Vlaraboe's lokstem bracht in in hete woestijn Chapl F ANTON OX ZAG HET KIWOMEER NIETL Helse tocht door gloeiend zand eindigt in desillusie Adlai Stevensoneen gewetensvol leider ÈSmÉÉ* Nederland trekt veel buitenlanders aan Arabische sprookjes op de geluidsband i Sb®®*- wm Bliksem bezoek Amerikaanse hulp aan Denemarken gaat door ANVV lieeft geen geld genoeg voor doelmatige propaganda Roeiers kwamen liardheid te kort Schacht tekende zijn eigen vonnis Süikeroogst bedreigd door staking in Oosi-ja"va Nieuwe economische maatregelen in Engeland Zaterdag 26 Juli 1952 7 ■WOEST1JN-AMPH1BIE „.verzengende zon op kleine ruimte OX wist wat hij deed toen hij met Van der Loo de Sahara in reed. Het Kiwomeer had hem te pakken. Hij wilde er heen, ook zonder steenfabriek. De ander had er een landhuis. Bovendien .had hij bewezen een bijzondere capaciteit te be zitten voor het bepraten van autoriteiten. Dus kon Van der Loo, berooid als hij was, nog wel van dienst zijn. Ox had de debacle in Kenadsa aan voelen komen. Ondanks de rooskleurige voor uitzichten die de brikettenaffaire opende had hij 2ijn eigen voorbereidingen getroffen voor de tocht door de woestijn. Hij had twee oude speelfilms op de kop getikt: een van Charley Chaplin die „De Brandweerman" heette, en een van Buster Keaton, namelijk „Burgemeester tegen Wil en Dank". Hij had een filmdoek gekocht, en met behulp van het projectie-appa raat, dat hij uit Nederland had meegebracht, kon hij nu films vertonen. (Advertentie LM.) bygicn«ct ,l De kantoo ((Van onze correspondent te New York) IN Adlai Stevenson schijnt de Democratische Partij de man te hebben- gekozen, voor icie Amerika's materiële welvaart niet de enige zorg is. Hij is een man van cultuur, met een diepe algemene belangstelling een grote intelligentieverbeeldingskracht, een onafhankelijke mening, kortom met een complex eigenschappen, welke niet alledaags zijn voor een staatshoofd. Hij legde in verscheidene .functies getuigenis af van zijn meer dan gewone leiderskwaliteiten en toonde in zijn houding ten opzichte van zijn eventuele benoeming een diep besef te hebben can de grote verantwoordelijkheid der taak, welke hij na lange aarzeling bereid teas op zich te nemen. Men schreef zijn aarzeling aan politieke handigheid toe. Ontegenzeggelijk verleende het feit, dat hij zich, met begerig toonde naar de hoogste eer welke een ATnertkacms burger ten deel kan ballen. hem de onafhankelijkheid welke 'zowel tijdens zijn verdere campagne als tn geval van een definitieve verkiezing alleen* tot zijn voordeel kan zijn. HJJ nad m Kenadsa een ouau Arabische sprookjesverteller van de straat opgepikt, en zijn twee films enige malen voor hem afge draaid.' Toen de man begreep dat het de bedoeling was met behulp van de wire-recorder die Ox ook uit Neder land had meegebracht er sprekende films .van te maken, trok'hij enthou siast van leer. Hij bracht vrienden mee die Arabische muziekinstru menten bespeelden, en een week later was Ox in het bezit van een boeiend bioscoopprogramma, waarin Charley Chaplin en Buster Keaton hun grappen en grollen vertoonden onder het uitspreken van Arabische verzen, die begeleid wrdej door opwindende Afrikaanse muziek. Ox had in Kenadsa al enige proefvoor- stellingen gegeven, en daarbij op zijn Arabisch publiek een diepe in druk gemaakt. Dat .was echter niet alles. Ox was van plan geld te verdienen door afreizende in de woestijn filmvoorstellingen te geven voor Touaregs en Beriouinën, maar hij kende de Arabieren nu een beetje. Om bij openluchtvoorstellingen zijn geld te krijgen moest hij vooruit laten betalen, iets waar een Arabier zonder de dwang van een afgeslo ten zaal weinig toe geneigd is. Ox had. daar .wat op bedacht.Hij had rrrel ""B'd'-Avirè-r