Tegen Pieter Jan Bruin vier jaar met aftrek geëist Motie-kanon tegen minister In "t Veld niet afgevuurd Wel toerekeningsvatbaar maar een dromer Vier kazernementen uit grond gestampt Vuurzee in Nijmeegse papierfabriek Koning Talal niet meer in staat te regeren GELEZEN—s s Administratieve rompslomp is veel te groot Polen v raagt weer uitlevering van Men ten Miïlioenenwerk werd uitgevoerd zonder aanbesteding Mr Oud mag het bed verlaten Eerste Kamer keurt achteraf) aankoop Pander-gebouw goed Minister Lieftïnck overlegt met gedepossedeerden Let er op! Natuurazijn heeft deze dop! Twee afdelingen uitgebrand; ruim een ton schade Regentschapsraad blijft bewind voeren tot Hoessein 18 jaar is Componisten kregen opdrachten Ballet Lage Lauden gehalveerd en gewogen Di D Woensdag IX Juni 1952 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Een schrale, bleke jongeman, in een keurig blauw pak, nam gistermiddag plaats in de verdachten» bank van de vijfde kamer van de Amsterdamse rechtbank, 22 jaar oud, nauwelijks een man, ogenschijnlijk een wat verlegen slungelachtige jongen, maar die gisteren een stampvolle rechts zaal trok, Zijn naam is Pieter Jan Bruin, voormalig ambtenaar van Publieke Werken te Amsterdam, verdacht van verduiste ring van het fantastische bedrag van 113.000, waarmee bij naar Zuid-Frankrijk trok en daar na enkele maanden werd ge arresteerd, zonder dat echter het geld ooit werd teruggevonden. Piet Bruin blijft volhouden, dat het hem in een hotel in Tunis werd ontstolen. De verdachte antwoordt kort en> zakelijk, zonder aarzeling op de gebruikelijke vragen van de presi dent. Als getuigen werden gehoofd de directeur van het gemeentegiro- kantoor. de chef van de boekhou ding van het grondbedrijf van Pu blieke Werken, die vertelde aan verdachte het geld ter hand te heb ben gesteld met de opdracht bet op de rekening der gemeente bij het girokantoor te storten, cn voorts de kassier van het grondbedrijf, die bevestigde, dat het girokantoor in die tijd eenmaal per maand een af rekening van de diverse overschrij vingen aan de rekeninghouders ver zond. zodat de vermissing van het geld pas na het verdwijnen van ver dachte aan het licht was gekomen. Vervolgens werden als getuigen charge nog gehoord de plaatsver vangend directeur van het gemeente girokantoor en de hoofdinspecteur der centrale Recherche te Amster dam. De enige, die zich van dit alles niets leek aan te trekken was de verdachte, die stil, bijna roerloos, in het bankje zat cn nauwelijks geïnteresseerd voor zich uit staarde. In een psychiatrisch rapport stond, zo las de president voor, dat ver dachte toerekenbaar is. Uit dat onaanzienlijke rugzakje was het in zijn hotelkamer verdwe nen toen vevdachte de stad in was met 3DOO dollar op zak. Pieiter zei- de dit verhaal te geloven, omdat verdachte, die op 16 Mei vertrokken was. 12 dagen later naar Amsterdam teruggereisd is (toen was de ver duistering nog niet aan het licht ge komen). Hij kocht hier een sport- fiets en vertrok naar Marseille, om dat hij begreep, dat het delict spoe dig aan het licht zou komen De rapporteur der reclassering, aldus pleiter, achtte het onverantwoord, dat deze 22-jarige jongen door het grondbedrijf geheel alleen de straat werd opgezonden met bedragen van f 22.000.