SPROOKJESLAND 1 Loretta Young in liet „cultureel gekeurd moederdrama*5 PAULA r Toen: hoogtij van helden en heldinnen Voortaan geen gevaar meer van oliespatten s KNAP WERK VAN ROTTERDAMS AANNEMER In voormaligfilm bedrijf |f| Loet C. Barnstein Het is allemaal zo echt Rubbermaatschappij geeft 24% dividend HARTJE STAD^ ROTTERDAMSE BIOSCOPEN Ook dit nog: Sarah Churchill bemind door Fred Astaire AAN DE NIEUWE BINNENWEG Zaterdag. 26 Juli 1952 Het sprookjes-kasteel, waar de Gelaarsde Kat S woontdie samen met de Prins in een pony-wagen een rijtoer door sprookjesland" maakt. - m ER was eensZo begin nen bijna alle sprookjes. Maar dat behoeft men nu niet meer te zeggen, want ze zijn er: Hans en Grietje, Roodkap je, Sneeuwwitje, de Ijskonin gin, Doornroosje met de prins, het Maanmannetje, de Reus en Ali Baba compleet met zijn veertig rovers. Tot en met 14 September hebben deze hoofd personen uit de kindervertel- lïngen hun intrek genomen in „Sprookjesland", het hiertoe door het Rotterdamse aanne mersbedrijf K. J. Winter om getoverde park van Loet C. Barnstein's voormalige Film- stad in Den Haag/Wassenaar. En hoe leven deze sprookjesmen- sen daar. Gelijk een sprookje. In bijzonder aardige huisjes met een tuintje er voor zijn zij een verwe zenlijking van hetgeen de auteur van het verhaal zich er van voor stelde. Hans en Grietje zitten rustig met elkaar te praten voor het koekhuisje. Roodkapje wandelt in het tuintje voor het huisje van haar grootmoeder en Sneeuwwitje is druk bezig het vuur aan te ma ken om het eten te koken als straks haar kabouters thuis komen. Het is allemaal zo „echt", dat Wassenaars burgemeester, die bij de opbouw een kijkje kwam nemen, heel vriendelijk vroeg of hij, als de tuin eenmaal geopend was, zijn beide logé's mee mocht brengen. Want zö-iets wilde hij zijn gasten ook laten zien. Voordat het echter zover was, dat Doornroosje daar in het park lani de Benoordenhoutseweg door prins in het paleis wordt wakker gekust, de Gelaarsde Kat in een pony-wagen een. rijtoer door het bos maakt en de Rattenvanger van Hameln heel paedagogisch aan de kinderen „zijn" verhaal gaat ver tellen, waaruit blijkt, dat men „een gedane belofte niet moet breken", heeft de heer Winter heel wat moeilijkheden te overwinnen ge had. Want nadat aanvankelijk het Haagse gemeentebestuur er in had toegestemd, dat „Sprookjesland"' in de voormalige-residentie zou kun nen worden opgebouwd, werd te elfder ure de toestemming gewei gerd. De burgervader van de rand gemeente Wassenaar bleek welwil lender tegenover het initiatief van 'b heren Winters plannen te staan. Dat was drie weken geleden. En in die korte tjjd heeft de bedrRfs- architect de heer J. C. Klein .t park (dat met zijn ruines vr ge bombardeerde studio's herinnerin gen oproept aan vergane film sprookjes) werkelijk wonderen ver richt. Hetzelfde „Sprookjesland", dat vorig jaar heel Eindhoven bij de Philips-feesten slechts voor kor te tijd (door de pokken-epidemie) in verrukking kon brengen, verrees nu dicht bij het viaduct van de spoorlijn Wassenaar—Rotterdam (Hofplein) als paddestoelen uit de grond. Breken met kermis-gedoe \\l E willen eens breken met it vv het kermis-gedoe en de mensen iets bijzonders bieden," zo vertelde ons de heer Klein, toen we met hem door „Sprookjesland" dwaalden. In dit bosrijke park (men waant zich ergens op de Veluwe) heeft deze architect de juiste sfeer weten te treffen door op kunstige en artistieke wijze de sprookjes werkelijkheid le doen worden. In de avonduren verlicht (in de stijl van het Rotterdamse Park tijdens