m Rotterdam ontdekte twintiger jaren Principe om verkeer zichzelf te laten regelen juist gebleken Toen had het oog z'n behagen Automobielbedrijf weer voor economische rechter Zaterdag 14 Juni 1952 Hofplein een veilig verkeersplein r~ Minerva-show in Rivièra-hal Richtingaanwijzers op trams wenselijk geacht Stijging van verkeer in de toekomst Tien tramlijnen op het Hofplein Yuen Wah opende de poort naar de Loempia's v Chinezen zijn rekenmeesters HARTJE STAD Bussen hebben op het Hofplein ook ruim baan. Voor een stampvolle Rivièra-hal hebben, de bestuurders van Rotter damse en Schiedamse Verenigingen van het Variété-bureau „"Minerva" een voorproefje gekregen, van wat hen dit seizoen op variété- en ca- baretgebïed te wachten staat. Zo kwam voor de pauze het gezelschap Roland Wagter voor het voetlicht, waarin zich vooral de fameuze jongleur Dick Harris onderscheidde, Voorts kreeg de muzikale clown Toby Rix veel open doekjes en ook de charmante Greetje van Schaik oogstte met haar liedjes veel suc ces. De Cavelli's waren als van ouds op hun instrument en in top vorm, De goochelaar Eddy Shuycr demonstreerde sterke staaltjes ma gische kunst. Het gehele program ma werd in sneltreinvaart aange praat door Roland Wagter, die bo vendien met zijn zoon in oen schets optrad. Het tweede deel bracht voor Rotterdam, bekende artïsten op-het toneel In een conference van Frans yt'ohjk waren het de cascadeurs The Movers, het zangduo Liesbeth Lunow en Fons Donkaart, de mond- accordeonnisten de Larrysons en de alles overtreffende spectrum sil houettes. DJt uitzonderlijke pro gramma kwam op het vergrote to neel van de Rivièrahal bijzonder goed tot haar recht. Door het aan- "r?ï?fen van een voordoek is de outillage van deze unieke feestzaal nog meer verbeterd. Over het ge luid'heeft men door het toepassen van nieuwste apparatuur nu hele maal geen klagen meer. H. van Eijk nam afscheid van de brandweer Op waardige wijze heeft de brand weervereniging „Hulp bij brand gevaar" van slangenwagen 38 af scheid genomen van de heer H. van Eijk, die na 38 jaar de Vrijwillige Brandv/eer te hebben gediend thans afscheid van zijn collega's neemt wegens het bereiken van de 60- jarige leeftijd Brandmeester J. J. Elenbaas sprak de scheidende na mens hoofden en geaffecteerden op hartelijke wijze toe en overhandigde hem een wandbord. Na dit officiële afscheid was men nog geruime tijd gezellig bijeen. - Hofj>]ein speelt nli sinds het gereedkomen van de nieuwe vorm m Maart 1851 een grote rol in het Rotterdamse verkeer vóór vijftien maanden werd uit een chaos het verkeersknooppunt geboren, waarvan bbna leder zei, dat er letterlijk niets van deugde. Slechts enkele Insiders vertrouwden vast op de zienswijze van de ontwerpers. Wie blijken vijftien maanden later gelijk te hebben gekregen? Niet de dcfaitisten, die bij voor baat verhalen vertelden van wanorde en onrust op het plein, dat al zo lang de Rotterdamse gemoederen bezig hield. De deskundigen zijn in hun ver wachtingen over de gang van zaken in het geheel niet beschaamd geworden. Eén van deze deskundigen, hoofd- moeten worden overgegaan tot tij- inspecteur K. J. Muller van de delijke afdamming van het rijver- yerkeerspoliue, was bereid ons keer om voetgangers over te laten iets te vertellen over de huidige steken." stand van zaken. Allereerst toonde hij zich verheugd, dat op het Hof plein het Rotterdamse principe om bet verkeer zichzelf te laten rege len op zo'n fraaie wijze juist is gebleken, De heer Muller gaf