1 Prachtige volkskunst bloeit in Laren STER Zaak-Auerbach zweept Iiartstociiten hoog op citizen Wereld heeft een nieuwe religie beslist nodig Hellegat" houdt Zwitserse grotonderzoekers vast Mr Donker stuurde in fV'te aan op vierpartijenkabinet Wolkbreuk zorgde voor te „echte" innundatie GELEZEN s Tragisch gevolg van Duitsland's fouten in het verleden iiniiiiiilflfl '''Hire ballpoint Reeds 36 doden door overstromingen in ZW-Engeland Minder ongeschoolden naar Australië IVel vraag naar boeren VIRGINIA CIGARETTES Julian Huxley op humanistisch congres: Minister Mulderije bij openingszitting „Boerenwagenclub'' organiseert expositie „Wagenmakersroem" Amerikaanse olie te duur verkocht aan Europa Geen gevaar voor hun leven YS-torpedobootjager in Korea getroffen MANOEUVRES AFGELAST Zware regenval deed mangaten van het blauive leger vollopen Helft van „Western Farmer" geborgen Loubens viel doordat haak het begaf Staat verdediging van Nederland niet vast? STER cocosftusOts^ en gewogen Yrijdag 22 Augustus 1952 (Van onze correspondent) BONN. Het is nog allerminst stil geworden rondom het geval-Auer- bach. De zelfmoord van deze oud-directeur van de dienst voor schadever goeding aan slachtoffers van het nasi-bewind in Beleren, kort nadat hö aoer een Miincheme rechtbank wegens misbruik maken van z|jn functie was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee en een half jaar, heeft meuwe emoties en hartstochten opgeroepen. Dezer dagen hield Auerbach's verdediger Klifeansky een pers conferentie, tijdens welke hij ern stige verwijten aan het adres van de Beierse Justitie richtte, Hij ver weet Auerbach's rechters, dat zij niet als rechters, maar als vervol gende ambtenaren hadden gefun geerd. Wat de uitspraak betreft, zei Khbansky, dat een straf, van 2% jaar was opgelegd om de vervol ging en het proces te rechtvaardi gen, hoewel van de essentiële pun ten van de tenlastelegging eigenlijk niets was overgebleven. De Beierse vereniging van rech ters reageerde scherp op de verwij ten aan het adres van de rechter lijke macht. De rechters en leden van het openbaar ministerie had den er genoeg van zich door KÜ bansky de meest ernstige plichts verzaking in de schoenen te laten schuiven. Zij konden niet werke loos toezien, hoe door de onder- graving van het gezag van justitie en rechterlijke macht de staat zelf werd ondermijnd, meenden zij. De Beierse minister van Justitie Winkamm heeft nu een aanklacht wegens belediging ingediend tegen Klibansky. De Duitse dagbladen hebben de ze week nog vele kolommen, aan het geval-Auerbach gewijd. De (Advertentie LM.) De handige onkwetsbare BALLPOINT voor thuis, op reis en In Uw raak Kloek model, houders fraai van kleur en vorm Vullingen met rode, groene blauwe of zwarte inkt Prijs com piest 2.90 Losse vulling 1.10 met wereld'Service. LYNMOUTH. - Donderdag zijn nog vier lijken aangespoeld, zodat het aantal slachtoffers van de overstromingen in het Zuid-Wes ten van Engeland tot 38 gestegen is. In totaal zijn 26 lijken gebor gen, terwijl tien personen nog steeds vermist worden. Aangeno men wordt, dat zij ook om het le ven gekomen zijn. Verder is er nog sprake van een aantal vacantie- gangers, die zich mogelijk in het Overstroomde gebied bevonden, en die nog niet opgespoord zijn. en technici SCHIPHOL „Wij beschikken nu over zoveel ongeschoolde ar beidskrachten, dat voor 1953 voor deze categorie van emigranten be perkingen te verwachten zijn. Boe ren en geschoolde krachten ziet Australië nog steeds graag komen, evenals technici," deelde mr Harold Holt, de Australische minister voot Immigratiezaken vannacht mee, na zijn aankomst uit Berlijn. Mr Harold Holt wilde bij zijn aankomst niet in détails treden over de aspecten voor de naaste toekomst, omdat hij hierover van daag in Den Haag