Kabinetsformatie weer in kritiek stadium HET ROTTERDAMSCH PAROOL Moeilijke momenten ivachten mr Donker Oude tuinder dodelijk gewond bij overval Frankie Laine brult jong-Londen bijeen Lotharingen blijft Frans, zegt Schaman Russische communistische partij in congres bijeen Amerika vraagt Britten: helpt Mossadeq ANDERE ZETEL VERDELING NODIG Auto rijdt vierjarig jongetje dood Jongetje doodgekneld tusson auto en wagon Auto schept motor; 2 zwaar gewonden Brand en explosies in munitie-depót Duits voorstel om Frans gebied Europees te maken, afgewezen Stervend slachtoffer vanmorgen vroeg in Naarden gevonden VOOR HET EERST SINDS 1939 Nieuw vijfjarenplan wil verhoging van productie met zeventig procent Iers premier komt Utrechts professor consulteren Nieuwe aanslagen in Indonesië Wilde extase in Palladium bij melodieuze oergeluiden Vier geleerden in Zwitserse grot geïsoleerd Tito ontvangt Britse Amerikaanse en Fra ise ambassadeur Acheson legt plan over om Perzische schatkist uit nood te helpen Noordelijke winden WAT VOOR WEER? Geen mooie zomer 12e Jaargang, no. 195 fied. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 6930Q - Abonn.prljs: per week ƒ0,47, per kwartaal ó,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Woensdag 20 Augustus 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 395044 Bankier: Amsterdams cho Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries. (Yan onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. Het ziet er naar uit, dat de kabinetsforma teur mr L. A. Donker het „hengelen" naar twee K.V.F.-ers, die bereid en in staat zijn leiding aan het departement van Buiten landse Zaken te geven, heeft gestaakt. Wellicht vandaag nog zullen de fracties van K.V.P. en P.v.d.A. bijeen komen, vermoe delijk om zich over de mogelijkheid van een andere zetelverde ling te beraden. Dit kan een pijnlijke operatie worden in het geheel, dat mr Donker in de afgelopen dagen zo moeizaam heeft opgebouwd. Want het is zonder meer duidelijk, dat de mogelijkheden tot herverdeling van de ministers-portefeuilles niet bijster groot zijn. Gezin van Zutfens nieuwe burgemeester getroffen (Van 0112e correspondent) ENSCHEDE. Een auto, die in snelle vaart uit de binnenstad kwam aangereden, heeft Dinsdagavond de dood veroorzaakt van de vierjarige Sytse de Jong, zoontje van de pas benoemde burgemeester van Zut- fen, die nog te Enschede woont. Het kind zat bij de moeder op de fiets. Op een kruispunt, vlak bij haar woning, werd mevrouw De Jong door de auto aangereden, met genoemd noodlottig gevolg. Me vrouw De Jong werd ernstig ge- - wond naar het ziekenhuis overge bracht. De auto is in beslag geno men. Als gevolg van oorlogshandelin gen had het echtpaar De Jong reeds eerder een kind verloren. Ramp in Z.W„ Engeland Laatste berichten: 15 lijken geborgen, 21 mensen vermist LYNMOUTH. Elke dag StUfft het aantal personen, waarvan men zeker weet, dat zij hij de over stromingsramp van Vrtfdag op Za terdag aan de Zuld-West-kuBt van Engeland zijn omgekomen. Naar de laatste officiële berichten Is het aantal geborgen lijken nu 15, waar van 9 geïdentificeerd. Vermist wor den non 21 personen, waarbij mea hoe langer hoe minder hoop koes tert deze ooit nog terug te zien. Volgens een officiële schatting zal het 20 miliioen gulden kosten om de wegen en. bruggen, de wa terleidingen, deriolering, de elec- trische leidingen en andere instal laties van de openbare diensten