VOORAL VOOR êm? Man en vrouw moeten rechten hebben gelijkt Ouderwets Amerikaanse vrouwen actief in de politiek Wetsontwerp wacht ruim 2jaar op behandeling Nijmegen biedt tippelaars glorieuze ontvangst Iedereen zou een beetje uitvoeriger moeten zijn Sprinter Mockridge start, maar niet in sprint... Liga van vrouwelijke kiezers geeft uitstekende scholing VIERDAAGSE WEER TEN EINDE Tntocht als vanouds met veel bloemen, muziek en applaus HRS'er Rölirig professional LAATSTE NIEUWS ZWEMWEDSTRIJDEN Lies Bonnier won, Tjebbes tweede 'e. 'f. Zaterdag 26 Juli 1952 (Van een medewerkster) ÏN brede lagen van onze be volking leeft de overtui ging, dat onze huwelijkswet geving is verouderd. Toch heb ben we niet de indruk, dat men nu bepaald staat te dringen om de wet op dit punt veran derd te krijgen. Weliswaar werd in October 1949 een wetsontwerp tot opheffing van de handelings-onbekwaamheid van de gehuwde vrouw bij de Tweede Kamer ingediend, maar na ruim twee en een half jaar is daarop zelfs het voor lopig verslag nog niet versche nen. Wij hebben niet het ge voel, dat dit feit ernstige ver ontrusting bij' ons volk teweeg heeft gebracht. Wat is de oorzaak van deze lauw heid? Wij geloven, dat die moet worden gezocht m een zeker onge loof in de practische betekenis van de wettelijke voorschriften. We we ten wel, dat vrouwen met een eigen vermogen door de tegenwoor dige wet nadeel kunnen ondervin den, maar die vormen niet een zo ■vaak voorkomend verschijnsel, dat men zich er heel druk over kan maken. En voor de rest? We weten dat in de wet staat, dat de man het hoofd der echtvereniging is en dat vrouw gehoorzaamheid aan hem is verschuldigd. We weten ook, wat daarvan in de praktijk terecht komt Maar dan gebeurt er soms ineens iets, waardoor we met de neus op die verouderde bepalingen worden gedrukt en waardoor we plotseling beseffen, dat die bepalingen óók voor de praktijk van het dagelijks leven nog van betekenis zijn. Die gebeurtenis was voor ons het von nis van 4 Juni 1952 van de Utrecht se politierechter. Huisvredebreuk haar ver jaar afwezigheid van haar man, haar moeder en zuster ontvangen. Toen de man plotseling thuis kwam gelastte hij zijn schoonfamilie te verdwijnen Toen zy, wellicht ietwat onthutst door dit gebrek aan gastvrijheid. EEN vrouw had op dag, tijdens niet onmiddellijk daaraan gevolg gaf, werd de politie erbij gehaald, die proces-verbaal opmaakte. Zo kwam de zaak voor de politierech ter. Deze veroordeelde de beide da mes wegens huisvredebreuk tot twee gulden boete. Opmerkelijk is hierbij, dat de rechter zijn vonnis uitdrukkelijk baseerde op de wetsbepaling die zegt. dat de man het hoofd der echtvereniging is. Dit feit geeft aan leiding te vermoeden, dat het von nis in het omgekeerde geval anders zou zijn Uitgevallen. Wanneer nu de man eens zjjn familie had ont vangen en de vrouw daarmee niet accoord was gegaan, wat dan? Wij geloven, c*at men op grond van de tegenwoordige wet, dan zeer wel tot de conclusie zou kunnen komen, dat Je wil van de man doorslaggevend is en dat de familie dus zou kun nen blijven. Trouwens, ook de Hoge Raad heeft in een zijner arresten op het öestaan van die mogelijkheid gezinspeeld. Deze rechtsongelijkheid van man en vromv achten wij ongewenst. De Grondwet waarborgt het recht op vrijheid in de eigen woning. Dat recht moet aan man en vrouw beiden toekomen. Dat wil dus zeg gen, dat naar onze mening iemand de woning heeft