Ike opent verkiezings campagne met critiek op Trum an en Taft Puistjes j Kansspel Aannemer beroofd van bedrag van f800.- Volwaardige filmindustrie nü in ons land mogelijk De wedloop tussen Taft en Eisenhower Britse hof rouw geëindigd, Londenseseasoningezet Hofmeester door tremmer dodelijk gewond Meer emigranten met de KLM naar Australië Vlissingen-Hoek: heen per boot, terug per trein GELEZEN Democraten zijn te lang aan de macht Yer werping beroep van croupiers gevorderd Overkoepelend orgaan voor openbaar onderwijs bepleit Lichte straf geëist tegen meisje, dat onder funeste invloed verkeerde Staatssecretaris Cals huldigt cineast Herman v. d. Horst (winnaar Cannesprijs) Carol Reed (van „The Third Man") door jarige Koningin geridderd Eisacht jaar gevangenisstraf en nooit meer een druppel drank Nieuwe film voor de luchtmacht Wimpeltochten om IJselmeer begonnen ALS GROTERE LOCKHEEDS ER ZIJN Perth eindpunt van nieuwe dienst SMALLE BEURS? TOCH EEN ZEEREIS! ÏÏS 'KM ATG in '53 geen vast bespeler van A'dams Stadsschouwburg f Mossadeq bij de Koningin Staalstaking in VS veroorzaakt werkloosheid Jehova's getuigen wenden zich tot de justitie l en gewogen Donderdag 5 Juni 1952 3 ABILENE. Generaal Elsenhower heeft reeds onmiddellijk b|J het begin ■van zijn persoonlijke campagne in de verkiezingsstrijd om het Amerikaanse -presidentschap de aanval geopend op zijn twee grootste tegenstanders: de democratische partij van Truman en zijn concurrent in de eigen republi keinse partij, Senator Taft, De weer tot burger geworden militair deed dit in zijn eerste, grote verkiezingsrede, welke hij uitsprak in zjjn woonplaats, het stadje Abilene in Kansas. Abilene, dat ongeveer 7000 Inwoners telt, was b\j deze gelegenheid overstroomd door vele duizenden aanhangers van Eisenhower, die uit alle de'en van de Staten, gewapend met spandoeken, met opschriften zoals „I like Ike", waren gekomen, om aan de rede van hun favoriet een Indrukwekkende achtergrond te geven. IDllfCllllllllllitlllLlfllïDEDllillliaifflaSGlDliilllllilllilimilffllïllllülliraiMüliia De aanval op de democraten cul mineerde in de zin: „Zij hebben het heft te lang in handen gehad." De recente corruptieschandalen in regeringskringen schreef Eisenho wer toe aan het feit, dat de de mocratische partij reeds zolang aan het bewind was. Dat ondermijnt de politieke gezondheid en leidt ten slotte tot politiek geknoei. Ook critiseerde Eisenhower de centralistische neigingen van het Truman-bewind, dat geleidelijk vele functies, welke aan de plaat selijke besturen behoren, had op geslorpt. Verder bood natuurlijk de niet zeer geslaagde strijd van de rege ring tegen de inflatie een welkom aanvalspunt. Inflatie, aldus Eisen hower, kan zelfs de vrije concur rentie vernietigen, die de onmis bare economische steun is vap de menselijke vrijheid. De nieuwe re gering zal tot esn van haar be langrijkste taken hebben, de infla tie tegen te gaati. In dit verband leverde Eisenhower ook critiek op de hoge belastingen, die volgens (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, De advocaat-ge neraal bij het Haagse Gerechtshof vroeg Woensdag verwerping van de beroepen, die twee-eD-twintig voor malige eibployé's van de speelclub „Aristo" uit Schevenmgen hadden ingesteld tegen de hun door de Haagse politierechter opgelegde von nissen. De straffen van deze crou piers, huipcroupiers, controleurs en tafelchefs varieerden van boetes van tachtig tot vijfhonderd gulden, met voorwaardelijke