Kies?m Vijftig dagen van kabinetsformatie Perzië's „grijze eminentie ond-vriend van Hitier PHONEVÏSIE: jongste kind uit televisie-gezin Stuk in - naar wij hopen - drie bedrijven ELEZEN - Fantastisch verhaal met wij spraak beloond Moedertje Meeste oud-tbcpatiënten vinden weer werk Arbeiders in Britse machine-industrie willen meer loon en gewogen Jarige en populaire pastoor dook onder Wat zeggen de mannen? Autókruk gebruikt als. bij een niesbui houvast Al Kas jani's wapens: dolk bedreiging en intimidatie U ziet 't met één oogt :f4iM Sterker luchtmacht der YS in Verre Oosten Uitbreiding ten hoste van West-Europa AKKERTJES Politie-chef roept getuigen op Rapport bepleit instelling van nazorg-commissie Donderdag 14 Augustus 1952 r (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De kabinets crisis heeft vandaag precies vijftig dagen geduurd. Tot dus ver is het een stuk in drie be drijven en het ziet er naar uit, dat er geen vierde bedrijf meer volgen zal en dat het doek weldra voor de laatste maal zal dichtgaan. Eerste bedrijf Op 27 Juni rees het doek. Na haar adviseurs te hebben ontvangen, ver strekte de koningin aan dr Drees de opdracht tot formatie van „een kabi net, dat geacht kan worden het ver trouwen te genieten van het parle ment. Twee dagen later publiceerde het bestuur van de VVD een com muniqué, waarin men zich verzette tegen een regering, die onder even grote druk van de vakcentralen zou staan als tot dusver het geval was. Op 30 Juni achtte daarop dr Drees, tot grote verlegenheid van de WD, een gesprek met mr Oud onder die omstandigheden nutteloos. Op 2 Juli kwam dr Drees in hoofdlijnen gereed met het opstellen van een regerings program. dat hü de vier fractielei ders van PvdA, KVP. CHU en AR toezond. Op 7 Juli stuurde bet kamerlid mej, Tendeloo (PvdA) dr Drees een brief, waarin gepleit werd voor een vrouwelijke minister. Op 8 Juli wij zigde de formateur zijn program naar aanleiding van opmerkingen der fracties. De tiende Juli gaven drie fracties aan dr Drees hun „ja-woord" De Anti-Revolutionnairen verlang den nadere ophelderingen over de N. Guinea-paragraaf, Op 11 Juli wilden de Anti's in meerderheid meedoen. De volgende dag gonsde Den Haag al van namen van candidaat-minïsters. Over de ze telverdeling sprak dr Drees op 14 Juli met prof. Homrae. Hij scheen voornemens Minuor te splitsen over het departement van Buitenlandse Zaken, een plan, dat in de pers wei nig instemming oogstte. Op 16 Juli bood dr Drees de AR- leider dr Schouten de portefeuilles van Buitenlandse Zaken en Justitie aan. Dr Schouten trok een lelijk ge zicht en daardoor ontstond een stag natie. Op 18 Juli werd prof. Kernkamp (CHU) gepolst over Overzese Rijks delen. Dr Drees bood de Anti's Ver keer en Watetstaat en Justitie aan. Op 19 Juli wensten deze Sociale Za ken en Onderwijs of Binnenlandse Zaken en maakten zij bezwaar tegen een NW-man op Sociale Zaken. Hun „neen" is voor de heer Tilanus (CHU) een klap op het hoofd. Zal dr Drees op smallere basis voortgaan?, vroeg men zich af. Prof. Eomme wil de dat niet en de formateur vertrok naar Soestdyk om zijn opdracht te rug te geven. Tweede bedrijf Nadat prof, Romme en Drees een opdracht weigerden nam prof. Beel op 23 Juli er een in beraad. Hij wilde de draad weer opnemen waar zijn voorganger die had laten val len. Op 25 en 26 Juli sprak hij met de vier fractieleiders en de VVD keek op haar neus, omdat ze op nieuw buiten schot bleef. Op 28 Juli