in 1956 om Lite waar Zes zijtjes Nederland wint 54 006 ha zeer vruchtbaar grond Regering en oppositie Huurverhoging tot 145 pCt van peil in 1940 West-Duitse communisten willen namaak-parlement Steinbeck vecht fel duel uit met communisten Kamerlid Vermeer deed geen persoonlijke aanval GELEZEN Truman's veto op immigratïewet ongedaan gemaakt Manus Oly voor de rechter als getuige Berekeningen bewijzen: bijna de helft is nodig voor onderhoud van huizen Amerikaanse piloten liggen in veren je, menen Britten bedje Hoger pensioen voor Kamerleden Er werken in West-Duilsland 175 mantel-organisaties CPN heeft kiezers behouden Trygve Lie besluit bezoek aan België Jeugdige autodieven gesnapt VS willen kwestie- Tunesië niet in V-N Italiaanse „Unita" verminkt „open brief" van beroemde Amerikaan Nieuwe Opstand van gevangenen in VS bedwongen Radio en politieke mededelingen In nieuwe omroepwet komen beperkingen en gewogen Zaterdag 28 Juni 1952 3 (Van ónze correspondent) LEEUWARDEN. De Noordoostpoider bestaat tien jaar. Ten Zuiden van dit voor Nederland 20 belangrijke gebied rij zen. nieuwe dijken boven de waterspiegel van het IJssèlmeèr uit, de dijken voor de toekomstige Oosterpolder. Er wordt hard gewerkt en ondanks het feit, dat de werkzaamheden een half jaar hebben stilgelegen als gevolk van moeilijkheden met de Maatschappij Uitvoering Zuiderzeewerken (MUZ) verloopt de uitvoering van de plannen voor deze polder vlotter, dan des tijds bij de Noordoostpolder het geval was. Schokkerhaven is een middelpunt ■van bedrijvigheid. Daar worden, zutetukken gevlochten en bergen bazaltblckken liggen gereed voor transport naar het werkobject, Ook midden in het TJsselmeer, bij 'de plaats, waar in de toekomst Flevo stad 1 het .centrum van Neder lands twaalfde provincie zal ver rijzen èn bij Harderwijk is het werk in volle gang. Lichters varen af en aan en de dijk groeit, langzaam maar zeker. In totaal isreeds tusseh_.de dertig er> veertig km van de dijk gereed. Bij Flevostad. is al een werkkamp verrezen eh in gebruik genomen. Bij Kampen is de bouwput voor een gemaal klaar. Ook bij Harderwijk - WASHINGTON Ook., de Amerikaanse Senaat heeft Vr'dag het wetsontwerp, waarin de Ame rikaanse immigratie- en mtura- lisatiewetgeving in een gedeelte lijk vernieuwde vorm is vastge legd, met twee-derde, meerder heid aangenomen. Daar Let Huis van Afgevaardigden het ontwerp reeds met dezelfde meerderheid heeft bekrachtigd, is hiermede Truman's veto ongedaan gemaakt en heeft het ontwerp kracht van wet gekregen. Postzegelredacteur van N.Y. Herald Tribune f geridderd DEN HAAG. De directeur-gene raal van de F.T.T., de heer L. Neher, heeft Vrijdag de heer E. A. Kehr, die Amerika vertegenwoordigt op de Internationale Tentoonstelling Eeuw- leest Postzegel, medegedeeld, dat Koningin Juliana hem benoemd heeft tot ridder in de orde van Oran je Nassau. Deze onderscheiding is de heer Kehr verleend, niet alleen we gens zijn verdiensten als postzegel- redacteur van de New York. Herald Tribune, maar ook voor de wijze waarop hij de Nederlandse belangen heeft'gediend'op de dit" jaar te Phi ladelphia gehouden tentoonstelling, die geheel gewijd was aan het 100- jarig bestaan van de Nederlandse postzegel. Zondagavond zsl over Hil versum I een vraaggesprek met de heer Kehr worden gehouden. INeg Den HaagUtrecht in reparatie DEN HAAG. In verband met het vervangen van de gemetselde klinkerbestrating door een verhar ding van grof asfaltbeton,, zal met Ingang