—, Clementie gevraagd Mr De Jong memoreerde tenslot te. dat verdachte thans maanden in voorarrest heeft doorgebracht, dat zijn strafblad nog schon is en dat hem reeds een extra straf is opgelegd: „de straf der onbegrensde publiciteit, die niet alleen voor hem fnuikend zal zijn in zijn verdere le ven. maar tevens nameloos leed over zijn ouders heeft gebracht" Hij besloot met clementie voor zijn dient te vragen In zijn laatste woord maakte ver dachte zijn vroegere collega's zijn verontschuldigingen over de last, die hij hun had bezorgd. De rechtbank zal uitspraak doen op 24 Juni a.s. Critiek op de pers Mr J. Hartsuiker, officier van jus titie. maakte in ziin requisitoir aan merking op de pers, die naar ziin mening in dc berichtgeving over deze verduistering te uitvoerig is geweest Hij besprak hoe verdachte in Mei van het vorig jaar 2 weken lang heeft gesimuleerd (bij liep ge durende die tijd met verbonden arm in een draagband) en besprak de détails, waarop verdachte met zorg er» overleg zijn van te voren be raamd plan heeft uitgevoerd De of ficier betwijfelde of bet? geld ver dachte in Tunis is ontstolen. Hij noemde verdachte „een dromer" en eiste een gevangenisstraf van 4 jaar met aftrek van het voorarrest. Mr J. de Jong, raadsman van ver dachte. zeide in zijn pleidooi te ge loven. dat, gezien- de grote nauw keurigheid. waarmede verdachte de verduistering heeft voorbereid, uit hem een goed ambtenaar had kun nen groeien.-.Ook. hij oefende critiek uit op de perf, ;Hy becritiseerde voorts het systeem bij het gemeente girokantoor, dat'; feilloos geacht werd. maar dat-Integendeel ..be trekkelijk gemakkelijk te bedrie gen was." Terug naar Amsterdam Pleiter deelde mede, dat zijn cliënt naar Zuid-Amerika wilde gaan en vertelde, dat verdachte het geld In een rugzakje hp meegeno men. Vervolg van jbag. I gestelde (biervoor genoemde) hef fingen, ten grondslag liggen moeten verdwijnen. 2e. De verschillen tussen begrip loon voor heffingen en loonbegrip voor loonbelasting moeten ten sterk ste beperkt worden; de meest voor komende verschillen die moeten blijven bestaan, kunnen worden ver werkt in een nieuwe loonbelastïng- -fi 'faarvan de loonbelasting on middellijk kan worden afgelezen. 3e. Unificatie van het begrip werknemer en werkgever. 4e. Betalingstermijnen moeten in overeenstemming met elkaar wor den gebracht; controles van uitvoe rende organen op boekhoudingen moe.en worden gecoördineerd. 5e. Unificatie van rechtspraak V«0r /isca^e en sociale problemen. 6e. Aanbevolen wordt het overleg tussen de uitvoeringsorganen der so ciale verzekering uit te breiden met vertegenwoordiging van het mini sterie van Financiën en het overleg te handhaven ook als de Sociale verzekeringsraad tot stand is geko men, opdat de te scheppen eenheid wordt behouden bij toekomstige wetgeving. (Advertentie LM.) OOK IS k 0 re lUXfc 002 E VAM 50 STUK) urm ac (Eigen berichtgeving). DEN HAAG» Naar wij van Poolse zijde vernemen, heeft de Poolse regering opnieuw een ver zoek bij de Nederlandse regering ingediend tot uitlevering van de heer Menten. Reeds eerder heeft Polen de uit levering van Menten gevraagd op grand van het als S.S.-offïcier li quideren van Poolse burgers. Nederland heeft dit verzoek toen afgewezen. Deze beschuldiging was n.l. in ons land reeds gerechtelijk onderzocht en was met bewezen geacht. Van Poolse zyde wordt thans gesteld, dat de berechting in Ne derland allerminst tot een afdoend onderzoek van de vraag of Menten als S.S,-officier is opgetreden heeft geleid. Het verzoek om uitlevering heeft betrekking op zaken, waarvoor Menten nog niet tevoren is berecht, Dynastie-duizendje verdwijnt in België BRUSSEL. De nationale bank van België heeft medegedeeld, dat van 16 Juni af de bankbiljetten van 1000 francs van het type „Dy nastie" (uitgegeven in 1944) aan de circulatie zullen worden onttrok ken. Deze biljetten zullen tot 13 September 1952 aan de loketten van de nationale bank van België te Brussel en in de provincie in gewisseld kunnen worden tegen biljetten van 1000 francs van het type „Eeuwfeest" (uitgegeven in 1950), Van 16 September 1952 af zal de inwisseling nog slechts kun nen geschieden bij de nationale bank te Brussel. UNIEKE PRESTATIE VAN BOUWBEDRIJF (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Het Nederlands bouwbedrijf heeft in de maanden, ver-, lopen sedert vorig jaar Juni, toen de regering besloot parate troepen onder de wapenen te houden en daarvoor extra legering voor ongeveer 24.