Van een watertje, waar merakels veul vis zat Michel dry en het leed van de wereld Grote expositie gaat op 28 Juni open Meesterlijke prestatie van Bep van Amen RENAULT! KRABBELS VAN KRIS-KRASSER Er komt beweging in de Steigersgracht Sch ielandsh u is Kapt. Goedewaagen tot commodore benoemd Bijna vier millioen voor Rotterdam HONKBAL Rotterdam en Antwerpen treffen elkaar op Sparta-terrein POSTZEGEL BESTAAT 100 JAAR Prins Bernhard verricht opening Nieuwe brug V J In partij tegen Barzilay AMVJ-gebouw in Mauritsweg KREISEL AUTOM. BEDR. N.V. WEIJERS AUTOM. BEQR. Automobielbedrijf UNIQUE Zaterdag 31 Mei 1952 In. de Rotterdamse Kunstkring exposeert tot 23 Juni a.s. de jon ge Franse kunstenaar Miehei Ciry, niet he lemaal een onbekende voor ons, want hij ex poseerde enkele jaren geleden in Boymaits. Vergeleken met toen. heeft zijn werk een grote wijziging onder gaan; het heeft een sterke religieuze in slag gekregen. Beziet men de vele grote tekeningen in O-I. inkt. dan krijgt men het gevoel dat in Ciry iets van de pri mitieve Middeleeuwer is ontwaakt op wie het lijden van Chris tus zulk een diepe in druk heeft gemaakt dat hy onophoudelijk wordt gedrongen van dit lijden te getuigen. In een nerveuze lijn- voering tekent hij Je zus in Emmaiis en aan het kruishout, de ge hoonde en de gegesel de Christus, Mater do lorosa, de Maagd Franciscus enz., een beeldengalerij van Christeluke lijdzaam heid. Maar al deze figuren en bijbel se voorstellingen zijn door Ciry getransponeerd in het heden, zijn twintigste eeuwse mensen gewor den en in de Christus of de Mater dolorosa herkennen wij de man en de vrouw uit het volk van nu, in hun lijden manifesteert zich de angst, de pijn en het mateloze ver driet van de door oorlogen bedreig de 20ste eeuwer. In het onheilspel lende zwart van de inkt roept hij de sfeer op van de dreiging; daar uit maken de gezichten zich los, gezichten waarin steeds is getracht de uitdrukking van schuldeloosheid te bewaren. Ciry, zo mag men uit dit verhevigde religieuze besef af leiden, vecht om de wereld voor ontmenselijking te behoeden. Hij toont zfch een vaardig teke naar, die door zijn fijnbesnaarde natuur in staat wordt gesteld meer te geven dan alleen maar de uiter lijke schijn der dingen. In het bo venzaaltje hangen de tekeningen die hij in Amsterdam, Rotterdam, IJmuiden en m de provincie maak te. Dan is het verrassend hoe uit stekend Ciry de sfeer van het Hol landse stadsgezicht heeft aange voeld, hoe hij met weinig middelen een haven breed en met hoge, be wolkte luchten op papier zet, met Franse ogen gezien en even de her innering opwekkend aan Jong- Kind, maar van een dichterlijkheid, die benijdenswaardig is. In het Schielandshuis heeft de Aid Rotterdam van het Nederlands Kunstverbond een tentoonstelling ingericht met het doel dat er zo veel mogelijk schilderijen zullen worden verkocht. Met het oog hier op zijn de prijzen aan de billijke kant gehouden. Het zijn niet alleen grote schil ders die het penseel hanteren, maar zelfs met deze reserve, die bijna voor elke groepstentoonstelling geldt, zijn er toch veel aantrekke lijke schilderijen te bewonderen, daarnaast gouaches, tekeningen en enkele kleine plastieken; van Dolf Henkes, die met oud en nieuw werk goed voor de dag komt, een voortreffelijke serie tekeningen, die hij „De geheimen van de rozen krans"" heeft genoemd. Zo'n „IJsco- karretje" van Jan van Heel, een „Duinrand" v;n Cornells van Leeu wen of „Strand bij Terschelling" van Marius Richters geven aan de ze expositie het nodige