Siimi nuweer snier ieders tereik! Puistjes; mm 50 Jaar scheepswerf „De Merwede55 Haarlem wachtte 40 jaar opHildebrand-monument Naar uniformiteit in de bouwvoorschriften „United States" breekt ook Oost-West record GELEZEN Kukeleku Roosendaal sluit vrede na speeltuinoorlog Dinsdag 15 Juli 1952 Directeur J, A. v.d. Vlies, energiek leider, eveneens in 't goud Eerste order was een ...roeiboot T~~ Een S.O.S. voor de Baanhoekhrug v J Twee RAF-toestellen botsten tegen elkaar Beeldhouwer voltooide in 1949 opdracht uit 1914; onthulling misschien in 1953 Kiel van grootste oorlogsschip ter wereld gelegd 1 Vervoersdiensten in Italië gaan staken Bios, '1 voor lager ve. ,w,.^mkheidsbelastmg Commissie meent: historisch gegroeide verordeningen brengen nadelen mede Ammerstollenaars bouwden zelf een kleuterschool Geen vervolging van „rode Deken" Oceaanreus 9 uur, 36 minuten sneller dan Queen Mary en gewogen i K> 'jhnilda ziZtf± Twee grote stadswijken trekken naar het stemlokaal voor volksreferendum 3 HABDINXVELD. Heel In het begin van deze eeuw, In de jare izonff de Ibirdlnxveldse jeugd het liedic: „De ijzerwaarf is ut bedaart een spotliedje op de drie kerels, vader en zoon Van Vliet en de hoepelmaker Langeveld, die het in hun hoofd hadden ge haald een gedeelte rietgors en aanwas langs de dtfk bü het dorp te laten ophogen en op dat terrein, een scheepswerf te beginnen. Zes mensen waren er In dienst en de eerste opdracht, waaraan werd ge- werkt was een. roeiboot. Nee, zeiden de Hardinxvelders, dat wordt toch niks, scheepsbouw in ons dorp. En vandaar ook dat liedje. Nu na vijftig jaar moeten we het de dorpelnlgen nog eens vragen! De werf is een zegen geworden voor het plaatsje. BUna zeshonderd ge zinnen verdienen er hun brood. Op het roeibootje zifn honderden an dere schepen gevolgd. Schepen van allerlei aard en vorm, ook zee schepen zo groot, dat ze met kunst en vliegwerk onder die vermale dijde Baanhoekhrug moesten worden doorgewurmd. Iets uit de geschiedenis ven dit oerdegelijke bedrijf, zo echt dege lijk als een goede scheepsbouwer moet zijn. Helaas moet dat in het bestek van dit korte krantenartikel met reuzensprongen geschieden. Natuurlijk is het in die vijftig jaren niet altyd op rolletjes gegaan. Het is wel eens geheurd. dat de direc- teru met een zware aderlating op het salaris het voorbeeld gaf tot een algemene inkrimping om het hoofd boven water te houden. Maar altijd had de leiding één. doel voor ogen, het in stand houden van het bedrijf op welke manier en door welke offers dan ook. Zo is men de „downs" doorgekomen en kon men genieten van de voorspoed, wanneer zonniger tijden in de scheepsbouw aanbraken. Bij het gereedmaken van het ter rein voor de werf kwamen de moeilijkheden ah Het geld was op en de zaak dreigde al direct mis te lopen. Twee jaar na de oprich ting hadden vader en zoon Van. Vliet moeilijke dagen, doch geluk kig bleken een paar schippers- vrïenden bereid financieel bij te springen en de zaak draaide weer. Door deze transactie veranderde de naam van'de werf van Langeveld en Van Vliet in Van Vliet en Co. In een klein houten loodsje werd gewerkt en buiten stonden de hoognodigescheepsbouwmachines, maar toch wist men de hand te leggen op een order voor een schip van 500 ton voor Engelse rekening. Langzaam maar zeker kwamen de kritische hoepelmakers en visser mannen naar de werf en ze werk ten er best naar hun zin. Het be drijf groeide steeds. In 1910 waren er al 100 werknemers. Met het groeien van het bedrijf, werd de sociale zorg. voor de werkenden zeker niet vergeten. Denken we maar aan het jaar 1942 toen bij het veertigjarig bestaan een Pen sioenfonds wérd gesticht en in 1946 als een groot bindend clement een eigen vereniging van pfersoneel tot stand kwam. Thans, na vijftig laar mag de werf „De Merweae zoals zij nu