Frans verval dwingt Amerika tot pro-Duitse politiek Amerika maakt ernst met zijn presidentsverkiezing mummm Ruim 5.7 millioen zijn stemgerechtigd La grande nation" zelf schuift zich naar de tweede plaats Rich. Flink en Kees Brusse toneel-adviseurs R.G. wil cultureel peil in Zuid- op hoger niveau brengen Triest beeld van land zonder ruggegraat NJ D. Hudig en Co wint toneel-wedstrijd Felle strijd om aanwijzing der candidaten- tegenstelling in republikeins kamp ï5de:,^dse Accordeonorkesten openen festival J Nederlanders kiezen Kamer „Prijzen omlaag en winst omhoog", zeggen olieventers Donderdag 12 Juni 1952 Aanhoudende sociale onrust is 'n bedenkelijk verschijnsel, zelfs wanneer het, zoals in. dit geval, een tamelijk onschuldige protest- actie betreft. Deze Franse oor logsveteranen geven oen hun mis noegen over naar hun oordeel te lage pensioenen uiting door de monstratief midden op het Place de VOpera te gaan zitten. (Van een medewerker) EEN optimist, zo zegt men nu in Frankrijk, is een man die f vriend is van Amerika; een pessimist is een vriend van de Russen; 'maar een realist houdt het op de Duitsers. Ziedaar in een wrang grap je het bewijs dat ook in Frank rijk de overtuiging veld wint, dat de terugkeer van Duits land als leidende natie op het West-Europese continent on vermijdelijk is. Natuurlijk schuiven de kortzicHtigen, in Frankrijk zowel als in de an dere Europese landen, de schuld op Amerika, En even natuurlijk wordt deze mening door de aanhangers van Rus land aangewakkerd. De laat- sten hebben geen moeite bij het verbreiden van hun opinie, want de steun, die de Ameri kanen aan Duitsland verlenen, wordt steeds minder gecamou fleerd en de voorkeur van Washington voor Bonn wordt steeds meer onbewimpeld. Men. late zich echter deze propa gandistische knoL niet verkopen voor een politieke citroen. D ui Is lands politiek naar voren dringen vloeit niet direct voort uit een soort Amerikaanse sympathie voor de aartsvijand van zeven jaar geleden, maar is het gevolg van de volledige onmacht, die Amerika helaas heeft moeten constateren bij zijn grote 'continentale favoriet: Frankrijk. :Het is immers duidelijk dat Ame rika zijn hoop pas meer en meer op Duitsland is^ gaan bouwen naar mate de Amerikanen in Frankrijk meer en meer bot vingen. Het is de Franse voosheid die de Ameri kanen, bij hun pogingen om een Europese Defensie Gemeenschap te vurmen, in de armen van Duits land drijft. Na bijna twee jaar modderen is het langzamerhand wel duidelijk (zelfs voor wie nog niet voor die tijd wist), dat „la grande nation" in het geheel géén ruggegraat meer heEft, laat staan een militaire De elkaar snel opvolgende regeringen zijn daarvan alleen maar een uiter lijk kenteken. Frankrijk- is al tien tallen jaren berucht om zijn poli tiek geharrewar in meest onbe langrijke kwesties. Er heerst in het Franse parle ment een situatie, dié - iets weg heeft van ons vooroorlogse Neder landse „verse kadetje", maar dan van een permanent en meer kwaad aardig karakter. Deze vliegenaf- vangerij heeft er toe geleid dat elke nieuwe regering mogelijk nog net tijd -genoeg krijgt van de volksver tegenwoordiging om plannen tema- kehjpnaar, nimmer de kans om-en- kele^Lvan die plannen uit te voe- reméHet zijn de Franse volksverte genwoordigers, die verantwoorde lijk zijn voor de volledige desinte gratie; waartoe het land thans is vervallen. De Franse democratie is meer dan overrijp; zij is rot. Een rottingsproces, dat in en door de Franse politici voortwoekert. Deze onverkwikkelijke