Aboy') biedt het ge heel een feeëriek schouwspel, dat zijn hoogtepunt vindt in het verre uitzicht over de grote vijver naar In de gisteren te Rotterdam ge houden algemene vergadering van aandeelhouders in de N.V. Rubber maatschappij „Sumatra" werden de balans per ultimo 1951 en de winst en verliesrekening over 1951 vast gesteld. Het voorstel van het bestuur om op de 67» cumulatief preferente aandelen een dividend van 24% uit te keren, werd aangenomen. De heer J, R. Schuiein werd tot commissaris benoemd. Het eerste gedeelte van de res tauratie van de Groote Ker,k nl. het dwarsschip en het middenge deelte van het kerkgebouw is op gedragen aan de .N.V. Erven H. J. Jurriens te Utrecht, die op 2 Juli bij de aanbesteding het laagst in schreven; de restauratie zal direct na de vaeantie van de bouwvakar beiders beginnen. Over drjp jiren zal dit eerste gerestaureerde ge deelte in gebruik kunnen worden genomen. Dit is een soort van briefje. Een briefje aan de ve len die ons schry- ven hoewel het zo mer Is, hoewel het vacanlietyd is en hoewel vreemde lingen hier ver geefs zoeken naar de Valse Emmaüs gangers waar Hart je Stad 5 ton dure guldens en 6 ton ergernis in heeft laten zitten.... De velen die ons schrijven over Pscborrrr, over de Blaaauwe Molen en over de Engel se meubelfabriek met een gouden stoel op het dak. „Meneer", schrijft er een. „wij waren gezonde jongens in onze dagen, en wij wisten drommels goed, waarvoor uit iedere trein die over het viaduct zuchtte en stamp te, de mannelijke reizigers uit de raampjes puilden, want er was op dat ritje van 5 minu ten tussen Beurs en DP-station meer te zien dan bij een film van 5 kwartier Gina Lollobri- gida. Wij hebben, dat die reizigers afgeleerd", en. dan komt er een beschrijving in zulk sappig Neder lands, dat Hartje Stad's lever schudt van het lachen, maar het mag niet irt de krant, want de krant doet netjes. „Weet u nog?", belt ons een zach te vrouwenstem op, 4!jd was, dat aile jonge meisjes lie pen met een Greta Garbo-kop? On ze moeders hadden de van levens leed vertrokken smart-maskers van Asta Nielsen nageaapt, en wg imi teerden la divine Garbo. Onnozele moeders deden Mary Fickford na of Clara Bow met 'r onwijze pot hoed. Dus onnozele dochters zagen in Mariene Long Legs Dietnch een superieur wezenWy gorgelden met een mengsel van azijn en stroop (2 lepels azijn op 1 lepel stroop) om maar een mooie diepe verweerde grocstem te krijgen als Zeldzame foto van de wonderdok ter Sequah, die als „wrijfkoning Sequah" schatrijk werd en ais Davenport daod-arm stierf. Het was een Engelsman die Amerika nen leerde hoe men humbug moest bedrijven heldinnen met zo'n greep het „dat er een publiek zijn er niet meer; legen- w- - woordig heeft het publiek een greep je tn met waardeloze Se- - K - - quah-olie, schudde je de hand en len van het publiek te voldoen, on verschillig of zulks geleverd moet worden by Triumph Trophee-races, bij Tour de France, Cauberg-cir- cuits, Madison Square-ringgeboks, dan wel op Olympische sintelbanea of xn kuip-staöia met 60.000 opzwe- pers en 22 stumpers (wij mogen nu niet verder gaan anders springt de afdeling „Sport en Spier ons in de nek en neemt ons in de Nelson en daar kunnen wij als de laatste Mohikaan der Beschaving niet te gen Waarde schrijvers en. schrijfsters, bellers en belsters: ook gij moogt u gaarne verdiepen in herinnerin gen aan hechte tijden zó vol van argeloze bewondering voor helden en heldinnen, dat er meer dan 40 vliegtuigen en 1000 bommen voor nodig waren, om ze een tijd lang tot zwijgen te brengen. Is het