heet, tot de modernste bedrijven van deze aard in ons land worden gerekend. Het mach1 .iepark, aange vuld met de nieuwste machines, voldoet aan de modernste eisen. De overgang van kHfikenj^op lassen heeft zich ook. hier voltrokken. Een aparte lasloqös 'werd Ingericht, welke binnenkort-nog door een veel grotere zal worden, vervangen. Eware 'secties, die tevoren worden klaar gemaakf, kunnen met een grote scheepsbouwkraan op hun 5laats op de helling worden ge- rachfe. De onderdelen voor een Achter de Baanhoekhrug, een. vaste spoorbrug met een, be perkte doorvaarthaogteliggen de industrieën in de nijvere Merwestreek als het ware op gesloten. In het hijzonder voor de scheepswerken betekent zij de rem, die het groeiproces be knot. De werf de Merwede kon een grote reparatteorder voor vijf Braziliaanse zeeschepen krijgen. De schepen kunnen echter niet onder de Baanhoek hrug doorben dus moest zij de order afwijzenZo zijn er nog tientallen voorbeelden te geven. Veel geld gaat zo voor de in dustrieën achter de brug verlo ren., meerdan het beweegbaar maken van de brug zou kosten. Particulieren brachten geld bij- een, ja zelfs de overheid deed een duit fp het zakje. Een be trekkelijk klein bedrag kwam men tekort en daarop strandt weer het jarenlange streven van de mensen, die de brug willen verhouwen tot een beweegbare en aldus de industrieën de ruim te geven voor httn groet, giet u, zei ons ditccteur v. d. Vlies uan de Merwede, een van de groot ste ijveraars, dit aarzelen loopt falikant uit. Aan een gunstige periode zoals de scheepsbouw nu doormaakt komt ook een eind. Onherroepelijk, komt het moment dat een neergang zich zal manifesteren. Dan zal het zaak zijn zich te werpen ook op de reparatiekarweien. Maar de zeeschepen kunnen niet tot Har- dinxveld komen en dat zal armoede en eUende betekenen voor duizenden werkers. We moeten wooruitzisn, aldus de heer v. d. Vlies, nu moet het obstakel^uit de weg worden ge ruimd. straks is 'het te 'laat! Gouden directeur v. d. Vlies... de werf is mijn leven. tweede zware scheepsbouwkraan liggen al gereed op het terrein. Het bedrijf is uitstekend van werk voor zien. Het orderboek is tot en met 1954 vol en ook voor het daarop volgende jaar is men vrijwel van werk verzekerd. Deze „kleine" werf heeft ook de durf gehad met een eigen scheepsontwerp op de proppen te komen, dat zo goed bleek, dat toen eenmaal het eerste schip In de vaart was de orders uit landen als Finland, Jcego-SIavië en Israel vanzelf kwamen. Reders plegen niet gauw een dergelijk be sluit te nemen, en als zij het doen, dan moet het schip wel prima zijn! Gouden directeur In 1002 ioen de werf werd ge sticht, had men in het houten keetje ook kantoorpersoneel nodig en daarom werd 4 raison van één gul den in de maand een jongeman aangenomen. Deze knaap fungeerde als loopjongen, hulp van de direc tie, magazijnmeester, iijdschrijver ja zelfs, moest hij als het nodig was op"' - de werf helpen. Als hij erg zijn best had gedaan kreeg hij aan het eind van de week behalve het verdiende kwartje nog een sigaar extra. De jongeman deed erg zijn best, toonde een geweldige werkkracht, een uitstekend orga nisatievermogen, bleek ook de man, die de kunst verstond de mensen te doen samenwerken. Hij heet J. A, v. d. Vlies, de huidige directeur.de man die het bedrijf nu al van af 1929 met,groot succes leidt en die dus met het bedrijf het gouden jubileumviert. Het is met enige aarzeling, dat wij deze scheepsbou wer wan de oude stempel, een vak man in hart en nieren, naar voren halen. Hij is nu eenmaal van me ning, dat niet een enkeling, maar slechts gezamenlijke werkkracht van staf en. personeel tot succes kunnen leiden. Maar toch, het zal welhaast zeker zijn dat hem de hulde zal worden gebracht, die hij verdient. Daarvan zal blijken op de feestavond die op 29 