Parlement van Jordanië ontslaat zijn koning HET ROTTERDAMSCH PAROOL Zeventienjarige prins Hoessein opvolger Versoberingspolitiek in Indonesië Van Australië is de room af Egyptisch leger wil grond verdelen Mr Donker nu in beslissend stadium? Anglo-Amerikaanse steun voor Mossadeq? Krachtige luchtaanval op Noord-Koreaanse chemische fabriek Koning van Irak naar Amerika Eden gaat huwen met nicht van Churchill N.H. predikant in Oostenrijk vermist Dodelijk ongeluk te Loosdrecht Nieuwe deviesenregeling voor de import van goederen Geschrokken Maher roept kabinet in spoedzitting bijeen Fabrieken sluiten, werkloosheid neemt gestadig toe Minder warm In rubberbootje over de oceaan Meisje dat niet woiï emigreren terecht Washington, bevreesd voor communisme, wil verzachting van olie-embargo Fi. 10.000 valt op nr 18391 12e Jaargang, no. 183 Red en Adm. Lcrage Haven Hl, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal ƒ6,03, losse nummers ƒ0,10. DE S CHIEDAMMER Dinsdag 12 Augustus 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankierj Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries. AMMAN. De beide huizen van 't parlement van Jordanië, In geheime verenigde zitting bijeen, hebben Maandag de regering van de zieke koning Talal beëindigd en zijn zoon, de 17-jarige prins Hoessein, tot koning uitgeroepen. In.de zes uren durende bijeenkomst heeft het parlement bovendien besloten tot in stelling van een regentschapsraad, die voor de koning zal op treden, totdat deze op 2 Mei yan het volgend jaar de achttien jarige leeftijd bereikt zal hebben. Koning Hoessein studeert, evenals zijn even oude neef koning Faisal van Irak, aan de bekende school van Harrow (Engeland)Hij verblijft met zijn moeder, koningin Zain, in Lausanne en werd zich voor 3i eerst van zijn nieuwe waardigheid bewust, toen hij een telegram ontving geadresseerd: „Koning Hoessein 1". Talal, die, na een verblijf van ze- ven weken in Parijs en Lausanne, in 'het begin der vorige maand naar Amman terugkeerde, heeft in de laatste maanden in het middelpunt van de publieke aandacht gestaan. Zijn ziektetoestand, zijn verhouding tot de koningin, die .hem in Lau sanne weigerde te ontvangen en eni ge weken in Zwitserland was „on dergedoken", zijn wankel koning schap, zijn voortdurend onderwer pen van beschouwing en speculaties geweest. Na de dood van zijn vader, koning Abdoellah, het vorige jaar, toen hij CüiiiigiD!fi!iiiiiiiiiiiiiiJiiiiBiitt8L'tiiii[i;iiijiiiiimh';üi!iiiiitiuut!i)iiiiii:»-iiint{i;iHmiiti Commissaris Sebeille: „Moordenaar van de Drummonds komt uit deze streek" FORCALQTJIER. „De moor denaar van de Drummonds is in deze streek en besplonneert het politie onderzoek", zo meent com missaris Sebeille, de leider van het onderzoek naar de dader(s) van de afschuwelijke misdaad. „Slechts één bijzonderheid ver hindert de oplossing van de zaak", zo zelde hg- „Er is nog net een korreltje zand tussen de wielen. Als ik dat kan verwijderen dan zal het raadsel opgelost zjjn". De commissaris weigerde nader aan te duiden hoe dicht de moor denaar dan wel in de buurt was, of hoe dicht de politie hem op de hielen zit. In deze Zuid-Franse streek zijn tot dusverre al vijf karabijnen op gespoord die gelijk zijn aan die waarmee het misdrijf is gepleegd. Dat is geen. wonder, want in de oorlogstijd zijn hiertalloze wa pens afgeworpen voor de verzets beweging. '-Gistermorgen heeft 'Sebeille een kort bezoek gebracht aan Digne, kilometers hoger in de Alpen ge legen. Hij weigerde te zeggen wat hy daar gedaan heeft. voor zijn gezondheid in Zwitserland verbleef, en zijn broer, Emir Naif, het regentschap waarnam, werd aan de troonsbestijging van de „eenzame prins" getwijfeld, doch in Septem ber 