gevangenisstraffen van twee weken tot drie maanden. In hun verweer betoogden, de ap pellanten, dat de hun opgelegde straffen, m vergelijking tot die van de bestuursleden van de club, veel te hoog lagen. Ook werd aan gevoerd, dat de in Amsterdam opgelegde straffen aanzienlijk min der streng waren, dan die van de in de Residentie gewezen vonnissen. De president repliceerde hierop, dat hij, gezien de ernst van dit soort misdrijven, hoopte, dat de andere rechtsgebieden in de toekomst de vonnissen uit het Haagse gebied tot voorbeeld zouden nemen, In zijn zitting van 18 Juni zal het Hor arrest wijzen. AMSTERDAM. Op de 180ste algemene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, beeft de heer R. Roelfsema, bur gemeester der gemeente Hooge- zand-Sappemeer en lid van de Nutscommissie voor Onderwijs der maatschappij, gepleit voor de op richting van een1 overkoepelend orgaan, voor het openbaar en daar mee gelijk te stellen onderwijs Waarin gemeente-besturen, school besturen, onderwijs-organisaties, leraren van het V.H.M.O, leden bet-Nut en* afgevaardigden van grote bedrijven zitting zouden heb ben en dat advies zou kunnen uit brengen over wetstechnische kwes ties, onderwijsorganisatie, het ge bruik van film n radio, kortom allerlei kwesties die het openbaar Onderwijs betreffen. De openbare Ichool wordt bestuurd door de ge meenteraden, die, zoals spreker op merkte, niet altijd deskundig zijn Op onderwijsgebied. hem het initiatief gevaarlijk ver lammen. Anders echter dan Taft en hier begon de attaque op zijn par tijgenoot-concurrent verklaarde Eisenhower zich een tegenstander van grote bezuinigingen Dp hel militaire hulpprogram voor het buitenland. Eisenhower verdedig de deze hulp, door op het succes ervan te wijzen: belangrijke ge bieden zijn aan het communisme onthouden en krachtige geallieer den zijn aan Amerika in de ideo logische wereldoorlog gebonden Wel noemde hij de huidige uitga ven tóp-uitgaven en meende hij een vermindering daarvan te kun nen verwachten, zonder dat het uiteindelijk doel daardoor teloor zou gaan. Ten slotte bepleitte Eisenhower een politiek, die de Amerikanen zou brengen tot een grotere eens gezindheid, welke nodig is om de bijna bovenmenselijke "problemen van deze tijd op te lossen. Er moet een klimaat van „goodwill" cn van waardering van goed burgerschap worden geschapen. „Dan kan niets", zo besloot Eisenhower, „ons volk angst inboezemen of er on der krijgen. Ik geloof in de toe komst van Amerika". Prof. v. d. Brink voor radio in Canada geïnterviewd HILVERSUM. De Nederlandse sec tie van de Canadese radio-omroep zal Vrijdag a Juni van kwart over zeven tot kwart v<*r acht (Ned, tijd) een in terview uitzenden met minister Van den Brink, naar aanleiding van de ope ning van de Jaarbeurs in Toronto. Golf lengten. 16.84 en 19.58 meter. De K.RO zal een samenvatting van de uitzending geven Zondag 8 Juni van 19.45 tot 19.52 uur over Hilversum I. Advertentie (LM.) Gunstige wisselkoersen tijdens Olympische Spelen HELSINKI De bank van Fin- land heeft gunstige wisselkoersen bekendgemaakt, die zullen gelden voor hen. die tijdens de Olympische Spelen een bezoek aan Finland brengen. De Nederlandse gulden werd daarbij gelijkgesteld aan 86 Finse marken De normale koers is 61 Finse marken De gunstige wis selkoersen zullen alleen geldig zijn voor de duur van de Olympische Spelen. AMSTERDAM. De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag de zaak behandeld tegen een 19-jarig meisje uit Soest, dat