Augustus in de Rivièrahal te Rotterdam zal worden gegeven. Alle personeels leden met vrouwen en verloofden zullen, er getuigen van hun bewon dering voor de man, die hun zoveel jaren tot zulk een uitstekend voor beeld strekte. Staalslaking duurt voort Loonsverhoging door arbeiders verworpen PITTSBURG, De leiders 'van de Amerikaanse staalstaking hebben medegedeeld, dat het „vredes-aan- bod" van de werkgevers als onbe vredigend verworpen is. De staking duurt thans reeds 43 dagen en heeft het land naar schat ting 2.000.000.000 dollar gekost. Meer dan 705.000 arbeiders in andere in dustrieën kunnen niet werken. Zondag werd gemeld, dat de werkgevers een. voorstel hadden gedaan, dat, naar zij hoopten, een einde aan de staking zou maken. CARDIFF. Twee Britse Vam pires zijn Maandag boven Cardiff met elkaar in botsing gekomen. De beide piloten ontsnapten aan dè dood. Zij landden met hun para chutes, de één in de rivier de Rum- ney, de ander bij het vliegveld van Cardiff. De wrakstukken van de vliegtuigen brachten een vrouw dodelijke ver wondingen toe. t Advertentie i.M. HAARLEM. In 1914 werd de beeldhouwer prof. J. Bronnet uit 26 mededingers aangewezen om een HUdebrand-monument te maken, tot welks oprichting een aantal Haarlemse vereerders van de schrijver (prof. dr Nicolaas Beets) het initiatief kadden genomen. Zv hadden oerwachldat de onthulling dat zelfde jaar nog zou plaats vinden, honderd jaar na de geboorte van de schrijver. Die verwachting was ietwat voorbarig, want het duurde tot 1949, voordat prof. Bronner de beeldengroep zo ver gereed had, dat men kon gaan zoeken naar een plaats voor het monument. (Advertentie l.M.) Zuiver «n ontsmet 1 uw huid met de hel- dervloeibareD.DJX Da Jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN NEWPORT NEWS, - Op de werf der Amerikaanse marine is Maan dag de kiel gelegd van hetgeen '5 werelds grootste oorlogsschip zal worden. Dc oorlogsbodem in wor ding is de „Forrestal", een vlieg- dekschlp, dat voltooid zestig dui zend ton zal meten. De bouwkosten van het vliegdekschep bedragen naar schatting 2j,B,000,000 dollar. Het zal eind 1954 gereed zijn. Het is genoemd naar de voormalige Ame rikaanse minister van Marine Ja mes Forrestal. Het Amerikaanse Congres heeft de marine gemachtigd^' twee van dergelijke vliegdekschepen te bou wen. Het motorvracht- en passagiers schip Zadar, door de werf „De Merwede" iiaar eigen ontwerp gebouwd, een scheepstype dat in binnen- en buitenland grote populariteit verwierf. Goede waar verkoopt zich zelf Het zal nog wel even duren eer de Haarlemmers het in de Haar lemmerhout, waar het zal verrij zen. zullen kunnen bewonderen. Doch zij zullen de schepping van prof. Bronner niettemin weldra te zien krijgen, nl. op een tentoon stelling in de historische Vleeshal op de Grote Markt, Deze tentoon stelling wil Hildebvand's „Camera Obseura" nader tot het publiek brengen door een beeld te geven van de tijd, waarin het beroemde boek werd geschreven. De exposi tie vormt een onderdeel van de actie om het monument vóór IS Maart 1953, de dag waarop een halve eeuw geleden Nicolaas Beets stierf, geplaatst te krijgen- De daarvoor benodigde fondsen zijn echter nog niet bijeen. KA BIN Havenstaking mislukt ROME. De arbeiders bij de bus- en trolley-diensten in Italië zullen Woensdagmorgen het werk neerleggen voor een 24-ut: ra taking. Dit maakte het pro-communisti sche Italiaanse algemene vakver bond Maandag bekend. De staking is uitgeroepen om te protesteren tegen een arbeids contract, dat bet anti-communisti sche Italiaanse vakverbond In April met de stad Turijn gesloten heeft, Maandag zijn ongeveer 10.000 ar beiders in de havens langs de Li- gurische kust na een proteststaking van 44 uur weer aan het werk ge gaan. De staking was een misluk king. Op grond van de voorschriften der regering