karakter, dat overigens op verdienstelijke wijze wordt aangevuld met werk van Louis van Roose, Quirijn van Tiel, W. Elenbass, Jan Be'emer cn Ed. van Zanden. Meer op het effect berekend zijn twee doeken van J, H. van leperen, terwijl wij ook van J. H. Timmer wel beter gewend zijn. Verder, om ons tot enkele na men te beperken, werk uit een vroege periode van W. van Ileus- den en frisse doekjes van C. Fran« se, W- Westbroek en Jan Burger hout. Hopelijk noodt het zien tege lijk tot kopen! Kapitein C. C. Goedewaagen te Den Haag, gezagvoerder van het motorschip „Willem Ruys", is met ingang van vandaag tevens benoemd tot commodore van de vloot van de Kon. Rotterdamsche Lloyd. Hem is het recht verleend de commodore- vlag op zijn schip te voeren. De oud ste dienstdoende gezagvoerder van een rederij, die tevens het comman do voert op het vlaggeschip van zijn maatschappij kan tot commodore van de vloot worden benoemd. Daar de vorige gezagvoerder van de „Wil lem Ruys", kapitein G. H. Visser, die op 21 Mei ji. van zijn laatste reis als zodanig terug keerde om een wal-functie bij de Lloyd te aan vaarden, geen commodore van de vloot kon zijn, omdat hij niet de oudste gezagvoerder was, is de „Wil lem Ruys" vandaag voor- het eerst na drie jaren met de commodore- vlag van de achtermast uit de Rot terdamss haven vertrokken. Michel Ciry: Jezus neemt afscheid van Maria. Record-collecte De opbrengst van de collecte ten bate van de „Mr J. P. van Royen- stichting" (herstellingsoord voor kunstenaars) op Dinsdag 27 Mei j.l. i in de Rotterdamse Schouwburg ge- houden, heeft alle verwachtingen j overtroffen. De gemiddelde opbrengst in an- dere steden van ons land bedroeg 200,—; Amsterdam spande de kroon met 250.De opbrengst in Rotterdam bedroeg bijna het dub bele, n.l. 432, Nat. Woningbouwlening Bij de nationale leningen woning bouw 1952 van de N.V, Bank voor Nederlandse Gemeenten was het voor de inschrijvers mogelijk voor keur te kennen te geven voor de besteding van de gelden in een be paalde gemeente. Uit de opbrengst van deze lenin gen is thans aan de gemeente Rot terdam een totaal bedrag toegewe zen van 3.809.900.—Hoewel nog na-komende opgaven kunnenwor den verwacht, zal daardoor dit eind cijfer toch niet in betekenende ma te worden beïnvloed. De hoofdschotel voor de honkballers Is In dit weekend ongetwijfeld de wedstrijd Rotterdam—Antwerpen, die Tweede Pinksterdag op het Sparta- terrein wordt gespeeld. De inzet van deze jaarlijks te spelen wedstrijden is de fraaie Maas en Schelde wisselbeker- De eerste ontmoeting, die in 1950 te Antwerpen plaats vond, leverde een 18-—12 overwinning voor de Sinjoren op. Enk-de maanden later echter toonde Rotterdam zich de sterkste, zodat de beker voor een jaar in Rotterdams bezit kwam. Ook In het daaropvolgende jaar, waarin slechts één wedstrijd gespeeld werd, Faillissement gaat niet door In ons blad van Donderdag meld den wij, dat op 28 Mei het faillisse ment van H. A. Hoepel, Vissersdijk 62, Heenvliet is uitgesproken. Nu bereikte ons van de civiele griffie van de Rotterdamse rechtbank het bericht, dat dit faillissement niet doorgaat. A LS er een nieuwe brug ge- za opend wordt de burge meester knipt het lint en een kind draagt bloemen aan dan is er feestelyJcbeid. "Wij hebben het nog kortgeleden in onzesnc! uitbreidende stad meegemaakt. Nijhoff, de dichter zegt in zijn vers, waar het ook gaat over de nieuwe brug bij Zaltbommel: twee overzijden, die eikaar vroe ger schenen te vermijden, wor den weer buren... Wat onbe reikbaar