AN 't HOFF 10 ere doctoraten 5 gouden medailles r Deze week: allemaal onzin Toen: op de Schie en op de haven Balalaika- en domraklanken inDijkzigt Het Postkantoorstraatje wordt ontvolkt Keuze uit aankopen van Gemeente Rotterdam s Nobelprijswinnaar beheerst nog de anorganische chemie Van 't Hoff werd onder de Virgo van 1852 geboren Spectacle coupe' in Schouwburg Volgende week einde van Duits-Joodse besprekingen LUXOR Steeds verder leren Tirol-jool in Ahoy' ROTTERDAMSE BIOSCOPEN HARTJE STAD Russische dansen oogstten veel succes Bijbel voor de armen Zaterdag 23 Augustus 19,32 Een van de eerste en ook een van de beste standaardwerken ooit over J.H. van Jt Hoff verschenen, is dat van de chemicus Ernst Cohen, dat in Leipzig is verschenen en liefst 638 bladzij den telt.„Ik wil," schrijft hij, „een held niet alleen als held laten zien, dochveel liever als een gewoon mens met kleine gewoonten, gebreken en neigingen. Ik moet hem hier en daar zeifs durven tegenspreken".... Dat-is de waarde-van Cohen's boek. zienswijze uiteengezet en verdedigd werd, algemeen begreep en aan vaardde. maar toen voelde de schei kundige wereld zich veel rijker dan te voor, te meer omdat Van 't Hoff kans had gezien er tussen neus en- lippen door een studie over de snelheid der reacties, het meten van scheikundige arbeid, en meer nog, aan toe te voegen. „De leer der oplossingen" heeft hierna een generatie van geleer den in verrukking gebracht, d.w.z., de leer van de osmotische druk, waardoor „wetten voor gassen ook geldig werden, voor oplossingen. Deze leer, gecombineerd met de ionenleer van Arthenius heeft .glorie verleend aan het gouden tudvak der chemie met zijn 3 vor sten: Van 't Hoff, Arthenius en Ostwald". Nog vele andere leren zijn ge volgd (die der onverzadigde kool stofverbindingen die der vaste oplossingen, die der chemische krachten met de galvanische cel, die der Stassfurter zouten, enz.) en zij vereisten alle de werklust en de scherpzinnigheid van het wa re genie. Hoe jammer het ook was, dat Van 't Hoff Nederland verliet, in het buitenland kon hij omtrent de eeuwwisseling zijn vleugels wijder uitslaan. Niet alleen erkent Cohen dit maar ook Hittorf - en Walden, -om twee Duitse biografen van Van 't Hoff te noemen, -eggen dit. Al le drie zeggen daarnaast, niet zon der respect: „Al trad Van .'t Hoff In Pruisische staatsdienst, hij heeft zich tot niet tot Pruis laten natu raliseren!" Op grand waarvan moet men de scheikundige Van. 't Hoff geniaal noemen?, vragen de biografen zich af, en hun oordeel luidt «als uit vinder der siereochemie. als schepper van de leer der. asymme- •trische koolstofatomen verdient hij allereerst de siertoevoeging van geniaal". Deze leer ïg echter niet wat haar naam schijnt uit te drukken, want „niet een zeker atoom, maar een zeker molecule wordt in die leer als onsymmetriseh beschouwd ten opzichte van een koolstof atoom in dat molecule, en zelfs deze lange toelichting vereist nog veel toelich ting...." Van Hoff heeft de bouw van het molecule ontworpen, als een „ding" van drie afmetingen. Met de Fransman Le Bel heeft hU dit uitgewerkt. Na 30_ jaren leefde Van 't Hoff's leer nóg, en iedereen moest erkenen, dat zoh lange le vensduur in het vak der grote scheikundige uitvindingen bijzonder lang macht worden- genoemd; zij ?