er van wordt beschuldigd een Zaanse aannemer in de hoofdstad van een portefeuille met 890.te hebben beroofd. De Officier van Justitie eiste tegen de verdachte, dfe te genover de politie een bekentenis heeft afgelegd, maar deze later herriep en ook op de zitting haar onschuld volhield, een gevangenisstraf van 1Z maan den met aftrek, waarvan acht maanden voorwaardelijk, omdat liji de om standigheid in aanmerking wilde nemen, dat naar zijn mening de moeder van het meisje een funeste Invloed op haar dochter had uitgeoefened. De gedupeerde, 28 jaar oud, ver klaarde als getuige, dat hij het meisje, met een echtpaar, waarmede zij bevriend was, in een café op de Nxeuwendijk ontmoette, dat hij daar kwistig rondjes gaf en dat hij na sluitingstijd het feest met het meis je, de caféhouder, de buffetjuffrouw en de kellner in de woning van de caféhouder had voortgezet. In be schonken toestand was hij tenslotte DEN HAAG. „De resultaten die uw werk op het filmfestival in Cannes heeft gehadzijn van dien aard, dat wij op de ingeslagen weg mof ten voortgaan om de wereld te Economisch congres over Benelux in Luxemburg BRUSSEL Zaterdag en Zondag organiseert het Luxemburgse Bene- lüx-comité in de hoofdstad van het iroothertogdom het zesde economi- icbe Beneluxcongres, waar vooraan- ttaande sprekers uit de drie landen wet woord zullen voeren. Van Nederlandse zbde zön dit prof. dr G. M, Verrijn Stuart, directeur van de J.msterdamsche Bank en de heer D, iftoemers, directeur van het wetensehap- Btelljk bureau van het N.V.V.. Vandaag komt, eveneens te Luxem burg, de permanente contact-commissie var hoge ambtenaren der departementen van Buitenlandse Zaken van de drie landen bijeen. E33, (Van onze correspondent) LONDEN, Sinds Pinksteren is de hofrouw geëindigd, en deze week zet de Londense Season" met volle kracht in. Gisteren opende de ko ningin het jaarlijkse „Royal Tourna ment" in Earls Court een reeks van vertoningen en behendigheids- wedstrijden van vloot, leger en luchtmacht, die tot 21 Juli voort zullen duren. En vandaag, op haar officiële verjaardag, (de echte is op 10 Juni), neemt zij op het plein van de Horse Guards de jaarlijkse para de van de garderegimenten af. Weken en maanden wordt er voor deze vaandelparade, die „trooping the colour" heet, geoefend, de laatste AMSTERDAM, Aan boord van de ..Hecuba" van de KNSM hoorden leden van de bemanning op 16 October 1951, terwijl het schip zich tussen de Zuid-Amerikaanse havens Manta en Esmeraldas bevond, de hofmeester Kerkhof luid gillen. Even later vonden z|j hem, badend In zijn bloed, in de gang van z|jn hut Intussen kwam de 23-jarige tremmer M. M. uit IJrau den huilend de hut van de eerste machinist binnenlopen en zei: „Ut heb de hofmeester doodgestoken". Kerkhof overleed 28 October 1951 aan zijn verwondingen in het hospitaal van Esmeraldas. z Woensdag stond de tremmer in de verdachtonbank van de Amster damse rechtbank. In een psychia trisch rapport kwamen twee des kundigen tot de conclusie, dat M. sterk verminderd toerekeningsvat baar was en zijn daad heeft ver richt tijdens een pathologische roes. Een olieman, als getuige a dechar ge gehoord, Verklaarde dat de ver dachte tijdens de vorige reis over boord was gesprongen, nadat hij de kapitein een gefantaseerd verhaal had gedaan van het overlijden van zijn moeder. De hofmeester, die na de aanval van M. door de kapitein was gehoord, kon geen motief voor de daad noemen De officier van justitie meende, dat het motief moet