s ZatopekZatopek.Zatopek. Sterk lopersveld moet bukken onder geweld van Tsjechische loopmachine Vierdaagse-lopers moesten op de tanden bijten De Schouwburg kreeg „een grote beurt" Hoog internationaal peil niet bij te houden Duitsland overmeestert Braziliaanse virtuozen Vijfduizend meter schonk Emile tweede gouden medaille Tempo schoot te kort Voetballers zijn terug Polotournoo; begonnen NA HET GYMNASTIEKTOURNOOI Lenie Gerritsen Amusante, daarna spannende, tenslotte dramatische voetbalwedstrijd onze ster De laatste dag Cuyck zorgde voor beloning VOOR HET NIEUWE SEIZOEN Meer service en comfort voor publiek en personeel Sadlers Wells ballet verwacht Aanraad in Ronde van Witte Dorp Vrijdag 25 Juli 1952 vSpeciale berichtgeving) HELSINKI, Donderdag. Zatopek.Zatopek.Tien duizenden, door een heroïsch gevecht op de 5000 m. gegrepen toeschouwers, hebben vanmiddag 'n het overvolle stadion deze naam harstochtelijk geschreeuwd. Het geluid was even overweldigend als de kracht van de Tsjechische machinemens, die op 150 m. van de finishlijn uit vierde positie als een verwoesten de stormwind naar de kop joeg. Zo verschrikke lijk was deze sprint, dat Schade, Mimoun, en de jonge Britse verrassing Chataway, die door een scherp tempo te verhogen bij de ingang van de laatste ronde had getracht Zatopek uit te putten, in een flits 10 m. ruimte voor zich had. Mimoun, zoals altijd op alles voorbereid in een race, reageerde het eerste. Zijn merkwaardige sluippas werd vinniger en bij het uitkomen van de bocht rukte hij achter de Tsjech op. Schade verloor het contact, maar coupeerde tevens Chataway. De 22-jarige Brit raakte de betonnen rand, verloor zijn balans en sloeg op de baan neer. Hij herstelde zich snel en kon toen nog juist zien hoe Zatopek de verschrikkelijke, met zijn borst de strakgespannen finishdrand brak. Het stadion trilde minu tenlang onder de golven van ich, die van de tribunes stort ten. Zatopek.Zatopek.i V naam van een athleet, wiens physieke mogelijkheden blijkbaar niet aan grenzen zijn ge bonden. Met 14 minuten en 6 sec. een nieuw Olympisch record. Twee gouden medailles tot nog toe voor de bikkelharde Tsje chische kapitein. En Zondag loopt Zatopek de marathon. Een race, die hem ook wel ligt, want dan hoeft hij niet zo gauw op te houden. (Advertentie LM.) LAST VAN JEUK? Bet die jeukende plekken met Débra* line, die de jeuk onmiddellijk stilt. En kort daarna is Uw huid /£- weer volkomen gaaf - tottt HELSINKIDonderdag. Het Ne derlandse hockey-elftal heeft dus geen eerste plaats bemachtigd. In alle onderdelen van het spel toon de het zich de minder van India. Geen schande. De Indiërs zijn nu eenmaal de besten ter wereld. Eén ding ts ons echter opgevallen. De Aziaten bezaten, naast hutt enorme techniek, een veel beter uithou dingsvermogen en een grotere snel- i heid. Hiermede lag het Nederland team sterk ten achter. India verschrikkelijke, greep zijn tweede gouden medaille. Grootmeester Dillard De Amerikaanse neger Harrison Dillard heeft vier jaar na zijn over winning op de verkeerde afstand, de Olympische gouden medaille ge wonnen die hij zo graag in zijn be zit wilde hebben. In de finale van de 110 m horden was bij dezelfde grootmeester als gisteren bij zijn eerste race. Een tijd van 13.7 sec. een nieuw Olympisch record. Zijn landgenoot Davis nam met dezelfde prestatie zilver in ontvangst. Op de 400 m een overheersing van de Ja- maica-athleten Wint, Rh oden en Mc Kcniey. Alleen Whitfield, de speelde regelmatig twee tempi ho- Duitser Haas en de Amerikaan Mat- j ger. Linksbinnen Esser, een van de son zouden een volledige triomph J -1 kunnen verhinderen. Zij zullen dan echter heneden de 47 seconden moe ten komen. Na het startschot voor een veld van 15 vastberaden athleten, die