van communist Duclos vrij m i HET ROTTERDAMSCH PAROOL Strijd nu naar het parlement verlegd Treinramp eist yier doden, 30 gewonden Hoogtepunt hittegolf is ons gepasseerd Churchill blijft verdeeld Labour de baas Staatsloterij wil heler aan de vraag voldoen IIV// ra weertje,mensen! Na schietoefeningen drie boerderijen afgebrand Golflengten radio en televisie dóór 21 landen verdeeld V.S. laat per jaar 3136 Nederlandse emigranten toe RAILS DOOR HITTE ONTZET Expresse Amsterdam-Bazel in Frankrijk ontspoord Brits leger terug uit Midden Oosten? Russen geven handel met Westen vrij in Oostenrijk Motie met critiek op bombardementen aan Ja toe door Lage rh u is ver worpen Eén trekking meer per jaar, vier klassen inplaats van vijf Sirry Pasja stelt nieuw kabinet aan Faroek voor Dief verongelukt met gestolen auto en uit wrak gevlucht F 66 miilioen voor Joodse gedupeerden Ned. Bank en De Bary moeten grote som terugstorten Ford sluit veertien fabrieken Koelere lucht komt van Oceaan Negen soldaten, bij het blussen door mok en icarmte bevangen, naar ziekenhuis Koeler Vliegtuigincïdent voor Intern. Hof 12e Jaargang, no. 153 Eed en Aam. LrageWaveo 141 Schiedam. TeL 69300 r Abqno ^rlfs; per week' f 0,47, per kwartaal YfcOS/Iosse nummers 0,10. Woensdag 2 Juli 1952 Uitgave N.V, De Nieuwe Pers - Postglr* 398644 Bankier: Amsterdamscbe Bank te Botterdam Directeurr B. dé Vries. {Van onze reisredacteur) PARIJS, —'In een Parys, dat van de hitte byna Ijezwijkt, is gisteravond Jacques Duclos, de communistische leider, die ge arresteerd was wegens deelname aan de verboden demonstra* tie van 28 Mei tegén Ridgway, vrijgelaten op last van het Hof van Appèl. Duclos, die parlementslid is en deswege profiteert van de parlementaire onschendbaarheid, kon alleen vastgehou den worden, wfjl de regering stelde, dat hij op heterdaad be trapt was. Het Hof heeft nu uitgemaakt, dat deze omstandig heid niet is bewezen. De regering gaat, voort te verze keren, dat de - documenten, die tij dens en na de arrestatie op Duclos in beslag genomen, zij11» bewijzen, dat een communistisch complot te gen de veiligheid van de staat in voorbereiding was;,■.•En de-.;militaire autoriteiten vam Toulon Hébben gis teren juist weer bericht, dat de do cumenten, die daar bij de commu nistischevakbondsafdeling zijn ge vonden militaire geheimen raken. Maar de regering kan nu de actie tegen de communisten slechts voort zetten, nadat eerst de Kamer de par lementaire. onschendbaarheid van Duclos opgeheven hééft, hetgeen een uitvoerig-en heftig debat veronder stelt, waarin de regering een. aantal van haar voornaamste documenten op tafelzal moeten-' leggen. Men meent, dat de •.minister van Binnen landse Zaken daartpèbesloten heeft. De regering lal' vanochtend beslis sen. "V Dit verloop speelt-ongetwijfeld in de kaart vande communisten, die nu wel luidkeels.zullen gaan bewe ren, dat dit.'het gevolg is van. hun, voor het blote óög onspeurbare, massale actie,'Vjjiaar^op zichzelf is het verloop niet abnormaal. De ac tie tegen Duclos Is in hoge 'mate een politieke veiügheidsactie en. het is slechts juist, de Kamer zich daar over te laten uitspreken. Men had wellicht zelfs beter, gedaan, dit pro cédé van dé aanvang aan te wen den. ,Dit maakt de; beslissing .van het hof overigens niet minder - vreemd. De demonstratie was verboden en eindigde in een gevecht, waarbij 200 politieagenten gewond werden en eén' zelfs gedood. De 'heer Duclos werd bij die demonstratie aangetrof fen en alles wees .ejop, dat hij lei ding gaf aan dé verboden manifes tatie,- die'^hij. ..