ÖC0 man nodig bleek, een unieke prestatie geleverd. In ruim acht maanden hebben ministerie van Oorlog, Genie en bouwbedrijf vier grote kazerne menten uit de grond gestampt, waarvoor in Juni '51 de eerste tekening nog op papier moest worden gezet Generaal Gruenther zei hierover in een gesprek met een onzer Kamerleden, dat de Amerikaanse prestaties er ge heel door in de schaduw worden gesteld. Kolonel J. C- Stumphius, hoofd van het Centras1 Bouwbureau van de Genie, heeft ae leiding gehad van dit enorme werk. Zijn oordeel luidt: „Indien we de klassieke paden zouden hebben bewandeld, dan zou er vier jaar mee gemoeid zijn geweest: VA jaar voor de ont werpen en 2Vz jaar voor de bouw," Mr F. J. Kranenburg, staatssecre taris van Oorlog verklaarde ons: We hebben met byna alle tradi ties moeten breken, anders hadden we het nooit gehaald. En we moes ten het halen, omdat we anders met in staat zouden zijn geweest onze troepen onder de wapenen te houden. Er zijn fouten gemaakt, er leergeld betaald maar binnen zeer redelijke grenzen en er zijn waardevolle ervaringen opgedaan. Juist hierom heeft Nederland de wens te kennen gegeven, dat bij de uitvoering van grote werken, die uit het gemaenschappeüjk Nato- buöget zullen worden gefinancierd, er een open concur ren tiemogelij k- heid zal zijn voor aannemers uit alle Nato-landen. Ik ben ervan overtuigd, dat indien aan deze wens tegemoet wordt gekomen, het Ne derlands bouwbedrijf zeer goede kansen heeft." „Nog nooit", aldus de staatssecre taris, heeft het rijk zich zo hals over kop in een zo gigantisch pro ject gestort. Dat is de reden waar om wij besloten deze kazerne bouw niet aan te besteden, doch in regie te doen uitvoeren. Uiteraard kenden wij de onbehaaglijke kan ten daarvan maar de tijd liet ons geen andere keus." Oorlog heeft het werk in handen, gegeven van een, vrijwel van de ene dag op de andere gevormde com binatie van zeven middelgrote aannemers, die later de NV. Mid den-Nederland vormden. Voor dit werk, waarmee tiental- Jen millioenen guldens waren ge moeid is een speciaal controle-sys teem ontworpen, waardoor toezicht kon worden gehouden op het ge bruik van materialen, de deugde lijkheid daarvan, de personeels sterkte, de tarieflanen en wat men verder maar bedenken kan. „Dat wij zwarte lonen" "zouderu hebben* laten betalen Is uit de lucht ge- GEV OCHTEN hebben Dinsdag honderden mensen om toegang te krijgen tot de rechtszaalwaar Piet de Bruin zich moest verant woorden. ROTTERDAM Mr P. J. Oud, oud-burgemeester van Rotterdam, die herstellende is van een lichte longontsteking, gaat nog steeds goed vooruit. Wij vernamen, dat hij thans zijn bed weer mag verlaten. Nieuwe uitbarsting van Stromboli STROMBOLI. Opnieuw heeft een uitbarsting van de vulka«n Stromboli plaats gevonden. Nieu we stromen lava vloeiden Dins dagavond langs de hellingen. Zaterdag heeft een uitbarsting reeds het dorp Ginostra aan de voet van de vulkaan met een dikke laag as bodekt. Gedurende het weekeinde verminderde de lavastroom om Dinsdagavond on der zwaar gerommel weer toe te nemen. De bevolking is volgens berichten van het eiland kalm gebleven. Deense maatregel tegen Nederlandse zakenlieden ..JVan onze correspondent) KOPENHAGEN. Smds Jange ma heeft men m Denemarken met fjpot misnoegen geconstateerd, hoe Nederlandse zakenlieden, op grond van de bepalingen, volgens welke zy over een deel van de opbrengst der naar doilarlanden geëxporteer de goederen vrij mogen beschikken. Deense goederen in Denemarken aankopen en weer aan de Verenigde Staten verkopen tegen prijzen, waartegen Denemarken zelf niet kan concurreren. Dg Deense exporteurs hebben over deze ongewenste toestand telkens weer bij de Deense regering ge