deed prof. Beel een ultimatief voorstel: de Anti's zouden Economische Zaken krijgen, dat de LONDEN. De vakbond "»*2U En gelse arbeiders in de marine-indu strie heeft op zijn congres UQ South- sea de noodzakelijkheid van loons verhoging bepleit. Besloten is om bij de werkgevers nogmaals op loons verhoging aan te dringen en om op 10 September de resultaten te be spreken en bij eventuele weigering tot staking over te gaan. Door een staking van 1,250.000 arbeiders in de machine-industrie zou een belangrijk deel van de defensie- en scheeps- bouwprojecten worden gestagneerd. De arbeiders zijn van mening, dat loonsverhoging uit de winsten be taald kan worden, zodat verhoging van de prijzen en dus bemoeileken van de export niet noodwendig het gevolg behoeft te zijn van inwilliging van hun eisen. H WIE één keer in Parijs is geweest, het stof van deze stad heeft op gesnoven en gedwaald heeft over boulevards en door nauwe klimmende straatjes ig meestal zo gepakt door de sfeer van deze stad, heeft veelal zo veel gelegenheid gehad vertederd of verbaasd te zijn over de aard van de Paruzenaar en zijn levensstijl dat hy gretig daarover hoort vertellen of daar. over leest Men denke hierbij aan het succes van de babbeltjes van Jan Br us. se over Parijs en aan zijn boekje dat onder dc Utel n.JParis avous parle" verleden Jaar verscheen bij de uitgever Ad. Donker te Rotterdam, Op een andere manier boeit Londen een eigen atmosfeer en alg pendant op het eerst genoemde boekje Is bij de zelfde uitgever onlangs verschenen „Ben tuin In Londen" door de ueen Henrïk V. Rlngsted. Brusses's humor is Frans, die van Ringsted past bij Enge land. Hij woont er als buitenlands jour nalist en in al die jaren heeft hij zijt» vermogen om zich te verbazen over wat een vreemdeling mallotig voor komt niet verloren. Het amuseert hem, maar ook weet hij te vertellen waarom tal van zaken in Londen zo en niet an ders zijn. Dit maakt zijn boekje van 230 bladzijden (prijs f 4,90) tot meer dan amusement alleen. Het leert ons iets meer te begrijpen van dat meng sel -van traditie en modernisme dat Brit heet en dat een Nederlander in Londen, prof Remie, verbijsterd deed uitroepen „The British, are they hu- man". Wie herinneringen aan een va- cantie in Londen levend wil houden, houde deze eens bij het licht van Ring. atédg beefc. KVP ten behoeve van hen wilde offeren in ruil voor een post op het Plein. De dertigste Juli'bleek, dat ook prof. Beel geen vier-partyen- kabinet kon vormen. De PvdA ver klaarde zich tegen de voorgestelde splitsing van Sociale Zaken. De for mateur gmg „peinzen'' en besloot nog een poging te wagen. Zijn voor nemen nu" een extra-parlementair kabinet te vormen werd door de PvdA afgewezen. Daarmee was de heer Beel aan het eind van zijn Latijn. Na de heren Donker en Romme op Soestdijk te hebben ont vangen verstrekte de koningin aan de eerste een opdracht tot kabinets formatie. Daarmee begon het Derde bedrijf Op 6 Augustus ontving mr Don ker zeven demissionnaire ministers plus prof. Kernkamp. Beoogde hij een reconstructie van het kabinet? De volgende dag ontving hij de he ren Donner (AR) en Suurhoff (PvdA) en op 8 Augustus de heren Tjarda van Starkenborgh en Staf plus de hoogleraren Kranenburg (PvdA), Beaufort (KVP), Van der Grinten (KVP) en ir Kraayvanger (KVP). Op 9 Augustus kwamen de ministers Rutten en Stikker en op nieuw prof. Beaufort bij hem. Op 11 Augustus werden de hoogleraren Beaufort en