MUSICEREN UIT HET HOOFD: gevaar voor snobisme C CARL UPMANN SIGAREN Dit jaar recordoogst van fruit verwacht J 27 46 119 Donderdag 14 Augustus 1952 ALS DE SOLIST HET PODIUM BETREEDT. Resultaat belangrijker dan manier van uitvoering NOREN. ZEG GEN „Boksen niet kunst \an liet slaan"... S K.v.d. BERG Canada zal Engeland wapens leveren Het. geluksgetal is dertien Zes Egyptenaren willen over Kanaal zwemmen Compromis inzake „Koning van Soedan" Goedkoop appelen en peren eten Grootste fruitpakstation van ons land komt in Rotterdam DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Katholieke Kring ontvouwt winter-programma Italiaanse Opera en Wiener Operette komen naar Passage-theater Washington wil ook Ik;: inlichten over buitenlandse politiek HET FEEST VAN DE 100.000 De dertiende: geluksdag voor vele vrouwen De Amsterdamse Jordaan bofte evenals Rotterdam's Noordplein SCHIEDAM Enige nette meisjes gevraagd STQOMWASSERIJ DE PAUW WEEKRECLAME VERKOOPSTER ■■iiiieiiiei» Üdü&hiMh hsupdmatiq. Hoeveel merken cigaretten zijn er? IJ had zij Ti hoojd meer in de muziek don de muziek in zijn hoofd" is een. al verjaard muzikant eng ra pje, dat is achterhaald door de aeestiqe opmerking van één onzer nrkesimusici: „ha dirigeerde alles uit ons hoofd". Mokt ook dat eerste grapje kan zo heel oud. nop niet zijn; want het gebruik om bepaalde composities uit het hoofd te spelen is betrekkelijk jong. Het is als verschijnsel verbonden met de opkomst van „de solist" en het solisme als virtuozendom. Sedert de t\id dat muziek nie; meer alleen en steeds minder werd uitgevoerd m kamers en in huizen of paleizen van vorsten en adeflfrke heren, maar ging verhuizen naar de concertzalen, loeaankelijk voor iedereen tegen een toegangsprijs, groeide allengs mede onder invloed van de op bloeiende Romantiek de drang, én de noodzaak, voor de concert zalen-bereizende solist om „de wereld te veroverenen door een „dui zendkoppig publiek" als phenomeen te worden bejubeld. De virtuoos ging op tournêe met zijn paradepaarden, waarbij niet al leen enkele losse stukken maar ooK meerdelige sonates en concerten uit het hoofd'werden gespeeld. Het be hoorde op den duur tot de stijl van het optreden om kamermuziek „van blad" te spelen, maar de grote solo stukken en -concerten uit het hoofd, alhoewel het duidelijk za! zijn dat een violist die Brahms' vioolconcert uit het hoofd kan spelen ook wel een sonate zonder muziekboek kan uit voeren. Die eenmaal voor de uitvoe- ringspractijk geldende afspraak is al weer verbroken. Zelfs strijkkwartet ten het Nuovo Quartetto Italiano bijvoorbeeld betreden zonder mu ziek, zonder lessenaars, het podium En uit Amerika verscheen de diri gent-zonder-partituur. Toscanïni was bet voorbeeld; maar bij hem was het eeu i.vod?aak; zij'n zwakke ogen dwongen hem alle partituren van buiten te leren, een van-buiien-leren dat bfj hem m zo hoge mate van- binnen-leren betekende. Groot gevaar Dat de leek en zelfs menig vak musicus voor dergelijke mnemo technische prestaties grote bewonde ring koestert is te begrijpen, maar er schuiltin de verering voor deze reproductieve bijzonderheid een proot gevaar. Immers, de menselijke psyche is tè gecompliceerd in haar verfijnde organisatie om aan een ge- lijkschakeling welke ook te worden onderworpen.. En zeker de kunstenaarsziel mag men niet gaan waarderen ualgens de dwang ener mode. Hoe ontoelaatbaar ver wy hierin reeds gaan bleek mij na een concert van Myra Hess, die één der klassieke pianoconcerten met het Concertge bouworkest had. gespeeld in het Am sterdams Concertgebouw. Zij was met haar rood-gekafte pianopartij min of meer ostentatief onder de arm het podium opgekomen en speelde, tegen elke „mode" in, van blad. De volgende dag stond in één der recensies: Dat Myra Hess dit bekende pianoconcert yan blad speelde was toch mgenlyk bqpedeh haar