te verlaten, zodra een der echtgenoten, hetzij de man, hetzij de vrouw, dat wenst. Wij kunnen ons voorstellen, dat by velen de eerste reactie op dit vonnis een andere richting uit gaat en dat men het redelijk acht dat de ene echtgenoot de aanwe zigheid van de naaste familie van de andere moet dulden. Oi. gaat dit toch te ver. Daarvoor ligt het recht op vrijheid in de eigen wo ning naar onze mening te stevig in de Grondwet verankerd. En van menselijk oogpunt bekeken: daarvoor zijn teveel gevallen be kend van ouders die een funeste invloed hebben op het huwelijk van hu» kind en t a.v, wie, om het huwelijk te redden, maar één maatregel helpt, nl. dat het aange trouwde kind hun de deur wijst. En in zeer bijzondere gevallen, waarin b.v. de aanwezigheid van de derde redelijkerwijs noodzake lijk kan worden geacht, heeft de rechteraltijd wel raad geweten. Zo oordeelde hij eens, dat een meisje, dat tegen de wii van haar stiefvader in de echtelijk/ woning van haar moeder verbleef om haar te verplegen tijdens haar ziekte, daar niet wederrechtelijk vertoef de. Bepalingen ver: allen n het wetsontwerp tot opheffing van de h. ndelings-onbekwasm- heid van de gehuwde vrouw zijn de bepalingen vervallen, dat de man het hoofd der echtvereniging is en dat de vrouw aan hem ge hoorzaamheid is verschuldigd. Dat geeft ons reden aan te nemen, dat, als dit ontwerp kracht van wet heeft gekregen, de- rechtspraak over de vrijheid van woning zal gaan in de door ons gewenste rich ting. Za ziet men dat dit ontwerp ook van belang is voor ai die dood gewone echtparen zonder vermo gen, die niet eens in onmin leven. Want wie zou durven beweren, alle echtparen, waarvan de ene helft in onmin met zijn schoon familie leeft, ook slechte huwelij ken vormen? Het ware te wensen, dat de behandeling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp niet al te lang meer op zich zal laten wachten. r\ E hond met de bruine, onhan- U dige poten, die we holder-de- bolder gekocht hebben, heet To- mas. Zoontje zegt Toidikke zus je roept „Tor", maar Tom.es is het in hej echteHij is er nu een week, maar het lykt wel een jaar, want het is een slopende geschie denis met dat dier. Hij eet niet at- i 1 (Van onze correspondent te New York) De vrouw heeft in de Verenigde Staten stemrecht sinds 1919. Zij nam een jaar later voor het eerst deel aan een presidentsverkiezing. Met een meerderheid van bijna twee millïoen hoven het aantal manne lijke kiezers, zullen zij bij "de ver kiezingen van dit jaar een belang rijke rol spelen. Haar aantal is bij vroegere verkiezingen nooit apart gecontroleerd. Ditmaal zijn voorzor gen in de maak om over het gehele land zo nauwkeurig mogelijk na te kunnen gaan hoeveel vrouwen van haar stemrecht gebruik zullen ma ken. Dit kan tot interessante vergelij kingen en conclusies leiden. In 1948 hebben vrouwelijke leden van de democratische partij in enkele sta ten een soort controle uitgeoefend in de stemlokalen, waarbij zij tot de ontdekking kwamen dat m de staat Minnesota tweemaal zoveel vrou wen ter stembus kwamen als man nen en dat in Ohio en Iowa respec tievelijk 65 en 52 der stemmen uit gebracht waren door vrouwen, De belangstelling der Amerikaan se vrouw in politiek is over het al gemeen groter dan men gemeenlijk aanneemt. Zij gaat vooral uit naar binnenlandse aangelegenheden. De „League of Women Voters", in 1920 opgericht ona de vrouw tot verant woordelijk burgerschap