ecorö'èr'"een aan-, tal geliefde Arabische balladen op genomen van de sprookjesverteller uit Kenadsa, om. er de klanten mee naar zijn bedrijf te lokken.' Vervol gens was hij naar de hoogste Ara bische autoriteit van de streek ge gaan: dé Maraboe van Kenadsa. Deze.hgd hij gevraagd een rede te houden voor de wire-recorder, waarin hij als Maraboe de Arabie ren aanspoorde de wonderlijke voorstelling van Ox bij te wonen. Hij moest Ox voorstellen als een betrouwbaar man en een groot vriend ijvan Arabieren, die niemand op- zou? lichten en zijn klanten altijd waar voor hun geld gaf. De Maraboe, die 2elf diep onder de indruk was van de films, en bovendien een vriend was van Earré had toegestemd. En toen Ox uit Coiomb Béchar weg reed had hij eên' toespraak van de Maraboe op de wire-recorder, tien minuten onverstaanbare klanken op een dunne draad. Van de teksten der ballader, heeft hij ook nooit iets verstaan, en wat Charley Chaptin en Buster* Keaton tegen hun mede acteurs in het Arabisch zeiden heeft hij evenmin geweten. Honder den keren heeft hij zijn programma afgedraaid. In Beni Abbs, in Reg- gan, in Bidon Cinq: heel de Sahara door, tussen de palmen in de afge legen oases, en onder de sterren in de vlakke woestijn. En overal stroomden ze samen op het weer klinken van de balladen: de trotse Tourages op hun kamelen. Stom verbaasd luisterden ze naar de Maraboe, om vervolgens gewillig te betalen, en verpletterd de avon turen van de bloemrijk declameren de Sheik Chaplin te volgen. IN Adrar, de hoofdstad van de J zwerfstammen in de Sahara, brandde tijdens de voorstelling de lamp door van de projector. Het publiek eiste zijn geld terug. Ox legde hen uit dat hij pech had, maar dat hij we. in staat was de verzen van Sheik Chaplin en Sheik Keaton verder a* te draalen. Hij liet ook de Maraboe nog maar eens aan het woord, en dat had het on voorziene gevolg dat de Toearegs opnieuw gingen betaler- Het feit dat zijn bioscoop tijdelijk uitgeschakeld was. bracht hem er toe de mogelijkheden van de wire- recorder verder uil te buiten. HIJ begon de plaatselijke muzikanten van de verschiKer.de oases op te nemen en uit te zenden, en gaf de notabelen gelegenheid redevoerin gen op te nemen met de wonder- machine, en cr dan rustig naast te gaan zitten, terwijl ce machine voor hen sprak.* Intussen reisden ze verder door de ondragelijke hitte van de woes tijn: uren. dagen, weken, opgeslo ten met elkaar cn elkaat's eigen aardigheden in de nauw® cabine tussen de bagage. Ruzie makend over wie de moeilijkste stukken reed, tegen elkaar aanzakkend van de slaap, elkaar hatend om een lepel die zoek was, vechtend in het hete zand om een gesprongen band die de een niet plakken wou, om dat de ander hem had stukgereden. Rijdend met de ruggen nat van het zweet aan het leer van de wagen vastgeplakt, In Bourem vertoonden zich bij Ox de eerste ziekteverschijnselen. Hij had koorts. "Van tijd tot tyd zakte hij in elkaar. Maar het ging voorbij. Ze reden door. Naar Gao en Fularadi, Hier, en daar ging de grote woestijn al weer over in be woonde streken. Ze passeerden de grens van Nigeria. De Arabieren maakten plaats voor Negers, en de politicagenten in de steden droe- §cn broeken met een rode en een lauwe pijp. Ze passeerden Katsina, Kano en Potiskoem. Ox weet er niet veel i vis goed zou bljjven, en of Ox meer van. Hij was doodziek. Af én j nou niet een brief in het Neder- toe verloor hij het bewustzijn. Nog lands wilde opstellen met zijn vier dagen rijden was het naar het voorstel er in. Kiwomeer- In Fort Lamy, op twee Achter de horizon ligt het paradijs Slot) dagreizen afstand van het paradijs hielden ze halt. Ox kon niet meer, en het geld was op. Toen ze de auto hadden gepar keerd kwam een lange