Massale V.N.-luclitraid op de Mandsjoerijse grens Zinloos en naïef HET ROTTERDAMSCH PAROOL Hardnekkige brand op Noors vrachtschip Malik geeft les in Sow j et-democratie Nipo verwacht weinig veranderingen Admiraal Joy: Nieuwe fase in Korea-oorlog ■•sm Ongeregeldheden nemen weer toe in Tunesië Wolkbreuken teisteren Japans eiland Twee jaar voor Piet Bruin Acheson in Londen aangekomen Stroomvoorziening van Noord-Korea lamgelegd Brandweer spuit imtermassa's op moeilijk blusbaar vuur „Nijma" ontslaat weer 130 arbeiders »gf§i Bacteriënoorlog in V-raad Amerikaans voorstel tot neutraal onderzoek afgewezen fSIMipa TS zullen Arabisch-Aziatisch verzoek in VN niet steunen Iets warmer Yertraging bij het vervolgen van „opzetzaken"? Arabieren doden vijf Israëli's N' Voorspelling verkiezingen: Bij aardverschuiving 48 mensen bedolven Vlot geld voor nieuw hospitaal-kerkschip Vrienden van Anna Pauker moeten het ontgelden 12e Jaargang, no. 146 Red ea Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel, 69300 - Abonn prijs: per week ƒ0.47. per kwartaal ƒ6.05. losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Dinsdag 24 Juni J952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgir® 395044 Bankier: Amsterdamsche Bank ts Rotterdam Directeur: B. de Vries. ^^-pnwnmfflMiiiii^aiiiiaiiitBiHiBmHiiiinirüiBii'iiiflffi^igoitniaiiiiaimmt (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De 23-jarige ex- gemeente ambtenaar bij publieke werken, Pi eter Jan Bruin, is van morgen door de Amsterdamse recht bank tot twee jaar gevangenisstraf zonder aftrek van voorarrest ver oordeeld. In Mei 1051 verduisterde bij geld bedragen tot een totaal van 113.000 van de gemeente Amsterdam. Deze verduisteringen achtte de rechtbank bewezen. Van de ten laste gelegde valsheid in geschrifte is Piet Bruin vrijgesproken. De officier had 14 dagen geleden vier jaar met aftrek LONDEN. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, Is Maandag uit Washing ton in Londen aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door rjjn Engelse ambtgenoot Eden Amerikaanse autoriteiten hebben medegedeeld, dat AcheEon en Eden in Londen zullen spreken over het Midden-Oosten, het Verre-Oosten en de jongste Russische tegenzetten in West-Europa, Zij verwachten, dat de besprekingen tussen Acheson pn Schuraan zich in Londen hoofd zakelijk zullen bezig houden met West-Europa, maar misschien ook SEOEL. Door het grootste luchtbombardement van de Koreaanse oorlog op het complex hydro-electrisebe centrales in Noord-Korea Is een groot gedeelte ran Mandsjocrije'a Industrie lamgelegd en zit Pjongjang, de hoofdstad van Noord-Korea, zonder stroom. Na het bombardement waren van de vijf reusachtige electrische centrales by de Suiho-dam aan de Koreaanse zijde van de Jaloe de grens met communistisch Mand- sjoertfe nog slechts brandende puinhopen over, zo meldt Associated Press. De centrales waren tot dusver door de verbonden legers uit politiek oogpunt gespaard. Ruim 500 jachtbommenwerpers van Amerika'» lucht macht, marine en marinierskorps voerden de aanval uit, ondanks zwaar afweervuur van batterijen luchtdoelgeschut. Eén toestel van de marine keerde niet terug. Te Antoeng ongeveer 50 km ten Zuid-Westen van de Suiho-dam stonden ruim 200 communistische straaljagers op het vliegveld, maar geen dezer machines steeg op. Vermoed wordt, dat Suiho ook enige energie levert aan de Russi sche marinebasis te Port-Arthur. In Tokio is men algemeen van oerdeel, dat het massale bombarde ment van de electrische centrales een radicaal politiek besluit vormt dat vermoedelijk te Washington of door de Verenigde Naties genomen is. T..U I r° Washington heeft een ambte- Zuid-Oost-Azië, waar Frankrijk In naar van het Departement van De- ffdpchina tegen de communisten iensie verklaard, dat de grote aan- strijdh I val In de U|n lag van de harde ftCHIFDAM. Het wegbranden van een Ijzeren wand tussen de ruimen