leekkomt samen. Het water, dat naar het liedje uit de Middeleeuwen, de twee konincks- kinderen te diep was, wordt overbrugd. V begrijpt, dat dit al les beeldspraak is. Vandaag aan de vooravond van Pinksteren magen wij de betekenis «<t» dat feest zien als de opening van een nieuwe brug. Het is het derde grote feest der kerk, maar het komt niet ach teraan. omdat Pasen en Kerst feest belangrijker zouden zijn. Wij konden by Christus niet ko men, nach bij zijn geboorte, noch bij zijn kruis en opstanding, als de Heilige Geest er niet was. Dat is de brug, die God zelf ge slagen heeft en op Pinksteren geopend. Daardoor is er verkeer mogelijk tussen U en God, tus sen u en uw medemensen. Er is geen verkeersstremming meer mocrelijk. Kom over die brug. F. OBERMAN. (Van een onzer verslaggevers), DEN HAAG. De eerste uit gifte van een postzegel in Neder land, honderd jaar geleden, zal P.T.T. duidelUk memoreren, eens deels door de uitgifte van een serie postzegels in twee uitvoerin gen, anderdeels door een grote tentoonstelling in de Utrechtse Jaarbeursgebouwen, welke op 28 Juni door Prins Bernhard geopend zal worden. Hoewel voor de hand zou liggen, dat de tentoonstelling geheel op de postzegel gericht zou worden, heeft de PTT tot kern van de tentoon stelling gekozen de ontwikkeling van het postbedrijf en daarbij de betekenis van de postzegel in dat geheel. Niettemin komen de philatelisten volkomen aan hun treK. Vele bui tenlandse instellingen en personen hebben hun deelneming toege zegd. De Koningin van Engeland zal een inzending sturen, ook de Amerikaanse kardinaal Spell- man, een fanatiek verzamelaar, heeft zijn medewerking toegezegd. Negenhonderd uitstalramen zijn nodig om al die postzegels, die een waarde van vele mfllinencn ver tegenwoordigen uit te stallen. Op 28 Juni zullen de genodigden voor de opening van deze ITEP (Internationale Tentoonstelling Eeuwfeest Postzegel) zich eerst verzamelen in het postkantoor aan de Neude te Utrecht, In de hal zal een gedenk plaat, aangeboden door de Utrecht se Vereniging van Verzamelaars, worden onthuld. Het gezelschap begeeft zich daarna naar de Jaar beurs, waar Prins Bernhard de opening zal verrichten. De exposi tie blijft open tot en met 7 Juli. Ter gelegenheid van deze expo sitie zal PTT een speciale ITEP- zegel uitgeven in de waarden 2, 6, 10 en 20 cent. De serie is op alle kantoren verkrijgbaar. Op de tentoonstelling wordt dezelfde serie zegels in een andere kleur uitgegeven. Slechts op ver toon van een toegangsbewijs voor de tentoonstelling kan men één se rie krijgen. Verzamelaars, die zelf niet op de expositie kunnen komen, kun nen deze exclusieve serie bestellen bij de directeur van het postkan toor te Utrecht gedurende de pe riode waarin dè tentoonstelling wordt gehouden. Men moet dan echter voor een serie ook een toe gangsbewijs betalen, zodat men voor deze vier bijzondere zegels, die tezamen 38 cent waard zijn, f 1.38 moet overmaken. Desgewenst kan men de zegels gestempeld krijgen met een spe ciaal ITEF-stempel. Op de tentoonstelling wordt een door CEFIMA gemaakte film ver toond: „Honderd jaar postzegel". „Anti-Poedel" cadre 38j2 invitatie-toumooi CLUBLOKAAL „ANTI-POEDEL", Vrijdagavond. Alle voorgaande lof waardige prestaties In dit invltatie-toumool werden vanavond In de schaduw gesteld door Van Amen's recoröprestatle. Niet alleen completeerde by zyn opgave, 450 caramboles, in tien beurten, met een particulier moyen ne derhalve van 45.00(1), h|j begon tevens met een serie van hoven 100 en op het antwoord