op te voe den, is gegroeid tot een machtige organisatie welker ledental circa driekwart millioen bedraagt. De Liga is een onpartijdig lichaam, ter poli tieke bewustmaking van de Ameri kaanse vrouw, zij onthoudt zich van elke vorm van steun aan de eandi- daat van enige partij. De oprichters gingen terecht van het standpunt uit dat hun doei pas tot zijn recht zou komen, wanneer de Liga zich buiten de partijstrijd hield. Wél wordt een positief standpunt inge nomen ten opzichte van vraagstuk ken van algemene aard en stelde de Liga zich bijv. achter Amerika's deelneming aan dc Verenigde Na ties, het Marshall-plan, het Atlan tisch Verdrag enz. De leden worden aangemoedigd om de programma's der partij-candidaten ernstig te be studeren, lid te worden van de par- til harer keuze en actief deel te ne men aan bet paxtijlevea. Eens per maand bijeen In de regel komen de afdelingen der Liga eens per maand samen, hetzij ten huize van een der leden, hetzij in de openbare school of bi bliotheek of in een der zalen van bet stadhuis. Daar worden locale kwesties be sproken van. belang voor de ge meente als geheel en waarvoor ac tieve belangstelling en deelneming der burgerij wenselijk is: recreatie oorden voor 1 nderen, uitbreiding of vernieuwing van de school, ver betering van de vuil-ophaal enz. Om de twee jaar houden de locale afde- lingen een congres in de hoofdstad van de staat. Al of niet in samen werking met andere locale of na tionale vrouwen-organisaties wordt daar contact opgenomen met het wetgevende lichaam om bepaalde wensen te bepleiten. De leden ontvangen een maande lijks informatie-blad dat haar op de hoogte houdt van de gebeurtenissen in het hoogste wetgevende lichaam te Washington. Voorts geeft de Liga handige boekjes uit over de proce dure der wetgeving, de werkwijze der politieke partijen, van het van Afgevaardigden en de Senaat," van de Verenigde Naties e. d. Alle werk in de Liga geschiedt op de basis van vrijwilligheid. Alleen een kleine staf in het hoofdkwartier te Washington wordt voor het werk betaald. Ook in parlement Geschoold in de Liga en andere vrouwen-organisaties, nemen de Amerikaanse vrouwwen actief deel aan de verkiezings-campagtie en aan diverse bestuurs-apparaten in den lande. In het eerste jaar dat zij aan de verkiezingen deelnamen, zonden de beide grote partijen 455 vrouwen als afgevaardigden en plaatsvervangende gedelegeerden naar hun congressen. In 1948 be droeg dit aantal reeds 877. Voor dir jaar staat het aantal op dit moment nog niet vast, maar het belooft op nieuw aanzienlijk te zijn toegeno- Tot nu toe waren 51 vrouwen lid van de Senaat en het Huis van Af gevaardigden. In de hoogste be stuurslichamen der staten hebben 235 vrouwen zitting. Vele vrouwen bekleden hoge functies in de staat, meer dan 10.000 zijn vertegenwoor digd in de provinciale besturen. Ook zijn er reeds vrouwelijke burge meesters, Eén plaats waarvan de naam mij ontschoten is, kan zelfs i bogen op een vrouw als burgemees ter en zes vrouwelijke raadsleden.1 leen kranten, maar blokken en schoenen en haarstrikken er doet tussendoor plassen op elke - at. Vooral de ruige bruine in de gang is een plek die hem lokt. Als hij geslapen heeft, blijft het niet bij plassen alleen, maar daarvoor komt zoontje extra vroeg uit z'n bed. Met emmer en dweil, met kranten en stoffer herstelt hij de schade. Hij telt bovendien de be' wijzen «an Tomas z'n grote nood nauwkeurig