Fanny's athletiekloopbaan eindigde achter Harting de tweede horde en Slijkhuis zorgden voor een bedrijf SS Onze hockey ers snel onder de voet gelopen (6-1) Finish van Fanny Kent Hugheserg ontstemdliep naar telegraafkantoor ook Parade rokengratis sparen Hollands drama in Helsinki in drie bedrijven Shirley Strickland nieuwe Olympische kampioene India-Europa in Ol. Stadion Radio-reportages van 91 Olympiade foto's! I INDIA GOUD, NEDERLAND ZILVER Weergaloze techniek van Indiërs geen ogenblik benaderd Na tweede doelpunt door de knieën. OP DE BRINK VAN HELSINKI Wodkakaviaar en meisjes Vrijdag 25 Juli 1952 (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Donderdag, „Nacht in de middag", is de titel van een boek. Het heeft niets met de Olympische Spelen te maken, maar de titel past volkomen op het drama, dat vanmiddag in het stadion voor de ogen van 70.000 toeschouwers door enkele Nederlandse vertegen woordigers is opgevoerd. Fan ny BlankersKoen speelde in het eerste be drijf. Wij behoeven U natuurlijk niet meer te vertellen dat zij zwaar met penicil ine ingespo ten op de sintelbaan verscheen om aan de fi nale 80 m. horden deel te nemen. Haar laatste race in deze spelen, want dr Hingst van de roeiers had de athlete sterk ontraden om daarna nog op de 200 m. te starten. Fanny BlankersKoen hurkte om 10 over half 5 neer m de blokken, gespannen en met de vage illusie, dat zij nog eenmaal op het podium kon komen. Voor de Ceremonie Protocolaire. Startschot. Fanny Blankers—Koen veerde goed weg, nam de eerste hindernis met ge ringe voorsprong en toucheerde toen de tweede horde, waardoor zij haar balans ver loor. Op dat bittere ogenblik brak innerlijk de broze weerstand van een geteisterde vrouw, die toch haar droom niet volkomen aan de werkelijkheid had willen prijsgeven. Een tiende seconde aarzeling. Daarna ging zij gebogen naar het oranje trainingspak terug. De Olympische Spelen waren voor Fanny Blankers--Koen afgelopen. Zij zag niet meer, dat de Australische Shirley Strickland als eerste door de finish joeg. De nieuwe kam pioene, met een tijd van 10.9 sec. doening had men hem gisteren in het ziekenhuis verteld. Waarom hjj desondanks toestemming heeft ge kregen. om te starten, is mij een raadsel. Ik wil niet aannemen dat men heeft geredeneerd; Harting is nu toch in Helsinki, dan moet hij maar proberen of het gaat. Het Is niet gegaan. Voor de NederV.nders op de tri bune was dit uitvallen uiterst pijnlijk. Het_ zou nog erger wor den. Slijkhuis stond ingeschreven voor de derde serie met een stuk of wat athleten, die van 3 min. 47 sec. beslist niet gaan blozen. In normale omstandigheden kan Slijkhuis de 1500 m ook zonder grote inspanning met een derge lijke tijd beëindigen. Maar de Slijkhuis van Helsinki liep na we kenlange rust met twee kwets bare achillespezen. Men moest er dus rekening mee houden, dat on ze kampioen de eindstrijd niet 20U halen. Er is in het Nederlandse kamp deze week af en toe wel eens gemompeld van „je kunt niet weten" en „Slijkhuis zit altijd vol verrassingen", maar zelfs de ver wekkers van dit soort optimisme geloofden niet m sprookjes. Het is wel gebleken, dat de 1500 m een uitermate sterk bezet num mer is. In elk van de 6 series werd hard gevochten voor de vier de plaats, die de lopers naar de halve finale deed overgaan. De winnaar van de