zal spreken met Nederlandse autoriteiten. Hij be paalde zich er toe vast te stellen, dat men in Australië gelukkige ervaringen met Nederlanders heeft. Advertentie (l M "t Heb veel gespoord en veel gevaren, Van Noordkaap lot aan Balearen. Maar waar ik ook ging, *k Bevond slechts één d>ng: Tip Van Boolz ls en. blij it toch je warei Inz. Mej. H, cl, V. Rotterdam ontv. l ft Tip l i n, Bootz Apricot Brandy Professor Bombard zoekt reisgenoot CASABLANCA, De Franse professor Bombard zoekt thans een navigator „met grote wilskracht en prima gezondheid", die hem zal ver gezellen op zijn tocht met een rub berboot over de Atlantische Oceaan naar Zuid-Amerika. zyn^oegere reisgenoot, Falmer, beeft hij in Tanger achtergelaten, nadat deze verklaard had, dat het vlot met zeewaardig was. meeste commentatoren beschouwen de zaak als nog niet afgelopen. De behoefte aan nadere opheldering is algemeen, Algemeen is dus ook het gevoelen, dat de uitspraak van de MÜnchense rechtbank onvoldoende klaarheid heeft gebracht. Toch is het misschien wat naïef te verwachten, dat het geval-Auer bach werkelijk zou kunnen wor den opgelost. Auerbach. is gewor den tot het symbool van herstel van onrecht, dat door de nazi's in het bijzonder de Joden was aangedaan. Over hem moesten rechters recht spreken, die niet van nazi-smetten vrij waren. Het geval- Auerbach is een tragische conse quentie van de omstandigheid, dat het einde van de oorlog geen defi nitieve breuk van het Duitse volk met het eigen verleden heeft ge bracht. Het Duitse volk zelf heeft die radicale breuk niet gewild.'De geallieerde politiek in Duitsland beeft haar wellicht gewild, maar beschikte niet over de middelen om haar te realiseren. Maar juist omdat dat een historisch, gegeven is zal het geval-Auerbach nooit op gelost kunnen worden. De geschie denis sinds 1945 laat zich niet meer corrigeren, alle emoties, tragedies, rechterlijke uitspraken, of pers campagnes ten spijt. Margaret Trnman: „Kabaal in Stockholm overdreven" HELSINKI. Margaret Truman is Donderdag te Helsinki aangeko men. Op een persconferentie ver klaarde zij» dat „het kabaal over het optreden van de lijfwacht te Stockholm overdreven was". Zij voegde hieraan toe „Ik vind het niet prettig een lijfwacht te hebben. Er bestaat echter een bepaling, dat ik er een moet hebben, wanneer ik op reis ben." Op zijn wekelijkse persconferentie verklaarde president Truman dat het niet nodig was, nieuwe Instruc ties te zenden aan de lijfwacht van zijn dochter. (Advertentie LM.) JAN v. d. BERGH f secretaris NJK) AMSTERDAM. Na een korte ziekte overleed vandaag in de zie kenverpleging aan de Prinsen gracht de journalist J- J- F- v. d. Bergh, redacteur van het dagblad „Trouw", secretaris van de Neder landse Journalistenkring. Hij was ruim 61 jaar oud. Oorspronkelijk zou v. d. Bergh in de techniek gaan. Hij studeerde enkele ja ren te Delft, maar zijn voorliefde voor de journalistiek was zó groot, dat hu al spoedig als „bijzondere medewerker aan de „Nieuwe-Haagse Courant" op trad. Bovendien slaagde hij er in Haags correspondent van het christelijk dag blad ..De Amsterdammer" te worden, waarmee de eerste banden met Amster dam werden gelegd. Tientallen jaren is hij vervolgens chef-verslaggever bij „De Amsterdammer" geweest. Jaren was hij gedelegeerde van dc Amsterdamse Pers m het krragbestuur van. de NJ.K. en bij de wederopbouw van de Nederlandse Journalisten Kring was hij een stuwende kracht. 