en na zeven dagen zijn er drie minder dan C« het begin. „En ze liggen dicht bij de deur," constateert hij tevreden, „je kan zien dat-ic 't eigenlijk niet wou." „Da's niks," vindt de werkster nukkig, ,,'t had al over moeten zijn. Met ze gezicht erdoor, dat helpt." ,Ja," vindt ook de slager, die het dagelijkse bot in z'n mand heeft, „da's de enige maniermet ze snoet erdoor en dan een tik op ze achterkant." Ook de bakker en de schillenman zijn het ermee eens, maar zoontje aarzelt. En dikke zusje begint, als ik uit spijt om wéér een natte plek onder de theetafeldit middel wil toepassen, te piepen van woede en schrik. Tomas rukt zich los en hurkt bibberend van ellende onder een stoel. „Je maakt hem bang," krijst zoontje opstandig, „nou zie je het meteen, je maakt hem bang." „Toch zal hij het moeten leren," roep ik. „Niet zó," strijdt zoontje, „niet zó, dat hebben ze met jou ook nooit gedaan." Zo blijft dit deel van de opoce ding in het duister en onderwijl plast Tomas maar raak. Wel niet zo overmoedig als in het begin, een beetje schuldig en stiekem, maar hij doet het toch maar en elke dag moet de keukenmat te drogen op het gras. Op een morgen dat alles me te genzit, roep ik luid: „En de keu ken is wan mijEn ik doe snel en vaardig wat de werkster, de bakker en de slager aanraadden. Zoontje zegt nietsmaar hij pakt de riem en verlaat met het dier het huis, zo waardig als een ruiter te paard. 's Middags tegen het eten komt Bram met een cadeau, het zit nog in papier. Het is een boekje over herders en kezen en alles wat daar tussen in ligt. „Van me moeder," knikt hij, „vast voor je verjaar dag, maar dan krijg je over twee weken niks." Zoontje begint op slap gretig te lezen Zo ziften ze een poos samen te studeren. Opeens leest hij luid en nadrukkelijk voor: „En wie de jonge hond, als hij plast, een klap wil geven, die doet het maar oh z'n eigen hoofd, wan* die heeft zelf niet opgelet." „De meneer die dat schrijft Is be kend." vertelt Bram, „die is dg be kendste honden-man van allemaal.' Stil en triomfantelijk kijken ze me aan. „Maar vroeger, bij Oma, hadden we ook honden,* zeg ik, „en die hebben het toch maar prima ge leerd Nu slaat Bram het boekje dicht. ,Ach mevrouw," praat hij, „dat i« toch al heel lang geleden. Dat was NIJMEGEN. Vrijdagmiddag-, Door twee dichte mensenharen van vijf kilometer lengte liepen de triomfators van de 36e Vierdaagse vanmiddag voor de laatste maal naar de eindcontrole. Zelden hebben wij zo'n uitbun dig enthousiasme, zo'n hartelijk medeleven gezien als die tienduizenden, samengestroomd uit het hele land, hebben getoond. Overladen met bloe men, linten en kransen legden de doorzetters, van trots blozend als de bloemen in hun armen, de laatste kilometers af. Militaire bands, tamboer korpsen, clubgenoten en vrienden, liepen hun kilometers tegemoet om hem of Jbaar, die de moeilijkheden van de lange marsen wisten te trotseren, zegevierend naar de eindstreep te begeleiden. Onophoudelijk klonk het gejuich en geapplaudlsseer van de tienduizenden die er uren wachten voor over hadden om deze glorieuze intocht te bereiden. farekorpsen marcheerden af en aan. Tegen elf uur gaf de marimerskapel onder leiding van Gysbert Nieuw- tsnd een concert in het dorp Uren lang roffelden de voeten over de pontonbrug, die men zeer toepasse lijk betitelde met „een brug voor allen". Na Cuck begon men de bloemen Vier dagen tang hebben de wande laars hun