Stilzwijgen verbroken over de zaak-Menten Voor de keuze II HET ROTTERDAMSCH PAROOL Beschuldigingen zijn verdichtsels of erger Gaullisten verliezen vele stemmen in Parijs Nederlandse concurrentie verontrust Belg en Zweden vraagt Moskou om opheldering Toch nog conferentie met de Russen? Schat van kapitein Kidd gevonden Minister reageert op nota-Reijers f 25.000 op 3823 Grootste winst voor gematigdenweinig 'verlies voor communisten Rhee blijft president Export zou in sommige gevallen vijftig maal groter zijn geworden Russen geloven aan handhaving van Zweedse neutraliteitspolitiek Acheson naar Londen voor overleg met Britten en Fransen Ontploffing bij Philips Geen slachtoffersy wel zware brand Eisenhower valt Taft-aanhang aan Morgen toenemende bewolking Civiele acties van gewezen Indische ambtenaren Japanners ontdekken gouden staven en munten ter waarde van milliard gulden West-Duitsers ontvoerd en weer vrijgelaten Nederlandse auto in België onder trein Weerzien werd hem te machtig 12e Jaargang, no. 145 Bed en Adm Lanqe Haven 141 Schiedam. Tel. 69300 - Abonn prijs: per week 0,47» per kwartaal 6.05. losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Maandag 23 Juni 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Boni te Rotterdam Directeur: B. de Vries. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. In een nota aan de Eerste fvamer verklaart de minister van Justitie, mi Mulderije, dat de aanval van z0n partijgenoot, het CHU- Eerste Kamerlid Reijers, om met name genoemde rechterlijke ambtenaren en de directeur van het Beheersinstituut, vervat In twee nota's over de z.g. zaak-Menten, niet fair Is, omdat de ambtenaren zich in het parlement niet kunnen verdedigen. Bovendien Is, zegt hij, wat de heer Reijers over die ambtenaren mededeelt óf verdichtsel, óf verdachtmaking, óf louter een hoeveelheid woorden, dienende tot afkeuring van het door de Staat Ingenomen standpunt, waarvoor niet de ambtenaren doch dc minister verantwoordelijk Is. Hif concludeert, dat de heer Reijers In zijn verlangen <jm de zaak-Menten In het volle daglicht te stellen, op onwaarachtige en onwaardige wijze beeft gespeeld met de reputatie van personen In overheidsdienst, die zulk een bejegening allerminst verdiend hebben. De hoogheid van het recht, waarover de heer Reijers zo gaarne spreekt, wordt door zulk een optreden niet gediend. Minister Mulderije voert ter sta ving van zijn mening een aantal voorbeelden aan van ongerecht vaardigde verwijten en beschuldi gingen, door de heer Reijers ge uit. Zijn verwijt b.v, dat de voorgeschreven procedure niet is gevolgd, is onhoudbaar, omdat eerst moet worden uit gemaakt (door de rechter), of deze voorschriften wel van toe passing zijn. Omtrent de zaak betreffende een viertal schilderijen, die om streeks Kerstmis 1946 zijn afge geven aan een zekere Zagaiski, die zich gedeposseerde noemde, bestaan twee lezingen. Doch de minister verklaart uitdrukkelijk, dat hem hier over geen onjuiste mededelin gen zijn verstrekt door de di recteur van het Beheersinsti tuut. De beschuldiging van de heer Reijers hieromtrent is volstrekt ongemoti veerd. De uitlating van de heer Reijers in zijn eerste no ta, dat „de gedragingen van. deze directeur wel eens be studeerd mogen worden", is, aldus de minister, behalve in sinuerend .ook^y ol k o.me n. P n Oppervlakkig In verband met de beschuldi ging van de heer Reijers aan het adres van de Haarlemse rech- ter-commissaris, mr Smits, dat diens onderzoek „oppervlakkig" zou zijn geweest^ merkt de minis ter op, dat deze beschuldiging uit de lucht is gegrepen, omdat de heer Reijers het dossier niet kent. Mr Smits heeft