1 I Etappe van derde dag, tot Malden vlak; daarna kwamen de „cols5' Kinderverlamming vergt wat meer aandacht dan anders Geen aanleiding voor grote ongerustheid BelgiscLe collaborateurs krijgen kostbaar cadeau Y er duistering gevolg van na-oorlogse chaos? Den Haag krijgt sterke concurrentie Uitbreiding Tweede Kamer haalt ruime meerderheid LELEZEN—s Gisteren haalden 47 wandelaars de eindstreep niet Vierdaagse op z'n best Paus richt zich tot Russische volk ïnt. Congres voor kunstgeschiedenis geopend Brits vliegtuig in Frankrijk verongelukt SIMPELMAN door Wim van Wicringen Opgelegde boeten kunnen geheel of ten dele worden kwijtgescholden Oud BS-er, verdacht van verduistering, ontkent stellig Wï OM ZETEL SCHUMAN-ORGANEN Saarbrücken onverwacht door Fransen' naar voren geschoven Met de stemoverdracht heeft niemand enige haast Nieuwe commandant Ned. Detachement Ver. Naties Engelse visser in IJsland veroordeeld Flikkerlicht werkte, auto reed door Wég die pijn AKKERTJES" en gewogen Donderdag 24 Juli 1952 3 t F Van onze speciale verslaggever) De Piasmolen, een der schoonste plekjes van ons tond, lijkt vanmorgen op een woestijn-kamp van Arabieren. Wanneer men over zoveel fantasie zou beschikken, dat men de verzorgingsauto's, die langs de weg wiel aan wiel staan, voor kamelen aanziet, dan Is de nederzetting der Arabieren ■net echt. De taal, die zo nu en dan onder de dekens, welke de rustende wandelaars hebben omgeslagen, uitkomt, lijkt echter niet veel op Arabisch, ots men hoort vragen: „Ken V ntet om wat son schrijven", of „Uep U op de son geen abonne's?" „Dit ïs de vierdaagse op 2ijn best," riep een der veteranen ons toe. Wer kelijk, betere, omstandigheden kun nen de tippelaars bijna niet krijgen. Prachtig wandelweer, koel en helder. Geen schrijnende blaren, geen ge kriebel van zweetdruppels, neen, frisse lucht, aie je met volle teugen inhaalt en die het gevoel geeft, dat je alles aan kunt. En dan het par cours. „Hier vier weken vacantie,'* droomde een meisje hardop op de smalle hoge pittoreske brug over het Maas-Waalkanaal. Vele tippelaars staan op deze brug even stil om te genieten van de schilderachtige ver gezichten. Het is alsof de Schepper hier door een langdoordachte com positie de beste gedeelten van hel landschap bij elkaar heeft gevoegd. Is het te verwonderen, dat de stem ming onder de wandelaars uitbundig is en nïeumand ook maar een ogen blik denkt aan de vele kilometers, die nog afgelegd moeten worden? Het weer beïnvloedt zeer sterk het aantal uitvallers. Slechts 47 haalden gisteren de eindstreep niet. Dat be tekent met de 89, die gisteren op bed bleven liggen, dat vanmorgen 9644 tippelaars de medaille tegemoet gaan, want „wie de tweede dag ach ter de rug heeft loopt naar het kruis toe." Hier op de Piasmolen, met zijn kleine landelijke huisjes, half ver scholen achter boomgroepen, het één boven op een berg tronend, het an- der veilig in de schoot van een klei ne vallei weggedoken, is de eerste „MORGEN- RUSTEN WE DAAR". Dat kunnen deze twee GEB-ers zeggen. Enkele kilometers voor Nijmegen troffen we hen op een brugleuning aan. De tweede dag der Vierdaagse zat er al bijna op. En zonder een enkel blaartje. Het zijn de heren J. Groenveld en G. J. van Gorcum uit Rotterdam. Ook de andere twaalf leden van de wandelclub GEB maken het nog best. Wel een enkel klein blaartje, maar geen denkt er aan uitvallen. Acht lopen veertig en zes, waaronder beide heren op bo- sfaande foto lopen iedere dag SS kilometer. ROME. In een apostolische brief doet paus plus XII een be roep op bet Russische volk om bet communisme tot de dood te weerstaan. De inhoud van de hrlef is door radio-Vaticana in het Rus sisch en andere Oost-Europese ta len ultgezapdeij.