zijn geweest, dat de hofmeester zich streng aan de voorschriften hield wat betreft de distributie van sterke drank We gens doodslag eiste hij ten slotte acht iaar gevangenisstraf met af trek en voorwaardelijke ter be schikking stelling van de regering, met de voorwaarde.dat verdachte zich bs ziin vrijlating onder toezfcht zal stellen van een medisch consultatie bureau voor alcoholisme „Want" zo zei de officier, „hjj mag nooft meer een druppel drank aanraken". De verdediger achtte de opzet tot doden b(J zijn cliënt niet aanwezig. Hij vroeg de rechtbank een aanmer kelijk lagere straf op te leggen, bijvoorbeeld een jaar met onder toezicht stelling. Uitspraak 18 Juni. DEN HAAG. De Luchtmacht heeft, na het gereedkomen van de film „Vleugels over Nederland'1 aan Polygoon-Profilti opdracht voor een tweede film: „Mannen Overall" gegeven. De chef lucht machtstaf luitenant-generaal vlie ger I. A, Aler liet met „Vleugels over Nederland" een wervingsfilm maken, waarin in het bijzonder aandacht werd besteed aan de op leiding van het vliegend personeel. De nieuwe film, waarvan het sce nario door Karei Nort is geschre ven, vestigt de aandacht op de op leiding van het technische perso neel van de Luchtmacht. Joh. Blansjaar, die de opnamen maakte voor „Vleugels over Nederland", zal ook in „Mannen in Overall" de camera hanteren. maal zelfs meT subsituten voor de vorstelijke personen, waarbij het door mets te verstoren poiitiepaard „Winston", dat op deze dag weer de kozungm zal dragen, door een hof dame gereden werd. De achttiende eeuwse marsmanoeuvres, die op het betrekkelijk kleine vierkante plein worden uitgevoerd, zijn namelijk zo moeilijk en, ingewikkeld, dat alleen nauwgezette en herhaalde studie het schouwspel feilloos kan doen verlo pen. Hoogtepunten zijn daarbij al tijd. de mars en contra-mars van de verenigde muziekcorpsen van de vijf garderegimenten en het défilé in de langzame paradepas. Op deze officiële verjaardag is er ook altijd een lintjesregen. De eer ste minister van Ierland en Sir Duff Cooper, de voormalige Britse am bassadeur in. Parijs, werden in de Adelstand verheven. Zo ook het voormalige parlementslid generaal Sir George Jeffreys, die eens in 1893 Churchill's commanderende of ficier was. Bij deze onderscheidin gen zijn ook de wetenschappen en kunsten niet vergeten. De acteurs Michael Redgrave en Anthony Quayle worden commandeur m de orde van het Britse Empire en de filmregisseur Carol Reed ridder. De weduwe van Bevln kreeg de titel „Dame"- een equivalent voor het „Sir" voor de mannen. Wie wordt op 3 Juli te Chicago aangewezen als republikeins can- dïdaat voor het presidentschap? Dat zal wel op die dag zelf be slist worden, want, zoals ons overzicht laat zien, heeft bij de voorverkieztngen nog geen der twee grote favorieten de nodige meerderheid van B00 kiesman nen, die reeds thans de candi- daatsteUing "beker zou stellen achter zich kunnen krijgen. (Advertentie I. M.) laten zien, wat ons land op cine matografisch gebied hen bereiken." Zo prees Woensdagmiddag in een van de zalen van het ministerie van O.. K. en W. staatssecretaris mr J. M, L. Th. Cals, drie van de vier cineasten, die met hun docu mentaires op het filmfestival op merkelijke successen boekten. Her man van der Horst verwierf met zijn „Het schot is te boord" de eerste prijs, terwijl Max de Haas en Bert Haanstra met „Maskerage" ep „Fanta Rhei" medehiclpen om de goede naam van Nederland op dit gebied van de filmkunst hoog te houden. De