van 1 Juli a.s. een kort ge deelte van de Zuidelijke rijbaan-van de weg Den Haag—Utrecht in de ge meente Waddinxveen gedurende drie maanden voor het. verkeer warden gesloten. Het verkeer uit Den Haag zal op de gebruikelijke wijze over de Noordelijke rijbaan worden geleid. Vervolg van pag: l van. Deze oppositie is bekrachtigd door de wijze, waarop Stikker in de steek is gelaten en de verkiezings campagne is gevoerd. De V.V.D, heeft gewonnen bij de verkiezingen, niet omdat zij in het kabinet was vertegenwoordigd maar juist omdat zij zich, ongeacht dat feit, heeft ge maakt tot de kampioen van de onte vredenen. H'>t succes van de V.VJD. had dezelfde oorzaak als het succes van de parüj van Weiter. Maar 0nze mening komen, afge- zien van de communisten, twee groepen bij voorbaat niet in aanmer king voor deelneming aan de rege ring: de V.V.D. en de K.NJ,; ten minste, wanneer de heer Drees een nieuw kabinet vormt. Deze partijen behoren in dat geval op grond van alles wat is geschied van nature thuis in de oppositie. En wanneer de N.R.C. de V.V.D. voor de regering aanbeveelt, dan komt dat neer op een gebrek aan inzicht in wat een regering en wat een oppositie bete kent. Voor een regering is belang rijk, dat zij zo homogeen mogelijk is. Dat houdt in, dat enige partijen het eens worden over de hoofdzaken van het te voeren beleid. Gezien de verkiezingsuitslag is er niet 'de min ste reden om aan te nemen, dat de heer Drees op enigerlei wijze zal toegeven op de punten, die de K.N.P. en de V.VJD. de nu demissionaire regenng zo bitter hebben-verweten. -Haast even belangrijk intussen als een regering is een doelbewuste eti principieel-sterke oppositie. Dit feit is wel eens onderschat; en oi. heeft ae party van de heer Schouten, on behaaglijk als zij zich voelde op een plaats die zij sedert lang niet meer «ad vervuld en onzeker als zij ma noeuvreerde tussen de grote stro mingen van deze tijd, er niet van gemaakt wat er van te maken viel. Het lijkt ons toe dat de V.V.D., ge zien haar koers van de laatste jaren, het er met steun van de K.N.P., de staatkundig-Gereformeerden, en een deel van de C.H.U. heel wat beter kan afbrengen, waarbij de mogelijk- van een meedoen van de A.R. partij ook nog altijd tot de mogelijk heden behoort. Op deze wijze-zou ..derde macht" ons land yan «root nut kunnen zijn, meer dan «oor deelneming aan een kabinet, .^aadkracht en deortastend- f? ,£,Z1) slechts zou verlammen. Op politiek gebied blijft de belangrfjk- *5® tegenstelling toch die tussen vooruitstrevendheid en eonservatis- me; en hoe duidelijker die tot uiting -Komt, hoe gezonder het is. en Flevostad zullen gemalen wor den gebouwd. In het voorjaar van 1956 Koopt men met .de werkzaamheden zover te zijn, dat met de bemaling van deze polder, die een totale opper vlakte van 53 a 54.000 hectare zal beslaan, kan worden, begonnen. Het zal dan waarschijnlijk nog ruim een half Jaar duren voor deze nieuwe polder droogvalt. Men heeft reeds vastgesteld, dat de bodem van de Oosterpplder be staat .uitzware klei, en van, nog beter kwaliteit is dan de grond' in de Noordoostpoider. Dit levert uiter aard bij het graven van sloten en sleuvenproblemen op, en reeds thans worden".op de slikvelöen bij Rotterdam proeven genomen om vast te 'stellen hoe dit het best kan ge schieden en tevens om na te, gaan, hoeveel-tijd moet verlopen, vóór de machines, waarmee de bodem in cultuur zal worden gebracht, niet meer wegzakken in de modder. Nederland heeft