zich jaren hadden voorbereid op deze Olympische 5000 m., nam de Engels man Chataway onmiddellijk de lei ding. Schade, de sterke Duitser, Mi moun en Reiff, winnaar van Londen, trokken met hem mee. Het tempo ■was bepaald geen wandelpas. Zato pek op de voorlaatste plaats. U weet dat hij eerst warm moet lopen om in zijn tweede versnelling over te kun nen schakelen. Schade nam de kop over en in de vierde ronde sprong Zatopek met schokkend boven lichaam, maar de benen in prachtig rhythme, naar voren. De positie was bepaald. Vijf sterken voerden de groep aan. Zatopek.Zatopek. klonk het donderend als antwoord uit de duizenden door het stadion. Men*eiste van de Tsjech, dat hij het duel zou openen. Schade.Schade. klonk'het als antwoord uit duizen den Duitse kelen. De spanning groei de. Nog steeds lag de groep hij el kaar. Een machtig gezicht, deze ath leten met hun sterke passen. Schade bleef leiden, maar na 3 km op 8.30.51 drong Zatopek zich achter Reiff en lanceerde even later een aanval op de Duitser. Een kort zij aan. zij duel. De Tsjech won. Een chaotisch lawaai. Nu zou het komen. Zatopek, de verschrikkelijke, lag in ■derde versnelling. Het tempo werd verscherpt, maar Reiff, Mimoun en Chataway, gingen mee, Een volko men verrassing, deze Chataway, die het niet alleen waagde om zich in het gevecht van de grootsten op de 5000 m. te mengen, maar zelfs een stoot gaf voor een aanval op Zatopek. De Tsjech werd ingesloten en Schade trok scherp naar voren. Reiff volgde als een schaduw. Mimoun en de Brit verkrampten niet. De slag was ih volle hevigheid ontbrand- Een voort durende wisseling van positie aan de kop. Het maakte de indruk, dat 4 athleten de gevreesde Zatopek daar mee probeerden uit te putten. Een illusie. Zatopek viel wel terug, maar verloor geen meter. De tribunes kraakten. Vijf lopers, die 70.000 toe schouwers in vervoering brachten. Vooral de Binnen, die aan deze af stand boven alles de voorkeur geven. Het tempo was slopend, maar voor de tweede Engelsman in deze race, de lange Pirle, geen bezwaar om met een verrassende demarrage in een machtige rush naar de kop te gaan. Verscheurend gejuich. Pirie hield zijn positie maar enkele tien tallen meters. Toen brak Schade los en Zatopek werd teruggedrongen naar de vierde plaats. Voor Reiff was de inspanning te groot geweest. Op 700 m. van de eindstreep stapte hu uitgeput de baan uit. Hij had alles gegeven en kon niet meer. Het duel woedde voort. Nog een ronde, Chat- Zatopek haalde op de 5000 meter ztfn tweede gouden plak in Hel sinki binnen,. De Tsjech leek ge slagen, maar met bijna boven menselijke iTispanning perste hij er eensprint uit, die hem in staat stelde de Duitser Herbert Schade en de Brit Chataway te passeren. away joeg bij het uitkomen van de bocht voor de Marathonpoort wild naar voren. Een hcroisch gevecht van vier athleten, die geen centime ter wilde wijken. Op 200 m. brak Za topek les. Zou deze loopmachine dan toch kunnen worden ontregeld? Er ging een siddering door de rijen van de tribune-Tsjechen. Zatopek... Za topek. het trof hem als ccn zweep slag en midden in de bocht naar het laatste rechle eind, kwam de explo sie. Zatopek trok de start aan. On stuitbaar. De groep van 4 spatte uit een onder dit geweld. Zatopek, de AMSTERDAM. Op Schiphol kwamen Donderdagmiddag de Nederlandse voetballers terug uit Helsinki. Trainer B. van der Leek vertelde aan de journalisten: „Wij wisten wel dat de Braziliaan se ploeg zeer sterk was, maar wij wisten niet dat zij zó sterk was^ In ieder geval hebben wij weer iets geleerd. Wij hebben een ruimere blik gekregen en het be^ef dat wij alles zullen moeten doen om op internationaal gebied nog enigerma te mee te doen. Hij betreurde dan Ook zeer het voorstel dat eerste klassers