Eisenhower stormt naar de overwinning HET ROTTERDAMSCH PAROOL Taft-veste wankelt onder serie van felle aanvallen Tam debat in Bonn over Europa-leger Voor koningin Elizabeth 475.000 pond per jaar Ike's zege heden definitief? Raad van Arbeid drie jaar lang bedrogen „Prins Alexander" botst tegen Noors schip Britse radioman ontkent spionnage voor Rusland Generaal Ridgway in Londen aangekomen Felle brand vernielt filmstudio's in Hollywood Attlee meende: Overheid mag niet al te saai zijn Olympische Spelen niet op televisie Adenauer„Van ons ja of neen hangt Westelijke eenheid af" Duits schip verliest zijn kapitein Asthmalijder trok invaliditeitsrente en verdiende in bedrijf goed weekloon Ontploffing doodt zës mijnwerkers in Canada Duits-Israelische besprekingen vorderen Wordt West-Berlijn geïsoleerd? Twee Nederlandse wetón' dat h,J de slaw ™kend- schepen liepen schade op Zwak verweer tegen bezwarende feiten Iets warmer Rangeerder onder trein deerlijk verminkt F 25.000 op 20892 12e Jaargang, no. 160 Red en Adnx Lange Haven 141, Schiedam. TeL 69300 - Abono prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal ƒ6.05, losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Donderdag 10 Juli 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 395644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeurs B. de Vries. (Van onze New Yorkse correspondent) CHICAGO. De groep-Eisenhower heeft de strijd om de gedelegeerden in een bewo gen avondzitting van de republikeinse con ventie met een meerderheid van 76 stemmen (607 tegen 531) gewonnen. De conventie sprak zich namelijk uit voor toelating van de 17 man tellende delegatie van aanhangers van de generaal uit Georgia, hierdoor de uitspraak van de commissie voor de geloofsbrieven, die de delegatie, bestaande uit aanhangers van Taft de wettige had genoemd, ongedaan ma kend. Aan de stemming gingen bewogen de batten vooraf en over en weer hoorde men de felste beschuldigingen. Het publiek in het stampvolle amphitheater reageerde herhaal delijk demonstratief naar beide zij den in het conflict, dat de gemoederen uiterst fel op zweepte en onder de delegaties enige malen tot heftige onderlinge uitbarstingen leidde. BETOGERS renden naar de af sluiting van het vliegveld en schreeuwden: „Ga- naar httte Hidg- watf', toen de bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Euro pa, in Londen aankwam. LONDEN. Generaal Ridgway 1b Woensdag per vliegtuig in Lon den aangekomen voor zyn eerste officiële bezoek als opperbevelheb ber van de geallieerde strijdkrach ten In Enropa. x Een protestdemonstratie tegen zyn komsfc werd door de politie met bekwame spoed de kop inge drukt. F «ven ^demonstranten 'werden door de politie medegenomen, na dat ongeveer een twaalftal van hen een „go home Ridgway" kobr had den ingezet en vlugschriften tegen de generaal hadden verspreid. Vooral toen Senator Dirksen uit Illinois, een handig sprekt r en steunpilaar van. Taft, het minder- heidsrapport bestreed, volgden de wildste demonstraties, die door de voorzitter slechts met moeite kon den worden bezworen. Vele twij felden aan de onpartijdigheid van voorzitter Martins, vooral daar hy op handige wyze een korte pauze ontweek, die de delegaties van Pennsylvania voor onderlinge be raadslaging reeds des middags had aangevraagd. Het was duidelijk, dat hy de wil van de partymachine wil de doorzetten. Ook tijdens de stemming laaiden de hartstochten fel op, o a. toen de New Yorkers een zg„ „roll call" aanvroegen, waarbij de namen