staatssecretaris achtte, gezien de successen van de laatste jaren, het nemen van verstrekkende maat regelen, die kunnen leiden tot het 'eregeld verschijnen van grote Ne- Jerlandse speelfilms op dit ogen blik volkomen verantwoord. Een in terdepartementale commissie, die deze plannen ïn studie nam, beeft inmiddels reeds plannen uitgewerkt die, als de voortekenen niet bedrie gen, tot goede resultaten zullen, leiden. Alleen de economische be zwaren drukken neg zwaar. „Maar de goodwill, die gekweekt is door Uw werk zal ons een aan sporing zijn cm de-moeizame weg verder te gaan naar een volwaar dige Nederlandse filmindustrie,'* zei mr Cals. Aan het slot van deze kleine hul diging overhandigde de staatssecre taris aan Herman van der Horst de door hem gewonnen prijs, een schil derstuk, dat vergezeld ging vaneen oorkonde, met het meisje naar een hotelletje achter de Munt gewandeld, waar hij een kamer res»rveeide en het meis je zich onder valse naam liet in schrijven, Toen de aannemer drie uur later wakker werd was het meisje verdwenen en miste hij de portefeuille, die hij onder het kus sen had gelegd. Het meisje melde zich later vrij willig en bekende toen de porte feuille te hebben ontvreemd. Zij had het voorwerp in het toilet van de trein gegooid, nadat zij het geld er uit had gehaaid. Zq had er kle dingstukken voor haar moeder voor gekocht, die zij later in Soest aan de politie toonde. De moeder ont kende iets van de diefstal af te we ten en toen trok ook de dochter haar bekentenis in. Ter zitting ver klaarde zij, slechts te hebben be kend in de hoop weer vrijgelaten te worden. De officier van justitie achtte de beroving bewezen. Verdachte's raadsman meende, dat het bewijs alleen maar berustte op de inmid dels weer Ingetrokken bekentenis en merkte op, dat er diverse twij- felpunten zijn. Hij vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling van zijn cliente. Dit laatste werd door de rechtbank afgewezen. Uit spraak 18 Juni. Kamperen ie Putten Gd.) Nieuwe legesheffing word! voorgedragen ter goedkeuring DEN HAAG. Elke belemme ring van het kamperen, die niet noodzakelijk is in bet belang van de openbare orde. de zedelijkheid of de gezondheid, betekent een in breuk op het algemeen belang. Dit verklaren de ministers van Binn. Zaken en van O. K. en W. in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Nederhorst (PvdA) over de destijds sterk ge er itiseerde legesheffing te Putten (Geld.). Deze legesbeffing is in tussen op 10 April jj. gewijzigd en de ministers menen, dat er thans van een verkapte belastingheffing geen sprake is. Tegen de daarin opgenomen tarieven behoeft naar bet oordeel der ministers uit een oogpunt van karapeerbcleïd geen bezwaar te bestaan. De nieuwe verordening zal worden voorge dragen voor goedkeuring. Zuiver en ontsmet uw huid mei de hel de r vlo elb&re DJP J>. Da jeuk,t>ed«.art. de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest, GENEESMIDDEL TÊCEN HUIDAANDOENINGEN DEN HAAG De wimpeltochten om het IJselmeer voor fietsers, welke de ANW en de ANWB heb ben georganiseerd, zijn begonnen. Er blijkt veel belangstelling voor te zijn. De tocht leidt langs Amsterdam, Haarlem, Alkmaar, de Zuider2ee- steden, via de Afsluitdijk naar Friesland en van daar via Kampen en Giethoorn naar de Veluwekust, het nationale park „De Hoge Velu- we", Utrecht, Loosdrecht. de Vecht streek en hef Gooi. Men kan de tocht beginnen in Amsterdam, Arn hem, Utrecht en Zwolle. Deelne mers moeten zich op zes