%n sroot èn onmiskenbaar hoofdstuk der anorganische schei kunde. Verder schiep Van 't Hoff de leer van het beweeglijk scheikun dig evenwicht (niet het even wicht is beweeglijk, doch de ver houding tussen da hoeveelheden (of: de concentraties) der stoffen, die met elkaar In evenwicht zijn by een bepaalde temperatuur; zo dra de temperatuur zich wjj2igfc 30 Augustus 1852 werd Jaco bus Henrietta van 't Hoff te Rotterdam geboren, die later 's werelds grootste scheikundige zou worden en één van de eer ste Nederlandse Nobelprijswin naars. Hij studeerde te Delft en te Leiden, trok voor voltooiing van zijn aanleg naar Bonn, en Parijs, promoveerde te Utrecht, kwam aan de Rijksveeartsenij school (187$), en werd profes sor te Amsterdam (1878). In 1896 verhuisde hij naar Berlijn en vandaartiit werd zijn invloed op de internationale scheikunde alomvattend en diepingrijpend. In 1901 gewerd hem de Nobel prijs en ,7ty overleed in 1911, 59 jaar oud. Rotterdam richtte een monument voor hem av voor de HBS aan 's-Gravendijkwal, naar een ontwerp van Charles wan Wijk Oe 10-de December 1951 her innerden. wij aan het Gouden jubileum van de Nobelprijs van onze grote stadszoon thans willen wij' een' schets geven waarom Van 't Hoff als schei kundige groot h geweest. Tien eredoctoraten, vijf officiële gouden medailles, vijf ridderorden, dozijnen erelidmaatschappen van hooggeleerde buitenlandse genoot schappen en een Nobelprijs hebben Van 't H off's professorale. leven bekroond. Een tweede figuur van zijn grootte heeft zich na zijn dood dan ook niet aan het scheikundig firmament vertoond. Daarom is Rotterdam trots dat i J. H. van 't Hoff een van zijn zo- I nen is geweest, Op 1 September, aanstaande zal bet Rotterdams Toneelzijn pre mière abonnees met introducees een .spectacle coupé" aanbieden, in \de Rotterdamse schouwburg te 8.15 uur. Deze. avond zullen fragmenten, worden gegeven uit het repertoire van het afgelopen seizoen. Uit elk dezer stukken zal een scène worden gespeeld. BONN. De Duits-Joodse her- sfelbetalingsbesprekingen te Den Haag zullen waarschijnlijk midden volgende week tot een voorlopig resultaat komen. Naar DPA van welingelichte zijde verneemt, zul len over de nog hangende kwes ties nadere besprekingen werden gevoerd. De leider van de Duitse delegatie, prof.'- Böhm, is na een kort bezoek aan Bonn naar Den Haag teruggekeerd om de onder handelingen af te sluiten. (Advertentie 1. M.J Oe CONTINENTALE l PREMIÈRE van ds J hirtf*'" mUsiM' Ma k° SM' HQ.M-. ondergaat de genoemde verhouding ook veranderingen. Ook is hfj de man van de ge condenseerde systemen, wier ken- ™rk het is, dat beneden een be paalde temperatuur slechts één en daarboven slechts één ander stel sel bestaat. Het heeft jaren geduurd voor men het boek, waarin deze Albert de Booy voelt zich blijk baar ten. zeerste thuis in een vetle ren broek met galgjes. Met een groen hoedje op het hoofd, com pleet met veertje, Is hij aangetreden op het Ahoy podium, waar hij twee weken lang een schaTe Tiroler spe cialisten zal aanvoeren in ouderwet se pret. Want Appie de Booy is een verwoed tegenstander van aldie nieuwe vormen van lichte muziek, die zoals hij zegt, niet passen by de vorm die zijn gestalte tegen woordig heeft aangenomen; een de monstratie volgt Albert de Booy heeft bij zijn streven naar het brengen, van meer gezellige muziek de volle steun van het Alpengrün-orkest en van het Oostenrijkse kampioen-jodel- paar Ludwïg HoUwarth en Loni Rappl, die welluidend de zang der Tiroler bergen brengen. Ahoy' is voor dit Alpen-festijn aangekleed, met kleurige sier van vlaggen en authentieke Tiroler tapkasten, zo dat wel bijna vaststaat dat het pu bliek in da juiste stemming komt. Een jodelwedstrijd zal dienen om de bezoekers actief in het féést te betrekken Tot ernstige gezichten geeft geen