55 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. „De wereld heeft ongetwijfeld een nieuwe reli gie nodig. Ik bedoel niet een gods dienstige leer, die het geloof aan een bovennatuurlijke god of aan goden met zich meebrengt, doch een georganiseerd geheel van denkbeel den. en gevoelens, die een verband üfr.yrw&Rf. (Van een onzer redacteuren LAREN. Het begon allemaal op een dagdat de heer Frans Wilkens uit Bilthoven, ergens in het gebied van onze grote rivieren met zijn auto voor een pont moest wachten1oen werd zijn aandacht getrokken door de opmerkelijke schoonheid van een in zijn nabijheid geparkeerde boerenwagen. Hij bewonderde de fraaie kleuren, het sier lijke houtsnijwerk en de oorspronkelijke motieven, waarvan de wagen maker gebruik had gemaakt, gijn bewondering werd belangstelling en hij begon te speuren. Zo ontdekte hij hoe lang geleden op het platte land een merkwaardige volkskunst had gebloeid, waarvan helaas veel verloren was gegaanmaar waarvan toch nog voldoende besten waren bewaard gebleven om studie mogelijk te maken. Hij begon: links en rechts hoorde hij oude boeren en oude wagenma kers uit en hij verzamelde. Weldra kwamen anderen hem helpen: de heer H. Braber en jhr mr P. A. G. de Milly. Zó ontstond de „Boeren- wagenclub", die er naar streeft, dat gene wat er in ons land nog rest aan voortbrengselen van de oude wagenmakerskunst, voor het'nage slacht te behouden, die belangstel ling voor stervende schoonheid wil kweken. Een van de vele verenigin gen in ons land op folkloristisch en cultureel gebied. Dat alles is nu tien jaar geleden. Om precies te zijn: het was 23 No vember 1942, dat de „Boerenwagen club" werd opgericht. Vele malen sindsdien heeft deze vereniging een z.g. „Boerenwagendag" gehouden: dagen waarop excursies plaats von den naar de ceatra der voormalige wagenmakerij, dagen waarop de boeren uit zo'n streek, die nog oude wagens in hun bezit hebben, werden uitgenodigd op een bepaalde plaats te komen om hun wagens te laten keuren. In dit jubileumjaar wordt de langzamerhand traditioneel gewor den „Boerenwagendag" op Zaterdag 23 Augustus in het Noord-Hollandse dorp Laren gehouden. En hij draagt een zeer bijzonder karakter. Om twee uur 's middags zal een optocht van ongeveer een kilometer lengte door het Gooise plaatsjetrekken: twee mailcoaches, een diligence, respectievelijk hespannen met acht, zes en twee paarden met voorrij ders in kleurig costuum, fraaie sje zen, versierde tilbury's, boerenwa gens uit alle delen van ons land en vergezeld van boerendansers. Zes tig man van de Amsterdamse poli- tiekapel verlenen muzikale mede werking, de Zaanse oudheidkamer stond fraai materiaal af en ruiters te paard gaan de stoet vooraf. Het belooft een folkloristisch schouw spel te worden, dat men niet alle dagen opnieuw in ons land zal kun nen zien. Dit is echter nog met alles. Ter gelegenheid van zijn tienjarig be staan organiseert de „Boerenwagen club" in het bekende hotel „Ham- dorff" tc Laren een. tentoonstelling, „Wagenmakersroem" geheten, waar op in niet minder dan 150 inzen dingen uit alle delen van het land de bezoekers een indruk wordt ge geven van de schoonheid van de boerenwagen. De twee fraaiste in zendingen zijn afkomstig van H.M- Konïngin Juliana en het Nederland se Openluchtmuseum in Arnhem Onze landsvrouwe zond een prach tige, z.g. krompanelen, Ifle eeuwse Friese sjees voor pony-bespanning in en het Openluchtmuseum een Hollandse boerenwagen uit de 18e eeuw. Wat men er voorts ziet? Een complete oude wagenmakerswerk plaats en alle mogelijke wagenon- derdelen van een schoonheid, die u en. ik als leken nooit zouden hebben vermoed aan de oude boe renwagens, die hier en daar nog over onze bochtige dijken rijden. Modellen, houtsnijwerk en smeed kunst, prachtige schamels en steek leren, wagenschotten, beschilderd met religieuze voorstellingen, en veel andere zaken treft men op deze expositie. Wat zouden wij u vermoeien met een. droge opsom ming? II moet zelf gaan kijken. XJ zult er beslist géén spijt van heb ben. DE INZENDING van H.M. de Ko ningin op de tentoonstelling Wa genmakersroemin Laren (NH): een