Gevaarlijke situatie aan Grieks-Bulgaarse grens I HET ROTTERDAMSCH PAROOL Sterke troepen staan gereed voor actie Tempo van formateur thans vertraagd Ongewone sneeuwbalaetie van confectie-bedrijf Geen schot in oplossing van Saarkwestie Gestolen jacht strandde op Scheveningse kust Vrijdag 8 Augustus 1952 Trein rijdt in op groep wegwerkers Een dode, vier zeer zwaar gewonden. Employé NS door trein gedood „EEN JAS VOOR VIJF GULDEN Amsterdamse recherche zoekt mogelijkheid tot verbalisering Maar scherpe kanten zullen spoedig slijten, meent Bonn In Juni zijn 3769 huizen voltooid Zwemmend over het IJselmeer Hoge Autoriteit plan-Schuman samengesteld Figuren die mr Donker polsen wil, niet altijd bereikbaar „Stahlhelm" kiest Kesselring als voorzitter Brits zee-officier ia Palembang gedood Achttienjarige dieven stoorden zich niet aan bevel van de politie Strop voor Arnhemse regen verzekering Jongens ..snoepten" vergif-pillen Onbestendig iveer 12e Jaargang, no. 185 He A en A dm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0,47, per kwartaal 6,0$, losse nummers ƒ0,10. DE SCHIEIA! (MEE Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries. CHiniiii1 liiinii Piititraniiuj irmsi IQ iiu liituismB iiti i!i«UF: q eiii ti!ii üii n liiïï dhi'bd. UTKECHT De trein van 8.39 uit Eindhoven reed vanmorgen op een groep wegwerkers in. Een werd op slag gedood, een tweede is stervende. Drie wegwerkers zjjn zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde om tien voor half negen bij het plaatsje Acht, tussen Eindhoven en Best. De wegwerkers verlieten het spoor waaraan zij werkten om een D-trein naar Eindhoven te laten passeren. Ze liepen naar het spoor er naast, zonder te Ietten op de trein van Eindhoven naar Utrecht, die op dat moment naderde. De ge volgen waren ontzettend. Een dok ter die in de trem zat, verleende eerste hulp. MAASTRICHT. Vanmorgen omstreeks negen uur is de 56- jarige K. van Lambalgen, technisch assistent bij de Nederlandse Spoor wegen. op de spoorlijn Meersen- Maastricht bij Mariénwaard door een personentrein gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer had de leiding van een onderhoudstrein en stond gebogen over de spoor lijn, Door het lawaai van een pas serende trein uit de richting Bunde hoorde hjj de trein uit de richting Meerssen niet aankomen, NEW YORK. De waarnemers in Griekenland van de V.N.- commissie voor de Balkan hebben in een termyn van 24 uren vier dringende telegrammen naar de commissie gezonden om trent het Grieks-Bulgaarse conflict over het eilandje Gamma in de rivier de Maritza. In hun laatste telegrammen zeiden dc waarnemers, dat grote strijdkrachten van beide landen voor actie gereed staan en dat de toestand zeer gevaarlijk is. In een vroeger telegram werd gezegd, dat „interventie van de V.N. mogelijk de toestand zou kunnen redden". Voorts werd daarin gezegd, dat de Griekse regering had verzocht om de nodige stappen te nemen, opdat de V.N. als tussenpersoon zouden kunnen optreden. Steeds meer arrestaties in Zuid-Afrika DURBAN. In de havenstad East London, tussen Durban en Port Elizabeth, zijn Donderdag weer 79 personen gearresteerd, die lijdelijk verzet "pleegden tegen dè apartheidswetten van Malan. In totaal zijn in East London bijna 300 personen om deze Teden gear resteerd. De Griekse vertegenwoordiger de VN., Kyroe, heeft Donderdag verklaard, dat op het ogenblik niet het voornemen bestaat het Grieks- Bulgaarse geschil aan de Veilig heidsraad voor te leggen. Hij voeg de er aan' toe, dat de toestand niet temin ernstig is. Het geschil, aldus Kyroe, is ernstiger dan de