te herstellen. Zeventien bruggen zijn geheel vernield. Honderden arbei ders met bulldozers en grote kra nen zijn doende enige orde in de chaos te scheppen. Ongeveer 2000 daklozen moeten gevoed en onder gebracht worden. In Lynmouth werden 42 huizen, hotels en landhuisjes geheel ver nield, zeventien zwaar beschadigd en 20 beschadigd. Bosbranden aan de Franse Riviera gestuit NICE. De bosbranden, die twee dagen aan de Franse Eivièra hebben gewoed, zijn door het opsteken van een tegenwind gestuit In de omge ving van Cannes en Antibes is een gebied van ongeveer honderd vier kante kilometer platgebrand. Meer dan 100 personen zijn dakloos gewor den. Honderden militairen, politie mannen, brandweerlieden en vrijwil ligers hebben aan. het blussingswerk deelgenomen- De formateur zal het „ja1'-woord van de AR- en CH-candidalen voor het ministerschap niet in de waag schaal willen brengen, door "hun ze tels in de discussie te betrekken. Het zal dus neer moeten komen op een ruil tussen PvdA en KVF. De kans, dat een partijloze figuur als mr. Beyen op Buitenlandse Zaken zal komen, begint nu weer te stij gen, aangenomen tenminste, dat de operatie zal slagen. Een en ander betekent, dat de mo gelijkheid, dat een kabinet-Donker op korte termijn tot stand zal ko men, weer vrijwel teniet is gedaan, De formateur was een stap verder gekomen dan zijn voorgangers, die beiden over de zetelverdeling strui kelden. Hem was het gelukt daar over zij het officieus over eenstemming tot stand te brengen. In zijn schema, waartegen de KVP- fractie zich niet had verzet, zouden twee KVP-ers op Buitenlandse Za ken komen dus in totaal zes per sonen van dezelfde partij in het- nieuwe kabinet zitting nemen. De moeilijkheden begonnen, toen de formateur de KVP-candidaten voor Buitenlandse Zaken ging uit nodigen. De bereidheid onder de meest geschikte candidaten bleek niet aanwezig. En het was ook dui delijk, dat men voor een belangrijke post als Buitenlandse Zaken niet terug kon vallen op figuren van de tweede rang. Het is tekenend, dat ook de KVP-ministers Beel en. Hut ten. zich schijnen te hebben verzet tegen het maken van een dergelijke noodsprong. In die mate zelfs, dat zij niet bereid zouden zijn geweest zitting te nemen in een kabinet, waarin de post van Buitenlandse Zaken zwak zou zijn bezet. Slachtoffertje bleek kind van chauffeur te zijn OOSTVOORNE Op het sta- tionsemplacement van de RTM was de chauffeur L. Verweel bezig met het overladen van goederen uit een wagon in een auto. Toen hij de auto wat dichter bij reed, raakte een kind bekneld tussen de auto en de wagon. Het werd zó ernstig gewond, dat het vrywel onmiddel lijk' overleed. Het slachtoffertje bleek de 7-jarige Bert Verweel, een zoontje van de chauffeur te zijn, Vermoedelijk zijn meer candida ten benaderd, dan degenen, die of ficieel voor Buitenlandse Zaken zijn gepolst. Wij veronderstellen, dat prof. Beaufort zich hiermee beeft belast. Doch tot resultaat heeft dit kennelijk niet geleid. Vijf KVP-zetels zullen geen moei lijkheden opleveren; dat zijn Bin nenlandse Zaken, Onderwijs, Justi tie, het ministerschap voor de PBO en het ministerschap zonder porte feuille op het Plein. Maar het zal niet eenvoudig zijn een compensatie te vinden voor het ministerschap van Buitenlandse Zaken, dat de* KVP in uitzicht werd gesteld en dat haar thans vermoedelijk zal ont gaan. Zal de KVP genoegen kun nen nemen met minder dan haar aanvankelijk