in de bondsvergadering auUen doen om de voorbereidings tijd in te korten tot drie a vier we ken. Als de verenigingen geen offers kunnen brengen zal men er zich tevreden mee moeten stellen, geen internationale wedstrijden meer te spelen". De heer Van der Leek meende dat de Joegoslavische voetbalploeg de Rieeste kans had om te winnen. Tegen Rusland was zij zeer goed geweest en technisch ae meerdere, maar de conditie van de Russen was beter geweest, „Wij hebben on gelukkig geloot", vertelde hij nog. „Ik heb later de wedstrijd Zwit serlandOostenrijk gezien, die ik verreweg de zwakste vond. Het fa tale moment in de wedstrijd tegen Brazilië is de penalty (21) ge weest". Baankampi oenschappen, van. Rotterdam Volgende week Dinsdag, Woens dag en Donderdag zullen de baao- kampioenschappen van. Rotterdam op de wielerbaan Kromme Zand weg worden verreden. Het pro gramma luidt: Dinsdag sprint voor A-klassers, series en demi-finale. Wedstrijd voor junioren lange af stand kampioenschap voor B-klas- sers over 40 km.Woensdag: finale sprint A-klassers, wedstrijd voor junioren series en demi-finale B- klassers. Donderdag: finale print B- klassers en lange afstand kam pioenschap A-klassers over 50 km. HELSINKI Mexico en Honga rije hebben vanmorgen m alle vroegte <07 00 uur Ned. tijd) het Olympische waterpolotournooi ge opend. Er was weinig belangstel ling. Hongarije maakt het eerste doelpunt, toen de wedstrijd nog geen twee minuten aan de gang was.. Bij de pauze was de stand 5—2 voor de Hongaren, die tenslot te met 13—4 wonnen. Verdere uitslagen waren; Egypte Portugal tO—0 trust fi—O): Duitsland— Roenwnie 84 <rust 4—1); Belgie—Zuid Afrika 6—5 inret 4—3). ZuidslavieAustralië 102 (Rust 4t). D'Oriola kampioen floretschermen HELSINKI De eindstand van het Olympisch tournooi floretscher men voor heren luidt: 1. en Olympisch kampioen d'Orio- (Frankr.) 8 gew. part. 12 ont. treffers. 2. Mangiarotti (Italië) 6 gew. part. 22" oniv. treffers. 3. Di Rosa (Italië) 5 gew. part. 22 ontv. treffers. 4, Lataste (Frankrijk) 4 han (Frankrijk) 4 gew. part. 33 gew. part. 31 ontv. treffers. 5. Bu- ontv. treffers. 6. Younes (Egypte) 4 gew. part. 34 ontv. treffers. oude steunpilaren van onze ploeg, verklaarde na afloop, dat tegen deze jongens niet was te vechten. Als men ooit nog eens van India zou willen winnen, dan zal het Ne derlandse hockeyteam moeten wor den verjongd, zelfs een algehele vernieuwing moeten ondergaan. Een stel jonge spelers, die onstuimig zijn. Het Nederlandse hockey-elftal van dit ogenblik is verzadigd. Het is een ploeg, waar in de afgelopen jaren te weinig aan is veranderd. De aanvoerder van India, Kun- war Smgh, hebben wij gevraagd naar zijn mening over het Neder landse spelpeil. Hij noemde het goed. Alleen zouden de Nederlan ders zich meer op het korte spel en de pushes moeten toeleggen. Kunwar Singh achtte ons land thans de meest gevreesde tegenstander van India. {Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN. Slechts 41 deelnemers hebben op de derde dag van de Vierdaagse afstandsmarsen de eindcontrole niet bereikt. De kou, die In de vroege morgen tot een hoog looptempo noodde, werd tegen het middaguur een kwelling. Nergens kon men zich languit in het gras neervlijen zonder angst voor stijve spieren. Velen rustten zittend in een deken gehuld. Doch dat ontspant lang niet zo als het zich eens lekker lang uitstrekken in een berm. Vele deelnemers hebben gisteren op de tanden moeten bijten om de dag door te komen. De „Vierdaagse-tvetenscftap" dat ieder, die de derde lag achter de rug heeft, b|j wijze van spreken het herlnneringskruis al in ie zak heeft, heeft velen voortgedreven die anders waarschijnlijk zouden hebben opgegeven. De dorpjes Nederasselt, Over- asselt en Heumen