moesten metallurgi sche materialen voor de nieuwe staalfabrieken van Coraigliano wor den gelost door eigen arbeiders, waartegen de havenarbeiders be zwaar maalri-n. AMSTERDAM, Honderdvieren zestig Nederlandse gemeenten heb ben besloten de vermakelijkheids belasting op bioscoopvoorstellingen te verlagen, in de meeste gevallen tot het vroeger geldende tarief. De Nederlandse Bioscoopbond doet thans een krachtig beroep op de overige gemeentebesturen om de zijns Inziens buitengewoon zware heffing algemeen tot het oude peil terug te Brengen. In een aantal kleinere gemeenten, waaronder Coevorden, zijn reeds enige tijd de bioscopen gesloten, omdat de ver hoogde heffing gehandhaafd bleet Advertentie (L M.) Genieten zonder gevaar voor „Inhalose" DEN HAAG. Op 31 October 1949 heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een commissie geïnstalleerd, die In over leg met de Vereniging van Neder landse Gemeenten was ingesteld, ten einde na te gaan op welke wijze meer eenheid in Inhoud en vorm van de verschillende gemeentelijke bouwvoorschriften kon worden ge bracht. De taak van deze commissie be stond in het onderzoeken hoe var men, met inachtneming van de ge meentelijke autonomie, met unifor miteit mag» gaan en in welke mate aanpassing aan de plaatselijke om standigheden. noodzakelijk of ge wenst is. Deze uniformiteit van de bouwvoorschriften zou kunnen lei den tot rationalisatie van het bou wen, hetgeen een van de noodzake lijke voorwaarden is om tot verla ging van de bouwkosten te komen en verspilling van materialen, ar beidsuren en geld te voorkomen. In een uitvoerig rapport aan de minister komt de commissie thans tot de conclusie: 1. De technische en economische ontwikkeling in Nederland is zodanig geweest, dat de histo- 1 risch gegroeide, onderling sterk afwijkende gemeentelijke bouw verordeningen duidelijke nade len medebrengen. 2. Hoewel de unificatie van de bouwvoorschriften nadelen in houdt, is de betekenis daarvan gering, mits de unificatie niet verder gaat dan nodig is om de nadelen van de verscheidenheid in de bouwvoorschriften weg te nemen. 3. Het dwingend opleggen van een volledige landelijke bouwveror dening brengt in verschillende opzichten nadelen en gevaren mede, zodat da commissie zich tegen een zodanige vorm van unificatie uitspreekt. 4. De commissie kent grote bete kenis toe aan een landelijke modelbouwverordening, die als grondslag voor vrijwillige uni ficatie kan dienen, 5. Het streven om dit model door de gemeenten ts deen aanvaar den moet zeer verschillend zijn, al" naar de aard der voorschrif ten. De studiecommissie heeft een modelbouwverordening ont worpen, die aan het rapport is toegevoegd. AMMERSTOL. „Een Juweel van een school" noemde Maandag avond burgemeester Diepenhorst de nieuwe kleuterschool, die door de burgerij zelf is gebouwd. Van de 1100 inwoners hebben 200 a 250 er tezamen 15.000 werkuren voor over gehad om de bouwmaterialen, die een oud-dorpsgenoot beschikbaar had gesteld tot een school te ver werken. die de trots is van de ge meente. De commissaris der Ko ningin, mr L, A. Kesper, die de openingsplechtigheid verrichtte, roemde de hierbij getoonde burger zin, zowel door de oud-inwoner, die het materiaal schonk, als door de inwoners, die het verwerkten. LONDEN. De Britse procu reur-generaal, sir Lionel Heald, heeft Maandag in het Lagerhuis meegedeeld, dat er geen gronden bestaan om de „rode Deken van Canterbury", dr Johnson, wegens verraad voor het gerecht te dagen. Dinsdag zal de regering in bei de huizen van het parlement ver klaringen afleggen over de Deken, die dezer dagen uit China is te ruggekeerd met, wat hij noemt, bewijzen, dat de V.N. een bacte riën-oorlog in het Verre Oosten voeren. Vermoedelijk zal in de verklaringen het gedrag van de Deken worden veroordeeld, zonder echter