-trouwens... geenszins, heeft willen, afkeuren, iaat" staan verloochenen. Wat- ia dan eigenlijk heterdaad? Alleen Wïnneer wen de heer Duclos ontmoet had juist op het ogenblik, dat hij de- ploerten doder, die men in ..zijp auto aantrof, op het hoofd van een agent depo neerde? HU zal wel wijzer -zijn; dit soort gevaarlijke avondgymnastiek ie niet voor de leiders gereserveerd, maar voor de militanten: STOCKHOLM. Een-en-twintig Europeselanden, 'o.a. Nederland,, wier, vertegéhwoordigers.' een maand lang in,Stockholm.bijeen zijn geweest om een, verdeling vVan de golflengten voor ultra korte radio verbindingen en televisie te bespre ken, hebben, thans een .overeen komst getekend, welke voor het be trokken gedeelte vande wereld -de eerste is In haar "sóórt. Op' grónd van deze overeenkomst, aldus hoopt men, zullen de Europese landen in de komende periode van tien jaren hun ultra korte- radio- en televisie- diensten op efficiënte en ordcrliike wijze kunnen ontwikkelen Nu wordt, overigens duidelijk, waarom de communistische Kamer fractie tot nu toe geweigerd heeft, opheffing van Duclos* arrestatie in het parlement te vragen, en waarom Duclos zelf tweemaal een aanbod om naar een ziekenhuis gebracht te worden hij lijdt aan suiker ziekte heeft afgeslagen. Men ver wachtte blijkbaar dit verloop. De voorzitter van het Hof van Appèl is een bekend fellow traveller, wiens naam zelfs voorkomt op een com munistische manifest, dat protesteert tegen de maatregelen, die de rege ring. in aansluiting op het gevocht van 28 Mei en na de mislukte sta kingsactie van de communisten, aio daarop volgde, op 4 Juni tegen de communistische saboteurs bij de tle- naultfabrieken had genomen. De an dere, leden van-het Hof van Appèl zijn blijkbaar bezweken voor de in timidatie, die de „Humanitê" met hun namen bedreven had. Overigens is dit niet de eerste keer dat Fran se rechters voor communistische druk zwichten. WASHINGTON President Tru man heeft Dinsdag de aantallen burgers .bekend .gemaakt, die op grond van de niéuwe iromigratiewet uit de verschillende lenden jaarlijks naar de Verenigde Staten mogen emigreren. .Engeland heeft het hoog ste aantal,"nL 65.351 en Neder land 3.136. Voor het eerst mogen ook bur gers uit Birma, Ceylpn, Cambodja, Indonesië, Korea, Laos, Pakistan en Vietnam, tèn getale van honderd per jaar naaar de V.S. emigreren. THIONVILLE. De. expresse-trein uit Nederland naar Bazel, bestaande nlt een Amsterdams en een Haags treindeel, die In Luxemburg worden samengekoppeld, fa even over de Franse grens ontspoord bij het station netje Hettange-La Grande. Vier passagiers zfla gedood en dertig gewond^ van wie zes ernstig. Er z^n onder de doden geen Nederlanders. Een ge wonde verkeert in levensgevaar. Tot de zwaar gewondén behoort de Ne derlandse mevrouw Van Marts, wie een aim Is afgezet. )■- In het gehele gebied zijn politie en spoorwegarbeiders 'opgeroepen om te helpen bij de reddingswerk zaamheden. 'Op Réi" staliohnetj van Hettange—La Grande verleen den dokters de gewonden eerste hulp in afwachting van zieken auto's uit Thionville. en Metz. „De ontsporing, vor.d plaats vijf tien minuten nadat de trein uit Luxemburg was vertrokken. Het baanvak LuxemburgMetz is ge heel versperd. Ook in de nabijheid gelegerde troepen en brandweerlie den uit. Metz zijn voor hulpver lening opgeroepen. Naar men vermoedt is de trein ontspoord ten gevolge van de grote hitte, die de rails heeft doen uit zetten. Van ae laatste vier wagons, behorende tot het Am sterdamse