toestand bewijst dat het democratische stelsel niet kan. functionneren zonder democra ten. die bepaalde spelregels in acht nemen. De. voortdurende overtre dingen der-'.regels leiden in Frank rijk, schijnbaar onafwendbaar, naar een ondergang van het systeem via de weerzin .der kiezers. Het ia dan ook geen wonder dat in geen enkel democratisch land zoveel kiezers thans op een autocratische partij stemmen als ift Frankrijk. Als men de aanhangers der rechtse dicta tuur (De Gaulle) optelt bij de communistische partij komt men tot een uiterst bedenkelijk percen tage. Men kan het dan ook wel zo formuleren, dat de krakelende, mug genziftende parlementariërs de na- tie rijp maken voor een moord op j? by de gratie waarvan ote zelfde parlementariërs als zo danig bestaan. N nevenstaand artikel analy seert een medewerkerop Inflatie D IT gevaar bestaat, maar het broeit nog onder de oppervlak te. De nu reeds heersende chaos in Frankrijk vloeit echter mede voort uit reeds bestaande factoren, die knagen aan ziel en lichaam van de eens zo fiere natie, Alles-overheer- send is het probleem der inflatie. Moedeloos ziet het Fransmannetje in de straat steeds weer de prijzen vooruithollen op zijn loon. Een pond boter kost nu*/ 4, een pond koffie bijna 6, een paar matige nylonkousen 11,50. Dit zijn geen zwarte prijzen, maar sneeuwwitte. Een en ander te zien in het licht van het gemiddelde loon van 225 per maand. Het jaar 1951 bracht drie loonronden, maar de prijzen spiraalden in dat jaar onverstoor baar 32% omhoog, zodat geen en kel resulcaat werd geboekt. Da grote verliezer in deze finishloze holp'irtij is de franc, die ruim een derde van zijn reeds minimale waarde verloor sind3 Korea, Offi cieel gaan er nog 350 in een dollar,- maar de Amerikaan die er in Frankrijk 440 voor krijgt wordt nog geflest. Een vlucht daarom, voor zover mogelijk, in goud; in 1951 is voor 600 millioen dollar goud ge kocht (dat is meer geld dan de to tale Marshall-hulp aan Frankrijk in dat jaar), en het gros daarvan vluchtte met zijn eigenaars over de grens, meest naar België en Zwitserland. De rest is opgepot. soms meedogenloze wijze, de kwalen van het hedendaagse frankrijk en komt dan tot de slotsom dat deze natieeenmaal in .vele opzichten leidinggevend aan de rest van West-Europa, zich thans tevreden dient te stellen met een meer bescheiden plaats. Hoewel de redactie van ons blad niet alle opvattingen van de schrijver tot de hare wil ma ken, meent zij nochtans, dat het artikel de aandacht van de le zer ten volle verdient. De wormstekige regering kan niets doen, behalve politie en Na tionale Garde sturen naar staken de loontrekkers. In een normaal land zou belastingheffing één "der antwoord- ,i zijn. In Frankrijk is de zelfdimplme daarvoor niet aan wezig. De enigen die geheel vol gens de regels van het fiscale spel geplukt worden zijn de hoofd- en handarbeiders, van wier salaris het verschuldigde nL wordt afgehou den. Redmiddelen loonplafonds stuit natuurlijk op geweldige te genstand der vakverenigingen. Prjjsbeheersing ontaardt tot een' klucht in een land zonder zelfbe heersing." Rantsoenering is over wogen, maar verworpen op psy chologische grónden: het herinnert teveel aan de bezetting, eh zóu trouwens niet veel zoden aan "-de dijk zetten, omdat de boeren even goede hamsteraara zijn als slechte belastingbetalers. Als laatste red middel is gedacht aan crediet-con- tróle. maar crediet is nu al bijna onbetaalbaar; voor een maandle- ning moet men niet minder dan 5% rente betalen. Dit