maatregelen tegen hem aan te kondigen. Aan premier Churchill zal gevraagd worden, een tribunaal te laten instellen om het optreden van dr Johnson te onderzoeken. Volgens welingelichte kringen zal de premier echter op dit verzoek niet ingaan. Men venvacht, dat Dinsdag ook de aartsbisschop van Canterbury, dr Fisher, het woord zal voeren. AAN BOORD VAN DE „UNITED STATES". De „United States" heeft het record van de overtocht Oost-West, dat de „Qneen Mary" 14 jaar geleden met drie dagen, 21 uur en 48 minuten vestirde, verheterd. De „United States" legde de afstand van 2.802 mijl af in drie dagen, 12 uur en 12 minuten, dus in negen uur en 36 minuten minder dan de „Queen Mary". De gemiddelde snelheid was 34.51 knopen {„Queen Mary" 39.99 knopen). Het schip ankèrde voor Staten eiland, Vandaag, zou het de baal binnenvaren (13 uur Nederlandse tijd), waar het een triomphale in tocht wacht. De overtocht West-Oost werd ge daan in drie dagen, 10 uur en 40 minuten (tien uur en twee minu ten minder'dan de „Queen Mary"). Toen het eindpunt gepasseerd was wierp gezagvoerder Manning vol vreugde rijn armen om -de hals van een passagier, die naast hem op de brug stond. De passagiers juichten, lieten serpentines los <n strooiden confetti. Vliegmachines en hefschx oef vliegtuig en cirkelden boven het schip en brachten de groet. Tien mylen zeewaarts had een torpedoboot jager het schip opge pacht. Hoewel de „United States" reeds vaart bègon te minderen luk te het niet haar bij te, houden,. Toen de nieuwe „koningin van de oceaan" de ankerplaats naderde en het zog verminderde dromden honderden pleziervaartuigen om de kolos. Het scheepsorkest speel de de ..Star spangled banner" en later .',Fm just wild about Harry", het laatste ter ere van de kapitein. AA X X-o JHT voordat aan dr, W_ Dreea de ■opdracht tot kabinetsformatie werd verstrekt ts bh de N. V. De Axbeidsrs- pers te Amsterdam een kleine bloem lezing uit Dreea' geschriften, en redevoe ringen verschenen. Na een voorwoord van K. Voskuil vindt men m dit boekje „Dree$ iu bet woord" in een kleine 200 bladzijden uittreksels uit 22 artikelen o£ toespraken, die zo gekozen zijn, dat zij telkens een jicht werpen. hetzij op een bepaalde zijde van Drees" politieke persoonlijkheid, hetzij de.lezer Inlichten over "n bepaalde fase van Kun (Advertentie l.M.) Eeuwfeest van „droge" Haarlemmermeer HAARLEM. Woensdag gaat de bevolking van de Haarlemmermeer polder op feestelijke wijze het feit herdenken, dat honderd jaar gele den, op 12 Juli 1852, de drie „stoom pompwerktuigen" Leeghwater, Lijn den en Cruquius het Haarlemmer meer hadden leeggepomppt en dat enkele dagen later drie mannen er in geslaagd waren, over de bodem van het drooggelegde meer van Halfweg naar Aalsmeer te wande len. Een officiële viering is dit niet Die wordt pas over drie jaar ge houden. als de gemeente Haarlem mermeer, die in J855 werd inge steld. een eeuw bestaat. politieke ontwikkelingsgang. Men maakt kennis met de opvattingen van Wethou der Drees over de sociaal-democratische gemeentepolitiek, de opvattingen van de socialist Dreea over de figuur van Troel- etra, van de politicus Drees over de toe komst van het democratische socialis me, van minister Drees over de ouder domsvoorziening, waaraan zijn naam voor altud zal zijn verbonden. .Het werk van Dreee". zo leest men In het voorwoord van zijn partijgenoot, „vindt men in verordeningen, wetten en besluiten met hlin toelichtingen. Voor het schrijven van boeken en tijdschrift studies heeft zijn practtsche arbeid hem de tdd niet gelaten..Op een andere plaats merkt de Inleider op: „Hegent en politicus is Drees" Zo dit m het voor woord niet uitdrukkelijk werd opge merkt, aan zou dit toch de conclusie zijn, die zich bij lezing van deze bundel onweerstaanbaar aan de lezer opdrong. Politicus wil dan in