nu niet gezellig, dat soms één enkel Hartje Stad m<t 2 prentjes sterker is dan die 40 bruimonsters van 14 Mei 1940?. en dat één enkel Hartje Stad u allen weer tot leven wekt?! Gij brengt ons plaatjes, gy vertelt ons anecdoten, uw ogen gaan schit teren, er trilt iets in uw stem. en wij, wij worden zo week" als een oude Juttepeer. En hoewel wij al smdslang de lier aan de wilgen had den willen hangen, wij buigen ons maar weer over het geduldige pa pier en schrijven ons 85ste of 86ste (wij zijn r.l. de tel kwjjt) Hartje Stad, en wij doen er een prent bij. Vandaag beet die prent Sequah, de wrijf-koning-wonderdokter aan wie wij 3. 4 maanden geleden wel 7, 500 regels wijdden. De hr. P. A. van Berkum stuurde ons die Se quah die onze grootvaders en groot, moeders in boeien van bewonde ring sloeg. Hij had een eigen mu ziekcorps en een eiger vierspan dus hij was een machtig doktoor. op de film. Toen was de film (en -- vooral, na 1927. ook de sprekende ?°or zijn herauten verkondigen. jong en het publ'ek was ar- 2 dat je genezen was. Hij liet kreupe len en lammen lopen en dansen, en dat met de onweerstaanbare sug gestie van zyn humbugverkopers- wil. Deze Sequah was, toen zijn ba zuinen de muren omver-schalden se ha try k. maar hij stierf dood-arm, lijdende aan al de kwalen waarvan hij duizend goedgelovigen zoge naamd genezen had (voor 1 uur of OVKttSCtllK De Jan Steenstraat te Qverschie (Klempolder west) wordt dezer dagen verrijkt met enige bedrijfs- percelen resp, bestemd voor de N.V. Van der Meer en Schoep. C.-UMch's Kon. Broodfabrieken en de N.V. Rotterdamse Melkinrichting. Deze pandjes die slechts vier meter hoog zullen zyn, zullen bevatten een uitdelingslokaal, magazijn en remises voor auto's en carriers. Architecten zijn resp. W. en B. Lengkeek en C. Hoogeveen (Ulrich en RMt) en D. Hoekveen (Van der Meer en Schoep). Terwijl Sneeuwwitje het vuur aanmaakt om eten voor de ka bouters te gaan koken, komt Roodkapje, die op weg is naar het huisje van haar grootmoe der, eventjes een -praatje maken. de Oosterse burcht van Ali Baba. In die vijver is, omgeven door ver lichte bloemen en spuitende lon- tijnen. een eilandje opgebouwd, waarop door Han Reinbeck en haar leerlingen balletten worden gedanst. Zie de maan schijnt In de bomen hangt een grote maan, waarin - het Maanmannetje huist, Zo nu en dan klimt het oudje met zijn baard en puntmutsje langs een touwladder omlaag om de kin deren het sprookje van Klaas Vaak te vertellen. En een eindje verder ligt zowaar midden in het bos de reus te slapen. Een geweldige pop van negen meter lengte en met handen van bijna een meter. Door middel van een ingenieus instru ment ligt de reus te „ademen" en zijn buik gaat zeker 10 cm op en neer. Een tweede apparatuur zorgt er voor, dat men hem van verre al hoort snurken. Voor de „Rattenvan ger van Hameln'" heeft men. een heel straatje gebouwd volgens foto's, die daartoe door de WV in Hameln zijn beschikbaar gesteld. In dit straatje bevindt zich naast de winkels het stadhuis, waar een „echte" burgemeester resideert. Met de Rattenvanger kunnen de kinderen een wandelingetje door het bos maken, waardoor het sprookje aanschouwelijk wordt voorgesteld. Bij „Zwaan kleef aan" verzorgt een boer een hele menage rie en de jeugdige bezoekers(sters) mogen, de boerderij op om daar de geit en de andere dieren te aaien. In deze zes hectare park zal men beslist niet hehoeven te ver dwalen, want op zeer originele wijze geven houten kabouters de loop-richting aan. Met dit „Sprookjesland" heeft de heer K. J. Winter mrf zijn perso- neelsstaf