contróle- bureaux melden. Een groene wim pel wordt als souvenir uitgereikt. \J A een uurtje fietsen stapte ik J. V af Voor een kopje koffie in een landelijk café. Er zat een echtpaar aan een tafeltje naast het mijne en daar de man claimde dat we elkaar eens hadden ontmoet raak ten we in gesprek. De conversatie Hep over koek jes, nylonkousen. schouwburgbe zoek. Laurel en Hardy en Daphne du Maurier"Via haar leven sware werken kwamen wij te praat over slechte aanwendsels als het on matig gebruik van alcoholhouden de dranken, het verkeer me* min der fatsoenlijke vrouwen en het kansspel. De man bleek een ge ducht tegenstander van het dob belen. Hij gewaagde van vroeger levende volkeren, die hun vrou wen plachten te verspelen en ver klaarde grinnekend het te betreu ren dat daarop tegenwoordig geen kans meer bestond, een aardig heidje waarop zijn vrouw met een gemaakt lachje reageerde. Ibsen schoot me weer te binnen, maar ik bleef terzake en kwam met reisherinneringen aan Manie Car lo op de proppen, want ik ben daar eens geweest en schep er praag mee op, aangezien het in derdaad een heel eind weg is. De dikke luisterde geboeid en -pide: ..Afschuwelijk al dat gegok. Er moest de doodstraf op staan. Daar heb je bijvoorbeeld dat mis selijke spellelie dat „geef me eett kaart" heet. Daar zijn al heel wat mensen ongelukkig door gewor den". Geef me een kaart?" vroeg ik. ,JDat is mij onbekend". De man probeerde het mij uit te lengen, maar ik begreep het nietÓm het mij toch duidelijk te maken, bracht hij eert bundel kaarten te voorschijn. ,Jij bent de bank'*, zei hij. ,jZet een kwartje in, dan doe ik het ook". Gelukkig had ik er een: ik droeg mijn hele salaris bij me. ..Verdeel nou de kaarten", nep hij met Glinsterende ogen. „leder zes. Zo. Nou zeg ik: geef me een kaart". Ik bleef sullig ziften. „Toe nou", sprak Mj. tjEen kaart". Ik gaf er een en blijkbaar een hele mooie, want hij liet een schril gefluit horen en schreeuwde„Een poelek. Een poe lek ineens.'" Nu wierp hij de kaarten optafel. Er waren keurige plaatjes bij van koningen en dames. fNou betaal jij mij viermaal de inzet", zei hij en hij kield zijn hand op. Ik moest wel doorspe len. Hij had vog driemaal een poe lek. Ik daarentegen een zogenaamd Delfts Heertje, dat mij op twee maal de inzet recht gaf. Het ging dus blijkbaar eerlijk toe. Eindelijk borg de man de kaarten weg. Dat was nou: geef me een kaart", zei hij misnoegd. „Misselijk hè?" „Misselijk", sprak ik. Ik had zeuen gulden verloren, KRONKEL PERTH (Australië). De K.L.M., die sinds eind '51 eenmaal per week een passaglersdlenst Amsterdam Sydney onderhoudt, streeft er naar een groter aantal Nederlandse emi granten naar Australië en Nieuw Zeeland te vervoeren. Dit zou kun nen geschieden met het nieuwe ma terieel (Lockheed „Super Constelta- geleed De zee Is trans- den gehouden (je kan gestaan hebben. SSant m-oen maar die nooit weten) en de We hebben Walche- wnlk wfrot een donke- meeuwen, die al sche- ren eerst 0p het radar- re ^haduw^fek op het «nd om het achter- scherm gezien als een water. Dwars er door- schip de trip raeetna- fluorescerende Ujn op heen ploegt de „Konin- ketl- hRt matglas, later als gin Emma", een hel- Zo'a trip over zee is eei* rij kloeke duine« witte snor voor de boeg. eigenlijk het plezierig- roet nier en etaar een haar geheimzinnig-Stille ste onderdeel van een tood dak, dat zich bo- kielzog. een smalle rondreisje, dat Stoom- ve" de natuurlij se ce- strook zee waarop de vaart Maatschappij