t en 3, op het ogenblik dat zich in ruim 2 nog een grote voorraad kurk bevond, la Maandagmiddag oorzaak geworden van een felle brand aan boord van het Noorse vrachtschip „Roseville", gelegen op de werf Wilton- Fyenoord. Nadat de bedrijfsbrandweer met de blussing was begonnen, moest de hulp worden Ingeroepen van de Schiedamse brandweer, die met groot materiaal uitrukte. Bijna drie uur lang moesten de bedrijfsbrand weer en de Schiedamse brandweer fltrijd leveren tegen het vuur voor het gevaar was geweken. Aan boord van het Noorse vracht schip was men Maandagmorgen met twee -werkzaamheden bezig, die eikaars nabijheid moeilijk verdroe gen. Terwijl in ruim 2 arbeiders de kurklaag van een vroeger vries- ruim verwijderden, begon men daarnaast alvast met het wegbran den van het schot, dat dit ruim van het daarnaast liggende scheid de. Waarschijnlijk door het weg springen van ^een gloeiende nagel vatte het Isolatie-materiaal vlam en bleek uitstekend voedsel voor de zich snel uitbreidende brand, die met een grote rookontwikke ling ging gepaard. Waarschijnlijk zou het vuur vrij vlug zijn geblust als niet juist de in ruim 2 werkzame arbeiders schafttijd hadden gehad. Dadeljjk nadat de brand was ontdekt en rookmassa's zich een weg- uit het ruim zochten, begon de bedrijfsbrandweer water in ruim.2 te starten. Van net direct bestrijden van de vuurhaard kwam aanvankelijk niets terecht. Het leek de eigen brandweer dan ook niet verantwoord langer alleen het vuur te bestrijden. Spoedig arri veerde de Schiedamse brandweer nwt groot materiaal. Van beide zijden werd nu de Scheepswand nat gehouden, terwijl tientallen stralen in ruim twee ^jerden gericht. Ook deze waterval richtte weinig uit. Beneden woedde het vuur onverminderd In de kurk- riassa.en de houten werkstellingen. De rook belette het afdalen in het hum, zodat een andere weg moest ■worden, gevonden om de vuurhaard te bereiken. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Wegens verder fleorgevoerde rationalisatie in de sputaerij zijn bij de kunstzïjdespin- «mm- tegen 1 Juli opnieuw «o gehuwde arbeiders ontslagen. Ja de laatste drie maanden heb- oeji hier nu ia 't geheel 250 arbei- ontslag gekregen. Het tótaal aahtal arbeiders bij deze fabriek be haagt' ongeveer 1500. - - Die werd gevonden via ruim 1, waar men een gat brandde in de wand, die dit ruim van ruim 2 scheidde. Het pleit was hierna spoedig ten gunste van de brand weer beslist. Omstreeks half vier was men zover gevorderd dat de nablussing kon worden overgelaten aan' de bedrijfsbrandweer. Over de grootte van de schade was vanmorgennog niets bekend. Geen vacantie-toeslag in Groninger tricotage industrie GRONINGEN De Groninger tricotage-industrie zal dit jaar geen twee pet vacantietoeslag uitkeren. Zij verklaarde hiertoe niet te kun nen overgaan, gezien de slechte economische omstandigheden. De arbeiders hebben, volgens de CAO, géén recht op vacantietoeslag. Toch zullen zij in verscheidene plaatsen protestvergaderingeh houden. politiek op militair, zowel als di plomatiek gebied nu de wapenstil standsbesprekingen zich in het slop bevinden. Hij verklaarde, dat het wenselijk geacht werd zich van een dergelijke dramatische slag te ont houden, zolang de geallieerde on derhandelaars een redelijke hoop op een vroegtijdige wapenstilstand hadden. Hij voegde hieraan echter toe; „Thans beseffen wij, dat de beste kans op een einde aan de im passe te Fanmoendjon gelegen is in een aanval met alle krachten, die ons commando ter beschikking staan." Vice-admiraat Turner Joy, tot 22 Mei hoofd van de V.N .