Mr L A. Donker (PvdA) nu met formatie belast HET ROTTERDAMSCH PAROOL Kansen bij voorbaat niet gelijk nul? Hevige brand verwoest deel van slachterij Opnieuw Zweeds protest tegen Sowjet-practijken Brits voedseldeskundige met gezin vermoord Irma sluit succesrijke zwemloopbaan af 12e Jaargang, no. 183 .Woensdag C Augustus 1952 Nieuwe formateur scherpzinnig politicus Bom van 500 kilo opgegraven Krijgt Argentijnse stad La Plata de naam Eva Jongen zwaar gewond door ontploffend projectiel Twee Nederlanders in Indonesië vermoord Aanrijding moest op de film komen Koelcellen met honderdvijftig geslachte varkens in de as gelegd rr^AC*. r Vrijheid voor drie z.g. „Westerling arrestanten" m fi&Jp'- Vliegtuigincidenten voor Algemene Vergadering van Ver. Naties? Trein ramt truck op „onbewaakte" Roof motief voor drievoudige moord in Franse Alpen HELSINKI WAS HET SLOT Per vliegtuig op weg naar Australië WAT VOOR WEER? Voorlopig nog steeds wisselvallig Kans op buien Vliegende schotels boven Z.-Holland Bed en A.dm Laag© Hoven 141 Schiedam. Tel 69300 - Abcna prijs: pe; week 0.47, per kwartaal f6,05. losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEDAMMER Uitgave N/V. De Mlerwwg Per» - Postgir# 398644 Bankiers Amsterdamsche Bank te Rotterdam DirRcïeur: B. da Vrie*. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG. Mr L. A. D o n k e r, de leider van de P.v.d.A.- fractie in de Tweede Kamer, is de nieuwe kabinetsformateur. Dinsdagavond tegen half zes werd hij door HM. de Koningin op het paleis Soestdijk ontvangen, waar hij ook de avond te voren reeds een bezoek had afgelegd. Hij ontving de opdracht „een kabinet" te vormen en heeft, zoals te doen gebruikelijk is, deze „in beraad gehouden". Deze gang van zaken is in meer dan een opzicht merkwaardig. In de eerste plaats zou het heel begrijpelijk zijn geweest, indien het staatshoofd, na de mis lukking van dr Beel eerst de z.g. „onpartijdige" adviseurs de voorzitters der beide Kamers, de vice-president van de ftaad van State, wellicht ook een minister van Staat had geraad pleegd. Dit gebeurde echter niet. Terstond kreeg rar Donker het verzoek om te Soesldijk te verschij nen. Vervolgens verscheen daar de katholieke fractieleider, prol. Rom- me. En daarbij bleef het. Anderen kwamen er met meer aan. te pas. Gistermiddag verscheen mr Donker opnieuw ten paleize, nu om met de kabinetsvormmg te worden belast. Merkwaardig is ook dat. Er is plaats voor het vermoeden," dat er reeds Maandagavond van een even tuele opdracht aan mr Donker Sprake is geweest, maar dat deze zijn beslissing heeft willen aanhou den, totdat hem op een of andere •wijze gebleken zou zijn, dat zijn kansen niet bij voorbaat gelijk aan nul zouden zijn. De vraag rijst derhalve of wel licht mr Donker uit wat hij gis termiddag van het staatshoofd ver nomen heeft omtrent het thans door prof. Romme ingenomen standpunt, voldoende aanwijzingen heeft gekregen om in het onderne men van een formatie-pogmg iets te zien. Leest men echter wat hedenmor gen de parlementaire correspondent van „De Volkskrant" schreef, dan ziet het er nog weinig naar uit, dat in de kring van de KVP reeds voldoende inzicht zou zijn doorge drongen omtrent de noodzaak tot een andere houding- over te gaan. Mogelijk echter is het, dat deze correspondent zijn indrukken weer gaf, zonder contact te hebben ge had met ziin politiek hoofdredac teur, prof. Romme, Hoe het" zij, deo „Volkskrant - correspondent verkondigt, dat de formateur op zijn vingers na kan tellen, dat een Rooms-rood kabinet, al of niet met een CH-versierael, onaanvaardbaar is voor KVP en CBU. Hiertegenover dient terstond te worden opgemerkt, dat ons niets