Uit haar balans, toch snel Shirley Strickland loopt 80 rn. horden in 10.8 sec. (nieuw wereldrecord) Fanny Blankers (veel p in de benen) toch in finale Voor t eerst Olympische roem voor Amerikanen bij spee rwerpen Onze gymnastiekploeg behoort nn bij de zwaksten Russen boden een feestavond aan en verbroederden openlijk 6? Slechte dag Lvoor zeilers r De Jong behoudt toch derde plaats Gouddorst van VS-athleten ontstellend groot Hei stadion trilde voor Braziliaan Ferreira da Silva Gouden medailles voor Russische dames Evenwichtsbalk en paard leveren meeste punten op De export Virginia Twee deelneemsters vallen af In Tampere en Russische pers sfeer niet zo gunstig .Niet zo gunstig OP DE BRINK VAN HELSINKI V_ Nog minder gunstig Kijken is beter dan lopen Radio-reportages Recordverbetering op 80 m-horden niet ingediend Donderdag 24 Juli lr 2 (Van onze sportredacteur) HELSINKI. Woensdag. Penicilline doet wonderen. Fanny BlankersKoen, gisteren nog koortsig tussen de lakens in het Olympisch ziekenhuis, is met een flinke dosis van deze vloeistof in de henen op de sïntelbaan neergehurkt voor de start van de 80 m. hor den. Zij schoot nog niet flitsend van de blok ken weg. Dat kon ook nauwelijks worden verwacht na alles wat de athlete in enkele dagen heeft moeten doormaken. Desondanks won zij de serie in 11.2 sec., dezelfde tijd als haar Olympisch record van Londen 1948. Inmiddels een oud record, want het Austra lische meisje Shirley Strickland had enkele minuten te voren uiterst soepel 11 seconden rond gelopen. Het zou deze middag niet haar beste prestatie blijven. In de halve beslissing ging zij zo verbijsterend snel en elegant over de horden dat achter haar naam op het licht bord een resultaat aanflitste van 10.S sec. Een fonkelnieuwe wereldprestaüe. En onze top- athlete moest in de finale die zij nog wat dui zelig bereikte, rekening houden met uiterst scherpe concurrentie voor de medailles, die Shirley Strickland overlaat. De gouden gaat uiteraard mee naar Australië. HELSINKI. De weersgesteld heid te Helsinki elke dag guur met regen begint deprimerend te werken. Men- weet de zeiLen en de kleding niet meer droog te krijgen, en uiteindelijk blijkt geen enkele uitrusting het uit te houden in al die nattigheid. In de 3,5 me terklasse begon De Vries Lentsch met een slechte start en kreeg in de loop van de strijd zoveel ach terstand dat hij' ais 12de eindigde. Bob Maas was weer prachtig op tijd weg m de starklasse, doch met zijn oude schip wil het toch met meer zo goed lukken. Wel is er veel verbeterd aan tuigage, #het rondhout, het staand en het lop'end want, maar de romp van het schip zelC is te veel verouderd, en te zwaar om nog mee te kunnen. Het is een hard gelag om te zien, dat zeilers met mindere capaciteiten hem op de onmogelijkste wijze voorbij varen. Hierdoor staat Maas met een van zijn sterkste wapens de tactiek, maehtelocs. Het slot kwam met een elide plaats voor Maas. Ook bij de Jong in de finnklasse wilde het niet lukken. Hij begon met een slechte start, ergens in het middenveld, waar nog bij kwam, dat hij volgens zijn zeggen geen goed kon doen vandaag. Iedere slag aan de wind was verkeerd en bracht positie verlies. Ook hij ein digde als elfde. Inmiddels staat De Jong in het totaal-klassement nog steeds op de derde plaats Brazilië werd tweede terwijl vandaag ook Rusland van zich deed spreken door de eervolle derde plaats te bezetten. De Jong eindigde als elfde. In de draken klasse startte Wim van Duyl uitstekend zodat hij als goede vijfde het eerste kruisrak uitkwam. Hu vertrouwde hier te veel op het weerbericht dat van krimpende wind sprak, waardoor hij zijn plaats verspeelde en als ze vende eindigde. Gezien het feit, dat haar lichame lijke conditie lang-geen honderd