landhonger en in het IJsselmeef wordt weer land gewonnen, meer dan vijftigduizend hectare vruchtbare cultuurgrond, die van het vasteland gescheiden zal zijn door een randmeer met een breedte van drie tot vier kilometer. Dit zal een ideaal recreatiegebied vormen, dat mèt de polder weer grote verandering zal brengen voor het vasteland. De uitvoering van dit enorme project zal de naam van het kleine landje bij da zee weer ver over de grenzen m aanzien doen stijgen. (Van ome correspondent) AMSTERDAM. Twee helers van Manus Oly hebben Vrydag voor de Amsterdamse rechtbank terechtge staan wegens het kopen van enkele tapijten en gordijnstof. Manus Oly was er ook, opgeroepen als getuige a charge door de officier, die aan het einde van de zaak tegen de 48-jarige ketelbikker C. van T. en tegen de 37-jarige koopman C. J. K. zes maan den en drie maanden eiste, resp. we gens opzetheling en schuldheling. De tapijten had Manus zo ver telde hij —v in Januari 1951 gestolen bij een inbraak in een meubelfabriek te Hatfcem. Hij refed er mee naar Am sterdam en ging naar'zijn vriend, de ketelbikker. Die heeft de zaak ver kocht aan de koopman, die er f 500 voor betaalde. Manus. gaf cr meteen f 1C0 van aan de vrouw van- de ketelbikker, voor kostgeld. De koop man kende Manus niet. „Ik wou na tuurlijk. niet weten, dat ik. Manus Oly was," verduidelijkte hij de pre sident, rar B. van der Waerden. Twee stevige parketwachters ston den vlak achter de getuige, die nog steeds zijn reputatie van befaamde uitbreker niet verloren blijkt te hebben. Manus Oly is nu 39 jaar en gaf aan de president Heerlen als woonplaats op. Hij is gedetineerd in een kliniek te Utrecht, waar hij door psychiaters wordt onderzocht en behandeld. Administrateur gedood bij auto-ongeluk DJAKARTA. Door tot nog toe niet bekende oorzaak is een auto van de onderneming „Santosa" in het gebied van Pekalongan bij Bandung uit een bocht van de weg gevlogen en zestig meter lager in een ravijn terecht gekomen. De bestuurder, de administrateur F. B, J. Koning, werd op slag gedood. Hij laat een en zeven kinderen achter. Visa-overeenkomst tussen Nederland en Z.-Afrika DEN HAAG. Het Z.-Afrikaanse de partement van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt dat een visa-overeen komst getekend is tussen de Z.A.-Unie en Nederland. In deze overeenkomst zijn de visa voor Zuid-Afrikaanse burgers die Nederland willen bezoeken, "hetzij voor, zakendoelelnden, hetzij voor vacan. tie, geheel afgeschaft. Nederlanders,-die voor vacantie of zakendoelelnden naar Zuid-Afrika vertrekken, kunnen, hun visa gratis krijgen. De nieuwe regeling treedt 21 Juni u. in werking. (Advertentie I. M.) n BETROUWBARE BROMFIETS NATIONALE WONINGRAAD PLEIT VOOR: (Van onze redactrice voor sociale zaken) HILVERSUM. Huurverhoging tot 145 procent van het vooroor- logpeilIs noodzakelijk, ten einde het verschil in huurpeil van oude en nieuwe woningen, dat een doel matige verdeling van de woon ruimte bedreigt en Onbillijk is in verband met de loonbebeersmg, uit de weg te ruimen. Een deel van die huurverhoging zal door de regering moeten worden gebruikt ter subsidiëring van. de nieuwbouw, terwijl een ander deel ten goede dient te komen aan het onderhoud van de woningen. Voor deze huurverhoging zal compen satie moeten worden verleend; die MACHTIGE baggermolens wroe ten de slappe llsselmeer-bodem omhoog en graven sleuuen, waar in zand wordt gestort. Op die zandlagen bouwen ,de mannen van de M.U.Z. de