Excelsior dringt zich na fel duel in de eerste klasse 22 Juni 1952 werd Excelsior-day WrkriykM sportbijlage 1IE SCHIEDAM MER Helmondia in beslissingswedstrijd met 1-0 geslagen Hermes en Ajax delen na genoeglijke strijd (2—2) Proficiat H RIJWIELEN ;r WILBURGERHÓUT' Kleding is zeer belangrijk 14 minuten Tergend langzaam Zeilers op Rottemeren trotseerden wind en regen r Voor de agenda Maandag 23 Juni 1952 3 SPORT- -TOER GOlOScSiHGEL 43 -rOtfiieket?«;Lv ^RÜD'G-E s i'- .npCÓMOTIEF ;--i j'.'R.S. «ni/ OH^ÏSÓpLEH RÉPARAnÉN- ,D«sgowpns: Het geeft een prettig ge voel - Dit .gelót voor een ieder die GOED GEKLEED wil gaan *f&34MXrZ _HERËNKLEOT*i geeft TJ dit PRETTIGE GEVOED En het grote gemak is: klaar voor iedereen (ook voor corpulente figuren ROCHUSSENSTRAAT 30 (Winkelcentrum Dakzxcht) ROTTERDAM - Tel. 33611 De kortste rede op het Excelsior-feest Voorzitter Van der Steen: De volgende sprekerdie zich heeft aangemeld, is, laat me es zien, Piet V/ijling. Piet Wijling: Mag ik me even voorstellen, terreinknecht eerste klas(ser)! Dank u voor «tv aandacht. (Van onze sportredacteur) BREDA, Zondagmiddag. Zwaar dreun den de NAC-tribunes onder het „Excelsior's roem zal niet vergaan". Zwaar leed de gras mat onder de stappen, sprongen en buite lingen van de zingende, gillende, soms krij sende aanhang, die als een woeste, door de Bredase politieagenten niet te stoppen stroom naar het centrum van het speelveld golfde, om daar met de spelers op de schouders de vreugde uit te.leven in een wilde dans. Zwaar was de gang naar de douches van elf Helmondianen, die zich triest en verlaten voelden tussen zoveel vreugde. Triest, omdat Excelsior die vreugde bereikte ten koste van. hun leed. Verlaten, omdat hun supporters het leed van de tegenslag wilden vergeten in. een vlucht, die in tegenstelling met de komst, niet werd belemmerd door vrolijk klepperende tourniquets. i Zwaarder dan de dreun van „Excelsior's roem", zwaarder dan de beschadiging door sprong, buiteling en vreugdedans, zwaarder dan het leed van de Helmondianen, waren de bijna vernielende schokken van de seeon- denwijzer geweest. Angstig traag schoof hij voor Excelsior. Ontzagwekkend snel voor Helmondia, dat in een heftige finale trachtte óm een in het voorspel opgelopen achterstand weg te nemen. Het werd een waarachtig pro motie-duel, waarin spanning en emotie in de plaats traden voor techniek, en zuivere com binatie. Een duel, waarin de buigzaamheid van de Excelsior-defensielijn juist voldoende bleek en was opgewassen tegen de enthou siaste aanvalsdrift van Helmondia. De score 1—0, door een treffer van Bak in de veertien de minuut bereikt, werd gehandhaafd. Ex celsior stapte voor de vierde keer de eerste klasse binnen. Zo was het goed. Excelsior speelde toch wel beter. indruk. Evenals het schot van Den Hertog, waarmede hij een combinatie met Van der Stoep afrondde. Toch onlnato de schrik veel kracht aan de trap van de Helmondia-ver- dedigers. Zij konden de bal niet hui ten de zestienmeterlijn werken. Bak profiteerde daarvan en manoeuvreer de handig met de bal. Tenslotte diri geerde hij die voor zijn linkerschoen. Het harde klimmende schot bolde het net achter doelman Van Boven. Een voorsprong voor Excelsior. Helmondia wilde gelijk komen. Het ging zich sterk in de richting van doelman Den Hertog bewegen. Excel sior moest een hoekschop weggeven om de scoringsiust van de linker vleugelman Vermeulen te smoren. Kort daarop sneed een sterke pass van de rechtervleugelman door de verdediging, die lelijk mistastte. Vermeulen, vrijstaand voor 'n onbe schermd'doel, faalde. Steeds sterker werden de aanvallen van Helmondia. Den Hertog, De Rijcke, Verboom, en Vermeer verdedigden prima. Zij wis ten zich in goede harmonie met half-en binnenspelers te handhaven. Vijf