werd aangeboden? Het is duidelijk, dat de mogelijkheden niet byster groot zijn. De kabinets formateur wachten een paar moei lijke ogenblikken met grote risico's. (Van onze correspondent) LÏSSE. Op het zeer gevaar lijke kruispunt Oranjelaan—Ka naalstraat verleende de autobe stuurder Tb. S- uit Hoogkarspel Dinsdag geen voorrang. Het echt paar Van L. uit Haarlemraerliede is hiervan het slachtoffer gewor den. De beide echtelieden werden met hun motor van de weg ge schept en sloegen over de auto heen. Zij zijn in zeer ernstige toe stand naar het ziekenhuis te Haar lem vervoerd. Semarang opgeschrikt SEMARANG. In een militair munitiedepot is Maandagnacht brand uitgebroken, waardoor Mor tiergranaten, handgranaten en ge weerpatronen ontploften. Op kilo meters afstand schudden de huizen. De gehele voorraad munitie be stond uit enkele duizenden tonnen, waarvan een deel niet is ontploft, maar zich onder de smeulende op slagplaats bevindt. Er mogen nog geen vliegtuigen landen, het ver keer over de grote weg van Se marang naar Pekalongan is ver boden. Uit voorzorg heeft men de in de omgeving wonende bevolking geëvacueerd. PARIJS. Volgens mededelingen van minister Sc human in de buiten landse commissie van de Nationale Vergadering heeft West-Duits land de suggestie gedaan om b|j de tot Europees gebied gemaakte Saar ook een gedeelte van Lotharingen te voegen, zodat het „Europese territoir" dan zon zijn samengesteld uit Duits en Frans grondgebied. Frankrijk heeft deze suggestie afgewezen. Frankrijk staat er op, om ook met de veranderde status van het Saargebied de thans bestaande economische unie te hand haven. Bepaalde wijzigingen zonden op dit punt echter mogelijk zijn, vol gens Schuman. BUSSUM, Bö het krieken va» de ochtend-is vandaag'" de70-jarige tuinder M&nus Verheul uit Bussnm, die aan het werk was in een tuin tje aan de Keizer Ottoweg te Naar den, overvallen. Een andere tuinder vond de zwaar gewonde oude man. H(j waarschuwde de politie, die het slachtoffer naar het Diaconessen ziekenhuis ln Naarden lief over. brengen. Tijdens het vervoer is de tuinder overleden. Het was om 6 uur vanmorgen, dat tuinder Van den. Berg het uit geputte slachtoffer vond. Hij tracht te de man te helpen. De zwaar ge wonde was nog in staat hem de naam te noemen van de man, die hero onverhoeds had overvallen en hem, naar hij zei, met een mes ste ken had toegebracht. De politie meent echter reden te hebben aan te nemen, dat er twee daders in het spel zijn. Zij is on middellijk begonnen met de opspo ring. Het slachtoffer vertoonde messte ken aan hals, pols en hoofd. Uit de sporen op de grond in de tuin. heeft MOSKOU. Het centrale comité van de communistische partU van de Sowjet-Unie heeft bekend gemaakt, dat het 19e congres van de parttf (het eerste sinds 1939) op 5 October iri Moskou zal beginnen. Het desbetreffende decreet is ondertekend door Stalin. Het werd vandiag met grote koppen in de Russische bladen gepubliceerd. De agenda omvat onder meer de bespreking van richtlijnen, voor het tweede na-oorlogse vijfjarenplan voor de ontwikkeling van de Sow- jet-ITnie in de jaren 1951—1S55. Dit is het vijfde vijfjarenplan se dert het bestaan van de Sow- jet-Unie. Met het eerste werd be gonnen in 1928. Sedert het einde van het vierde plan in 1950 hoorde men buiten de Sowjet-Unie de me ning uiten,' dat de Sowjets de idee der plannen hadden laten varen, daar geen nieuw plan werd be kend