dijken., welke straks de nieuwe Oosterpolder zullen omsluiten DEN HAAG. Rekening houden de met de verleende bijzondere toe slagen op de pensioenen, steltde regering voor om het pensioen van de Tweede Kamerleden naar rato te verhogen. Voor elk jaar, dat zij Ka merlid geweest zijn, zouden zij dan 207.50 dienen te ontvangen inplaats van. 187,50.' Als maximum wordt voorgesteld 3750. Ook de reeds ver leende pensioenen aan gewezen Ka merleden of aan hun weduwen of wezen zou dienovereenkomstig moe ten worden herzien.,De regering stélt voor de wijziging tè doen ingaan op 1 Januari 1951. Europese vereniging voor binnenscheepvaart BONN Onlangs hebben Duitse, Nederlandse, Belgische,Franse en Zwitserse gedelegeerden te Bad Mondorf in Luxemburg besloten een Europese Vereniging voor de Bin nenscheepvaart op te richten. De Nederlandse delegatie^ heeft een ze ker voorbehoud, gemaakt, hetgeen nieuwe besprekingen noodzakelijk maakt, die in October zullen wor den gehouden. Tot dit tijdstip moe ten verderevoorbereidende werk zaamheden, in het bijzonder de aaneensluiting van de Nederlandse scheepvaartverenigingen in een over koepelende organisatie, worden ver richt. BONN. -r De. ,West-Puitse minister van Binnenlandse Zaken, dr Lehr, heeft Vrijdag op een zeer druk bezochte persconferentie medegedeeld, dat de communisten voornemens zijn in West-Dnitsland een „parlement" te stichten, dat volgens hen „de wettige en democratische vertegenwoordiging van hét West-Dnitse volk", zou a«n. Zij zouden van deze namaak-volks vertegenwoordiging gebruik'willen maken ln hun strijd tegen een West- Duitse bekrachtiging van de Conventie van Bonn en het ED.G.-verdrag. Volgens minister Lehr,zouden de Duitsland te ondermijnen. Hij zeide ook voor pensioentrekkers, ouden van dagen, en kleine zelfstandigen zal moeten gelden. Dit waren enige van de conclu sies, waartoe de heer W, Steinmetz, tweede voorzitter van de Nat._ Wo ningraad, kwam in .zijn inleiding. Vrijdag gehouden in Hilversum op de ledenvergadering van. de wo ningraad. Sommigen willen van de huur verhoging een vijfde aan de huis eigenaren ten goede doen komen. De overblijvende vier-vijfden zou den naar schatting 1 120 mülioen per jaar opleveren, voldoende om de overheidsbijdragen ic de ex ploitatietekorten van de komende zes a zeven jaar tedekken. De heer Steinmetz berekende echter, dat een verhoging van de huur opbrengst met vijf procent onvol doende zou zijn voor fieri behoor lijk onderhoud. Voor verbetering van het onder houd en om de gestegen beheers kosten op te vangen achtte hij het nodig dat 45 procent van de huur verhoging aan de woningbouwver enigingen ten goede zou komen. Dit aandeel zou ook niet aan de parti culiere woningeigenaars mogen wor den onthouden, maar er zou op moeten worden toegezien, dat dit geld inderdaad voor het onderhoud. ZOU worden gebruikt. LONDEN 'Een bekend Engels weekblad wijdde Vrijdag een heet artikel aan de Amerikaanse piloten, die in Groot-Brittanni'é onderge bracht zijn en zegt, dat de piloten op een veren bedje liggen, hetgeen niet bevorderlijk is -yaor de strijd vaardigheid in een eventuele oor log. De buitengewone bezorgdheid van Ameriks voor zijn soldaten in het buitenland, is iets wat iedere Brit verbaasd hét hoofd doet schudden. De Amerikanen schijnen er van uit tc gaan, dat het leven van de sol daat zoveel mogelijk op dat van de burger moet lijken. De mannen brengen hun vrouwen, kinderen, auto's, huisraad, kanariepietjes en MOSKOU