van de nieuwe films van deze week aanleiding. Het is allemaal onzin, show en glamour wat de klok slaat. In de ,,Boem"«cyclus treedt de bekende Zweedse komiek Nils Poppe thans op als een zeer ambitieus en bureaucratisch hoofdcommies bij de douane. Ook zijn persoon lijk leven heeft hij ambtelijk streng en gedisciplineerd ingericht en het is dus wel duidelijk wat voor een tuimeling hij maakt, als hij een keer uit de officiële routine, van zrjn geordend be staan gesleurd wordt. Poppe maakt geen geheim van.zfln streven om de grote Chaplin te imite ren; zijn make-up verraadt dit reeds duidelijk en in zijn plastiek treedt dit even sterk tevoorschijn. Poppe is geen slechte filmkomiek, maar zijn talent is vrij beperkt. En. het ontroerende, dat ondanks alle potsenmakerij Juist de grootheid van Charlie uitmaakt(e), mist hij ten enenmale; In plaats daarvan .heeft hij iets .eigenwijs, soldatesks. Het accent in „Douane Boem" ligt dan :wel bij Poppfc,,maar zonder de uiter mate 'geestige,'vaak- originele Tegle van. ;de bekwame-regisseur Lars-Erlc KJell- gren die zelfe nog enkele persoonlijke grapjes met de camera- uithaalt (de beeld-persiflage op het internationale douane-wezenl) zou zijn humor voor dit soort films tekort schieten. (LUTUSCA). Luxor De slagzin „Meet tha navy and see the world" passen Esther WUliams en. twee film-vriendinnetjes in het vrouwelijke toe: „Word Marva en krijg een man". Om hun amoureuze teleurstellingen te vergeten, nemen ze dienst bij het Ame rikaanse marine-vrijwilligsterscorps. Dat is tenminste een éérlijk motief 1 Die Marva's worden opgeleid In een bijzon der luxueus soort show-kazerne, die toe gerust is met een schitterend zwembad, rijke boudoirs cn een aantrekkelijke arts. Doorgaans weet men niet waar net militaire eindigt en de show zwem men, dansen, zingen, gek-doen begint, maar is dat in de werkelijkheid anders? De rijpe schoonhofd van Esther domi neert sterk ln dit milieu zonder rivalen. „Marva's Ahoy" (Skirts Ahoy) la in technicolor. Esther Williams en haar twee ■vriendinnen in „Marva's Ahoy". (Luxoii; Prinses Stan Laurel en Oliver Hardy behoeven weinig kanttekeningen bfj bun aoort humor! Ook in „IJsco toeristen", een vooroorlogse film uit de tijd toen de dieren nog spreken konden, doen ze 20 prettig idioot, dat de entourage van een seh erts-Alpenland schap vol dècorbergen en slecht jodelende Tirolers benevens een stel onnozele tegenspelers, niets aan het plezier in de zaal kunnen afdoen. Wie Stan en. Oliy liefheeft neemt hun noodzakelijk kwade aanhang met ge noegen op de koo» aan de keva toe. v/< 'rt:W v ten gev. -rpen. Het. is een Tarzanfilm, die boeiender is dan de meeste andere Tarzan-verhalen, wellicht doordat een gedeelte van de rolprent in Afrika is opgenomen. Er 2ijn zelfs enkele goede acteurs in deze film. toevallig de schurk, George Macready, en zijn kornuiten Douglas Fowley en Glenn Anders. Cineac, Colosseum en V ictoria Doris Day, tijdelijk 's werelds meest befaamde zingende blondje,"ia terugge keerd naar haar Rotterdamse fans. „I'U see you in my dreams" heet de show film, die haar ditmaal voordelig laatuit- komen. Doris trouwt de Jonge koetsier vsn een begln-twintigste-eeuwse aarde werkfabriek- Gus Kahn (een aardige rol van Danny Thomas) laat zijn paard in de steek en werpt zich op de kunst van het songschrijven. Doris is de stuwende kracht achter zyn fabelachtige fantasie en maakt hem tot Amerika's meest be roemde en gezochte tekstschrijver. Hal verwege het huwelijk tussen de blonde engel en de schorre, alsmaar sigaren rokende ex-koetsier