prachtig beschilderde Friese sjees uit de 18e eeuw. WASHINGTON. V«f Ameri kaanse oliemaatschappijen zjjn offi cieel beschuldigd van „buitenspori ge prüsdiscriminatie", welke het buitenlandse steunprogramma ruim 50 millioen dollar duurder heeft ge maakt. Het zijn de Standard OH ot New Jersey, de Standard Oil of Ca lifornia, de Socony Vacuum, de Te xas Company en de Gulf Oil Com pany. De prijsdicriminatie bestaat uit een twee-prijzen systeem voor ruwe olie, waarbij de Europese landen, die Marshalldollars ontvangen, een hogere prijs betalen voor de door de 5 firma's uit het Midden-Oosten verscheepte olie dan de prijs, wel ke de maatschappijen hebben ont vangen voor soortgelijke olie, die naar de Verenigde Staten werd ver scheept. In het rapport van de M.S.A. (de administratrice der buitenlandse hulp) wordt c? op gewezen, dat tengevolge van dit tweeprijzensys teem en de abnormaal hoge prijs, die wordt berekend op de Europese markten, een onnodige last wordt gelegd op de Amerikaansche belas tingbetaler, di$ „het kind van dt rekening wordt". MUOTATHAL. Prof. Bögli, die met drie van zijn studenten in de grotten van het „Hellegat" is opge sloten doordat zich voor de ingang een meer heeft gevormd, kon Don derdag niet worden gered. Het hoge water belette de redders om verder dan een kilometer de grotten binnen te dringen. Zij stuitten op onderaard se watervallen, welke hun de door tocht beletten. Plannen om een duiker in de grot te laten afdalen of te proberen het water weg te pompen, heeft men la ten varen. Zolang nog water van de bergen naar beneden stroomt is pom pen nutteloos. Aan de afdaling van een duiker zijn grote risico's verbon den, omdat het grottengebied uiter mate grillig gevormd is. Prof. Bögli kent in het „Hellegat" Pos gaat op invitatie van „Thalia" (Paramaribo) niet in AMSTERDAM. Het bestuur van het toneelgenootschap „Thalia" te Paramaribo heeft de directeur van de Amsterdamse Toneelschool, de heer W. Ph. Pos, die niet meer door de Sticusa wordt uitgezonden, uitgenodigd naar Suriname te komen om gedurende een be paalde tijd de leiding van de ver eniging op zich te nemen. De heer Pos meent, dat de werk zaamheden voor „Thalia" niet van algemeen belang zijn. Hij zal aan deze uitnodiging geen gevolg ge ven. uitstekend de weg en men vertrouwt erop, dat hij zich met zijn metgezel len in veiligheid heeft gebracht in een grot, die onbereikbaar voor het water is. Verhongeren zullen de in- geslotenen niet, want zij hadden vol doende voedsel bij zich. Gevreesd wordt, dat zij wel met koude te kam pen zullen hebben, omdat het in de grotten kil en vochtig is en zij niet tegen de koude gekleed zijn. Vermoedelijk zal het nog 48 uren duren, eer het water zo ver gezakt is, dat opnieuw een poging gewaagd kan worden om de ingeslotenen te bereiken Vier doden aan boord van Thompson TOKIO. Dc Amerikaanse tor pedoboot jager „Thompson", die te vens als mijnenveger wordt ge bruikt. werd Woensdag ter hoogte van de Oost-Koreaanse haven Sandjfn, In een duel met kust- geschnt. door een granaat getrof fen. Vier opvarenden werden ge dood en tien ernstig gewond. De „Thompson" bleef, ook na de opgelopen treffer, salvo's wisseien met de kustartillcrie der commu nisten. Eerst na afloop van het artillerieduel werden de doden en gewonden aan boord van het slag schip „lowa" gebracht. De ..Thomp son" is reeds eerder in de Koreaan se oorlog, namelijk op 14 Juni 1951, getroffen. Toen zijn drie opvaren den gedood en vier gewond. leggen tussen de mens en zijn be stemming, boven de practische din gen van alledag uit." Dr Julian Huxley, oud directeur- jeneraal van de Unesco, zei dit Donderdagavond in de aula van de gemeentelijke universiteit, die ge heel gevuld v/as met deelnemers aan het eerste internationale huma nistische congres, dat