Olympische me daille zal niet alleen snel, maar ook „hard" moeten zijn. (Advertentie LM.) Om kwart over 5 het tweede bedrijf: Hans Harting, Na 2 ronden stapte hij in zijn 1500 m serie op het gras. Einde. Slijkhuis verzorgde de finale van-het drama. Achillespezen moeten sterk zijn voor een duel met topklassers op de middenafstand. Slijkhuis, die in vele weken niet behoorlijk had kunnen trainen, verliet ook de baan op iets meer dan de helft van de voorgeschreven afstand. Grote verwachtingen van Fanny Blankers-Koen kon uiteraard niemand meer hebben na de reeks ellendige gebeurtenissen, die deze athlete in nauwelijks enkele dagen van haar uitstekende vorm hadden beroofd. Zij was naar Finland ge reisd met tijden in haar bagage, die overal diep respect hadden afge dwongen. De athlete zelf dacht niet in de eerste plaats aan een nieuwe verzameling^ goud. Zij wist te goed dat er jeugd zou starten met talent en capaciteiten, jeugd, die bovendien nog gestimuleerd werd door het starten in de Olympische Spelen. Fanny Blankers-Koen had de top bereikt. Een top, zo hoog, dat de val diep zou kunnen zijn, zelfs als zij onder de gunstigste omstandigheden aan de wedstrijden deelnam. Toch was er vertrouwen. De tijden rechtvaardigden dit. Voor een Fanny Blankers-Koen in vorm lagen er nog grote mogelijkheden op de rode sintels van de stadionbaan in Helsinki, 't Is helaas anders gelopen. V weet wat er allemaal is ge beurd, Een steenpuist, infectie, koorts, pcniciJine-uispuïtingen, die wei het kwaad aantastten en be perkten, maar beslist niet bevorder lijk waren voor de conditie. Op de 100 m moest de athlete zich terug trekken. In het bed van een zie kenhuis. Er volgde herstel. Voor drie kwart, maar innerlijk was Iets gebroken dat niet met penïcilïne kan worden behandeld. Het zelfver trouwen was weg. Goed, zfj zou het nog op de SO m horden proberen. Het sterkste nummer van onze ath lete. Een finaleplaats ten koste van veel inspanning. Er was nog een vage illusie overgebleven. Vanmid dag Is die vernietigd. Door de twee de horde. Een wanhopige vrouw had niet meer de kracht om door te zetten. Voor de eerste maal in haar loophaan stapte zjj de baan uit oneindig triest. Het gejuich voor de nieuwe Olympische kampioene moet haar diep hebben getroffen. In de kleedkamer hebben wij een paar woorden met haar ge wisseld. Zweetdruppels parelden op het voorhoofd van de athlete. Een nerveuze glimlach trok over haar gezicht. „Het is mij nog nooit overkomen, dat ik zo tegen een horde opliep." zei zij mat. „Weet je dat ik er de hele nacht van heb gedroomd dat dit zou gebeu ren?" En dan: „Zij moeten ook geen oude vrouw naar de Olym pische Spelen meenemen. Ik kan alleen nog maar in kleine dorpjes op onderlinge wedstrijden lopen." En toen werd Fanny Blankers snel naar een auto gevoerd. Later deel de haar echtgenoot. Jan Blankers, mij mee, dat zijn de vrouw de spi- HELSINKI In het Olym pisch Stadion zal Zaterdag 2 Augustus een hockeywedstrijd worden gespeeld tussen de Olym pische kampioen India en het Europees elftal. Opstelling Euro pa: Doel: Van Leer (Belg.). Achter; Dubois (Belg.) en Drijver (NederL). Midden: Cockett (Gr. Br.), Loggere (Nederland) en Robin son (Gr. Br,). Voor; Nunn (Gr. Br,), Esser (Ned.), Kruize (Ned,), Conroy (Gr. Br.) en Klimik (Polen) of Rosenbaum (Did.). Dr Euwe in Zürich thans derde ZURICH De uitslagen van de partijen gespeeld in de 12e ronde van het internationaal schaaktour- nooi te Zürich luiden: Euwe (Ned.)