Franse offi cier op hem toe stappen. Hij stelde zich voor als kapitein Cazabou, en vroeg of Ox, die blond was, soms uit Holland kwam. Ja? Dan zou hij hem een genoegen doen als hij met hem mee ging, en zijn huis als het zijne beschouwde. De mannen gingen verbijsterd metde officier mee. en werden voorgesteld aan diens vrouw, die hen al even hartelijk ontving. Het bleek dat de vrouw van de officier een broertje had vaneen- jaar of zestien, op wie ze zeer gesteld was. De jongen woonde ffi Parijs, en in zijnvacantie had hij een fietstocht gemaakt, naar Amsterdam. Toen hjj daar aan kwam had hij niet goed geweten waar hij eigen lijk heen "moest. Hij verstond geen woord Nederlands, Terwijl hij daar wat verloren met zijn fiets stond te kijken,- was hü opeens in het Frans aangesproken door een voor bijganger, die vroeg wat hij daar deed. Hij zei dat hij dat eigenlijk ook niet wist, en daarop had die meneer hem mee naar huis geno men, en hem drie dagen lang als logé beschouwd, en door-de stad rondgeleid. Hij had het allemaal geestdriftig naar zijn, zus in Afrika geschreven. Ze haalde de brief er bij. Die meneer had haar broertje aangesproken in een straat die „de Berlagebrug" heette las ze voor. En die meneer was leraar Frans aan een Gymnasium.- Hij woonde in een straat die „de Rooseveitlaan'1 heet te. Wist Ox. waar die was? Wat aardig tocht VAN DER LOO legde die avond terloops hun financiële toestand bloot, en de kapitein leende hem onmiddellijk twintig duizend francs, die ze nodig hadden om het Kiwo meer te bereiken. Omstreeks mid dernacht kroop Ox huiverend van de koorts in de auto. De volgende dag. voegde Van der Leo zich bij hem: stomdronken en zonder twin tig duizend francs. Een dag later, toen Ox zich wat beter voelde, kwam hij een neger tegen die Ali Ben Youssouf heette en een groot café annex vishandel had. Toen hij hoorde dat Ox Ne derlander was, vertelde hij dat hij Helnekeng bier schonk in zijn café. Maar het bier moest in vracht wagens uit Accra komen, en door de hitte bedierf er veel van. Hij haalde zeif vis uit Accra, maar daar bedierf ook veel van. Nu wilde hij samen met Helnekens wel een transportbedrijf opzetten met koel wagens, waarin zowel het bier als BIOSCOOPRECLAME Maraboe in voorprogramma Ox heeft die brief opgesteld, en tegelijk met Youssouf een afspraak gemaakt om 's avonds zijn films bij hem te komen vertonen. Ze zouden de winst samen delen. Ook be dachten ze nog een nummertje met de wire-recorder. In het café trad een saxofonist öp die Beïadin Ri- gobert heette en.zeer geliefd was bij de klanten. Hij speelde eerst een tyd je, en vervolgens zetten ze de wire-recorder, aan die zijn im provisaties had opgenomen, en ze nu feilloos weergaf, terwijl Beladin Rigobert voor iedereen zichtbaar met het gewoonste gezicht van de wereld een biertje ging zitten drinken. Het nummer sloeg enorm in. De volgende dag zat het café stampvol met negers die het won der ook wilden zien. BEN YOUSSOUF was zo sterk- als een beer: een gezellige man, waar geen grein kwaad bij zat. Toen Ox een nieuwe aanval van zijn geheimzinnige ziekte aan voelde komen, ging hij bij hem in wonen, om ten minste in een be hoorlijk bed te liggen. Twee dagen later ontdekte hij dat Van der Loo bezig was het projectieapparaat en de wire-recor der in de amphibie te laden. Toen hij Ox zag zei hij dat hij van plan was maar vast vooruit te rijden naar het Kiwomeer. Eenmaal aan het Kiwomeer kon hy geld genoeg lenen om Ox desnoods per vlieg tuig na te laten komen. Ox haaide Ali Ben Youssouf er bij. Die ontnam Van der Loo de apparaten en borg ze op in zijn huis. Dagenlang heeft Van der Loo zitten praten tegen een steeds meer A LI -Li. ster verzwakkende Ox. „Je vertrouwt die neger' meer