ech- SjdifSofzo,,'06^,?1 filPriDCiP? .ramDesiuuraers zien oe- ZIZ3Ï°„OSJ2Ï»i.z<i1 ,J.f WMt zullen moeten weten ran hun Dat levert heus geen moeilijkhe den op wat betreft eventuele ver keersopstoppingent op het Hofplein is ruimte genoeg! Wel zullen de mensen moeten léren oversteken, evenals de wielrijders, automobilis ten en trambestuurders zich be- plein een normale, snijdende krui sing was. ,,We moeten afwachten hoe het zal worden als Rotterdam volge bouwd is," zo zei hy. „Dan ver wacht ik een stijging van het ver keer van twee, drie of vier maal zo veel als het nu is- Het valt nog stige ongevallen gebeurd?" vroegen te bezien, of in dit géval het prin- wij de hoofdinspecteur, die prompt cipe zal kunnen blijven gehand- opsprong om in het archief tc zoe- haafd. Tijdens de spitsuren zal dan ken. naar dergelijke gebeurtenissen. verantwoordelijkheid, zo zegt de heer Muller. Het is volgens hem zeer gewenst dat de trams worden voorzien van richtingaanwijzers. De op een der gelijk groot plein rydende chauf feur mist oriëntatie vermogen, zodat hij al is hij plaatselijk op de hoog te, toch vaak zal twijfelen, waar een tram het plein zal verlaten. „zyn er in de afgelopen vijftien maanden op het Hofplein nog era- fa Éénmaal blcefe een vrouw by het oversteken gewond te zyn geraakt. Daarmee was de ongelukkenktms af. Ir N. A. Bogtstra. directeur van de RET. was onze tweede zegsman. Bijzonder goed was hij te spreken over het verloop van het Hofplein- verkeer. De niet-snelrijdende trams van de tien lyncn, die het Hofplein passeren (tweederde van het totale tramverkeer!) veroorzaken noch ondervinden last. Een enkele, maal komt een stagnatie voor door een defecte motorwagen of een even eens defecte auto, die op de rails blijft staan, maar deze stagnaties worden vlot verholpen door inscha keling van de binnenste ringbaan. (Ongeveer zes keer geschiedde dit). De plaats van de buitenste ring baan is volgens de heer Bogtstra juist gekozen: trams en verkeer komen nu met in haakse situaties tegenover elkaar tc staan, doch rijden schuin naar elkaar toe. Een eenmaal op binnen- of buitenring baan rijdende auto is totaal onbe lemmerd. „De minister beslist over de richtingaanwijzers," zei de heer Bogtstra. „Het gaat nu alleen nog maar over wanneer? en, welk type? Maar ze komen in ieder geval." Het is noodzakelijk, dat de aanwijzers tegelijkertijd zullen worden aange bracht op alle Nederlandse trams. Het Hofplein-probleem? Het is nu teruggebracht tot een richting aanwijzers-vraagstuk, dat evenwel binnen korte tijd z'n oplossing zat vinden. Stad- en streekgenoten onderscheiden De ere-medaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nas sau, is toegekend aan de heer W. J. Driessen, chef van de sorteerafde- ling van de^ Nederlandse slacht- productenhanCel J. A. van Walsum; aan inej. H. F. Hattink, vroeger wijkverpleegster van het Groene Kruis; aan de heer J. van der Kamp, secretaris van de Centenvereniging voor hulpbehoevende blinden, allen te Rotterdam. De commissaris van de Centen vereniging, de heer D. Wijnen, ontving de ere-medaille in brons, evenals de heer J. Tamerus, electrisch lasser bij de scheepswerf van Piet Smit Jr. De heer J. Neele- man, timmermansknecht bij de fa milie Van den Berg te Bleiswijk, en mevrouw p. BravenboerVan der Wouden, oud-kraamverzorgster Het vertrouwde kijkje in de Stei- gerse Kolk van de Soetenbrug af. Daar bij de Steigerse Kolk is het op het ogenblik keurig netjes, maar Bernard Diamant, de grote Mat- thaeuspassïonïst van 30 