-Henneberger Zwits.) 1-0; Tcran (Sp.)-Szabados (It.) Y>-Yz', Canal (Peru)-Udovic (Zd- Si.) t-O: Ehrat (Zwits.)-Grob (Zwits.) 0-1; Lob Zwits.)-Lundm (Zweden) Y-hit Blau (Zwits.)- Crisovan (Zwits.) K-%; Christoffel (Zwxts.)-Stachelin (Zwits.) 1-0. De uitslagen van de afgebroken partijen uit de 11e ronde luiden: Christoffel-Euwe 1-0; Stachelin- Blau 'A-Vel Lundin-Ehrat 1-0; Szabados-Henneberger 1-0. Na del2e ronde heeft de Zweed Lundin de leiding met 10 punten, gevolgd door Christoffel met 8A punt -j- 1 afgebroken partij. Op de derde plaats staat Euwe met &yz punt. Vrijdag 25 Juli: 5.15—22.25 IV. Zaterdag 26 Juli. 12.45— 13.00 (KJR.O.J lB.0&-ia.3O (K.B.CU Zondag 3? Juli: 12.45—13.00 (A.VJJ.O.) 18,0018,30 V.A.R.A,) Maandag 28 Juli 12.45-13,00 (A.VJt.O.) IB.QD~18.30 (A V R.O.» DlnsdHg 29 JuJi 12,4513.00 (K-R.O.) 18.00—18.30 I K.R O.) Woensdag 30 Juli 12.45—13 «O (V.A.R.A.) 18.00—18.30 (V.A.R.A.) Donderdag 31 Juli. 12.45—13.00 lA.V.B.0.) 18 0018.30 (A.VK.O.) Vrijdag l Aug.. 12.45—13.00 (A.V.B.O.) 18 QO—18.30 (K.K.O.) Zaterdag 2 Aug.. 12.45-13.00 (V.AJt.A.) 18.00—18.30 (K.R.Q.) Zondag 5 Aug.. (Advertentie LM.) Uw doosje King's Parade ol Parade-Mild heeft nu bijzondere waarde. Let op de binnenkant! Daar vindt U de folo van een Nederlandse Olympische deelnemer in korte tijd heelt U het Olympisch album compleet. Parsde-Mild 1 Parad* Root nu zélcer King's ParadB o» Parade-Mild puur Virginia „yih 8c bet«r« de beite" Hei Olympisch album „Meilink! 1952" i 1.65 geschreven door Kick Getideker. is verschenen en verkrijgbaar bij Uw sigareUen-winkalier kes niet meer voor wedstrijden zal aantrekken. Het is genoeg geweest. „"Wij kunnen voortaan zonder spanning leven en Zondags met de kinderen naar het strand gaan." De camere van de athlete Fanny Blankers-Koen is afgesloten. Wij hadden ons dat anders voorgesteld. Het verhaal over de 1500 m- lopers Harting en Slijkhuis kan kort zijn. Zij hebben alleen de spikes aangetrokken om die eerder dan de andere athleten uit de se ries voor tennisschoenen te ver wisselen. De Nederlanders hebben de finish wel gezien, maar niet bereikt Hans Harting startte alsof hij van plan was regelrecht naar een nieuw Olympisch record te lopen. Met lange passen vluchtte hij van de groep weg. In scherp tempo. Na de eerste ronde voelde hij de adem van de Hongaar Iharos echter ai in de nek. 200 m verder stapte Harting in het gras en greep naar zijn rug. Een rheumatische aan- Prijsuitreiking1 van het Olympisch hockeytournooi. In het mtiden India, dat de gouden plak in ont vangst mocht nemen, links Ne derland met aanvoerder Loggere aan het hoofd dat het zilver ont ving, rechts Groot-Brittannië, dat derde werd. (Advertentie LM.) LEXINGTON CÏGARE Turnsters Vrijdag tliuis HELSINKI. De Nederlandse turnsters kunnen Vrijdagmiddag om 13 55 uur op Schiphol worden terug verwacht. De eerste aanvallen waren dan voor Nederland. Middenvoor Kruize brak in de eerste minuten door de verdediging van India, en gaf een gave pass naar rechtsbuiten Van Heel. Diens schot werd gebroken. India startt.e met wat voorbereiden de combinaties op het middenveld. (Door Klaas Peereboom) men die middag met aan de start. LONDEN: HELSINKI. Op de Een heel