Zijlstra (AR), alsmede mr Beyen ontvangen, waarna mr Donker met dr Drèes sprak. Op 12 Augustus ging hij naar de koningin en ontving hy mr Algera (AR). Op dertien Augustus hadden de Anti's „ja" gezegd, maar da KVP bleef vlokken. Toch zag mr Donker blijkbaar licht, want na met pater Beaufort ten vierden male te hebben gesproken, polste hij het oud-Eerste Kamerlid Van der Kieft (PvdA) voor Financiën en prof. Beel voor het vice-premierschap en Binnen landse Zaken. Heden: Donderdag 14 Augustus: de KVP-fractie vergadert. (Van onze correspondent) HEERLEN - Pastoor Spïerts is in het mijnwerkersdorp Terwinse- len, dat een zeer gemengde bevol king heeft, een algemeen bekend en bemind man. Gisteren vierde hij zijn 70ste verjaardag. Zeer velen, die hem in zijn woning wil den feliciteren, troffen hem niet thuis. Ook burgemeester en wet houders van Kerkrad e niet. die hem kwamen mededelen, dat hij om zijn verdiensten op wetenschap pelijk en natuurhistorisch gebied benoemd was tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De pastoor was ondergedoken. B. en W. hebben hem t<5ch gevonden en hem op zijn duikadres de onderscheiding uitgereikt. (Advertentie I.M.) Mannen zijn niet zo scheu tig met complimentjes, maar U kunt er zeker van zijn, dat U zena een lieve lange dag, in hun nopjes brengt met een ver kwikkend glas bier. Daarom moet U eens, op een koel plekje, een paar puf/en De Gruyler s bier tiaar zeffenJ Dat is een pracht aan een troef i>oor een huisvrouw om achter de hand te hebbers De Gruyler heeft steeds licht en donker bier vers voorradig Een pul kost 40 cent mei cassabon. Denk er morgen eens aan een paar flesjes mee te brengenf (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Niemand achter de groene tafel van de Amsterdam se politierechter geloofde gisteren het verhaal, dat de 60-jarige schil der J. P. 't H., verdacht van po ging tot diefstal uit geparkeerde auto's, opdiste, maar toch moest de verdachte worden vrijgesproken. Twee surveillerende agenten zagen in de nacht van 4 op 5 Juni in de Van Eeghenlaan te Amsterdam een man moet een in 'n zakdoek gehul de hand aan de afgesloten portieren van enkele geparkeerde auto's nik ken. Zy vonden dat verdacht en maakten proces-verbaal op. „Ik heb een nierziekte en had het die nacht zo beiiauwd, dat ik de straat opging. Ik besloot wat bloe metjes voor mijn vrouw te gaan snijden in het Vondelpark" Als be wijs voor deze bedoeling haalde de aejaarde verdachte die 'n verre van blanco strafregister heeft, een gro- i te papieren zak, waar de bloemen in moesten, te voorschijn. Een ge- ffeptitmus pleegt zich bij de eve naar op te houden om toe te zien op het „dopen" van reizigers die voor het eerst op het andere halfrond komen. Maar teen de nieuwe Maasdam' in Southamp ton aankwam, was daar de zee god (een Engelse toneelspeler) en zijn dochter, de „zeemeermin" Miranda voor een hartelijk wel kom. ti Ayattoellah al Kasjanl, de zeventigjarige leider van de religieuze "be weging, die zich noemt de „Fadayan Islam", is gekozen tot voorzitter van de Perzische Tweede Kamer, de Majlis. Op 10 Juni 1950 keerde deze Sjeich Uit zün ballingschap In Syrië terug naar Teheran en werd door het gepeupel als een held toegejuicht. Veertien dagen later was hü tot lid van de Majlls gekozen. Nu, twee jaren later, heeft hy nog nimmer een vergadering van dit college bijgewoond. Toch is zijn Invloed onder de volksvertegenwoor digers bijzonder groot. Niet