procent was en zij zo onfortuin lijk was een horde om te stoten waatdoor zij volkomen uit haar balans geraakte was de tijd, die om in de finale te komen. Fanny Blankers-Koen Woensdag in de halve finale van de 80 m horden maakte, (HJi sec.) toch nog snel te noemen. Haar tweede plaats achter de Russische Maria Goluhlchnaja was ook voldoende Willy Lust werd uitgeschakeld door een derde plaats in haar serie maar dit tengere Zaanse meisje kon de spikes aanhouden om naar de springbak te gaan. Het ere podium was te ver voor Willy Lust. Zij had daar ook niet op ge rekend. De vijfde plaats met een sprong van 5.81 maakte haar al bijzonder gelukkig. Een knap re- sultaat, 60.000 toeschouwers hebben zich vanmiddag overigens afgevraagd, waar de grens van. de physieke mogelijkheden bij athletiek ligt. De recordlijst moet tenminste na deze spelen ingrijpend worden ge wijzigd. In vrijwel elk onderdeel worden prestaties geleverd, die men enkele jaren geleden wellicht zou hebben toegeschreven aan zeer haastige chronometers of door veelvuldig gebruik van uitgerekte meetlinten. De 80 meter horden van de dames b.v. Uit alle wereld delen zijn na de vorige spelen In vitaties gekomen voor Fanny Blankers-Koen, om te laten zien, waarom 2ij eigenlijk zo'n uitge breide verzameling gouden medail les bijeen kon lopen. De reizen van onze athlete zün bijzonder nuttig geweest voor het peil van de dames-alhletiek. Er is gestu deerd op haar hordentechniek en HELSINKI. In de eerste serie van de 10.000 meter snelwandelen verbeterde de Rus Junk het Olym pisch record door een tijd te noteren van 45 min. 05.8 sec, het oude record stond met 45 min. 13.2 sec. op naam van de Zweed Mikaelsson (1948). Adhemar Ferreira da Silva's naam klonk luid in het stadion toen hij met een enorme hink-stap-sprong de 15.95 meter grens bereikte. (Speciale berichtgeving) Harrison. Dillard, de donkere Amerikaanse hordenspecialist, die op de Olympische Spelen van Londen een gouden medaille veroverde op de honderd meter, is vanmiddag in een verrukkelijke stijl over de baan gegaan. Breed lachend brak Dillard de katoenen draad die 110 m. van de start was gespannen. Met in gehouden finish 13.9 sec., ean tijd waarnfèe hij het Olympisch record evenaarde. Harrison Dil lard heeft nog meer in de benen. Hij zal dat ongetwijfeld tonen in de halve beslissing en de finale. Een gouden medaille ligt voor hem gereed, want in de 5 series die daarna volgen, werd geen betere tijd afgedrukt. Zijn landgenoot Davis benaderde hem met 4 sec. Ook de 110 m. horden wordt dus een Amerikaanse aangelegenheid. delijk weer eens een loper uit Suomi, die evenals Taipale gisteren op de 5.000 m, herinneringen op riep aan de grote voorgangers. Het werd de Finnen van harte gegund. Voor de Braziliaan Ferreira da Silva heeft het stadion ook op zijn fundamenten getrild. Viermaal brak deze donker-getinte jongeling zijn eigen wereldrecord. Tenslotte hield hij op rnet een hink-stap-sprong van 19.22 m. Na de cérémonie pro tocollaire maakte hij met een bouquet anjers in de band een ereronde over de baan om zyn blijdschap over het behaalde succes nog eens extra te onderstrepen. De gouddorst van de athleten uit de V.S. is ontstellend groot. Vooral van de kleurlingen. Op de 200 m was Stanfield niet te stuiten. Met sterke, soepele passen joeg hij over de sintels. Een volmaakte athleet. De finale won hij op grootse wijze in 20.7 sec. Gelijk aan het Olym pisch record van Jesse Owens. Twee athleten met het USA-embleem op de borst volgden in 20.8 sec. Over sprint suprematie gesproken. Na de technische nummers staan trouwens ook voortdurend Ameri kaanse athleten op het podium om te luisteren naar hun volkslied. Het speerwerpen vroeger zo vaak een onderdeel voor de Finnen werd een