kleine grensgeschillen in de afgelopen zes jaar. De Griekse regering is bereid bemiddeling te aanvaarden, moge lijk door middel van de goede dien sten vansecretaris-generaal Trygve Lie. Intussen acht zij zich volledig gerechtigd, krachtens artikel 51 van het Handvest, individuele maatrege len tot zelfverdediging te nemen om wat zij als haar grondgebied be schouwt te beschermen. De waarne mers der VN. hebben ook nog ver klaard, dat het Griekse leger Don derdagochtend een uur lang schoten heeft gelost op het eiland. Men zag echter niemand het eilandje betre den of verlaten. Een hooggeplaatste Griek te Athene heeft Donderdagavond ver klaard, dat de Griekse troepen geen. nieuwe acties zullen ondernemen, tenzij zij worden uitgedaagd. De Grieken zijn voorlopig niet van plan Gamma te bezetten. Zij zulten ech ter de Bulgaren beletten het eiland in hun bezit te nemen, hangende een door de Verenigde Naties te nemen beslissing ter beslechting van het geschil. Het geschil tussen Griekenland en Bulgarije ontstond, doordat de rivier Maritza haar bedding verlegde. De Bulgaren betoogden daarop, dat met de rivier ook de grens zou zijn ver legd, wat dc Grieken echter tegen spreken. Op 27 Juli volgde een eer ste botsing; Griekse soldaten wer den toen op Gamma overvallen door een Bulgaarse patrouille, jdie drie Grieken doodde. De Commissie van de Ver. Naties stelde naar dit incident een onderzoek in en ver- oordeelde de Bulgaarse overval. Ha rerzijds zond de Griekse regering het bekende ultimatum tot ontrui ming van Gamma aan de Bulgaren. Dit bleef onbeantwoord en ra de nacht van Woensdag op Donderdag gingen de Grieken over tot een eer ste beschieting van het omstreden eiland. (Van onze correspondent) BONN. De Duits-Franse onderhandelingen over het Saarprobleem, die vandaag in Parijs zooden worden voortgezet, zijn uitgesteld tot het midden van de volgende week. Bondskanselier Adenauer heeft van Zwit serland uit, waar hjj op het ogenblik zijn -vacantia doorbrengt, een brief geschreven aan de Franse minister ran Buitenlandse Zaken, Schuman, waarin hy z(jn standpunt ten aanzien van de anderhandelingen uiteen zet. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Dc Amsterdam se recherche onderzoekt de moge lijkheid proces-verbaal op te ma ken tegen de in de hoofdstad ge vestigde confectie-industrie en han delsmaatschappij ..Elco", Spuistr. 86. Deze naamloze vennootschap heeft onlangs een sneeuwbal-actie geor ganiseerd en daarvoor circulaires verspreid. Indien men aan deze actie meedoet, zo staat in de cir culaire, kan men een mantel of jas krijgen voor vijf gulden. Van dc deelnemers wordt gevraagd 20.-— op de girorekening van de N.V, te storten, waarvoor men vier „Elco-waardebonnen" van 5.— ont vangt. Deze waardebonnen kunnen de deelnemers aan anderen verko pen, die dan op hun beurt twintig gulden moeten storten op rekening van de N.V. Pas als dat is gebeurd, wordt de eerste mantel of jas de deur uit ge stuurd. Er is dan inmiddels 100 aan de N.V. Elco overgemaakt. En als een van de deelnemers door vergeet achtigheid of omdat hij er van afziet, geen 20.