dit verband in de eerste plaats practicus zeggen. In tegen stelling tot tal van andere socialisten mist Örees iedere leerstelligheid. Theo retische verhandelingen over de begin selen vAn de arbeidersbeweging zoekt men in deze bundel tevergeefs. Drees moge, naar Voskuil opmerkt, een man met een uitgesproken wetenschappelijke aanleg mjn, hij Uj nu eenmaal géén theo reticus. Dat maakt het stellig verklaar baar, waarom op hem in 1945 de keuze viel als een der beide kabinets-forma- teurs. dat verklaart ook. waarom hfl sindsdien als politicus zoveel succes heeft geoogst. Wat deze bloemlezing be treft: de practische inslag ervan maakt haar slechts des te aantrekkelijker voor een groot pubhek. Men mag verwach ten. dat velen, ook buiten de kring van de P. V, d. A. er naar zullen gnlpen. nu Drees wederom in het middelpunt van de publieke belangstelling is komen te staan. (Pnjs 2.25}, OP invitatie van een ernstig jeugdverbond zou mijn vriend de dichter uit eigen werken lezen. Het geschiedde in een klein zaaltje, dat nog vele maten te ruim. bleek voor de paar pubers _tnei non-con- formistische kuiven die er de war me middag aan bleken te willen of feren. Eerst kwam de voorzitter ae afwezigen berispen. „Ze gingen lte- ver zwemmen"n riep hij wrang, als teas het lets absufis. Er beefde een gemompel ban afkeuring door onze rijtjes. Iedereen zat trouwens met een kop van „maar ik ben zotst, ne Wim?" Toen. begon het. Mijn vriend kwam dun en bang op de planken en opende een blauw mapje. Hij is een echte poëet, dat tuil zeggen hij drinkt geneeer, ■maar noemt het wijn als hij er over schrijft. Dat mag, want dichten is liegen op papier en Remco Campert zei het al: „liefs erwtenboezeuus worden een verukk'lijk spart". Toen mijn minstreel op het toneeltje aan hief met „Maan, bleke vrucht die tomeloos van bijster, vergeefsheid druppelt ia de maatslag van mtjn bloed", vond ik het opeens een beetje brallerig klinken, maar de jongens zaten er bij of het antwoord, gaf op al hun vragen, zodat h\j moedig voortging „Zang word ik, harp en tokkel stamelingen, Steen ben ik, ding te midden van de dingen...." Op dat ogenblik klonk opeens zeer Itctd ett triomfantelijk door de openstaande ramen: „Kukeleku1." Dat was een haan, daar hoefde je geen geoefend zoöloog voor te we zen. Mijn vriend werd een tintje witter en door de rijen ging een gezoem dat straks gemakkelijk naar gelach- zou kunnen afglijdenErgens was er een ironisch rijm tussen de Wagneriaanse taalhouwerij van de aankomeir.de Vondel en de pralende mannetjeskreet van het dier, die de toon van het pretentieuze middagje zó dodelijk samenvatte dat alles op losse schroeven kwam te staan. JSn achter elke deur is weer een deur. En achter ieder woord staan dertig zilverlingen." Ik dacht eigenlijk dat hanen al leen 's ochtend kraaiden maar neen hoor: .JCukelekuuuuuu". Deze keer werd er voluit gelachen. De ramen mochten dicht, wat tot gevolg had dat we de haan uerual- gens wat besm.uik.ter hoorden. Een voordeel was het niet want nu werd het iets verbodens, waarop ie ging zitten wachten, en ontstond ae slap pe lack-stemming van school, als meester zo boos keek omdat buiten het gehuurde orgel maar dóór bleef spelen. In de pauze zei mijn vriend rade loos: „In hemelsnaam doe iets aait dat zenuioebeest. Ik heb er desnood* geld voor over, als het maar op houdt." Nou, ik op pad. Het was eenvou dig de haan te traeteren, want toen ik boren uit het raam keek zag ik hem trfnnig door een buurtuintje stappen, de benen haag optillend, gelyk iemand die op een regendag zyn schoeisel sparen wit. Zijn eige naar bleek een man, die paars van hitte en ergernis in een nimbus fan oet zat opgesloten. Gefundenes Tres sen voor de Hauser-plarik maar ons curieus probleem was nu wer kelijk het enige wat hem koud liet, op deze pufferige middag. Ik