1951 legde hij de eed af. Na zijn laatste verblijf in Zwitser land benoemde de volksvertegen woordiging in een geheime vergade ring een commissie van. drie sena- toren en zes afgevaardigden om me dische rapporten over de koning te bestuderen. Deze commissie wees drie artsen uit Amman aan, die op hun beurt de bevindingen van twee Egyptische geneesheren bestudeer den. De doktoren uit Amman kwa men tot de conclusie, dat Talal ten gevolge van krankzinnigheid niet in staat was tot regeren. Hierop ver zocht de regering het parlement aan de hand van. deze conclusie, de re gering van koning Talal te beëindi gen en prins Hoessein tot koning uit te roepen. Het bericht van. de troonswisseling in Jordanië is te Londen met alge mene voldoening ontvangen. In de Britse hoofdstad bestond, aldus Reu ter, enige ongerustheid over de toe stand in Jordanië, veroorzaakt door de moord op de bekwame koning Abdoellah ruim een jaar geleden en de zwakke gezondheid van diens op volger, koning Talal. De troonsbestijging van koning Hoessein betekent, dat de twee Hasjemietische koninkrijken, Jorda nië en Irak, zullen worden bestuurd door twee neven, die hun opleiding aan dezelfde Engelse school hebben gehad. Volgend jaar zullen beiden, bij het bereiken van de 18-jarige leeftijd, zelf het bestuur in handen nemen. TOKIO. Honderdvijftig gealli eerde vliegtuigen hebben Maandag een belangrijke chemische fabriek bij Namsok, ongeveer vijftig kilometer van de haven Wonsan aan de Oost kust, aangevallen. Volgens medede lingen van vliegers hing na de aan val een grotB rookwolk boven de fa briek. Aan het Westelijk front duurt de strijd om de heuvel „Siberië", die in de afgelopen twee dagen reeds vyf maal in andere handen is overgegaan en die op het ogenblik door commu nisten wordt verdedigd, voort. Bij zeegevechten zjjn de Ameri kaanse torpedobootjagers „John R Pierce" en „Barton" geraakt door kustgeschut. De laatste werd getrof fen bij Wonsan en verloor een dode. De „John R Pierce" werd bij Sondjin zodanig getroffen, dat het schip het strijdtoneel moest verlaten. Eén op varende werd gewond. WASHINGTON. Cc zeven. tienjarige koning Faisal van Irak wordt heden in New York ver wacht voor, wat officieel wordt genoemd, een „oriëntatiereis zon der politieke bedoelingen". Koning Faisal, die-wordt vergezeld door de prins-regent Abdoel Jlah, zal gedurende drie dagen de gast zijn van president Truman. Politieke waarnemers zijn van mening, dat van de gelegenheid gebruik zal worden gemaakt voor een gedach- tenuitwisseling over Iraks hou ding ten aanzien van het voorge stelde verdedigingspact voor het Midden-Oosten, het afzetten van koning Talal van Jordanië, dé ls- raëliseh-Arabische betrekkingen en de olie van het Midden-Oosten. Kijk, dat is aar- dig. Vroeger oeis- fen de mensen, als ze terugkwamen uit vreemde, war~ me landen altijd zo mooi te vertel len van die arme riksja-koelies, dte met hun lichte wa gentjes voortjak kerden door het hete stof. Dat is nu voorbij. In Siam bijvoorbeeld en elders zal dat ook wel zijn zitten die koelies vorstelijk op ranke fietsjes waar het wagentje achteraan hobbelt. Ze verdie nen er véél mee Maar het laatste woord op dit ge bied is de motor riks ja. Een firma in West-Berltjrt maakt net wagen tje dat op de bo venste foto staat. Er kunnen twee mensen in, zoals in de klassieke riksja. De firma expor- j- teert in hoofdzaak naar het Nabije en Verre Oosten. De onderste riksja heeft een beet je ander model, maar het idee is hetzelfdeAlleen zitten de passa giers met de rug naar de bestuur der. Deze riksja die uit de voorma lige vliegtuigfabriek van Messer- {Van onze correspondent") LONDEN. Anthony Eden gaat opnieuw trouwen en wel met Cla rissa