jaar terug zou. ,met de ironie hem eigen, ge zegd hebben: „Keurig?, ja, maar 'xi tifckie ausgeworvcn!" In dat „aus- geworven" laag dan de melancholie van „woestijn, steen, zand en fcame- lenkarkasscn langs het karavaan- spoor". Nu was het daar vroeger word in 's hemelsnaam niet boos om dat woord „vroeger", maar echte Rot terdammers zijn nu eenmaal men sen met loekomsthersens en vroegcr- harten beslist anders, om niet te zeggen: gezelliger. De achterkanten der Korte Hoog- straatse (links) en der Hangse hui zen (rechts) deelden je van alles mee èn als je er tussendoorvoer èn als je van de Noord-Blaak over de Leuvekolkbrug genaamd Soeten brug, naar de Soetensteeg liep. Ser res, waranda's, uitbouwen en erkers Op deze foto blijkt, dat haakse botsingen^ onmogelijk* zijii. Toch zou er nóg minder kans op on gelukken zijn als de trams voor zien waren van richtingaanwij zers. Nu weten de twee automo bilisten links naast de tram waar schijnlijk niet, welke richting lijn vier zal kiezen. Zij hebben echter gelegenheid om een eigen weg te gaan op binnen of btti- tenautobaan. waren op schuine stutten gezet ter verhoging van het effect van be- onder een café-restaurant S. Mets- trouwbaarheid en ieder venster dat kes. Dan weer witte en paarsige niet aan handel, drank of levensmid- petunia's, fuchsia's met een enkel delen was opgeofferd, deed aan potpaïmpje naar het achterhuis van rijke potbloementooï. Dat was zoet Willem Schürmarm's Violiers of voor het oog. Berkelmans. Zó dwaalde je blik langs Oost- Over het water heen en bij de 'meyer die (aars de Korte Hoog- rattentrap omhoog kon je blik zich. te Lekkerkerk. werden eveneens straat) In Regen en in Jassen deed, dan verlustigen aan een paar onderscheiden met de bronzen me- of vuurrode banden geraniums ver- Steigerse voorgevels: een garen-en- daille, 1 bonden je met Hotel Central, waar- baüd-en-knopenwinkél, met de de- -v U-vy's- Tussen het verkeer. boeten van 2.000 of tweemaal vier maanden hechtenis, alsmede onder bewindstelling van het automobiel bedrijf, alleen ten aanzien van deze auto's, voor da tijd van drie jaar, De raadslieden wezen nogmaals op de houding van de regering, die op deze manier de Nederlandse auto-Industrie trachtte te steunen. Hun cliënten hebben al het moge lijke gedaan voor de export, doch deze werd belemmerd door het wei geren van de uitvoervergunning. Uitspraak over veertien dagen. r De Economische Strafkamer heeft gisteren de behandeling van de zaak voortgezet, die aanhangig was gemaakt tegen een Rotterdams automobiel bedrijf (Terlouw en Van Yperen). Zoals men weet, had dit bedrijf in 1850 circa 660 vrachtauto's uit een legerdump in Duitsland aange kocht. Bij de verkregen vergunning zou de voorwaarde hebben gegol den, dat de wagens na de benodig de herstelwerkzaamheden, binnen acht maanden weer uitgevoerd zou den moeten worden. Daar het be drijf door bepaalde moeilijkheden een tweehonderd wagens op de Ne derlandse markt heeft verkocht, zouden volgens justitiële zijde door dit feit de deviezenvoorschriften zijn overtreden. Bij de op 8 Febru ari gevoerde behandeling werd van de zijde der verdediging aange voerd, dat een, reële exportmoge- lykheid door het weigeren van de vergunning door de regering was verhinderd. De behandeling werd destijds aan gehouden om de gronden te onder zoeken waarop de vergunning zou zijn geweigerd. Gistermiddag werd de behandeling voortgezet. Nadat enige getuigen waren ge hoord merkte de Officier van Justi tie mr A. Klein o,m. op, dat het