van alle delegaties moeten worden af geroepen. Toen Dewey's naazn aan de beurt was en hy voor het mra- derheidsrapport stemde, werd hy door de tegenstanders luide uitge jouwd, wat natuurlijk een tegen- demonstratie uitlokte. Of de partymachine nog voldoen de gezag zal kunnen ontwikkelen om de partij voor November als een gesloten eenheid te leiden, staat te bezien. Tot nu toe toonde zy niet de nodige tact, noch de wil om te luisteren naar wat binnen een grote en groeiende stroming m haar gele deren leeft. Het was een treurige vertoning en een situatie lykt ge schapen, die voor de democraten slechts winst betekenen kan. De splitsing, m de republikeinse party ligt nu rauw open. "■6 repimUkeum ...partij ia ook (Zie verder pa£. 3) HOLLYWOOD By een grote brand te Hollywood zijn de studio's van de filmmaatschappij „Warner Brothers" over een oppervlakte van acht hectare verwoest. Het vuur sloeg over naar gebouwen aan de an dere zijde van de Los Angeles rivier Hier brandden een hangar vol met vliegtuigen en een loods van de spoorwegen met tien rytuigen uit Er werd voor meer dan twee nul- li oen dollar schade aangericht. (Van onze correspondent) LONDEN. Het Lagerhuis heeft gisteren de voorstellen voor de „civiele lijst" van de Kroon {415.000 pond per jaar) goedgekeurd. Twee officiële amendementen van de Labonroppositle, het ene om iedere tien jaar de lyst te herzien (zij wordt.thans voor de gehele dunr der regering vastgesteld), het andere om de 10.000 poiyl, die prins Charles tot zijn achttiende ^aar zal krijgen, af te schaffen, werden verworpen niet een meerderheid van respectievelijk 28 en 34 Bfenuhen, CHICAGO. Een nieuwe grote bres is door de aanhan gers van Eisenhower in. de reeds wankele Taft-veste ge slagen, nadat het telegram van onze correspondent binnen was. Bij acclamatie besloot de conventie ^vandaag, dat Eisen hower 33 van de 38 zetels uit Texas krijgt en niet de 16, wel ke de commissie voor de ge loofsbrieven hem had toege dacht. Eisenhower beschikt nu over meer stemmen dan Taft. Een ander belangrijk feit: John S. Fine, gouverneur van Penensylvama en leider van een delegatie met 70 met-gebonden stemmen, heeft ver klaard, Eisenhower te zullen steu nen. Op de laatste successen van Ike volgde zo'n hels lawaai ui de con greszaal, dat de politie bmnen moe^t worden geroepen, om de orde te herstellen. Neutrale waarnemers geloven thans, dat de conventie nog heden Eisenhower als republikeins candi- daat voor het presidentschap 2 aanwyzen. Acht duizend gulden voor tien minuten film HILVERSUM In verband, met onderhoudswerkzaamheden aan de technische apparatuur worden tussen 19 Juli en 1 Augustus geen televisie- uitzendingen gegeven. Het bestuur van de Ned. Televisie Stichting was voornemens deze rustperiode te be perken door gedurende de Olympi sche Spelen filmmateriaal over deze spelen uitte zfenden. De 'voorwaarden, waaronder dit materiaal ter beschikking zou kunnen komen, zyn voor de NTS echter met aanvaardbaar. De Finse filmmaat schappij, die alle film- en televisie rechten. heeftverkregen, is slechts bereid hoogstens tien minuten film materiaal-per week ter beschikking der Nederlandse televisie te stellen en eist voor die tien minuten telkens het bedrag van 8.000 gulden, te be talen in Amerikaanse dollars. De NTS betreurt het zeer, dat zij de kykers niet in de gelegenheid kan stellen ook op het scherm de hoogtepunten van de Olympische Spelen te volgen, maar acht duizend gulden voor tien minu ten film is een beetje te