maakt., niet alleen de bestrijding van A de= j NSTELLÏNCJ van schreeuwende woningnood zeer moeilijk, maar bréngt ons ook met-, een op een speaffafc^robïecm" vw* Het isralles- nievopwelckend, ders is er ook van de kant der on dernemers wegens hun meestal groot aantal communistische arbei ders. Hier raken we nog een hoofdpro bleem, ja misschien wel de voor naamste oorzaak, die de Amerika nen tot twijfel en de Franse rege ring tot vertwijfeling brengen: het land is bezwangerd (20% der stem men) met communisten, een twij felachtig kenmerk voor een natie, die gaarne de kern wil vormen van een Rusland-afwerend defensie front. Frankrijk's vrienden wijzen er gaarne op dat het werkelijke ledental der communistische .partij is teruggelopen van 950.000 in 1948 tot 600.000 thans. Deze 500.000 wor den echter gelardeerd met liefst 5 millioen meelopers, en zitten bo vendien Op zeer efficiënte wijze verspreid door het hele productie apparaat. Vooral natuurlijk in de vakverenigingen; bij elke fabrieks- verkiezing slepen de communisten, onveranderlijk 6070% van de stemmen in de wacht. De heren zijn met name zeer sterk in de openbare nutsbedrijven, in de steen koolmijnen. in de metaal-industrie (vooral vliegtuig- en autofabrie- ken). Ze zijn weliswaar ietwat ge- rionken bij de spoorwegen, de p.T.T. en onder de havenarbeiders, maar ook daar tellen ze toch nog altijd .meer volgelingen dan alle anti-communistische vakverenigin gen bif elkaar. De vitale bedrijven zijn onbetrouwbaar bemand. Een voorbeeld: rond Parijs liggen zes electrïsche centrales, die dit voor naamste industrie-gebied yan Frankrijk van stroom voorzien. Van de daar werkzame 37.000 ar beiders zijn er „...23.ÖÖ0 Hel van communistische vakverenigingen! Aan de andere kant WE zijn er nog niet. De politie en de Nationale Garde zijn nagenoeg „brandschoon", maar het leger niet. Het „Deuxième Bureau" (de Franse contraspionnage) zal wel weten dat 2% der jonge offi cieren er. 5% der onderofficieren met Moskou sympathiseren. In an dere sectoren van bet maatschap pelijk leven bestaan soortgelijke situaties: 20% der onderwijzers staat „aan de andere kant". Op middelbare scholen is het percen tage „slechts" 14. Ook op universi teiten zetelen notoire communisten als docenten. De partij publiceert 17 dagbladen, 83 weekbladen, 18 maandbladen. In de atoomlabora toria werken nog velé communis tische wetenschapsmensen, en dat maakt het ontslag van Joliot-Curie (de baas.zelf) min. of meer tot een 'wassen neus. Ty'dens een gezellige bijeenkomst, die de Rotterdamse Gemeenschap gisteravond in de foyer van gebouw ,Odeon belegde, heeft de secretaris, de heer J. M- de Heer, nadere plan nen onthuld ten aanzien van het to neelwerk in het komende seizoen. Zo zullen in samenwerking met de Rotterdamse Comedie in de aula van de HJB.S.-Afrikaanderplein een aantal toneelvoorstellingen worden georganiseerd, waardoqr ook. Rot terdam-Zuid daadwerkelijk betrok ken wordt b(j het beroepstoneel. Voor de amateur-toneelverenigin gen. is dit van het grootste belang, omdat zij van het spel van de be- roeps-acteurs(trices) heel wat kun nen Ieren. Maar bovendien zullen de leiders van dit toneelgezelschap, de heren. Richard Flink en Kees Brosse op gaan treden als adviseurs voor de amateur-verenigingen en zullen zij desgewenst op een repetitie avond nadere aanwijzingen komen geven. Dat hierdoor de toneelwed strijd, die het komende seizoen wordt uitgeschreven, aan aantrek kelijkheid wint, behoeft geen. be toog. Voorts heeft de R.G., aldus de heer J. M. de Heer, het plan uit de aangesloten personeelsverenigingen een commissie samen te stellen, die tot taak krijgt het culturele werk nader onder de loupe te nemen. Met name noemde de heer de Heer de kleine personeelsverenigingen, die te klein zijn om eigen lokaliteiten te huren, bij grotere organisaties onder te brengen. Van die toneelwedstrijd koestert men in R.G.