hekend is van een plan van mr Donker om een dergelijk kabinet te vormen- Zelfs indien, wat thans met meer te vermij don schijnt, de for mateur zich genoopt zou zien geen poging meer te doen ook de AR m de formatie te betrekken, dan nog kan men moeilijk een ministerie, waarin naast KVP- en PvdA-figuren ook volwaardige personen van de CBU belangrijke portefeuilles zou den krijgen, alsmede personen, die tot geen der drie genoemde partijen behoren, - beschouwen als „een Rooms-rood kabinet... en een CH- versiersel". Wat overigens mr Donker van plan is te gaan doen, behoort op Mr L. A. DONKER Toch een mogelijkheid?... dit ogenblik nog tót de geheimen. En het zal vermoedelijk wel entgé dagen nog duren eer hieromtrent enig licht wordt .verschaft. (Zie ook pagina 3) Mr t>. A. Donker, de nieuwe kabinetsformateur, is 52 jaar oud en kan een scherpzinnig politicus worden genoemd, die een snelle carrière achter zich heeft. Van zijn studententijd af de sociaal-demo cratische beginselen toegedaan, kwam hij in 1927 voor de SDAP in de Rotterdamse gemeenteraad, na dat hij in de Maasstad reeds naam had gemaakt door een snel groeien de advocatenpraktijk. In 1931 deed hij zijn intrede in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en werd tegelijkertijd voorzitter van zijn fractie in dat college. Sinds 1935 is hij lid van de Twee de Kamer. Tijdens de oorlog ver toefde liy als gijzelaar in St. Mi chielsgestel. Later dook hij onder om in 1944 dwars door de linies bevrijd gebied te bereiken. Na de bevrijding heeft mr Donker vooral de aandacht op zich geves tigd door zijn werk als voorzitter van de Parlementaire Enquête Com missie. Sinds September 1951 is hij in de Tweede Kamer fractievoor zitter van de PvdA. Momenteel maakt mr. Donker ook nog steeds als fractieleider deel uit van de Rotterdamse raad. (Van onze correspondent) HEERLEN. In de buurt van Sittard is men de laatste weken bezig op vers J ülende plaatsen vliegtuigen, op te graven, die m de oorlogsjaren omlaag zijn gekomen. Bij het bergen van een Amerikaan se bommen werper m Born stootte men op een bom van 500 kgdie slechts even onder de aardopper vlakte zat De opruimingsdienst uit Venlo heeft de bom gedemonteerd. BUENOS AIRES. Aan hefc Argentijnse Congres zal verzocht worden .om de naam Eva aan La Plata te geven, de hoofdstad van de provincie Buenos Aires en een van de voornaamste steden des. lands, Het voorstel is ingediend door de- president van de Kamer van Afgevaardigden, die verklaar de, dat hij op de speciale herden kingsbijeenkomst van het parlement dat tegen 12 Augustus is bijeen geroepen, een resolutie strekkende tot .naamsverandering zal indienen. (Van onze correspondent) HEERLEN. Een elfjarig jonge tje uit Gr ons veld by Maastricht trapte Dinsdagmiddag bij het spelen in een boomgaard op een projectiel, dat in het gras lag. Met een harde klap sloeg het projectiel uit elkaar erride knaap werd met zware ver wondingen over het gehele lichaam in het ziekenhuis te Maastricht op genomen. Men neemt aan, dat dit projectiel in da weide terecht is ge komen tijdens de manoeuvres, die onlangs in deze streek werden ge houden. DJAKARTA. Twee employe's van de Guoung Tjempaka Estates bij Tjibeber in hel gebied van Subang zyn Maandag vermoord. Het zijn F, G. K. ter Haar en J. H. van der Palm. Zij werden door een bende overval len. toen zij op weg naar d& tuinen waren om lonen uit te betalen. De bende behoort vermoedelijk tot de Darul Islam (Islsmietische strijd groep). Gisteren zijn beide slachtof fers begraven. DEN HAAG. De trekking van de, loterij van. het Irenefonds is twee maanden uitgesteld, tot 1 Oc tober a.s. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Een voetganger stak Maandagavond op de brug van de Prinsegracht zo onvoorzichtig over, dat hij werd aangereden door een wielxycster. De dame viel en kreeg *n schram aan haar knie. Een man met een filmtoestel ging naar haar toe en bood haar j 5 aan voor haar vernielde nylons. „Ik wilde een scène filmen, getiteld nde onvoor zichtige voetganger", legde hij haar uit. De dame nam zijn rijksdaalders aan en fietste naar huis. Daar ont dekte zij, dat haar horloge sinds de botsiog stilstond, waarop zij naar de politie ging en daar een eis voor verdere vergoeding indiende. (Van onze correspondent) ZUTFHEN. Vijf brandweren hebben gisteren de gehele dag een ver woede strijd gevoerd tegen een felle brand, die een deel van de export- slachtery van de N.V. EngrosslachterU Welling in Borcnlo verwoest heeft. Om ongeveer half tien 's morgens werd de brand ontdekt In een juist ge reedgekomen nieuw deel van de slachterij, waarin voornamelijk koelcellen gevestigd zijn. De meeste van deze cellen waren nog niet in gebruik, maar in enkele waren ongeveer honderd vijftig varkens geborgen, die bij de brand verloren gingen. Vermoedelijk is een van de machines of ventila toren warm gelopen, waarna, brand is ontstaan. ten de brandweerlieden van de vijf ploegen drie gaten in. het dak, waar door toen uit veertien slangen een geweldige hoeveelheid water in de vuurzee geworpen werd. al De brandweer van Borculo Geesteren stond onmiddellijk voor een schier hopeloze taak. De brandende koelcellen waren n.L geheel van een dubbele beton- laag gemaakt, tussen welke een mastiek, teer- en kurk laag was aan gebracht. Deze tussenwand ver spreidde zulk een verstikkende rook, dat het niet mogelijk was lang by de brand te blijven. De deuren van de cellen konden niet geopend worden, omdat de brand zich dan sneller zou uitbreiden, waarbij de belendende fabrieksge bouwen gevaar zouden lopen. Al spoedig werd assistentie gevraagd van de brandweren uit Ruurlo, Nee- de, Deventer en Zutphen, maar de gasmaskers, die deze ploegen mee brachten, bleken onvoldoende te zijn in de verstikkende walm, die de brand ontwikkelde. Terwijl tientallen arbeiders in al lerijl zoveel mogelijk trachtten, te redden en de bacon in vrachtauto's en spoorwagens werd gedragen, hak- u DE praegere wereldkampioen zwaar-gewicht boksen, Joe Louis, ziet men hier met ceremoniële Indiaanse haartooi lussen twee SiouX'Opperhoofden, „Beheerser van het gevecht" (links) en „Linkshandige stier" (rechts). De opname werd gemaakt in de huurt van Trenton in Nebraska, bij een z.g. „Pow Woio", ter her- denking van het laatste grote ge vecht tussen Indiaanse stammen. Bü die gelegenheid toerd Joe Louis plechtig in de stam der Siour opgenomen als een der op perhoofden en ontuing hij de naam van „Wamblee Chitika", hetgeen „Dappere Arend" be- Toch zou men nog nagenoeg de gehele dag nodig hebben om het vuur te bedwingen. De hulpploegen uit Ruurlo en Neede konden bet eerst naar huis gaan. Zutphen ver trok daarna, maar Deventer ging pas om tien uur 's avonds terug, en liet de bewaking van de smeulende en af en toe nog oplaaiende resten van de fabriek aan de plaatselijke brandweer over. Enkele brandweerlieden liepen bij de blussing brand- en schroeiwon- dèn op- DJAKARTA- Aneta verneemt, dat drie van de zgn ..Westerling- arrestanten" op vrije voeten zyn ge steld. Het zijn A. W. Burger Jr., TL Haasjes en E. Hooper. Zij bevon den zich sinds begin 1959 m gevan genschap. .Tongetje.,h zwembad Verdronken GOES- In het zwembad te Ter- neuzen is Dinsdagmiddag de 7-jarige C. J. van der Peyl uit Goes ver dronken. Het jongetje dat met an dere kinderen in