-.' In zijn brifef zegt. de Paus verder, dat hij ook in de jongste oorlog zijn. goedkeuring onthouden heeft aan de oorlog tegen Rusland. „Maar wanneer het er om gaat de zaak van oe godsdienst, de waarheid, de rechtvaardigheid en" de christelijke beschaving te verdedigen, kunnen wij zeker niet blijven zwijgen." „Het is onze "wens, dat alle vol ken worden geregeerd niet door het geweld der wapenen doch door het fiezag van het recht en dat een eder, in het bezit van de burger lijke en godsdienstige vrijheden, binnen de grenzen van zijn eigen vaderland gebracht worde tot de eendracht, de vrede 'en het werk zame leven dank zij hetwelk iedere burger zich van de nodige zaken kan voorzien voor zijn voeding, zijn behuizing, voor het onderhoud en het besturen van zijn eigen ge zin." AMSTERDAM. De minister van Onderwijs, K. en W. prof. Rutten, heeft Woensdagavond in 't Concertge bouw het 17e internationale congres voor kunstgeschiedenis geopend. Vergelijkt men de toestand van heden met de toestand van 1898, toen, eveneens te Amsterdam, het eerste congres gehouden werd, dan vindt men pp elk gebied een grote veran dering, die zeker een verbetering be tekent, aldus de minister. Hij herin nerde eraan, hoeveel in Nederland gedurende de laatste halve eeuw is geschied voor de oude kunstwerken en voor hun geschiedenis. Tevens gaf hij de verzekering, dat dc Nederland se regering, ook in do tegenwoordige moeilijke omstandigheden, dit onder deel der Nederlandse cultuur niet zal verwaarlozen, Legaat van 35.000 voor Stichting 19401945 VENRAY, Een dame in Zuid- Dim burg heeft bij testament de stich- ting 1940—1945 een bedrag van on geveer 35.000 geschonken. grote rust. Een rust, waar de tippe laars nauw aan toe waren. Tot Mal den liep alles opperbeste Het was, om in Tour de France-termen te spreken, een vlak étappe-gedeelte. Daarna kwamen echter „cols" als de St. Jansberg en. St. Maartenberg. „Dat is m.i. niet het ergste. Je hebt op die bergen prachtige uitzichten, die de moeite van het beklimmen belonen. Het zwaarste gedeelte vond ik, dat vervelende rechte stuk langs de Maas. De weg is daar erg slecht. Sintels maken je voeten gevoelig", oordeelde de heer Van de Worp uit Alkmaar, die voor de vierde keer meeloopt. Doch na dit korte verve lende stukje kwam de Molenhoek, ook al een traditionele rustplaats met de enkele dicht bij elkaar gele gen hotels aan de snelweg Nijmegen Mook. De dapperen trekken er ech ter nog even aan en richten een „Arabisch kamp" op bij de Piasmo len, Die rust kan echter maar kort duren De kou verstijft de spieren te veel. Dus al gauw klinkt het com mando van de groepsleider: „Op staan, jongens! We gaan door. Klaat voorwaarts mars". Op naar Groesbeek, dat zoals Wy- chen op de tweede dag, de tippelaars wacht in feeststemming. PT. HIVE IERS Een Brits mili tair vliegtuig is onderweg van Lon den naar Egypte bij Pont Hivexers in Frankrijk neergestort en ontploft. Het toestel had zestig personen aan boord. Vier van hen werden ge wond, van wie één ernstig. De overige inzittenden sprongen Uit het vliegtuig, zodra dit de grond had geraakt, Enkele seconden later stond het wrak in lichtelaaie. (Advertentie l.M.) iJE: MÈesY.