dan je eigen kame raad." zei hij. „Maar je komt be drogen uit jongen. Hij besteelt je waar je bij staat." Ox heeft niet toegegeven wat de bioscoopinstailatie betreft. Ten slot te heeft hij Van der Loo de amphi bie gelaten, waarmee deze vertrok ken is, na kapitein Cazabou - ge waarschuwd te hebben dat Ox zwaar ziek lag. Cazabou heeft er een dokter bij gehaald. Deze, constateerde een ont steking in de hersenen. Dat kon in de tropen niet genezen, zei hij. Ox moest onmiddellijk naar Europa. - Cazabou_ heeft met een Zwitser, die SchiHiger genoemd werd, een bed in elkaar getimmerd, en met een Fransman Tessard die in hui den handelde, in orde gemaakt dat Ox op een van de wagens waarmee Tessard zijn huiden vervoerde, mee naar Kano zou rijden met bed en wire-recorder en projector en al. Daar zou hij in het hospitaal kun nen worden opgenomen. Tessard leende hem op pand van zijn lilm- opnameapparaat ook nog zestig Engelse ponden. Na twaalf dagen in het hospitaal voelde Ox zich wat opgeknapt. Hij is r.aar Lagos gereden om scheep te gaan naar Europa. Maar het bleek dat de maatschappijen al voor een jaar volgeboekt waren. Toen heeft hij zijn hele appara tuur verkocht aan het Engelse public relations office voor onge veer vijftienhonderd gulden in Engelse pondén. en is per vliegtuig, en verder per boot en per trein terug gereisd naar Blaricum, waar hij zonder een cent aankwam. Hij woont daar nu weer aan de Lnngeweg nummer elf. Met die ontsteking in de hersenen is het langzamerhand weer in orde geko men. Van een wederzijdse kennis in de Ccngo heeft hij onlangs een brief gehad, waarin oie schreef dat Van der Loo zijn huis alweer kwijt was, dat hi: niets bepaalds om han den had, dat zijn vrouw winkel bediende was geworden in een wa renhuis, en dat het Kiwomeer een gewoon meer is. Hij vermeed daarmede het aan gaan van verplichtingen tegenover bepaalde groepen of personen in de partij. Hij kan zich er op be roepen, zich -niet tot partijleider tc hebben gemaakt, maar daartoe te zijn uitverkoren. Toch schijnt politieke handigheid niet de eerste overweging te zijn geweest, die hem deed aarzelen. Hij had zich verplicht zich herkiesbaar te stellen als gouverneur van Illinois, een verplichting welke inhoudt, dat hij tegelijkertijd geen hogere functie kan ambiëren. Stevenson was sterk geboeid door het gouverneurschap in een staat ven toenemende econo mische betekenis, waar hervormin gen op menig gebied dringend nodig zijn, Wat" gedurende vier jaar begon, kon slechts vruchtbaar zijn, indien het in zijn lijn werd voortgezet. Bo vendien was een tegen Eisenhower gerichte campagne voor niémand aantrekkelijk, die zijn tegenstander persoonlijke eerbied toedraagt. Tenslotte is daar Stevenson's phi- losophïsche natuur. Evenals Truman neemt' hij het standpunt in, dat er een eind moet worden gemaakt aan de discriminatie, maar hij is ervan overtuigd, dat het verkeerd is hel leiderschap over bestuursmaatrege len aan een bevolking op te dringen. De buitenlandse politiek is vol gens hem nummer één. Voorop staat Eet werken voor -de vrede, zodat „München" zich niet meer zal her halen. Hij is voor vrije markten, vrije mensen, vrij initiatief, maar dit laat ste kan alleen vrij blijven, indien de welvaart allen boven de enkeling stelt. Stevenson is betrekkelijk kort In de politiek. Hij is 52 jaar en stamt af van een invloedrijke en ontwik kelde familie. Zijn vader was demo craat en Presbyteriaan, zijn moeder was republikeinse en Unitarian. Zelf koos hij de partij van zijn vader en de kerk van zijn moeder. Hij stu deerde rechten en begon in 1926 een advocatenpractijk in. Chicago, van waar. hij door Roosevelt naar Wash ington werd gehaald als speciaal adviseur van het bureau, dat de huidige Amerikaanse landbouwpoli tiek ontwikkelde. Later werd hij so ciaal assistent van de minister van marine. Knox. Tijdens de oorlog leidde hij een economische missie in Italië. Hij was assistent van de ministers Stettinius en Byrnes. Ook hielp hij bij de voorbereiding van de VJN.