— op de rekening van Elco stort, zijn de anderen hun geld en hun recht op jas of mantel kwijt. De Vakgroep Detailhandel in Tex- tielgoederen noemt het een onver kwikkelijke zaak. „Volgens het be grip van de gewone man is dit na tuurlijk oplichting; of het dat ook juridisch is weten wy niet", zo zei men ons. Een andere firma Elco op de Prinsengracht, ook in dames- en 1 herenkleding, wenst zich van deze DEN HAAG. In de maand Juni zijn 3769 woningen voltooid. Hierin zyn begrepen 120 dupiexwoningen. zodat in aio maand m totaal voor 3889 gezinnen nieuwe woonruimte beschikbaar is gekomen. Hierdoor is het aantal woningen, dat in het eerste halfjaar van 1952 werd ge bouwd op 24,100 gekomen, waarvan 968 dupiexwoningen, zodat voor 25.068 gezinnen woonruimte beschik baar kwam. Verder werden in deze maand 6752 nieuwe woningen, waar van 153 duplex-, in uitvoering ge nomen. Deze cijfers werden gis teren bekend gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sedert de bevrijding zijn gere kend tot eind Juni 1952, 220.473 nieuwe woningen gebouwd, waar van 11.983 dupiexwoningen. zodat voor 232.456 gezinnen nieuwe woonruimte werd gesticht. actie uitdrukkelijk te distancteren, evenals de firma Helfi in de Spui straat op hetzelfde adres als de N.V. Elco van dc sneeuwbal-actie. Deze firma Elco schijnt een een mansbedrijf te zijn. De directeur, de heer F. W. L. was de gehele dag on vindbaar en enig personeel schijnt hij niet te hebben. Hij woont in het pand van de firma Helfi. waar hij twee vertrekken heeft gehuurd. (Van onze correspondent) STAVOREN. Morgen, Zater dag, zal rar P. L. v. d. Polder, ad vocaat en procureur te Dordrecht, bij goed weer een poging doen om het IJselmeer over te zwemmen van Stavoren naar Enkhuizen. De lieer Walthuis uit Stavoren 2al met een motorbootje volgen. De afstand van Stavoren naar Enkhuizen bedraagt ongeveer der tig kilometer. Over de inhoud van de brief, die wordt beschouwd als een onderdeel van de niet openbare Saar-onder handelingen, is in Bona officieel geen mededeling -gedaan. Intussen neemt men aan, dat Adenauer Schuman heeft voorgesteld, de Saarproblemen vooreerst te laten bespreken door de deskundigen. Pas wanneer die deskundigen het eens zouden zijn geworden over con crete punten, zou er aanleiding zijn, opnieuw de heren Schuman. r~ Hallstein. bijeen te laten komen. Intussen begint men er hier Bonn aan te twijfelen, of het, ge geven. de nieuwe situatie, mogelijk zal zijn, nog voor 15 September to' een. resultaat te komen. Deze da tum werd genoemd, toen de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Schuman-plan-landen aan Duits land en Frankrijk vroegen, in rechtstreeks overleg de Saarkwestie op te lossen. Men is inmiddels in officiële kringen niet al te pessimistisch. Het bulletin van de bondsregering verklaarde Donderdag, dat de in Valsheid in geschrifte bij opmaken van processen-verbaal (Van onze correspondent) DEN BOSCH, De Bossche rechtbank veroordeelde Donderdag de 38-jange wachtmeester der rijkspolitie D. A. van B. te Mierlo- Hout (N.Br.) tot f 100,- boete subs 25 dagen hechtenis wegens vals heid in geschrifte bij het opmaken van een proces-verbaaL De wacht meester bleek meer dan eens per sonen geverbaliseerd te hebben zonder hen na de overtreding te hebben gehoord. Landbouwer overleden na val van wagen ROOSENDAAL. In het St Ignatiusziekcnhuis te Breda is Woensdag de landbouwer J. B. uit Noordhoek overleden. B. had een halswervel gebroken, toen hij Dinsdagmiddag van een hooggela den wagen met vlas viel. Het on geluk gebeurde doordat de balk brak, die de lading bijeen moest houden. werking treding van het plan- Schuman de Saarproblematiek van vele harer scherpe kanten zal ont doen. „Ook het van kracht worden van de Europese Defensie Gemeen schap zal een gevoel van solidari teit tussen Frankrijk en Duitsland doen. ontstaan, dat alleen maar be vorderlijk kan zyn. voor een oplos sing van het Saarprobleem", aldus het officïëte^buUetin v v PARUS. De Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalge meenschap is als volgt samengesteld: Motmet (Frankryk), president; Et- ze I (West-Duitsland) en Coppé (Bel gië), vice-presidenten; Daum (Frank rijk), Pothof! (W.