klaagd en deze heeft thans besloten in te grjjpen. Daar men inzag, dat protesten bij de Nederlandse rege ring tegen deze prcmieverlcmng op de dollarexport niets uitrichtte, zal Denemarken thans zelf het voor beeld van Nederland volgen en tot een dergelijk premiestelsel over gaan. (Advertentie l.M.) Dat opstijgend brandend snar, van Bw maag tot boog in de keet kunt U blussen in een paar minuten, met één of twee Rennies. Deze smake lijke tabletten werken onfeilbaar, ook bij U, Koop een pak bij Uw apotheker of drogist en zorg er voor altijd een paar bi; de hand te hebben. 2e zijn hygiënisch verpakt, één voor éen; zo practlsch. En. onopvallend In te zonder water of wat ook. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft over ds regeringsaankoop van het Fandcr-pand In Den Haag, zonder voorafgaande parlementaire goed keuring, minder streng geoordeeld dan haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof. Slechts twee partijen de AR en de CPN verhieven tenslotte hrai stem tegen het wetsontwerp, d3t de vereiste gelden achteraf wilde toestaan, zodat dit met 33 tegen 8 stemmen werd aanvaard. In de Tweede Kamer hadden zich cr meer fracties tegen uitgesproken, al bleven zij ook toen In de minderheid tegenover de verenigde krachten van KVP cn PvdA. Niet dat de critiek in de Se naat achterwege bleef. De heer Wendclaar (V.V.D.) bijv. had aanvankelijk het plan om een motie m te dienen. Hij wilde de aankoop wel goedkeuren ook omdat de Staat er toch niet meer onderuit kan doch om particu liere firma's waarschuwen, dat z(j niet soortgelijke condities ais de N.V. Pander bij verkopen aan het Rijk moesten bedingen en tevens om minister In 't Veld te tuchtigen en Zijn collega's te be hoeden voor nonchalance jegens dc volksvertegenwoordiging, wens te liij duidelijk uiting te geven aan de heersende ontstemming. mate. Door het ministeriële betoog was zijn onrust eerder toegenomen. Wat hij als hoge uitzondering had gebillijkt, had de minister zo maar tot normale prak tijk verklaard. Het wetsontwerp kwam er zonder verdere moeilijkheden door. grepen", verklaart- mr Kranenburg. „Daarvoor zat het college van Rijksbemiddelaars teveel op het vinketouw. Klachten over fraude zijn door de marechaussee onder zocht en onjuist bevonden. En dan heeft de Algemene Rekenkamer, op eigen initiatief, een oog ia het zeil gehouden en wel tijdens en waar mogelijk vóór de uitvoering. Regen- of vorstverlet is er vrij wel niet geweest. Dat heeft het rijk handen vol geld gescheeld. En kolonel "tumphïua meent, dat door de voortreffelijke houding van de arbeiders en de werk leiding én door de effectief gebleken contröte, de kosten zijn gereduceerd tot drie kwart van wat men had moeten betalen indien dit werk zou zijn aanbesteed. Adolf Busch overleden GUILDFORD (Vermont) Adolf Busch, de wereldberoemde violist en de oprichter van het Btisch- strïjkkwaret, is gisteren op 60-jari- ge leeftijd te zijnen huizen ten ge volge van een hartaanval gestor ven. Busch werd te Siegen in Duitsland geboren, studeerde aan het conservatorium van Keulen, was eerste violist in het Weense orkest van 1912 tot 1918. Meer dan 30 jaar geleden vormde hij in Berlijn het Busch-strijkkwartet en oogstte roem in Europa en Ame rika. DEN HAAG. Donderdag zal de minister van Financiën een be spreking hebben met het bestuur van de commissie van gedeposse- deerde Joodse effectenbezitters zo komt ons van welingelichte zijde ter ore over de kwesties met betrekking tot het rechtsher stel. De minister heeft reeds tijdens de staking van de Effectenbeurs met de daarvoor aangewezen com missies <m wier midden o.m. ook de voorzitter en de secretaris van bet beursbestuur zitting hebben) overleg gepleegd. (Advertentie l. M») met de fc/autve zacht sn geurig K- - (Van onze correspondent NIJMEGEN. Hedenochtend omstreeks