het zwembad aan het spelen was, moet ongemerkt in het diepe gedeelte zijn geraakt. Een zwemmer ontdekte het lichaampje onder water. Hoewel een direct ge alarmeerde dokter trachtte de le vensgeesten nog op te wekken, luk te dit niet. STOCKHOLM. Ofschoon Moskou het Zweeds protest over de Russi sche spionnagepractyken heeft afgewezen door van „provocatie" te spreken, laat de Zweedse regering het er niet bjj zitten. Dinsdag heeft zjj opnieuw in een aan de Russische ambassadeur overhandigde nota geprotesteerd legen de spionnage, welke door Russische diplomaten is bedreven. In een tweede nota komt zij terug op de vliegtuig-Incidenten boven de Oostzee. Zij dringt er opnieuw op aan, om het geschil in zake bei neerschieten van Zweedse vliegtuigen te laten beslechten door het Internationaal Gerechts hof of een ander internationaal lichaam. De Zweedse regering herhaalt, dat i de volgende zitting van de Algemene de betrokken vliegtuigen een op- Vergadering der VDï. aan de orde leidingsviiegtujg van het type Da kota en een Catalina-vliegboot, die op zoek was naar de Dakota on gewapend waren. Verder wordt ver klaard, dat er „fundamentele ver schillen" bestaan tussen de Zweedse en de Russische luchtmacht voor ze ver de wijze van optreden betreft tegen buitenlandse vliegtuigen, die boven haar grondgebied vliegen. De Zweedse opvatting is, dat niet ge schoten wordt, indien bet vreemde toestel van koers verandert. De Rus sische opvatting schijnt daarentegen in te houden, dat er op het buiten landse vliegtuig geschoten wordt, als het zich verwijdert in. plaats van te landen, aldus dé ."Zweedse-nota: Nadat de Zweedse regering haar „verbazing en spyt" heeft uit gedrukt over de Russische weigerir om het geschil aan het Internationa: Gerechtshof voor te leggen, ver klaart zij, dat zij zich het recht voor behoudt om de kwestie opnieuw, in de vorm en op het tijdstip, welke zij daarvoor geschikt acht, aan de orde te stellen. Dit wordt hier gezien als een aan wijzing, dat Zweden de kwestie in zou kunnen stellen. Jongetje Hep spelend tegen vrachtauto op (Van onze correspondent) HEERLEN. Te Helden is het 10-jarig zoontje van de familie Ver linden tijdens het spelen op straat tegen een vrachtauto aangelopen. Het knaapje werd zwaar gewond en is kort na de aanrijding overleden. HET Britse vliegtuigmoederschip „Campania", dat personeel en. materiaal aan boord heeft voor Bntse atoomproeven op 't eiland Monte Bello, voer op 31 Juli j.ï. de hanen wan Freema-ntle in Australië binnen. Na aankomst van het oorlogsschip toerden uit gebreide veiligheidsmaatregelen getroffen en kwam de bodem on der stjenge bewaking te staan. Twee inzittenden tijdig uit cabine gesprongen VAKSSEVELD De personen trein Winterswijk"Varsseveld is gisteren omstreeks half elf op de onbewaakte overweg in de Sinde- renseweg in botsing gekomen met 'n truck met oplegger. De bestuur der en 'n passagier zagen de trein aankomen, maar de auto kon, ver moedelijk doordat de temmen heb ben gev/eigerd, niet .tijdig tot stil stand worden gebracht. De inzit tenden zijn uit de auto gesprongen. Direct daarop greep de trein het met zand geladen voertuig en sleurde truck en oplegger onge veer tweehonderd meter mee. De spoorlijn, was om tien minuten, voor twaalf weer vrij. De trein is met een uur vertraging naar Am- hem doorgereden. In de tussentijd is het reizigersverkeer met "auto bussen onderhouden. FORCALQUIER (Zuid-Frankrijk)De één en zestigjarige sir Jack Drummond, die een wereldfaam genoot als voedseldeskundige en die In de afgelopen oorlog, als wetenschappelijk raadgever van het Britse ministerie voor de Levensmiddel envoorziening, het menu voor de