het de Maasstad-speler weer een serie boven 100 volgen. Derhalve begon deze party met drie series hoven 100 caramboles, een unieke prestatie! artij speelt, doch ingrjjke wedstrij- diep Naast onze hulde aan de winnaar van deze partij, Bep van Amen, willen wij een woord van hulde aan Jacques Barzilay niet achter wege laten! Hoe vaak ziet men het immers met, dat een speler, die direct een grote "hlerstand moet wegwerken (on- mige kans op succes te hebben) gedeprimeerd is en de moed tot in de schoenen zinkt. Barzilay, die (wy hebben het reeds eerder betoogd) technisch In de oorspronkelijke plannen van de bouw van het AMJV-gebouw met hotel-accommodatie had men dit geprojecteerd achter het. win kel-centrum naby het Raadhuis plein. De ligging aldaar acht men bij nader inzien met zo gunstig en daarom zijn de plannen zodanig ge wijzigd, dat het pand nu aan de Mauritsweg waar (ter plaatse nu het circus staat) wordt opgetrokken. Wanneer men met de bouw zal be ginnen, kan nog met met dekerhead worden medegedeeld; dit is afhan kelijk van de financiële besprekin gen. Lloyd-kapel musiceert in Zwolle De ruim 60 leden van de harmo niekapel van de Koninklijke Rat- terdamsche Lloyd zullen, vergezeld van hun echtgenoten, met hun mu ziekinstrumenten. uniformen en vaandel, de Pinksterdagen doorbren gen in het vacanüeoord van de Lloyd „Heidebad"te Epe, zij het dan niet geheel „werkeloos". Zaterdag avond zullen zij namelijk na een muzikale mars door de binnenstad concerteren op het grote kerkplein te Zwolle. Op de 2e Pinksterdag zul- len zij zich ook in het dorp Epe muzikaal niet onbetuigd laten. een uitstekende partij zeer vaak m belangri. den zijn aanhang diep teleurstelt, vond vanavond het juiste antwoord op de openingsserie 127. Het was 111 en evenals de voorgaande ontijdig afgebroken op een vast liggende (niet van acquit genomen) bal. Toen het antwoord van Van Amen op deze zeer te waarderen verrichting opnieuw boven de hon derd steeg, nl. tot 135, en Barzilay hier niet een dergelijke grote serie tegenover kon stellen, had eerstge noemde een morele voorsprong, die hij tot winst van de partij wist te realiseren. In de 10e beurt maakte hij de 450 vol en verbeterde daar mede het gisteravond gevestigde tournooirecord particulier moyenne van 32.14 tot 45.00. Bovendien even aarde htj de prestatie van twee series boven 100 in één partij (en nog wel achter elkaar!) en heeft bovendien de hoogste serie (155) op zijn naam staan. Dat door deze opeenvolgende tot optimisme stem mende resultaten de ontmoeting tussen Van Lieshout en Van Amen die hopelijk tot de laatste ronde wordt bewaard! met belangstel ling wordt tegemoetgezïen, behoeft wel geen nader betoog. Ondertussen was Barzilay niet helemaal gedeprimeerd en bleef in ieder geval, trots het missen van de nastoot, nog boven 20.00 gemid delde. In de party KerkmansVan Hoft legde eerstgenoemde met een serie van 85 in de 22e beurt de basis voor zijn zege Evenals de ontmoeting BoersmaBornkamp was ook de laatste van de avond, De BruinOosthoek, van bedui dend minder gehalte. De uitslagen waren: bleef Rotterdam in de meerderheid en wel met 19—9. Dit jaar zullen de Antwerpena ren dus wel alles in het werk stél len om de beker mee naar huis te kunnen nemen, zodat ze met een sterk negental in het veld zullen komen. Deze wedstrijd zal echter geen stagnatie in het competitie-pro gramma veroorzaken, Hieronder volgt de verwachting over het ver loop daarvan. Ovcrgangsklas. Sparta, dat zich Zondag jl, zo kranig hersteld heeft door een