duur! BONN. Een bijzonder saai en tam debat over de Conventie van Bonn en de Europese Defensie Gemeenschap beeft de West-Duitse Bondsdag Woensdag zeven uren bezig gehouden. In de ellenlange redevoeringen, welke geheel op de radio-uitzending waren Ingesteld, werd geen enkel nieuw argument aangevoerd. De wederzijdse standpunten liggen zo vast, dat er ook niet wordt gepoogd te argumenteren. De partijen geven „acte de presence" (fin daarmee uit. Morgen worden de verdragen zonder twijfel naar de betreffende commissies verwezen en In September of October vindt pas de tweede lezing plaats. Bondskanselier Adenauer opende 's morgens het debat met een rede, waarin hy verklaarde dat het „ja" of „nee" dalovei deze verdragen, zou worden uitgesproken, beslissend zal zyn voor het lot van Europa. Het ging er om of Duitsland zich aan de ziide van het Westen zou scharen en of net land m een vry Europa zou worden herenigd aldus dö bondskanselier. Afgezien van enkele interrupties van de zijde der socialistische en communistische oppositie luisterde de Bondsdag in stilte naar Adenauers woorden. De kanselier noemde het verdrag voor de Europese Defensie Gemeen schap veruit- het- belangrijkste,, der twee te -ratificerén' verdragen, V,Dit verdrag wordt nog te zeer uit het ge zichtspunt van afweer tegen Russi sche agressie gezien. Het dient echter in de eerste plaats om de vrede in Europa te verzekeren en iedere oor log tussen de West-Europese landen voor vijftig jaren onmogelijk te ma ken." De eerste socialistische spreker was prof. Carlo Schmidt, die de bekende leuzen naar voren bracht, dat West- Duitsland in de verdragen niet als gelijkberechtigd partner was behan deld, dat een toenadering tot het Westen alleen zin had met een vere nigd Duitsland, dat de herbewapening van West-Duits' and noodwendig Rus sische reacties uit moest lokken, enz. De minister van Financiën, dr S chaffer, verklaarde, dat „de V.S. al het zware en een deel van het lichte materiaal voor het West-Duitse E,D. G.-contmgent gratis zullen leveren." Vry wel alle leden van de West- duitse Bondsdag hebben vandaag by de hervatting vac het debat de ver gaderzaal verlaten uit protest tegen „communistische misdaden", toen de voorzitter van de communistische party', Max Reimann het woord, nam om de Westduitse verdragen met het Westen te attaqueren. Het protest Meld verband met de com munistische ontvoering in Berlyn. Het Olympiade costuum staat onze turnsters zeer goed. Van links naar rechtsTruusje Dam, Lente Gerrietsen, Cootie Kampen, Dmi Krul, mej. N. Verhoef, leidster Trtncto Heil, Nanny Simons, An nie Ros, Toette Selbach, Jopte Cox en Tootje Selbach. Deze iota werd gemaakt op het Sportleiders Instttuut te Overveen, waar de dames druk tremen voor Helsinki DEN HAAG Het Duitse stoom schip „Faikenberg" heeft hedenoch tend om ongeveer 8 uur geseind, dat langs de Nederlandse kust tus sen Zand voort en Hoek van Holland zijn kapitein is verdwenen Alle schepen wordt verzocht naar de vermiste uit te zien De „Faiken berg" was op weg naar Rotterdam Andere amendementen van La- hourbackbenchers. om het totale be drag terug te brengen tot 250 000 pond. Dm de toelagen van de hertog van Edinburgh te verlagen van 40.000 tot iö 000 pond, om de extra 9000 pond, die prinses Margaret by haar eventuele huwelyk zal krijgen, af te schaffen, werden eveneens, maar met veel grotere cyfers (meer derheden van respectievelijk 319, 257 en 146 stemmen) verworpen. Verschillende Labour backbenchers drongen aan op