sliepen nog toen het grootste gedeelte van de tip pelaars voorbij was. De 55- en 50-ers liepen dan ook al om een uur of zes door deze dorpjes. Het deerde de wandelaars echter niet. dat er weinig belangstelling was. De „ongeblaarden" zetten er een stevig tempo in om de och- tenclkilte te verdrijven en de ge- blaarden" hadden alle aandacht nodig om de meest geschikte tred te vinden. Het is opmerkelijk hoe verschillend de mensen lopen. Vanzelfsprekend loopt de man met blaren minder charmant, dan de man zonder die blaasjes onder z'n voetzolen. Maar neem nu twee, die zo op het oog stevig lopen. Bij de een ziet men dat hij een afstand aflegt en bij de ander moet men naar de deelnemerskaart kijken om er zeker van te zijn, dat hij of zij opvallend vooral bij de vrouwelijke deelnemers Vierdaagse-wandelaar is. Zo bij voorbeeld Netteke van Doom uit (Advertentie l.M.) HELSINKI. In een aanvankelijk amusante, daarna zeer spannende en tenslotte dramatische wedstrijd hebben de Duitse amateurs tot Ieders ver wondering, en waarschijnlijk in de eerste plaats van henzelf, met 42 van Brazilië gewonnen en zich zodoende in de halve finales van het voetbal- tournooi geplaatst. Ze dankten deze zege aan bun dapper volhouden ook by een 2—0 achterstand. Tijdens de hele eerste helft had het elftal zich afgebeuld bij het sjouwen achter een onbereikbare bal aan welke de Braziliaanse ar- tisten elkaar met het grootste ge mak uit alle mogelijke en onmoge lijke posities feilloos toespeelden, Man voor man wa ren de Brazilianen qua balcontróle en lichaamsbeheersing beter tegen deze ploeg, stak het spel van de ijverig zwoegende Duit sers in dc eerste helft zeer pover tjes af. Vermoedelijk waren zowel zij als hun talrijke supporters dol blij dat de schade in de eerste helft tot een 0—1 achterstand door FInto beperkt bleef. Na de hervatting gingen de Duit sers geleidelijk beter spelen, Alvez scoorde toen in volle ren het twee de Braziliaanse doelpunt. Ieder waande de strijdbeslist, maar een minuut later zaten de Duitsers voor het doel van Cavalheiro die ver geefs greep naar een door de rechtsbinnen Schroeder feilloos in gekopte voorzet van zijn linksbuiten Klug. Het was dus 2—1. In de laatste tien seconden van de wedstrijd schoot de linksbuiten Klug, uit een door Schroeder prach tig genomen vrije schop, de bal on houdbaar in, waarmee hij tevens het hart brak van Cavalbeiro die minutenlang met het hoofd in zijn handen languit op het veld bleef liggen. Er moest verlengd worden, en nu werd de strijd adembenemend. In de vijfde minuut kreeg de Duitse midvoor Zeitler de bal uit een verre pass van zijn linkshalf, hij draaide zich bliksemsnel om en joeg het leer voor de derde maal langs Ca- valheiro. In de tweede verlenging gooiden de Brazilianen alle nonchalance en phlegma overboord, en tevens helaas hun respect voor de regels, waar tegen de Duitsers ook nogal eens zondigden. Scheidsrechter Ellis krefjg het drukker dan misschien .nït n lA/,nKüüH Pp (Speciale berichtgeving) HELSINKI, Donderdag. De RTessuhalli is gedurende twee en 'n halve dag door vele turners eh tumstersvoeten betreden. Vandaag gebeurde dit voor het laatst. De Nederlandse dames moesten des morgens voor de rhytbraische oefeningen aantreden. Nadat de laatste gracieuze lichaamsbewe gingen vloeiend waren verlopen en vrijwel Iedereen de zaal ver liet om straks voor de cérémonie protocol aire terug te komen, heb ben wij onze gedachten over de prestaties van onze landgenoten laten gaan. Over het algemeen zijn die, in dit door Rusland sterk beheerste Olympische turn tournooi, niet heel best geweest. Bij de verplichte oefenstof kwam duidelijk het gebrek aan lichame lijke scholing naar voren. De Ne derlandse dames zijn te laat op internationale eisen