een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt; dat iedere ac tie tegen ..de integriteit of eenheid van de E.D.G." zal worden be schouwd. ,„als oqn .bedreiging, vair hun eigen veiligheid1', Voorts hebben Engeland en Ame rika verklaard, zoveel troepen pp het Europese vasteland, met inbe grip van West-Duitsland. te zullen houden als zij nodig achten voor de gemeenschappelijke verdediging van het Noord-Atlantische gebied. De veiligheid en welvaart van Berlijn cn bet handhaven van de positie der drie Westelijke mogend heden aldaar worden door Enge land, Frankrijk en Amerika luidens de verklaring beschouwd als essen tiële elementen voor de vrede van de vrije wereld. ïedere aanval op Berlijn zullen Frankrijk. Engeland en Amerika beschouwen als een aanval op hun eigen strijdkrachten, aldus de verklaring. Volgens tegelijk met de onder tekening van bet E.D.G.-verdrag in Bonn. gepubliceerde brieven van Adenauer aan de "Westelijke rege ringen verbindt West-Duitsland zïcb geen atoombommen of geleide pro jectielen met grote reikwijdte te zullen vervaardigen. Prins Charles flinks) en zijn zusje, prinses lAnne, de twee Britse ko ningskinderen, zijn net terug van een verjaardagsbezoekje aan hur. overgrootmoeder. Kóningin Marjj vierde haar85ste verjaardag op het Londsnsa Marlborough Houset TJMUDJEN. Vanmorgen om twee minuten voor negen meerde de logger „Neptimus"", de Katwijk 45,Verader commando van schipperH. Messe- maker, als eerste haringjager met 'véértien kantjes Hollandse Niéuwe in de IJmuidense vissershaven. Dat was het verrassende einde van de harlng- racc 1952. Verrassend, omdat tot hedenmorgen zes uur niemand iets van de bewegingen van dit schip afwist en ook vannacht nog Iedereen het oog gevestigd hield op drie andere jagers, waarvan de „Bcrtlna" uit Vlaardin- gen, de beste kansen scheen te maken. Op eigén risico en geheel buiten ARNHEM, Toen een 's Hee- renhergse winkelier enige tijd ge leden een foto. kocht van een hups meisje achter een kinderwa gen zal hjj nooit hebben gedacht daarover zó veel soesah te krijgen. Hij liet van het plaatje een folder maken voor een kinderwagen, die hij in de handel bracht. Een broer van het meisje zag de folder en waarschuwde zijn zusje. Deze stapte boos naar de winke lier, die de folder uit deetalage nam, Later plaatste de man een advertentie ift een dames-week blad en toen kwamen de poppen aap bet dansen. Het meisje diende een aanklacht in" wegens overtre- ding van de auteurswet. De Ter- borgse kantonrechter veroordeelde de winkelier tot-f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. De win^èliër nam. dit niet en gmg in hoger, beroep "bij' de Arn hemse .rechtbank, waar Dinsdag de officier van justitie vrijspraak vroeg. Het bleek, dat de fotograaf het meisje géén'toestemming had ge vraagd de foto. te maken, „maat: hij zou;'het wel met haar in orde wtnakeni*- Kennelijk ...heeft b ij he t niet gedaan. Toen het meisje bij de winkelier protesteerde gaf de man haar ook een zakspiegeltje en een serie foto's als schadeloosstel ling. Er zou verder niéts zijn gebeurd als niet wat later die advertentie in een dames.weekblód was ver schenen; - Officier: „Ik kan me voorstellen dat eennet meisje niet met een kinderwagen jn het openbaar te kijk wil worden gezet". Verdathte: „Maar dat is toch' het ideaal van ieder meisje!" i Officier; „Toch bent U aanspra kelijk voor die advertentie." Toen kwamen echter het spie geltje en de foto's op de proppen. En de officier vroeg het meisje, of 2ij_ die echt had gekregen. „Ja", zei