rijzen strubbelin gen. Maar het slot is toch één juichende kreet van liefde-door-de-jaren-trouw. Doris ziet haar man in haar dromen cn zal hem zo blijven zien. Wat dank zij deze venstrooiingsftlm ook geldt voor de Doris Day liefhebbers, die haar te meer zullen gaan waarderen. Vooral nu ze zo'n aardige, zij het. korte, Al. Jolsoa- imitatie weet te brengen. Er is een brief gekomen van een Hartje Stadverslinder die met ons Thalia-herinneringen ophaalt, ook over de Thalia-zaaltjes aan de St. Laurens straat. Het is volkomen waar; als Battling Siki had gewon nen, juichten wij hem toe en als hij in. de dalles was en met luci fers liep te venten bij de ingang van de Passage juichten wij hem niet toe. Hij kan tijdens het aan prijzen van zijn. koopwaar wonder lijke dingen mummelen waaruit bleek, dat Nederlands een zeer moeilijke taal is en dat Nederlan ders niet altijd de juiste methode weten hoe aan niet-Nederlanders die moeilijke taal te leren. Want wat kon die Battling Slki er een rare rijmseltjes uitslaan! voor zover mogelijk blozen wijder nu nog van. Dat moeilijke, wonderlijke Ne derlands. Onze briefschrijver zegt: „In vroeger jaren en ook nu wordt altijd gesproken van. op de Hoog straat. Zelfs op een laan ers op een straat kan worden gezegd en de krant drukt het af. Dat men op een dijk woont kan ik me begrij pen, maar óp een straatdat is me te erg". Juist Rotterdam is berucht om zijn voorzetsels- en geslachtenwee, Men noemt dat Roterodamismen die bestaansrecht hebben. Zij lijken onlogischer dan zij zijn: bij het ge- slachtemvee bedenke men, dat Rot terdam een stad is met een sterk anglosaksische inslag, en bij het voorzetsels-wee dat het ontstaan van de stad hierbij van belang is geweest. Goed gewoond heeft men hier 0 p de zeewering, èp de dijk. Heet zo'n brok dijk nu toevallig straat (en dit werd het geval met de Hoogstraat) dan gaat het woordje „op" over van de dijk op de straat, enz. Briefschrijver trooste zich. want "mr A. van der Hoeven schrijft er gens in „De Bierhaven mijn eer- Toen surak men nog van het Colchos-elland flinks}, Coutoen- burgseflatid (rechts bi? de hout stapels «cn Bosen van hetTrap- penbruggetje. waaronderdoor de kérmisschuiters en de lsterietsers voeren. Maar ja, de Goudsesingel was nog nat en zocht de Rotte door allerlei sluisjes... ste huis", „Vraagt u mij wie toen „dienstboden" genoemd werden? Toen! in 1895. noemde men dienstboden mensen die u graag hielpen. Het waren zowat familie leden. De jongste is nu. intussen, ongeveer 70 jaar en zy bezoekt mij nu nog geregeld aan mijn ziekbed. Zij herinnert mij dan aan het ge- Toen heette de oude St, Jfacobs- kapel Schotse kerkje (hoek Eer sta Lombardstraat-Meent); Een won» derlyk. hoekje. noten geluk op de Eierhaven", enz. En een andere kenner der oude stad. mr J. A. Knottenbelt, schrijft in het stuk, genaamd „De Boom pjes": „Ik kwam dus in d s Boompjes wonen. Waarop men op de Leuvehaven en op de Schie, maar in de Boompjes woonde, weet ik niet. Niet-Rotter- damroers spraken van onder de Boompjes, maar dat vonden wij helemaal mis De geslachten van tegenwoordig vervolgen die spraakgebruiken naarstigüjk. Het singel, het school, het wijk, in de Boompjes, op de Hoogstraat., zij zullen niet sterven, net zo min als het Ha ringvliet, en net zo min als de ge woonte om personen te nemen voor begrippen. Onderlest hoorden wij daar een typisch voorbeeld van. Het was druilerig weer, het leek meer najaar dan zomer, „als het zo doorgaat", zei onze tramconduc teur van lijn 14 tot ons, „mot Tol lens eerder z'n huissië