zoveel als redelijkerwijs, mogelijk was, vyf jaar na het gebeurde alle getuigen gehoord, die. de heer Menten hem hoeft verzocht te ho ren. Nu het resultaat van deze ontzagwekkende arbeid niet is geweest, wat de heer Men ten zich daarvan had voorgesteld, krijgt mr Smit3 te horen, dat zijn onderzoek „oppervlakkig" is ge weest. Sterker nog: de heer Reijers ontziet zich niet in zijn Eerste Kamerrede te suggereren, dat de instelling van mr Smits was om de zaak in de doofpot te doen. Nog schandelijker, aldus de bewindsman, en voor de heer Reijers zelf wel uiterst disqualificerend is zijn insinuatie in zijn tweede nota: •.Men wilde evenwel de da ders niet vinden1'. Het ver wijt, dat bij 't gerechtelijk voor onderzoek geen vertegenwoor diger aanwezig was van het departement van Oorlog, dat eivielreehterlijk bij deze zaak is of kan worden betrokken, getuigt wel van een volsla gen gemis aan kennis van het wezen ener instructie. Feitelijke onwaarheid Minister Mulderije wijst erop, dat de raadadviseur van het de partement van Justitie, mr Belin- fante, zich niet heeft ingelaten met het instellen of stopzetten van strafrechtelijke onderzoekingen. De heer Reijers debiteert een fei telijke onwaarheid als hij schrijft: „door het doordrijven van de heer Belinfante is, wonderlijk genoeg, dit onderzoek {door departement van Oorlog) stopgezet". Het is bovendien een naieve veronder stelling, dat een ambtenaar van Justitie dit aan de staatssecreta ris van Oorlog zou voorschrijven, aldus de minister. De bewindsman zal op verschil lende punten, waaromtrent het vooronderzoek nog niet is geslo ten, terug komen. In een afzonderlijke nota zet de staatssecretaris van Oorlog uiteen, dat hij de vordering van de heer Menten ten bedrage van f 3,5 miJhoen betwist, omdat aan twij fel onderhevig is. of de geclaimde goederen wel ooit tot de boedel van de hee- Menten behoord heb ben. Zelfs als de heer Mepten er niet m mocht slagen om te bewijzen, dat hij een honorabele wederpar tij van de Staat is» zal de staats secretaris hem niettemin als zo danig behandelen. Deze besluit: Aan dit laatste moet ook dc heer Reijers genoeg hebben om In te zien» dat de bepaling van het standpunt van de Staat in een zuiver rechtsgeschil niet beïnvloed kan worden door beschouwingen In de Eerste Kamer der Staten- Gcneraal en nota's aan dit college gericht. Dit standpunt behoort slechts getoetst te worden aan de bestaande wetgeving en wel door de onafhankelijke en door geen pu bliciteit te beïnvloeden rechtspre kende colleges. DEN HAAG. In de 1516e Staatsloterij, 3e klasse, le lijst, is de prijs van f 25,000.gevallen op no. 3823. (Van onze relsredacteur) PARIJS. In verschillende districten van Parijs was gisteren opnieuw een verkiezing nodig voor een zetel van de Kamer. Zoals te verwachten was, bleven vele kiezers weg. Het aantal stemmen daalde van 410,000 in 1951 tot 257.000. Alle partijen lijden daaronder,, maar veruit het meeste de RPF van de Gaulle, die van 100.000 op 35.000 valt en van de eerste plaats, die zij in 1951 bezette, naar de rijfde. De grote winst is voor de ge matigden, die van 41.000 op 45.000 komen, de enigen die vooruit gaan en kennelijk dus de grote winst van De Gaulle wegslepen, Hun stemmenaantai wordt slechts over troffen door dat van de RGR (radi calen}, die 53-000 overhouden van de 80.000, die zij in 1951 hadden. Socialisten en MRP verliezen even eens aanzienlijk. De communisten delen in de achteruitgang, maar zy hebben zich toch beter gehandhaafd dan de meesten. Zij vallen van 80.440 op 53.548 en hebben dus de eerste plaats. Hun candidaat maakt natuurlijk geen kans, want in de tweede