overwinning op het toen nog ongeslagen H.C.K. gaat Zater dag de moeilijke uitwedstrijd tegen Ajax tegemoet. Ajax heeft met vier gewonnen wedstrijden de leiding en daar het bovendien het voordeel heeft van een thuiswedstrijd, lijkt het de beste papieren voor een overwinning te hebben. Slagen de Spartanen er echter in hun vorm van verleden jaar te benaderen, dan zijn zij niet bij voorbaat kans loos. 2e klas. Neptunus, dat nog steeds puntloos is, ontvangt Zaterdag om 4 uur RCH 2, dat ook nog slechts één van de vier wedstrijden gewon nen heeft. Nu moet toch de moge lijkheid voor de Drietanders aan wezig zijn om de eerste zege te be halen. RFC, dat het dit jaar met een verzwakte ploeg kranig doet, krijgt het heel wat moeilijker. Het krijgt namelijk om 4 uur het on geslagen Schoten 3 op bezoek, dat algemeen geacht wordt het sterk ste team van deze afdeling te zijn. Vanzelfsprekend zullen de Groen- witten hun uiterste best doen om door een overwinning met de lei ders gelijk te komen. Advertentie (I. M.) ïéédr meer dan 300.000 automobilisten profiteren van hun REN A ULT 4. Vraagt inlichtingen aan Calandplein 2 Den Haag, of aan Uw dichtstbijzijnd* dealer. Dealers voor ROTTERDAM en OMSTREKEN: Showroom: GROENENDAAL 23 TEL. 24751 Burg. Knappertlaan 2 - Schiedam Telefoon 68190—67100 Dealer voor Schiedam, Vlaardin- gen, Maassluis, Hoek van Holland, Naaldwijk ea het Westland, Kerkmans Van 't Hoft Boersma Bornkamp De Bruin Oosthoek Van Amen Barzilay 400 400 29 85 13.77 250 i 20 40 8.24 300 300 33 59 9.1 400 293 33 43 9.' 250 250 29 29 8.1 250 161 29 19 5J 450 450 10 135 45.( 400 206 10 111 20.60 j~^ E regen druilde. Jan Dobber, Muis en Kleine Nep zaten aan een tafeltje van 't welbekende Café De Zwaan en tuurden met balorige blikken door het raam naar de gestaag vallende motregen op de gras sprietjes en slablaadjes in het tuintje van Ja nus Iepelsga, de goedmoedige waard. In mijn eentje stond ik aan het biljart te spelen mét de Ivoren ballen, een bezigheid, die mij altijd byzonder aantrekt op sombere dagen wanneer de gehele natuur zich schijnt te verzetten tegen het geringe beetje pleizier dat men zich heeft voorgesteld. Dat geringe beetje pleizier bestond vandaag, de eerste Juni, uit het traditionele dagje uit onder leiding van de beproefde ama teur-hengelaar Jan Dobber. Verder dan de gelagkamer van De Zwaan waren wij op deze druilerige dag echter niet gekomen. Muis en Kleine Nep hadden gegronde bezwaren geuit zich aan de plas of in de polder te wagen zo lang liet niet droog wilde worden, nademaal Muis pas een griepje achter de smalle rug had en Kleine Nep zich had gestoken in een gloed nieuwe zomerse pantalon van een opzichtige chocoladekleur, Bovendien herinnerden zij zich nog te goed het avontuur van vorig jaar toen ze in. het wrakke bootje van Gijs van dér Neut een nat pak hadden gehaald,., „Schei nou eindelijk es uit met die rotbaï- Ien," foeterde Jan Dobber plotseling. „Om de zenuwe te krijgen." Ik meldde mij plichtmatig bij het tafeltje. Jan Dobber keek me streng aan. „Ken je nou niet effe geduld hebbe tot 't droog is?" vroeg h|j. Ik hoefde niet te antwoorden, want Janus Iepelsga boog zich over de toog en zeurde: „Da s een regentje voor de hele dag. Daar doe je niks niemendal an. Ik zei gistere nog tegs m'n vrouw: dat wordt regen, zei ik, de rimrne- tiek kruipt in me botte. Dat liegt nooit, mense." „Allemaal flauwekul," baste Jan Dobber. „Wedden dat 't tegen twaalf uur opknapt?" Muis en Kleine Nep keken met een zuinig gezicht naar de grauwe hemel. Ze