gemaakt. Het nieuwe plan is voorgesteld in een ontwerp van het centrale comité getiteld: „Het vijfde vijf jarenplan voor de ontwikkeling van de Sowjet-Unie en een plan ter verhoging van de industriële pro ductie met 70 procent". Alle bla den noemen de richtlijnen een „nieuw plan voor een.' vreedzame, economische en culturele opbouw", die de overgang van socialisme naar communisme bespoedigt. Een congres der party behandelt voor het overige gewoonlijk de eigen organisatie, maar het keurt ook belangrijke wijzigingen in de buitenlandse politiek der Sowjet- Unie goed. Een der voornaamste taken is verder het kiezen van een nieuw centraal comité der partij. PARATE onderdelen -uit de leger plaatsen op de Veluwe maken een driedaagse oefening in regiments- verband. Deze oefening, genaamd „Oversticht" -wordt uitgevoerd in de provincie Drente in het gebied tussen Steenwijk en Schoonoord. De aanvallende porti? (de groe nen; het versterkte 32ste re giment infanterie steekt nabij Dicverbrug in stromende regen met stormboten de Drentse hoofd- vaart over om contact te zoeken met de verdedigers (de blauwen). SCHIPHOL Met de Convair „Pieter de Hoogh" arriveerde Dins- dagavond om 6 uur in ons land de Ierse minister-president, De Va lera. De heer De Valera stapte on middellijk na aankomst in een voor het vliegtuig gereedstaande auto en vertrok in de richting van Utrecht. Hij ia namelijk naar ons land gekomen, om prof. dr. H. J. M. Weve, geneesheer-directeur van het ooglij dersgasthuis in Utrecht te consulteren voor een ooraan doening, waaraan hij lijdende is. men voorlopig, geconcludeerd, - Hat de oude man zich hevig heeft ver zet. In Eussum was Manus Verheul een bekende figuur. Het lijkt aan nemelijk, dat roof het motief van de overvaller <s) is geweest. Vrij alge meen was ni. bekend, dat Verheul 'enig geld bezat, dat hij steeds in een portefeuille bij zich droeg. DJAKARTA. Terroristen, heb ben, blijkens te Bandung ontvan gen berichten, dezer dagen de rub beronderneming „Sukapura" te Ta- sikmalaja verwoest. 32 gebouwen en 5500 kg rubber zijn in vlammen opgegaan. De schade wordt geschat op 250.000 rupiah. De Nederlandse employé W A, Sanders van de koffie-ondememing ,,Oud Djember" is Maandag in de koffiefabriek door een Indonesi sche arbeider met messteken ge dood. Andere arbeiders hebben de dader, die als niet-normaal bekend stond, en in een kamponghuis was gevlucht, opgepakt. ROBERT TRAVIS KEAGLE uit Minneapolis (VS) voelt -weinig voor de meer gebruikelijke wijze van vissen met de hengel. Liever zoekt hij uitgerust met een duikerhelm en gewapend met een harpoen de vissen op in hun element. Hier zien we hem bo ven kamen met een knaap van een karper, welke fiy zojuist in 't Minnetonkameer heeft gespietst. Fraude bij luchtmachtstaf half September voor de Krijgsraad (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De zaak van de .overste W. B. van de Aanschaffings- dienst van de Luchtmachtstaf zal ongeveer in het midden van. Sep tember voor de krijgsraad ïcomen. Deze zaak, die allerlei kaoeïenjen bij de luchtmachtstaf tot helder heid zal moeten brengen, werd half Juli uitgesteld, omdat men hoopte nog verdere gegevens te verkrijgen. Gebleken is dat de zaak op het ogenblik waarschijnlijk wel „rond" is. Na de overste B. zal de luite nant W. J. van B. nog voor de krijgsraad moeten verschijnen, maar daarmee zijn de onregelmatigheden bij de LSK. de kop ingedrukt. Deze affaire