gedeelte, zijn drie ge kanteld. terwijl de wielen er onder- uit werden gerukt. Overeen vijftig tal meters zij» de dwarsliggers meegesleurd en. verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losgerukt De vierde wagon is niet ontspoord, doch verloor zijn achterste Wielen- stel. Uit de gekantelde wagons wer den meer dan vijftig personen bevrijd. Nader .vernemen wij, dat in het ziekenhuis van Thiónville met lich te verwondingen zijn opgenomen: de dochter van de Franse consul ïn Amsterdam, Franpoise Hummel, ,de. heer J. Minekus uit.' Apeldoorn en zijn - dochter Hilda. De meeste slachtoffers zijn van Franse natio naliteit. Financiële politiek) dwingt tot drastische maatregel NEW YORK De financiële po sitie van Engeland is zo hopeloos, dat het mogelijk tegen September zijn strijdkrachten uit het Midden- Oosten zal moeten .terugtrekken, zo schrijft een correspondent van de „New York Eyeningpost". Volgens de correspondente heeft de Britse minister yan Buitenland se Zaken Eden aan Acheson tydens diens bezoek aan Londen drie mo gelijke handelwijzen, voorgesteld om deze drastische maatregel te voor komen, t.w.: terugtrekking van twee Britse- di visies uit: Duitsland. waarna er hog twee overblijven voor faezettings- 'doeleihden en als deel van het NATO-commando; terugtrekking 'van de Britse land en marinestrijdkraëhten uit Korea; oprichting van yeén commando voor de verdediging van het Mid den-Oosten, waaraan deelgenomen wordt door Engeland. Amerika., Frankrijk, Turkije én* Egypte. WENEN. De Oostenrijkse re gering heeft verklaard dat de Rus sische bezettingsautoriteiten niet langer bezwaar koesteren tegen een vrjj handelsverkeer van de Russi sche bezettingszone met *t Westen. De Russen hadden de aflevering van bepaalde goederen uit de Rus sische zóne aan - hét Westen ruim acht maanden belemmerd, waardoor de exportbandei in een moeilijke positie was komen., te verkeren. De Britse regering heeft erin toegestemd, de Oostenrijkse activa, die in de oorlogsjaren in Groot- Brittannië geblokkeerd werden.vrij te -geven, hééft de Oostenrijkse minister van Financiën Dinsdag be kendgemaakt. Britse woordvoerders hébhen ver klaard. dat de activa een waarde van 500.000 tot 600.000 pond sterling bezitten- Baby in een sloot gelopen en verdronken MONNIKENDAM De eenjarige Cornelia Oudhuls, wonende aan het Oudelandsdijkje is *in een onbe waakt ogenblik in de sloot gelopen, die rondom de boerderij van haar ouders loop'. Toen het kindje werd opgehaald, waren de levensgeesten reeds geweken. LONDEN. De Labourmotle, waarin werd „betreurd", dat de regering niet voor 'een voldoende stelae! van overleg en raadpleging had gezorgd, voordat de recente luchtbombardementen van de electrische centrales aan de Jaloe plaats vonden, is gisteravond met 300^70 stemmen verworpen. De liberalen stemden, met de regering mee. De Bevannianen, diédé mótie veel te slap en te lauw vonden, stem den wei met de Labourmecrderheid mee, maar hadden- overigens in' de besloten wekelijkse-bijeenkomst van de parlementaire party (de Labour- fractie) het gedrag; der.;, leiders scherp gecritiseerti en aangevoerd, dat in de motie ook op het feit van het:; bombardement zelf en de daardoor .teweeggebrachte verande ring in politiek de- nadruk héti moe ten worden gelegd.Een stemming volgde, waarby.'Bev.a'n én de zijnen het met 102—51' stemmen verloren: Het nieuws'. van 'deze stemming was natuurlijk al uitgélekt toen - des middags hét openbare debat in 'het Huis begon én de oude ChurchilI is er de man niet naar