ïFRÓokre. SfCAttET 'DANK zij oe constante.kwaliteit COCK1E VAN DER ELST is niet al lee» ee» onzer snelste sprinters op de schaats, doch, ook een goede kracht op de lan ge afstand, al heeft hij dan geen „No ren" onder de voe ten. Wij herinner den ons dadelijk zijn prachtige pres tatie in de schaats wedstrijd Rest van de Wereld tegen Noorwegen in Ha- mar. Cockie bezet te daarbij achter Bab Fitzgerald de tweede plaats op de 500 m. Toen wij hem om een plooi tje vroegen, ant woordde hij „Mo-. gen die twee leu ke verzor gstertje er dan ook bij op? (Van onze correspondent) BRUSSEL. Terwijl in de Brusselse Wetstraat vlaggen en vaandels van verzetsorganisaties by wyze van zwijgend protest voor de ingang van het parlement waren geposteerd, nam de Kamer Woensdag met de katholieken voor en de oppositie tegen, het geruchtmakende wetsvoorstel aan, waarbij de minster van Financiën de bevoegdheid krijgt de schadevergoedingen, waartoe de collaborateurs na de oorlog ten gunste van de staat waren veroordeeld, geheel of gedeeltelijk kwijt te schelden. Het oorspronkelijke voorstel, dat door het katholieke Kamerlid De- grise reeds in 1950 was ingediend, beoogde ook de teruggaaf van reeds betaalde schadevergoedin gen. De regering gaf er per amen dement een minder vergaande strekking aan en beperkte de machtiging aan de betrokken mi nister tot kwijtschelding van nog niet betaalde schadevergoedingen. Tijdens het debat werd onthuld, dat van deze schadevergoedingen, die ia totaal 10,5 milliard francs hebben bedragen, tot nu toe slechts 580 millioen was geïnd. De oppo sitie sprak van een schandalig ca deau van bijna tien milliard aan de collaborateurs, waar de rege ring toe overgaat om de Vlaamse extremisten genoegdoening te ver- Voor het eerst sinds de Am sterdamse epidemie van '43 kent Nederland weer een vrij ernstige, over het gehele land verspreide epidemie van. kin derverlamming. Daar deze bij vele ouders ongerustheid wekt, wil ik wat uitvoeriger op de verspreiding van deze ziekte ingaan. Gewoonlijk beginnen de eerste gevallen van poliomyelitis te ko men in de zomer. De top ligt in nazomer of herfst en meestal zijn er in Nederland geen af zeer wei nig gevallen in winter of voorjaar. Dat is echter in *51-'52 niet ge beurd: dc gehele winter door zijn er telkens weer sporadische geval len geweest en deskundigen hadden, dan ook reeds de verwachting uit gesproken dat er dit jaar aanmer kelijk meer kinderverlamming zou DORDRECHT. Dat de verte genwoordiger S. de V, Woensdag voor de rechtbank terecht moest staan, spruit waarschijnlijk geheel voort uit de enorme chaos, die on middellijk na de oorlog op velerlei gebied heerste. De V„ die hoofd was geweest van. bet districtsbu reau van de sociale dienst der B.S. in Dordrecht, zou f3600,-, dat op een spaarbankboekje stond en het eigendom, zou zijn geweest van de B.S., hebben verduisterd. Met hand en.tand heeft De V, zich Woensdag tegen- deze aan klacht verdedigd. „Het geld, dat op het spaarbankboekje stond, was niet alleen eigendom van de B.S. Ook geld van andere illegale or ganisaties èn van mij zelf stond er op." Hy gaf toe f3000,- te hebben gebruikt „niet voor mij zelf, maar om schulden van diverse organisa ties te voldoen". De V. gaf toe, dat zijn administratie niet had ge deugd. De officier van Justitie zei met leedwezen te hebben gehoord, dat de zaken in geen enkel B.S.-dis- trict in orde waren geweest. Hij vond het bijzonder tragisch, dat menson, die alleszins goede Neder landers waren, zich na de bevrij ding te buiten waren gegaan. Hij eiste twee maanden tegen De V. Mr C. Chr. Aalders meende, dat men in dit geval verduistering kon bewijzen als men aantoonde, dat alle bedragen op het spaarbank boekje inderdaad van de B.S. wa ren. J)it is onmogelijk", zei hij en dus vroeg hij vrijspraak. Uitspraak over twee weken. voorkomen dan andere jaren, een voorspelling, die eerder is uik' ko men dan werd verwacht, In de periode van 30 December tot 24 Mei zijn er slechts drie weken ge weest zonder gevallen van poliomyeli tis. De andere weken waren er per week 1 tot 10 gevallen, het merendeel tn Gelderland en Overysel, betrekkelijk weinig in Brabant en Limburg en ver der gelijkelijk over het land verdeeld: 14, 25. 