Spencer-Churchill, een nicht van de eerste minister. Eden is 55 en zUn bruid ZZ. Zjj kennen elkaar reeds geruime tijd. In de oorlog werkte raej. Churchili voor een tijd aan het Foreign Office op de codekamer. Nadien in de pu bliciteitsafdeling van de filmmaat schappij van Sir Alexander Korda en laatstelijk bij een uitgeversfirma. De bruid bracht het weekeinde door op Chartwell, het buiten, van de eer ste minister. Zij keerde gisteravond echter niet naar haar flat in Baker- street terug, maar ging naar Dow- ningstreet 10, waar zij op de stoep grondig gefotografeerd werd. Het huwelijk zal binnenkort wor- den voltrokken. Eden's eerste huwe lijk werd in 1950 ontbonden. INNSBRUCK. Ds H. Janzen, Nederlands Hervormd predikant te Tubbergen, wordt sedert 7 Augustus vermist in Oostenrijk, waar hij zijn vacantie doorbracht, zo meldt het Franse persbureau ,AFP. De predi kant is verdwenen tijdens een wan deling in de bossen van Tirol. Tot dusverre zyn de nasporingen van. de politie vergeefs geweest. Onze correspondent te Almelo meldt, dat de laatste berichten over ds Janzen afkomstig waren uit Tüb- bingen in Tirol, naar welke plaats hij 5 Augustus alleen was vertrok ken. Ds Janzen, die bijzondere belang stelling heeft voor de folklore en als sportief bekend staat, is 55 jaar oud. (Van onze Gooise correspondent) LOOSDRECHT. - Jhr W. H. van Swinderen, een zoon van de aud-burgemeester van Loosdrecht, is Zondagavond door een personen auto aangereden en zo zwaar ge wond, dat hij vrijwel onmiddellijk dood was. Hef slachtoffer, dat 33 jaar oud was, laat een vrouw en drie kinderen achter. Het ongeluk had plaats toen jhr Van Swinderen op een bromfiets de Loosdrechtseweg overstak. De automobilist remde na de aanrij ding zó krachtig, dat zijn naast hem zittende verloofde tegen de ruit sloeg en door scherven werd gewond. - r W?' DJAKARTA. Door middel van de radio is Maandagavond over alle Indonesische zenders, door de minister van Voorlichting een nieuwe de- viezenregeling voor de import van goederen aangekondigd. Zij betekent, dat alleen de Invoer ten behoeve van de eerste levensbehoeften blijft ge schieden op de huidige basis, waarbij de Nederlandse gulden gelijk Is aan drie ruptah. Zogenaamde niet-vitale, doch nut tige import-goederen, worden belast met inducement-bewijzen voor 100 procent van de prijs. Luxe-goedë- ren, voor welke nog deviezen be schikbaar worden, gesteld, krijgen een extra-belasting van 200 pro cent. Daarnaast is nog een lijst op gesteld van luxe goederen, waar voor geen deviezen meer beschik baar worden gesteld. CAIRO, Premier Aly Maher heeft gisteren zjjn kabinetsleden uitge nodigd 's avonds in spoedzitting byeen te komen, om de eerste moeilijk heden, die op zyn weg zyn gekomen, sinds hij de vorige maand aan de macht kwam, samen te bespreken. Een verklaring, die generaal-majoor Moltamed Nagulb, kort na een radiotoespraak van Aly Maher aflegde en waarin hy er de nadruk op vestigde, dat de eisen van het leger belang rijk waren en geen uitstel dulden, Is kennelijk de aanleiding van de spoed zitting van het kabinet. De maatregelen, die heden, 12 Augustus ingaan, zijn genomen in het raam van de versoberingspoli tiek. Vanaf vandaag zal de uitgifte van deviezenvergunningen ten be hoeve van de invoer van buiten landse goederen, met uitzondering van die goederen waar-zoor geen deviezen worden verstrekt, verbon den. worden aan. de voorwaarde, dat de betaling voor goederen, die niet tot de primaire behoeften be horen, vergezeld zal moeten gaan van een betaling voor inducements- bewijzen. In verband met de nieuwe de- viezenregeling maakte het devie- zeninstituut aan. alle banken in In donesië bekend, dat het met ingang van 12 Augustus