minuten na afloop van de ontmoeting tussen Excelsior en Helmondia kiekte onze fotograaf het elftal en tal van Excelsiar-fans, terwijl zij nog op de NAC-grasmat verwijlden. De jongste was on- twijfeld Ktni van der Stoep, die in. Excelsior-tenue, met voetbaIschoenen en al. vooraan staat. JA RÏ&7S' Billv SCOOrt 113. f ,n do helft toen de -m m l vlnpd ere hoOE werd. De voorhoede BOTTERDAM, Zaterdagavond. In een heel genoeglijk partijtje hebben Hermes-DVS en Ajax de competitie om het landskampioenschap besloten met een 22 resultaat, waarmede de Schiedammers zich definitief van de tweede plaats op de ranglijst verzekerden en de Amsterdammers het ge noegen hadden, toch niet puntloos do strüd om de landelijke titel te be ëindigen. Er werden in deze strijd technisch hoogstaande staaltjes gedemon streerd, men was zeer vriendelijk tegen elkaar en alle zweem van sen satie ontbrak. Kortom: de ware sport test overheerste, Beide partijen had den er blijkbaar de zinnen op gezet het spel extra kort te houden, het geen aan oude rotten aJs Van Buy- tenen, Stolk en v. d. Tuyn bij Her mes en v. Dijk en Mich els by Ajax wel was toevertrouwd. En zo kwam het ook, dat we na 20 minuten het eerste schot kregen te noteren. Het was Jacques Heyster, die talloze ma len zijn belager Saarloos (invaller Voor Potharst) met handige schijnbe wegingen te vlug af was en met een felle priem het zijnet van Vissers veste beukte. Hoewel Hermes aan vankelijk meer aanvallend was, doch dit overwicht mede door het ontbre ken van rechtsbuiten Joop Heyster (zijn vervanger v. d. Hoeven kreeg enkele scoring3rijpe kansen) niet in doelpunten kon uitdrukken, was Ajax zo vriendelijk de man aan het score bord niet werkloos te laten staan. Na een fraaie pass van Van Dijk flitste v. d. Wel langs .stopper Schenk (Pou- lus deed ook niet mee) en toen was er voor doelman Van Diest geen hou den aan <01). Zo stonden de Schie dammers voor de zoveelste maal dit seizoen tegen een 0—1 achterstand aan te kijken, die wederom op de typische Hermes-vMjze werd genivel leerd. Want een halve minuut voor het ver strijken van de eerste helft kreeg Lex Janse de leren knikker te pak ken, Hep er mee langs spil Woltering en wipte de bal over de uitgelopen Visser in het verlaten doel, In de tweede helft begonnen de Amster dammers werkelijk enthousiasme in nun spel' lc leggen. Bartels kreeg enkele kansen en ook MIchels, die de kleverige Schenk maar niet van het lijf kon schudden, deed zijn uiterste best Met de gedachte „jullie gaan feller voetballen, wij ook" nam Her mes na een goede 25 minuten de aan val weer over en het was Cock v, d. Tuyn, die zich tot naast het Amster- damse doel wrong, van dichtbij een onnoemelijk hard schat inzond, waar uit de bal via een Ajax-been langs de verbouwereerde Visser snorde (2—1). Zo bleef de stand een tijdje en toen iedereen dacht, dat de Schie dammers hun typische 2—1 zege zou den gaan behalen, kwam iulst de bal uit een. vrije trap nog bij v. d. Wel terecht, die met een felle schuiver Ajax toch nog aan een gelijk spel hielp Liefdadigheids-wedstrijd DCLCVV De onder wel zeer tragische om standigheden vroegtijdig afgebroken eindstrijd in het KFC-tournooi tus sen DCL en CW (de middenvoor van DCL, v. d. Berg, kwam tijdens de wedstrijd door een hartverlam ming te overlijden) zal a.s. Zaterdag om zeven uur op het DCL-terrein worden overgespeeld, wat dan tevens de finale van het RFC-tournool zal zijn. De algehele baten van deze wed strijd er wordt door de belastingen geen vermakelijkheidsheffing ge heven zijn bestemd voor de nabe staanden van de overleden DCL-spe- ler. Diploma's zijn niet geldig. Vooral het eerste kwartier van de Woudensteraers was bijzonder sterk. Miedema opende het offensief. Hij liet een hoge voorzet los. Den Hartog