dubbele USA-triomph. Young zag de speer op zijn ver jaardag 72.78 m ver in de grasmat blijven steken. Een nieuw record en uiteraard de eerste plaats. Mil ler deed het wat bescheidener. Niet zo erg veel overigens. Voor de Fin Hytiainen bleef toen alleen nog maar brons over. In de series 3000 m steeple chase werd ook weinig eerbied getoond voor prestaties uit het verleden. De Rus Kazantsev begon ermee. Hij liep met de Duitser Hesselmann snel van het veld weg. Zijn tempo lag tenslotte ook te hoog voor deze athleet. Kazantsev nam de hinder nissen zonder inspanning en liet een nieuw record op de oorden aan flitsen (8.58). Dat was niet naar de zin van Ashenfelter uit de V.S. Hij deed het dan ook nog iets beter. Een 8.51 resultaat. De warmste toe juichingen waren echter voor de Finse loper Rinteenpaa. Een jonge athleet met toekomst Met de Brit Disley beheerste hij zijn serie. De JO.OOOen Finnen op de tribunes hebben dat feest uitbundig beleefd. Er spoelde een bandjir van toe juichingen naar de sintelbaan. Ein- Record kogelslingeren HELSINKI. Met de eerste worp in de kwalificatieronde slingerde de Hongaar Csermak de kogel 57.20 meter ver, waarmede h(j het Olym pisch record van 56.49 meter van Karl Hein (Duitsland), gemaakt op de Olympische Spelen te Berlijn in 193S, verbeterde. Misschien was hét hem alleen maar om applaus te doen. Hij heeft dat ook gekregen. De door athletiek ge grepen toeschouwers waren er gul mee. En De Silva maar lachend met zijn anjers wuiven. Een land genoot op de tribune werd het te veel. Hü moest naar de Olympische kampioen toe om hem aan zyn borst te drukken. Da Silva kon daarna wat gekreukeld zijn ronde afmaken. als het dan meisjes zijn. die uit de wieg een uitstekende aanleg voor loopnummers hebben meegenomen, groeien de prestaties snel naar een hoge klasse. Australië heeft nu een damesploeg afgevaardigd van jon ge athletes, die dit tournooi ge bruiken om een reputatie op te bouwen. Shirley Strickland heeft waarschijnlijk aan Londen gedacht een derde prijs toen zij in starthouding ging zitten. Een ele gante rukwind. Ver voor de an deren brak zij de finishdraad in haar serie. In de halve finale kreeg zi1 een extra prikkel. Van de Britse Jean Desforges en de Duitse athlete Maria Sander. Nauwelijks 40 m had Shirley Strickland nodig voor een beslissende voorsprong, maar achter haar werd fel gevochten om zo dicht mogelijk bij haar te finishen. U weet 't al. De Austra lische bereikte een verbijsterend 10.8 resultaat. Daarna tweemaal Fantastisch! 0.1 seconde meer. Jeugd kan veel. Fanny Blankers kwam door de halve beslissing heen met de Rus sin Golubichnaja op de eerste plaats. Een krachtig gebouwds athlete, zoals trouwens alle Russi sche deelneemsters. Dit meisje had in haar serie al 11.1 sec. laten af drukken. Tot de helft van de af stand een zij aan zij duel. Toen toucheerde de Nederlandse een. horde. Zij raakte even uit balans en kon het verlies uiteraard niet meer goedmaken. Na afloop was Fanny Blankers een. tikje duizelig. De race had veel inspanning van haar gevergd. Zij zal nog eens door een dokter worden onderzocht, maar er be staat een. grote kans, dat Puck Brouwer Vrijdagmiddag de 200 m zal moeten lopen met Gré de Jonph. Willy Lust heeft zich by het verspringen uitstekend geweerd. 15 cm verder en zij zou de céré-— monie protocolaire voor dit num mer op het podium mogen bele ven. Haar derde sprong was be slissend: 5,81. „Meer kon ik wer kelijk niet bereiken." vertelde zij later. Uitslag eerste serie 80 tn, horden dames IuJdt: I Strickland (Ausir.» 11 sec. (nieuw Ql„ record en wereldrecord van Fanny Blankers-Koen geëvenaard). 