ronde zal de candidaat van de RGR waarschijnlijk wel vele stemmen krijgen van de andere partijen, die het dichtst bij hen staan. Men kan twee conclusies uit de verkiezingen trekken. De eerste is, dat de RPF doorgaat stemmen te verliezen aan de gematigden, zodat de politiek van De Gaulle, die ex treem tegen iedere nlet-Gaullisti- sche regering is, alleen maar leidt tot verzwakking van de RPF en versterking van de groep-Pinay. De tweede conclusie is, dat de commu nisten ais verkiezingsmachinerie weinig geleden hebben van de actie,, die de regering onlangs tegen hen gevoerd heeft. Hier wreekt zich, dat de arbeiders geen enkel aan trekkelijk alternatief geboden wordt. EEN machtige wolk stoom stijgt op uit de ho ofdkrater van Didï- cas, een onlangs verrezen vul kanisch eiland, vijftig kilometer ten Noorden van Luzon in de Philippipnen. Toen het, op 16 Maart door de kapitein van de vrachtboot ,J2rightstarwerd ontdekt, was het vulkanische eiland slechts vijaren groot Sinds die dag is Didicas tot een oppervlakte van 600 aren ge groeid. Een deel van de vleugel van het Amerikaanse vliegtuig, van waaruit deze foto werd ge maakt, is geheel rechts te zien. POESAN. President Syng- man Rhee heeft vandaag in de Koreaanse Nationale Vergadering een belangrijke overwinning be haald. De leden besloten hem als president te handhaven, totdat een nieuwe president gekozen zal ztln. Rhee kreeg 69 procent der stem men. De presidentsverkiezing zou vol gens de Koreaanse grondwet van daag worden gehouden, dertig da gen vóór de 77-jarige president zijn eerste ambtsperiode van vier jaar afsluit. De vergadering besloot, 15 Aug. vast te stellen ais de formele da tum voor de beëindiging van Rhee's ambtsperiode. Maar mocht geen opvolger benoemd worden, dan kan Rbee voor onbepaalde tijd aanblijven krachtens de be slissing van de vergadering van vandaag. DEN HAAG. Het oefensmaldeel V van de Koninklijke Marine zal ge durende een oefenreis in de eerste dagen van Juli een bezoek brengen" aan Kopenhagen. BRUSSEL De Belgische minis terraad heeft besloten de wereld tentoonstelling te Brussel, die oor spronkelijk in 1956 zou worden ge houden, uit te stellen tot 1S53. (Van onze correspondent) BKTJ56EL. „De Belgische regering mag niet langer onverschillig hlüven en moet de toestand van die bedrijfstakken onderzoeken, die ten gevolge van de Benelux voor-unie gevaar lopen", zegt het Verbond der Helgische Voedingsbedrijven In een verklaring, die aan de Nederlandse concurrentie Ih gewfld. Daarin wordt opgemerkt, dat tengevolge van de lagere lonen e_ tasten sommige Nederlandse bedrijfstakken in het afgelo pen jaar vijftig meer naar België exporteerden dan voor de oorlog. Ook prof. Erf>»dbuin, de vooral iïj die de Belgische prijzen te veel rechtse kringen gezaghebbende Len- vense hoogleraar, bespreekt in een hoofdartikel in „La Libre Belgique" Nederlandse concurrentie, die hel "Belgische bedrijfsleven meer en hjeer verontrust. H|j merkt op, da* Nederland zijn werkloosheid naar Nolgië exposeert, en hij meent, dat •het aantal van hen, die in Belgie werkloos zijn, uitsluitend tengevoj- öer Nederlandse concurrentie, op oOflQ 5000 mag worden geschat. Hij acht het verschil in het lonen- en Prijzenniveau der Benei uxlan den gerechtvaardigd, m zoverre er een verschil in productiviteit mee tot uitdrukking koi»t en volgens hem was het niveau in België tot medio 1951 niet te hoog, Alleen de collec tieve Joonsverhogingen van October 1951 en April 1952 acht hij een fout, Dr Drees en prof. Romme voor de radio DEN HAAG Dr w. Drees zal vanavond om kwart over zeven over Hilversum II een verkiezings rede houden, Dinsdagavond