verboden is cre- dieten voor import te openen tot nader order, welke uiterlijk over een week zal worden gegeven. Op het Haagse Binnenhaf kwa men de heren Beel en Staf elkaar tegen voor het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Nu lijkt het on geloofwaardig, maar ze Spraken; over de kabinetsformatie. Dat driehoekje boven Binnenlandse Zaken betekent niet dat' dat de partement bijzonder gevaarlijk is voor een nieuwe minister, maar alleen dat de schüüers het ge bouw een verfje geven voor er een nieuwe „baas" komt schmidt komt, heeft een 150 cc tweetakt 'motortje van <5.5 pk met vier voetversnellingen. Behalve de riksja-boys i» Afrika en Aziè, wor den de Duitse badnlaatse» met deze nieuwigheid verblijd. Een van de eisen van het leger is, dat er een wet gemaakt zal worden, die voorkomt, dat een persoon meer dan twintig hecta ren grond bezit. Ongeveer 500 rijke voormalige pasja's bezitten het meest van de 2.400.000 ha bouwland van Egypte. 2 Miilioen kleine boeren dus, heb ben gemiddeld ongeveer 0,16 ha ieder. De landloze boeren maken het grootste deel uit van de 20 miilioen zielen tellende bevolking van Egypté, Maher heeft er de laatste dagen herhaaldelijk de na druk op gelegd, dat dit plan gron dige voorbereiding vraagt en dat hij wil vermijden, het land aan grote economische schokken bloot te stellen. De verklaring van Naguib ech- (Van een onzer redacteuren) Met het enthousiasme, waarmee Australië na de oorlog honderdduizenden emigranten heeft binn'engebaald, is het gedaan. De slagzin, waarmee de massale immigratie begon: „De bevolking verdubbelen of ondergaan", Is veranderd in „Meer immigranten betekent grotere werkloosheid". Volgend jaar mogen er slechts 80.000 buitenlanders het land binnenkomen, dat is de helft van hei gemiddelde van de laatste vier jaren. En toch komen de ernstige economische moeilijkheden, waarin het land zich sinds een jaar VALKENBURG. Evenals in 1948 is de 100.000e bezoeker van de grot in Valkenburg ook dit jaar op 11 Augustus geboekt. Het was de - heer A. Baddeveld uit Groningen. 1 bevindt* niet in hoofdzaak door de immigratie. Het begon verkeerd te gaan na óe scherpe daling van de wolpry- I zen, het belangrijkste Australische export-product. De tekorten tp de i betalingsbalans in 1951"52 waren schrikbarend. De prijzen lopen nog dagelijks omhoog en er dreigde kort geleden een inflatie, die het land zou ruineren. Een van de leiders Van Dinsdagavond tot Woensdagavond: Veranderlijke bewol-" king met enkele plaat selijke buien, waar van vanavond sommi ge met onweer. In het binnenland tijdelijk zwakke, óVerigens matige tot vrij krach tige -wind tussen Zuid-West en Zuid. Minder dag. 13 Aug. Zon op 5 u 21 m onder 20 u 8 m: Maan op 22 u, 51 nvon- dar 15 u 48 m. warm aver- HET WEER VAK VANMORGEN 7 UTJR Station Oslo Regenbui Z.Z.0.2 Stockholm Zw, bew. W.Z.W. 5 Helsinki Regen 0.3 Edinburgh 2w. bew. Z.W. 5 Londen Motregen Z2S.W. 6 KopenhagenRegeti Z.Z.0.5 Amsterdam Licht bew. Z. 5 Ztirich Nevel Windstil Onbew. Onbew. 35 Bordeaux Mtsi Nice N.l Z.Z.W.2 Windstil N.N.W.4 Windstil Windstil Windstil Z.l van de Australische Labourparty sprak zelfs van een crisis, die te vergelijken was met die van 1931. Officiële cijfers spreken van 35000 werklozen, maar vakbondsleiders beweren dat er veel meer zijn. De leer-, kleding- en plasticindustrie krijgt de zwaarste klappen. Ver scheidene fabrieken hebben al moe- ten sluiten. De Labourparty, die destijds voorstander was van immi- gratie op grote schaal, richt zijn aanvallen op de grote stroom im migranten. En toch kunnen die er weinig aan doen. Weliswaar zijn de meeste immigranten in de industrie terechtgekomen Inplaats van in de landbouw zij verbruiken dus voedsel