Britse burgers samenstelde, Is nabij Forcalquier, ia Zuid-Frankrijk, met zyn echtgenote en een dochtertje van twaalf jaar vermoord. De familie Drummond had de nacht In een zelf ingericht kamp langs een ALpenweg doorgebracht Sir Jack was driemaal in de rug geschoten. Zyn vrouw was gedood door een kogel in het hart, terwijl het dochtertje om het leven was gebracht door een slag op het hoofd met de kolf van een geweer. In de tent van het vermoorde ge zin was alles overhoop gehaald, Un der een kussen van de auto der Drunrmonds werd een bedrag van honderd duizend francs aangetrof fen, dat de moordenaar over het hoofd schijnt te hebben gezien. By het door de politie ingestelde onder zoek wordt gebruik gemaakt van. bloedhonden. De lijken van de heer en mevrouw (Van onze atwemmedewerker) AMSTERDAM. Een klein fi guurtje In de hei-blauwe blazer van de Nederlandse Olympische ploeg liep gistermiddag over het wijde platform op Schiphol. Achter de omrastering werd gejuicht en met groen-witte club vlaggen ge zwaaid. Vlaggen van de Rotterdam- it Dame» Zwemclub. De rechter arm van Irma Heytlng—Srhuh- macher ging voor de laatsté keer, wat moeilik, omhoog en haat ogen hielden het beeld even vast. Het was voor het laatst, dat de kleine Rotterdamse zwemster In Neder land werd toegejuicht, Irma HeytingSehuhmacher ver trok met de constellation „Aals meer" naar Australië, naar Ormis- ton dicht bij Brisbane. Daar wacht een reeds in Mei vertrokken echt genoot in de bungalow „Sky" Ho pen wij, dat zij na zes dagen vlie gen ook daar steeds in de wol- ken" zal zijn. „Helsinki was het slot", zei Irma Heyting-Sehuhmacher gedecideerd bij haar laatste kop thee in ons land. „Van 1845 af heb ik inten sief aan de zwemsport gedaan en nou vind ik het welletjes. Over vier jaar, in Melbourne, ga ik er breeduit voor ritten om te zien hoe anderen het doen!" „Nog plannen om als coach te gaan werken?" „Als men mij vraagt, misschien, maar ik zal er beslist geen moeite voor doen. Bovendien, al kan je dan een beetje zwemmen, het is nog de vraag of ik wel goed trai nen kan", meende de Europese kampioene op de 100 meter vrije slag, die in haar handbagage de zilveren plak voor haar aandeel in de 4 X 100 meter estafette in Hel sinki meenam. Voorlopig zal het wel eerst wat tennissen de tweede sportliefde van Irma Hey tingSehuhmacher worden. Van de leden van de sportcom- missie van de K.N.Z.B., wier voor zitter de heer J- Armbrust. de emi grerende zwemster uitgeleide deed, kreeg zij als herinnering een zil veren bonbon-schaaltje met inscrip tie. Toen daverden de motoreu van de „Aalsmeer" en verdween er een altijd bescheiden Nederlandse sportfiguur naar Australië, waar zij in de winter van 1951 vele zwemsuccessen boekte. De zwem- wereld hoopt nu, dat rij en. haar echtgenoot ook maatschappelijk ten volle zullen slagen. IRMA HEYTING-SCHUMACHER, de bekende Nederlandse zwem ster. is Dinsdagavond met het K.L.M.-vliegtuig Aalsmeernaar Australië vertrokken om zich daar bij haar man te voegen, die reeds 1 Mei j I. daarheen afreisde. Men ziet hier Irma bij de douane. Zou de ambtenaar belangstelling hebben voor haar zilveren, me daille? Jongetje rijdt met step te water en verdrinkt AMSTERDAM. De zesjarige F. v. d. Heuvel reed gistermiddag met zyn autoped om ongeveer kwart over dne in de Van Lennepkade Iemand die het ongeluk zag gebeu ren. sprong direct in het water, maar toen hij het ventje na enkele minuten op de kant had, waren de levensgeesten reeds geweken. DE BILT. Het K.N.MJ. deelt mede: In het huidige onvaste zo merweer met nu een-s buien en dan weer opklaringen, komt nog maar weinig verandering. Op het ogen blik Itgt ons land