ih as andert jaren", m.a.w. „wordt het vroeget herfst dan. de laatste jaren het ge val was.". Er zijn spraakkegebruikelijkhe- den en dingen die onverwoestbaar blijven en er zjjn dingen die hua eigen tijdelijkheid amper overig ven, vooral mededingen. Want jon gens met petjes (en: 's Zondags een schoon wit hoesje d'r overl zie je r niet meer, net zo mm als lieve i <-J meisjes met dikke wollen kousen hpi er. knoopschoenen. Rood-wit-blau- :;oi we elastieke riemen van 8 cm. breedte met cubbele slangetjesslui- Wfi ting: je ziet ze net zo weinig als c-fils politie-agenter. rr.et bordkartonnen helmen en slakkenprikkers. Hardlopers in tricotpak met zots- kapbelletjes ze houden geen ldnd meer uit de slaap net als de brand weerbooms van vroeger. Maar sinds de uitvinding van bet ronde wiel en de stinken ge ontstekingsmotor hebben we geen. tricot-Zatopek'« meer nodig; hardrijders: (tegen woordig „renners" .genaamd) heb ben. de hardlopers verdrongen, ge lijk de welluidende sirene de mo notone hoorn heeft verdrongen. Het school'Op de Hoog straat blijft echter, omdat het geen ding is "maar een gewestelijk; .spraakgebruik met bestaansrecht. Nik Hoppe In de' lachspiegel. Uit; „Douane Boem" (LUTUSCA) Capitol In „Tar2»n ln gevaar" ia Dorothy Dandridge een achat van een jungle- koninginnetje, dat in de Afrikaanse wil dernis braaf soepjes kookt en koekjes' bakt voor de kinderen van haar neger stam. Helaas is er een boze negerkoning, Buiam genaamd, die Dorothy wil scha ken. Hü .krijgt daarbij hulp van een blanke boef, een zekere Radijek, die hem van geweren en vuurwater voor siet. Gelukkig: is Tarzan er ook nog en na vele avonturen weet deze het neger- koninginnetje te redden. De blanke schyrk wordt voor de vleesetende plan- Uitheemse klanken hielden gis teravond de vogels ln de bomen bij het openluchttheater Dljkzigt uit de slaap, Die klanken waren afkomstig van het ensemble Saint-Georges, Bén groep van zoons van Russische emigranten die naar Frankrijk zijn getrokken, Het ensemble bestaat uit ongeveer 30 jongens tussen' 10 en 22 Jaar. Ze benutten hun vacantie voor een toümée door Nederland. Onder leiding van Paul "Volochl- ne speelde het orkest, dat in hoofd zaak uit de typische balalaika's en domra's bestaat, een groot aantal volksliederen en dansmelodieën. Met grote vaardigheid bewerkten, dè jeugdige musici hun instrumenten, en vol bewondering voor hetra zendsnelle spel van' vingers en sna ren, vooral bij de dansen, luisterde het publiek doodstil en gespannen toe, Groot succes hadden ook de dan sers. die zich zichtbaar geheel ga ver in de wervelingen en inspan nende figuren van de Russische volksdans. Schijnbaar moeiteloos maakten hun voeten de ingewik kelde passen, en met de hurkdan- sén vooral dwongen zij de- bewon dering van de toeschouwers af. Met een ovationeel applaus dankte de De noodwinkeleentra, die ïn Rotterdam na de ramp van Mei 1940 verrezen, worden langzamerhand ontvolkt. De winkelgalerij op.de Goudse singel is reeds voor een belang rijk deel door de winkeliers verlaten en hetzelfde is het ge val met de grotere magazijnen, die op Dljkzigt een plaats 'von den. Tot nog toe handhaafden zich alleen nog het Winkelcen trum Blij-Dorp en het Post kantoorstraatje op de Cooisirr- gel. "Wat dit laatste betreft, ook daar is de eerste aderlating aanstaande. Een bloemenmagazijn heeft til. reeds op de winkelruit geafficheerd, dat het binnenkort naar een van de nieuwe panden in de Meent ver huist. Namen van anderen lazen we voorts reeds als gegadigden voor het aan de Lijnbaan, parallel met