groter eenvoud aan het bof Attlee was wel een voor stander van het handhaven van het luisterrijke ceremonieel by de grote staatsfuncties de overheid moest met te saai zyn, vond hy, dat was de grote fout geweest van de Duitse republiek en de kanselier van de schatkist Butler meende, dat, hoe wel een zekere mate van verdere vereenvoudiging stellig welkom zou worden gebeten, dit toch een aan gelegenheid was, die geheel en al aan het oordeel van de souverein zelf moest worden overgelaten. Tal van sprekers voerden het woord en de meest uiteenlopende op vattingen over do functie van. hot koningschap traden by deze enige keer, dat het Huis over zulk soort zaken debatteert aan het licht Het conservatieve lid Alport wenste, dat tijdens bezoeken van de souverein aan bet gemenebest een plaatsver vanger van de Kroon zou worden benoemd (gely'k er m de landen van het gemenebest gouverneurs-gene raal waren), het Labourlid Beilen- ger wenste, dat dc taken van de her- tog van Edinburgh duidelijker zou- den worden geformuleerd en het radicale linkse Labourhd Emrys Hughes, die als voorbeeld, dat alles heel wat goedkoper kon, ook met instemming het inkomen van de Ne derlandse komnklyke familie ver meldde (een vergelijking, die vol gens de conservatief Elliot met op- fing als men het verschil in bevol- mg en de daarmee samenhangende omvang van ofüeiele functies en ver plichtingen in aanmerking neemt) wilde van Buckingham Palace een flatgebouw maken, doch de kanselier I van de schatkist betwijfelde of die j flats wel zo comfortabel zouden zyn GLACE BAY. Door een ont ploffing m een mijn by Giace Bay (Nieuw Schotland) zijn Woensdag avond zes mijnwerkers om het le ven gekomen Een mijnwerker is door de reddingsploeg na zes uur nog levend, zij het ernstig gewond, aangetroffen. Hy is naar een zie kenhuis overgebracht Nog twaalf mannen zitten ingesloten. (Eigen berichtgeving). DEN HAAG. De Duits—Israë lische besprekingen te Wassenaar vorderen gestaag. De commissie, die zich met het goederenvxaagstuk be zighoudt, is thans voor ongeveer twee-derde met haar werk gereed gekomen Overeenstemming is be reikt omtrent tweeeriei lijsten, van goederen, die Duitsland by wijze van schadeloosstelling zal leveren. In de eerste plaats betreft het hier kapitaalsgoederen, dienende voor de verdere ontwikkeling van het land. Hieronder bv. machinerieën en al les wat aan de industrialisering ten goede kan komen. Behalve deze lyst, die ongeveer zestig procent vertegenwoordigt van hetgeen in goederen als schadeloosstelling zal worden betaald, is er een andere lyst, veertig procent van dat be drag uitmakende, waarop de zoge naamde duurzame verbruiksgoede- ren voorkomen zoals: prefab-bui zen, bouwmateriaal, verpakkingsma teriaal voor de mtrusuitvoer enz. Dit zijn goederen, die in het lo pende importpro gramma van Israël staan. Door deze als schadeloos stelling te ontvangen kan de staat zich uitgaven in buitenlandss va luta besparen. BONN. De Oost-Duitse regering is voornemens 1 Augustus de grens tussen Oost- en West-Berlijn geheel te sluiten, aldus heeft c_ leider der sociaal-democraten in West-Berlijn, Neumann, hier op een persconferen tie verklaard. Deze inlichting was uitgelekt van de voorlichtingsdienst der Oost-E>uitse regering, 20 voegde hy ex aan toe. Ook zou de Oost- Duitse regering een strook, van vijf tig kilometer om Berlyn willen in stellen, die Oost-Duitsers van ande re delen der Sowjet-zone slechts met speciale vergunning zou mogen be treden. SLECHT ZICHT OORZAAK