hadden er, zo te zien, een zwaar hoofd in. „Ik dacht dat 't niet gaf als je met regen ging vissen," zei ik. „Dit is best weer," prees Jan Dobber, „'t Is erg genoeg dat ik met die twee vérwende knaapjes rekening mot hou we." Kleine Nep, die juist het laatste restje koude koffie in zijn keelgat liet glijden, verslikte zich bijna van kwaadheid, maar net toen hij Jan Dobber stevig van repliek wilde dienen, klonk het belletje van de deur en trad olijk lonkend onze oude vrind Gijs van der Neut binnen. „Mogge," groette hij. En tot Janus Iepelsga: „Schenk es gauw zo'n kleintje in, daar is het nou net weer voor." De waard liet met routinegebaar het wqte'*- kleurige vocht in het glaasje vallen. Gijs nipte even, hief het glaasje tegen het licht om het vocht met een verlekkerd gezicht te bekijken en zorgde toen dat een deel er van in zijn mond terecht kwam. „Motte jullie niet visse?" vroeg hij. „Zeker," antwoordde Jan Dobber effen. „Ik weet een best viswatertje voor jullie," zei Gijs. ,Met stekelbaarsjes?" vroeg Jan Dobber schamper. „Met allés wat je maar wilt," zei Gijs te vreden. „Als je maar weet dat we niet van plan zijn met je boot te gaan." „Dat hoeft helegaar niet." „Waar is dat viswater?" „Tien minuten hier vandaan de polder in. Ik mag het eigenlijk niet zeggen, ?»e je, maar jullie komme toch maar eens in het jaar. D'r zit merakels veul vis." „Wat denken jullie er van?" vroeg Jan Dob ber aan ons."Ik zag dat hij de viskoorts kreeg. Zijn dikke- hoofd was vuurrood geworden. Muis en Kleine Nep zuchtter. eens. „Gaan," zei ik, „anders zitten we hier van nacht nog." „Tien minuten hier Vandaan," herhaalde Gijs. Jan Dobber hees zich al in zijn camouflage jas en greep "de hengel. De anderen volgden zijn voorbeeldaarzelend. Buiten druilde de regen. Janus Iepelsga, "staande voor café De Zwaan, keek ons na. Op aanwijzingvan Gijs klommen we over een hekje, dat ons toegang verleende tot sappig grasland. Inderdaad be reikten we na tien minuten een vrij brede tochtsloot, waarlangs knotwilgen stonden. Jan Dobber overzag als een veldheer het slagveld. „Een best slootje, jongens, dat zie ik zo. We moeten dat plekje onthouden. Ik heb eens m Zoeterwoude in net zo'n sloot gevist en had een kruiwagen nodig om de vangst weg te rijden. Kleine Nep, jij daar bij die knotwilg, dan zit je droog. Ik ga twintig meter verder," We maakten de hengels in orde en legden in. Toen Jan Dobber zich ver genoeg van ons had verwijderd, haalde Muis geheimzinnig een spel kaarten uit zijn zak. „Zwikken?" „Kom op," zei Kleine Nep gretig en hij wierp een bezorgde blik op zijn nieuwe panta lon, waaraan mest kleefde. „Zouden we dat wel doen?" vroeg ik. „Ten slotte zijn we hier gekomen om te vissen." „Kaarten en vissen," zei Muis opgewekt en hij begon ze te schudden. „Jullie schenden de eerste Juni," constateer de ik. „Straks gaan we biljarten," vergoelijkte Kleine Nep. Op dat ogenblik hoorden we een vervaar lijk geloei dal, bij nader inzien, niet van koeien afkomstig bleek, maar van Jan Dobber. We verstijfden van schrik, want daar, ongeveer vijftig meter verder, stond pen worstelende Jan Dobber, wiens trillende handen een kromge trokken hengel met de moed der wanhoop om klemden. „Hij heeft beet," zei Muis met een glazige blik in zijn ogen. „We moeten hem helpen." schreeuwde ik. „Hy kan het niet alleen af." Intussen begon Jan Dobber langs de tocht sloot te rennen. Zijn geweldige lichaam schokte als in krampen. Zo hard konden wij niet lopen of onze leider bleef ons voor. En toen gebeur de