om van een dergelijke demonstratie van- 'ver deeldheid bij -zyn tegenstanders niet dankbaar gebruik .te maken. Hij vond het moeilijk Toni uit. de tamme speech, waarmee Philip -Noëi-Baker voor de oppositie het aebat had ge opend, op te maken, dat deze een motie van afkeuring had ingediend. Blijkbaar waren NocI-BakersV woor-, den meer gericht tegén de extremis ten in zijn éigen partij én bedoeld om hen een les te geven in dé 'ele mentaire feiten van de situatie. Doch ook ih Noel-Bakers speech vond Churchill nog- teveel critiek op «e Verenigde Staten. Hadniet Dean Acheson, toen hy vorige week in Londen was, openlijk in de bij eenkomst met de Engelseparle mentsleden-zijn spijt over de nala tigheid in de raadpleging betuigd? En Churchill schetste opnieuw het overgrote aandeel, dat de Ver enigde Staten in de operaties had dén: alleen gedurende de wapen- stïLstandsonder handelingen hadden zfj 32000 man. verloren cn 4.5 mil- lioën pond per dag 'uitgegeven. In het licht van deze feiten, betoogde Churchill, deed men wel om niet al te veel nadruk op klachten en aanspraken: tegen de Verenigde Sta ten te leggen, - Voordat het debat begon had mi nister Selwynn Lloyd (en tegelijk Lord Alexander in het Hogerhuis) een verklaringafgelegd over hun reis naar Korea en tevens meege deeld, dat met de Verenigde Staten overeengekomen was,- dat in het hoofdkwartier van generaal Mark Clark een Britse opperofficier als souschei van de staf zou worden be noemd Lord Alexander legde in hel Hogerhuis, .nog uit, dat de loyau- teit van deze officier tot zijn on middellijke chef moet zyn'igericht en dat hij bij voorbeeld niet in staat zou zijn om zelf informatie naar de Britse regering te zenden, doch hij zpu. wel de bevoegdheid hebben oir. te adviseren, dat op bepaalde pun ten de Britse regering geraadpleegd diende te worden. DEN HAAG. De vraag naar loten van de Staatsloterij overtreft reeds geruime tijd het aanbod, hoewel thans het'per loterij wettelijk toegestane maximum aantal loten wordt uitgegeven. Om te voorkomen dat, als ge- vol r van deze omstandigheden, ongewenste toestanden op loterygebied zouden intreden, zullen van 1 Januari 1953 af. zolang daaraan behoefte zat blijken te bestaan, vier trekkingen per jaar worden gehouden. Om vier trekkingen per jaar te kunnen - houden; moet het aantal klassen worden teruggebracht van vijf. op vier. Deze vermindering van het aantal klassen maakt een herverdeling der prijzen over dé klassen noodzakelijk. Van. deze ge legenheid wórdt gebruik gemaakt om enige verbeteringen in het prij zenschema aan té brengen Zo wordt het aantal eigen gelden in de z.g. binnenklassen verminderd- Voorts worden de laagste echte prijzen,die totdusver 100 be droegen, verhoogd tót 200. Een gevolg van da vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklassen is, dat in totaal aan het publiek -.minder dan- thans op de inleg zal worden teruggegeven. Het geld, dat daardoor voor de Staat zou overschieten èn het bedrag, dat door het wegval len van de - bestaande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in.de vorm van een aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de le, 2e en 3e klasse zullen telkens 1000 prij zen worden getrokken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klas se 5000 prijzen, waarvan 41S5 eigen gelden Het aantal der uitgeloofde prijzen cn premiën zal f i.252.100 bedragen. Een wijziging "in de op brengst per -trekkinjr vloeit niet voort uit dit plan, dat in beginsel niet zal leiden tot uitbreiding van het