2 Greppi (Italië) 11.7 sec. 3. Miyashita (Japan) 11.8 sec. 4. Colstte Elloy (Frankrijk) 11.9 sec. 5 Askersund (Noor wegen) 12 sec. Uitslag tweede serie; 1. Fanny Blan kers-Koen (Nederland) 11.2 sec. 2. Edna Maskeil (Zuid-Afrika» 11.6 sec 3 Kiara Soos (Hongarije) 115 sec. 4. Hhde An tes (Saax) 12 sec, 5. Nilima Ghose (In dia) i2ü sec. Advertentie (1 M.} HELSINKI. Het peil der dam es gymnastiek Is sedert de vorige Olym pische Spelen in het buitenland sterk gestegen, vooral in de Oost-Europese landen. De Nederlandse Olympische damesploeg heeft dat op de eerste twee dagen van het tournooi te Helsinki ondervonden: _iü behoorde niet meer tot de middenmoot, ïoals in Londen, maar tot de zwakste ploegen. Sowjet- Rusland gaf met Hongarije en Tsjecho-Slowakije de toon aan. De officiële uitslag van het damesgymnastiektour nooi luidt: 1. Sovjet Rusland, 527.03 punten; 2. Hongarije, 520.86 ponten; 3. Tsjecho Slowakije, 503.32 punten. Nederland bezet nu de 14de plaats. de grote Messuhal, waar ruim 130 van 's werelds beste damesturnsters met elkaar wedijverden, gestadig al De kracht van de Russische ploeg, de lenigheid van de Hongaarse, de gratie van de Zweedse en de be valligheid der kleine Finse turn sters, vormden hoogtepunten van dit gymnastïekfeest. Op de derde en laatste dag res teert alleen nog het negende num mer van de negen kamp: 'de gereed schapsoefening. Daarvan zal het af hangen of onze damesploeg uitein delijk een hogere plaats op de rang lijst zal weten te bezetten. Gratie en bevalligheid, lenigheid Wat de Russische meisjes vertoon den, was zo wonderbaarlijk, dat niet véél van de beste vrouwelijke acrobaten uit variété- of clrcuswe- en kracht, zij wisselden elkaar in reld het haar zouden kunnen ver- 7 EVEN zware bussen zijn gis-. teravond de Brink op komen rollen. Zij droegen Russische num merborden en vervoerden muzi kanten en een volledige dans er osp. Amerikanen, Engelsen, Ne derlanders en Polen zijn de Russi sche sportvrienden erg dankbaar geweest voor het prachtige idee van de Russen om een grote feest avond te geven, waarbij werd ver broederd met de gordijnen open. Trouwens dte Russen zyn erg gul met ïmendschapspefcaren. Dominéé Bob Richards, Olympisch kam pioen polsfokTtoogsprtngen. tnerd voor zijn prestatie in een nol sta dion omhelsd door zijn riuaal. de Rus Denisenko. De Brink vraagt zich af of Het niet uerstandig zou zijn wanneer Stalin en Truman zich wat meer specialiseren op het polstokhoogspringen. In Tampere was de sfeer niet zo gunstig. Russisch-Zujdslavische omhelsingen bleven daar achter wege. Daarvoor trad in de plaats een heftig Tito. Tito-geroep. Dc Russen vonden het verstandiger om de Zuidslaven by het ontrui men van de kleedkamers voorrang te verlenen. Nog minder gunstig voor de ver broedering is de toon van de Rus sische pers in de verslagen over de Spelen. Daarin wordt vreselijk hoog opgegeven over de Russische prestaties. Eerste prijswinnaars uit andere landen worden zelfs genoemd. Op de sintelbaan althans als liij een wedstrijd moet lopen is Zatopek een bijna onmenselijke athleet, die ziin tegenstanders door een slopend tempo op de rand van uitputting' brengt om hen kort daarna definitief te breken. Maar Zatopek denkt niet altijd in mi nuten en seconden. De Tsjech liep gister in een eenvoudig trainings pak rond. Hij lachte en streek met zijn rechterhand wat achteloos langs zijn donkerblonde stugge haar. „Waarom loopt Slijkhuis niet op de 5000 m," was zijn vraag aan Leo van der Kar, de coach van deze athleet. „Slijkhuis moet zich sparen en hfj heeft de series op de tribune gevolgd," was het ant woord. Zatopek keek Van der Kar even aan en zei toen; „Jammer voor Slijkhuis, maar je kunt een 5000 m beter bekijken dan dat je deze afstand moet lopen." Daarna verdween de Tsjech naar de kleedkamer. Op de 200 meter heren was de suprematie van de Amerikanen overweldigend. Zij eisten de drie eerste plaatsen on. Op deze foto gaan in volgorde van aankomst de sprinters naar de finish: Andy Stanfield. Thane Baker, Jim Ga thers, MacDonald Bailey (Enge land). Als vijfde en zesde kwa men Leo Laing (Jamaica) en Ge- rardo Bonnhoff Argentiniëdoor Donderdag 24 Juli: 18.00—18.30 (A.V.H.O.) 22.15-22.30 (A.VJl.O.) Vrijdag 25 Juli: 18.00-18.30 tV.AJl.A.