vanwege zijn politieke overtuigingskracht of Wijsheid, maar door intimidatie en bedreiging. Toen de Sjah van Perzië in 1949 de plechtige viering van de veer tiende dies der universiteit van Teheran bijwoonde, werd vanuit een wachtende menigte op hem geschoten. Een onderzoek wees uit, dat Al Kasjani de aanslag beraamd had. De toenmalige regering durfde -hem echter niet - gerechtelijk te vervolgen. Hij werd verbannen, eerst naar een der oostelijke pro vincies van het rijk, later naar Syrië. De machtige illegale organi satie, die achter hem stond, deed de regering terugschrikken. voor drastischer optreden. Die organisa tie heeft de voor Perzië traditio nele vorm van een religieuze broe derschap, bij ons meer bekend on der de naam van „derwishen-orde". Van ouds heeft dit soort organisa ties zich bezig gehouden met poli tiek, zoals in de Moslimse landen gebruikelijk was en is. De leden getroosten zich grote inspanning om de voorschriften van de Islam getrouw na te leven, maar zy' trachten ook buitenstaanders te dwingen die strenge levenswijze te volgen. Ze oefenen daardoor vaak een religieuze terreur uit op hun omgeving. Toen de grondlegger der Perzische dynastie, de kolonel Riza Khan, de latere Sjah Riza Pahlawi, zo ongeveer trachtte te doen wat Kemal Ataturk in Turkije deed, nl. de staat volledig scheiden van de godsdienst naar Westers voorbeeld, rees verzet uit de streng Moslimse kringen, waartoe Al Kasjani be hoorde. Hij kende voortaan geen ander streven dan de Islam in zijn vroegere glorie en invloed te her- Stellen. Dc raadgevers van de Sjah stonden sterk onder invloed van Britten en Fransen, die het uni versitaire en intellectuele leven be heersten. Kasjani's aanvallen richt ten zich dus in de eerste plaats tegen alle Westerse invloeden en hij volgde hierbij de voor het Midden-Oosten typische methode van de ene groep, tegen de andere uit te spelen. TOEN de volgelingen van Hitier zich beijverden om vaste voet te krijgen aan het Hof van de Sjah, die voor zijn dictatoriale op vattingen hiervoor wel ontvanke lijk was, gebruikte Al Kasjani de Duitsers om tegen de Britten en Fransen te intrigeren. Dit bezorgde hem zelf in 1937, evenals zijn vriend en geestverwant de Groot Mufti van Jeruzalem, een uitnodi ging om Berlijn te bezoeken. Hij AL KASJANI de man achter de schermen in Perzië draagt de bijnaam van Ayatoellah, hetgeen God's won der" betekent. Zijn strijdmiddelen zijn echter verre van goddelijk. werd door Hitier persoonlijk ont vangen en maakte in het Derde Rijk kennis met de bloera der ge leerden, die zich op de Moslimse wetenschap toelegden. Toen in 1941 de geallieerden optraden tegen de Duits-gezinde Sjah en hem dwon gen het land te verlaten, werd Al Kasjani gearresteerd. Tot 1945 ver bleef hij in de gevangenis onder bewaking der Britten. Na de oor log, bij het herstel der Perzische onafhankelijkheid werd hij vrijge laten. Hij nam de leiding weer op zich van zijn. broederschap en be- fon onmiddellijk een actie tegen e aanwezigheid der Britten, in het bijzonder tegen de onderne mingen der Anglo-Iranian. Zijn campagne was niet bepaald gericht op sociale hervormingen of verbe tering van het lot der arme Per zische bevolking. Hij predikte een terugkeer naar de beleving van de oorspronkelijke en zuivere Islam, die Perzië weer zijn oude grootheid Uit de klassieke tijd der grote Khaliefen zal teruggeven. De oor zaak van het verval waarin het Dit is het laatste woord zender (links boven) op televisiegebied: de zendt de speciale pro- phoneviste. Dat gaat zo, gramma's gecodeerd uit. Op normale televisie-ont- De zender produceert te- uanpers verschijnt een gelijkertijd de sleutel trillend en wazig beeld, op de code om het beeld iepen betaling van één ongestoord te kunnen ont t-iï per uitzending vangen. Deze sleutel krygt men van de tele- loopt euentuel via de te- visie-maatschappij via de lefooniijn en telefooncen- telefoonlijn een „code" trale. De ontvanger ltan toegevoerd. Deze „code" de telefooncentrale vra- oestaat uit een speciaal gen de code voor een be set», dat de ontvangst be- paalde uitzending over znvioeat en ae storing zijn telefoonlijn door te opheft. geven, waarvoor hij dan Gedurende dne maan- later de rekening krijgt, reclame-campagnes den is in Chicago met dit Een van de grootste fa- van de gezamenlijk stelsel een proef geno- brikanten heeft aan de tions waren In 1951 - men, welke zeer goed ge- regering toestemming ge- twee honderd en veertig gramma's. Het gevolg is, slaagd is, zodat men gro- vraagd om op deze ma- millioèn dollars. Het aan- dat ondanks de hoge op- te verwachtingen van de nier speciale culturele tal televisie-stations brengsten uit adverten- nieuwe vinding koestert, programma's te mogen neemt echter voortdurend ties de stations de enor- honderd aanvragen van de gezamenlijke sta- toestemming voor het uit- tions waren in 1951 bijna zenden van televisie-pro- Hoewel de code-seinen uitzenden, via de telefoonlijnen wor- In 1951 waren in toe. New York heeft me kosten van de pro- thans zes en Los Angelos gramma's niet meer kun- den toegevoerd kan het Verenigde Staten niet zeven televisiestations, nen betalen. Met de pho- telefoonverkeer normaal minder dan 10S televisie- worden voortgezet. stations „in de lucht". De De phonevisie-televisle totale inkomsten uit Bij de Federal Commtmt- neuiste hoopt men cations Commission. Ho- kosten laag te ku gen nog ongeveer vijf- houden. de kunne» baar dat de officier van Justitie grote ogen van verbazing deed op zetten. Op de groene tafel lag na melijk precies zo'n z^k, netjes opge vouwen, ingepakt en vergezeld van een groot lakstempeï. Dat exem plaar was door de agenten bij ver dachte m beslag genomen. „Onmogelijk", zei 't H. cn gmg verder met zyn verhaal. Op weg naar de bloemen voor zijn vrouw, kwam hij langs die auto's. „V/at een mooie slecen". dacht hij en keek er eens m. Net op dat moment moest hij zijn neus snuiten. Vandaar die verdachte zakdoek, die de agenten zagen als een middel tegen vinger afdrukken. De officier eiste ondanks deze his torie drie maanden. Vcrdachtc's raadsman achtte het helemaal met bewezen, dat zijn client de bedoeling zou hebben gehad, iets uit de auto's te stelen. ..Best mogelijk, dat hy er alleen maar in wilde gaan zitten", vond hy. ..Vrijspraak", zuchtte de politie rechter. Middeleeuws doopvont in ere hersteld DORDRECHT Een in de Ned. Herv. kerk in de buurtschap Heer Oudelands Ambacht (gemeente Zwyndrecht) aanwezig middel eeuws doopvont heeft sinds jaar en dag dienst gedaan als voetstuk voor de kansel. Het doopvont is thans onder de preekstoel uitge haald en gerestaureerd en het zal nu weer aan zijn oorspronkelijke bestemming gaan beantwoorden. land is geraakt, schrijft bij uitslui tend toe aan de aanwezigheid der vreemdelingen. HET valt niet te ontkennen, dat in zijn beweging vele commu nistische elementen zijn binnenge slopen. De Tudeh-partij