waardigheid," Neemt de Schrij ver van zo'n zinnetjeaan d^t Myra Hess blijk gaf de te spelen muziek onvoldoende te'keïinetl? Wie even nadenkt, begrijpt dat een herscheppend kunstenaar die jaren, vrijwel dagelijks, op een werk heeft gestudeerd, maat vpor maat daaraan heeft gezwoegd, gevijld en gepolijst, het stuk ként als hij er mee op het podium komt. Hij heeft die muziek in zijn studeerkamer vaker gespeeld dan wij ooit het Wilhelmus hebben gezongen. En wie daar even bü blijft stilstaan, beseft ook, dat het „uit-het- hcofd-spelen" (of zingen) na lange en intense voorbereiding, niet zó een wonder is als wij, die alleen het eindresultaat meemaken, soms wel menen. Voor ieder anders De moeilijkheid ligt voor de uit voerende kunstenaar elders, en ia voor iedere kunstenaar anders ge doseerd. Sommigen zijn auditief van aanleg; voor hen wordt de muziek in hun geheugen geheel klank, zij vergeten na enige tijd het zichtbare notenbeeld volkomen, zodat de ge drukte noten, waarvan, zij aanvanke lijk de muziek lazen, nog slechts een hindernis vormen; zij spelen liever en beter zonder „noten". Anderen weer zijn meer visueel van aard: met het innerlijk „gehoor de" muziekbeeld blijft het eenmaal „geziene" notenbeeld onverbrekelijk verbonden; zij onthouden niet slechts de muziek, maar ook de plaats waar deze op de bladzijde stond gedrukt, zij onthouden zelfs de nummers der bladzijden, de bogen, de tekens, de vingerzettfngen en de letters met fotografische nauwkeurigheid. Som migen uit deze categorie kunnen juist daarom weer het notenbeeld gemakkelijk missen, omdat zij dit in hun herinnering tóch zien; maar an deren ondervinden van het aanwe zige notenbeeld juist een aangename steun Dat hangt af van velerlei bij komstigheden die gedurende het op treden mede de paraatheid van het geheugen bepalen. Nog geheel afgezien, van de vele variaties in het functionneren van het geheugen bij ieder afzonderlijk, afgezien ook van het feit dat muzi kaliteit en kunstenaarschap niet in wezenlijke waarde stijgen of dalen door al of niet volmaakte actie van OSLO Op het Olympisch Boks- tournooi is in tal van Europese lan den scherpe critiek uitgeoefend. Met name is men slecht te spreken over de AIBA (Internationale Amateur Boksfederatie) die verzuimd heeft algemene richtlijnen voor scheids rechters en kamprechters op te stel len en daarmee eenheid van inzich ten in de beoordeling te bewerk stelligen. .Dat speciaal de overzeese landen met een vooral op vechten gebaseerde stijl ten koste van de zuivere techniek talrijke successen konden behalen wordt in sommige kringen van Europese amateurbok sers zeer bedenkelijk geacht. Al* eerste land heeft thans Noor wegen officieel stelling gekozen. In een te Oslo gehouden vergade ring besloot de Noorse Amateur Bokabond een eind te maken aan he samenwerking met die landen waar het boksen opgevat wordt als kunst "an bet «laan". De bond wlJ daarentegen de betrekkingen nau wer aanhale»' met- landen waar het boksen nog altijd geldt als „Nóble art o' «elf defenie", air edele kunst der zelfverdediging. Tot die lalden rekent men- la Noorwegen o.m. En geland," Schotland. Ierland. Duits- •jnd «rt de Scandinavische staten. het geheugen moeten reeds de ge noemde psychische gegevens van vi suele en auditieve aard en hun ver menging ons doen inzien, dat de ene kunstenaar van nature gemakkelijk, de andere met moeite uit het hoofd concerteert, en dat daarmede niets gezegd is omtrent de waarden hun- tier prestaties. Enige jaren geleden bleef de be roemde Franse pianiste Janine Weill midden in de voordracht van een stuk van Debussy steken, begon op nieuw, bleef wéér steken, veront schuldigde zich en ging uit de solis- tenkamer haar muziek halen Daarna verliep alles zonder storing. Nie mand nam haar dat kwalijk. Nie mand achtte haar daarom minder als musicienne. Menig dirigent reeds