t.e.m. 26 Aug. plaatsvindt. Hü zei verder o.m., dat er de laatste tijd een duidelijke herleving van het Christendom plaatsvindt, maar met zijn bovennatuurllj ke theologie en zijn stand punt, dat het de absolute waarheid heeft, kan dit de humanist niet bevre digen. Aan de andere kant kan het com munisme als een ernstige candidaat voor de titel van wereld-religie worden beschouwd, maar het is dogmatisch en totalitair. Het maakt de individu onder geschikt aan de staat. Het kan 't. al thans jn zijn tegenwoordige vorm. niet zonder het denkbeeld van een vijand stellen. de taourgcoisie. kapitalisme, internationalisme en zo maakt 'tzijn eigen potentile universaliteit onmoge. luk. Organisatie van groepen en samenle ving is van het grootste belang, zei dr Huxley, maar het individu is belangrij ker dan de groep. Van eminent belang achtte spr, het verder, dat men zal kun nen komen tot een. formulering van wat bet humanisme aan denkbeelden en beginsels heeft op een. wijze, die te_ gelijkertijd de gemiddelde mens en de diepste geesten voldoet. „Wij moeten een geloof hebben, zij het dan niet in tf matlsche zin", zei hij. De bijeenkomst ih de aula "werd o.a. bijgewoond door de minister van justitie, mr H. Mulderije, wiens uitlating indertijd, dat de humanis ten bij de geestelijke verzorging van gevangenen „stenen voor brood" zouden geven, bekendheid heeft verworven. Vervolg van pagI talr driepartijen, kabinet (SVP, P vdA en CHID te vormen, waarin dr Drees als premier zou optreden en hij zelf, zo enigszins mogelijk, geen zitting zou nemen. Desniettemin achtte hij het fat soenlijk om alvorens dat plan ten uitvoer te leggen eerst not een po ging te wagen Antï-Revolutionnaire figuren aan te trekken. Hij bood hen evenals dr Drees had gedaan Justitie (Donner) en Verkeer (Algera) aan, doch zonder resultaat, want zij wens ten meer invloed in de sociaal-eco nomische sector. Doch mr Donker achtte zich niet in staat het plan Beel dat de anti's wel bevredigd had, na te volgen, omdat hieruit zou zgn voortgevloeid een halvering van So ciale Zaken, welke de PvdA onaan vaardbaar had geacht. Het zag er dus naar uit, dat de medewerking der anti's was afgesprongen. In het vooruitzicht een drie-par tijen-kabinet te moeten vormen, kreeg mr Donker echter toevallig uit een bespreking wij vermoeden met prof. Beaufort (KVP) de in druk, dat het misschien toch nog mo gelijk was om de A.R. aan te trekken, n.l. als de KVP het departement van Economische Zaken ter beschikking wilde stellen in ruil voor twee posten op het Plein. Deze mogelijkheid werd onderzocht en na verloop van enige dagen kwam mr Donker met zijn contactlieden tot overeenstemming over een. schema, waarin de PvdA vijf zetels zou bezetten (premier, Fi nanciën, Sociale Zaken, Wederop bouw en Landbouw) de KVP zes (Binnenlandse Zaken, Onderwijs, PBO. Justitie, en twee ministerschap pen op het plein), de anti's twee (Economische Zaken en Verkeer), en de CHIT ook twes (Oorlog en Over zeese Rijksdelen). De uitwerking van dit schema stuitte evenwel op de moeilijkheid van de bezetting van Buitenlandse Zaken. Het eigenaardige van deze gang van zaken was, dat mr Donker dus nimmer toekwam aan zijn plan om een drie-partijenkabinet te vormen (KVP, PvdA, CHÜ). In feite heeft Geen erfelijke vorsten meer in Kasjmir SRINAGAEt (Kasjmir). De grondwetgevende vergadering van Kasjmir heeft Donderdag met al gemene stemmen besloten het erfe lijke bewind van de maharadja s af te schaffen. In de toekomst zal het staatshoofd voor een periode van vijf jaar worden gekozen. (Van onze correspondent) STEENWIJK, In de uitgestrekte bos- en heidegebieden tussen Bellen en Steenwjjk werden deze week oefeningen gehouden, die werden aange duid met de naam: Oefening Overstïcht Het groene leger trok uit het