staat geheel los van de fraude van de luitenant De K. en kapitein Van H., die twee maan den geleden reeds veroordeeld wer den, en ook van de beruchte nimmer officieel verklaarde plot selinge dood van de kapitein v. L. in het gebouw van de luchtmacht staf, die zelf .niet by de luchtmacht- aanschaffingsdienst was betrokken. WASHINGTON. Volgens het ministerie van Justitie hebben Ca nadezen op, grote schaal fraude ge pleegd met visa, waardoor zij de Ver. Staten konden binnenkomen. (Van onze correspondent) LONDEN. ln het Londense Palladium, dat om de veertien dagen een nieuw variétéprogramma brengten dat, uitverkocht, 3500 mensen bevatbrengt sinds Maandag Frankie Laine de harten der kantoorjuf- fers en de gemoederen van haar jeugdige begeleiders tweemaal per avond in wilde extase. Wanneer hij eindelijk met een soort panter- sprong opkomt, en met zyti zware handen de ranke stengel van de mi crojoon annexeert, schreeuwt, joelt, sist en fluit wat in Engeland een teken van speciale instemming is zijn adolescent gehoor uit niet te stuiten adoratie Zonder tijd te vermorsen met in- De zaa] kwam in eenzelfde sen- leidine of conferentietechniek gaat ËUele verrukking als een barak Frankie dan metem aan het werk mEt eea lieveling,- zet zyn zware gezicht m een grimas en perst met een energie, die al- entertainer, m.a.w.: men vond het leen maar met die van een fikse lo- mooi. comotief kan worden vergeleken. 45 minuten lang, geaccompagneerd door een vleugel en op de achtergrond het Paliadiumorkest, zijn. songs door het luidsprekerssysteem. Deze blij moedige apostel van onze culturele Amerikanisatie, held van acht mil iioen gramofoonplaten, ziet er uit als een uitsluitend op „steak" groot gebrachte welvarende sergeant uit een Italiaanse film, of, zo men wil, als een forse halfback uit een suc cesvol rugbyteam en pakt als zoda nig zijn publiek ook aan. Het is even luid en overdonde rend als een Al Johnsonfilm van Larry Parks, maar het bestanddeel melodieus gekruide oergeluiden, is hier zoveel hoger dan bij zijn be roemde voorganger, dat alleen de werkelijk ingewijden de songs kun nen verstaan. Het zou belachelijk zijn als het niet met zulk een voortdurend spui tende. bulldozer-achtige, maar altijd oprechte energie werd voorgedra gen. Hij heeft verder verklaard, dat in dien Frankrijk en West-Duitsland overeenstemming bereiken over de Europese status van de Saar, de Saarlanders zich hierover zouden moeten uitspreken. Dit zou door ver kiezingen of door het houden van een volksstemming kunnen geschie den. Het zou in dat geval mogelijk zijn om politieke partijen in het Saargebied gelegenheid te geven zich vrijelijk te organiseren. Schuman heeft er nog op gewezen dat, indien Frankrijk bepaalde waar borgen zou krijgen, er geen bezwaar tegen zou zijn de verkiezingen in het Saargebied, die in October a,s. zou den worden gehouden, op een. later tijdstip te doen plaats vinden. De Europese status van het Saar gebied zou moeten worden gewaar borgd door de staten-lede1 der Euro pese Kolen, en Staalgemeenschap en door de ondertekenaren van het ver drag der Europese Defensie Gemeen schap. De Europese status van het Saargebied zou volgens Schuman al leen mogelijk zijn, indien in Europa een algemeen politieke regeling op federale basis wordt bereikt. MUOTATHAL. Vier Zwitserse grotonderzoekers, die vijf dagen in de diepe grotten van Hoell-Loch, in het Zwitserse Muotathal, hebben