heeft vriendschappelijke betrekkingen met zijn beweging. Toen dr Mos- sadeq begin 1951 zijn actie tegen de Anglo-Iriancn inzette vond hij vanzelfsprekend Al Kasjani aan zijn kant. Hij zorgde voor de mo bilisatie van het gepeupel, dat nog altijd gevoelig is voor religieuze agitatie. Hij dreigde daarom enige malen in openbare bijeenkomsten met afkondiging van ae „Heilige oorlog" en stichtte de „broeder schap van de strijders voor Allah". Toen de Sjah enige weken gele den de moed had dr Mossadeqaan de dijk te zetten en de oude Gha- uam al Sultaneh, een der intieme vrienden van de grote hervormer, Sjah Riza Pahlawi, het premier schap op te dragen, mobiliseerde Al Kasjani opnieuw zijn gehele beweging en wist het Hof te dwin gen opnieuw de macht in handen van Mossadeq te leggen. De com munistische Tudeh-partij werkte hierbij vriendschappelijk samen met de verdedigers van de zui vere Islam. Het is de vraag wie hier uiteindelijk het meeste voor deel uit zal trekken. (Advertentie LM..) en U ruikt 't aircel! De zonnige rijpheid van de fijnste Amerikaanse tabakken straalt uic ieder pakje Oran! Maak 't open! Snuif de opwekkende zuiverheid van de "sun-kissed" tobaccos diep In U op! Rook 10dagen alleen Oram Dan weet U, waarom 90 V» van de Amerikanen alléén maar „Amerikaans" t roken! WASHINGTON, De Amerikaan se luchtmacht in het Verre Costen wordt belangrijk versterkt om iedere aanval van de snel groeiende lucht macht van communistisch China te kunnen weerstaan. Volgens de World-Telegram and Sim" zou pre sident Truman order hebben gege ven de leveringen aan West-Europa op te schorten, totdat de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten, sterk genoeg is. Hoewel er tot dusver geen vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht uit Europa naar het Verre Oosten zijn overgebracht, is de mogelijkheid, dat dit zal gebeuren, niet uitgesloten, aldus genoemd blad. (Advertentie LM.) Loop toch met rond mal tergende pijn. Neem een'AKKERTJE* Wèg pijn, ook vannacht En natuurlijk/" v zo gauw moeelijk naar de tandarts.// hef pert direct f Auto in Z. Willemsvaart SOMEREN In het belang van het onderzoek naar het ongeluk in de Zuid Willemsvaart nabij Some ren, waarbij drie mensen om het leven kwamen, verzoekt de groeps commandant van de Rijkspolitie alle automobilisten die op 4 Aug. tussen 21.30 en 22 uur op de Ka naaldijk te Someren tussen sluis 9 en 10 geparkeerd hebben gestaan, of in dit tydvak aldaar zijn gepas seerd, zich in verbinding te stellen met hem onder telefoonnummer 210, K 4937 te Someren. Zandvoortse tram sleurde auto mee (Van onze correspondent) ZANDVOORT. Op de tram wegovergang Bentveld se weg werd Woensdagmiddag een bestelwagen bestuurd door de 23-jarige L. J. G. Giesberts uit Bjllegom door de uit Zandvoort komende tram ge grepen. De tram ontspoorde. De wagen, die ongeveer 25 meter werd meegesleurd, werd volkomen vernield. De chauffeur kwam er met een flinke hoofdwonde af. Ook de wagenvoerder kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de bestelwagen verklaarde het stopsignaal niet te hebben gezien. made from i iin-kissed" tobaccos De volbloedAmerikaan A L die oude films op het vacan- c x tieproBramma van dr Ma- buse's klassieke rillingen tot de goedmoedige neus-tegen-de-deur- stoot grappen van Laurel en Hardy brengen een mens aan het pein zen over vroeger, vind ik, want net als muziek, hebben sommige, wille keurige beelden, in zo'n antiquari sche