-onderhande laars op Korea heeft Maandag te San Diego gezegd: „Ik kan alleen verklaren, dat het een nieuwe fase in de.oorlog is,' De luchtmacht maakte nader be kend. dat één der centrales, op drie na de grootste ter wereld, volledig werd verwoest. Textielfabriek in Delden failliet gegaan ALMELO. Naar wij vernemen zijn de textielfabrieken der firma Schrader, Schneider en Tijert en Co. te Stad ^Delden en baar fir manten J- W., F. en M. B. Schnei der in staat van. faillissement ver klaard. De schuldenlast bedraagt ongeveer anderhalf millioen gul den. i'-:;'/: i- -ML: - iyjfct'o t.) (Van onze correspondent) NEW YORK Malik, de Sowjet- Kusslsche afgevaardigde, gaf de Veiligheidsraad gisteren een nieu we practische les in Sowjet-demo- cratie. Amerika had het voorstel ingediend, de beschuldigingen ten aanzien van het gebruik van bacte riën in de oorlog in Korea, te laten onderzoeken door het Rode Kruis en door geleerden met een interna tionale reputatie. Afalik had dit verzoek tot het enige agendapunt gemaakt van de Maandagmiddag gehouden zitting. Volgens het reglement stelt de voorzitter de voorlopige agenda op, die, na aanvaarding,'het onderwerp wg&mssm atsgpi? KA -2v..,r TUNIS. Nu het Mohammedaanse „Ramadan"-feeat, dat dertig dagen heeft geduurd, afloopt, nemen de ongeregeldheden in Tunesië weer toe. Waarnemers voorspellen een groeiende spanning na het verleden week in de Franse Nationale Vergadering gehouden debat over de hervormingen In Tunesië. Zaterdag zijn te GabeS telefoon draden doorgesneden en Zondag is het hoofdbureau van het Tunesische algemene vakverbond in Bizerta door een bom verwoest Ook in Tunis zijn twee bommen ontploft De schade is echter gering. Zondag avond is een bom geworpen op een café-terras te Gabes (Zuid-Tunesië). j Van Dinsdagavond tot "Woensdagavond: JHalf tot zwaar be volkt, overwegend droog weer. Zwakke tot; matige Westelijke- '■M Zuid-Westelijke Mhd, Iets warmer.. 25 Juni Zon op 4 u onder 21 u 4 m; sMaau op 7 u 8 m cn- 25 ~u 4 m. HET EER VAN VANMORGEN 7 UUR Max.temp Neersï Station Weer Wlna m/s Gisteren trt 24 u Osio Zw.bew. NW.4 Stockholm. Regenbul WN.W.4 Helsinki Regen Z.Z-O.4 Edinburgh Zw.bew. W.3 Lqnden zw. bew. windstil Kopenhagen Zw.bew. W.fi Amsterdam Zw.bew. W. 1 Genèv* Onbew. Windstil ParlJ# Licht bew. WindstU Bordeaux Onbew. Windstil Nice Zw.bew. W.N.W. 3 Berlijn Regenbui W.N.W, fi Frankfurt Zw. bew. W. 4 Mdnchen Geh. bew, W.N.W.8 Wenen Géh. bew. W. B Locarno Licht bew. Windstil 16 C 1 nun 20 0.4 14 0 20 0 16 0.5 O 0 23 0 0 25 0 18 1 22 0.2 21 4 23 0 Vijf personen liepen verwondingen op. De politie heeft Maandagmorgen enkele huizen doorzocht in het dorp El Hamma, 25 km van Gabes, nadat onbekenden ongeveer 20 schoten hadden gelost op het politiebureau. Het Tunesische algemene vakver bond heeft verklaard, dat Franse „reactionnairen" verantwoordelijk zijn voor de vernieling van het hoofdbureau van het verbond in Bi zerta. Volgens het verbood hebben grote Franse ondernemers, verstoord door het voorgestelde Tunesische hervormingsplan, de vakverenigin gen lot hun „mikpunt" gemaakt- Volgens welingelichte kringen te Washington zullen de Verenigde Sta ten het voorstel van de Arabisch- Aziatische groep in de Verenigde Naties, een speciale vergadering van de assemblée bijeen te roepen voor een debat over ae Tunesische kwes tie niet steunen In officiële krin gen van het ..State Department' verklaarde men Maandag, dat de kwestie bestudeerd wordt in het licht van de gewijzigde omstandig heden in Tunesië en het door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, -Schuman, in de Nationale Vergadering ingediende plan tot her vormingen In dit gebied. MOSSADEQ naar PersAë terug. Na. persoonlijk te hebben gepleit voor net Internationale Hof van Justi tie in Den Haag in het bekende conflict met de Anglo-Iraanse Pe- troteum-Maatschappiy begeeft de Perzische premier zich, in gezet- schap ojft. pan mr J. visser, chef protocol van het Nederlandse mi nisterie van Justitie, op Schiphol naar het vliegtuig, dat hem naar huis zal brengen. der discussies vormt. Instede deze usance te volgen en, toen niemand enige aanmerking maakte, te con stateren, dat de agenda dus aan vaard was, gaf hij zichzelf als af gevaardigde het woord. Hij