-kringen grote verwaefa- de" industrie. Vooral door de vereiste herbe wapening moeten vele industrieën-- uitbreiden. Maar het merendeel der fabrikanten voelt niets voor de fensie-orders. Daarvoor is uitbreiding of ver-' andering, en dus geld nodig. Maar crediet is peperduur (wat bij een voortdurende waardevermindering van de franc, ook geen wonder is). De militaire productiecapaciteit van het land is dan ook sterk te ruggelopen. Een bestelling voor 210.000 geweren, die de Amerika nen onlangs in Frankrijk wilden plaatsen moestworden afgewim peld door de regering omdat na uitgebreid onderzoek bleek dat er geen enkele plaats in het land was waar ze gemaakt konden worden. En dat terwijl Frankrijk in1918 jaarlijks 7 millioen van deze zelfde geweren produceerde! Een ander voorbeeld van het productietempo; een straaljager, die al ia Februari 1949 getest is. komt niet voor No vember 1952 in productie. Industrie achterop DOOR de steeds stijgende prijzen begint nu ook de export te botsen tegen deuren van buiten landse klanten, die nlet-thuis gaan geven. Bovendien is, volgens Ame rikaans oordeel, de Franse indus trie 100 jaar achterop, commercieel zowel als technisch. Het zijn meest gezapige familiezaken, die weinig produceren tegen flinke prUs. Weinig animo voor defensie-or- Correct marcheren de manschap pen van het 93ste regiment tn- fanterie in hun nieuwe unifor men tijdens een parade in de Franse hoofdstad. Zij mogen zich nog verheugen in -de belangstel ling fan de Parijzenaars, maar over het algemeen is de interesse vogr het leger in Frankrijk snel dalende. Vaak kan men langs de bouleuards opmerkingen horen als: „Waf doet het er allemaal toe? Als de Russen willen.'*(j a ze hier in drie weken." noch. voor het Atlantisch-ge~ oriënteerde Frankrijk, noch voor de Europese Defensie Gemeenschap! Het hele Fran se volk is bevangen door een soort apathie, door een volsla gen onverschilligheid voor al les behalve eten, drinken en roken .(hetgeen ook de enige artikelenzijn die de gewone man zich aan kan schaffen voor zijn portemonnaie leeg is). Dat andere mogendheden uit dit verval de onvermijde lijke consequenties trekken, moge jammer zijn voor Frank rijk, voor Europa is het goed van de 'dwalingen zijns weegs tijdig terug te keren, daarbij Frankrijk dankend voor al het geen het ons schonk maar het tegelijkertijd terugwijzend naar een "bescheidener plaats. Bijzondere bevoegdheden van Truman beperkt "WASHINGTON. Het Ameri kaanse Huis van. Afgevaardigden heeft met 284 tegen 69 stemmen besloten een eind te maken aan Trumans bevoegdheid tot het ont eigenen der Amerikaanse spoorwe gen in geval van nood. doch ander zijds een wetsontwerp aangenomen, waarbij de geldigheidsduur van 48 andere nood-bevoegheden verlengd wordt. De bestaande wet vervalt aanstaande Zondag. De nieuwe wet. die nog door de Senaat moet wor den aangenomen, is tot 30 Juni 1953 van kracht. De juridische commis sie van het Huis heeft twaalf van de zestig noodbevoegdheden, die de president verlengd wenste, ge schrapt. Slechts één zekerheid kan d< Europeaan, die met al te begrijpe lijke aandacht de verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten volgt, op dit ogenblik uit de berichtgeving van de Amerikaanse pers putten de belangstelling voor de keuze van de nieuwe president is in lange tijd niet-coégreaf rgeweestrals ditmaal. De bijeenkomsten<-die de beide grote partijen,- democraten en re publikeinen houden, zijn drukker bezocht dan ooit te voren. De dis cussies tussen de aanhangers der verschillende candidaten djn feller dan in de dagen, dat Roosevelt be loofde met zjjn „New Deal" een einde aan de malaise van de der tiger jaren te maken en in dc staat California brachten bij de voor ver kiezingen meer mensen hun stem uit dan bij de hoofdverkiezin gen in 1948! Daaruit mag men concluderen, dat de politieke onverschilligheid, die de situatie in bepaalde Westeurope- se landen zo onbehaaglijk kenmerkt, niet naar de overzijde van de At lantische Oceaan is overgeslagen en dat de opkomst der Amerikaanse kiezers in November vrijwel zeker in overeenstemming zal zijn met de enorme problemen, waarvoor het volk, dat 'n de vrije wereld een lei dende positie inneemt, zich ziet ge steld. Voor het overige verkeert echter nog alles in het ongewisse. De strijd, in de republikeinse partij tussen de aanhangers van Eisenhower en Taft is eigenlijk heel wat scherper dan die tussen republikeinen en demo craten, Degenen, die een gemakke lijke overwinning voor de generaal voorspelden, zijn al aanzienlijk voorzichtiger geworden. „Ike" is on getwijfeld verreweg het populairst bij de kiezers, maar de partijfunc tionarissen houden het in hun meer derheid nog bij Taft en zij zijn het, die op 3 Juli in Chicago de republi keinse candidaat moeten aanwijzen. lagere, evenwichtige begroting. Eisenhower echter is als militair zijn leven lang gewend geweest, geld te eisen en hei uit te geven. De militair pleegt zich geen zorgen te maken over de vraag, waar het geld van daan- moet komen en wanneer de volksvertegenwoordiging op zuinig heid meent te moeten, aandringen, stelt de soldaat daar gemeenlijk, de beveiliging tegenover. Het schijnt dit argument te zijn, dat verscheidene republikeinse tegenstanders van Taft, die in Europa meestal wei wat al te ongunstig wordt afgeschilderd (hij is werkelijk geen voorstander van een in de steek laten van Europa en het ontketenen van een oorlog tegen Rooa-Chinat>, aan het twijfelen heeft gebracht Een opvallend verschijnsel is corruptie in sommige kwartieren Washington. Maar de machtige New Yorkse partijmachine steunt AvereJl Harriman, de oude medewerker van Roosevelt en gewezen leider van. de Marshall-organisatie. Dat doen ook de grote vakbonden hoewel Har- riman komt uit de kringen der spoorwegmagnaten en vele malen millionnair is! Verder hopen nog vele democraten, dat de weigering van de populaire gouverneur van Illi nois, AdLat Stevenson, om zich. Can dida at te stellen,niet definitief zal blijken. Ai met ah voorspellingen kunnen, ten minste op het ogenblik, niet meer dan een greep" in het duister zijn en daarom beeft het ook nog weinig nut om vast te stellen, xvat de verkiezing tot president van de een of ander voor Europa zal taete- ULHJ.V: V UUl t/UIUUd SidJl ue-te- blftaglAlödin? Uh "tóSI1??»- der.cuöi; schijnt daten door de partijconventies zal men- daar trouwens genoeg toe hebben. Bezwaren tegen. Eisenhover HET belangrijkste bezwaar, dat men in die kringen tegen Eisen hower oppert, is dit; Amerika (zo redeneren de republikeinse leiders) heeft een dringende behoefte aan een - ,5S?,J?VeLde perso?"