aangevoerde verweer, als zou deze export door de overheid getorpe deerd zijn, geen grond had. Hy persisteerde bij zijn eis n-l- tegen de 43-jarige J. J. de B. een boete van tweemaal duizend gulden of twee maal drie maanden hechte nis, tegen de 54-jarlge A. T, twee maal een boete van vijfduizend gul den of tweemaal zes maanden en tegen de 39-jarige J. C. H. van Y„ de ,63-jarige M. van Y.. en de 29- lange J, p. Van Y. ieder twee geld- Twee militaire vliegtuigen storten in zee STOCKHOLM/HONOLOELOE Twee militaire vliegtuigen zyn ge durende de laatste twee dagen in zee gestort. Een Zweeds toestel viel Vrijdagmiddag met acht man aan boord in de Baltische Zee in de nabijheid van Gotland. Een Ameri kaans Superfort kwam Donderdag avond terecht in het van haaien wemriende zeegebied 75 mij] ten Westen van Kwajalein (Marshall eilanden). Slechts een lid van de bemanning van het superfort kon worden gered. Voor de bemanning van het Zweedse toestel, waarnaar door tien Zweedse vliegtuigen en een torpedojager wordt gespeurd, bestaat weinig hoop, dat er overle- j j venden zyn. „Hier geen vlees van dooi hond, maar van dooi koei", zo stond er een goede dertig jaar geleden geschreven op een kaartdie voor het toko-raam van het enige Chinese eethuisje in Katendrecht hing. Dat was het verweer, dat de aldaar exploiterende zoon van het Hemelse Rijk aanvoerde tegen de beschuldigingen van de Maassfedetinpen, die beweerdendat men bij die Chinees vlees van overleden huisdieren te consumeren kreeg. Sinds dc laatste twintig jaar is men geleidelijk van deze gedachte teruggekomen en toen de Rotterdammers bemerkten, dat die Chinezen toch verdraaid lekker konden koken, kwamen de eet huizen uit ..het land van de draak", hoe langer hoe meer in de publieke belangstelling te staan. De grote stoot tot oprichting van een Chinees restaurant hebben toch enkele buitenlandse zeelieden gegeven. Dat ging zo. Op een dag in de twintiger jaren zwalkte een groepje buitenlandse zeelieden door de Maasstad op zoek naar een établissement, waar ze lek ker Chinees konden eten. Nergens was zo'n luilekkerland je te vinden, totdat ze op Katendrecht in de toko Lung Wo Ku terechtkwamen, waar men weliswaar uitsluitend voor de Chinese bevolking van de Kaap kookte, doch levens uoveel gastvrij heid toonde, dat de buitenlanders zich tegoed konden doen aan de Chinese producten. Met zyn slim me oogjes bekeek de kok van Lung Wo Ku, die voordien de bami en de nasi goreng bereidde m de toen al opgeheven toko Si-Hang, het smikkelende gezelschap en in zijn Oosterse handelsbrein rijpte een snood plannetje. ,.A1$ die Wester lingen zo graag ons eten willen ge bruiken, dan zal ik ze de gelegen heid daartoe verschaffen", zo re deneerde Yuen Wah, de kok. En enige tijd later opende hij aan de De- listraat 13, een paar huizen naast zyn vroegere baas, het restaurant Chong Kok. Low. dat niets anders dan „Huis van Chi na" betekent. Dit eet huis bestaat nog steeds en is het oud ste van de vijf Chi nese restaurants (t.w. Chong Kok Low, D=jong San Lao, Asia, Yuen "Wah en Nam Yuen), die Rotterdam telt. „In het begin kwa men er uitsluitend zeelieden", zo vertelt ons de heer Yuen King, de gérant van Nam Yuen, die in de tijd van Lung Wo Ku de administratie daar voerde. „Het nauwere contact, na die „dooi hond"-periode kwam door dg pinda-manne tjes. Zo in de jaren rond 1030, toen deze Chinezen in groten ge tale over de Maas stad uitzwermden met hun „pinda, pinda, lekka, lekka", kregen Honderden Rotter dammers medelijden