een bijzonder fraai stuk werk geleverd, dat een beziens waardigheid is van landelijke bete kenis. Alleen jammer, dat het niet langs de boorden van de Maas is opgebouwd. En dat was mogelijk geveest, als men er hier maar de Tussen de bomen van „Sprook jesland" zweeft de Maan. waarin straks het Maanmannetje komt te zitten, die er met behulp van een touwladder in moet klimmen nodige belangstelling voor had ge had, Rotterdam voelde er echter niet voor en het heeft daarmede een mooie kans om nog meer toe risten aan te trekken voorbij laten gaan T O RETT A YOUNG, slank en Jfe/tolÜB als immer, heeft het heel -moeilijk in de goed-sentimentele film .Paula'. Zij verliest voor de tweede maal een kind bij de geboorte an weet dat zij noott meer moe der zal kunnen worden. Alsof dat niet tragisch genoeg is, overrijdt ze met haar auto, een klein jongetje dat door het ongeluk zijn spraak ver liest. Motorische afasie', spraakverhes door storing in de hersenschors, aldus wordt ons in het voorbijgaan even fijntjes gedoceerd en Loretta om haar morele schuld te delgen, neemt het verweesae knaapje niet alleen liefderijk in haar woning op, maar leert henx (op strikt weten schappelijke wijze) tevens zyn defect te overwinnen. gelozer en gauwer tot bewonderen geneigd; tegenwoordig is het pu- 1 avondh o-wbliek „war-rmnded" en als tot Hitle- Nog praat men over hem, de Zweedse (van Ninotsjka) en de naans gecommandeer geboren. Toen En dat brengt ons op een idee. Variété-Duitse Blauwe Êngel. Wat aapte men z'n helden en heldinnen Wij gaan eens, zo voor de vuist 'n tijd. wat *n tijd!" ua. tegenwoordig haasten de helden weg, een aar-tal namen vermelden. Inderdaad, mevrouw, zulke film- en heldinnen zich om aan de gnl- 30 a 50 jaar geleden een begrip vertegenwoordigden in onze goede oude stad. Zomaar, eenvoudigweg, in de trant van: Je meldde je niet op het Bureau Militaire Zaken, doch bij meneer De Ridders op het Ach ter klooster; je vrijde bij Adam en Eva en niet op de hoek van d« Adamshoflaan (nu: straat; weg zyn de lieve kleine buitenhuisjes) en de Lusthof, enz. P.S. Laten wij nu Adam en Eva en de onvermijdelijke ellende-appel teruggevonden hebben op een kerk. hofje middenin de Prins Alexan- derpolder. Van Lusthof tot kerkhof 't is toch wel een tuimeling! Zo'n Extra-spannend wordt dit (volgens de filmfolder) .cultureel gekeurd moeaer- drama vol emotie", doordat de za zwaar door het noodlot bezochte vrouw haar schuld aan bet ongeval geheim tracht te houden. De positie van haar echtgenoot, die pas rector-magnificus var. een hoge school is geworden, zou bh ontdekking onmogelijk worden. Maar het Jongetje weet, dat zy hem overreed en naarmate hij zijn spraak vermogen dank zy haar geduldige steun herovert, nadert het ogenblik, dat hy de fatale beschuldiging kèn uiten. Dtl Is een originele dramatische vondst, die bovendien goed uitgewerkt ia door de regie. Het hartroerend einde is natuur lijk goed. maar wie zou dat die arme Loretta na zoveel ellende en zelfopoffe ring misgunnen? De film bevat alle elementen van de „draak", maar is Het beslist niet, mede dank zij het uitstekende scenario, de knappe dosenng der sentimenxaliteiten, het toch altyd weer bekoorlijke spel van Loretta Young en met te vergeten: Het alleraardigste jongetje Tommy Ret- tig (in LUXOR). Lutusca Een dochter van een beroemde vader. Sarah Churchill, kan men bier naar wo menen voor 't eerst zien in een In de bouwput voor het nieuwe pand van H, H, de Klerk aan de Binnenwég is tijdens de afgelopen dagen vrijwel ongemerkt een. in teressante proef