energie en wilskracht inge zet voor de wapenpreuk van de Ne derlandse Bond voor Lichamelijke Opvoeding: „Willen is kunnen". Vier dagen lang hebben zij hartelijkheid en vriendschap uitgedragen om. in dachtig het gezegde van de Vier- daagse-leider, majoor J. N. Breunes- se, „met elkaar en niet tegen elkaar de finish te halen". Nijmegen weet hun prestatie naar waarde te schat ten. De triomfantelijke intocht kwam de wandelaars toe. Gisteren wisten 41 tippelaars Nij megen niet te bereiken. Twee en twintig durfden het vanmorgen niet aan en blevjn in bed. Niet minder dan 9520 startten en beten de tanaen op elkaar om de eerste saaie kilo meters van deze vierde marsdag af te leggen. Over esn keiharde, voor de kille ochtendwind geheel open asfaltweg zetten zij hun schre den in de richting van Nederasselt. Grave bereidde de lopers een har telijke ontvangst. Velen bleven even toeven in de gezellige sfeer van dit dorp. Er» bij het klooster te Grave liepen de vijfenvijftigers rechtdoor lover,, Greenewoud en Mill, terwijl de veertigers en vijftigers afsloegen en over ae lange oneindig lijkende Maasdijk natër Cuyck marcheerden. In dit plaatsje aan de Maas waren vele autoriteiten gekomen. Zo merkten wij onder meer op de Bel gische ambassadeur E. Graeff..de demissionnaire minister van Oorlog en Marine ir C. Staf, de militaire attaché van België, generaal J. Woussen, mr Taylor, secretaris van de Engelse Ambassade, dr P. Mun tendam, staatssecretaris van Sociale Zaken, gen.-maj. der Mariniers M. R. de Bruyne, terwijl later generaal Hasselman ook van zijn belangstel ling deed blijken. Om half elf, een half uur voor het officiële tijdstip, marcheerde de Belgische commando's als eersten over de door het regiment Ponton niers uit Geertruidenbrirg gelegde pontonbrug, In de ouae pittoreske raadzaal van Cuyck ontving bur gemeester L. W. F. Jansen, autori teiten en pers, Cuyck was in feest tooi. Vele belangstellenden moedigden de tippelaars aan. Plaatselijke fan- in Nijmegen te ruiken. Het gevolg v/as, dat vele groepen voor de of ficieel gestelde tijd van twee uur de Keizer Karelstad binnen mar cheerden. Het hoogtepunt van deze onbeschrijfelijk enthousiaste ont vangst van de triomfators kwam te gen half drie Het was of iedere kijker boksen bloemen had gekocht. Vooral de Belgische parachutisten, de Blauwvosjes uit Nijmegen, de „bobby's" uit Londen cn de vete ranen hadden de laatste kilometers nog grote bossen te torsen. Zonder enige uitvaller marcheren hier achter elkaar de beide Rot terdamse verenigingen RVS met 7 man en RWV met 21 man door de juichende mensenhagen naar de eindstreep in Nijmegen. Fier dragen zij de vlaggen met groen wit voorop. (Eigen berichtgeving) Fred Röhrig, de linksbuiten vaa gaat het volgende seizoen als prof spelen in de Franse voet balvereniging Roubaix, die dit jaar als vflfde eindigde op de Franse ranglijst en in 1947 kam pioen van Frankrijk werd- De Haagse voetballer werd twee jaar geleden voor het eerst door Rou baix gepolst na de wedstrijd op Houtmst tussen het Haagse elf tal en Coma. Donner leidt in schaak vierkamp AMSTERDAM. In de vijfde londe van de schaakvierkamp in het Amsterdamse Schaakhuis heeft Don ner de leiding genomen door een korte maar krachtige overwinning, zijn derde in successie, op Kramer. De Koningsindische verdediging werd nu eens niet weerlegd, maar diende veeleer als een hinderlaag, culminerend in een zet die de Leeu