Oosten op tegen de blauwen, die zich in de omgeving van Wapse stevig hadden ingegraven en zelfs een denkbeeldige innundatie hadden gevormd. Dat er in werkelijkheid "zich over het gehele gevechtsterrein een ware innundatie zou voltrekken, daar had niemand opgerekend en toch gebeur de het. De wolkbreuken boven dit gedeelte van Drente deden de kuilen waarin de manschappen met hun stukken waren gelegerd vollopen. Ze dreven er letterlijk nit weg. Bemanning veilig aan land DOVER Zeven-en-derlig Ame rikaanse zeelieden zijn Donderdag veilig in Engeland geland, nadat zij na een slag van 6 uur de strijd om hun Libertyschip de „Western Farmer" (7239 ton) verloren had den ten gevolge van een botsing op het stormachtige Engelse Ka naal. De mannen waren nog maar net aan boord van een reddings- vaartuig geklommen, toen zij Woensdagavond even voor 12 uur hun schip in tweeën zagen breken. Vierentwintig man, onder wie de kapitein werden in Ramsgate aan wal gezet, de dertien anderen, wer den naar Dover gebracht. Tegen de middag dobberde de boeghelft van het schip, met de kiel omhoog, in het Kanaal voor de kust van Ramsgate. De achterste helft werd naar Calais gesleept door twee Franse sleepboten, die het als hun buit in bezit namen. Overlevenden hebben verklaard, dat de „Western Farmer" 10.000 ton steenkool vervoerde van Newport (Virginia) naar Bremen. Aanzienlijke resultaten van grotonderzoek TjICÖ ATHEKEY. Leden van de expeditie van grotonderzoekers onder leiding van de Belg, prof. Cosijns, hebben Donderdagavond verklaard, dat de val van de om gekomen Marcel Loubens klaar blijkelijk is veroorzaakt, doordat een haak, waaraan de kabel beves tigd was, het begaf, toen Loubens naar boven werd gehaald. Cosijns zelf heeft sedert 1935 zonder on gelukken dezelfde soort haak ge bruikt bij al zijn grotonderzockin- gen, aldus de verklaring. De resultaten van h^t onderzoek in de grot Pierre St. Martin (in ce Pyreneeën) zijn zeer aanzienlijk. Er is een onderaardse ruimte van zeer grote omvang ontdekt, waar door de grot tot een der belang rijkste ter wereld kan. worden ge rangschikt. Het verval van de on deraardse rivier wettigt de hoop, dat een belangrijke hoeveelheid electriciteit kan worden opgewekt. Onder deze abnormale omstan digheden vond de legerleiding het niet verantwoord de oefening te laten doorgaan en. zodoende hebben wij het slot, dat Donderdag moest plaats vinden, een grote veldslag bij de Havelterberg onder Steen- wijk, moeten missen- Dat beteken de dat de zware Shermantanks, die voor het eerst in Nederland in groter verband zouden opereren, en die eerst per trein naar Steenwijk en vervolgens met opleggers naar het strijdtoneel werden gebracht, niet in actie kwamen. Evenmin behoefde een beroep te worden ge daan op de straaljagers uit Soes- terberg en Eindhoven, die ook al een aandeel in de strijd zouden hebben. In de heide in de omge ving van Havelte stonden kanon nen opgesteld, de z.g. 155 lang, die een draagwijdte van bijna 25 km hebben. Ook deze vuurmonden heb ben het tegen generaal regen moe ten afleggen. Advertentie Kt Wies 7-» DEN HAAG. Rear-admiral Jo nes heeft Donderdagmorgen in het hoofdkwartier van de MAAG (Mi litary Assistance Advisory Group) aan het Lange Voorhout 10, de lei ding van de MAAG overgedragen aan major-general Noble, U.S. Ma rine corps. Prof. Romme vraagt: DEN HAAG. Naar aanleiding van het bericht van de „New York Times", dat bij een aanval van Rusland de verdediging van Ne derland niet zou vaststaan, heeft het Tweede Kamerlid Romme (K. V.P.) aan de minister-president, de ministers van Oorlog en van Ma rine. en van Buitenlandse Zaken, de volgende schriftelijke vragen gesteld: Zijn de ministers bereid mede te delen of er waarheid is in bedoelde berichtgeving en, zo ja, de opening van zaken