ingesteld. Het werd dan ook in dit onderdeel een debacle. De paardsprong van Dini Krul, waarmee zij 9.13 pun ten behaalde, was een lichtpunt. Het best is door Leni Gerrietsen uit Utrecht geturnd. Verder werd er aan de brug met ongelijke leg gers, bij het paardspringen, op de evenwichtsbalk en in de vrije oefeningen niet heel veel gepn s- teerd. Prijzen waren er in ieder geval niet bij. Dat behoefde ook niet. Maar de op Iwee na- onder ste plaats, die Nederland uitein delijk in het algemeen landen- klassement innam, was pover. Bij de keuze- oefenstof hebben wij het zeilde beeld gezien. Ze ker, de dames hebben gedaan wat zij konden. Er zijn' regelmatig cij fers gehaald. Maar zij waren nu eenmaal aan de lage kant. Rusland heeft sterk geïmpo neerd. De turners en turnsters uit dit land, van wie men vrijwel niets wist, lieten zien, hoevermen met een goed ontwikkeld lichaam en hard getraind, op de diverse toestellen kan gaan, Het was fan tastisch. Soms bij het onmogelijke af,Bij de dames bleken trouwens meer Oost-Europese landen uit stekend materiaal te bezitten. Ook Tsjecho-Slowakije en Hongarije brachten deze dagen volle zalen in verrukking. Het heren turnen, waarvan men de wereldklasse in Zwitserlanden Finland kan ontdekken, is even eens sterk in Rusland ontwikkeld. Zelfs nog beter. De als robots aan doende Russen werkten feilloos. Koel en beheerst. Iedere turner had slechts aandacht voor zich zelf. Zijn werk moest af zijn. Fou ten werden niet geduld. Dat is al op de training gebleken. Elk on derdeel- van een oefening werd apart behandeld en als iets niet deugde, dan werd er zeker een half uur aandacht aan geschon ken. De Russen willen alles onder de knie hebben. Tijdens de wed strijden hadden zij dat ook. De rhythmische oefeningen vormden bij de Nederlandse da mes het beste onderdeel. Zij plaatsten zich, samen met Tsjecho Slowakije op de zesde plaats. Het algemene beeld van het Olym pisch turntournooi is wel de stij ging van het peil in vrijwel alle landen geweest. Vergeleken bij Londen was onder andere de af werking beter verzorgd. Dat heeft ons goed gedaan. ooit te voren in zijn loopbaan. De hele Braziliaanse ploeg liep storm, het Duitse doel werd gebombar deerd. Maar de goal kwam aan de andere kant. misschien twintig se conden voor het einde toen drie Duitsers doorbraken en Schroeder de uitgelopen Cavalheiro kon p seren. (4—2), De overwinning van de Hongaren op Turkije In de kwarteindstrijd was geheel volgens de verwachtin gen. De superioriteit van de over winnaars stond bij voorbaat vast en is gedurende de gehele wedstrijd ge demonstreerd. De 2—0 ruststand was geflatteerd voor ,de Turken, Dat kwam na de hervatting uit, want toen scoorden de Hongaren vijf maal, waartegenover Turkije slechts een doelpunt kon stellen (7I). De Hongaren hebben zich door deze overwinning In de halve eind strijd geplaatst. Amsterdam, die met eén gemak en een zekerheid liep, alsof ze even een boodschap ging doen m de Kalverstraat. Ook bij de mili taire groepen merkt men dit ver schil, Daar openbaart het zich vooral in het zingen. De ene groep zingt om de p*s er in te houden en de andere groep jo delt, omdat zjj plezier hebben, genieten van de onderlinge kame raadschap en de vriendelijkheid van alle mensen of zij nu aan de kant staan of meetippelen. Vanmorgen 2ijn er 9500 wande laars gestart voor de vierde en laatste dag der Vierdaagse. In de kille ochtend vertrokken zij, uit geleide gedaan door in dekens en mantels weggedoken Nijmegenaren, naar Cuyck, de plaats van deze dag. Gelukkig probeert een bleek zonnetje wat het kan om de koude te verdrijven opdat de Vierdaagse- stad in volle glorie de tippelaars zal kunnen ontvangen. Dat het de bewoners niet aan enthousiasme ontbreekt blijkt