verkoopapparaat. Bejaarde man aangereden door politiejeep en overleden GOES.In het naburige Kapelle wilde Dinsdagavond de 64-jarige landbouwer J. J. van I. uit Hein- kenszand de rijksweg oversteken. Hij zag de jeep van de marechaus see niet aankomen en werd door het voertuig een eind meegesleurd. »n dc "ziekenauto, die hem naar Goes vervoerde, Is hij overleden. „Klipfontein" had broei in de lading, maar zet reis voort TENERlf'FE. - Het Nederlandse vrachtschip „Kllpfontein", op weg van Zuid-Afrika naar Amsterdam, is hier Dinsdagochtend binnengelo pen wegensbroei in,-de lading. Het 'egln van brand was snel bedwon gen, zodat het schip de reis kon ver volgen. imuOTüffiiaiiirau CAIRO Kort na middernacht heeft Sirry Pasja zfln voltallige nieuwe kabinet aan de Egyptische koning Faroek voorgesteld. In het nieuwe kabinet neemt de premier Buitenlandse Zaken en Oorlog' en Marine. Dr Mohammed Hasjem Pasja, Story's schoonzoon, neemt de. belangrijke portefeuille van Bin nenlandse Zaken. Tevoren was gemeld, dat Barakat Pasja, een ander partijloos staats man aan de vorming van een eigen kabinet werkte. Sirry Pasja heeft echter steeds verklaard, de op dracht niet terug gegeven te heb ben. Noch had koning Faroek zijn opdracht ingetrokken. NIJMEGEN. Dinsdagochtend is nabij de oprit van de Waalbrug een atito over de kop geslagen en totaal vernield. De bestuurder van de wagen, die zeer waarschijnlijk gewond werd, is uit .de wrakstuk ken gekropen en spoorloos verdwe nen.. De politie vermoedt dat de man de auto heeft gestolen. Een garagehouder uit Eussum had bij de politie nl. aangifte gedaan, dat nem uit de garage een auto is 1 Het is u wellicht niet ontgaan dat het warm is. In Londen hadden ze er ook last van. De Brit se rechters mochten van de opperrechter die het ook warm. had jr recht spreken zonder die tange'pru iJ ten. Hetge iken. op/te zet- zondcr is, weet Een Londense typiste (op 't middelste plaatje) sjouw de haar tikmachien en haar mappen met cor respondentie mee naar het zioemhad. Tttssen ttüee duiken in gleed er een fcoèle zakenbrief uit haar machine. Ook hij ons zocht iedereen de koelte. Voor kinderen was het ge makkelijk: ieder fonteintje was x'wm&mt&s goed genoeg om onder te gaan staan en je lekker nat te laten spetteren. De onaeren zochten de zee„ de plassen, de rivieren cn de nnembaden. op. De badmeester op y.^'vJèr' het- onderste plaatje had dan het fPftl water alléén niet genoeg. Met een parasol en een zonnebril was het nog lekkerder, vond hij. Hou ja, je df* kunt ook overdrijven. Na het water ts ook het ys in. trek. Een van de grootste jabrikan- ten van cohsumpt^ijs^ vertelde, dar de dag-productie thans onge veer de drievoudige, is ran een normale zomerse dag. Et gaan daar nu circa 900.000 pakjes ijs per dag de fabriek uit. En nóg bïtj/t men overal om ijs schreeuwen. Over de hele linie is de vraag naar ijs Veel groter dan de productie-capaciteit van de ijsfabrieken. Maar nu komen er toch wolken. Zware onweersbuien hebben in En geland al een eind gemaakt aan de hittegolf. En ons eigen De Bilt heeft zelf gezegd, dat het bij ons ook koeter wordt. Zullen onze geschroeide velletjes dan eindelijk rust krijgen? (Van onze correspondent) AMSTERDAM, De Ned. bank en de bank H, Albert de Bary en Co moeten samen 66 miilioen, ver meerderd met 4 pet rente van 15 Juni 1951 af, terugstorten in de boedel van de Liquidatie Van Verwal tang Sarphallstraat (LWS, de vroegere bank Lippmann, Rosenthal en Co) en van de Vermogens Verwaltangs- und Renten-Anstalt CVVBA). Dit