vjjf uur werd bij de politie brand gemeld in de papierfabriek van de Nederlandse Export Ripier- fabriek, meer bekend onder de naam Nefa, aan de ToUensiraat te Nij-* megen. Het vuur bleek te woeden in de carionnageafdeling en had zich ook reeds meegedeeld aan de afdeling tot ver vaar diging van closetpa pier. Het was weldra een vuurzee, welke te machtig bleek voor de fa brieksbrand w eer KiEM'ijiuitL ram in Maar toen sprong au dors dan AMMAN. Koning Talal van Jordanië zal nooit meer In staat zyn om te regeren. De regentschapsraad zal voor hein het bewind blijven voeren tot kroonprins Hoessein over elf maanden 18 jaar wordt cn tot koning kan worden uitgeroepen- De ministerraad van Jordanië heeft dit besluit ge nomen, na uit Parjjs en Lausanne berichten te bebben ontvangen, dat de toestand van de vorst steeds ernstiger wordt. Koning Talal lijdt aan schizophrenic. Hêt ernstige karakter van zijn ziekte zou bet eerst aan de dag ge treden zijn kort na de geboorte van zyn jongste kind, prinses Basmab, twee jaar geleden. Sindsdien heeft de koning plotselinge uitbarstingen van woede, waarby hij hevig uit valt tw-gen zyn omstanders en me dewerkers ei. beweert, dat men samenzweert om zijn gezag te on dermijnen, aldus paleiskringen. De aanvallen, die worden afge wisseld met lange perioden waarin de koning volkomen normaal is, gaan dikwyls vergezeld van neer slachtigheid en uitincen van onver antwoordelijkheid. Zo is het ver scheidene malen gebeurd, dat de koning zonder geleide te paard door de hoofdstraat van Amman reed, gevoigd door honderden schreeuwende straatjongens, die poogden het wild steigerende paard bü te houden. Volgens officiële regeringskrin gen tast men volkomen in hei duister omtrent de bedoelingen van de koning Hij zat met de hem verschuldigde eerbied worden ont vangen als hij terugkeert. De 17-jarige kroonprins van Jordanië, Hoessein, is Dinsdag per vliegtuig uit Genève naar Londen vertrokken. Voor het vertrek ver klaarde 's prinsen begeleider, dat rie prins naar Engeland terugkeer de om zijn studie te Harrow voort te zetlea. in de Tweede Kamer een ver dediger voor de belaagde bewinds man in het vuur. Dat was ir Kraayvanger van de K.V.P., die weliswaar de inbreuk op het parlementaire begrotingsrecht niet wilde goedpraten doch anderzijds begreep, dat de minister in een noodsituatie had gehandeld. „Heeft." zo vroeg hij tenslotte, „deze minister in zyn vierjarige ambtsperiode dan zo vaak gezon digd, dat wij hem met het „motie- kanon" moeten belagen?" Aldus ingeleid stond minister In 't Veld met voor een hopeloze taak. Bo vendien had hij zich grondig voorbe reid. tn de Tweede Kamer was dat, zo erkenae hij. met het geval geweest, aangezien hij zo'n felle aanval toen niet had verwacht. Hg -had er een aantal wetsontwerpen van voorgangers en collega's op nage slagen en meende nu tien- ja honderd tallen voorbeelden te kunnen geven van formele schending van het budgetrecht- Waarom," zo vroeg hij voorts, „pikt men er nu dit ene geval uil. terwijl men andere gevallen, waarbij het om hogere bedragen gmg, liet passeren?" Hu be greep, dat de Kamer zich ongerust toon de over haar begrotmgsrecht maar het leek hem beter, dal zy het vraagstuk eens algemeen en niet incidenteel bestu deerde. Dc nankciop van bet Pander- pand achtte hg zakelijk geboden, „Binnenkort." zo onthulde minister In "t Veld. „kom ik misschien voor een soortgelijk geval te staan Bij dc res tauratie van het Huis ten Bosch doen zich tegenvallers voor: het toegestane bedrag raakt op Moet de restauratie dan stop gezet worden totdat de Ka mers ren aanvullend bedrag toeslaan? In verband met de Kamerontbinding zal dit n.l veel tyd vergen." Deze onthulling achtte de heer Wen- delaar bn de replieken eigenlijk een versterking van zijn cntisch betoog. Maar hii wilde er geer. gebruik