uroeg of hij het dier niet een'uurtje in de huiskamer kon nemen, maar daar moest hij alleen om grinnikenToen ik echter „wat kost-ie?" had gezegd, werd hij soepeler en vijf minuten later zat het geld in zijn zak eit de haan onder mijn arm. Hij had iets pikkerigs over zich, maar het stukje melkchocolade dat ik hem-.noorhteld kou hem toch niet bezielen. Geluk kig hangen die diepe hongertcinter- tassen nog aan mijn fiets, zodat hij daarin geriefelijk opgeslagen kon worden. Het riempje deed ik zorg vuldig «ast en zijn hoofd stak er nog net uit een beetje pepiqueerd, maar ik liet hem rustig zitten en haastte mij terug, ,,'t Is in orde" zei ik tegen myn vriend, De prfjs viel hem geloof ik een beetje tegen, maar hij was tóch. opgelucht toen hij weer aanhief. Nou, alles ging prachtig en het zou een mooie middag geworden zijn, als vlak voor het eind die concierge niet was binnengetreden om dwars door de poëzie heen gebelgd te roe pen: „Van wie.is die haan die door me huis loopt?" Kun je óóit op riempjes vertrou wen? Ik ben hem maar gaan van gen en heb het laatste kwartier buiten met hem op de stoep geze ten. Maar toen het mócht, gaf hij geen kik meer. KSONKEL {Van onze correspondent) 't-HERTOGENBOSCH. Een echte volksstemming heeft gisteravond een einde gemaakt aan de staat van oorlog, die ruim een jaar lang heeft bestaan tussen de twee grrootsle stadswijken van Roosendaal. Het stichten van een speeltuin, was de oorzaak van. alle narigheid. Een jaar geleden vormde de Kroningswfjk een stichtingsbestuur voor een speeltuin, waarin de kinderen van Kroningswijk en Kaïsdonk hun vertier zouden moeten vinden. Na het passeren van de notariële stichtingsacte meende de Kro- ningswyk het bestuur als het enige wettige te kunnen doen gelden. De bewoners van Kalsdonk begonnen rich toen te roeren, daar in dit bestuur geen enkele vertegenwoordiger van hun wfjk zitting had. Heel Roosendaal kwam in rep en roer en zelfs oud-wethouder Mnerings en wethouder Van Beek vlogen elkaar In de haren. De oplossing kwam een week ge leden toen er, na besprekingen tus sen het gemeentebestuur en de bei de wijkbesturen werd besloten dat er een valksreferendum zou worden gehouden, waarbij Kalsdonk twee vertegenwoordigers in het stich tingsbestuur zou mogen kiezen. Dit volksrefsrendum werd gisteren ge houden en stond onder contróle van de voorzitter en secretaris (wethou der Van Beek) van het Oranjeco- mité, dat een overkoepelend orgaan is van de wijkbesturen. Zo kwam gisteren dan weer een hele stadswijk naar de stemlokalen. De voorzitter van het Oranjecomité riep: „De pers fungeert sis stembu reau". En de persmannen schoven hun stoelen bij de tafel en telden. De voorzitter had echter nog juist een dame gesnapt die twee stem briefjes in de bus wilde deponeren. Zij werd niet uit de zaal verwijderd, doch mocht zelfs nog kiezen welk briefje, ze terug wenste te nemen. Met meerderheid van stemmen wer den de heren Donkersteeg en Pe ters gekozen. De wijkbewoners, die echter andere personen op hun briefje hadden staan, waren, in een stemming die doet vermoeden dat er op de vrede, die nu getekend is» nog wel een koude oorlog zal vol gen. Directeur Toneelschool naar Suriname AMSTERDAM, De directeur van de Academie voor Dramatische Kunst „De Toneelschool", de heer W. Ph. Pos, vertrekt eind Augustus naar Suriname om daar het toneel leven te organiseren en te stimule ren. Hij zal enkele stukken voor het amateurtoneel regisseren en voorts pogen een kader te vormen met de daar aanwezige Surinaamse krachten. Ook zal hij trachten het jeugdtoneel te stimuleren. De ac teur-regisseur Ferd. Stemeberg, die als docent aan de toneelschool ver bonden is. zai tijdens de afwezig heid van. de heer Pos als plaatsver vangend directeur optreden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3