genomenen geslaagd, want hoewel men voor alle zekerheid de borden: „Past op oliespatten" heeft laten staan behoeft men niet meer bang te zyn. dat zyn kleding bedorven wordt door kleine oliedeeltjes, die met de stoom ver weg gespoten werden door de pneumatische ha mer, waarmee de palen de grond in worden gedreven. Toen het aannemingsbedrijf N.V. Van Welzenes de opdracht voor de bouw van dit pand aan vaardde werd daar bij gezegd: „De onkosten door oliespatten zijn voor Uw rekening." Om deze re den, maar ook om de vele kijkers by het altijd weer interessante heien en de voorbijgangers te ge rieven heeft Van Welzenes toen met de firma Simon uit Schiedam, die het heiwerk verzorgt dit vraagstuk besproken. Men kwam tot een ruw ontwerp, dat later door de heiers zelf is uitgewerkt tot wat het nu geworden is: een eenvoudig bakje met een aantal schoepen erin. Vroeger werd de stoom met de olie uit een gat in de pneumatische hamer gespoten. Nu wordt het opgevangen in een bakje, het gaat door de schoepen, de stoom ontsnapt naar boven en de olie druppelt vlak langs de heistelling naar beneden. Wij zijn, nadat er een paar da gen gewerkt was, eens gaan vra gen naar het resultaat, En dat was uitstekend. Voortaan en in elk geval aan de Nieuwe Binnen weg, waar Van Welzenes bouwt geen last meer van verrade- lijke oliespatten. Een goed voor beeld van deze aannemer, dat ze ker navolging verdient, vooral nu er zoveel heipalen geslagen wor den in onze stad. OUDERKERK AJD. IJSSEJL W EP VLUCHT VAN L1BOUR.NE De poztdulvtnverenigtng „Keer Weer" alhier houdt Maandag 2S Juli mkorven voor een wedvlucht met oude duiven vanuit Liboume (Fr.) De vogels wor den Vrijdag i Augustus gelost en kun nen In rir loop van Zaterdag 2 Augus tus worden verwacht. BURGERLIJKE STAND Getrouwd- Pieter Goudriaan. 27 jaar en Berth* janny Jang den Dutjf, 27 jaar beiden alhier. film, ni ..Royal Wedding" (Van een bruiloft komt een bruiloft), een zoete lijke lecfimcolor met delen uit een Ame rikaanse show „Every night at seven", die i.g.v, het huwelijk van prinses Elisa beth naar Londen verhulst. JVe vermel den dit optreden slechts als curiositeit want Sarah, die in Amerika bij het „grata" toneel reeds goede reputatie heeft verworven ln belangrijke rollen, vervult in dit milieu het nederige rol letje van een revuemeisje, dat boven dien nog de last te torsen krijgt van bejaarde Fred Astaire's Verliefdheid. Een weinig benijdenswaardige positie. Fred heeft een dansend en zingend zusje. Jane Powell. dat at bijzonder goed raad wret met de mannen en dan ook a real English lord in de wacht sleept. Van de Engelse omgeving merkt men niet meer dan wat enkele knusse historische Holly- wood-decoryes te bieden hebben. Maar de opnamen van de koninklijke trouw plechtigheid zyn échtuit de jour naals geknipt. 'Arena „De Verboden Dans" is inderdaad wel ietwat aan de wufte kant. maar dat roen er dertig millioen Amerikanen het hoofd mee op nol zou kunnen brengen is veel meer dsn het filmpje ons kan doen ge loven. Het verhaaltje er omheen is al even onaannemelijk en bovendien niet zo heel boeiend maar Rhonda Fleming, die er als een kwasi-exotische pseudo- primes m ronddwarrelt, doet naarstig haar best. de aandacht gevangen te hou den en wie weet lukt haar dat ook wel. Capitol Hoe een klein houtea. AmenkBam duikbootje (m 181.2!j een fraai getuigd Bnts oorlogsschip tot zinken brengt, toont de kleurenfilm „Muiterij op het goudschip". Het goudschip zelf wordt door deze manoeuvre gered en dat aan het toen nog met zo rijke Amerika als eco soort oorjogsiening had