wardenaar verraste en waardoor hij zich liet overrompelen. Het kostte Kramer een pion en hij stond bo vendien in hel centrum zo machte loos dat hij al na 25 zetten de vlag moest strijken. Uit een Caro-Xann verdediging ontwikkelde zich voor mevr. Heems. kerk (zwart- een veelbelovende kans toen Pilnik voorbarig een van zijn torens offerde tegen een paard. Maar de kans blee^ ongebruikt en het slotspel met twee lichte officie ren tegen toren gaf de Argentijnse meester geen moeilijkheden van be tekenis. het ingaan van de laat ste ronde luidt de stand» Donner 3Vz pnt., Kramer en Pil nik 3 pnt., mevr. F. Heemskerk pnt. nou een ouderwetse tijd." BIBEB. IMPRESSIES VAN EEN SIMPELE ZIEL Een van de krantenrubrieken, die ik Het liefst lees is dat boetende romantische rijtje huwelijksadvertenties. Omdat er zo'n vertrouwen uit straalt, omdat ze zo Hoop- vol zijn en zo deg. en zo ser., omdat ze zo'n wereld van knusheid beloven. Char mante Wed. met eigen home" heeft dat niet iets onzegbaar warms? En dit dan: Planter1.80 lang" dat suggereert toch mannelijke kracht uit het oerwoud, die nu hunkert naar de clivia in eert erker? He laas lees ik zomaar plompverloren midden in die rubriek ineens: „Gelieve geen geld of goederen af te geven aan mijn vrouw, Charlotte de Brui-Vis. aangezien door my niets wordt betaald. Kijk, dat is nu weer zo jammer, ineens die wanklank tussen al dat sfeervolle. En dan te denken dat een-maal, lang geleden de heer de Brui en mejuffrouw Vis elkander wellicht via deze kolom gevonden hebben, toen ze beide nog opgew. kar. had- de.n Maar even verder zie ik staan: „Wie wil ia het leven van mijn nicht, 28 j. muz. (mooie stem), ft. post niet onbem. wat geluk bren gen?" Zou dit een oom zijn, die zijn nicht in een kooi houdt? Dat hoeft het natuurlijk niet te zijn, maak ik kan me, bij lezing van deze annonce, niet van dat beeld losmaken. Hij houdt haar in een kooi van rijn landgoed en iedere avond Brengt hij haar het avond blad en wat zangzaad, maar ze heeft er bet ware plezier niet meer Haar stem wordt met de dag droever, haar postuur met de dag flinker. Ach, wie wil haar een beetje geluk brengen, door de tra lies heen? Vlak daarachter staat: „Heer, bakker, z.k.m. dame, bak- kerswed. of bakkersd. met bakke rij." Kijk, romantisch is dit nu hoegenaamd niet. maar het is wel duidelijk wat h-ij wil. Waarschijn lijk wil hij bakken. Als ik die uit verkoren bakkersweduwe was, zou ik een lichte angst hebben dat hij mij niet helemaal om mijzelf huw de. „Beschaafd heer z.km. dito dame. Foto op erew, retour." Uitvoerig is hij niet. deze beschaafde heer: ik kan niet zeggen dat ik hem ten voeten uit voor mij zie staan. Hoe wel, een beschaafd heer. dat moet toch iemand zijn j et witte slob kousen. dacht U ook niet? Witte slobkousen en een wandelstok. Zo hebben al die advertenties wel iets te zeggen. Waarom zijn we eigenlijk zo tegen huwelijks advertenties. Het zichzelf aanbie den stuit ons tegen de borst, niet waar? Men kan wel zijn old finish theemeubel aanbieden, maar niet zijn eigen gedist. voork. Dat doet men niet. Ondertussen wordt het heel erg veel gedaan. In ieder dag blad staan een stuk of tien huwe lijksadvertenties per avond. Laten we zeggen dat er twintig dagbla den zijn, dat wordt dus 2D0 per dag. en ruim 70100 per jaar. Dat is in zeven jaar tijds een half mil lioen ongeveer! Goeie help, dat is ontzettend! Dat jetekent dus dat de ene helft van huwbaar Neder land langs deze ensytnpath. weg de andere helft tot zich lokt, Maar als het dan zo veel voor komt, dan hangt er ook heel wat af van die advertenties. Dan zou den er toch speciale voordelige ta rieven moeten bestaan voor dit soort, zodanig dat iedereen in de gelegenheid werd gesteld om eigen charmes wat uitvoeriger aan te prijzen. De heer v.z.g.h.. acad. gev.. zou er dan nog eens wat meer kunnen bijzetten: Liefh. v. bloemk en nwe aard. SI. 