wel uit de stoelen, die in twee rijen langs de weg van binnenkomst staan. Vannacht om twaalf uur zetten de inwoners hun stoelen aan de trottoirband en gin gen naar bed om vanmorgen zo vroeg mogelijk de wacht te be trekken. Om een uur of zes zagen wij reeds vaders hun ochtendblad op de stoeprand lezen, huismoeders een breiwerkje afmaken en kinde ren ganzenbord spelen. Uit de Be tuwe en het Westland kwamen vanochtend vroeg auto's met bloe men de stad inrijden. Nijmegen maakt zich on om straks de wan delaars triomfantelijk in te halen. Intussen lopende overwinnaars van de eerste drie dagen de lange weg naar Nederasselt (40, 50 en 55) en naar Heumen (30). De brede ge asfalteerde weg is nu niet dadelijk geschikt om de in de eerste drie aagen opgelopen stijve spieren en blaren goed te doen. De lopers zien er in hun schone hemdjes, broeken of rokken fris uit. Zij stappen monter naar Cuyck en dannaar Nijmegen. „Het re*», al gek gaan als we er nu niet u. .ten". Za zeide de heer A. Willems uit Rotterdam, die om ongeveer half tien Cuyck passeerde. Hij was lang de eerste niet, die door het feestelijk versierde Cuyck liep. Twee uur eerder reeds passeerde de eerste vijf en vijf'tig-loper. Toen ech ter was Cuyck nog met in de stem ming, die de G.E.B.~er Willems aan trof. Langs de hele route door Cuyck klonk hem muziek in de oren, zag hij de vlaggen wapperen en nam hij met de -noere dapperen cle luide toejuichingen van de en thousiaste- inwoners in ontvangst. Dat verdiende hij wel, na een nog al zware en saaie tocht van Nijme gen naar Grave over een brede ge asfalteerde weg met links en rechts niets anders dan weilanden en slo ten. Na Grave werd het al niet veel beter. De lange oneindig lij kende Jan van Cuyckdyk van Gra ve naar Cuyck was een moeilijk te overwinnen obstakel. Cuyck zorgde er echter voor, dat de overwinnaars van dit obstakel haar waarde be loond werden. De ontvangst was, zoals wij dat in voorgaande jaren gewend zijn, zeer hartelijk en en thousiast. Eenmaal in Cuyck gingen de vijfenvjjftig-lopers niet over de baileybrug, doch liepen nog een poosje langs de Maas om bij Gen nep de rivier over te steken. De veertigers en vijftigers, waarvan de eersten pas tegen een uur of elf worden verwacht, het tijdstip, waar op de baileybrug open wordt ge steld, waren om die tijd nog pas in Gassel en Beers, De stemming on der de lopers is, ondanks het ver velende eerste gedeelte, opperbest. Dit is niet verwonderlijk, omdat „wie de derde dag volbracht heeft, de bloemen in Nijmegen al ruikt", zo verzekerde ons Kees van Driel uit Amsterdam. Vanmorgen zijn niet gestart 22 wandelaars, zodat in het geheel 9520 de tocht over Cuyck hebben onder nomen. Uitvallers zullen er deze dag naar „vierdaagsewefcten" niet veel zijn, zodat de afstandsmarsen van dit jaar door een groter aantal binnenkomers een geweldig succes lijken te worden. Slechts 304 tippelaars hebben In de afgelopen drie dagen de moed opgegeven. Ook al een getal, dat duidt op het betere begrijpen van dc moeilijkheden, die de Vierdaagse geeft te overwinnen. Na Cuyck gaat het door de prachtige bossen van Mook weer op Nijmegen aan. Kilo meters voor Nijmegen begint de onafgebroken rij van stoelen, bank jes en kisten. Van de „stille tijd", die het kunstleven in de zomermaanden gemeenlijk kenmerkt, hebben de technici van de Rotterdamscne Schouwburg weinig geweten. Met ijver en animo hebben ze gemetseld, getimmerd, geverfd, gesmeed en het resultaat van al dit werk vindt men in talrijke grote en kleine verbeteringen en vernieuwingen van de totale accommodatie en inrichting van de Schouwburg. is iedereen zo snel mogelijk te be reiken, Tevens heeft men de staf gecen traliseerd in het achterste deel van het gebouw, dit ten behoeve van