30. 54. 41. 53, 72. waarbij ui Ltm- burg totaal 140, in Brabant in de laatste vier weken 57. de andere gevallen weer over het gehele land verdeeld. Beschouwen wy de (willekeurig ge- kezen) week van 8 tot 14 Juni wat nader, dan zien wij dat de 30 gevallen als volgt waren verdeeld: l in Dokkum. 1 in Emmen, 1 in Wervershoof, 1 In Schiedam, 1 in Gemert, 1 tn Arcen en Velden, 1 in Bunde, 2 in Elstoo, 2 in Geleen, 1 in Grevenbicht, 3 in Horst. 1 in Kerkrade. 1 tn Maastricht, l in Nuth, 2 in Qbbieht, 6 in Venlo en 4 in Venray. Slechts één op duizend UIT al deze getallen kunnen wij ten eerste opmaken dat wy duidelyk aan het begin staan van een voor ons land vry grote epidemie (in andere landen zijn de cijfers ieder jaar veel ongunstiger) en ten tweede leert de als het ware willekeurige verdeling over het land ons. hoe men zich de versprei ding van de epidemie voor moet stel len. Want hoe, vraagt men zich allicht af, raakt het ene geval in Dokkum be smet en het ene geval in Schiedam cn de patiënt 1n Emmen? Hiervoor is slechts één verklaring mogelijk: voor ieder mens. die na besmetting met hel virus ziek wordt, zijn er minstens honderd |en volgens somnnge onderzoe kers: duizend) die met virus besmet raken en volkomen gezond blijven. De patibnt in Dokkum is dus besmet door een of meer gezonde virusdrager», het is duidelijk, dat de smetstof nu over hel gehele land is verdeeld, maar de kans besmet te raken lijkt op het ogenblik in Brabant en Limburg groter. Merkwaardig is, dat de cijfers uit de eerste maanden van het jaar lieten ver moeden dat de epidemie in Gelderland het ernstigst zou zijn, terwijl het zwaar tepunt nu In de zuidelijke provincies ligt. Het is denkbaar, dat in de loop van de zomer en herfst dit zwaartepunt zich nog verplaataen zal naar andere provincies. De vraag, hoe men de ziekte voor komen kan, valt dn twee vragen uit een. Ten eerste: hoe kan men de be smetting voorkomen en ten tweede hoe kan men voorkomen dat men na dc besmetting, die dus bij 999 mensen zonder ziekte verloopt, ziek wordt? De besmetting is bijzonder moeilijk te voorkomen. Er zijn op het ogenblik in ons land enkele honderdduizenden gezonde mensen, die het virus bii zich hebben en dat dagelijks in enorme hoe veelheden met hun ontlasting, en ir kleinere hoeveelheden met hun speeksel uitscheiden. Smetstof in ontlasting be- reikt de medemens in hoofdzaak langs drie wegen: met vliegen, (die graag op leces toeven), vsa de riolen met het •ater en tenslotte via de handen. Dit laatste klinkt barbaars. Maar het »s een feit dat altyd smetstof uit de faeces op de handen teruggevonden kan wor den. Zodoende kan men aanraden om, net als anders overigens, zorgvuldig de handen te wassen na WC-bezoek, om het zwemmen In mogelijk verontreinigd water na te laten, en om zo weinig mogelijk rauw voedsel te eten, of dit in ieder geval zeer goed te wassen Het heeft geen zin om b.v. bioscopen ce sluiten, en wanneer men in Duitsland naar liet schijnt bij begrafenissen slechts de naaste familie toelaat In verband met het besmettingsgevaar, dan is dat een onredelijke paniek-maatregel. Waarom slechts één? nu van dutzend besmette mensen er slechts één kinderver lamming krijgt, is niet geheel duidelijk, Zekerheid heeft men slechts over enkele factoren, die het uilbre- ken der ziekte bevorderen, grote ver moeidheid, het verwy deren der aman delen en injecties voor diphterie-im- mumsatic. Waar