-Duitsland), Giac- chero (Italië), Spierenburg (Neder land), Wehrer (Luxemburg) en Finet (België) leden. Monnet is hoofd van de Franse economische missie, Daum is indus trieel en directeur van vooraanstaan de Franse staalmaatschappijen. Etzel is voorzitter van de commissie voor economische zaken in de Bondsdag, Pothoff is een vakverenigingsleider en vertegenwoordiger van West- Duitsla nd in het hoge gezagsorgaan voor het Ruhrgebied. Coppe is Bel gisch minister voor Wederopbouw en oud-minister van Economische Zaken, Giacchero is lid van het Ita liaanse parlement en lector aan de universiteit van Turyn. De heer Spierenburg is directeur-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen by het departement van Economische Zaken. Wehrer is Luxemburgs gezant in West-Duits- land, Finet is een Belgisch vakver- emgmgsleider. Zondag a.s. wordt in de grote zaal ■an het stadhuis van Luxemburg de eerste vergadering van het Hoge Ge zagsorgaan gehouden. MET een opgewekt gezicht ver- Het Donderdagmiddag de kabi netsformateur mr Donker het mi nisterie van Financiën, waar hij zijn hoofdkwartier heeft betrok ken, om zich naar een onbekende bestemming te begeven. Naar zijn glimlach te oordelen gaat het met zijn formatie-arbeid lang niet slecht DE heer J. G. Suurhof, lid van de Tweede Kamer en ondervoor zitter van het NVV bracht gister middag een bezoek aan de kabi netsformateur, mr Donker. Men ziet hem hier het ministerie »an Financiën verlaten na zijn be spreking. DEN HAAG. Donderdag kon de formateur, mr L, A. Donker, weinig opschieten. Hij schijnt namelijk liefst een be paalde volgorde bij zijn polsmgen m acht te willen nemen. Zo is denkbaar, dat hij thans eerst eens wil weten of de Anti-Revo- lutionnaïren, die hij op het oog heeft, bereid zijn een minister schap te aanvaarden en indien niet, waar dan de verantwoorde lijkheid voor de weigering moet worden gezocht. Soms echter zijn degenen met wie de formateur op een bepaald ogenblik wil spreken niet bereikbaar of verhinderd te komen. Aldus valt b.v. te verklaren, dat mr Donker Donderdagmiddag, naar hij heeft' laten weten, niets aan de formatie heeft kunnen doen. ,i "riUKPP'UBil ""Ü3 's Avonds was het trouwens ook heel weinig. Alleen een bezoek ten tweeden male van professor Do tuier, die natuurlijk zyn, op korte termijn verzocht, uitsluitsel kwam geven. In parlementaire kringen heet het, dat mr Donder nog met an dere A.R zou wi len spreken, na melijk met profe.sor mr W. F de Gaay Fortman, die echter zijn va- cantie in Zwitseilancl doorbrengt en pas Zaterdag thuis zou komen, en met dr W. F. van Gunsteren, directeur van de Damco Scheep vaartmaatschappij te Rotterdam. Gisteravond hebben de vier de- missionnaire ministers Drees, In 't Veld, Mansholt en Joekes, aan de gecombineerde vergadering van de Tweede en Eerste Kamerfracties van de P.v.d.A. deelgenomen. Te gen twee uur was de bijeenkomst afgelopen. In politieke en parlementaire kringen in Den Haag vingen wij inmiddels enige nadere indrukken op omtrent dc ervaringen die de nieuwe formateur tot dusver zou hebben opgedaan. Het schijnt dui delijk, zo kregen wij te horen, dat mr Donker wat de A.R. betreft volgens het plan Drees te werk wil gaan, d.w.z. dat hij hun twee volwaardige portefeuilles (Justitie alsmede Verkeer en Waterstaat) zou willen toevertrouwen. Mocht hij echter bij de A.R. bot vangen dan zou hij een kabinet willen trachten te vormen steunend op drie partyen (P.v.d.A., KVP en