VAN ONGELUKKEN ROTTERDAM, Het 2322 ton bruto metende motorschip „Prins Alexander", eigendom van de OranjelUn te Rotterdam, dat Woensdag middag van Rotterdam naar Montreal was vertrokken, is vanmorgen vroeg, ter hoogte van North Foreland onder de Engelse kust, in aanvaring ge komen met het Noorse stoomschip „N.O. Rogermes". (Van onze correspondent) HAARLEM De Raad van Ar beid constateerde vorig jaar, dat een verzekerde, die reeds geruime tijd invaliditeitsrente genoot, terzelf- dertyd ook drie jaren iang onafge broken in een groot bedryf werk zaam was geweest. Hd verdiende daar een weekloon van f 70 tot f 75 verhoogd met f 16 50 kinderbijslag Door by medische contróle tel kens zyn asthmakwaal erger voor te stellen dan zij in werkelijkheid was, door by herhaling ook schrif telijk vals everklaringen af te leg gen slaagde de man er in zyn han delwyze verborgen te houden Toen aHes aan het licht kwam, bleek dal de man f 4200 invaliditeitsrente ten onrechte had genoten. Dg kantonrechter veroordeelde de man tot wee weken hechtenxsstrat de man één voorwaardelijk. Deze voOiWaardely'ke straf zal niet ten uitvoer worden gebracht, wanneei de verdachte terstond een begin naakt met de terugbetaling van het onrechtmatig verkregen geld, 1 De „Prins Alexander" werd zó on gelukkig door het 7247 ton bruto metende Noorse schip getroffen, dat een groot gat aan stuurboordzijde m de romp ontstond ter hoogte van ruim 3. Het schip begon direct veel water te maken en naar stuurboord zijde over te hellen. Het Noorse schip bleef vlak m de buurt, zodat het mogelijk wös de passagiers van de „Prins Alexander" over te nemen. De kapitein van de „Prins Alex ander" heeft dringend om sleepboot- hulp verzocht, waarop de Belgische sleepboot „Adnen Letzer" uit Vlis- singen is vertrokken om hulp te ver lenen Over persoonlyke ongelukken is geen melding gemaakt. Vanmorgen seinde de „N.O.-Roge- naes", dat de ruimen 2 en 3 van de „Prins Alexander" vol water staan De machinekamer is echter droog Passagiers en bemanning zyn in vei ligheid. Om elf uur vanmorgen liet de ge zagvoerder van de „N.O. Rogenaes" weten, dat hy de slai,-„ „Prins Alexander" op sleeptouw had genomen en probeert de haven van Dover te bereiken. Tengevolge van het slechte zicht hebhen zich nog meer aanvaringen voorgedaan waarby Nederlandse schepen zyn betrokken De Neder landse coaster „Jacoba Cathanna', onderweg van Nemours naar Rotter dam, kuam vanmorgen ter hoogte van Sandettibankboei m botsing met het Noorse stoomschip „Canoptus" Het Nederlandse schip werd bescha digd aan de voorzyde, terwyl mid scheeps de reling werd ingedrukt en de brug beschadigd De avery is met ernstig en het schip zet de reis voort. In de loop van de middag wordt het in Rotterdam verwacht. Het stoomschip „Haulenvyk" van de redery Erhardt en Dekkers te Rotterdam, dat Woensdagavond van Amsterdam naar Montreal vertrok, kwam op de Noordzee in aanvaring met het van Rotterdam via Amster dam naar Bergen bestemde Noorse stoomschip .Arcturus". De „Hauler- wfjk" liep schade op aan de voor steven. doch stoomde op eigen kracht naar Rotterdam door, waar zy van morgen in de Waalhaven arriveerde Ook de „Arcturus" zette de reis voort en kwam vanmorgen in IJmui- den aan. TOESCHOUWERS hielden hun adem in toen ze het wiel van de wagen van Joe James zagen lo pen. Het gebeurde m een race in Raleigh m Noard-CcLTOlina. Joe slaagde er i» zyn toagen zonder verder brokken te maken, stil te zetten Henry Banks reed vlak achter Joe toen het ongeluk ge