schoof daar zijn hoofd onder. Hij richtte goed. Doelman Van Boven kon stoppen. Even wankelde de Hel- mondia-defensie onder een DÖrr-v, d. Stoep-combinatic, die slechts door te hard ingrijpen onderbroken kon worden. De vrije trap op twintig meter leverde niets op. Den Hartog mikte slecht. Feller en beter was zijn volgende schot. Van Boven stop te vallend op de lijn. „Miedema. Miedema, Miedema," riepen de tribunes. Dat wekte her inneringen op. Ook scoringsiust bij Miedema. Hij kwam door een pass van Bak voor de Helmondia-doel- mond, Even lichtte hij het linker been op. Een enorm schot volgde Doelman Van Boven mocht felicita ties in ontvangst nemen. Het schot was op zyrt hoofd afgeketst. Geen treffer dus. wel een pijnlijke schedel voor Van Boven. De natte spons hielp hem daar van af. De hoekschop die Excelsior zich door deze Miedema- actie verwierf maakte niet zoveel Alwéér wist gij de weg terug te vinden, al was het dan na extra-zware strijd en hulde zij Uw deel thans uoetbalurinde», nu ö'irt de nood tot alles waart bereid. Proficiat oh club van kameraden, na bange vrees werd 't gouden doel bereikt 't is of een gouden zon Uw voetbaldaden in 't gouden jubeljaar met goud bestrijkt! PH1DA WOLFF Jr Oak in dc tweede helft toen de vloed erg hoog werd. De voorhoede verteerde onder de hevige slagen van Helmondia en kon toen nauwe lijks meer tot een actie komen. Vruchteloos probeerde Miedema zich te realiseren dat hij speelde op een voetbalterrein. De spanning was voor hem te groot. Toch betekende iedere trap van hem opluchting. Bak's benen, voor de rust nog rap, weiger den dienst en misten de kracht voor een goede pass. Toch betekende ook zijn slechte passes vaak opluchting. Iedere schijnbeweging van Van der Stoep mislukte. Toch vroeg zijn snel heid de grootste waakzaamheid van. de verdedigers, die tijd aan hem ver loren. Den Hartog bleef koel en won daarmede veel tijd. Tijd winnen was erg belangrijk voor de verdediging, die gesteund door de goed terugge trokken Dórr, in een strijd op leven en dood was gewikkeld. Het eerste half uur streed zij die strijd soepel en behendig. Arie Ver meer trapte en kopte mar hartelust. Verboom en De Rücke braken koel bloedig iedere combinatie. Den Her tog stopte striemende schoten losge laten door Akkerman en Merckx en dook sierlijk naar een felle kopstoot van Vermeulen. Het duel werd feller. Venken schoten in grote hoeveelheden uit de botsingen die veelvuldiger werden. Het tempo lag hoog. Bijna te hoog. De tijd vrat aan de weerstand van Excelsior. Tergend langzaam gingen de seconden. De kracht dreigde weg te gljjden. Het verstand niet. De defensie verliet de combinatie en zocht zijn heil In verre trappen en ook wel uittrappen, Niet mooi. maar nuttig, erg nuttig. Miedema trachtte een adempauze te vinden door een pijnlijk gezicht te trekken en op de grond te gaan liggen. Die adempauze stond scheidsrechter Bronkhorstniet toe. Dc druk bleef voortduren. Toch verroren die Helmondfa-aanvaUen, nog steeds gToot in aantal, steeds meer overtuiging. De overtuiging hield Excelsior tenslotte op de been en brach'. bij het afsluiten van dit alles vergend duel het eerste klasser- scbap. Zondag. Vandaag, de eerste zomerse Zondag ff) van 1952, is het Excelsior-day! We hebben per slot van rekening al een stuk of negen en veertig spe cial days" en waarom zou die vijftigste dan niet Ex celsior-day mogen zijn, nietwaar? Er is maar één club in Nederland, die voor de vierde maat(7) eer ste klasser is geworden en dat in een tijdsbestek tsan achttien seizoenen. Maar zijn gouden jubileum uolgende maand viert de Woudesteinse club dan toch als eerste klasser. Daarover heerst oprechte vreugde. Bij allen, die Excelsior een warm hart toe dragen in de eerste plaats (dat zijn er heus met wei nig!) en