had nóg de eerste partituurbJadzijde vóór zich open liggen bij de slotmaten ener compositie. Dat is de andere kant. Koevele jaren dirigeerde Mengel berg dc Beethoven-symphonieen uit zijn partituren? Kende hij ze niet.,? Pes aan het einde van zijn dingen- tenloopbaan heeft hij, ook onder in vloed van Amerika, enige Beethoven- cycli uit het hoofd gedirigeerd. En dat tegen zijn zin. Omdat hy zich mèt partituur rustiger voelde, ook al keek hij er niet in. Snobistisch clement Neen wanneer het uit-hêt- hoofd-musiceren een eis gaat -wor den, een eis door een mode gesteld, dan wordt er wederom in ons con certleven ren snobistisch element ge bracht, d*!t beneden de waardigheid is van oi-ze oude muziekcultuur. Het enige wat belangrijk kan zijn is; dat de muziek zo mooi mogelijk wordt weergegeven. Langs welke weg de vertolker tot zijn hoogste vermogens komt is een zaak die nie mand, alleen hèm, aangaat en waar zeker géén voorwaarden aan mogen (Advertentie LM.) G. "Verboorstraat 6 - Tel. 68451 worden verbonden, voorwaarden die door oppervlakkige algemeenheid de verscheidenheid der menselijke structuur miskennen en die bij ont leding hunner strekking slechts sen satiezucht blyken te zjjn Omdat het er ten slotte niets toe doet of iemand van blad speelt of niet. Voor óns niet. Voor de kunstenaar wèl. Laat hem dan vrij in zijn keus. BERTUS VAN LIER OTTAWA. De Canadese minister van Productie C. D. Hower heeft Woensdag verklaard, dat Canada dit jaar als een geschenk m het kader van de wederkerige hulpverlening wapens ter waarde van 150,000000 dollar aan Groot-Brittannie zal leve ren. Hower zei. dat Canada dit jaar ver der oorlogsmateriaal ter waarde vsn 1OO.OOO.OO0 dollar in Britse fabrieken zou bestellen en bovendien 70 000 000 dollar zou verstrekken voor de vesti ging van enkele Britse wapenfabrie ken in Canada. JENKINS (Kentucky). De 34-jarige boer Hall zweert er op, dat dertien zijn geluksgetal is. Hij trouwde op de dertiende en werd voor de eerste keer vader op de dertiende. Hy heeft dertien kin deren en acht van hen werden op de dertiende geboren. Van zijn acht gehuwde kinderen traden er zes op de dertiende in de echt. Een van zijn koeien schonk op de dertiende het levenslicht aan twee kalveren en zijn beste fokzeug wierp dertien biggen op de der tiende. En dit verhaal vertelde hij op de dertiende FOLKESTONE. Vanavond gaan zes Egyptische zwemmers per sleepboot van Folkestone naar Kaap Gris Nez. Als het weer goed blijft, zullen zy morgen een poging on dernemen het Kanaal over te zwemmen. CAIRO. Reuter heeft in kringen van het Egyptische" ministerie van Buitenlandse Zaken vernomen, dat de. regering op het ogenblik de lan den, die nog niet de nieuwe „koning van Egypte en Soedan" hebben er kend, polst. Premier Maher zou, han gende een regeling van de politieke toekomst van Soedan, een „bruik baar compromis voor deze netelige kwestie" zoeken, aldus deze kringen. Wanneer alle vruchten, die momenteel aan de fruitbomen hangen, tot volle rijpheid Icomen, ban Nederland dit jaar 'een record-oogst aan fruit verwachten. Insiders schatten alleen aan peren en appelen de oogst reeds op een dikke 360.000 ton en daarbij «Un dus niet eens de overvloedige hoeveelheden pruimen inbegrepen. De perenoogst Is bijzonder groot, onge veer 1JÓ maal de oogst van het vorige jaar. Afzet voor het fruit Is er In het algemeen wel, doch de prijzen zijn niet hoog. Voor het publiek be- tekent dit dus: overvloedig peren, appelen en pruimen eten tegen een matig prijsje. Voor de fruitkweker levert vol gens deskundigen deze overvloedi ge oogst geen overeenkomstige win sten op. Integendeel, men krijgt er niet meer dan goed de kostprijs uit. Voor een belangrijk gedeelte vindt dit zijn oorzaak in het feit, dat de export van fruit naar Engeland aanzienlijk is verminderd door de huidige Engelse