efficiente werkwijze. Het publiek zal binnenkort ken nis maken met een sterkere ver lichting van de entrée-hal, die, naar men hoopt, tevens- meer cachet zal geven aan deze ruimte. Daartoe dra gen ook de nieuwe plateaux naast ae cassa's bij, waarop duidelijke witte nylon-letters de rangen en prijzen en andere mededelingen aangeven. In de controle-doorgang naar de gang komt een glazen toog, die de portiers tegen de hevige tocht zal beschermen. Een ander nieuwtje, dat door de bezoekers stellig op prijs zal worden gesteld, is het taxi-airoepsysteem. De por tier wordt uitgerust met een hand- microfoon, zodat hij na afloop van de voorstelling via versterkers m gang en foyers de taxi's kan afroe pen. voor de bezoekers, die ntt dus niet meer in de (soms) winderige en koude hal behoeven te wachten. Een andere verbetering is de tweede toegang tot het toneel rechts, die men gevonden heeft door een gang naar de üïxectieloge, welke intussen ook een aangenamere in richting heeft gekregen, door te breken. Belangrijk in dit hele pro gramma van verbeteringen is ook de reorganisatie van het verbin dingssysteem, dat in de meeste schouwburgen altijd een groot pro bleem blijft. Er zijn nu 15 nieuwe telefonische aansluitingen bij geko men plus een centrale aan de ach teringang, waardoor het mogelijk OOK SLIJKHUIS kan niet in de toekomst zie». En dat is maar poed ook. Hier ziet we hem onbewust wan het resultaat op de 1509 meter de inwendige mens versterken, enige uren voor de start. De afloop kent U. OOK VOOR 'T PERSONEEL Maar ook het personeel zelf heeft profijt van deze veranderingen. Voor de ouvreuses en werksters zijn cr nu aparte kleedruimten afge schoten in beide garderobes, het tc- neelpersoneel kan binnenkort ping pong spelen in 'n eigen kamer, die nu ook van kleedkasten voorzien is en de trots van de verbouwers is de cantme-foyer, die verrijkt is met een echt buffet en toog en waar men aait lange tafels de maaltijd zal kunnen gebruiken. Op het toneel zelf heeft men. aan de achterkant een afgesloten bergruim te met twee verdiepingen gebouwd voor de omvangrijke toneelmventa- ris en de collectie meubilair. Al deze werkzaamheden die dus in eigen beheer werden uitgevoerd, stonden onder leiding van de eerste toneelmeester M. C. van Delden en onder direct toezicht van de twee de toneelmeester J. A. v. d. Vllst, VEEL VRIJE V O ORSTELUNGEN Aldus opgefrist en meer service biedend aan publiek en personeel wacht de Schouwburg vol vertrou wen op de aanvang van het nieu we seizoen. De verkoop van de couponboekjes, waarvan de invoe ring vorig Jaar reeds een goede greep bleek te zijn, is nn weer een groot succes. Dit jaar v ,-den weer meer vrije voorsteLlingr en min der uitkopen gegeven „n in de weekends zal men ook eens andere gezelschappen kunnen zien dan Rot terdams Toneel. Haagsche Comedie, A.T.G., Nederlandse Comedie, Co- media zullen hier met grotere fre quentie optreden. Van het „buitenlandse" program ma noemen we: opvoering vaa „Pygmalion" door de London Stu dio Company (Oct,), optreden van de danser Harald Krentzberg, van het ballet-semble van Janine Char- rat, Kurt Jooss en in het begin van het volgend Jaar zeer waarschijn lijk van het beroemde Sandlert Wells ballet. Aanraad, de nieuwe Nederlandse amateur-kampioen, heelt thans ook ingeschreven voor de Ronde van het Witte Dorp. die Zaterdagmid dag door de R.C. „De Rotterdam- sche -Leeuw" wordt georganiseerd. Daar Van Steenselen reeds eerder inschreef, betekent dit derhalve, dat evenals vorig jaar de nos. ,1 en)2 van Nederland in het Witte- Dorp aan de start verschijnen. Naast deze xenrers nemen nog vele bekende rent's deel, o.a, ook de renner Koeman, die "verleden jaar-winnaar werd,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4