De Russische alles wat hun leven verder veraan- hee£t de uitdagen van de Ne genaamt mee. Hun amusement, mu- iandse Kamerverkiezingén een ne- Russischs zienswijze communisten voornemens zijn de stichting van hun namaak-volksver- tegenwoordiging aan te kondigen op een Maandag a.s. te Dortmund, in het Ruhrgebied,- te houden bijeen komst. Dr, Lehr raadde de Wést-Duitsers aan om de communistische demon stratie te Dortmund niet bij te wo nen. „De "Westdüitse regering heelt nog geen definitief besluit geno men of zij de bijeenkomst al dan niet zal verbieden. Er wordt nog nagegaan iii hoeverre bier kan worden gesproken van hoogver raad", zeide hij. Minister' Lehr verklaarde voorts dat de Westdüitse regering moge lijk aan het einde van deze zomer of in de herfst tot in bijzonderheden uitgewerkte mededelingen zal uit geven, waaruit zal blijken dat da communisten pogen de democrati sche staatsinstellingen in West- Advertentie 2.M.) BRUSSEL. Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N, heeft van Woensdag tot Vrijdag een bezoek gebracht aan België, waar hij werd ontvangen door koning Boudewyn en door andere hoge autoriteiten. Hij werd begiftigd met ere-doclora- ten van de universiteit.te Brussel en. van de katholieke universiteit te Leuven. Lie was vergezeld van vrouw en dochter en vertrok gister avond naar Parijs. Tijdens een. persconferentie sprak Lie zijn teleurstelling uit over het rekken van de vredesonderhande lingen te Panmoendjon. Hij gaf als zijn mening te kennen, dat het At lantisch Pact door het toetreden van Griekenland en Turkije niet 'zijn karakter had verloren van regionaal pact, zoals voorzien wasin het handvest der V.N. (Van onze correspondent) VENLO. De Rijkspolitie te Maasbracht heeft aangehouden drie jongelui van resp. vijftien, zestien en negentien jaar, afkomstig uit Nij megen, die op verdachte wijze aan een geparkeerde auto prutsten. Bij onderzoek kwam vast te staan, dat* deze knapën in Nijmegen een auto hadden gestolen en daarmee aan het toeren- waren gegaan. De bedoeling was om via' België en Frankrijk, uit te wijken naar Italië. In Tegelen konden zij echter niet verder en lieten zfjde wagen achter» NEW YORK. De Verenigde Staten hebben Vrijdag meege deeld, dat zij gekant zijn tegen het bfjeen roepen van een specia le zitting van de algemene ver gadering der Verenigde Naties ter bespreking van de Tunesische kwestie, zoals was voorgesteld door de Arabisch-Aziatische groep In de Verenigde Naties» In een brief aan de secretaris generaal der. Verenigde Naties, Trygve Lie, verklaart Amerika, dat men met een hervormingspro- gram dat voor Tunesiêrs en Fran sen gelijkelijk aanvaardbaar is, grotere kans heeft tot een be vredigende oplossing van het Tu nesische. vraagstuk te geraken. Franse Senaat keurt de militaire begroting goed PARIJS. De Franse militaire begroting werd Vrijdag door de Raad van de Republiek goedge keurd na een debat van 21 Uur. Vermoeide senatoren zijn bezig ge weest met debatten over 't plan van de regering om 1.400.000.000,000 franc te besteden vpor het. leger, marine en luchtmacht en zijn mi litaire verplichtingen. In antwoord op critiek van de Raad op de geringe bedragen voor de vloot, antwoordde minister Ple ven, dat dit te wijten was aan de zware kosten voor de oorlog in Indo-China... Eva Peron weer opgeknapt LONDEN Een telefoongesprek van Buenos Ayres met Londen heeft Vrijdag de zekerheid ge bracht, dat senora Eva Peron de echtgenote van de Argentijnse