importbeperkingen. Gelukkig kan men, zij het dan te gen matige prijzen, nogal wat extra hoeveelheden fruit in Duitsland af zetten. terwijl men ook behoorlijke afzetgebieden heeft in. Ierland, Zwe den en Finland. WOEKEREN MET DE RUIMTE Van de dit jaar verwachte 36Ö.000 ton peren en appelen zullen circa 15 000 ton worden geveild op de Coöperatieve Tuinbouwveiling der Zuid-Hollandse Eilanden aan de Reedijk in Rotterdam. De gehele dag door komen hier enorme hoe veelheden ongesorteerd fruit bin nen in de pakstations. Hier worden de peren, appelen, pruimen, perzi ken, tomaten enz enz. gesorteerd door ruim 120 meisjes, daarna ver pakt om tenslotte vla grossiers en i groentewinkels de weg naar de con sument te vinden, te worden geëx- Het sorteren van fruit wordt vrij wel uitsluitend door urouioelijk personeel gedaan. De meisjes staan aan een lopende band en leggen de vruchten naar gelang de kwaliteit in een der banen van de lopende band. Voor het her kennen van de krvaliteit volgen de meisjes een speciale cursus. De lopende band zelf sorteert auto matisch het fruit naar gelang de grootte. Dit geschiedt door een saort zeefsysteem. porteerd of in de koelhuizen te worden opgeslagen. Men woekert op het ogenblik op het terrein van het veilingcomplex met de rutmte. Een opluchting Is het voor de directie te weten, dat de volgende week de. eerste paal zal worden geslagen voor een nieuw pakstation. dat het grootste fruit pakstation van Nederland en waar. schynRjk zelfs van het vasteland van Europa zal worden. Voorts wordt een groot, modem Ingericht koelhuis gebouwd. Wanneer de bouw zal zijn vol tooid zal tegemoet gekomen zijn aan de dringende eis tot uitbreiding en dan zullen 200 meisjes hier in. het seizoen volop werk vinden. 1S69. Isle Diable blijkt gelukkig minder onher bergzaam dan het er uit ziet. Er groeien allerlei gewassen en de mannen zullen zich hier onge twijfeld lange tijd in le ven kunnen houden. Bo vendien kunnen zij trach ten een boot te bouwen om te proberen daarmep naar meer bewoonde streken te roeien Maar dat is een zaak van lal*» zorg. Allereerst maken 2ij een hut. zodat zij ten minste een schuilplaats hebben tegen de regen Maar met de matroos Petex gaat het hoe lan- ger hoe slechter. De koorts wordt hoger en de arme kerel lijdt ver schrikkelijke pijnen. Na enkele dagen blijkt, dat hij bloedvergiftiging heeft gekregen en dan is het einde nabij. In de avond van de vijfde dag van bun verblijf op Isle Diable sterft Peter. Met ontbloot hoofd staan zijn drie vrienden bij zijn sterfbed. Dat is de eerste Christian; wie za] de volgende van ons, denkt zjjn? Het toneel-programma, dat de Katholieke Kring voor de komende win termaanden heeft samengesteld, bevat niet alleen een groot aantal uit voeringen, doch Is bovendien rijk aan schakeringen. Naast de hoogtepunten van de Italiaanse Opera en de v.m. Fritz Hlrsch-Operette zijn er contracten ifgesloten met verscheidene bekende toneel-groepen, terwijl in kleiner verband lezing-avonden zfln geprojecteerd, welke laatsten hoofdzakelijk lot doel hebben de vastentijd te overbruggen, gendoorn op 24 November in het Musis Sacrum en op 7 April m de Aula van het Stedelijk Museum een piano-recital door Paul Nies- sing, een aantal lezing-avonden in het Musis Sacrum geprojecteerd. Dit zijn: 28 October dr Paul Julien; 27 Febr. dr Bern. Verhoeven; 12 Maart dr Wmdmeyer; 24 Maart de heer Doinmicus. Bovendien zijn er nog op 6 December St, Nicolaas- feesten; 1 Januari een nieuwjaars soiree en op 5 en 6 Februari de gebruikelijke Vastenavondvierin gen, alle in het Musis Sacrum. De Katholieke Kr mg heeft zich nu ook aangesloten bij de Schie- damse Gemeenschap. Voorzitter N. v. Baarle heeft zitting geiyjmen in het S.G.