het. ïk weet nu nog niet of h|j struikelde dan wel dat de snoek, want het was een snoek, sterker was dan onze sterke Jan Dobber, maar op een gegeven ogenblik maakte hij een zweef vlucht, die een circusartist hem niet verbeterd zou hebben, en het einde van die zweefvlucht was de tochtsloot, Toen hij weer boven kwam, zat er kroos op zUit alpmootje. In mijn eentje stond ik aan het biljart te spelen met de ivoren ballen, een bezigheid, die mij altijd bijzonder aantrekt op sombere dagen wanneer de gehele natuur zich schijnt te ver zetten tegen het geringe beetje pleizier dat men zich heeft voorgesteld. Voor het raam zat Jan Dobber met geleende spullen van Janus Iepelsga. Bij de toog stonden Muis, Kleine Nep en Gijs van der Neut en zij dronken een waterkleuri g vocht uit zeer kleine glaasjes. „Heb ik 't niet gezegd" hoorde ik Gijs dro merig beweren. „D'r zit daar merakels veul vis." „Barst!" zei Jan Dobber. ANNEEK het mij gelukt om een vru uurtje te veroveren, dan breng ik dat door op de kaden van de Rotterdamse havens. Hoe heerl'jk is "het gieren van de lieren, het stampen van de machines en de geur van het graan. Dan word ik beklemd door het tempo van de havenarbeiders, die de taak van de zeelieden overnemen. "Wat doen die zeelieden wanneer hun schip rust plaats kiest aan de wal? Natuurlijk, ik weet wei zij hebben ook hun werk. Ik weet ook, dat er talrijke instellingen zijn die er voor zorgen, dat de zeeman z|jn vrije uren aan de wal gezellig door kan brengen. Nooit en dat is misschien erg op pervlakkig van mij heb ik de vraag gesteld: Kunnen die zpelieden de sport beoefenen, waar zij hun hart aan hebben gegeven? O, ja, de jongens van de Rijndam en de Statendam en misschien nog wel vele andere, hebben hun voetbal clubs. Ik heb dit keer echter meer het oog op de zeelieden, wier wieg niet in Nederland stond en ook op die zeelieden die een andere sport dan voetbal als de hunne verkozen. Hoe is het bijvoorbeeld met de Jan maat, die erg veel houdt van water polo? Kan hij terecht in Rotterdam? „Ja," zegt de R.Z. P.C., „deze knapen kunnen bij ons terecht", en dan volgt een heel verhaal over de Steigersgracht, waar vorig jaar be gonnen werd met waterpolo. Dat experiment werd een succes en men streeft er naar om dit jaar het suc ces nog groter te doen zijn. Om de lieden te stimuleren heeft men mooie plannen gemaakt. Het ligt in de bedoeling om in samenwerking met de Z.R.O. een kampioenschap voor Rotterdam uit te schrijven. Wanneer de inschrijvingen vlot binnen kom en, zal dat verspeeld worden tussen 15 Juli en 15 Augus tus. Ook dit jaar heeft men con tact gezocht met de Rotterdamse Gemeenschap. In het kader van de vacantiebesteding zal weer een tour- nooi worden georganiseerd. Met steun van hét bedrijfsleven en enige vooraanstaande burgers uit Rotter dam kon men overgaan tot de aan koop van een geluidsinstallatie. Die is vanzelfsprekend ontzettend belang rijk. Immers, men kan de toeschou wers die het spel nog niet geheel begrijpen, duidelijker dan met de megafoon, op de hoogte brengen. Ik twijfel er niet aan of er zal veel belangstelling zijn. Vorig jaar kwa men er in totaal 12.000 bezoekers, waarvan men er 75 verschalkte om donateur te worden. Ik hoop van harte dat de oogst dit jaar nog rijker mag zijn en dat het „Steigers- grachtfonds in oprichting" rijke vruchten mag plukken. De secretaris van „Transvalia" ge looft niet, dat de duiven zijn ver eniging rijk zullen maken. Daarom doet hij een beroep op de voetbal liefhebbers om op Tweede Pinkster dag te