beurde Met een meesterlyke ma- iweuvre mist hy de wagen van Joe te ontwyken. (Van onze correspondent) LONDEN. Hef strafproces tegen de radio telegrafist van het Foreign Office, William Martin Marshall, die er van beschuldigd Is aan de tweede secretaris van de Russische ambassade Kuznetsow informatie te hebben overhandigd die van nut kan zjjn voor een potentiële vijand, is gisteren in de Old Baity begonnen. Een direct bewijs dat hfj zulks heeft gedaan, kan het parket niet leveren. Niemand heeft ooit geboord wat htf tijdens de bijeenkomsten met Kumetsov heeft gezegd. Ook in België geen reizen eerste klasse meer UTRECHT. De Belgische Spoor wegen hebben de eerste klasse in hun binnenlandse tremèn afgeschaft Voortaan zullen dus slechts tweede- en derde klasse reisbiljetten voor reizen in België kunnen worden af gegeven In de internationale treinen blyft de eerste klasse gehandhaafd, evenals dit m Nederland 't geval is Toen. Marshall onder verdenking kwam heeft men biykbaar zyn gan gen zorgvuldig nagegaan en daar uit kan men wel een heel stel be- z\\ arende aanwijzingen opbouwen het feit van de talryke ontmoetin gen met Kuznetsow, het feit dat ze telkens op een ander punt plaats \onden, het feit dat op verschillen de van die by eenkomsten Marshall met Ruznetssow m lang en enstig gesprek gewikkeld was en blijkbaar om bepaalde punten duidelyk te maken tekeningen en schetsen maakte. Marshall, die alle tenlasteleggin gen ontkent, nam gisteren ook zeif in de getuigenbank plaats, waar hy, zoals de Engelse rechtspraak dat wil, zowel door zyn eigen advocaat ais door de advocaat-generaal on- Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrijdag avond. Droog wéér met enkele overdrijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind tussen West en Zuid. Iets warmer. 1| Juli zoa op 4 33 on der 2087; maan op 22.51 onder 09.31 HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Oslo Regenbui Windstil 2BC 0A Stockholm Onbew. ZZ W4 27 0 Helsinki Onbew. N.N.W, 4 28 0,1 Edinburgh Regenbui ZW 4 22 0.1 Londen Licht bew. W.ZW. 1 23 o.i Kopenhagen Onbew. ZZW.2 22 O Amsterdam Mist Windstil 21 0,1 Genét e Onoew N 1 28 0 Parijs 2w bew. Wmdstil 23 0 Bordeaux Onbew Windstil 23 Nice Onbew Windstil 29 0 Berlijn Frankfurt 2w bew. Windstil 29 0 Niet ontv. München Zw bew W. 6 28 o.l Wenen Onbew. Windstil 25 o.i zürlcb Mist W.l 24 3 dervraagd werd. Over het stuk pa pier dat by zyn arrestatie in zyn portefeuille werd gevonden en waarop aantekeningen in zyn eigen handschrift stonden (biykbaar over het diplomatieke radiostation waar hy werkte) kon hy geen enkele ver klaring geven De advocaat-gene raal maakte ook veel gewag van het feit dat hyzelf het eerste contact met de Russische ambassade had gezocht en dat verkregen had door een tasje, dat door hem in Moskou gebruikt was, zelf terug te gaan brengen in plaats van het over de post te sturen De uitspraak zal vermoedelijk he den plaats vinden. UTRECHT. Op het stations emplacement is Woensdagavond de 27-jarige rangeerder De M, onder een goederentrein terecht gekomen, Beide benen en een arm werden hem afgereden. Het slacht offer, dat gehuwd is, is m zorg wekkende toestand naar het zie kenhuis overgebracht. De M. was bezig enkele wagens aan te haken, loen hy struikelde over een \der dwarsliggers. Hy viel op de rails en kwam onder de goederentrein terecht. DEN HAAG. In de 516de staats loterij, vierde klasse, tweede mst is op nr. 20892 gevallen '25.000.—.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1