-hoofdbestuur. Het bestuur van de Katholieke Kring verheelt niet, dat men even als vorig jaar, ook voor dit seizoen met grote moeilijkheden te kampen heeft. Het engageren van de grote gezelschappen is een zwaar finan cieel offer. Hoewel momenteel de ledenlijst enige terugslag onder vindt. is men vol goede moed. dat na de vacantie weer nieuwe leden kunnen worden geboekt. Een zo danig aantal, dat men hiermede het Passage-theater zou kunnen vullen is zeker niet aanwezig, zo dat ook niet-Ieden de diverse uit voeringen kunnen bijwonen. Het voornaamste punt van het vry lijvige programma is ongetwij feld de ïöe October, wanneer dc Italiaanse Opera m het Passage theater de première voor Rotter dam en omstreken geeft van de opera „Rigoietto". De totale bezet ting van dit gezelschap bedraagt inclusief koor en orkest 24 perso nen. De start van het toneel-seizoen is zeker niet ongunstig, nl. „Drie Koningenavond" door het Amster dams Toneel Gezelschap met Albert van Dalsum in de rol van Tobias. De tweede toneel-uitvoering is op 13 November. Dan komt Guus Osters „Nederlandse Comedie" met de „Cocktail-party". De „Appels van Eva" met Emmy Molsde Leeuwe in de hoofdrol wordt op 18 December ten tonele gebracht door het gezelschap Johan Kaart, terwijl nog vóór de vastentijd op 15 Januari het nieuwe Rotterdamse toneelgezelschap •„Rotterdamse Co medie" onder artistieke leiding van Kees Brusse*-«n~ Richard 'Flink is gecontracteerd.? Hét" „Rotterdams Toneel" o.l.v. Ko Arnoldi op 16 April en Cor Ruys' „Vrije Toneel" op 21 Mei sluiten het toneel-sei zoen. Evenals vorig jaar brengt ook de befaamde Hoofdstad-operette (het v.m. gezelschap Frits Hirsch) een bezoek aan Schiedam. Deze keer staat voor de i2e Februari het luchtige „Ich bab* mein Herz in Heidelberg verloren" op het programma. Tussen al deze uitvoeringen van formaat zijn behalve een voor drachtsavond door Georgette Ha- Gemeen te-publicatie WINKELSLUITING Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zy op grond van arti kel 7, 4e lid, van het Winkelslui- tmgsbesiuit 1941, voor de werkda gen van de van 21 t/m 30 Augus tus te houden Vacantieweek, alge meen geldende ontheffing hebben, verleend van de bepalingen betref fende de winkelsluiting, in dier voege, dat-de winkels "bp die'dagen tot 's ax'onds 12 uur mogen ge opend zijn, met bepaling evenwel, dat door het personeel ge^n over werk mag worden verricht. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus H, z van H. A. Bollen en A. M. Schuurmans; Hen- drikus N., z van H. N. Gijtenbeek en Th. H. Kloos; Mar ja, d van J. J. Bonte en M. Groen. Overleden; J. de Root oud 73 j; W. B. Wouters, 78 j.; Ph. Kouwen- bergh, 2 maanden. WASHINGTON. Senator Spark- man, de democratische candfdaat voor het vice-presidentschap der V.S. heeft er "Woensdag op aangedrongen, dat generaal Eisenhower, de republi keinse candidaat voor het president schap, op dezelfde wijze als zijn de mocratische tegenstander, gouver neur Stevenson, door de huidige re gering volkomen over de buiten landse politiek moet worden inge licht. Een hoge functionaris dar democra tische party deelde meqle, dat de re gering bereid is, de generaal in een serie vertrouwelijke gesprekken op de hoogte van de internationale ont wikkeling te stellen. Gouverneur Stevenson en president Truman zullen de democratische ver kiezingscampagne openen met rede voeringen te Detroit en Nulv/auKee op 1 September, de Amerikaanse dag van de arbeid. Op het Witte Huis werd verklaard, dat de president slechts zes redevoeringen zal houden tijdens de politieke campagne voor afgaande aan de verkiezingen. (Van een onzer verslaggevers) Dat de dertiende een ongeluksgetal is, zullen de gelukkigen, voor een groot deel vrouwen, die Woensdag 13 Augustus een deel van de hon derdduizend bemachtigden, zeker niet volhouden. Op nummer 14560 in vier series uitgegeven, resp. te AmsterdamRotterdamUtrecht en Tilburg viel de hoofdprijs van de Staatsloterij en hij kwam in hoofd zaak terecht