CJK.). In dat geval zouden er mo gelijk een of twee plaatsen meer aan de KVP ten deel vallen dan in de oorspronkelijke opzet. Men vraagt zich intussen af of met nog steeds bij de KVP tegenstand te gen zulk een combinatie over weegt, zoals nog onlangs tijdens het formateurs chap van prof. Beel. Hoe het zij, tot nu toe schijnt de formateur by het polsen van KVP-figuren weinig succes te heb ben kunnen boeken. Het antwoord van prof. v .d. Brmk zou zonder (Zie verder pag. 3) Vliegramp in Japan eist tien doden TOKIO. Een groot Ameri kaans watervliegtuig is in het Zui den van Japan neergestort, waar bij alle tien leden van de beman ning om het leven zijn gekomen, zo meldt het persbureau Kyodo. De tien lijken werden gevonden in het uitgebrande wrak. KEULEN. De „Stahlhelm", de Westtimtse vereniging van oud- stnjders, heeft Donderdag te Keu len bekendgemaakt de gewezen veldmaarschalk Albert Kesselring als naar eerste voorzitter te heb ben gekozen. Kesselring was, aan het einde van de afgelopen oorlog, bevelhebber der Duitse troepen in Italië. Hij is, wegens oorlogsmisda den, tot twintig jaar gevangenis straf veroordeeld, die hij uitdient in een onder Brits toezicht staande gevangenis te Weri, in Westfalen. Na de verkiezing werd door de „Stahlhelm" de volgende verkla ring uitgegeven: „Kesselring heeft zijn hele leven getoond dat het welzijn van het volk hem boven, alles aan het hart ligt. Zijn ruime blik stelt hem in staat wegen, te volgen, die slechts ten doel heb ben de Westerse cultpjir te verde digen tegen hen, die haar wensen te overwe" DJAKARTA. Een officier van ae Britse koopvaardij is in Palem- bang gedood tijdens gevechten met twintig Indonesiërs. Een andere Brit liep zware verwondingen op. Aldus meldt vandaag het Indonesi sche nieuwsbureau Antara. De Britse ambassade heeft de In donesische regering verzocht een onderzoek naar de oorzaak van het incident in te stellen. Drie leden van de bemanning van het Britse schip Stenream werden door twin tig Indonesiërs op een avond aan gevallen. De volgende morgen werd één van de ofucieren dood op straat ge vonden, tervvyi een ander van het drietal naar het ziekenhuis werd overgebracht met een ernstige hoofdwon^ De derde man is vol gens de venchten ongedeerd naar zyn schip teruggekeerd, VOLKSDANSERS uit vele delen van Europa zijn by een Te Neu- stadt in Holstein bij Denemarken. Die Volendammers die liter rond zwieren komen uit Rotterdam. Ze sloegen een best figuur tussen de volksdansers uit zes andere Euro pese landen. SCHEVENINGEN Een mon teur uit Ouderamstel. de 18-jarige D. D. en een 18-jarige koopvaar dij matroos, S. W. van E-, zijn Don derdagavond door de Haagse poli tie In verzekerde bewaring gesteld. Zij waren er met een jacht van de heer P. Spuybroek uit Hoek van Holland van door gegaan. Het jacht, dat zij in dc nacht van Woensdag op Donderdag stalen, strandde gis termiddag voor de Noordelijke kant van de boulevard te Scheveningen. Met behulp van enkele mensen, die op het strand aanwezig waren, werd het los getrokken, In op dracht van de politie ging een der aanwezigen aan boord, die tot taak had, de opvarenden met hun jacht de Scheveningse haven binnen te loodsen. De opvarenden hielden 2ich evenwel niet aan deze op dracht en bleven geruime tijd op zee kruisen. Waarschijnlijk hebben zij zich omstreeks 19.00 uur van hun ongenode gast willen ontdoen, want op dit tijdstip strandde het jacht wederom. Nu maakte de po litie korte metten met de onge hoorzame jongelui. Zij werden meegenomen naar *t politiebureau. Daar kon worden vastgesteld dat het jacht afkomstig was