van ma ken omdat het „doorwrocht" betoog van de bewindsman toch wel indruk op hem had gemaakt. Hij begreep diens moei lijkbeden nu toch wel heter. En zijn motte hield hp in de zak, Dat verbaas de ir Kraay vanger, die aanvankelijk als beschermengel was opgetreden, in hoge Russisch wonderkind van 9 jaar componeert opera LONDEN. Een negenjarige Russische jongen. Alexei Naseci- kin, het zoontje van een chauf feur, heeft een opera in drie be drijven gecomponeerd, gebaseerd op het verhaal van „De visser het visje" van Alexander Poesj- km, zo deelde Radio Moskou Dins dag mede. DEN HAAG. De staatssecretaris van O K, en W. heeft aan de volgende componisten opdrachten verleend: Oscar van Hemel, Albert de Klerk «n. Johannes Röntgen: een werk voor ge mengd koor met begeleiding van een zeer gering aantal instrumenten, even tueel alleen van piano, met ten hoogste een of twee solostemmen: Ernest W. Mulder twee gemengde koren capella; Henk Badings twee mannenkoren a capella; Memdert Boe kei; ouverture voor harmonie-orkest; Adriaan C. Schuurman en Jan Vogel ean werk voor orgel. Ton de Leeuw; trio voor piano en twee andere instru menten naar keuze: Sas Bun ge; strijk kwartet; Wouter Paap; suite voor dilet tanten-kamerorkest; Louis Toebosch: werk voor mannenkoor, met begeleiding van symphome- of harmonie-orkest. Dit werk zal volgend jaar voor het eerst worden uitgevoerd op een der feest- concerten ler gelegenheid van het hon derd larige bestaan van het Kon. Ned. Zangersverbond. Republikeinse conventie: MacArthur houdt de „sleutel toespraak" CHICAGO. De organisatie commissie van de 7 Juli a.s. te Chicago beginnende nationale con ventie der Amerikaanse Republi keinse partfj, heeft generaal Mac- Arthur aangewezen als de man die de ^sleutel-toespraak" zal houden. Dit is de voornaamste openings rede, die belangrijk is voor de geest, waarin de conventie ral wor den gehouden- Het aanwijzen van MacArthur een overwinning voor de volgelin gen van Taft. Generaal MacArthur heeft verklaard de uitnodiging te aanvaarden, Stemmen in het Amerikaanse le ger richtten zich tegen deze be noeming, omdat volgens de wetten van het Amerikaanse leger een mi litair Zich met met politiek mag bemoeien. Het leger heeft echter een verklaring uitgegeven, waarm wordt gezegd, dat men niet van plan is maatregelen te nemen naar aanleiding van MacArtburs benoe ming. i De Nijmeegse brandweer trok on middellijk mt met groot materieel en bestreed het vuur met vijftien straten op de waterleiding, zodat de vuurhaard spoedig van alle kan ten was ingesloten. Zo slaagde de brandweer erin. het vuur te beper ken tot de cartoncage- en de closet papierafdeling, waarvan de boven verdiepingen vrijwel zyn uitge brand. De schade wordt geschat op een ton papier en ruim 100.000. Het is een geluk, dat het bedryf niet gestagneerd behoeft te worden, omdat de gevoelige afdelingen hier van, waar de kostbare machines staan, geen schade hebben geleden. Het gehele personeel kan aan het werk blijven. De oorzaak van de brand wordt gezocht in kortsluiting. Verzekering dekt de schade. Van morgen om zeven uur kon met de nablussing worden begonnen, waar bij bleek dat de eerste verdieping van de cartcmnage-aidelïng geheel vernield was. f Advertentie LM.) Van overheidssubsidie is nog niets bekend AMSTERDAftL Acht van de ïestien leden van het „Ballet der Lage Landen" zyn ontslagen. Dc financiële toestand van de groep is zó slecht het exploitatie-tekort is over acht maanden ongeveer tien mille dat Voorzetting van het ballet op dezelfde schaal niet ver antwoord is, deelt de zakelijke lei ding mee. Het gezelschap heeft de afgelo pen maanden geleefd in de hoop, dat het spoedig subsidie zou krij gen van het Prins Bernhardfonds. Dit deelde op 6 Jvrai mee een niet onaanzienlijke bijdrage te willen verlenen, nuts ook de overheid