zette uiteen, dat de kwestie welke in het voorstel was vervat, onmogelijk kon worden besproken buiten aan wezigheid der afgevaardigden van Peking en Noord-Korea, daar men anders bij de discussie eenzijdig, namelijk alleen van Amerikaanse zijde, zou worden voorgelicht. Malik diende daarom een nieuw voorstel in, waarbij de Veiligheids raad besluit, tegelijk met de aan neming van het voorstel der V.S. als agendapunt, uitnodigingen. te zenden aan Peking en Noora-Korea, Het spel wordt dus eindelijk dui delijk. De Veiligheidsraad moet worden ingeschakeld voor de pro- paganda-numt, welke Rusland bezig ig.) te slaan uit^de beschuldigingen inzake het gebruik, van bacteriën in een in'felheid aan Hitier herin nerende haatcampagne. Er volgde een langdurig woor denduel tussen Malik en de afge vaardigde der V.S„ Gross, waarbij eerstgenoemde naar willekeur de voorzitters- of de gedelegeerden- hoed opzette en het redelijke Ame rikaanse verzoek, om over te gaan tot stemming over de voorlopige agenda, volkomen negeerde. Met weergaloze verdraaiing van woorden, feiten en voot stelling van zaken bestand de Sowjet-afgevsar- digde het aldus de schijn aan te nemen, alsof hij voor het door de V.S. gevraagde onderzoek is, ter wijl hij dit onderzoek tegelijkertijd afwees. Want de samenkoppeling van het voorstel met een uitnodi ging aan Peking en Noord-Korea is absurd. De Britse vertegenwoordiger, Sir Glarïwyit Jebb, heeft deze manoeu vre in een hekelende philippics fel aan de kaak gesteld. Malik voerde de obstructie echter door en ver hinderde de stemming over de agenda. Woensdag wordt de verto ning voortgezet. SAN BERNARDINO. In *n dich te mist is Maandag een sportvlieg- tuig tegen de 3000 meter hoge Muc- cia in Zwitserland te pletter gevlo gen. De inzittenden, de 20-jarige pi loot Johann Mueller en de 26-jarige Elsa Henseler, beiden van Zwitserse nationaliteit, -kwamen om het leven. DEN HAAG. - Het ziet er naar uit, dat in het vervolgen van „op zetzaken" tegen aannemers en. bouwbedrijven enige vertraging zal komen. In verschillende plaatsen zouden de officieren van Justitie geneigd zijn de berechting in ho ger beroep te Amsterdam af te wachten van de Utrechtse zaken, waarin vrijsprekende vonnissen zijn gewezen. Dit wiï niet zeggen, dat na eventuele vrijsprekende arresten van het Gerechtshof te Amsterdam geen dagvaardingen meet zouden worden uitgebracht. Het gaat hier blijkbaar om juri disch-technische kwesties, die bij het dagvaarden en vervolgen van andere zaken van belang kunnen zijn. HET nieuwe Amerikaanse luxe schip de „United States" stoomt de Hudsonrivier naar New York op, omgeven door een grote vloot van Kleinere schepen. De reus, die volgende maand haar maidentrip over de Atlantische Oceaan zal maken, is op de werven van New port in Virginia gebouwd. Aange nomen wordt, dat het schip snel ler is dair de Queen Elizabeth" en de „Queen Mary" van de Brit se Cunard Line, tot nu toe 's we relds snelste schepen. Botsing in Jerusalem, TEL AVIV. Hij een botsing tus sen een kleine Israëlische patrouille en een grote groep gewapende Ara bieren ten Noord-Westen van Jeru zalem zijn Maandag vier Israëlische militairen om het leven gekomen, al dus een woordvoerder van het Israë lische leger. Naar bij meedeelde ver richtten de Israëliërs normaal pa- trouilledienst langs de grens nabij Jeruzalem, toen zij door Arabieren uit een hinderlaag werden bescho ten. Van Israëlische zijde is medege deeld dat op een ander punt van de ten Noord-Westen van Jeruzalem lopende grens een Israëlische inspec teur ran politie is doodgeschoten door leden van het (Jordaanse) Ara bische legioen, terwijl hij bezig was met een inspectie van het grensge bied,. Tito zegt minister Gruher steun toe BELGRADO. Maarschalk Tito beeft Maandag minister van buiten landse zaken Gruber van Oostenrijk' de verzekering gegeven, dat Joego slavië Let Oostenrijkse streven naar een staatsverdrag