van een diefstal, die in Hoek van Holland werd gepleegd. Het jacht een 22 m2 scheer- kruiser heet „Ans", maar deze naam was niet op het schip aange bracht. Van het type. waartoe dit jacht behoort, ^jjn er op de Neder landse wateren maar zes te vin den. Het scheepje, dat een lengte ARNHEM De regenverzekering van WV-Arnhem had Donderdag een strop. Het bleek dat er tussen 10 en 15 uur 5,1 mm regen was ge vallen. De Arnhemse regen verzeke ring moest dientengevolge ƒ180,— uitbetalen aan vacantiegangers, die zich voor die dag hadden verzekerd. 1 van 9.75 meter heeft, ligt thans op hei Scheveningse strand te wach ten om weer aan zyn element te worden toevertrouwd. Voor de derde maal, omdat driemaal scheepsrecht is. AMSTERDAM. Twee Amster damse jongetjes zijn Woensdagmid dag het slachtoffer geworden van hun snoeplust. De 5-jange R Herders en de 6-jange H. Reddenng vonden omstreeks vier uur een doosje met een paar pillen in een vuilnisbak in de Azaleastraat. Zij konden de ver leiding niet weerstaan sn aten de .snoepjes' op. H, R. werd spoedig on wel en verloor hel bewustzijn. Hij werd direct naar het Wilhelmma- Arbeider raakte te water en verdronk (Van onze correspondent) DEN BOSCH. De arbeider J. v. d. Kamp uit Erp (N.Br.) is Don derdag, terwij] hij zich naar zyn werk begaf, langs de haven te Vegbel in aanraking gekomen met een lichtmast, tengevolge waarvan hy in het water viel en verdronk. Enige collega's en een schipper, die het ongeluk zagen gebeuren, snel den te hulp, doch toen zij de dren keling op het droge hadden ge bracht, waren de levensgeesten reeds geweken. Het slachtoffer was gehuwd en iaat twee kinderen achter. Straaljager geëxplodeerd op vliegdekschipnegen doden en 50 gewonden WASHINGTON Door de ex plosie van een straaljager aan boord van het in de Koreaanse wateren opererende Amerikaanse vJiegdekschip „Boxer" zyn negen or varenden om het leven gekomen en 50 gewond. Na de explosie brak een brand uit. Elf gewonden moes ten in het ziekenhuis opgenomen worden. De overigen konden na in de eerste hulpposten behandeld te zyn weer dienst doen. Conimunistcnleiders in California veroordeeld LOS ANGELES Veertien, cora- gasthuis vervoerd. Zyn kornuitje, die mumstische leiders in Cahfornië beter tegen het versif bestand bteek. zyn Donderdag tot de maximum is voor alle zekerheid ook in het straf veroordeeld, n.l. vyf jaar ge- W.G. opgenomen voor observatie In vangenisstraf en 10,0(50 dollar boete de vooravond kwam H R. weer by elk. wegens het bepleiten van een kennis en aangenomen kan worden j gewelddadige omverwerping der re- dat beide ventjes geen schadelijke gering Alle veertien zullen in be- gevolgen van het voorval zullen on- roep gaan. Zy verklaarden onschul- dervmden. dig te zyn. Van Vrijdagavond tot Zaterdagavond: Half tot zwaar be wolkt met enkele buien. Matige, vooral in de kustprovincies tijdelijk krachtige Zuid-Westelyke wind. Weinig verandering in temperatuur. 9 Aug. Zon op 6 u 14 m onder 20 u 15 m: Maan op 21 u 23 n» on der lo u 18 m het weer van vanmorgen 7 uur Station Weer Winti n Oslo Mist Stock halm Zw- bew Helsinki Zu bew" Edinburgh Motregen Londen Z\v hew Kopermager Geh bew Airisierdam Het; en bui Zurich Locarno Genève Parus Bordeaux Nice Bertyn Frankfuri Mimchen Wenen Zw. bew. Zw. bew. Zw. bew. ~w. bew. N-N.O. 2 O 4 N N.O. 4 0.4 Z Z.W, 5 O 4 Z Z.W. s Z.Z O. 2 W Z.W. 4 W Z.W. 5 W.I Licht bew, X N.W. 5 Regen Z 2 Zw. bew. Z.Z.W. 2 Zw. bew. Z W. 2 Zw bew. w 4 J7C 23 0 22 0 14 3 20 0,5 0.5 22 7 24 5 25 26 0.6 24 27 0 0 25 1.3 26 0 25 0.1 33

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1