andere situatie dus dan 24ste Juli 1932 is, zoals de volle- in Londen 1948, toen Fanny Blan- dige Nederlandse bevolking tussen kers—Koen vier gouden medailles vier en honderd-en-een jaar zeer won. waarschijnlijk reeds weet: Haar intocht in Amsterdam werd (a.) Fanny BlankersKoen, na een wilde huldiging en vnendely- in de finale van de 80 meter hor- ke mensen boden „onze Fanny* den de tweede horde omver te een fiets aan omdat, naar men te- hebben. geworpen, gestopt en van gelijkertijd opmerkte „haar tnom- de sintelbaan gestapt. fen" onze triomfen waren. Zij bereikte de eindstrijd, met Daartegen was zo op het eerste de eindstreep. gezicht geen bezwaar, Laten wij Met haar liep de (tot dusver) daarom de lijn LondenAmster- grootste athlete de kleedkamer en dam 1948 consequent doortrekken de geschiedenis van de moderne naar Helsinki 1952 door te besef- Olympische Spelen in, fen, dat „onze Fanny" de finish heeft (b) Hans Hartmg na de van haar Olympische camere eerste 500 meter van zijn 1500- een lichamelijk miserabele condi- meter serie de handen tegen zijn tie, ziek, nam. Maar zij nam hem rug geslagen, het bovenlichaam Dinsdag kon zij door Iicha- achterover gebogen en vervolgens melig ke onmacht de Austrah- met geknikt hoofd de eerste sche Marj one Jackson met het Olympische Spelen, waarin hy uit- genoegen doen zich te laten over kwam, verlaten, winnen Zij kon met starten, dwong (c) Wim Slijkhuis de Ne- Gisteren, physiek nauwelijks be- derlandse kolome in Helsinki om Ier, gaf zy een andere Austrah- zich uitsluitend met behulp van sche .Shirley Strickland, het vol- cyniek op de been te houden, Ie pond, omdat zij dit persé wilde, wat intussen uitstekend gelukt is. Er zal ditmaal geen huldiging Slijkhuis, derde-prijswinnaar voor haar worden geensceneerd. van de Olympische Spelen 1848 te So what? Zij verdient iets van Londen, onder andere Europees een ander niveau: de herinnering kampioen, liep in de derde 1500- van al „Onze Fanny"-Nederlanders meter serie 300 meter verder dan aan een athlete, die aanmerkelijk Hartmg, doch stopte toe ook af meer dan snelheid en springkracht Meer Nederlandse athleten kwa- oezat: karakter. (Speciale berichtgeving;) HELSINKI, Dinsdag. De greep naar het goud is in het "Velodromy voor het Nederlandse hockey elftal te moeilijk gebleken, daar zorgden elf bekwaam spelende Indiërs voor. Zfj waren naar Helsinki gekomen om te tonen, dat zy voorlopig op hockeygebled geen gelijkwaar- digen dulden. Zü bewezen nog eens, via subliem klasse- werk, met een 61 score hun meesterschap. Tegen dit spel was niets te beginnen. Zelfs een enorme dosis wils kracht en enthousiasme zou door hun weergaloze stick- techniek en balbehandeling worden gebroken. Nederland ondervond dat. Want begonnen onze landgenoten niet goed? Zij weerstonden in de eerste ti enminuten de grootmeesters. Zij durf den zelfs India enige keren terug te duwen. Maar toen het eerste Aziatische doelpunt was gevallen en spoedig daarop een tweede zou volgen, toen geloofde Nederland niet meer in succes, waarop het toch een tikkeltje had gehoopt, Esser bevestigde het door te zeggen: „Na die tweede treffer zagen wij er niets meer In." Aan de middelste mast klom dus de vlag van India langzaam omhoog. De Nederlanders ontvingen zilver, de Engelsen, voor de cérémonie protocolaire in Olympisch costuum