grote kans op ver moeidheid tezamen met vergroot infec tie-gevaar bestaat is het risico natuur lijk bijzonder groot. Zo is het redelijk om geen zwemwedstrijden te houden (en eventueel ook andere wedstrijden af tc gelasten en om bv. groecrs-ewyze kamperen m Brabant eh Limburg op het ogenblik te ontraden, Men moet bovenstaande lichtlijnen echter op redelijke vrjjze toepassen en zich voor overdrijving wachten, dat ral niet moeilijk zijn, als men bedenkt dat de kans om Kinderverlamming te krij gen ook al spreekt men van een epide mie, toch nog steeds zeer klein ls en dat bovendien het grootst» deel der pati enten volledig of vrijwel volledig herstelt. I OT op heden heeft men nog geen werkzaam middel gevort- r.?n, om J*e ziekte te voorkomen. Wei worden in Amerika (waar ge weldige bedragen voor dit onder zoek beschikbaar zijn) proeven ge meld met vaccinatie door een ver zwakt virus, dat bij apen veelbelo vende resultaten zou geven. Tevens beproeft men daar bescherming van kinderen door injecties van gam ma globuline, dit is het gezuiverde werkzame bestanddeel van serum. Van die laatste proeven, in twee Amerikaanse steden met duizenden kinderen genomen, zijn de resulta ten nog niet bekend. Goede resultaten OOK een geneesmiddel voor de kinderverlamming is nog niet gevonden. De behandeling bepaalt zich er toe de patiënt in leven te houden (b.v. met behulp van de ijzeren long) en de gevolgen van de verlamming zo gering mogelijk: te houden. Het zwaartepunt van de "behandeling ligt in de heropvoeding van de na de ziekte niet verlamde spieren: een heropvoeding, waarmee vaak opmerkelijke resultaten, be reikt kunnen worden. schaffen en dat past in de politiek van verkapte amnestie der katho lieke partij. Van de zijde der katholieken werdde oppositie een „manoeu vre" verweten, omdat verschei dene van hun leden destijds in de commissiebesprekingen voor het voorstel hadden gestemd. Van am nestie zou ook geen sprake zijn, want de straffen blijven gehand haafd. Het doel van de wet is vol gens hen alleen een egalisering van de schadevergoedingen, die vooral kort na de oorlog onrechtvaardig hoog zouden zijn geweest en nu tot regelrechte confiscatie van goederen aanleiding zou kunnen geven. Een katholiek amendement werd nog aanvaard waarbij aan een commissie, die over elke beschik king advies moet uitbrengen, twee vertegenwoordigers van verzets organisaties worden toegevoegd. Limburgse mijnwerker in België verongelukt MAASTRICHT. De 36-jarige mijnwerker W. Franssen uit Vaals, werkzaam in een Belgische mijn bij Luik, is in de nacht van Dins dag op Woensdag door vallend ge steente getroffen. Hij overleed kort daarna. Het slachtoffer was ge huwd en vader van één kind. (Van onze reisredacteur) I'ARIJS. Minister Schuman beeft de conferentie van de landen van het Schumanplan geopend met het voorstel Saarbrücken tot definitieve zetel van alle organen te maken voor de kolen- en sïaalpooL Om de leden vast aan een Duits sprekende, maar niet-Dnltse stad te laten wennen, sloeg hy voor voorlopig Straatsburg tot woonplaats te nemen. De Franse regermg ïs daartoe na tuurlijk bewogen door het motief, dat de speciale status, die Frankrijk voor de Saar gecreëerd heeft, op die wijze door de Europese ge meenschap gehonoreerd zou worden. Men zou overdrijven als men zei, dat de reactie van de heer Ade nauer welwillend was. Hij weet veel te goed, hoe gemakkelijk de Duitse publieke opinie door de Saarkwestie opgewonden kan wor den en hy wees het voorstel dan ook af door Den Haag als centrum aan te pryzen. De heer Bech deed zijn plicht door Luxemburg op ta fel te leggen en de heer