zy. Officier: „Maar dan hebt U zich latèn stoppen en zo stilzwijgend toestemming gegeven." En daarin zag hy aanleiding vrijspraak tè vragen. -f De verdediger, was het uiteraard met de officier eens. Uitspraak over twee weken. SAN FRANCISCO. De Eend van zeelieden van de Pacific-kust hebben besloten* onmiddellijk in staking te gaan tegen particuliere scheepseigenaren aan, de Ameri kaanse" Westkust. De vakbond wènS^ bepaalde wijzigingen in de arbeids- contracten. medeweten van de rederij is de „Neptunus" piet de vangst van drie schepen drie kantjes van de KW 22, drie kantjes van de KW 65 en acht kantjes eigen vangst sinds gistermorgen, vijf uur vanaf 56.45 graden noorderbreedte naar IJmuï- den komen stomen. Geen enkel radiografisch bericht heeft de schipper hieromtrent, door gegeven., Hij üag ver voor de ande ren en legdevde 265 mijl die hem van de vaste wal scheidden met zijn 240 pk. motor af met een snelheid van ongeveer tien mijl. Zover bekend is het nog nooit eerder voorgekomen, dat een schip per er in geslaagd is zijn logger zonder dat iemand het merkte bis sen de anderen uit te krijgen om dan als eerste te arriveren. In IJmuiden wordt Messemaker dan ook al t.de geheimzinnige schipper" genoemd. Na aankomst van de „Neptunus" Werden de kantjes met gereedstaan de vrachtauto's naar de Katwijkse afslag vervoerd, waar ze onmiddel lijk werden geveild. De haring was van uitstekende kwaliteit.. Schipper Hendrik Messemaker heèft uit handen van de wethouder der gemeente. Velsen de zilveren legpenning oiitvangen, die jaarlijks voor de eerste haring wordt toege kend. Burgemeester mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop van Katwijk was een der eersten, die het dek van de fortuinlijkelogger betrad om. de schipper geluk, te wensen. Inmiddels is thans, dok de Vlaar- dingse „Bertiha" voor de pieren van IJmuiden aangekomen. De dóór deze logger binnengebrachte haring zou nog hedenmiddag in Vlaardin- gen worden geveild. WASHINGTON, Senator Ro bert Taft heeft in de eerste ronde van de strijd om; de,38 "republi keinse 'afgevaardigden voor Texas naar de partijconventie' een grote, overwinning op. generaal Eisen hower behaald. Het "republikeinse congres van., de staatConnecticut heelt- echter vertegenwoordigers naar de natio nale conventie aangewezen, die ge neraal Eisenhower steunen. Hier werd geen der ^aanhangers van senator Taft gekozen. BERLIJN. Een .niemandsland" van een uur gaans breed zal voortaan Oost-Duiisland van West-Duitsland scheiden. Daartoe worden bomen ge rooid en alle werken verricht, welke wijzen op het snoeren van een ge wapende gordel om Oost-Duttsland. Ook langs de Oostzee zal een ebrook niemandsland worden geschapen. Voor het betreden van dit gebied, is een speciale vergunning van de volkspolitie nodig. Bovendien wordt het ver keer tussen Oost- en West-Duitsland belemmerd doordat een-Oost-Dnitse vergunning voor grensoverschrijding geëist wordt. Tot de verdere maatregelen, die Dinsdag door Oost-Duits!and wer den genomen, behoren: 1. Alle telefoonverbindingen tus sen Oost- en West-Berlijn zijn ver broken. 2. De telefoon- en telexverbin dingen tussen Oost- en West-Duits land werden tot één verbinding 'voor elk beperkt. 