te geven, welke door het algemeen belang wordt geëist? Staat de regering op het stand punt, dat aan de zware Neder landse defensie-inspanning in ge allieerd verband onverbrekelijk verbonden behoort te zijn de ze kerheid van geallieerde verdedi ging van Nederland in het geval van een aanval? hij steeds getracht een vier partijen kabinet tot stand te brengen. Toen dit mislukt was, kon bij op zijn oor spronkelijke plan echter met terug vallen, omdat de anti's het hem in het geheel niet moeilijk hadden ge maakt. (Advertentie L M.) Rotterdam is een uitgespro ken „Ster" cocosstad gewor den want nergens is de vraag naar cocos, maar dan beslist „Ster"cocos, zó toegenomen. De ,,Ster" cocosfabriek geeft een waarborg voor soliditeit en duurzaamheid die juist een Rotterdammer kan waar deren. De verkoop van een partij restanten cocosmatten van deze bekende fabriek, de echte „Ster" cocosmatten in alle maten voor prijzen die 30 tot 40% lager zijn dan normaal, is dan ook een ge beurtenis die maar éénmaal per jaar plaats vindt. 120/i/n 170/2401A O* 200/300 250/35 Zaterdagmorgen on 9 uur begint de verkoop ian <eze „Ster" cocosmatten, folw^r- dïge kwaliteiten in diveie dessins en kleuren, maar tie., taliën guldens goedkoper'dai U er gisteren nog voor be taalde. Voor de hinderden die wij bij onze feafsfe aanbieding „Sier" cocosloper 70 cm. breed noesten teleurstel len nog éénmaal een fier- haling. maar nu de bekende cocos boudéloper Ie kwa liteit In een moderne pas telkleur van 3*25 98 voor I. WINKELCENTRUM BINNENWEG CRISIS EN ROEPING VAST HET WESTEN" ls de titel van 't nieuw- ste boek van prof. dr. H. Bruff- mans, dat onlangs, uitstekend verzorgd en feaai geïllustreerd, door de firma Tjeenk Willink te Haarlem is uitgege ven. (prüs i 16.99). Het is ongetwijfeld een verdienstelij ke en waardevolle gedachte geweest van de schrijver om ons in deze jaren van. verwarring, verbittering en teleur, stelling een. werk te schenken, waar aan memgeen opnieuw een houvast zal weten te vinden. immers, veel wat tot ontwrichting, crisis en geestelijke ont reddering heeft geleid, is terug te brengen tot voorspiegeling van schone toekomsten welke tenslotte allerminst blijken te kloppen, met de feitelijke werkelijkheid. In een. kloek en eerlijk geschreven, werk leidt prof. Brugmans ons langs de weg van stnkte analyse tot waarden welke twee en een halve eeuw cultuurgeschiedenis hebben opge leverd. Uitvoerig en boeiend beschrijft en analyseert hij ons de tijd van de Verlichting, Romantiek, de tijd van het Realisme. ~Dn Wereld van gisteren (188Q —1914), de Crisis en Roeping van het Heden, Steeds valt ons daarbij op met welk êen eerlijk realisme hu de wer kelijke waarden van elk genoemd tijd perk tracht te benaderen en hoe prach, tig is hij daarin geslaagd! Schrijver heeft zichïelf de taak opgelegd het essentiële, het „eigenlijke" op te spo ren, door rich los te maken vim al het bijkomstige wat tot verwarring van in zicht kon leiden. „Een culturele re traite", zo zegt hij in zijn inleiding, ..wordt steeds moeilijker nsarmate de moderne wereld zich meer en meer laat beheksen door de mythe der actuali teit". Dit is zonder meer juist en wij kunnen prof. Brttgmans daarom dank baar zijn. dat hij door zijn knap analytisch, inzicht en overtuigende feitenkennis de bereidwillige lezer door de verwar ring van het Heden, waardoor ons. In zicht dikwijls zelfs ïn hoge mate wordt vertroebeld, heenvoert tot de rust der bezinning. Dat hij ons niet teleurstelt door zich te ontpoppen als een licht vaardig cultuur-optimist, mar- ook ze_ ker geen „ondergangsdenker" blijkt t« zijn. waaraan wij in deze jaren vatt grote ernst allerminst behoefte heb ben. 1b een reden, te meer zijn boek warm aan te bevelen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3