met die „arme stakkers" en menige hongerige Chi nees vulde zijn maag met een ste vige Hollandse maaltijd. De invita tie was wederkerig en zo trok de Rotterdammer ietwat huiverig naar de Kaap, waar hem de lek kerste spijzen werden voorgescho teld. De „dooi-hond"-gedachte maakte mede door de regelma tige controle van de Keuringsdienst voor Waren plaats voor het ver langen, om, wanneer „bruintje het toeliet", by de Chinees te gaan De kok van Nam Teun is een 1 meester in zijn vak. Met een 1 critisch oog bekijkt hij het bak sel in de pandat straks onder i de naam Foe 2"ong Hay zal tv orden geserveerd. eten. Toen de mannen uit het eeu wenoude keizerryk zagen, dat de Rotterdammers steeds meer naar Katendrecht kwamen overvaren, toen bezaten zy wel zoveel handels geest om die mensen een eindje tegemoet te komen. En zo ontston den de nederzettingen op de Rech ter Maasoever". Het enige wat de mensen nu mis schien nog ervan weerhoudt in de rijkelijk met pagode's en wand schilderingen versierde restaurants te gaan eten, is het bestellen van een maaltijd, met al die vreemde namen. Maar de heer King was zo vriendelijk ons te vertellen, dat Loempia's (ook wel Chinese cro- quetten genaamd) gevuld zijn met taugeh, stukjes kip, champions, hara en ei. Taugeh zijn de worteltjes van een klein soort doperwt, die in China wordt verbouwd. Deze erwten worden hier geïmporteerd en in grote emmers tot ontkieming gebracht. Taugeh is rijk aan vita minen. En als H op de menukaart Fos Yong Hay ziet staan, dan knippert U wellicht met de ogen, doch het is niets anders dan een ommelet met kreeft o£ krab. Koe Loe Jok zijn blokjes vlees overgoten met een pikant sausje en verschillende soor ten groenten. Sateb is een stokje met stukjes varkens- of kippen vlees en Tja Tjang Kwang. bete kent gebraden kippenlever. Mocht U Tjap Tjoy (kippenvlees met -levertjes en groenten) bestellen, dan zal de kellner U eerst goed aankyken, of U niet van Ameri kaanse origine bent. Want m de States kent men ook Tjap Tjoy, een naam die de Chinese minister Li Hoeng Chang bij zyn verblyf al daar aan eeo bepaald, zeer smake lijk, gerecht gaf, doch die samen stelling is heel andere dan de ete- rij. die de Chinees U voorzet. Van daar dat de Chinees altijd met Tjap Tjoy meningsverschil met een Ame rikaan heeft on daarom de Holland se zakelijkheid van de „kat-uit-de- boom-kijken" toepast. In de Rotterdamse Chinese res taurants zyn slechts 73 gerechten te krijgen; in het Hemelse Ryk zijn ze ontelbaar. En dat klinkt mis schien vreemd, doch is hot niet. als men weet. dat de maaltijd van een welgestelde Chinees uit 36 en van De Delistraat is de Kalvrrstraat j van Katendrecht. Alle soorten toko's zijn daar te vinden. Al I rutm 25 jaar leunt Chong Kok j Low tegen de fa. Chong Wak i die in fruit handelt. j een „gewoon mannetje" altijd nog uit 9 gerechten bestaat. Vies hoeft U beslist niet van deze voortreffelijke koks te zijn. In de eerste plaats wijzen de smetteloze pagina's in het klachtenboek van de Gemeentelijke Keuringsdienst dit uit, terwijl wy ons persoonlijk hebben overtuigd van de reinheid in hun keuken, waar moderne fri- gtdaires de ingrediënten op tempe ratuur houden en de koks met kraakheldere schuimspanen in grote ijzeren pannen met sputterende ba mi roeren. Toen een hunner dan ook met een grijnzend „lekka-lekka, menee" ons zo'n dampende schotel bami voorhield, was het slechts de bescheidenheid en ook wet een beetje de hitte van het product, dat ons ervan weerhield. Het Is