scherrmng mt bries geen vat schijnt „Zeeland", en Neder- we hebben de branding te hebben. Die heeft landse Spoorwegen sa- {IP bier tromvens ruimte men mogelijk maken WestkappeJse zeeu ering genoeg want zijn eerste voor landrotten, die best }e Pletter zien lopen en obstakels, dijken en eens een zeereis willen toert we Vlissmgens ha- duinen, rijn allang maken, maar er nooit ven binnenvoeren, heb- achter de horizon ver- toe komen, omdat een bRn wf ee.n kwartje in dwenen. We maken dus reis naar Engeland te- ee" circulet"ende hoed een heuse zeereis, al veel in de papieren zou gedaan ten behoeve van gaat het dan maar van lonen VlxssingcnHoek juffrouw, die ae Hoek van Holland naar van Holland, eenmaal deining ruet verdragen Vlissingen. Het is dan per boot en je hebt een kon e" mét de broodjes ook allemaal erg echt: interessant stuk Neder- fn e... ko.. ,ar het vertrek met wappe- land en een stuk Noord- kunstgebit prijs had ge rende zakdoeken, de zee gezien, welke Iaat- geven aan de zee. min of meer waterdich- ste de meesten onzer Heus, het is een pret' te papieren zakken, die alleen maar kennen tige tocht! tlons"). Deze vliegtuigen worden in de loop van 1953 verwacht. Mochten de pogingen van de K.L.M., om meer emigranten naar Australië en -Nieuw Zeeland te ver. voeren met succes worden bekroond dan zal, naast de wekelijkse pas- sagiersdienst op Sydqey, misschien drie keer per week met emigranten naar Perth worden gevlogen. Deze stad is als eindpunt van de emi- g rant end ienst gekozen, omdat de ervaring heeft geleerd dat de Ne derlandse landverhuizers in 't alge meen van daar uit betere kansen op werkgelegenheid hebben. Twee emi grantendiensten zouden worden doorgetrokken naar Nieuw Zeeland. Het aantal per jaar te vervoeren emigranten is uiteraard afhankelijk van de beschikbare ruimte. Zolang niet vaststaat wanneer de nieuwe „Super Constellations" arriveren en hoeveel er voor dit vervoer kunnen worden gebruikt, is een schatting moeilijk. AMSTEHDAM. Het Amster- dams Toneel Gezelschap heeft het gemeentebestuur medegedeeld, dat het zich na 31 Augustus 1953 zal terugtrekken als candidaat bespe ler van de Stadsschouwburg, De discussies in de gemeente raad, waarin op. de leiding van het A.T.G. veel critiek werd uitge oefend, hebben tot dit besluit ge leid. Zowel de artistieke als de za kelijke leiding zoüden er de voor keur aan hebben gegeven zich reeds thans terug te trekken. De reeds aangegane verplichtingen maakten dat echter onmogelijk, (De artistieke leiding van het A.T.G. wordt gevormd door Albert van Dalsum en A. Defresne; za kelijk leider is Jo Stemheim.) (Varx een onzer redacteuren) DEN HAAG. Onder applaus van een talrijk publiek stapte Woensdagmiddag de Perzische pre mier Mossadeq, monter en vief, zelfs ternauwernood ondersteund, het koninklijk paleis aan het Lange Voorhout binnen om Koningin Ju liana een beleefdheidsbezoek te brengen. De toeschouwers hadden kennelijk de verwachting, dat zij een glimp zouden kunnen opvangen van de Perzische tapijten, die Mos sadeq Hare Majesteit zou schenken. Kort voor vijven arriveerde de Koningin, gekleed in* een turquoise 'robe met een zilvervos; zij droeg een eenvoudig wit hoedje. Klokslag vijf uur reed Mossadeq voor, be geleid door de Perzische gezant in ons land. Ruim een half uur later trad hij opgewekt, met een glim lach op de lippen, naar buiten. Hij dankte uit zijn auto met een vriendelijk gebaar de applaudisse rende toeschouwers. PITTSBURGH. Het aantal werklozen