vertoefd, rijn thans van de buiten wereld afgesloten doordat rich, ten gevolge van zware regenval, een meer gevormd heeft aan de ingang van de grotten. De president van de Zwitserse vereniging van grotonderzoekers, André Gobet, is met speciale red dingsuitrusting naar Muotathal ver trokken. Men heeft reeds gepro beerd met pompen het peil van het wate* zodanig te laten zakken, dat de ingang vrij komt voor kano's. Er schijnt geen onmiddellijk le vensgevaar voor de opgesloten an derzoekers te bestaan, daar rich In de grotten een voorraad levensmid delen bevindt voor tien dagen, die door een vorig gezelschap onderzoe kers is achtergelaten. Bezorgd over Triest? LONDEN. Maarschalk Tito heeft Maandag op zijn zomerver blijf op het eiland Brioni de Britse, Franse en Amerikaanse ambassa deur ontvangen. Deze bespreking werd op verzoek van de ambassa deurs gehouden. In Londense krin gen is men van mening dat de drie Westerse mogendheden èn bü Ita lië, èn bij Joego-SIavië stappen hebben gedaan om uiting te geven aan hun „ernstige bezorgdheid ever het nog niet vinden va» een op lossing voor het geschil Triest". Men meent dat dit vraagstuk ook tijdens de besprekingen op Brioni is aangesneden. Na de bespreking met maarschalk Tito is de Britse ambassadeur bij de Joegc-Slavische regering, sur Ivo Mallet, naar Triest gereisd, waar hij de nacht van Maandag op Dinsdag ten huize van de mili taire gouverneur van de stad, sir Winterton, heeft doorgebracht. Van gewoonlijk betrouwbare Londense zijde wordt nog verno men dat de Britse, Franse en Ame rikaanse diplomatieke vertegen woordigers te Rome er ook bij de Italiaanse regering op hebben aan gedrongen te pogen e oplossing voor het vraagstuk Triést te vin den. Zaak Meine Pot c.s. Misverstand oorzaak van kol. Harjono's wegblijven DEN HAAG. Dat de Indone sische militaire attaché, luit.-koL Harjuno Dinsdagmorgen om elf uur niet als getuige was verschenen in het proces tegen de mannen, die een. aanslag op hem pleegden of hielpen beramen Meine Pot, F. A. Colson, C. A. van Delden, W. J. Spek en L. J. Arts blijkt op een misverstand te berusten. Langs diplomatieke weg had hij zich bereid verklaard om 2 uur te verschijnen, 's Morgens besloot echter de rechtbank de zaak terug te verwijzen naar de instructie, zod3$ Iuit.-kolon.el Harjono's getuigenis nog niet nodig was. Dit is het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Het Indonesische Hoge Commissa riaat heeft verklaard, dat de heer Harjono ten allen tijde bereid is ge tuigenis af te leggen. Britse „Canberra" stort neer: drie doden LONDEN, Een Britse Canbar- ra-straalbommenwerper is Woens dagochtend in de buurt van Hitchin (Engeland) neergestort. De beman ning van drie koppen is om het le ven gekomen. WASHINGTON. De Verenigde Staten hebben aan Groot-Brittannl verzocht medewerking te verlenen aan de uitwerking van een groots op gezet hulpprogramma voor Perzië, om te voorkomen dat dit land aan het communisme prijs gegeven wordt, aldus is zojuist bekend gemaakt. In de afgelopen tien dagen heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, aan zijn Britse ambtgenoot, Eden, in een nota dit verzoek Acheson wees in de nota op de noodzaak spoedig tot actie over te gaan en maatregelen te treffen om te voorkomen, dat de Perzische olie velden door Westerse tekortkomin- :en in handen van de Russen zou ten vallen. In Amerikaanse diplomatieke kringen wordt gezegd, dat Groot- Brittannië