om half acht spreekt prof. mr C. P, M. Komme oor de KRO. heeft opgeschroefd. Prof. Baudhuin meent niettemin dat de aanhangers van Benelux moeten bedenken, dat geen enkel parlement en geen enkele regering de voortzetting van de tegenwoor dige situatie kan aanvaarden cn dal geen enkele Benelux hiertegen be stand is. Waar en in hoeverre er moet worden ingegrepen legen de Nederlandse concurrentie laat hu echter in het midden. STOCKHOLMDe Zweedse ambassadeur te Moskou heelt opdracht ontvangen de Sowjet-Russische regering mede te delen, dat by proeven op het politie-laboratorium te Stockholm is gebleken, dat de vermiste Zweedse Dakota beschoten is, voordat zij verdween op Vrijdag 13 Juni. De ambassadeur moet vragen of de Russen op het vliegtuig geschoten hebben enj zo ja, onder welke omstandigheden. (Van onze correspondent) LONDEN. Het bezoek, dat Acheson deze week aan Engeland zal brengen oorspronkelijk alleen om Woensdag in Oxford een ere doctoraat in ontvangst te nemen heeft door de internationale situa tie belangrijker aspecten gekregen en het eigenlijke doel van het be zoek raakt op de achtergrond tegen de besprekingen met Eden en Schu- man, waarvoor Acheson's aanwe zigheid in Engeland mede tal wor den beunt. Daar is in de eerste plaats het nog altijd niet verzonden antwoord op de laatste Russische nota over de kwestie van Du:Islands toekomst. Te gen de verwachting in, is het nie: mogelijk gebleken, om dit antwooro gereed te hebben vóór Acheson- bezoek aan Londen en het verschil 'in kijk tussen Washington enerzijds en Parijs en Londen anderzijds op de wenselijkheid om de Russen be sprekingen voor te stellen over de uitsluitende kwestie van het rege len van het toezicht op eventuele verkiezingen voor geheel Duitsland is blijkbaar toch zo groot, dat het alleen op ministerieel niveau kan worden opgelost. Het schijnt, dat de Amerikan'-n in besprekingen met de Russen op dit ogenolik alleen maar een ge vaar voor een spoedige ratificatie van de Conventie van Bonn en de E.D.G.-overeenkomst kunnen zïeu. Zij werden tot dusver In deze me ning door dr. Adenauer gesteund, maar men hoopt te Londen, dat, nu door een beslissing van de Duitse Bondsdag spoedige ratificatie in ieder geval uitgesloten is, de Duit se kanselier z|jn mening op dit stux wellicht zai wijzigen. Aan de an- dere kant achten juist de Fransen vier mogendheden-besprekmgto voor het verkrijgen van ratificatie in eigen land zeer noodzakelijk. Niet dat Parijs en Londen veel re sultaat van eventuele besprekingen verwachten: zij moeten dienen om aan de publieke opinie nogmaals duidelijk te maken wie de Duitse eenheid werkelijk in de weg staal. Dan is er de kwestie van Korea, waarover Lord Alexander, en minis ter Selwyn Lloyd in het midden van de week rapport uit zullen ka men brengen. Een directer aandeel van Engeland in het formuleren van het beleid der Verenigde Na ties ter plaatse wordt thans waar schijnlijk geacht. Ook schijnt men in de Verenigde Staten Ijverig te hebben gezocht naar een formule om een uitweg te vinden uit de kwestie van de repatriëring van de krijgsgevangenen, waarop de wa- penshlstandsonderhandelingen im mers zijn vastgelopen. Dinsdag en Donderdag zal Ache son besprekingen met Eden voeren terwijl Schuman hier Donderdag avond of Vrijdag wordt verwacht. jjunueis. uer uvernei dig mogelijk werd jongste belastingwet tróle op het credis DALLAS Generaal Eisenhower heeft Zalerdagavand voor het eerst In het openbaar de politieke tac tiek van de aanhangers van senator Taft aangevallen. H(j beschuldigde de supporters van z{jn voornaamste mededinger by de benoeming tot republikeins candidaat van „zwen del In afgevaardigden naar de nationale conventie". Eisenhower nodigde democraten en partijloze stemmers uit om samen met de republikeinen de hui dige regering, die bij zwak en on bekwaam noemde, op te ruimen. Hij wekte op tot een „opendeur- politiek" die zou leiden tot vele be keringen onder de democraten. tot Maandagavond Dinsdagavond: Vanavond en van nacht opklaringen maar morgen overdag toenemende bewol king met later kans op enige lichte regen. Zwakke tot matige Westelijke tot Zuid- Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 34 juni Zon op 4 u 2D m onder 21 n 4 m Maan op 5 u 55 m on der 22 u 46 m. HET WEEK VAN VANMORGEN 7 UUR MHX.tcmp Nee ral Station Weer Windm/s Gisteren In 24 u Oslo Zw, bew. Windstil Stockholm Onbewolkt Windstil Helsinki Zw. bew. Z.Z.W, 8 Edinburgh Licht bew. W.NAV. 4 Londen Licht bew. W.N.W. 3 KopenhagenMotregen W.N.W.8 Amsterdam Zw.bew. W.2 17 C 0 mm Genève Parijs Bordeaux Nice Berlhn Frankfurt München Wenen Locarno Zw. bew. Windstil Gch. bew. W. 4 Zw. bew. W. 2 Onbewolkt W.N.W. 3 Zw. bev W.N.W.7 Zw.bew. N.N.W. 4 Licht bew. W.Z-W.2 Onbewolkt Windstil Licht bevv. Windstil Men verwacht in Moskou niet, dat Zweden door de jongste incidenten boven de Oostzee zijn traditionele neutraliteitspolitiek zal herzien. Elke gedachte, dat Zweden thans zou besluiten zich aan te sluiten bij hot Noord-Atlantische Pact wordt verworpen. DEN HAAG. In het laatste num mer van „Pleiter en Vraagbaak", het orgaan van de Federatie van Amb- tenarenorgamsaties Uit Indonesië, is een uitvoerig toegelichte oproep aan alle voormalige ambtenaren van het Nederlandse-Indische gouvernement verschenen. Hierin wordt medege deeld, dat zich een comité heeft ge vormd ten einde verschillende civiele rechtsvorderingen voor te bereiden tegen de Staat der Nederlanden in verband met jegens die ambtenaren vóór en na de soevereiniteitsover dracht gepleegde onrechtmatige over- heidsdaden. TOKIO. Een groep Japanners heeft op bet eiland Jokoa Tedjima de schat van kapitein Kidd gevonden, aldus het blad „Malnitsji". Naar het blad zegt, zal 'de organisator van de „schatgravers-expeditie". Masahtro Nagasjlma, de gehele schat, ter waarde van een milliard gulden aan de Japanse staat schenken. De broer van de organisator heeft medegedeeld, cfat hij op het onbe woonde eiland een verborgen grot heeft ontdekt, waarin een groot aantal oude kisten stond. Bij ope ning bleken deze gouden, cn zilve ren staven, gouden munten en an dere kostbaarheden te bevatten Aangezien m de buurt van het eiland nog piraten opereren, heb ben de ontdekkers de regering om bescherming verzocht by het over brengen der kostbaarheden. Kapitein William Kidd werd in 1045 in Schotland geboren. Hij ging ais jongen naar zee on deed mee aan de kaapvaart tegen de Flan sen. In - kreeg hy het bevel I schat te vinden. over een schip met de opdracht de kust van zeerovers te zuiveren. Twee jaar later kwam echter het bericht, dat hy zelf een piraat was geworden. Enige jaren naaien kwam hy in Boston, waar hij gearresteerd werd. Hy werd naar Engeland ge zonden, waar hij terecht stond we gens zeeroverij en de moord op een van zijn manschappen, In. 17Q1 werd hij m Londen opgehangen. Kapitein .Kidd bleef tot zijn dood zyn onschuld betuigen. Het verhaal gaat, dat hy ergens een grote schat had verborgèn. Tal loos zijn de pogingen geweest deze EINDHOVENHedenmorgen om half zes werden duizenden Eindho- venaren opgeschrikt uit hun slaap door een daverende explosie in de Phillps-fabriekea. Onmiddellijk ruk ten alle Philips-hulpdiensten èn de Eindhovense brandweer uit naar het laboratorium der gloeilampenfabriek aan de