president, van haar ziekte herstel lende is en dat zijweer werkt, zo meldt A.P. dat zich in West-Duitsland ongeveer 175 door communisten beheerste or ganisaties bevinden, die zich even wel als met-communistisch aandie nen, zij worden alle van uit Oost- Duitsland geleid en bekostigd. ziek. eten - en drinken en literatuur wordt niet vergeten. Zij genieten volledige vrijheid om na de dienst tijd te gaan en te staan waar zij willen en mogen zich kleden naar eigen believen. Derhalve lijken de Amerikaanse bases in Engeland op Amerikaanse nederzettingen' maar voor het voeren van een oorlog lijkt het niet erg. gunstig. Russen verbieden Weens blad WENEN De Russische autori teiten in Wenen hebben Vrijdag het blad. de „Wiener Ktirier^ in. de Russische sector van de stad voor onbepaalde, "tijd verboden. Dit besluit werd bekend gemaakt enkele uren, nadat de Amerikaanse plaatsvervangende Hoge Commissa ris Dowling de Russen ervan had beschuldigd, dat zy in 34 gemeen ten in het door hen bezette Oosten rijk 103 bladen hadden onderdrukt. derlaag voor de rechtsen en hun „buitenlandse bazen" genoemd. Tass releveerde, dat de KVP een gedeel te van haar stemmen en twee zetels bad verloren.. Met betrekking tot de CPN zei Tass, dat-deze „over het algemeen en in weerwil van de ongunstige omstandigheden, waar onder zij de verkiezingsstrijd had moeten voeren, haar. kiezers had behouden." In het bericht werd toegegeven, dat de communisten twee zetels verloren, hadden, doch werd daarnaast grote ophef gemaakt van de verkiezing van Paul de Groot, Gerben Wagenaar en de jonge partijloze strijder voor de vrede Piet van Staveren/* TOEN de ingenieur mij drie uur lang de essentie van het brug- genbouwen had uitgelegd, gaf hij mij de af scheidshand en sprak, op een toon die een uiterst gering ge loof in mijn bevattingsvermogen verried: ,Voor dat u het artikel pu bliceert, wil ik het nog toèl even lezen". Ik beloofde het, spoedde my huis waarts,: worstelde een hele avond'en een halve nacht om uit de scherven mijner aantekeningen iets plausibels aaneen te lijmen en stond, de vol gende morgen met .een couvert vol ijver too- zijn deur. Bellen hielp niet. Hij was zeker weer ergens een brugje aan het bouwen, want de deur oleef toe, hoe ik ook rukte 'aan die koperenknol. Ik besloot mijn proza dan maar in de brievenbus te laten glijden, maar toen ik het couvert 'pas voor de helft in de gleuf gestoken had, werd. het plotseling met grote kracht naar binnengerukt. Zat die érnstige man dan op zijn hurken in het portaal om allés wat zichtbaar werd naar zich toe te grissen? Nieuwsgierig drukte tfc mijn ge zicht tegen het deurraampje en zag nu, dat een klein, zipart hondje in de speelse jaren mijn schrijven tus sen de tanden had. Het was het slachtoffer van een misverstand, want het beschouwde de brief blijkbaar cis een wit, rechthoekig dier dat net als een rat of een muis, vernietigd diende te worden. Grommend beet hij er in, dis verwachtte hij van die zes zijtjes kopij verweer van bete kenis. Ik begreep dat ik spoedig aan het graf van een nacht arbeid zou staan als ik niet iets toepasselijks onder nam en begon met allebei my» ruisten 20 hard mogelijk op de deur te bonzen. Aanvankelijk was de uit werking bevredigend. De hond schrok hevig en vluchtte, met ach terlating van de enveloppe, de gang in. Nog geen twee minuten later had hij echter mijn gebons voldoen de geïntegreerd om terug te ke ren en zijn gesol met mijv. letteren te hervatten, zonder