rolprent het vermogen de at mosfeer-van-toen éven op te roepen. Weet u de eerste film nog, die u zag? Als ik de schichtige, voorna melijk vrees aanjagende k'mde.r-één- acters, die een gehuurde man met behulp van een steeds kortsluiting veroorzakende apparatuur op ver jaardagen kwam ontrollen, buiten beschouwing laatgeloof ik dat Moedertjehet eerste voldragen kunstwerk was 'dat mij jrontaal uierd toegebracht. Het geschiedde op een verregende Zondagmiddag. „Vooruit dan maar", riep mijn vader die er verder ook geen gat zag en even later zaten we met natte jasjes m het duister en zagen welke bittere ernst achter die tedere titel schuil ging. U kent het verhaal als ik het even aanduid. Een brave zoon is gek. op ztjn oud moedertje, tilt het onagebroken op, draait er mede in het rond en kust het op de wangen, waarbij zij gtdukkig glim lacht en, getuige een ahdan on het doek ver schijnende titel .„Malle jonge»"'pre velt. Als deze hartelijke knaap op rets moet. komt het wijfje echter in de klauwen van haar sléchte zoon, een femelaar, en zijn mfecte echtge note, die alle, haar toekomende gel den verduisteren en niet rusten voor zij in het armhuis de vloer ligt te dweilen onder het nors toezicht van een gewetenloze opzichter. Maar dan komt de goede zoon weerom, gaat mei zttn broer op de vuist e» snelt naar het armhuis om zijn moeder tje cis vanouds op te tillen en rond te draaien. Nog zie ik het élan waarmee hij die emmer omschopte en de bewa ker de dweil in het gezicht wierp. En nog voel ik hoe lauw de tranen waren die over mijn wangen liepen. en afdrupten op de jas om zich daar met het uit de hemel gevallen nat te verstrengelen. Toen het licht aanknipte zag ik dat mijn moeder ook schreide. Mijn vader zat er bij als een man, die zijn leed weet te dragen. Laten we gaan", zei hij op een toon van: hier valt niets meer te doe». Buiten sprak mijn moeder: .Het is waar! Zolang je je oudje nog hebt, moet je goed voor haar zijnr* „Opoe!", riep ik gesmoord van térzijde. Mijn vader knikte stom. Daar het vrouwtje bi? ons in woonde kocht hij een tuil tulpe» by een man, die zei dat het de laatste» waren. Met deze spontane hulde kwamen wij thuis en gingen meteen de trap op naar haar ka mertje. ,£>ag op oer', riep ik en snelds naar haar toe met complete mimiek van een aanhankelijk kleinkind. „Alsjeblieft", zei mijn vader, haar de bloemen in de schoot werpend. Mijn moeder kuste haar zwijgend op het voorhoofd. „Wat hebben jullie toch?'vroeg het vrouwtje, wantrouwig glim lachend als vermoedde ze de een of andere practical joke dle dadelijk aan het licht zou komen. „Wat we hebben?", riep mijn moeder, alweer op de enigszins kribbige toon, die gewoonlijk werd aangeslagen. ,Js het dan zoiets bij zonders als je elkaar eens een har- telijkheidje bewijst „O nee", zei mijn grootmoeder. Ik wilde haar weer kussen maar ze zag het niet, waardoor tntjn lippen afschampten op haar schouder. Éni ge tijd stonden we nog zwijgend in de kamer. Toen wij daarop afmar cheerden bleef zij met de tulpen op haar schoot in de stoel zitten gelijfc iemand die op een gewoon boven huis een fata morgana heeft gezien. Ik bedoel maar vroeger had je tenminste nog van die films waar je wat van mêênam. Of waren zoe anders? KRONKEL. (Van onze medische medewerker) Vaak hoort men bittere klachten van oud-tuberculosepatiënten, die geen werk konden vinden. Dat men echter niet mag generaliseren, blijkt uit een onlangs verschenen, rapport, uitgebracht