geschon ken. Spannende gevechten tijdens een muiterij op het schip, «en attractieve dame aan boord en snelvarend schepen met slappe (i) zeilen verhogen de aan trekkelijkheid van deze film, waarin Mark Stevens en Angela Lansbury de hoofdrollen spelen- Rex Femandel heeft veel succes bij de dames m de hem opgedrongen rol van „heriog van Miramar" (in werkelijkheid ij hij portier by een Ptrijse nachtge- legenheid van dezelfde naam) maar als dë roem hem naar het hoofd stijgt, wordt het bedrog ontdekt en moet hy ijlings de vlucht nemen uit het adellijk slat. waar hu zo gefêteerd werd, Ver momd als mUJvair wordt hij, hevig tegen spartelend, geparachuteerd uit een vlieg tuig. zoekt hy een schuilplaats op een scïuetterrem en maakt in een radiogra fisch bestuurde tank een doljemansrit, die eindigt in een afschi welyke botsing, We zagen deze populaire Franse komiek m betere films dan „Je moet er maar invliegen". Prinses Mei „Tien van het Vreemdelingen- leglofn" heeft de regisseur Willis Gold- beek een technicolor gemaakt, die af- ykt van het chché-type, vvaarm man nen van het gezag een oorlogszuchtige bende liquideren. Weliswaar krijgen deze tien legionnairs het ln de Sahara ook te kwaad met een woestijn stam. is de ontknoping van de intrige tamelijk onwaarschijnlijk, maar dr film verloopt niet geheel volgens de gebruikelijke spelregelen van razendsnelle achtervol gingen te paard en „maar raak schieten, jongens". Tussen momenten van on draaglijke spanning door kan men braaf i lachen oir. de dolle fratsen van d« vro- lyke legionnairs en romantiek komt nog Eva toch! zelfs te pas aan een happy ending, waarop men eigenlyk met meer had gerekend. Colosseum, en Victoria Een dozijn plus drie sterren van het Amerikaanse iilmfirmament zingen en dansen en verkopen grapjes Voor de soldaten, die per vliegtuig naar het front vertrekken of er van terugkeren in een spe ciale „starlift", buiten de officiële programma's en dat allemaal om dat een paar sergeants, die hele maal niet naar het front hoefden aan het ophakken zyn geweest. Zo werd de film „Starlift" een show van jewelste, een show met vaart en bont van afwisseling en met nummers, zoals die kostelijke cake-bereidende kok, waarom men langdurig en onbedaarlijk moet lachen. Leerlingen Kreikensehool namen afscheid De leerlingen van de hoogste klasse van de H. G. C. Kreiken- school kwamen vanmorgen in hun beste humeur naar de zendings kapel aan de Gerard Scholtenstraat. Daar werd afscheid genomen, van de „school" en dat ging uiteraard met enkele feestelijkheden gepaard. Het enige „officiële" was het aan bieden van een afscheidscadeau door de leerlingen aan het hoofd der school, de heer A. C. Coninck, maar verder was het pret, wat de klok sloeg. En dat begon al met het bekende radio-,"peTletje „Het hangt aan de muur en het tikt", terwijl na de pauze de zo populaire „hersengymnastiek" werd beoefend. Muziek van de schoolband, piano- soli van Hans Meyer en Robby Goudswaard, accordeonspel door Aat Trompert en zoete klanken op de hawananguitaar door Fred Banis vormden de omlijsting van het schetsje „Het jongetje dat niet lachen kon", dat werd opgevoerd door de toneelgroep oi.v. mevr. Van Dorp. Fa til a (Loretta Young) bij het jongetje, dat zij overreden, heeft. Uit „Paula" (Lwror). Fred. Astaire en Sarah ChtxrchlH (in Royal WeddingLUTUSCA). Ztj lijkt vooral sterk op haar moe der. Winston noemt haar „mule^, omdat ry zo koppig zou zyn als een muilezel. Hij is nooit ingeno men geweest- met haar toneel* carrière.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5