moreel en politiek steunt. Minister Gruber werd door maarschalk Tito op het eiland Brioni ontvangen. WANNEER gij het niet eens bent met het officiële stand punt, dat door de partij uwer keu ze ten opzichte van de bewape ning wordt ingenomen, wanneer gij critiek hebt op de huidige Neder landse politiek, wanneer gij meent, dat een andere koers moet worden, gevaren om de tegenstellingen tus sen Oost en West te verzachten, maar wanneer gy er desondanks toch niet toe kunt komen op een andere partij te stemmen dan die, wier algemene beginselen ook de uwe zijn, brengt dan uw stem uit op nummer 7 van de desbetreffen de lijst." Aldus de suggestie, in de verkiezingscampagne van thans ge daan door het weekblad „De Groe ne Amsterdammer." „De Groene*" noemt dit: „de actie der zeven-stemmers" en zegt: „Een zeven-stem uitbreDgen betekent, kort gezegd, niet anders, dan dat de kiener bij het uitbrengen van zijn stem op een bepaalde partij te kennen geeft: ik kan mij in het algemeen met de beginselen en de politieke positie-keuze van deze partij beter dan met die van enige andere partij verenigen, maar ik heb er ernstig bezwaar tegen, dat zij de huidige herbewapeningspoli- tiek en het buitenlandse beleid van. de Nederlandse regering steunt." „Wanneer," aldus nog altijd „De Groene", „al degenen, die er zo over denken, deze suggestie over nemen, wordt een duidelijke uit spraak gedaan (het blad spreekt van een soort van volks-petitie). die de regering tot nadenken zal stemmen en de partijleidingen wel licht tot een wijziging hunner po litiek zal nopen." wij aan de vooravond' der verkiezingen staan willen wij niet nalaten tegen deze „zeven- stem-actie" een paar ernstige be denkingen uit te spreken. In de eerste plaats heeft het ons getroffen, dat „De Groene" bij deze „actie der zeven-stemmers" slechts het oog heeft gehad op de niet- communistische partijen. Stemmen op nummer 7 van de communisti sche lijst beschouwt „De Groene" als onlogisch, omdat de communis tische partij nis zodanig reeds tegen de herbewapeningspolitiek en het buitenlands beleid van de Neder landse regering is gekant. Stemmen, op nummer 7 van de communisti sche Iij3t, schreef „De Groene", ,^ou Iets geheel anders betekenen dan stemmen op nummer 7 van. een. met-communistische. Men zou er zijn afkeuring door doen blijken van de door de communistische party door dik en dun verdedigde Russische po litiek, En niet daarom, maar om de Nederlandse politiek gaat het bil de komende verkiezingen." Het wil ons voorkomen, dat „Da Groene" bij deze argumentatie en kele dingen over het hoofd ziet. Als het blad beweert, dat het in da komende verkiezingen om de Ne derlandse politiek'gaat wat uiteraard juist is vergeet het, dat één bepaald onderdeel daarvan, namelijk het buitenlandse beleid en de herbewapeningspolitiek dus juist dat onderdeel, waarop de „zeven-stem-actie" betrekking heeft mede wordt beïnvloed door de politiek van andere la aden, dus ook mede wordt bepaald door de politiek van Rusland. Nederland vormt geen eiland in het interna tionale gebeuren. Dat is „een stel ling, die de redactie _van „De (Zie verder- -peg. 3) DEN HAAG. Hef ziet er naar uit, dat de uitslag van de verkiezingen slechts weinig zal ver schillen met die van de Tweede Kamerverkiezingen van Juli 1948. Dat is het resultaat van de laatste proefverkiezing van het Ned. Insti tuut voor de Publieke Opinie Dit zijn de cijfers: Tweede Kamer verkiezingen NIPO nu; 31.5% 26,5% 13 9,5% Juli 1948: 31 25,6% 13,2% 9.2% 8 7,7% 2.4% 1,3% 1.6% TOKIO. Wolkbreuken tefete- ren het Zuidelijk deel van het Ja panse eiland Kloesjioe. Men vrees de, dat de zware regenval gevolgd zou worden door een wervelstorm, doch later ontvangen weerberichten meldden, dat de storm van baar richting naar Kloesjioe werd af geleid. De grote regenval veroor zaakte een aardverschutylng, waar door 43 mensen werden bedolven. Twee-en-dertig mensen werden