Van Zee land, die Luik in zijn zakboekje had staan, vroeg voor deze stad de klandizie van de Hoge Autoriteit. Den Haag kon dan het Hof herber gen en nog een. andere stad de As- semblée. Alleen de heer De Gaspe- die vurig federalist is, bleef zijn eigen lijn geheel trouw en stel de voor alle organen in één plaats te verenigen en daarvoor Straats burg te nemen. De zitting begon nu iets te lijken op de democratische conventie in I Chicago: er zijn zoveel serieuze candidaten, dat de strijd geheel open werd. Vandaar dat men begon, de deuren te sluiten. Vandaag ver gaderen de ministers in klein comi té verder om tot een oplossing te komen. Er zijn nu, om in die stijl door te .gaan, anderhalve stem voor Straatsburg (Frankrijk een halve en Italië)Dit zouden drie kunnen wor den, indien Adenauer op deze stad terugvalt, teneinde Saarbrücken te elimineren. Frankrijk zou dan mis schien méégaan. Sommigen zeggen, dat difc de bedoeling is van Schu- man's manoeuvre. In afwachting van de stemming ls men begonnen aan de bespreking van de personen. Het schijnt, dat Jean Monnet grote kans maakt als (Advertentie LM.) DEN HAAG. Met niet minder dan 76 tegen 15 stemmen heeft de Tweede Kamer Woensdag in tweede lezing het wetsontwerp tot opvoering in de Grondwet van het aantal Tweede Kamerleden van 100 tot 150 aan genomen. Doordat dit keer de communisten, die een vorige maal, dus in de inmiddels ontbonden Kamer, tegen hadden gestemd, het „voor" lieten horen, was er nu nog een aanmerkelijk grotere meerderheid bereikt, die de thans vereiste meerderheid vau twee derde der uitgebrachte stemmen verre overtrof. president van de Hoge Autoriteit. Het voorzitterschap van het Hof zou dan een Duitser toegedacht worden. Het uitkiezen van de andere figuren levert geen moeilijkheden op. Volgens een zegsman zouden. Frans. Duits, Italiaans en Nederlands de officiële talen van de gemeen schap worden. Onze puristen kunüen dus genist zijn: Nederlands wordt ook een. bescheiden voertaal - tje. DEN HAAG, Als opvolger van de huidige commandant N.D. V.N., de luitenant-kolonel G, H, Christan, die aan de beurt van aflossing is, zal op 4 Augustus per vliegtuig naar Korea vertrekken kapitein C, M. Schilperoord. Ka pitein Schilperoord zal met in gang van 1 Augustus tijdelijk be vorderd worden tot luitenant- kolonel. De nieuwe commandant is 37 jaar oud. Hij was aanvankelijk reserve-officier. Hij heeft vier ja ren als troepen-officier in Indone sië gediend en repatrieerde in 1950 in de tijdelijke rang van luite- nant-koloneL Als kapitein ging hij in. beroepsdienst over ent werd commandant van het sehooibatal jon van de thans opgeheven ka- derschool infanterie te Weert, REYKJAVIK. Aan een Engelse schipper is Woensdag een boete van 2.000 pond sterling opgelegd, terwijl de vangst en het vistuig in beslag ge nomen zyn, wegens schending van de IJslandse viszones. De treiler .York City' uit Grimsby van. schip per Jones werd enige dagen gele den na een jacht van zeven minu ten, door een kanonneerboot" voor de "Westkust aangehouden. De schipper werd gearresteerd. Bij de achtervolging loste de kanonneer boot enige waarschuwingsschoten- Bestuurder zwaar gewond na botsing met trein STEENWIJK. De bestuurder van een auto, die in de richting Meppel reed, wilde Woensdag avond de onbewaakte overweg op Havelterberg nog passeren, ter wij» de flikkerlichtinstallatie al het rode licht toonde. Op hetzelfde moment passeerde de electrische trein, die om 19.18 uur uit Steen- wijk naar het westen des lands was vertrokken. De auto werd door de trein gegrepen en een 25- tal meters weggeslagen. De be stuurder, de heer F. M. de