bij mensendie best een infectie in hun financiën konden gebruiken. In Rotterdam bij de gezamenlijke visverkoopsters van het Noord plein, in Amsterdam bij een clubje van zeventien vrouwen in de Jordaan, De Rotterdamse visverkoopsters hadden met elkaar een heel lot gekocht uit de baten van een vroe ger buitenkansje: de laatste hoge pry's 1000,—) met een premie van ƒ30.000,—. Over haar nieuwe succes wilden zij maar liefst zo weinig mogelyk gerucht gemaakt zien. fM/n. i f „Ik weet best wie het zijn, maar ik zeg het*-je niet," laehte een dik ke haringverkopef achter de borst wering van zijn witte twagen op het Noordplein. „Wat -aat het de mensen aan wie het zijn? Al die drukte haalt immers niks uit me neer. laat ze d'r gelukkig mee zijn." En dat zullen zij ook wel als vandaag het geld in het kan toor van heer De Zwart, de col lecteur, op tafel wordt gelegd. Zy kunnen het best gebruiken Te Tilburg werd een serie van het lot uiteezet door collecteur P. Roef jr. Het waren twintigjes en een kwart lot. Ook de te Utrecht door de collectrice mevrouw Ver- hoe f—G o e t s c h verkochte serie is versnipperd. Te Amsterdam was het vooral voor de Jordaan een gelukkige dag, want de serie kwam in dat onver valste stukje Mokum terecht. Ver koper van de briefjes genummerd 14560 was collecteur Ben Bachra wiens -kantoor, in de..Binhen Oran jestraat te vinden is. Een half lot is jgekocht door een clubje "van zeventien, vrouwen, werkzaam" bij een firma'in de Jor daan. Ze waren gewend'elke week een kwartje "van hun loon opzij te leggen om „in de loterij" te kun nen spelen. Die volharding wordt nu wel op een heel plezierige ma nier beloond. Elk krijgt ongeveer 2400,—. Een. kwart lot werd aangeschaft door een clubje van zes man van de Raad van Arbeid, en dan was er nog een tiende lot en drie twln- tigjes ook al voor inwoners van de Jordaan. STADHOUDERSLAAN 3 SCHIEDAM VRIJDAG 15 AUGUSTUS A.S. 3 UUR Opening Café, vergunning met muziek, „TANKER" intiem, gezellig, le klas consumptie, 3e klas prijzen. Beleefd aanbevelend, van ouds BEN DE WAARD, Lange Kerkstraat 40 Schiedam 250 gram WILLEMIENTJES 55 cent 150 gram ZOETE PALMIERS 40 cent 2 PENCE GEBAK 25 cent 2 Am. broodjes 25 ct. 2 Tompoticen 25 ct 2 Gember 25 ct. 2'Balgebakjes 25 ct. Coöperatie D.ES, Gevraagd een voor afdeling kruidenierswaren. Leeftijd 18—20 jaar, Aanm. dagelijks Kethelstraat 10. Voor klein £ezin HUIS te koop gevraagd voor zelfbewoning. Br. ond. No. S 542 bureau van dit blad. De wekcentrale nummer 65470 wekt U per telefoon. Een fiets is een onontbeer lijk iets!! I.D.W.. Buitenha venweg 178. t.o Politiepost levert U reeds een splinter nieuwe fiets vanaf 3.50 p. week. Dus op zeer gemak kelijke betalingsvoorwaar den Komt U eens praten' Te koop motorfiets. Te bevragen na 6 uur Prins Mauritsstraat 34. Rijwielen, compleet, vanat 135 Betaling desge wenst in overleg. Frans Waltman, Rotterd.dijk 240a Telefoon 68948. Permanent-Wave, compleet, f 5.75. Ook speciaal alle kleuren haarverven. Kap salon „Alida", Grote Visse rijstraat 8E (hoge stoep) Tel, 33762, Rotterdam. Waarschijnlijk weet niemand het juiste aantal. Maar veel kunt U er zo opnoemen. Waarom? Omdat er regelmatig voor wordt geadverteerd.. Hebt U daar wel eens over nagedacht? Doe dat eens. Het zal U overtuigen dat met dagbladadvertenties uitstekende resultaten worden bereikt Bedenk, wat dagbladreclame vermag I „DE SCHIEDAMMER" brengt de naam ER INI Profiteert - Profiteert A.H. Zelfbediening is stukken goedkoper! Coco-Choco 100 gram 21 Komijne Kaas 250 gram 54 Leverpastei p,r wik 35 Rookvlees TOO gram 43 Zaanse Koeken per bus 49 Vruchten koekjes 100 gram Ananaspudding OA rrjef stukjes Ananas 100 gram fc" Sinaasappelsap Delmonte Deimonte Ananas Limonade siroop per blik grote fles 75 per blik MAAKT (J HEI LEVEN GOEDKOPER!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2