sub sidie zou get en. Wanneer dat zal zijn. is niet bekend, daarom heeft de leiding van het ballet besloten het gezelschap te halveren. De acht ontslagen leden hebben spontaan toegezegd tóch hun mede werking te zullen verlenen aan de acht voorstellingen, waarvoor de groep dit seizoen nog contractuele verplichtingen heeft. Zij zullen per voorstelling een kleine vergoeding krijgen. Joegoshafse dansers weer naar ons land Eerste optreden in kader van Holland-Festival (Van onze correspondent) HILVERSUM. Ook dit jaar komt het Nationaal Danstheater van Joegoslavië naar ons land. In het kader van het Holland-Festi'val wordt Zondag 15 Juni in het Kur- haus te Scbevenmgen de premiere gegeven van een programma met tien voor ons land nieuwe dansen. De Joegoslaven treden daarna op in Hilversum, weer in 't Kurhaus, dan in Utrecht en Bloemcndaa). vervol gens in Rotterdam enkele avonden i het Openluchttheater „Zui-jerpark" in Den Haag. dan in Amsterdam, Arnhem. Heerlen en Maastricht. De troep vaert 150 kisten met costuums met zich mede, die voor f 200.000 zijn verzekerd. Het zijn dan ook zeer originele kleder drachten, die geslachten lang van moeder op dochter zyn gegaan en haast niet te tillen zijn vanwege het brocaat-goud, dat er aan zit. PARIJS. De Franse mmister voor Indo-China, Letoumeau is Dinsdag uit Parijs naar Washington vertrokken voor besprekingen met het State Department «j militaire vertegenwoordigers. E vrouw van de herfst", het eer ste gedichtenbundeliJe van Ban* Edinga, werd in het begin van dit jaar door de regering bekroond met een van haar twee dikste reis beurzen. Behalve jury, die onze re genten bij deze toekenning van advies diende, loofde toen ook eea bekend Nederlands poëet met heel de gloed van zijn lyrisch dichiershart het talent van de niet meer zo piepjonge Edlnga, die daar uit sajn stille studeervertrek zo maar met dit bundeltje kwam aan dragen. En wy willen het graag roet deze opgetogen beoordelaars eens zyn: „De vrouw van de herfst", het gedicht waaraan het boekje zijn titel ontleent, is een knap vers treffend door zijn. vorm en imponerend door het gebruik vzn simpele woorden "svaarar.u snel opeenvolgende dramatische effecten een nieuwe Inhoud schijnen, te geven, Zo'n complete romar» in klem bestek waar uit opnieuw Edmga's hang naar het „schone verleden" big Kt, is ook „De andere vrouw" en in mindere mate het smlster-ironisehc „Spinster of this Pa rish". Toch knjgen we uil dit bundel tje de Indruk dat de dichter het er op gewaagd heeft ook wat „oefeningen" er In op te nemen waarin hier en daar wel voorkomende treffende dich terlijke taal verloren gaat tussen op rijm gezette gemeenplaatsen. In elk ge val een curieus bundeltje, dat nieuws gierig maakt naar ander werk van de bekroonde theologische student (O, A. naamen's Uitgeversmaatschappij N.V "s-Gravenhage, lag. f 2,50). naam van Kenk de WoU als schrUver van kinderboeken zegt de lezer wellicht niets. En toch kent hij hem stellig. De Wolf ls de man. die nu sedert vele jaren de verhaal tjes van de AVRO-ultzending „Het klokje van zeven uur en dus schrijft en vertelt. Reeds tweemaal eerder bundelde hjj zijn verhaaltjes». Dat van beide bun dels. te weten „Het klokje van zeven en dusen „Nog even een ver haaltje cn danreeds vijf drukken 2ijn verschenen zegt genoeg over de populariteit van De Wolf. Thans is van hem een derde bundel, met ruim vijftig vertellinkjes uitge komen „Even voor het slapen gaan verhaaltjes geknipt om voor te lezen» Een idesLal bezit voor de vader (o£ moeder; wiens eigen fantasie te kort schiet om aan de wensen zijner kinde ren te voldoen, of die hierin een start vindt voor een eigen verzinseltje, tk* veie li ui»straties zullen het goed doen. bit de jeugd Uitgave: De Boekerij. Baua f* AJ0)

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3