B., af komstig uit Nieuwe Pekela, werd uit de wagen geslingerd en zwaar gewond. In een juist passerende ziekenauto is hij naar Meppel ver voerd. De auto is totaal vermeld. Blijkbaar berustte de communis tische ommekeer althans zo deed de heer Haken het voor komen op de door minister Beel reeds eerder, te weten, tij dens het debat in eerste aanleg in onze Senaat, afgelegde verklaring over zijn opvatting, dat het juist zou zijn voorlopig vooral niet te komen met een wetsontwerp ter regeling van de mogelijkheid tot stemoverdra cht In grote trekken bleken vrijwel alle overige sprekers er ook ge heel en al vrede mee te hebben, ja het bepaald gewenst te achten, dat er voorshands zulk een wet niet zal komen. Met reden kon mr Donker (PvdA) vaststellen, dat zoals de kaarten nu lagen, de Eerste Kamer aanstonds in de mogelijkheid tot stemoverdracht geen steen des aanstoots meer hoeft te zien om de uitbreiding van de Tweede Kamer met twee derde meerderheid te willen aannemen. Enige ministers, op het ogenblik tevens Kamerleden, stemden mee en daarby kwam even gebrek aan homogeniteit binnen het demission- naire kabinet tot uiting, doordat minister Staf het „tegen" liet horen. Enfin, daarmee was tenmin ste voor de homogeniteit in de CH-fractie gezorgd, die met de meerderheid der WD tegen stemde. Nauwelijks was het voorstel tot Grond - wetsherziening aangenomen of het Ka merlid-minister Joekes wipte van een der leden-banken naar zijn minister zetel over. Dit ter verdediging van zijn na een korte gedachten wisseling zh^t. aangenomen ontwerp tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, met het oog op voortzetting gedurende de eerstkomende drie jaar van deze tyde- lijke regeling Advies van medici: Brengt geen vacantie door in Oost-Brabani en Limburg (Van onze correspondent) DEN BOSCH. In verband mei het groot aantal gevallen van kin derverlamming in de provincie Noord-Brabant ten Oosten van de lijn Bladel—Schijndel—Qss, advi seert men van medische z\jde het publiek zyn vacantie niet In dit gedeelte van Brabant door tc bren gen. Teneinde een epidemie te voor komen wordt het verblijf m Lim burg voor enige tijd ontraden. Het hoofdkwartier der Katholieke Jeugdbeweging heeft de leden van alle K. J H.-groeperingen verboden te kamperen m Noord-Brabant en Limburg. Omgekeerd is aan de groe pen uit Limburg en Noord-Brabant verboden in andere provincies te gaan kamperen. In verband met dit kampeerver- bad is ook het nationale kamp van „Hst Jongensgilde" afgelast, dat ter viering van het eerste lustrum begin Augustus in Oïrschot (NBr.) zou worden gehouden. (Advertentie LM.) die Uw nachtrust, Utu Humeur en Uu? Lust tot werken ver stoort Neem. Hij HoofrffnjTL ktesfnjri, acnuu4>'jb J>aar ...die helften t^trect' jVV»A/Wl^VWlA(WVVl<a/VVWVVTl VAN onze schrijvende K-LJvI.-plloten is Willem van Veencnda&l een uit blinker. Thans is in de „Prismareeks" een bijzonder aardig boekje van hem verschenen: ..Het loze vissertje". Het zyn hengelavonturen en tegeHjkertyd lessen in dc kunst van het sportvissen. Van Veenendaal weet er wat van! Hij begon zijn hengelaarsloopbaan veertig jaar geleden. En hij leerde veel bij, van de beste leermeesters. En hij ving niet alleen baars of snoek in Vlnkeveen of omtrent Kudeistaart, Van Veenendaal vloog mllboenen kilometers over de we reld en bü zijn gezamenlijke prooi wa ren vissen van wel meters lang. Barra cuda's, konlxtgsmakrelen en zelfs eens een tonijn. Voor minnaars van de hen gelsport is „Het loze vissertje" een kos telijk en kostbaar bezit. Uitgave *Het Spectrum", Utrecht, prfls 1.25.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3