de Coolsingel komende permanente „Winkelcentrum Rotterdam", waar voor enkele weken geleden de eer ste paal werd geslagen. Het schijnt/ wel of,nu m.et de bouw van de nieuwe kolossale magazijnen er weer een stuk binnenstad op de Coolsingel gekomen Is, iedereen zich plotseling gaat. haasten om z|jn noodwinkel te verlaten. Wat het Postkantoorstraatje aan gaat, er zal ondanks alles wee moed zijn in de harten van velen, als dit straatje er niet meer zal zijn. Men heeft er jarenlang enige gezelligheid gevonden en ziet nu met belangstelling en niet al te groot optimisme uit naar wat er aan de overzijde van Beurs-Post» kanfoor-Stadhuis aan gezelligs ge bouwd zal worden, want per slot van rekening biedt een drietal of ficiële gebouwen met honderden meters gevellengte niet de gezellig heid die wij zoeken. Manschappen van slangenwagen 17 o.l.v. onderbrandmeester J. H. Hcnderlx blusten gistermiddag een begin van brand ln een woning aan de Pleretstraat, die was rvotataan doordat de bewoonsters een pannetje met vis op een brandend gascomfnor hadden laten staan. Aanwe zig waren de G 2 en de slangenwagens 17 en 18. Van de N'.V. Cornelder's Scheepvaart MIJ. te Rotterdam heeft de inrichting „Muasoord" een gebruikte sloep ontvan gen, waarmede de verpleegden ontspan ning kan' worden geboden. tribune-bevolking de jongens en Paul Voloehlne. - Het begin van de avond bracht overigens een onplezierige gebeur tenis. De bespeler van de contra-, bas, een der oudste jongens,- kreeg de piano op zijn voet en moest snel naar een ziekenhuis worden over gebracht. Gelukkig bleek de ver wonding nogal mee te vallen, en, nadat zijn wond was verzorgd, kon hij in het laatste deel van het. pro gramma nog meespelen.,. De heer K. van Driel, hoofd van het Bureau Volksontwikkeling sprak 't openings- en slotwoord van deze avond, die een onderdeel vormde van het programma van het Comité Vacantiebesteding van de Rotterdamse Gemeenschap. Nieuws van 't Bouw centrum In het Bouwcentrum te Rotter dam zijn in het verleden reeds ver schillende z.g. technische dagen ge houden, die zich op het gebied van bepaalde technische onderwerpen bewegen. Gezien het succes van de acoutische dag, die in Juli is ge houden, 2al op 29 Augustus weder-i om een dergelijke dag worden ge organiseerd. In September zal het „Bouwcen trum" een bijeenkomst arrangeren, waarop de wegenbouw onder de loupe zal worden genomen. Tevens ligt het in de bedoeling een ten toonstelling in te richten over de wegenbouw in samenwerking met de Nederlandse Vereniging van. We genbouwers. die -thans met een ..stand" in het Bouwcentrum verte genwoordigd is. De gemeentelijke Kunstcommissie, die geregeld werk aan koopt van Rotterdam se Kunstenaars, heeft thans in het Schie- landshuis uit haai^ be zit een aantal schilde rijen, aquarellen en li tho's tentoongesteld waaruit de bezoeker een indruk krijgt van dekwaliteit der aan gekochte' kunstwerken. Ik neem aan dat de commissie daarbij een selectie heeft toege past om de represen tatieve waarde zo hoog mogelijk te doen z|jn, tevens om een staal kaart te tonen van de prestaties der stedelij ke kunstenaars. Diversiteit is er vol doende en daardoor treden nogal vrij sterke verschil len op. De expositie wordt wel voornamelijk gedragen door het voortreffelijke, fascinerende en door zijn tragiek ontroerende zelf portret van wijlen Comelis van Leeuwen, Veel werk van anderen steekt er een beetje bleekjes bjj af waardoor wij opnieuw beseffen welk een groot kunstenaar wij in hem verloren. Het is doorwerkt deck, waarop geploeterd en