als gevolg van de sta king van 650.000 arbeiders in de staalindustrie is heden tot 100.0CO gestegen. De meesten zijn mijn werkers en spoormannen. De erts schepen in de grote meren worden naar de havens geroepen. Als de staking voortduurt zullen tegen Zondag 200 vrachtschepen worden opgelegd en 7C39 varensgezellen met verlof worden gezonden. Aanklacht ingediend tegen aantal Venloënaars AMSTERDAM. Het (fenoot- schap „De Wachttoren" (Jehova's getuigen) heeft bij de justitie een aanklacht ingediend tegen een aan tal Venloënaars, die de bijeen komst op Eerste Pinksterdag heb ben verstoord. Bovendien is een civiele proce dure aanhangig gemaakt tegen de eigenaar van het Venlose hotel „Nationaal", wegens contractbreuk, Weken voor de bijeenkomst was nL een zaal gehuurd in dat hotel, doch enige tijd later deelde de eigenaar (VDe Wachttoren" mede, dat het hem, ondanks het afgeslo ten contract, onmogelijk was tij dens de Pinksterdagen zijn zaal aan de Jehova's getuigen ter be schikking te stellen. Nadien wendde men zich tot Spoorwegen, die een terrein Venlo te huur aanboden, waar een tent kon worden .geplaatst De samenkomst, daar gehouden, grotendeels onmogelijk gemaakt door het geschreeuw van rond dui zend jongemannen. WVWVVVVWVWWVWVWV j\jotre-t>ame de Char tres ral voor de moderne, door haast en machines bedreigde mens met slechts een open baring. maar ook een bedevaartoord naar zuivere, ongerepte schoonheid ble ven. De middeleeuwse kathedraal van Chartres. dat is zowel het mysterie van dLep religieus beleven als de jubel van wat door mensenhanden aan verheven kunst werd, gewrocht. Na eeuwenlange sluimering is de2e kunst herontdekt. Het gevolg hiervan is dat de reeds vrij omvangrijke literatuur over Chartres nog steeds met nieuwe studies en uit gaven wordt verrokt. In de reeks Ars Mundi van Uitgeverij Contact, Amster dam is thans van de hand van Prof. Dr. F. van der Neer een bijzonder fraai boekwerk verschenen met 89 foto's, waarvan 4 m kleur, van Hans Sibbe- lee 22.50. In zijn essay beschrijft prof, van der Meer allereerst de betekenis van de ka. thedraal en van „de school van Char tres". de oude kerk voor de brand 1194, met de gespaard, gebleven torens, de crypt, de westgevel met het onvergelö- keljjke Portail Royal en de drie oudste ramen Hierna volgt een besehrüvmg van de wonderbaar lp k snelle bouw tus sen 1194 en 1220. van de,ramen en. van het Zuider- en Noorderportaal met hun duizenden figuren. De kunatfotograaf Hans Sibbelee heeft er naar gestreefd het wezen van het unieke ensemble, dat Chartres is, uit te beelden: de architec tuurexterieur en interieur de sculpturen en de wereldberoemde ra- Deze foto's blinken uit door hun grote scherpte, ook door hun licht- en scha duwwerking, waardoor het essenttele van deze waarachtig tijdloze scheppin gen op een zeer knappe w«te tot itm recht Is gekomen. De tekst van prof: van der Meer is bevattelijk geschreven. Hij geeft er zich rekenschap van dat alles wat hij over deze prachtige ka thedraal zegt slechts bedoeld is als een samenvatting van wat ieder die de ka thedraal gaat zien of heeft gezien, dient te weten. En openhartig verklaart hij: „de eigenlijke zin van dit boek steek! in de afbeeldingen, waarin Sibbelee ge tracht heeft althans de hoofdmomenten van dit onvergetelijke monument, met name de kunstwerken uit de twaalfde en dertiende eeuw, vast te leggen." Daarin Is Sibbelee dan ook ten volle geslaagd 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3