gestoken, brons. Steeds geraffineerder werd de bal naar de Nederlandse achterhoede gedreven. En nadat doelman Mul der in. de tiende minuut hijgend een moeilyk schot stopte, begon In dia aan een overwicht te bouwen. In de dertiende minuut werd de veldmeerderheid beloond met een doelpunt van middenvoor Dosanjh. Een schitterende kogel na een vry'e slag, die eerst naar rechtsbinnen Kunwar Singh was gespeeld, sloeg tegen het houten doelschot: 1—0. Inaia vond het niét genoeg. Be grijpelijk. Nederland moest murw worden gespeeld. En hefst zo spoe dig mogelijk. Vier minuten, na het eerste doelpunt kwam dan ook het tweede. Kort spel had de bal bij Dosanjh gebracht, die op hetzelfde moment langs spil Loggere flitste en Mulder uit zijn doel lokte De Nederlander kwam naar voren. Dat was ook de bedoeling van Dosanjh, die nu een korte pass op de naar binnen komende rechtsbuiten Lall gaf. Laatstgenoemde had geen moei te met een leeg doel: 20. Nederland wankelt Nederland wankelde. Het wilde zich echter staande houden. Winst- gedachten waren verdwenen, maar een eervolle score moest toch wor den bereikt. Het was moeilijk om tegen de voortdurend op de Neder landse helft verblijvende Indiërs te vechten AL en toe organiseerde Nederland wel eens tegenstoten, maar meestal waren deze niet ge vaarlijk genoeg om India te ver ontrusten. In de 25e minuut maakte rechtshalf Ancion een fout. Kunhar Singh maakte cr bijzonder snel ge bruik van en boog om linksachter Drijver. Het daarop volgende schot was raak: 3—0. Het steeds sneller spelende India drukte door. De Nederlandse ploeg ging langzaam op de knieën. Het moest twee minuten voor rust nog een doelpunt toestaan van Dosanjh, die samen met Loggere op een pass van Causius was afgelopen. Het daarop volgende duel werd door de Indiër gewonnen De uitgelopen Muider kreeg ook geen kans: 4—0. In de tweede helft is India ook sterker geweest. Wel lanceerde ons team weer de eerste aanvallen, maar spoedig hadden de Indiërs het middenveld terug. Dosanjh maakte er toen maar meteen met verrukkelijk spel 50 van. Toen kwam die minuut, waarin Nederland zou doelpunten. Het was dit tenslotte aan. zyn naam ver plicht. Dank zy een goede Loggere- Kruize manoeuvre kon lihksbmnen Esser de stand op 51 brengen. India verbleekte niet. Want even later besprong het Mulder weer. Met groundstrokes en pushes. Onze landgenoten werden weggedrukt. Vyf minuten voor tijd schoot Do- san jn voor de zoveelste maal raakt 6—1. Nederland verbrak nog een. paar keer het donkere cordon op zyn laatste linie, maar verder kwam het niet. Een gevoelige nederlaag. Maar het zilver vergoedde op deze dag wel zeer veeL T OOR dat de Olympische Spelen een aanvang namen hebben de muzikanten van de Finse muziek corpsen maanden en maanden ge studeerd op een stapel man volks liederen. Het aantal tnscJiTyviiipen uan de 'deelnemende landen werd tenslotte zo groot, dat het bijna geen deen meer was voor de mu sicerende knapen. Toch klonken de diverse volksliederen bij de Céré monie Protocolaire steeds goed. Totdat Marjorie Jackson de 100 me ter won. Toen zy op het platform het goud liet blinken ging-het fout. De man uit de muziekbibliotheek heeft schijnbaar gedacht dat het kanten hun nachtrust. Immers, Shir- i stralische ploeg te verzoeken het j Amerikanen wilden ook wat terug Olympisch Comité