'snachts besl. m alle r. dicht. Gen. karw. op te kn mits geen vuile melkp. Gewend eens p. w. te bilj. waarover s.v.p geen gez. Jal. van aard. Eenm. met 'i geh. zijnde, dond. ik ied. detr af Kijk, als iedereen op die manier wat uitvoeriger kon zijnhè ja. dan konden we eindelijk bet feuil leton eens afschaffen. ANNIE M. G. SCHMIDT' Eva Novak breekt Olymp. record HELSINKI. Vanmorgen rijn precies op tjjd de Olympische zwemwedstrijden begonnen, Voor i Nederland bereikte Joris Tjékbes 1 op de honderd meter een tweede plaats in zijn serie. Lies Bonnier won haar eerste race op de 209 m. SchooTslag, maar baar t{jd (3 min. 00.6 sec.) bleef aanmerkelijk be neden die van de Hongaarse kam pioene Eva Novak, die haar serie won In 2 min. 54.0 sec. DItis een nieuw Olympisch record. Het oude vestigde Nel van Vliet in Londen met 2.57.2. 200 m. schoolslag eerste serie: 1. Evan Novak (Hongarije) 2 min. 54.0 sec. nieuw Olympisch records 2. Ursula Happe (Duitsland) 3 min. 02.4 sec.; 3. Rika Bruins (Ne derland) 3 min. 04.7 sec.; 4. Vera Kostina (Rusland) 3. min. 07.3 sec,; 5. Inge Albert (Oosten rijk) 3 min. 12,5 sec,; 6. Gail Pe ters (Ver, Staten) 3 min. 133 sec.; Margaretha Knabenhans (Zwit- serl.) 3 min. 17.4 sec. Tweede serie: 1. Lies B<-Ti nier (Nederlaên d) 3 min, 00.6 sec.; 2. Nany Lyons (Australië) 3 min. 04.4 sec.; 3. Vaïery Harris rGr, Britt.) 3 min. 04.6 sec.: 4. Rosa Zensiveea (Rusland) 3 rin, 10.5 sec.; 5. Julia Cornell <V.S.) 3 min. 17.7 sec.; 6. Irene Kwok (Hong kong) 3 min. 19.2 sec. Nel Garritser» bezette op de 200 m schoolslag de derde plaats in de vijfde sene. Vitte Hansen eindigde vóór haar 2.57.?, Nel Gerritsen noteerde 2-59.4. „n een andere serie versloeg de Hon gaarse Eva Szekely (2 55 1) de Belgische Raymonds Vergauwen <3.02.2). Eerste serie: 1. ïtamaguchi (Japan) 1.0 sec,; 2. Eminente (Frankrijk) 58.2 «.J 3. Novae (Roemenië) 1 min. 00.3 Tweede serie: 1, Roberts (G.B.) 54 S 2. Johanson fZweden) 1 miu 00 5 !C.J 3 Neo (Singapore: l min, 00.6 sec Derde serie: 1. Aubrey (Australië) 38 2 sec. 2. Jany (Frankrijk) 58,9 sec. 3. Balandin (Rusland)- 58.9 sec. Vierde serie: 1. Cleveland (Ver, Sta ten) 57-9 sec. 2, Stizuki (Japan) 58 sec, 3, Pedersoll (Itaiié) 58,8 sec. Vijfde serie: 1. Gora (Ver. Staten) 58 sec. 2. Ipacs (Hongarije) 59.1 sec. 3, Dans (Mexico) 1 min. 0.9 sec. Zesde serie: 1. Larsson (Zweden) 57 5 sec. 2, Scholes (Ver. Staten) 38.3 :c. 3. Silverio Ferrer (Cuba) I min. Zevende serie: 1. Wardroph (G.B.) 19 sec. 2. Beaumont (Canada) 1 min. 0.4 sec. 3. Isaac (Mexico) 1 min. 1.4 sec. Achtste serie: 1. Goto (Japan) 58.3 sec. Joris Tjebbes (Nederland) 59.1 ièe 3. Edassi (Ruslandl 1 min. 0.J sec. Negende serie- 1. (Cadas (Hongarije) JS 4 sec. 2. Welsh (GJB.) 59.3 sec. 3, Sko- njarivskJJ (Rusland) 1 min. HELSINKI. Er waren moeilijk heden gerezen tussen het Austra lisch Olympisch Comité en de plot seling vermaard geworden amateur sprinter Mockridge. Deze wenste geen verklaring te tekenen, waarin hjj zou beloven