-conferentie te San Francisco en was lid van de Amerikaanse delegatie in de Assemblee gedurende de twee daarop volgende jaren om in 1S48 gouverneur van Illinois te worden. Met Eisenhower en Stevenson als elkanders tegenstanders kan worden verwacht, dat de campagne voor de presidentsverkiezingen op een hoog peil zal staan. OPEENS liep er een heel vreemd katje in m\jn kamer rond. Iemand die hem kicüt wou had hem. denk tk bij mtj binnengezet, want he: 9fiam stond open en dan kom je gemakke lijk in de verleiding, als je renmin ste zulke dingen in je hebt Het kac- je maakte overigens met de tnaruK onthutst te zijn door het gebeurde. Hij was een welgeschapen, bijzonder kemphanerig miniGtuur tijgertje mei een volmaakt uitgebalanceerd zee leven en hij stapte door het yerzre-c ah een batige onderduiker die al v.a één uur doet of je bRj mag wezen dat je blyt-en mag. Mijn eigen bolle kaiers lagen tn wijde hansoppen onder tajel te sa- pen. Daar alle natuurlijke juncties van het instinct in hun vadsig bur germans-bestaan rudimentair gewor den zijn roken ze hem niet eens aan komen, Hij sloeg met losse rred Astaire-pasjes een hoek van de leun* stoel om, zag ze liggen in hun voze weelde, nam een klein, gefrappeerd sprongetje gelijk een woudloperdie op een gifslang trapt en bleef toen geruime tijd naar hen staan kijken met de peinzende, enigszins gering schattende blik waarmee een Helsin ki athleet de uitgezakte corpussen van een paar versleten bon vivants in ogenschouw neemt. Toen trippel de hij naar het venster en begon in het gordijn te klimmen, omslachtig en van elke beweging genietend, als een man in training. ,Laat dat!'\ riep ik want hij scheurde textiel en ik vond het nu. ook weer niet nodig hem dingen toe te staan, die in de huisstatuten ver boden zijn. Hij keek niet óp van mijn kreet Blykbaar had hij in zijn vorig milieu voor heter vuren gestaan. Mijn eigen katerstapel werd er echter wakker van. Zij wreven zich de deerlijk ver- sluimerde ogen uit, feeken de kamer rond en zagen de visite al tar elijk hoog in de gordijnen hangen. „Gevaar.'" dachten zij nu. ,.Die komt hier de markt verknoeien." En ze gingen zij aan zij op stijve poten naar het raam. Het tijgertje liet zich rustig zakken en wachtte af. Een tüdlang bleven ze nu onbeweeg lijk tegenover elkaar staan. Tom maakte de kleine met zijn rechter poot een vrijpostig gebaar van „laat me eens even voorbij" en stapte tus sen de broers door naar de keuken waar hij zonder moeite het wereld record snel-eten vestigde, door In de tijd van één minuut alle melk en het complete bordje kattenbrood Pp ts schrokken. Zijn oren bewogen daar bij levendig en zijn ogen keken waakzaam alle kanten tegelijk op, maar er was helemaal geen gevaar want de broers stonden dadenloos toe te kijken, dof zwijgend, als bóe ren, die hun akker zien overstromen maar toeten dat de stroom toch niet te keren valt Drie dagen lang gingen zij gebukt onder deze lenige terreur. Toen k trant door toedoen van onze onvol prezen dierenbescherming de vrien delijke jongeman met het kleine, comfortabel ingerichte mandje om hem af te halen. ,Jiij gaat naar een banketbakker in West", zei de jongen. ,Als u even een potloodje pakt, dan kunt u het adres noteren. „Waarom?" vroeg ik. .Nou, u zult hem toch nog weieens unllen opzoeken", sprak de jongen gevoelig. Om hem niet te vergrammen heb tk het adres genoteera. Maar of ik .nw echt over een paar weken bij die bakker op bezoek zal gaan, om de