verder acht te slaan op de roffels die ik nog ten beste gaf Toen ik hulpeloos om mij heen keek zag ik dat vlak aan de over kant een slagerij gevestigd was. Dat bracht me op een idee. Als ik een stuk worst kocht en in de brieven bus wierp, zou de hond zich daarop werpen en alle aandacht voor de brief verliezen en dan was mijn kopij voorlopig gered. Ik stak de straat over, liep de winkel binnen, rvachte geduldig tot drie veeleisende dames ae fragmen ten van de koe die zy uerïartgden aangeleverd hadden gekregen en kochttoen een goed gestopt, sma kelijk knakworstje,waarmee tJc eindelijk op het terrein van de ramp terugkeerde. Ret klepje pan de brievenbus was zó opgelicht en het worstje gleed soepel naar bin nen, als had ik nooit andere preten ties gekoesterd. Terwijl een geestdriftig geblaf op stak zwaaide eensklaps de deur open en stond de ingenieur lang en bijzonder koel op zijn eigen matje. Hij was blykbcar net terug can een mandeling mant de dophoed rustte nog op zijn oren. Het worstje had hij daarenboven in de hand en zéér bevroren was de stem waarmee hij sprak: Gooit tt vleeswaren in mij* bus?" Het was duidelijk dat hij sterker aan ooit aan mij twijfelde. Goed ik heb nog geprobeerd het düemaal uit te leggen, maar toen ik eindelijk heenging keek hijmij lang, heêl lang na. KRONKEL, ROME. Heel Italië behalve .de. communisten gnuift over de vinnige woordenstrijd, die in Rome gaande is iussen de beroemde Ame rikaanse schrijver John Steinbeck en de Italiaanse communistisch# party. Het begon afgelopen Zondag, toen Ezio Taddel, de hoofdredac teur van. het communistische blad^TUnita informeerde naar de mening van een Amerikaans liberaal'als Steinbeck over de bacteriologische oorlogvoering en „de door Amerikanen in Korea bedreven wreedheden". Als antwoord kreeg de Unita iets terug, waairvooT menige Amerir kaanse krant gaarne duizenden dollars zou betalen en wel een vinnig artikel van 2500 woorden. Het artikel eindigde aldus: .Als het ln Uw persoonlijke bedoeling gelegen heeft om te zeggen dat Amerikaanse soldaten verdorven, gedegenereerdof wreed zijn, of dit ook alleen maar hebt willen sug gereren, bent u, Ezio Taddei, een leugenaar". Zoals Steinbeck verwacht had, gebeurde Woensdag: de Unita pu bliceerde de brief met de nodige wijzigingen en weglatingen. Onder de weggelaten gedeelten bevond zich het volgende: „De volgende fout in uw „open brief' aan mij bewijst, dat u zelfs niet eens de rapporten van -de communistische Russisch-Chinese groep hebt gelezen, hetgeen ik u aanraad om te doen alvorens u gaat spreken over het arme kleine Noord-Korea". Eveneens liet de Unita alinea's weg, waarin Steinbeck zei, dat er DE MINISTERS «an Buitenlandse Zaken uan de Grote Drie zijn het na langdurige besprekingen in Londen, eens geworden over een belangryk punt: een bijeenkomst met de Russen over verkiezingen in heel Duitsland. Minister Schu- man frechtsj zet de .ministers •Eden (midden) en Acheson, het Franse standpunt uiteen. EDDYVILLE. Een tweede muiterij binnen 24 uur tijd is Vrij dag in de staatsgevangenis van Kentucky uitgebroken. De cipiers hadden de orde echter in'een half uur hersteld^ De directeur deelde mede, dat niemand gewónd, 'werd. Ongeveer 30 gevangenen deden.tot driemaal toe een aanval op de op slagplaatsen der gevangenis. Ci piers met machinepistólen dwon gen hen zich over te geven en naar hun cellen terug te .