3.. De patrouillediensten vart de Westelijke geallieerde militaire po litie werden niet meer toegelaten op de 160 km lange autoweg tus sen West-Berlijn en West-Duits land. Prof. Reuter, burgemeester van West-Berlijn, verklaarde tegenover Generaal Eisenhower (rechts) ver welkomt zijn opvolger generaal- Rldgwaxj bij zijn aankomst in Pa rijs. Generaal Ridgway zal het commando op zich nemen', van de Atlantische strijdkrachten in Eu ropa. Rechts minister van .Defen- sie, Pleveif.. AMSTERDAM. De handel op de effectenbeurs Is vandaag hervat, op grond van toezeggingen door de minister van Financiën gedaan, aldus heeft het bestuur van de Vereniging voor de Effectenhandel medegedeeld. Deze' toezeggingen put het bestuur uit een, ministeriële brief van Maan dag j.l„ waarin het besluit van 20 Mei tot staking der dagelijkse notering, neerkomend op de sluiting van de beurs, door de regering in hoge mate wordt afgekeurd. Deze sluiting behoort tot de uitsluitende competentie van de minister. Deze wijst er op, öat evenzeer als het openen en sluiten van de beurs het vaststellen van de dagelijkse notering een zaak van algemeen belang is, die niet zonder meer aan de vereniging kan worden overgelaten. De regering stelt het bestunr ernstig in gebreke omdat het tot actie is over gegaan "zonder overleg met de regering. beurze zodanig hebben kunnen Indien dit overleg zou zijn ge voerd, zou .daarbij gebleken zijn, dat de regering voornemens is op korte «termijn een wet in te die hén, waardoor de bedoeling van de wetgever in zake de handel in gecepossedeerde effecten wordt verduidelijkt. Bovendien wordt ge dacht aan het openen van cassatie- mogelijkheid ten opzichte van' uit spraken van de afdeling recht spraak van de Raad voor het Rechtsherstel. Als het bestuur zich biervan op de hoogte had gesteld, zou bet on getwijfeld de ongerustheid ter PARIJS. Generaal Ridgway is Dïnsdagmorgeu m Parijs aangekomen om in deze stad als opvolger van generaal Eisenhower het opperbevel over de geallieerde strijdkrachten op zich ie nemen. In totaal waren meer dan. 15000 man Franse politie en militairen in en om de stad op de been om eventuele communistische betogingen te verijdelen. Incidenten van enige betekenis hebben zïcb echter niet voorgedaan. Slechts enkele duizenden stonden langs de route, welke de nieuwe opperbevelhebber van het vlieg veld naar de Are de Triomphe reed, opgesteld. Dertig Franse bommenwerpers rikaanse voorlichtingsdienst bin- daverden boven het vliegveld toen het viermotorige vliegtuig met de •generaal aan boord op het vlieg veld neerstreek. Deeerste die Ridgway en zijn echtgenote op het vliegveld be groette, was de Franse minister van Defensie Bené Pleven. - Verder wa ren o.m. aanwezig veldmaarschalk Montgomery' en maarschalk Juin. Ridgway gaf als zijn mening te kennen, dat de Sowj et-Unie een aanval tegen West-Europa zou kun nen beginnen omdat zij daartoe het „aanzienlijke vermogen" bezit. Het Europese bondgenootschap kan naar de mening van Ridgway gebaseerd worden op dé geest der internationale samenwerking,die beproefd is op. het Koreaanse slag veld. Ridgway legde een grote krans by. het graf van. de Onbekende Soldaat. Meer dan vierduizend commu nistische demonstranten hebben Dinsdagavond geprobeerd éen mars naar het Amerikaanse consulaat in Bordeaux fé organiseren," maar zij werden door een politiëcordon te gengehouden. De demonstranten sloegen toen een zijstraat in én drongen het gebouw yaa de Ame- Van Woensdagavond tot Donderdagavond: .Wielende bewolking ;met enkele buien. Ma tige tot 'krachtige- westelijke 'tot noord westelijke wind. Koud 29 Mei Zón op 4 u 28 in onder 20 ,tt' 46 m; Maan op 6 u 57 m on- derxfl ii 42 «m HET"WISER VAK VASMOBGEM 7 (1UR Max.temp Neersl. tation Weer Windro/s Gisteren in 24 u. Zw. bew. Z. 6 15 C 2 n Halfbew. Z.Z.W. 2 Goh. bew. N.W. 3 Edinburgh Licht bew. VI. 8 Gch. bew, XV, 5 KopenhagenKrgen Z- .10 16 Nevel Windstil 22 u Zw. bew. W.Z.W. 3 0 Geh. bew. Windstil 2i Berlijn 15 0,1 Nevel .Z.Z.XV. 5 Nevel Z.Z.XV. 4 14 4 Wenen Regenbul W.N.W. 4 15 4 nen, waar zij honderden documen ten en brochures uit de ramen' smeten. De Farijse politie heeft beslag gelegd op alle exemplaren van de communistische bladen „Humanité" en „Libération". De „Humanitè" spoorde allé communisten aan, een betoging'.tè houden tegèn de/komst reünie wensen bij te wonen, van generaal Ridgway. 