| mm-daar troawèis riog geknield -•an him candidaat, dan over de t vraag, of deze canmdaafc ook de overwinning zal kunnen behalen te--, gen de democraten. Bij lezing van} de artikelen in de republikeinse pers, voor zover deze Eisenhower} niet steunt, krijgt men stérk de in- druk, dat vele leiders de verkie-, zingsstrijd liever verliezen met een trouwe partijman als Taft, dan deze; winnen met een „outsider" als Eisenhower, Ook de democraten STAAT dus de republikeinse Can dida at nog geenszins vast, het zelfde is het geval by de democra ten. Weliswaar kennen deze met een zo diepgaande interne tegenstel ling als op het ogenblik bij de re publikeinen bestaat. De breuk tus sen de noordelijke en zuidelijke de mocraten (ten gevolge van Truman's optreden voor de gelijkstelling der, negerbevolking) zal. zo meent de;] partijleiding, met het heengaan van d Truman wel automatisch worden"' gedicht. Voor de democraten is de grote moeilijkheid deze, dat voor het eerst sinds achttien jaar in wer kelijkheid een candidaat moet wor den gekozen. tingen, die gesterkt worden door het resultaat van de dit seizoen uit geschreven toneel-wedstrijd voor de toneelafdelingen van een zestal per soneelsverenigingen. De R.G.-secre- taris noemde dit als proef zeer ge slaagd, hetgeen bevendien bleek uit de grote opkomst van diverse ver enigingsbesturen, die de prijsuitrei king in Odeon mee wilden maken. Dit geschiedde door ds G. v. Veld huizen, hoofdbestuurslid van de R.G. en juryvoorzitter. Op de hem gees tige wijze vertelde ds v. Veldhui zen, dat het werk in een perso neelsvereniging, de mensen in een andere hoedanigheid laat zien, dan tijdens hun dagelijkse arbeid. Men krijgt nu de gelegenheid zichzelf te zijn en dat spiegelt zich af op de resultaten. De fraaie wisselbaker kwam dit jaar in het bezit van de toneelgroep van D„ Hudig en Co, met de opvoering van „De gevaar lijke bocht", terwijl de tweede prijs ging naar de pers. ver. „De Vui- caan" met hun vertolking van „Hij logeerde een nacht". Wel een bij zonder groot succes voor de heer D. Ritman, regisseur van beide ver enigingen. Na dit officiële gedeelte voerden de aanwezigen zelf een aantal voor drachten uit, terwijl op de piano de muzikale noot werd vertolkt Al met al een gezellig slotfeest van een zeer geslaagd toneelseizoen. Het vierdaagse festival voor mu ziek- en zangverenigingen gearran geerd door de Ratterdamsche Kunststichting in het openlucht theater „Dijkzïgt" is gisteravond geopend met een concert, waarop uitsluitend accordeon-orkesten zich deden horen. Deze soort muziek beoefening heeft zich. de laatste jaren in de goede richting ontwik keld. Er zijn thans verenigingen, die een behoorlijk musiceerpeil hebben bereikt» Dit bleek op deze avond meer dan eens. Zo hoorde men bijvoorbeeld een uit stekende uitvoering (die ook in rhythmisch en dynamisch opzicht haar verdienste bezat) van de pot pourri „Servus Wlen" in de be werking van Nico Dostal. En deze stond waarlijk niet op zichzelf. Er werden meerdere prestaties ver richt, die de aandacht trokken- De „wanklanken", waren er ook, maar gelukkig sterk in de minderheid, zodat dit openingsconcert, waar voor een bevredigende belangstel ling bestond, zeker geslaagd kan worden genoemd. De deelnemende ensembles wa ren „Scala" (dir. E. van der Daan), Vieux Camarades (dir. G. Breu- ren), RAV. „Unique" (dir. J. P. Tiebosch), „Olympïa** (dir. A. P. Rutten), Progressie" (dir. F. Pee- len), „Linker Maasoever" (dir. J. J. Arts) en',,'t "Westen" (dir. H. L. de Groot). Reorganisatie VH, MÖ en Hoger Onderwijs DEN HAAG. Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien van een drietal wetsontwerpen van minis ter Rutten, inhoudende de reorga nisatie van het middelbaar-, voor bereidend hoger- en universitair onderwijs. Eerst hadden zij steeds weer Roose velt en bij de vorige verkiezingen- was de candidatuur van Truman vanzelfsprekendheid. Nu moeten zij een candidaat vinden, die noor delijke en zuidelijke democraten weer kan verenigen en bovendien een goede kans heeft, de republi keinse. tegenstander, wie dat ook moge zijn, tc verslaan. Bij het grote publiek is Estcs Ke- fauver, de Senator van Tenessee, zeer populair. Een op elke twee Amerikanen heeft hem tijdens het onderzoek naar dfc banden, welke bestonden tussen, zekere politici en de onderwereld, op het televisie scherm gezien en'talrijken zijn er van overtuigd, dat hij snel en gron dig een einde zou maken aan de Generaal Eisenhower is nu toeer gewoort burger en als zo danig kan hijuoor zover de verkiezingsstrijd hem daartoe de tjjd geeft, ook zijn burgerlijke hobbles, tcoaronder fotograjeren op de eerste plaats staat, weer beoefenen. Maar of hij ook de eerste burger üan rijn land, nn- Tueüyfc persïofent der Verenigde Staten, wordt? By het grote pu bliek is hij populair genoeg, maar de republikeinse party- /unctionarissen, die de president- schapseandidaat aanwijzen, lopen i'oor een groot deel minder hard met hem weg. DEM HAAG. Ongeveer 5.710.000 Nederlanders mogen op 25 juni hun stem uitbrengenDat zijn er rond 280.00 méér dan bij de Kamerverkiezingen in '48toen het er precies 5.433.663 waren. 7 Maar niet allen zuilen ook aan de verkiezingen deelnemen. In '48 stem den nl. 344.081 kiezers niet, 156.623 gooiden toen hun stembiljet blanco inde bus of maakten op andere wijzen hun biljetten ongeldig, zodat in totaal de stemmen van 500.704 kiesgerechtigden niet tot hun recht kwamen. Dat waren er 9.21 pet van het totale aantal. Zouden ook op 25 Juni 9.21 pee van alle stemmen afvallers, dan zullen ongeveer 5.185.000 geldige stemmen worden uitgebracht. De kiesdeler zal dan niet ver liggen van 51,800. Bij deze berekeningen is géén rekening gehouden met» in vergelijking met '48, de ruimere mogelijkheid om bij volmacht te stemmen. De protestvergadering van de Rot. terdamse petroleum.venters, die gis teravond gehouden werd ia ,Jüe Kroon" aan c'.e Van Speyksiraat. resulteerde in een motie, waarin de aanwezigen protesteren tegen het niet uitvoeren van de belofte van de directeur-generaal van de prij zen om met de kleinhandel overleg te plegen inzake prijsveranderingen. Voorts wordt geprotesteerd tegen de op 14 Mei ingegane prijsverho ging van driekwart cent per liter en tegen de te lage winstmarge voor de venters. De vergadering werd toegespro ken door de tweede voorzitter van de Rotterdamse afdeling der Neder landse Bond van Petroleum-détail- listen „Door eenheid sterk", de heer M. Traas, die erop wees dat in de twintiger jaren de winstmarges ge lijk waren aan die van nu. ongeveer vier en een halve cent. „De lasten zijn gestegen, de prijzen zijn geste, gen, de winst is dezelfde gebleven", zo zei hij. De heer W. van Loon, voorzitter van de Haagse afdelingen, oiste een margeverhoging van eon halve cent. Beide sprekers zeiden, dat de een voudige huisvrouwen door de"prijs- verhoging worden getroffen. Uit de vergadering kwam het voorstel om met alle pe;roleumven- ters in het land naar Den Haag, tiaar de directeur-generaal, te trek ken en aldus kracht bij de eisen te zetten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7