door „De Studiecommissie voor de Nazorg" van de Vereniging tot behartiging der belangen van tuberculosepatiënten in Nederland, in nauwe samenwerking met de Com missie Volksgezondheid van de Stichting van de Arbeid. Dit rapport bevat gegevens, afkomstig van de consultatiebureau's, de vakverenigingen, do arbeïcjsbureau's en bedrijfsgeneeskundige diensten, die over de jaren 1943-^' 1949 door middel van enquêteformulieren zijn verkregen. Dit uit zulke verschillende bron- Het rapport pleit het opheffen nen afkomstige materiaal geeft vrijwel eenstemmig eenzelfde beeld te zien, waaruit blijkt, dat 85 tot 90 procent der genezen ver klaarde patiënten binnen drie maanden weer aan het werk was; negentien procent geeft aan, moei lijkheden bij het werk zoeken te hebben ondervonden, vier of vijf procent ten slotte slaagt er niet in, werk te vinden. Deze cijfers zijn beslist niet slechter dan die van andere, minder valide arbeids krachten, wèl slechter dan die van volkomen gezonden. Men krijgt uit het rapport de in druk, dat de moeilijkheden vooral van bedrijfseconomische aard zfjn. Van 24 Bedrijfs Geneeskundige Diensten (BGD) namen er 18 de herstelde patiënt zonder meer in het bedrijf terug. Drie bedrijfs artsen geven aan, dat het soms las tig is passend werk te vinden (die spreekt bijvoorbeeld vanzelf voor de zware industrie). Slechts één enkele vermeldt de angst voor be smetting der mede-arbeiders als *a moeilijkheid. Vele bedrijven bevor deren herscholing. Op het in Juli j.l. in Breda ge houden gezondheidscongres heeft de hoafdbedrijfsarts van Philips 'n uitstekende inleiding gehouden over het probleem der plaatsing van minder valide arbeidskrachten in de industrie. Het voornaamste probleem bij de genezen tubercu losepatiënt is, behalve het vinden van passend werk, dat ongeveer een kwart in de eerste drie jaar na de genezing opnieuw tuberculose krijgt; de kans dat een oud-pa tiënt tuberculose krijgt, is bijna honderdmaal groter dan bij een ge zonde arbeider; dit risico komt op vele wijzen ten laste van het be- dryt van de controverse tussen het so ciale recht van de genezen tuber- culose-patiënt en de economische eisen van het bedrijfsleven door middel van het verstrekken van een tegemoetkoming in het finan ciële risico van een tewerkstelling, b.v. uit gelden van het Preventie- fonds. Een ander desideratum is beter geneeskundig toezicht op in het arbeidsproces ingeschakelde oud-patiënten, om de één a twee maanden uit te oefenen door de Bedryfs Geneeskundige Dienst of het consultatiebureau. Het rapport beveelt ook het in stellen van een Centrale Commis sie voor de Nazorg aan, waarin zitting zouden hebben vertegen woordigers van verschillende groe pen. zoals bijvoorbeeld de Vereni ging van Oud-tuberculosepatiën ten, de consultatie bureau's, de Be drijfs Geneeskundige Diensten, ar beidsbureau^ enz. Hierdoor zou Ti lacune in de tuberculosebestrijding die nu wat zorg en voorzorg be treft zo voortreffelijk is, maar waar de georganiseerde en doelbe wuste nazorg feitelijk niet bestaat, op korte termijn opgeheven kun nen worden. Bestuurder motorcarrier bij botsing gedood (Van onze correspondent) Z1ERIKZEE. By de Nobel- poort te Zierikzee kwamen Dins dagavond op de weg naar Renesse een motorcarrier en een auto met elkaar in botsing, waarbij de 32- jarige D. L. van den Berge te Zonnemaire, bestuurder van de motor carrier werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3