} 22.15—22.25 (V.A.R.A.) Zaterdag £6 Juli: 12.45-13.00 (K.R.O.) 18.00—18 no (KJi.O.) Zondag 27 Juli: 12.45-IS.00 (A.VJI.Q.} 18.00—18.30 (V.A.R.A,} Maandag 28 Juli 12.45—13,00 (A.V.R.O.) 18,0018.30 (A.V.B.O.) Dinsdag 29 Juli: 12.45-13.00 (KJt.O,) 38.0018.30 (K-R.O.) Woensdag 3D Juli: 12,45—13DO (V.AJLA.) 18.00—18.30 (VARA.) Donderdag 31 Juli; 12.45—13,00 (A.VJt.O.) 18.0018.30 {A.V.R.O.) VrtJdag 1 Aug.: 12.45-13.00 tA.VJLO.) 18.0018.30 (KJLO.) Zaterdag 2 Aug.; 12.45-13,00 (VAIh.A.) 18.00—1830 (KJR.O.) Zondag 3 Aug.; 12.4513.00 (K.R.O.) 17.5318.35 (VJPJR.Ó.) beteren. Hetzelfde geldt in nog ster ker mate op de toestellen voor de Russische ploeg. Tijdverlies Voor Nederland moest, juist als op df^ eerste dag, Nannie Simon ook bij de keuze-oefeningen telkens het spits afbijten. Na haar volgden Tootje Se!bach. Co Kampen, Annie Ros, Toetie Selbach, Dini Krul en tot slot de troef van de ploeg, Lenie Gerrietsen. Iedereen was opgetogen over de keuze-oefening op de even wichtsbalk van Nannie Simon, waar voor de jury haar met 8.50 punten beloonde. Later bleek echter, dat Nannie de oefening niet binnen de verplichte tijd van I tot I4é mi nuut had afgewerkt, zodat ze er slechts 8.20 punten voor kreeg. Het zelfde geschiedde met Jopïe Cox, die te veel tijd nodig had. Jammer, want anders had ze een bijzonder goede waardering gehad. Nu bleef het bij 8.30 punten. Het ongelukkigst op de slechts 10 centimeter brede en 1.10 meter ho ge evenwichtsbalk was Tootje Sel bach, die aanvankelijk iedere ver wachting overtrof, doch tegen het einde haar evenwicht verloor en van de balk tuimelde, hetgeen haar 2 punten kostte. Ze kreeg 6.77 en zou dus met 8.77 punten tot de bes ten hebben behoord. Dini Krul nam geen risico. Ze geraakte geheel uit haar ingestu deerde oefening, sloeg delen die ris kant waren, over en zo behaalde Dini op de balk, veruit haar slecht ste nummer, een hogere waardering (8.70) dan voor haar vrije oefening (8.50), De keuze-oefening op de brug, een der sterkste nummers onzer da mes. liep op een teleurstelling uit. De paardsprongen liepen boven verwachting goed af met Dini Kruk Lenïe Gerrietsen en Toetie Selbach allen minstens 9 punten. Zo leverden merkwaardig genoeg de evenwichtsbalk en daarna het paard onze dames de meeste pun ten op. Nederland zevende bü gereedschapsoefening Op de derde en laatste dag vwa het dames gymnastiektouroooi heb ben de zestien deelnemende landen hun gereedschapsoefening afge werkt- Nederland, dat als 18e en laatste land op het platform ver scheen, bezette m het klassement de zevende plaats. De uitslag der gereedschapsoefeningen luidt: 1. Zweden 74,26 punten; 2. Sov jet Rusland 78.00 p.; 3. Hongarije 71.60; 4. Duitsland 71.20; 5. Finland 70.60; 6. Tsjecho-Slowakije 70.00; 7. Nederland 70.00; 8. Zuid-Slavië 63.20; 9. Oostenrijk 68.40; 10. Italië 68.20; 11. Frankrijk 67.80; 12. Roe menië 66.80; 13. Bulgarije 66.80; 14. Polen 64.20; 15. Gr.-Brittannië 63.00; 16. Ver. Staten 61.60. HELSINKI. Het internationaal Olympisch Comité heeft bekend ge maakt dat de tijd van 10.8 sec., die de Australische athlete Shirley Strickland Woensdag te Helsinki no teerde op de 89 meter horden niet voor erkenning als wereldrecord bij de IAAJ, zal worden ingediend, omdat de windsterkte tijdens de race groter was dan de statutair toegestane 2 meter per seconde.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5