voorts bij iedereen, die van nabij af verre de sport volgt (en dat'zijn er nog veel meer). Bij de vele hartelijke gelukwensen de Woudesteiners van daag aangeboden, voegt, de sportredactie van deze courant ook gaarne de hare. "Wat een feest was me dat! Nauwelijks had scheidsrechter Bronkhorst vanmiddag voor de laat ste maal zijn fluitsignaal laten klinken toen her op eens duidelijk werd. dat dat ene in de veertiende minuut van de eerste helft door Bak gescoorde doelpunt (voor Excelsior) het doelpunt van het jaar was geweest. Hon derden Excelsior-suppor ters stroomden, het NAC- veld op, de spelers gingen op de schouders, de hul diging had een aanvang genomen. Het duurde wel tien minuten, voordat Den Hartog en zijn mede spelers tot het kleedlokaal konden doordringen, Arie Vermeer met de bal voor op. Daar werd reeds op hen gewacht doorHel mondia! Bestuursleden en spelers van de Helmond- se club toonden zich van hun meest sportieve zijde. Daar wachtte reeds Dirk Nijs, die de gelukwen sen van de Belangenver eniging der 2e, 3e en 4e klassers overbracht. Daar kwam Karei Lotsy him self, daar zagen we de heer Van der Slik, daar kwamen bloemen van NAC, daar waren en kwamen, nog veel meer mensen. Zij allen waren reeds voorafgegaan door de heer Van Heusden, die de Directie van Het Rot- terdamsch Parool verte genwoordigde exx afdruk ken op zijde van de on middellijk na afloop van de wedstrijd verspreidde extra editie „Excelsior weer eerste klas" aan bood. On2e courant was: na \et laatste fluitsignaal van de scheidsrechter ook reeds de tolk geweest van sportminnend Rotterdam door. „Proficiat", Excel sior" door de lucht te la ten zweven. We hebben Excelsior gezien in z'n laatste com petitiewedstrijden, in at èijn promotiewedstrijden ook verleden week en vandaag weer. Wij weten iets van zijn le venswijze, van zijn men tal training en wat dies meer zij. Nu is het ieder een in Breda opgevallen, dat Excelsior een paar minuutjes later op het terrein kwam dan zijn tegenstander. Dat weten dus velen, maar de reden van die kleine vertraging is slechts enkelen bekend. Wij mogen deze verklap pen. Juist toen Excelsior het veld op wilde gaan, kwam een telegram bin nen. Van de bedrijfsleider van een zaak, waar Ex celsior vele prettige uren heeft doorgebracht. Het luidde: Jongens, jullie vlag ligt klaar om in top te gaan. Laat me niet ver sukkelen!!! Dat was hun opstekertje! Om vijf voor half vijf ging die vlag in top. Ho ger dan de groenwitte kleuren wapperde van avond het rood-zwart van Excelsior aan de Nieuwe Binnenweg. Toen was het „feest" in Breda nog in volle gang. Toen werd de extra editie van Het Rot- terdamsch Parool nog verslonden Om kwart over zes on geveer kwam de Excel- sior-bus over de Maas bruggen. Een kleine om weg werd gemaakt, na tuurlijk langs Vijfwinkel. "Woudestein en Van Schijn del. Waar anders zou het zijn? Toen naar Caland-West, waar be stuursleden hun, team reeds opwachtten. Waar later op de avond vele of ficials hun opwachting kwamen maken, waar telegrammen en bloem stukken kwamen, waar Weekenstroo, Keur en Hammerstein namens de afdeling kwamen geluk wensen en nog vele ande ren, tot zelfs representan ten van het Nijmegense Quick toe Evenals bij het beha len van 't afdelingskam pioenschap kwamen ook nu weer in de loop van de avond de Exeelsior- junioren in optocht naar Caland om het eerste elf tal een. zanghulde te brengen. Alle feestgeno ten hadden zich. op het balcon opgesteld en van daar werd tte hulde met een sprankelende speech beantwoord. Naar schat ting sloegen een zeven honderd mensen die „rood-zwarte" jeugdhulde gade- Voorzitter Van der Steen, vroeger reeds Ex- celsicr-speler, toonde zich ook nu weer een uitste kend tafelpresident. Hij wist hgn. die zich geroe pen vóelden hun