onbegrijpelijk als men de Chinezen ziet vermenigvuldi gen, delen, aftrekken en optel len op een soort teiraam. zoals bij ons op de lagere scholen wordt gebruikt. En feilloos. Op ons verzoek vermenigvuldigde een van deze rekenmeesters het getal 145631029 met 5 en binnen zes seconden had hij de uit komst. De Open Rijstuin met Kolk en Viaduct: misschien wel Rotter dam's mooiste binnenstadbeeld. gelijkste, onbesprokens te winkel dochters van Rotterdam, waarnaast een Tapperij en Slijterij plus Proef lokaal met Vergunning op nr. -32 geweldige limonadecopcurrentie aan deed aan een buurvrouw's zaak Café-Restaurant Zum Sc hutzen- Liesl, een Beierse bedoening met Bretzeln en blauw-aaraewerkse bierpullen met loden kleppen, en. met een bedïenster met drie el git ten om de gevulde hals (zoals dat heet). Daarnaast was iets van een Eiec- trischfe?) van Strömfherg?), -waar Johan de Mee ster "s Geertjes slaap kamertje hoog in de Hangse bocht bedroefd op uitzag. En nu rechts: vóór je koffie en thee ging halen by E. Bleeker en Cool in de Hang met zn' antieke koperen-weegschalen, maet-je na tuurlijk weer een anti-meïksalon voorbij. Even verder, op nr 67, het slagershuis van I. H. Bosman Jr, waarboven uit je nog net de Stei gerse kerk kon zien met T beschei den kruis. Het was de tijd der Lancasters met balletjesfranje, der jalouzieën en der spionnetjes denk daar eens om. als je de Steigerse Kolk met haar kale hoekigheid van thans ziet En de Kolk. Eens zonder viaduct prachtig. Later mèt viaduct, altijd-nog in drukwekkend. Van het "West Nieuw- land 2ïe je nog de vóórgevel recla meborden van J. van Kaalte en Zo nen ter hoogte ongeveer waar later Fokkelman zou komen. De boog brug in het viaduct het ding is er ndg verried dat daar vroeger Steigers water was geweest en dat Erasmus tamelijk droog was ge legd. Rechts een van de onmoge lijke telefoonpalen die jarenlang het stadsbeeld ontsierden en de zware iepen van de schoongebcgen Open en Toe-Rijsttuin. Langs de wal vatt die gezellige binnenschippers, dia met hun Zeeuwse tarwe onder het Plan C door (officieel: onder da Oude Havenkade en de Kolkkade door) waren geglipt, om. in de KoUk hun tamve te lossen. Soms lag de Kolk zo vol, dat men. van dek naar dek kon komen zonde een straatkei te zien Rechts in de hoek een vlechterij van koper- ea yzergaas, die ons jarenlang vermaakt heeft met - "r grote bord boven het water: Zeef- tenmakepü omdat de staart van de hoofdletter r kapot was. Was er één binnenstadsgezicht ïn Holland waar men zijn grootste en oudste stadskerk zo mooi op de achtergrond had als in Rotterdam, over de kromme Kolk heen? Zo er ergens gerechtvaardigd lo- caal-chauvinismc ontstaan is daa toch zéker hier waar onze over grootvaders vreemdelingen meena men om naar het wonder van de Kleine Draaibrug te kijken, waar schepen met ongestreken mast kon den doorvaren omdat -uit het hoog- gebogon. bestrate brugdek slechts een paar planken behoefden te worden weggetrokken, om een vaarspleet voor masten en tuig té scheppen. Van enige afstand leek het of de schepen laag doorde straat voeren, recht op de Grote Kerk afl Tja. vroeger.,. Ach, daar beginnen wij alweer! Bunkerprijzen verhoogd «,i?oiS€t^r00¥e Sedeelte van de wereld, ditmaal met uitzondering van Amerika en de Perzische Golf, zyn dezer dagen de bunkerprijzen tl# schepen, die v nauwelijks een half jaar geleden reeds "dras tisch werden verhoogd, opnieuw gestegen, nu met gemiddeld onge veer f 4.per ton.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7