dit plan met de nodige reserves heeft ontvangen, maar het in ieder geval niet zonder meer van de hand heeft gewezen. Acheson heeft volgens deze krin gen Eden meegedeeld, dat Amerika bereid is Perzië onmiddellijk vijf tot tien raillioea dollar te verstrek ken, wanneer Groot Brittaunië te gelijkertijd de volgende Amerikaan se wensen in vervulling wilde doen gaan: 1. Twee miliioen ton geraffineerde olie en olieproducten op te kopen, die thans langs de Perzische Golf opgeslagen liggen. Dit zou beteke nen, dat volgens de huidige olie prijzen door deze aankoop 35 tot 40 miliioen dollar in de Perzische schatkist zou vloeien. 2. Zich bereid te verklaren door internationale arbitrage een einde te maken, aan het hangende ge schil over de nationalisatie van de Perzische olie-industrie. De koelheid, waarmee Groot Brit- tannië dit Amerikaanse voorstel Van Woensdagavond tot Donderdagavond Wisselende bewol king met enkele ver spreide buien, Matige en in het Westen en Noorden van het land tijdelijk krachtige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 21 Aug. 2on op 5 33 m o ader 19 u 51 m; Maan op 6 u 21 m on der 19 u 57 m. HET WEER VAN VANMORGEN 7 HUK Station Weer Wna n os: o Stockholm Setsimci Edintmreb Londen Onbew. Windstil Licht bew Windstil Licht bew Windstil Zw. bew. W, 1 Regen "N. 4 Kopenhagen Zw. bew. N.O. 8 Amsterdam Geh. bew. N.N.O. 4 Zürich - Locarno Genéve Parijs Bordeaux Nice Windstil 16 Zw, bew. Z, Zw. bew. W.N.W 6 Zw. bew. N.W. 3' Onbew. WJf.W. 2 Berlijn Geh. bew. O. 2 Frankfurt Zw. bew. Z. 5 ftlüncben Regen Z 4 Wenen Zw. bew. NJvT.W 1 Luxemburg Regen W.Z.W" H Grenoble Regenbui Windstil Innsbrück Zw. bew. O.N.O. 1 heeft ontvangen, wordt vooral toe geschreven aap het feit, dat door de Perzische olie te kopen een juri disch wapen uit de hand geslagen wordt, omdat volgens de Bntse zienswijze de Perzische olie reeds Brits eigendom is. Vandaag zal het Britse kabinet bijeenkomen om de Perzische kwes tie te bespreken en een antwoord op te stellen op de uitnodiging van premier Mossadeq om de ohebe- spreklhgen te hervatten. In Teheran gingen gisteren anti communisten en leden van de com munistische Toedek-partij elkaar te lijf. Een „vredescenlrum der com munisten werd in brand gestoken. Directeur van sloperij in arrest gesteld DORDRECHT. De directeur van een scbeepssïoperij in Hendrik Ido Ambacht is gearresteerd, en opgesloten in het Huis van Be waring te Dordrecht. Bjj wordt er van verdacht aanzienlijke bedra gen voor de fiscus verzwegen te hebben. DE SILT -* Het KNMI deelt mede: De luchtdrukv er deling bonen West- Europa is nag steeds ongunstig voor een spoedige terugkeer van warm zomerweer. Een actieve depressie, die van de oceaan naar Frankrijk trok en vanmorgen boven Luxem burg was aangekomen, veroorzaakt in een uitgebreid gebied regen- en onweersbuien. Een gedeelte er van trok over het Zuidoosten ban ons land. Intussen nadert van Engeland langzaam een gebied met hogere barometerstanden onder invloed ujaaruan de buiigheid in ons land geleidelijk afneemt. Noordelijke tuin den voeren tamelijk koude lucht naar onze omgeving, waardoor de temperaturen aan de lage kantbly- ven. Ten Noorden van Schotland Itpt een nieutoe storing, die het weer in onze omgeving echter nief in belangrijke mate zal beïnvloeden zodat toch over het algemeen dé weers toestand een kleine verbete ring zal ondergaan.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1