«eren. Inmid dels was de staatspolitie ontboden. Deze kreeg instructie voorlopig .een detachement in de gevangenis on der, te brengen.. DEN HAAG. Het r*dlarcgle- ment 1930 schreef voor, dat mede delingen van politieke aard, die. uitgezonden mogen worden, niets anders mogen inhouden „dan een stellige uiteenzetting of toelichting van politieke beginselen". Dit voor schrift wordt óp grond van het tQ- delUk telegraaf-, telefoon- en radb- besluit van 28 September 1944 thans niet toegepast. De regering is ech ter voornemens om ïn de nieuwe omroepwet een dergelijke bepaling op te nemen. Dit deelt de staatssecretaris van O-, K. en W., mr Cals. mede in ant woord op schriftelijke vragen van hef Tweede Kamerlid Weiter (K.N.P.). Deze vragen hadden-be trekking op het. doen van persoon lijke aanvallen op. politieke tegen standers in radio-uitzendingen. De regering keurt niet goed. al dus mr Cals, dat In radio-uitzen dingen perrsoonlljke aanvallen wor den gedaan op politieke tegenstan ders. Bij nauwkeurige, kennisneming van de tekst van de VA.RA.-uit- zending „Op de Korrel" van 26 Maart jJ- blijkt echter, dat hierin weliswaar scherpe kritiek wordt geleverd op-, het optreden in de Tweede Kamer van een Kamerlid, dat als politieke tegenstander vèn de radiospreker kan worden be schouwd, doch niet. dat zulks ge schiedde in de vorm van een aan val, op de persoon van de betrok kene. Op een door de V.A.R.A aan het betrokken Kamerlid gedaan aanbod in een microfoon gesprek rijn visie over de gewraakte uit zending kenbaar te maken, is door. deze niet ingegaan; ston- foto's te zyner bef den. waarop zichtbaar was, l VN.-post werd aangevallen door Noordkoreaanse soldaten ia de uniform van „een groep oude Noord koreaanse vrouwen ia lompen". Steinbeck haalde de New York Times van 6 November 1950 aan als een bewijs, dat er bij de ver overing van Pyongyang de hoofdstad van Noordkorea een laboratorium voor bacteriologische oorlogvoering was ontdekt. De Unita liet deze passage weg» „De enige bacteriën die de "Ver. Naties op Korea neerwerpen, zijn pamfletten", zei Steinbeck. - voegde hieraan toe: „Deze papie ren bevatten de gevaarlijkste en besmettelijkste bacteriën ter we reld, die van de waarheid. Dez^ microbe wordt door de Sowjfift meer gevreesd dan wat ook". Men verwacht dat Steinbeck de zer dagen een persconferentie zal houden, zodat de Italiaanse pers kennis kan nemen van de inhoud van de brief en zien,, hoe de unita ermee is omgesprongen. •/WWVVV WWV' NOG juist op rijd voor de grote stroom van trekkers de steden tij delijk gaat verwisselen voor da bulten, is bij de uitgeverij Van Go renin. <k Camp, te Assen de negende druk Ver schenen van de liederenbundel Jan Pierewiet, [Prijs t 1,90). De bundel bevat 150 liedjes met mu ziekschrift. Sommige liedjes kenden we, andere niet. maar alle hebben gemeen een geest, die ons hieraan verre de voor keur doet geven boven wat door de trekkers wordt versleten voor kampeer en marcheerlledjes Laten we bet er maar ap houden, dat dat te wijten is aan onbekendheid met het goede trek kerseed. Wij hebben de indruk, dat de frisse wind, die door Pierewiet waait, voor een belangrijk deel te danken ifi aan. de zeer vruchtbare samenwerking tussen schrijvers cn publiek, waarvan da samenstellers gewagen. Voor wi» „Jan Pierewiet" kennen, en. dat moeten er na acht drukken velen zijn, nog een goed nieuwtje; er komt binnenkort bij dezelfde uitgever eep tweede liederenbundel uit een vervolg op d«e genaamd „Hwr KalewUa"».

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3