relatie met het diertje levend te hou den ik twijfel er aan. KRONKEL WASHINGTON. President Tru man heeft Vrijdag bepaald, dat De nemarken Amerikaanse hulp zal blij ven ontvangen, ondanks het leveren door een Deense scheepsbouwmaat schappij van een 13.000 ton metende lank boot aan de So wj et-Unie. De levering van tankboten aan commu nistische staten is door het Congres verboden, daar deze vaartuigen als strategisch materiaal worden be schouwd. Het contract voor de leve ring was echter reeds ongeveer twee jaar vóór het "van kracht worden van de desbetreffende Amerikaanse wet getekend. De Nederlandse turnsters in actie te Helsinki tijdens de knotsoeje- ning, welke het beste onderdeel vormde van haar repertoire. Hier mede werd een zesde plaats be haald, die gedeeld moest worden met Tsjecho-Slotimküe. P^P^^PMbij Brand-,Snij-,Val- Schaafwonden, VêTl^g van pag. J Over de Olympische roeiwedstrij- den zei dr Hingst nog, dat hfj en ook de andere coaches, dr Wille- brnnd, ir Kaspers en de heer v. d. En de. zowel als de Nederlandse roeiers, onder de indruk (Van een onzer redacteuren DEN HAAG. Het aantal buitenlandse bezoekersa dat verleden jaar ons land bezochtwas 448.000, kei totaal aantal overnachtingen in hotels en pensions meer dan eên millioen en het bedrag dat aan roeie e dei-tezen is binnen genomen was rond f 104 rnsllioen. Op "Januari gekomen var» de ontzaglijke waren ait nog recordcijfers, maar nu zijn ze achtirhaald, want de ™°ejtni®lc.n* die cit tournooi ":-- cijfers ven het eerste kwartaal van ait jaar geven al weer stijgingen te zien. H: e dat komt? Nederland is een mooi land met veel wisselend natuurschoonde afstonden zijn er gering, de hoteüene staat op hoog niveau, de mensen zijn er vriendelijkvoorkomend en proper en in hotels, pensions en huizen ligt ieder stofjezo dat er is, ob »*n plants. We zitten altijd een beetje op onze stoei te schuiven, wanneer ons deze dingen worden gezegd. Gelukkig waren het Donderdag een paar vertegenwoordigers in het buitenland van de Algemene Nederl. Vereniging Voor Vreem delingenverkeer die deze loftrom pet staken en van hen. die ten slotte ons tand moeten „verkopen", kun jc zoiets nog wel hebben. Daar zijn we dan direct bij het kernprobleem. Want als men iets wil verkoper, dat men niet mee kan dragen, dan moet men er een indruk van kunnen geven. Helass mankeert daar nog wel het een en ander aan. Niet dat de A.N. V.V. niet alles in het werk stelt om zo goed mogelijk voor de dag i te komen, doch de f 500.000,- voor propaganda, waarmee gewerkt moet worden,is niet toereikend. Gezien bovenvermelde resultaten, welke dus met beperkte middelen zijn bereikt, zou een hoger rijks subsidie alleszins gerechtvaardigd en verantwoord zijn. Deze vertegenwoordigers van de A.N.V.V. in Amerika, België en Luxemburg, Engeland, Frankrijk, Zweden en Zwitserland zijn heter unaniem over eens dat ons land zeer aantrekkelijk is. Niet alleen omdat het hier veel goedkoper is dan elders, doch zeer zeker ook om zijn schoonheid. Ze hebben de vacantiegangers dan ook zoveel mogelijk aangeraden om niet al- 'een Amsterdam, Den Haag en enkele van ouds bekende trek pleisters te bezoeken, doch ons gehele land te bereizen. Dat wordt nu de laatste jaren ook veel meer gedaan. En het is zeker niet ver wonderlijk, dat van het wisselend landschap het polderland het meest in trek is. Wat hierbij na tuurlijk een grote rol speelt is, dat de afstanden in ons land betrek kelijk gering zyn en het reizen niet duur is. Naast de rust. welke menhier geniet, en die zeer ge apprecieerd wordt, is er echter ook een „maar": en dat geldt het terrein van het vermaak. Daar schieten we naar buitenlandse begrippen wel tekort en roet na me de Belgen zouden in ons, land zo