Emmasingel, waaruit onheil spellende rookwolken naar bulten kolkten. Gelukkig bleek het onheil beperkte afmetingen te hebben: er zijn nl. geen slachtoffers. Alleen het personeelslid J. v. tL Broek viel tij dens het blussen en brak een heen. Slechts enkele minuten na de ex plosie ontrolden hulpdiensten en brandweer hun brandslangen en even later werd uit vele slangen water geworpen op de vlammen. Ondanks dat het de brand zich aan vankelijk nog ernstig aanzien, maar na anderhalf uur kon men het be richt geven: „Brand meester". Toen kon men pas goed de schade, door de ontploffing veroorzaakt, gaan opnemen: in het laboratorium bleek vrijwel niets heel te zijn bleven. Overal niets dan terde of zwartgeblakerde toesii De zalen zijn geheel uitgebrand. Van tientallen woningen in ae omgeving, vooral aan de Gagelstraat en de Willemsstraat, sneuvelden de ruiten. Incident aan zone-grens HELMSTEDT. Drie en veertig West-Duitse arbeiders, die gisteren b|j Hohnsleben door de Oost-Duit se politie werden ontvoerd, zijn van daag over de zonegrens terugge bracht. Zij verklaarden niet mis handeld te zytt, maar sommigen van hen waren uitvoerig onder vraagd door Russische officieren en door de Volkspolizei in Marïeribom. De arbeiders, die met het geweer in de rug ontvoerd waren, toen zy bezig waren een rail te verwijderen, hebben verklaard, dat de Oost- Duitse pohtie gezegd had, dat zij de zonegreng overschreden hadden Tien andere arbeiders, die op de zelfde plaats als de ontvoerden werkten, ontsnapten in een kogel regen, toen de Volkspolitie het vuur op hen opende. CHARLEROI Een vracht auto, bestuurd door de 63-jarige heer G. Hendrickx uit Valken burg, is op de overweg te Geron- sart gegrepen door een trein, ko mende uit Mariembourg. De heer Hendrickx was op slag dood. Hy was in dienst van een firma tè Hasselt LAAT ieder er zich rekenschap van geven, dat thans voor het eerst na de bevrijding de kans aan wezig is op een duidelijke koers wijziging. Het is mogelijk, dat deze kans niet zo groot is; maar het ware onvoorzichtig, haar niet te willen zien. Waarin zou deze koers wijziging bestaan? Om dit te be grijpen denfee men aan de laatste iaren zozeer in felheid en bitter- leid toegenomen critiek op het fi nancieel beleid van de regering. Deze critiek heeft zich vooral ont laden jegens de veel gesmade Lief- tinck; ten onrechte, want diens in grijpende maatregelen waren bij uitstek kabinetspolitiek. Een deel van het volk heeft zich van het begin af aan moeilijk geschikt In de na-oorlogse toestand, daarin be staande, dat de nationale rijkdom (of, wil men, armoede) door de politiek der overheid zo rechtvaar- - werd verdeeld. De 'etten en de con- credietwezen hebben -Jhter de ontevredenheid tot een hoogtepunt gevoerd en duidelijke invloeden gehad op het politieke leven. Er is in Nederland na de bevrij ding een tamelijk constant bewind gevoerd. Critiek op onderdelen is zeker mogelijk; maar over het al gemeen mogen de resultaten wor den gezien. Er is ontzaglijk veel opgebouwd, dank zij ook het feit, dat de regering kans heeft gezien, de arbeidsvrede te bewaren. De ar beidsgelegenheid was behoorlijk goed en m ieder geval stukken beter dan in de jaren voor de_ oor log; de munt is behoed voor infla tie, de handelsbalans vertoont sedert medio 1651 een gunstig beeld. Dit zijn stuk voor stuk grote pres taties, in aanmerking genomen de toestand, waarin Nederland zichzelf na de bevrijding terugvond. Nu is het volkomen juist, dat deze resultaten zijn bereikt meteen belastingpeil, dat vooral de hogere inkomsten sterk heeft afgeroomd. Het is ook juist dat er een tijd is geweest, waarin de overheid groter