dat anders geëxporteerd had kunnen worden, maar aan de an dere kant vergroten zij de vraag en verschaffen dus werk. Het merkwaardige is bovendien dat er in de zware industrie nog steeds behoefte is aan arbeiders. De immigranten voelen het ergst de benarde omstandigheden waarin het land verkeert. Meer dan twee duizend Italiaanse immigranten hebben kortgeleden gedreigd het kamp waarin zij in afwachting van werk woonden, in brand te steken als dat werk niet heel gauw kwam. Australië is zijn winsten, die het kort na het uitbreken van het Ko reaanse conflict maakte, aan net opmaken. Toch liggen voor de geschoolde arbeider nog kansen in dit land. Maar voor de immigrant is het minder dan ooit het Luilekkerland waar de baantjes voor het oprapen liggen. Vier doden bij trein ongeluk in Zwitserland INTERLAKEN. Vier personen zijn Maandagmiddag om het leven gekomen bij een botsing tussen een personentrein en een goederentrein nabij bet Oostelijk station van In terlaken. Tien personen werden ernstig gewond. ter noemt het vaststellen, van li mieten voor grondbezit het be langrijkste punt van de eisen van het leger, die geen uitstel dulden, De legerleiding is van mening, dat ao«r een rechtvaardige veröelin* v?n het land practisch alle bin -> nlandse moeilijkheden, opgelost zurien worden en de levensstan daard onmiddellijk omhoog zal gaan. Maher meent daarentegen, dat een progressieve belastingpolitiek de beste manier is om de levens standaard te verhogen, zonder 's lands economie in gevaar te bren gen. Naguib was evenmin erg tevre den met de verboging van de ac cijnzen op sigaretten, tabak en thee. De minister van Financiën Abdel Guelil el Emary, is echter niet van zins, de maatregelen, die hij enkele dagen geleden invoerde, te herroepen. Verwacht wordt, dat Emary tijdens de kabinetszittmg heeft verzocht de maatregelen te mogen handhaven. Intussen ontving de premier de leiders van de verschillende po litieke partijen naar aanleiding van Naguib's verklaring, dat alle partijen hun gelederen dienen te zuiveren, daar zij anders geschorst of verboden zouden worden. TANGER. De Fransman Louis Alain Bombard en de Panamees John Palmar zijn Uit Tanger ver trokken aan boord van een rub berboot, „l'Heretique" genaamd. Het tweetal wil met deze boot de Zuidelijke Atlantische Oceaan, over steken. Het heeft geen mondvoor raad bij zich doch wil leven van hetgeen de zee opbrengt. Bombard en Palmer hebben in Juli gepro beerd op dezelfde wijze van de Balearen naar Alicante te komen, doch deze poging mislukte. De boot sloeg onderweg om en rij werden door een stoomschip op gepikt. Stuurman sloeg over boord en verdronk ROTTERDAM. Wij vernemen dat Zondagavond da tweede stuur man van het binnenkomende s.s. „Aagtekerk", de 26-jaxige J. H. B., tussen Maassluis en Vlaardingen over boord is geraakt en verdron ken. Zijn lijk is nog niet gevonden. LEERDAM Het 15-jarig meisjfe C. A. Donga uit Leerdam, dat zich aan emigratie naar Canada heeft onttrokken door haar ouderlijke woning te verlaten, is terecht. Zoals men reeds vermoedde, heeft zij zich naar de ouders van haar verloofde in Wormerveer begeven. Deze ver loofde zelf, de dienstplichtige sol daat K. is girteravond in deAlexan- derkazerne in Den Haag terugge keerd. Hij had zijn commandant verlof gevraagd tót Maandagavond twaalf uur in verband met de emi gratie van zijn aanstaande schoon ouders. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Na met de ver- bmdingsman der KVP. het Eerste Kamerlid Beaufort O.FJH, gister middag ten derden male te hebben geconfereerd, heeft de kabinetsfor mateur mr L. A. Donker op het departement van Financiën eerst prof. Zijlstra (AR.), hoogleraar in de staatshuishoudkunde aan de V.U» ontvangen, en daarna mr Beyen, do directeur van het Internationale Mo netaire Fonds te Washington, die thans in ons land vertoeft. De indruk bestaat dat hij eerst genoemde heeft gepolst voor het ministerschap van Economische Za ken en dat laatstgenoemde bestemd zou zijn om mr Stikker aan Bui tenlandse Zaken op te volgen. Deze polsingen passen, w de uitwerking van het schema-Beel, waaromtrent wij reeds gisteren berichtten. Dat mr Donker voor Economische Zaken de voorkeur geeft aan prof. Zijlstra boven, diens collega v, d. Kooy, die prof. Beel op het oog bad, is begrijpelijk. Prof. Zijlstra kan ge rekend worden tot de linkervleugel van de A.R. party. Indertijd was hij een voorstander van het wets ontwerp tot Toezicht op het Crediet- wezen, waartegen de A.R.-fractie zich heeft verzet. Ook mr Beyen (partijloos), hoe wel van liberale huize, staat bekend als iemand die veel waardering had voor het financiële beleid van prof. Lieftinck. Gisteravond heeft mr Donker een onderhoud gehad met minister-pre sident dr W. Drees. Men leidt hier uit af, dat de formatiepoging van mr Donker in een belangrijk, zoal niet beslissend stadium is geraakt. H.M. Koningin Juliana heeft he denmorgen om half twaalf in het paleis aan het Lange Voorhout de kabinetsformateur ontvangen, ten-v einde door hem op de hoogte te worden gesteld van de ontwikken ling van de kabinetsformatie. WASHINGTON. De Ver, Staten zijn bereid aan te dringen op een ra dicale wijziging in de Britse politiek ten aanzien van Perzië, indien blijkt, dat een dergelijke stap ertoe zon bijdragen, het gevaar van een communis tische staatsgreep in Perzië te verminderen. De Amerikaanse autoritei- ten schjjnen er echter niet zeker van te zgn of de politieke toestand in Perzië gelegenheid laat voor een doeltreffende actie van de westelijke mogendheden. Zij hopen echter dat er spoedig enkele stappen onderno- men kunnen worden. Tijdens de tot dusver gehouden besprekingen zyn Londen en Wash ington overeengekomen, dat men de intriges van de communistische- Tudehoartij en van de overige ele menten die de communisten in de kaart spelen, het best kan tegen gaan door de positie van premier Mossadeq te versterken. De Amerikaanse autoriteiten zijn van mening dat wanneer Groot-Brit- tannië een middel zou kunnen vin den om de economische blokkade van Perzië enigermate te verzach ten en toe te staan, dat er Perzische olie op de wereldmarkt komt de anti-communistische invloed van Mossadeq een grote steun zou krij gen. Hij zou dan immers niet alleen een politiek doel bereikt hebben, doch zijn land tevens een inkomen van 20 tot 30 miilioen dollar uit de ongeslagen olie bezorgen. De Perzische Senaat, die rich Za terdag verzet had tegen de dicta toriale bevoegdheid van Mossadeq gedurende zes maanden, is gezwicht voor zijn dreigement dat hij rijn ontslag zou indienen en heeft Maandag het betreffende wetsont werp goedgekeurd. De Perzische Tweede Kamer heeft echter een succesje op Mossadeq geboekt. On der pressie van de religieuze gxoep- Kasjani. een machtige formatie in - bet nationale front, heeft hij het wetsontwerp tot verlenging van de staat van beleg ingetrokken. Tsjechische diplomaat vraagt asyl OTTAWA. De consul-gene raal van Tsjecho-Slawakije in Montreal, dr Mares, heeft Maan dag zijn ontslag ingediend en de' Canadese autoriteiten om asyl ge vraagd. Dr Mares, die zich. reeds vier jaar in Canada bevindt, had onlangs opdracht gekregen van zyn regering om zich met zijn gezin met verlof naar Tsjecho-Slowakije te begeven. DEN HAAG. In de 5de klasse, 14de lijst van de 516de staatsloterij Is een prijs van f 10. OOG,gevallen op het nummer 1839L

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1