stem banden te ontplooien, op de juiste wijze in te de len en had voor allen 'n passend wederwoord. Wat kunnen veel mensen, van wie men het eigenlijk niet verwacht, toch uit stekend speechen. Neem b.v. aanvoerder Den Har tog, die Smits zo prachtig huldigde. Het was een. echt, gezellig feest, een. eerste klasser en vijftig jarige waardig! Na 25 wedstrijden, waarin tenslotte het doel, dat men zich vóór de aan vang daarvan stelde, werd bereikt Met één doelpunt Het was mooi en goed! Het enige, doch belang rijkste doelpunt van alle dit seizoen in de 25 door Excelsior gespeelde com petitiewedstrijden ge scoorde, werd in de lie minuut van de eerste helft in de beslissings wedstrijd tussen Helmon dia en Excelsior op het NAC-terrein te Breda door Bak gescoord. Doeï- verdediger Van Boren Ziet u hoe verschrikt heeft tevergeefs zijn hen- Piet van der Sluis, de den uitgestoken naar het oud-international en thans strakke schot van de neef trainer uan Helmondia van wijlen Jan Bak en ("gehurkt naast het doel) van de beroemde Jo Bak kijkt? De zeilers, «te voor de nationale wedstrijden van de W.V. Schieland op de Rottemeren, gehouden tijdens het afgelopen, week-einde, hadden in geschreven, waren daarbij al van bange voorgevoelens vervuld wat het weer betreft, aangezien de wedstrij den van Schieland al een reeks van jaren onder een slecht gesternte schijnen te staan. Dit zal dan ook wel de oorzaak z^n geweest, dat er ditmaal maar onge /eer 40 jachtjes bij het altijd zo plezierige zeilevenement van deze actieve Rotterdamse water sportvereniging aan de start versche nen. Welnu, deze moedigen hebben er ook dit jaar weer behoorlijk van langs gekregen: Zaterdag veel regen en een flinke bries, Zondag zo moge lijk nog meer hemelwater en eea zo nu en dan tot stormkracht aanwak kerende wind. Dat niettemin beide dagen toch werd gevaren Zondag slechts in de 12-voetsjoilcn en N.N. 15 m3 klas se de zeven jollenvaarders, die in geschreven hadden zowejds ochtends als 's middags zonder ook maar één wegblijver toont wel aan dat Rot terdam nog steeds een flink aantal niet alleen maar mooi-weer-zeilers telt, waDt vooral Zondag was het weer zo bar, dat men. er nog geen hond door zou sturen. Hulde aan deze onvervaarde doorzetters, die er voor hebben gezorgd, dat de wedstrijden van Schieland ook ditmaal zo goed mogelijk zijn geslaagd. De uitslagen waren: Zaterdag: 12 voetsjollen: 1. IS. J. van Gein: 2. R. R. van Gein; 3. F. J. Daniels. Pampusklas: 1. J. A. van "Walsum, 12 m2 sharpies: 1. B. Ver hagen; 2. J. W. Schnaar. Olympia- jollen: 1. Joh. Dijkers; 2. M. C. v. d. Spek, Vrijheidsklas; LC.ÏÏ. Kist; 2. Een mooier cadeau dan het eerste klasserschap vaar het a.s. gouden jnbileum is prac- tisch ondenkbaar. Dit betekent o.a., dat de ^re- wedstrijden tegen Feijcnoord fop 5 Juli) en tegen PSV fop 12 'Juli en mogelyk nog een derde als eerste klasser wor den gespeeld. Dal betekent ook, dat, ivanneer de réunie can de oude garde op 22 Juli plaats vindt, men niet zal kunnen zeg gen: toen tvaren wjj eersteklas- ser Het impliceert tevens, dat op 19 Juli honderden de re ceptie uan een eerste klasser zullen bezoeken. iB33atso5U.Hg.aLLi!i]mfmi^r4agiEaa^^i3i'S5yjtBH8?i5aeRiia B.V.V. verslaat Nederl. Antillen DEN BOSCH. De te Den Bosch gespeelde voetbalwedstrijd tussen BW en de Olympische ploeg van de Nederlandse Antillen werd door BW met 5—-1 gewon nen. Met rust stonden de BW-ers reeds met 30 voor. F. Slee wits; 3. T. Bot. B.M. klas: 1. A. G. Lammens. NK is m3 klas: I, M Tournier; 2. A. de Vries: 3. A. Schriel. Zondag (gecomb. resultaat van de morgen- en middagwedstrijden) 12 voetsjollen: L R. Koopmans; 2. M. J. van Gein: B U B. van Gein. NX. 16 m2 klas: 1. M. Tournier; 2. P. Ver hoeven.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3