heeft de Haagse hamer van de afd. Rechtspraak van de Raad voor hei Rechtsherstel Dinsdag beslist. Dit enorme bedrag het grootste dat ooit door een Nederlandse rech ter bij vonnis is toegewezen is door beide banken verschuldigd -in verband met het feit, dat zij gedu rende de Duitse bezetting voor do Duitse roof instituten LTVS en VVRA Nederlandse guldens Ln Duit se marken en Duits sehalkistpapisr hebben omgewisseld. De opdrachten en de koop- en verkoopovereen komsten, die hiertoe, hebben geleid, werden door .Rechtsherstel" nietig verklaard. Als gevolg van deze beschikking zal, aan de Joodse crediteuren van LWS, in plaats van 63 pet, zoite oorspronkelijk was berekend, trrca 83 pet van hun vorderingen jcimnen worden uitbetaald. Nederlandse kustvaarder in hét Kattegat gestrand doch vlot gesleept KOPENHAGEN. De 345 ton metende kustvaarder „Diana" Uit Rotterdam is Dinsdagmorgen op een klip gelopen ten Noord-Westen van het Deense eiland Laeso in het Kat- tegat. 's Middags is het.3chip viot gesleept door de Deense sleepboot „Aegir" en te Frederikshaven bin nengebracht. Duikers zullen het schip op beschadiging onderzoeken. PITTSBURGH. Veerüen fabrie- ken van de Ford Motor Company zijn vandaag gesloten, op de dag dat de staking van staaiarbeiders der tig dagen geleden begon. Ongeveer 27D00 arbeiders zijn door deze maatregel werkeloos ge worden. Het totaal aantal arbeiders dat ten gevolge van de staking thans geen werk heeft heeft thans de miilioen overschreden. Door vakbondsleiders worden de geruchten ontkend dat de Industrie heimelijke onderhan delingen voert met de vakvereni ging. Joods protest tegen Duitse herbewapening LONDEN. De Europese con ferentie van het Joodse Wereld congres, te Londen bijeen, heeft resoluties van protest aangenomen tegen de herbewapening, van Buits- lar.d, de arrestatie van Joodse lei ders in Roemenië en .het weer op duiken van het fascisme in Euro pa". De conferentie heeft verder met leedwezen kennis genomen van „de onvoldoende schadeloos stelling van de joden in Oosten rijk" en van. „de onbeperkteanti* semiotische activiftit van Zweed Einar Aberg". de I)E BILT. Het K.N.M.L deelt mede: Dinsdag was het in Europa op-de meeste plaatsen'nog warmer dan de voorafgaande dagen. Ir. Midden-Frankrijk steeg het kwik-hier en. daar tot 41 graden. De hoog ste, in)Duitsland' wadrgenqment. temperaiuur bedroeg 37 graden, in Zwitserland 35.gmdenj' EINDHOVEN, De buurtschap De Rul b# Heeze is Dinsdagavond VOOE,; een groot deel in vlammen opgegaan, teen drie boerderijen in 'de as wer den gelegd, volgens de politie vermoedelijk ais gevolg van schietoefe ningen, die militairen van de genie uit 's-Hertogenbosch daar hadden gehouden. Negen soldaten, die bü het blussingswerk assisteerden, werden zo door de warmte en de rook bevangen, dat xy naar het ziekenhuis te. Geldrop moesten worden overgebracht. Het vuur werd omstreeks zes uur bij verdwenen van de verongelukte. ïetzelfde type als Ook injZuid-Engeland was het bui tengewoon wann. Door de Ztnd-Qos- ten winden was.dé hete continentale lucht namelijk de Noordzee óver ge blazen. Enkele stations langs de En gelse Zuidkust en .ook Londen meld den een hoogste temperatuur van 33 graden. Sinds Dinsdagochtend heeft er rich een flinke verandering in de lucht drukverdeling boéen. "West-Europa voorgedaan. Deze werd bij ons in geleid door krachtige, barometerda- Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Veranderlijke be wolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Weste lijke tot Noord-Wes telijke wind. Vooral in 't Oosten en Zuid- Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli zon op 4-24 on der 21,02: maan op 17.