nog twee jaar ama teur te blijven. Mockridge baarde groot opzien, toen hij enkele weken geleden te Parijs dc grote prijs van de Franse hoofdstad voor amateurs en een dag later ook die voor de professionals won, waaraan b(j als amateur-winnaar mocht deelnemen. Cracks als Harris, Van Vliet, Derksen en anderen versloeg hij op overtuigende wijze. En toen kwam de kwestie met het Australische co mité in een nieuw stadium. Ten slot te werd overeengekomen, dat Moc kridge alsnog naar Helsinki zou gaan. Maar Mockridge zal starten in de 1 k.m. tijdrace en in de achter volging voor ploegen. Hij komt niet in het sprmtnummer uit. Hij wilde de reeds aangewezen candidaat niet verdringen. Op de lijst van sprinters staan, be halve onze landgenoot Jan Hijzelen- doorn, de Italianen Sacchi en Maspez, van welke twee laatsten wij meen- NAAR FINLANDprins Bern- hard, die chef d'équipe is wan de Nederlandse Olympische rulterploeg, is vanmorgen van het vliegveld Soesterberg naar Helsinki vertrokken. De prins werd vergezeld door de prinses sen Beatrix en Irene, die even eens de Olympische Spelen zullen bezoeken. den, dat zij al lang tot het professio nalisme waren overgegaan en nog enkele bekende Franse en Belgische amateur sprinters. Maar niemand kent precies de kracht van de tal rijke inschrijvers, zodat het zeer wel mogelijk is, dat nog verrassingen zullen zijn te noteren. De Nederland se wielerploeg woont op enkele goede kamers van een flat In het Olym pisch dorp, de maaltijden zijn voor treffelijk. Niemand klaagt en da stemming is uitstekend. De chef d'equipe, de heer M. Koot, heeft bedankt voor zijn benoeming in de wedstrijdcommissie te Helsin ki. Hij achtte het juister uitsluitend zijn tijd en werkkracht te besteden aan de Hollandse ploeg. Sportofficials onderscheiden HELSINKI De Finse regering heeft aan een drietal Nederlandse sportofficials onderscheidingen uit gereikt. De voorzitter van het Ne- derlandsch Olympisch. Comité, mr J. Linthorst Homan is onderschei den met het Olympisch Kruis van Verdienste le klasse. Dezelfde on derscheiding ontving de president van de Internationale Hockey Fe deratie, jhr L. J. Quarles van Uf- ford. De secretaris van het Neder landse!) Olympisch Comité, dr J. N. van den Houten, is onderschei- ren met het Olympisch Kruis van Verdienste tweede klasse. Zevental ongewijzigd HELSINKI Het Nederlands water- polozeveatal, dat heden tegen Argenti nië uitkomt, is ongewijzigd, De samen stelling is dus; doel: Max van Gelder (HZ en PC): achter: Gerrit Bljlima (Haarlem), Nijs Korevaar (Merwede) en Cor Brnasem (Haarlem); voor: Joop C about (GZC), Ruud van Fcggelen (Meeuwen) en Frits Smol (HZ en PC). RuxSchagen een dag uitgesteld BERLIJN. Het boksgevecht om de Europese titel in het halfzwaar- gewicht, dat Vrijdagavond tussen de Duitser Conny Rux en onze landge noot Willy Schagen te Berlijn zou worden gehouden, is wegens slechte weersomstandigheden tot vanavond uitgesteld. HELSINKI, De bijna 80-jari£a president van de internationale voet bal federatie, de Fransman Jules Rimet, zou op het congres van da FIFA dat op het ogenblik te Hel sinki wordt gehouden, definitief af treden. De kans is groot, dat op de zitting van vandaag, als de bestuurs verkiezing aan de orde wordt fii steld, Rimet te kennen zal geven ric ch opnieuw voor twee jaar beschikbaar te stellen als voorzitter van deze federatie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 4