komen kijken naar de zeer belangrijke wedstrijd, die Transvalia speelt tegen DRL. Met lijn 2, 9 of bus W kunt u het terrein bereiken en aan de hoofdingang uw dubbeltje storten. TI geniet en Transvalia ont vangt wat geld om het terrein wat op te knappen. Ik vind het geen slechte ruil. Zal Hermes DVS? VAN watersport naar voetbal is eigenlijk een sprong terug. Die sprong maken we gaarne omdat Hermes-DVS de eer van ons dis trict in de landscompetltie op bij zonder waardige wijze hoog houdt Tweede Pinksterdag zal het moeten bewijzen, dat het als vaste regel heeft aangenomen om belangrijke wedstrijden met een 2—1-over- winning le beëindigen. Of ik de Schiedammers een kansje geef? Ja, zij hebben in vier zeer belangrijke wedstrijden bewezen, dat het moge lijk is om in de laatste nqinuten een overwinning te bevechten. Wil lem II is sterk, heel sterk. Toch geloof ik in een goed resultaat voor de blauw-witten. Ik geloof, de heer Van Krimpen hoopt. Worden we beiden tevreden gesteld dan zal volgende week het Stadion erg vol zijn. Nog meer voetbal TA E heer Kooij, secretaris van de ontspanningsvereniging ZAC uit Delfshaven schrijft me, dat het ge lukt is om de zomeravondcompetitie aan de Schiedamseweg op gang te krijgen. Dinsdagavond vindt de start plaats. Tot en met Vrijdagavond ia er een zeer aantrekkelijk program ma. Singelloop TA E 3 km Singelloop welke ieder A-'jaar door Pro Fatria wordt ge organiseerd zal dit jaar plaats vin den op Zaterdag 5 Juli. Zoals ge woonlijk is de Paroolbeker, bij de eerste groep in bezit van de Sparta- man F. M. v. d. Oever en bij de tweede groep in bezit van de heer P. Lomé, weer de wisselprijs. KNAU-leden zijn van deelneming uitgesloten, Kr|jg ik toestemming? Z? ESTE lezers krijg ik toestem- ■*-* ming van U om enkele regelen te gebruikendie een bijzonder fa miliair karakter dragen. U moet weten, ik heb een zoon. Het is een echte leuke jongen, maar zoals alle jongens is ook hij welleres ondeu gend. Daarom toil tte hem als lief hebbende vader een goede raad ge ven. Hier komt-le: Z(w)AM-OEA-knI Dat betekent: 't Ging over Dombi, maar 't was dom en niet bi. Wisselbeker 1941 Hoekendijk wint de eindstrijd Na spannend verlopen voorwed strijden. hadden zich voor de finale om de „wisselbeker 1941" geplaatst Hoekendijk, Hengelkamp, De Roo- ver en Slotboom. Deze werd deze week door de biljartvereniging WWW in haar clublokaal georgani seerd. Na de uitslagen op de eerste speelavond, die waren 130 41 Hoekendijk 130 De Roever 134 Slotboom 130 Men gel kamp 118 De Roover 131 134 Slotboom 130 118 3.17 2.21 47 2.76 47 1.70 38 3,52 3.10 waren nog diverse mogelijkheden aanwezig. Theorethisch was zélfs nog geen enkele deelnemer kans loos. Vrijdagavond werden de wed strijden voortgezet. Hoekendijk, die de eerste partij reeds had gewon nen, behaalde ook in de beide an dere de zege en werd aldus onbe dreigd winnaar, H|] was de enige, die de volle winst boekte, terwijl alle andere finalisten een partij wonnen en de beide andere (tegen - elkaar) verloren, zodat hun volgorde in de eindrangschikking via per centage-berekening moest worden vastgesteld. De laatste uitslagen waren: Hoekendijk Slotboom Meneelkamp De Roover Hoekendijk Mengelkamp 130 130 118 134 130 42 3.09 100 42 £39t 118 38 3.10 - 77 36 2.02 130 130 29 118 75 29 4.48 £58 Door al deze uitslagen werd de einduitslag: 1. Hoekendijk 2. Slotboom 3. Mengelkamp 4. De Roover 390 390 112 3.48 390 348 127 2.74 354 273 114 259 402 302 117 2.85

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7