mede te delen, doen. Zy tracteerden op kauwgum dat by een Australische overwin- J en snoep. Trouwens daar werden rung het Australische volkslied nog meer geschenken overhandigd, hoort en niet een populair lied. De 'Amerikaanse cadetten kregen Deze boodschap kostte de muzi- een mooie bajner waarop stond V.. AMERICA'S BEST TOBACCOS eerste het beste lied, waarvan de tttel het woord Australië liet zien het Australisch volkslied uias, Hy drukte de onschuldige muzikanten het .Advance Australia Fair" in de handen. Hoe mooi klonk dat lied bij de repetities. 'sJonge dat teas nu eens een echt vlot volkslied. Het toerd vol overgave gespeeld ter ere van Marjorie. Canberra schrok he vig en de beroering toas erg groot. Kent Hughes, in 3920 deelnemer aan de O.S. en nu minister van Binnen landse Zaken van Australië, liep direct naar het telegraafkantoor om per telegram de leider van de Au- ley Strickland de la Hunty ging ook op goud af en een tweede be risping wilde men niet risk eren. A MERIKANEN en Russen gaan 1 A volop door met verbroedering. Gisteren was de Amerikaanse acht de gast van de Russische roeiers in het kamp te Otamemi. De stem ming was best, vooral door wodka, kaviaar en. Russische meisjes. De „Van de Russische roeiploeg op de vijftiende Olympische Spelen". De taalmoeilijkheden werden over brugd door enige woorden Duits. De jongens en meisjes begrepen elkaar best. Een brede gryns is op het gelaat van roeier Tjoefcalof ge komen, toen hem de gouden beker van Philadelphia werd, overhandigd. De gouden beker is sinds 1920 de trophee voor de houder van het record skiff en wordt automatisch aangeboden aan de Olympische kampioen. Bij het aanvaarden daarvan verplicht deze zich de volgende zes maanden zijn titel op spel te zetten. Joeri is erg ge brand op die beker en zal hem ze ker verdedigen. Of dat echter in Philadelphia zal zijn is niet zo heel zeker. Het zal waarschijnlijk Essen (Duitsland) worden of mogelijk Leningrad. Het feest duurde bijna drie uur. Met dozen Russische sigaretten, flessen cognac en zakken die bol den door grote aantallen kopeken gingen de Amerikanen huis toe. (Advertentie LM.) Honderden klanten hebben wij bij onze laatste speciale verkoop „Florida Weekend shirts" moeten teleurstellen want op zoveel interesse hadden wij niet gerekend. Was het de prijs of de grote kleursortering waar al die belangstelling voor was? Neen, het ging om de kwali teit die bij de Florida hem den op de eerste plaats komt en het feit dat dit bekende hemd van 11.90 nu voor meer dan vier gulden goed koper te krijgen was. Voor hen die wij toen moesten teleurstellen hebben wij in deze opruiming een verras sing. 1000 Florida shirts van 14^90 met de soepelvallende kraag en geraffineerde sluiting, ge maakt van speciaal hiervoor geweven krimpvrije popeline, konden als eenmalige aan bieding nog worden na- ge 'everd. Za erdagmorgen om 9 uur begint in onze herenmode afdeling de verkoop van deze Florida Weekend shirts, ge maakt van bijzonder luchtige popeline in 16 verschillende felle kleuren (parelgrijs, re seda, bordeaux, geel, wit enz,) en U koopt dit klasse hemd niet voor VH99 maar voor NiinmiKntiiiimiiiHniHiHiniinmiinHiiiNuuniiiiiiiiwnm Modern© zonnebrillen (ovaal mode/? koopt U nu 39 rf .~k VI. WINKELCENTRUM BINNENWES

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3