snel bevrijd cn vijf Lijken werden ge borgen. Elf personen worden nog vermist. Maandagmorgen stonden door de enorme regenval reeds 1QQ0 wonin gen in het district Foekoeoka ge deeltelijk onder water. Ook werd schade aangericht in de districten Kagosjima, Saga en Myazaki. Men vreesde, dat de aanwakkerende wind uit zou lopen op een orkaan, die tegen de middag op Kioesjioe werd verwacht. In Juni gaan de wervelstormen gewoonlijk langs het eiland, waarna zij in de Chinese zee uitrazen. Ditmaal was men echter- bang, dat de wervelstorm dezelfde weg zou volgen als de or kaan van 21 Juni 1949, welke het eiland in zijn gehele lengte over trok. Daarbij verloren toen 108 mensen het leven en werd voor 30 millioen yen schade aangericht. De weerberichtendienst trok la ter echter de waarschuwing in, dat het eiland Kioesjioe doop de wer velstorm wordt bedreigd. "Wel werd het nog mogelijk geacht, dat nieuwe stortregens aardverschuivingen.te weeg zullen brengen. K.V.P. F.v.dA. AR. C.H. V.V.D. CHJJ. 6 St. Geref. 2,5% Welter (KJJ.P.) 1 Andere partijen" 2 Verlies voor de CJP.N. dus, die in 1943 bij de verkiezingen nog 7,7% haalde en nu in NIPQ's pei ling met 6 pet uit de bus zou ko men. Enige winst voor de P.v.dA, die nu 26,5 pet zou behalen tegen 2o,6 pet van de stemmen bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen. NIPO's enquête is gehouden on geveer twee weken voor de verkie- kingen. Nog niet iedereen wist toen al op welke partij hij of zij Woensdag zou stemmen. Vijftien pet van de ondervraagden bleef een antwoord schuldig op NIPO's „stemvraag". Er kunnen dus vóór Woensdag nog veranderingen optre den. Het lijkt erop, dat de opkomst van de stemgerechtigden niet Veel kleiner zsl zijn dan in 1948 en groter dan bij de laatste Staten verkiezingen in 1950. Het aantal mensen, dat zegt niet te zullen DEN HAAG. De actie voor de aankoop van een nieuw hospitaal kerkschip, georganiseerd door- de Ned. Ver. ten behoeve van Zeelie den van elke nationaliteit, is door het publiek zeer gunstig ontvangen. Scheepvaartmaatschappijen in Rot terdam en Amsterdam schonken giften, variërend van vijf tot èen duizend gulden. Een onbekende geefster stuurde 15.000 aan het actie-comité, De Mij tot redding van drenkelingen stond 5000.— at stemmen, is namelijk kleiner dan in NIPO's laatste proefenquéte voor de Statenverkiezingen. De_ aanhang van öe vijf „andere partijen" de Middenstandspartij, het Geref. Pol. Verbond, de Socia listische Unie, de Partij van Recht Vrijheid, "Welvaart en het Jong Conservatief Verbond is op *t ogenblik nog gering. Het is zeer twijfelachtig of een van hen de kiesdeler zal halen. WENEN. Volgens berichten uit Roemenië schudt de Roemeen se communistische partij op haar grondvesten door een landelijke zuivering van „kapitalistische, contra-re vcdutionnaire" elementen. De enorme zuiveringsactie is be gonnen na de arrestatie van de voormalige minister van Finan ciën Luca en de val van Anna Pauker, De nieuwe leider van de Roe meense communisten, Gheorgha Gheorghiu-Dej, heeft in talloze ste den en dorpen het ontslag van honderden partij- en regerings functionarissen bevolen, die van vriendschap met of sympathie voor Anna Pauker en haar groep verdacht worden. Gijzeling Hommerson andermaal verlengd AMSTERDAM. De Amsterdam se rechtbank, die gistermorgen het nieuwe verzoek, van de rechter-com- missaris, mr Knottenbelt, om de gij zeling van de Zaanse journalist K. A. Hommerson andermaal te ver leugen, in behandeling nam, heeft dit verzoek ingewilligd. Daardoor zal morgen, 25 Juni, de vijfde ter mijn van twaalf dagen ingaan. Donderdagmorgen aanstaande zal voor het Amsterdamse Hof het ho ger beroep van de officier van justi- tie. mr Wassenberg, worden behan deld. De rechtbank heeft op 18 Juni de vordering van de officier van justitie om de gijzeling van Hom merson op te heffen, afgewezen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1