'aanmelden. hebben temperen, dat van. een, besluit als thans helaas is genomenonmid-,. dellijk zou zijn afgezien. De rege ring doet dan ook een dringend, beroep op het bestuur om zijn be sluit onverwijld, in ie trekken. Het bestuur van zijn kant meent, dat bet in de uitspraak ten op zichte van. effecten uit Joods be zit. voldoende rechtvaardiging voor zijn houding vindt. Het heeft ti.l. op 16 Augustus 1951 de gevolgen van een dergelijke uitspraak na drukkelijk ter kennis van de mi nisters-van Financiën en'van Jus titie gebracht.. Als leden van de Ver. voor de Effectenhandel door, een rechterlijke 'uitspraak aanspra kelijk zouden worden gesteld voor de gevolgen van bet verhandelen van effecten uit Joods bezit, dan, schrijft het bestuur, „zal de voort zetting van de handel ter beurze van Amsterdam ook in dit geval niet langer verantwoord zijn." Dit geval deed zich naar de me ning van het bestuur thans voor en de minister had dus het geno men besluit kunnen verwachten, te meer omdat de minister de.maat regel en, welke bij eerder had 'toe gezegd, nog niet had genomen. verslaggevers: .„Twee rivalen "leg gen thans hun geladen revolvers op tafel. West-Berlijn verkeert; in de onaangename situatie, tussen hen te staan". Stadsfunctionarissen deelden me de, datwegtransportondernemïngett reeds op de Oost-Duitse maatrege len hadden gereageerd. Chauffeurs van vrachtauto's hadden van hun ondernemingen instructies gekre gen naar "West-Duitsland terug' te keren, „voordat het gordijn naar beneden kómt". De Westduitse grenspolitie meld de, dat de wachten aan de Ooste lijke zijde van de grens tussen Oost en West zeer versterkt waren. Sowj et-Russische eenheden ver sterkten de Oo'st-Dmtse plaatsen, op belangrijke grensovergangen- Een hoge West-Duitse woordvoer- der" noemde deze Sowjet-Russische versterkingen echter een routihe- aan gelegenheid, welke zich altijd voordoet, wanneer Sowj et-troepen de winterkwartieren verlaten -en zich naar oefengebieden begeven. De drie Westelijke militaire mis sies, die bij de Sowjet-contröle- commissie te Potsdam (ongeveer dertig km buiten Berlijn) geaccre diteerd zijn, kunnen niet meer met West-Berlijn telefoneren. Weste lijke functionarissen zeiden, dab:de missies gemakkelijk geïsoleerd zou den kunnen worden, wanneer .de Oost-Duitsers zouden weigeren cón- vooien met goéderen uit West-Ber-" lijn toe te laten. In September reünie van Engelandvaarders DEN HAAC. Het „Comité Keil- nie Engelandvaarders", waarvan mr H. P. Linthorst Homan, commissaris der Koningin in Friesland, voorzitter is, is voornemens in September weer een reünie te houden. De laatste reünie werd in 1949 gehouden. Se cretaris van het comité ïs de heer F. Th. J. van Rijn, Statensibgel 68c. Rotterdam, teL 81750. In verband met het feit. dat het beschikbare adressenmateriaal verouderd is, is 't wenselijk, dat degenen, die deze zich BUSSUM. De Nederlandse Televisie Stichting zal in Sep tem- ber de openingvan de Staten- Generaal uitzenden. De onderhan delingen -.over .filmmateriaal - van de ^Olympische Spelen ten be- hoeve van' dé televisie in/ Neder land zijn nóg. steeds gaande. De moeilijkheid is, dat de organisa toren' in Finland van dezé Olym piade alle filmrechten hebben ver kocht aan een Finse Filmmaat schappij, waarmee de Nederlandss Televisie Stichting dus thans op haar beurt tot overeenstemming moet zien te komen. Momenteel wordt' verder ernstig' de mogelijk heid onderzocht of het technisch mogelijk zalzijn van de Engelse Kroningsfeesten een directe tele visiereportage naar Nederland te verzorgen. BRUSSEL. Sinds enige dagen ligt in verscheidene sc,heepsherstel- Imgsbedrüven te Antwerpen, het werk Stü, omdat 7CO arbeiders te, gen hét advies van. hui» vakbomj in, zijn gaan staken. De vakbond, had reeds een ac- coord bereikt metde werkgevers over bepaalde voordelen met be trekking tot de lonen in de geest vèn de onlangs geslóten algemene overeenkomst tussen, de vertegen woordigers der vakbonden en de werkgeversorganisaties. De scheeps- herstellers waren echter met dit accoord; niet tevreden, en zijn plot seling een wilde staking begonnen* In afwachting van de afloop der opnieuw begonnen onderhandelin gen zijn diverse buitenlandse sche-' pen, die dringend reparatie behoe ven, naar Rotterdam gedirigeerd- DEN HAAG. Daartoe uitgenodigd door de beer Wendelaar (WD) heeft minister Staf Dinsdagmiddag in de Eerste Kamer gesproken over de ongelukken met straal jagers^ welke ons volk ook ln de afgelopen dagen weer hebben opgeschrikt. De bewindsman gaf te verstaan, dat deze onge lukken voor de regering een buitengewoon ernstig probleem vormen, waar voor zy gedurig een verklaring zoekt. De jongste ongevallen zullen als Iedere voorafgaande ramp nauwgezet worden onderzocht. Steeds wordt nagegaan waar de oorzaak kan hebben gelegen: bü het materieel, bij de geoefendheid of de toestand van de vlieger enz. Zelfs is enkele weken geleden aan een gezelschap van Internationale deskundigen verzocht, zich aa onderzoek, zonder voorbehoud, over mogelijke oorzaken nttte spreken. Ook deze deskundigen konden echter geen „rode draad" aanwijzen*-die alle ongelukben zou kunnen verklaren. Zelfs waren zü van mening, dat ln Nederland te hoge eisen van veiligheid werden 'gesteld. De minister betoogde, dat de straaljager voor een geoefend vlie ger geen extra-risico met zich brengt. Ook in andere landen doet zich echter het bezwaar gelden, dat de opbouw van de luchtmacht geschieden moet met" een groot aantal jonge vliegers. Ir Staf prees de „uitnemende jonge mensen" die voor de-opbouw van onze lucht macht zich 20 volledig 'inspannen. Hun overmaat aan energie vergt echter dat ze streng in de hand worden gehouden. Het lijkt soms wel of het risico niet afschrikt maar aantrekt. In dit verband wees de minister op de verant woordelijkheid van instructeurs en leerlingen. De- eersten moeten, voorlichting geven over alles wat zich kan voordoen; de leerlingen, moeten de instructies gestreng en. zonder voorbehoud opvolgen. Het laatste heeft wel eens te wensen, overgelaten, hetgeen ongelukken ten gevolge kon hébben. De rege ring is er voortdurend op be dacht om .de instructie-methoden te verbeteren. Zij overweegt ook een -verlenging van het dienstver band tot vijf k zes jaren, welke door gunstige voorwaarden wel licht mógelijk zal blijken, hetgeen de opleiding (het langduriger oefenen ïn squadron-verband) ten goede zou komen. Met het straal vliegtuig zal moeien worden voortgegaan. Zie verder pag.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1