in een overgangs zone tussen koele lucht boven En geland en warme lucht boven het vaste land van EuropaIn. het over gangsgebied ontwikkelde zich giste ren bonen Zuid-Frankrijk een klei ne storing, die vannacht l« Noorde lijke richting 'trok en vanmorgen vroeg reeds in België" en Zuid-Lim burg onweer veroorzaakte. Voor de ingang van Het Kanaal ligt een tweede storing die ook langzaam naar onze omgeving beweegt. Mid den op de oceaan figt de derde de pressie, die eveneens een Oostelijke koers volgt. Voor deze storing komt echter een- gebted met opklaringen voor. Weersverwachting, geldig van Woensdag avond tot Donderdag avond: DE BILT. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele regenbuien of on weer. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets lagere. Zwak ke tot matige wind hoofdzakelijk uit rich tingen tussen West en Zuid. 7 Aug Zon op 5 u 11 m onder 20 u 15 m; Maan op 20 u 56 m on der 7 u 2o m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 UUR Station Weer Wind m/s Gisteren tn 24 u Max.tertip Neersl Oslo Zw, bew. Z.Z.W. 4 16 C 8 nun Stockholm Regen Z.Z.W.5 22 5 Helsinki Zw. bew. Z.W. 5 1.1 0 Edinburgh Zw. bew. Windstil 16 10 Londen Mist Windstil £4 0,1 Kopenhagen Ha If bew. W.Z.W. 5 20 0 Amsterdam Geta. bew" Windstil 24 0 Ziirich Nevel Windstil 33 0 Locarno Onbew. N.l 28 0.1 Ger.ève Zw. bew. W.Z.W. 1 34 0 Parijs Geh- bew 0.3 30 l Bordeaux Onweer Z.W.3 32 3 Nice Onbew. N.W. 2 28 0 Berlijn Zw. bew. W.Z.W. 2 30 0 Frankfurt Zw. bew. N.0.2 31 0 Mdnchen Onbew. Windstil 31 0 Wenen Onbew. O/N.O.2 32 0 Drummond werden in de tent aan getroffen, Het twaalfjarige dochter tje schijnt nog gepoogd fe hebben te ontkomen. Haar stoffelijk overschot is in een sloot gevonden. Zij is tij dens de vlucht door de moordenaar achterhaald en neergeslagen. Bij haar stoffelijk overschot is de koH van het geweer, waarmede de moord is gepleegd, gevonden. De moorde naar had met een dergelijke kracht geslagen, dat de kolf was afge broken. D& politie is er van overtuigd, dat roof het motief van de drievoudige moord was. Men meent namelijk dat een gedeelte van de bagage der fa milie Drummond wordt vermist Vier mensen vertellen: SPIJKENISSE. In Spijkemss© is gisteravond Dm v|jf minuten övpr half elf door vier personen een, voorwerp In de lucht gezien, dat ZÜ beslist als een vliegende schotel dor ven omschrijven. Het waren de jonge echtparen A, O. van Bodegotn en H. van Veelen, die samen ach ter een woning aan de Voorstraat te Spykenisse naar de maan stonden te kijken, die gedeeltelijk verduis terd was geweest. Plotseling ont dekten zy een licht voorwerp, dat met golvende bewegingen op -en neer gaande, met grote snelheid In Oostelijke richting verdween. Het had de vorm van eert ellips, ..als een uitgerekt ei", naar een hunner het omschreef, de vier Spij- kenissers vertelden ons. dat het voorwerp zich op grote hoogte be vond, Zij hadden voordien steeds met schouderophalen de verhalen over vliegende schotels aangehoord, doch waren nu overtuigd, dat zy er een nadden gezien. (Wy tekenen hierbij aan. dat het gis teravond riet steeds helder was. Er w», ren slierten wolken en veel waterdamp Zender de juistheid van de waarse-" mins van de dames en heren uit Spy kenisse in twhfel te trekken is hex dus mogelijk dat in dit geval toch atmosfe rische Invloeden het effect teweeg heb ben gebracht. Zoals het contact met de vliegende schotels evenwel beperkt blyft door waarnemingen van de «rond af 15 het aan de andere kant OOK on mogelijk met beslistheid het bestaan van dergelijke voorwerpen, waarvan daan zij mogen komen, te ontkennen.) 1

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1