ÖS onder 00 5L HET WEER VAN VANMORGEN UUR Station Weer Wind ra/s Gisteren ln24U Max.temp. Neersl. Oslo Licht bew. Ni l 22 C 0 mm Stockholm Onbewolkt 0.2 23 0 Helsinki Onbewolkt W.N.W. 4 22 0.4 Edinburgh Regenb. W.C.W. 7 26 5 Londen Licht bew. Z.Z.W, 7 33 0 KopenhaRen Onbewolkt Z O. 4 23 0 Amsterdam Zw. bew. W.Z.W. 7 27 0 Gerève Licht bew. W.Z.W. 1 .35 0 Partjs Zw. bew. Windstil 36 0 Bordeaux Half bew. Windstil Nice Onbewolkt N.N.W. 2 Berlijn Onbewolkt Z.O.3 2B 0 Frankfurt Licht bew. NJJ.O.,2 36 0 München Onbewolkt Z Z.W. 1 31 0 Wenen Onbewolkt Windstil SI 0 Locarno Onbewolkt Windstil 0 lïngen, die tot vanochtend, aanhiel den. Boven de Golf van Biscaye was 'namelijk een kleine storing ontstaan, waarmeeeen vore van lage lucht druk was verbonden, die zich over Frankrijk uitstrekte. Beide, zowel de storing als- de vore, bewogen in snel tempo naar hetNoorden. In Engeland en Ierland gaf dit aanleiding tot het ontstac.n van on weersbuien, in ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. De afgelopen nacht bleef nog on afgebroken de boven het continent verhitte lucht over. Nederland stro men. Uit bijna het gehele land wer den daardoor nachtelijke minimum temperaturen van 20 graden of ho ger gemeld, hetgeen uitzonderlijk hoog is. Daarna draaide dè wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor Lo ven de Golf van Biscaye en de Noordzee afgekoelde lucht het uiter ste Westen van 'West-Europa begon binnen stromen. Midden oo de oceaan is de lucht druk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden getransporteerd. Deze lucht zal later ook Neder land bereiken, zodat het hoogtepunt van de hittegolf thans als gepas seerd kan worden beschouwd. ontdekt in een schuurtje bij dë boerderij van M. van der Loo. Door devrij sterke windsloegen de vlammen spoedig over „naar zyn- nabijgekgenboerderij die met een rieten dak was gedekt De .brand weer van Heeze werd direct geal armeerd, doch kon, doordat er niet voldoende druk1, op de waterleiding was, niet onmiddellijk water geven. Toen het waterleidingbedrijf- alhier de druk had opgevoerd, stonden, echter ook de aangrenzende boerde rijen van K. v. d. Faal en de fa milie Van der Hurk reeds in vlam men. De brandweer, die zich moest be helpen met water uit de Kléine Dommel,, was daardoor niet bij machte het vuur direct, krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eindhoven, de nevelspuit en de manschappen- wagen uit Geldrop en de bedrijfs brandweer van Wultings uit Heeze gearriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van der Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van dér Weert redden. Zucden stelt voor: (Van onze Scandinavische correspondent) KOPENHAGEN. De Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken heeft gisteren aan de Russische ambassa deur in Stockholm een nota over handigd, waarin het. Zweedse stand punt inzake de beide neergeschoten vliegtuigen wordt uiteengezet. Dit standpunt gaat lijnrecht in tegen de Russische beweringen, dat het eer ste toestel niet werd neergeschoten én het andere uit noodweer door de Russen werd omlaag gehaald. Aan de Russische regering wordt voorge steld, deze aangelegenheid voor het Internationale Gerechtshof in Deri Haag te brengen of, wanneer de Sowjetregering daaraan de voorkeur geeft, een ander internationale in stantie aan te wijzen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1