ge sjouwd is om een schilderkunstig effect te bereiken dat op vorm en inhoud volkomen is afgestemd. Van de jeugdige Guus de Ruiter zifn er vijf aquarellen, die hij in Menton vervaardigde. Franse.land schappen, met een zekere zwier en grote trefzekerheid gepenseeld, waaruit Ongetwijfeld een eigen karakter spreekt. Cees Timmer is vertegenwoordigd met twee doe ken die na zijn Zuid-Afrikaanse reis zijn ontstaan. Ik 'geef de voorkeur aan zijn litho's en teke- ningen, waarin hij een doordrin gender 'zeggingskracht bereikt dan in de kleur die tanielijk. droog en hard aandoet. Van Wout vanHeus- den is er een abstracte composi tie; van Jan Bezemer zeer vak kundige litho's met ujn geliefde paarden; van W. Eienbaas en D. der. Dikkcnboer kleurlitho's in het van hen bekende genre; van Henk de Vos het schilderij „Vrouw met vissen", terwijl ook L. van Roode, B. Wissing, Ch. Kemper. ,Fr. Goed hart en Stuivenberg acte de pré- sence geven. Enkele foto's temen de wand schildering ln de directiekamer van de Vervoer- en Motordienst, een plattegrond van Rotterdam, waaraan Henk de Vos op het ogen blik de laatste hand .legt, voorts reliëfs en plastieken van Huib Noorlander. Al met al een hoe veelheid werk waaruit duidelijk de activiteit' van de Kunstcommlsie naar yoren treedt Bescheiden heeft Boymans zijn tentoonstelling die u nog kunt gaan zien tJCleu- renpracht uit Franse Kathedra lengenoemd. Ondanks het woord .pracht" is die aandui ding bescheiden. Want behalve de heerlijkheid, van rood in gloed en blauw dat diep en die per wordt terwijl gestaat te kijken, behalve a.1 die andere onbeschrijfelijke nuanceringen- tot in de teerste tinten, uindt u in deze kleine dertig fragmen ten van Frankrijks schoonste kerkramen, nog iets terug'van de ..Bijbel der Armén Zo noemde men in de. Mid deleeuwen en zelfs nog lang. nadat de boekdrukkunst was uitgevonden, de gebrandschil derde ramen, die bijbelse ver halen vertoonden. Want boeken. waren schaars en duur en lang niet iedereen kon lezen. Maor kijken kon ook de minst-ont- uüfckelde pauper, zolang hij nog ogen had om te zien. Waar de Kerk de B\jbel geeft, verkondigt zü Gods da den. Dat .geeft het leven- glans en kleüY en is nu nog te zien. Zelfs in onze hedendaagse we relddie men wél bar en boos noemt. Maar hoe waren de tij den in de' middeleeuwen? En waren zij toèl gunstig toen Je-- zus zei; Zalig zijn de armen- van geest, want hunner is het Ko ninkrijk der hemelen, In de dofheid van ons ueT- ütofct bestaan, bij de grauwheid van verdrongen angst, in onze geestelijke armoekan er weer gloed, komen in ons leven, als wij de diepte en intensiteit weer willen ontdekken, niet van oud glas -hoe schoon ook! maar van. Gods woord en Zijn kleu renpracht. T: OBERMAN Fa Wed. L. den Adel in Stadstimmerhuis Mevrouw, dé wed. L. den Adal heeft" gisteren even teruggedacht naar de jaren omstreeks de eeuw wisseling. toen zij op de markt een stalletje had waar zij onderdelen van fornuizen en. kachels verkocht, terwijl haar (inmiddels overleden) man dit deed vanuit- de smederij aan de Vredenoordstra at Haar twee zoons, de heren D. W. den Adel en L. den Adel, openden gisteren na melijk hun nieuwe zaak in "het stadstimmerhuis, die een grote vooruitgang betekent „na de jaren dat de firma ws5 gevestigd in. en kele noodwinkels aan - de Goudse singel. Ook de firma Den Adel werd door de oorlog zwaar getrof fen, Juist voor de Meidagen van 1940 waren er plannen om de zaak uit te breiden, maar nu. pas ia het Schm. zo ver kunnen 'komen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5