scrupules jegens deze hogere inko mens aan de dag placht te leggen dan tegenwoordig. Daartegen komt het verzet. Men hore Welter jam meren over de „hatelijke, onchris telijke nivellering van alle klassen, met behulp van een ongehoord zware belastingdruk, tot een duffe, doffe, dorre klassenloze maatschap pij" TT ET lijkt ons toe, dat de kiezers op dit punt moeten weten waar zij staan. Natuurlijk zijn hoge be lastingen niet prettig, maar zij houden verband met de hoge uit gaven, waarvoor de na-ooriogso Nederlandse regeringen, van welke» signatuur dan ook. zich men ge steld. En het trekt de aandacht, hoezeer hei ontbreekt aan sugges ties tot vermindering van deze uit gaven, hetgeen toch het enige zou zijn om aan de critiek althans de schijn van vruchtbaarheid en op- bouwendheid te geven. In de vorm waarin zij thans wordt geuit, door Weiter en door anderen, ontkomt men niet aan de gevolgtrekking dat het de oedoeling is de hogere in komens meer te ontzien en het ontbrekende van de andere te halen. Bij het verzet tegen het finan cieel beleid der regering heeft de VVD langzamerhand de leiding op zich genomen; dit ondanks het feit, dat een minister uit haar midden er met overtuiging aan meewerkte. Op internationaal gebied heeft de hoogst bekwame heer Stikker zich. zeer onderscheiden; in de eigea party heeft hij echter het pleit tegen de heer Oud verloren, het geen (voorlopig) het einde lijkt te zullen betekenen van zijn politieke loopbaan. Voor Nederland is dit geen voordeel. Wat zij"n partij be treft: mèt Stikker kon zy inder daad verklaren, iets anders te zyn dan de vroegere Vrijheidsbond. Zonder Stikker en gelet op haar politiek van de laatste jaren wordt het moeilijk, deze stelling vol te houden. Natuurlijk is de "vVD om zichtiger en bezoruoener dan de partij van Weiter, maar in de rij van de grote democratische par tijen bevindt zij zich nu wel het verst naar rechts. Het verst naar links staat de PvdA. die ia hoofd zaken de koers van de afgelopen zeven jaar wil handhaven. Er tus senin ontwaren we de drie confes sionele partijen, welker interne moeilijkheden worden uitgedrukt door de tegenstellingen Duynstee De Bruyn, TilamisSchmal en Vas den Heuvel—Ruppert. DE kans op koerswijziging, waar van wy in de aanhef gewaag den bestaat daarin, dat de verkie zingsuitslag aanleiding zou zijn tot vorming van een nieuwe regerings combinatie, bestaande uit de KVP en datgene, wat de heer Oud de „derde macht" pleegt te noemen. Misschien zou dat belastingverla ging betekenen; de vraag is alleen tot welke prijs. Het einde van de arbeidsvrede, zo zegenrijk voor ons land in de jaren na 1945, Ligt dan in de lijn der verwachtingen. Gro ter werkloosheid is evenmin on denkbaar. De periode van „aanpas sing", die velen zich zullen herin neren en waarvan we dan mis schien een herhaling zouden bele ven. heeft in dit opzicht geen goe de herinnering achter gelaten. Maar het is mogelijk, dat velen dit alles wel willen riskeren om maar wat meer bedrytsvrijheid, wat minder sociale bemoeienis en wat lager aanslagen in de belasting te krij gen. De kans op een zodanige» oX noodlottige, ontwikkeling, wij her halen het. is- misschien niet groot; maar zij bestaat. En degenen, die haar niet willen, zullen goed doen, een duidelijke uitspraak zoveel mo gelijk te bevorderen. ROTTERDAM. Nadat Zon- dagavond nog de heer W. A, Feys, die met de „Zuiderkruis" repa trieerde. naar 2Ün echtgenote, dia op de kade stond, had staan wui ven, is dit weerzien voor hero bhikbaar te aangrijpend geweest, want kort daarna overleed de heer Feys aan een hartverlamming.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1