langzamerhand wel eens een casino willen zien verrijzen. De vertegenwoordigerin. Zweden vertelde ons, dat de Zweden Neder land beschouwen als een sprookjes land en in groter getale hier komen dan voorheen. dageh achtereen eiste. Verscheidene buitenlandse .roeiploegen bezaten' de fenomenale lichamelijk hardheid, die hier gevraagd werd en die be trekkelijk ver uitging boven die, welke onze landgenoten konden op brengen. Opvallend was, aldus ar Hingst. dgt de ploegen van grote stijl de eerste twee dagen aan het hoofd gingen en dat de uitzonderlijk ster ken op de derde en vierde dag hun slag sloegen; de acht van de Ame rikaanse marine b.v. Er lag ook een groot verschil in de wijze van voorbereiding. De Fransen en Engelsen hadden zich respectievelijk twee en drie maan den van te voren teruggetrokken uit het burgerleven om zich uitslui tend op de Spelen te kunnen con centreren. Als men nu weet, dat b.v. de ploeg van Laga enkele we ken voor Helsinki nog midden in de examens zat de coach ir Kas pers incluis dan is het krachts verschil wel enigszins te verklaren. Op de eerstvolgende vergadering van de roeibond zal men zich bera den, of ook voor Nederland niet tot een langere tijd van voorberei ding is te komen, zowel voor de Olympische Spelen als voor de Europese, kampioenschappen. Men wil aan deze oefening eventueel indoortraining en athletiek verbin den, juist om lichamelijke hardheid aan te kweken. Op prijzen voor; .onze ploegen had dr Hingst niet gerekena, wel op een enkele finaleplaats. Aan de prestaties van de Triton-twee kon hij wel met enige trots terug den ken. Dr Hingst was vol lof over de huisvesting en verzorging in het Olympische dorp. (Advertentie LM.) EMIGRANTEN voor NIEUW ZEELAND, die een eigen woning wensen, kunnen bij aankomst een gereedstaande JARINO-WONING betrekken. JAR IN O - WONINGEN, de beste die er zijn. Koopprijs kan voor een belangrijk deel in Nederland worden betaald. Alle ink JARINO - RODEN mr.) HAMBURG. -Hitlers minister van Financiën Schacht, mag geen bank in Hamburg beginnen op grond van een wet, die hij zelf in de tijd der nazi's ondertekend heeft Volgens een woordvoerder bepaalt deze wet dat een vergunning ge weigerd kan worden, indien de overheid van mening is, dat de can- didaat niet het vertrouwen heeft, dat voor bankzaken nodig is. Het gemeentebestuur van Ham burg stelt zich op het standpunt, dat Schacht geholpen heeft de Nazi's aan de macht te brengen, later aan hun immorele doeleinden zijn steun gegeven heeft en verder geholpen heeft de Mark en het Duitse eco nomische leven naar de ondergang te brengen. Schacht heeft medege deeld. dat hij zijn zaak voor een gerechtshof aanhangig zal maken. DJAKARTA. Dc staking op de suikerondernemingen in Oost-Java. omvat 24 ondernemingen, waarvan verreweg de meeste juist in de maalperiode zijn. In zes fabrieken, wordt nie», gestaakt. Deskundigen twijfelen ernstig san de mogelijk heid of de geraamde opbrengst van 450 duizend ton suiker geoogst zal worden. De minister van Arbeid, de heer Tedjasukmana, heeft ver klaard, dat hij alles in het werk zal stellen om de staking te doen beëindigen LONDEN. Churchill heeft Vrij dag in het Lagerhuis een motie inge diend, waarin, hij toestemming vroeg voor de nieuwe maatregelen, die de regering van plan is te némen om het economische herstel van Enge land te bespoedigen. De voorgeno men maatregelen zijn niet bekend gemaakt, maar verwacht wordt, dat zij "n uitbreiding van de ëxportcam- pagne inhouden en.vermoedelijk ver traging van 't tempo der herbewape ning. Deze maatregelen zouden kun nen worden genomen zonder dat En geland zich aan zijn internationale verplichtingen zal behoeven te ont trekken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 7