op Hereniging van Duitsland niet groter HET ROTTERDAMSCH PAROOL Moskou herhaalt oude voorstellen Motorrijder vloog in publiek; twee doden Bilthovens jurist tipte zelf politie Vier mannen ke «en terug uit „Hellegat" Petroieum-kartel houdt wereldprijzen hoog Een karretjereed in Laren langs de zandweg ONDANKS NIEUWE RUSSISCHE NOTA Melkwagen sloeg om; meisje gedood, vier kinderen gewond Bij motorraces te Hamburg twee doden en 17 gewonden Ook Sehuman naar Wenen Brits vliegtuig in zee gestort; 12 slachtoffers Vreselijke scènes in Nijmeegs stadion Vier kinderen in levensgevaar REDDINGSPLOEG GAF HET OP MAAR. Sombere stemming van reddersploeg sloeg plotseling om in vreugde Padvinders in grot opgesloten Officieel rapport klaagt zeven oliemaatschappijen aan Mijninstorting te Eysden eiste zes doden Kans op enige regen Dr Schumacher begraven West-Duitsland wil uitbreiding grenspolitie Overeenkomst tussen Macao en Peking Opgewekt feest van Boerenwagencïub" Verdachtedie twee vergiften gebruikte, speelde hoog spel 12e Jaargang, no. 199 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week 0,47, per kwartaal 6,05, losse nummers 0,10. DE SCHIEDAMMER Maandag 25 Augustus 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 396644 BankierAmsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries. jOEiusniiisn^iiiiii Hiiniii b bü ismnrenniniuiii mni nsii'&iui b 'nuu r Diioaiii] qnoi&iio (Van-onze correspondent) DEN BOSCH. -Door het om slaan 'van 'een melkwagen is Za terdagmiddag te Hedikhuizen (N.-Br.) een zes-jarig meisje ge dood, haar vijf-jarig zusje ernstig gewond en drie andere kinderen licht gewond. "Vier van de vijf kinderen, onder wie het gedode en het ernstig ge wonde, behoorden tot de familie Klerks uit St. Oedenrode, van wie de melkwagen was. De heer Klerks leidde het paard lopend. Het ongeluk gebeurde bij een bocht jn de weg, waar de wagen in een greppel terecht kwam. ANWB waarschuwt r Gebruik bromfiets niet als gangmaker DEN HAAG. Op .vele fietspa den kan men bij herhaling waarne men, dat fietsers een bromfietser als gangmaker kiezen. Indien de bromfietser plotseling moet stoppen is de kans niet gering, dat hij de hele groep „klevers" of een deel daarvan over zich. heen krijgt, het geen dan ook reeds in vele geval len tot min of meer ernstige onge vallen en schade heeft geleid. Ver schillende bromfietsers hebben zich hierover bij de A.N.W.B. beklaagd. Zowel in het belang van de veilig heid van het verkeer als van hen- zélf, raadt de A.N.W.B, de wielrij ders met klem. aan, zich niet aan dit euvel schuldig te maken, daar hier door de gevaren op de rijwielpaden ten zeerste worden vergroot, HAMBURG- Bij de' Zondagmor gen in net Stadspark gehouden mo torraces kwamen twee zijspannen met elkaar in botsing, doordat een der renners de contróle over het stuur verloor. De twee machines kwamen met grote vaartin het publiek terecht, waarbij twee toe schouwers werden gedood, terwijl zeventien anderen min of meer ern stige verwondingen opliepen. Twaalf zijn naar een ziekenhuis gebracht. Ook de renners en de inzittenden van de zijspannen werden, gebles seerd. WASHINGTON. De notawisseling tussen Sow jet-Rusland en de Westelijke Grote Drie over het Duitse probleem is Zater dag in een nieuwe, doch weinig hoopvolle, fase getreden door het Russische antwoord op de Westelijke nota van 10 Juli j.l. Op het Westelijke voorstel tot het houden van een viermogend- beden-conferentie voor bet instellen van een onpartijdige com missie, die zou moeten onderzoeken of vrije verkiezingen in geheel Duitsland mogelijk zijn, heeft Moskou geantwoord met wat zij reeds op 24 Mei voorstelde. D.w.z., dat de conferentie zich zou moeten bezig houden met het Duitse vredesverdrag, met de eenwording van Duitsland en het instellen van een Duitse regering. En als vierde punt wil de Sowjet-Unie wel aan de agenda toevoegen: de instelling van een onpartijdige commissie. Als t yds tip voor de conferentie der Grote Vier stelt Moskou de maand October voor. Doch omtrent de samenstelling van die commissie heeft Moskou bijzon dere opvattingen. Zij moet gevormd worden uit Duitsers, aan te wijzen in overeenstemming met de Grote Vier. Volgens de nieuwe Russische nota komen daarvoor in aanmer king vertegenwoordigers van de parlementen van Oost- en West- Duitsland. Het eerste, dat zij moe ten onderzoeken, zou zijn de uit voering van do besluiten van de conferentie van Potsdam, in 't bij zonder de demilitarisering. de de- nazificering en de democratisering. De Sowjet-regering stelt verder voor, dat op de viermogendheden- conferentie de datum van de terug trekking der bezettingsstrijdkrachten uit Duitsland zal worden bespro ken. Tevens stelt zij voor, dat ver tegenwoordigers van Oost- en West- Duitsland zullen worden uitgeno digd aan de conferentie deel te ne men bij de bespreking van kwes ties, die de regeringen van beide delen van Duitsland aangaan. Het uitgangspunt van de Weste lijke Grote Drie in de nota van 10 Juli is geweest, dat de door de Russen als eerste agendapunten ge noemde onderwerpen slechts vrucht baar kunnen wordt' besproken, in dien er een Duitse regering ge vormd is. Daaraan moeten verkie zingen voorafgaan, zodat het onder zoek naar de mogelijkheid van die verkiezingen noodwendig aan alle volgende stappen moet voorafgaan, "Waarnemers te Washington, Don- den en Parijs achten het wei nig waarschijnlijk dat de Weste lijke mogendheden haar tot dusver ingenomen standpunt zullen wijzi gen. De eerste reactie in diploma tieke kringen te Londen was, dat de Russen „het paard achter de wagen willen spannen". WENEN De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Sehuman, zal van I tot 3 September een be zoek aan Wenen brengen- Hg zal kwesties .betreflende de bezetting en een vredesverdrag bespreken. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zakdh, Acheson, heeft enkele weken geleden een bezoek aan Wenen gebracht. Ziin Engelse collega Eden gaat er binnenkort heen. Het .gaat, hier tevens om te genbezoeken voor het bezoek; dèt kanselier Figl dit jaar' heeft ge bracht aan de drie landep. Waar nemers menen, dat tijdens het be zoek van Eden het probleem van de vooroorlogse schulden van Oostenrijk zal worden. besproken cn dat daarover voor het einde van het jaar een internationale conferentie te Londen zal worden gehouden. TRAPANL Ter hoogte van Trapanï op West-Sicilië is van morgen een 'Brits vliegtuig van de „Air Work Charter Ltd" in zee gestort. Aan boord bevonden zich 51 inzittenden, van wie er 39.door Siciliaanse .dplssers. zijn gered. Drie lijken zijn tot nu toe geborgen. NIJMEGEN, Tijdens motorraces op de Goffertbaan is Zondag de ren ner Marin us van den Akker, uit Beek en Donk. in volle vaart tegen de balustrade van de dichtbezette goedkope tribune gevlogen. De gevolgen waren verschrikkelijk: v. d. Akker zelf en de 12-jarige Berendina Bal werden zo zwaar gewond, dat zij later in het C'anisius-ziekeiihais zyn over leden. Voor het leven van vier jongens de 14-jarige J- Hendriks, de 13- jarige P- Wolf en zyn 10-jarige broertje en de eveneens 10-jarige J. Sanders werd hedenmorgen nog steeds'gevreesd. Zes andere kinderen werden minder zwaar gekwetst. Het ongeluk gebeurde bij de laatste manche, toen verscheidene rijders in de Zuid-Oostelijke bocht van het stadion lagen. Maas uit Deurne reed voorop, gevolgd door v. <3. Akker en Van Ooyen uit Eist (bij Nijmegen). Van den Akker was al afgevlagd, doch hij daverde nog in volle vaart door de bocht. De Elstenaar joeg achter hem aan en raakte de Eysink van' zijn tegenstander. Van den. Ak ker verloor - de macht over zijn stuur, schuurde even met z'n pedaal langs de betonnen wand en -schoot toen tegen de balustrade midden in het veelal jonge publiek, dat op dé rand zat. Een knal en hevig gegil fchcur- W; -i MUOTATHAL, De leden van de reddingsploeg, die Zondag onverrich ter zake uit de grotten van 't „Hellegat" terug waren gekeerd van hun tocht om de vier opgesloten onderzoekers te redden, zaten in een sombere stem ming bU elkaar, omdat ernstig getwijfeld wérd aan de mogelijkheid om prof. Bogle en zijn drie jeugdige metgezellen te redden. Zondagavond liepen vier personen het kamp binnen en werden eerst met stomme ver bazing en daarna met dankbaar gejuich begroet. Het bijna niet te geloven feit was geschied: de professor was er met zijn "tudenten in geslaagd om door het. water de weg naar het behoud te vinden. Zondagmiddag hadden zij bemerkt, dat het peil van het water in de grot was gedaald. Des avonds te zeven uur hadden zij besloten ge zamenlijk de „waterval der kroko dillen" te passeren, hetgeen geluk te. De vier onderzoekers verklaarden, dat hun tóestand niet zo ernstig ABERDARE. Een veertigjari ge padvindersleider, met twee pad vinders, die in de heuvel van Bre- conshire een grot waren binnenge gaan, werden Zondag plotseling opgesloten, doordat rotsblokken neervielen, politie, mijnwerkers en brandweerlieden wisten bij toorts licht een gat door de steenmassa te maken en de opgesloten en voed sel en drank te verschaffen. De leider bleek beide benen gebroken te hebben. De twee padvinders waren ongedeerd. Vanmorgen zijn beide padvinders gered en met spoed naar een; ziekenhuis ge bracht. Handelaar zou regering hebben bestolen (Van onze correspondent) ROERMOND. De districts recherche heeft, in samenwerking met ambtenaren van de CCD„ de 30-jarige graanhandelaar J. D. uit Nuth aangehouden. Hij zou grote hoeveelheden buitenlandse granen, die bij van regeringswege in op slag had in gehuurde panden in Roermond en Maasniel, hebben verduisterd. Men vermoedt, dat hij minstens 50.000 kg heeft verkocht en de opbrengst in eigen zak ge stoken. was geweest. Zij maakten, zich. voor namelijk bezorgd over hun familie leden. In 'het berghotel, dat als hoofdkwartier van de reddingsor ganisatie heeft gediend, werden de vier grotonderzoekers bestormd door honderd journalisten uit vele landen. De achttienjarige Lothar Kaiser en de negentienjarige Hans Gygax en Walter Nurkhalter zagen er- bleek doch gelukkig uit. De vier mannen vonden het ijze ren hek, dat de ingang van de grot afsluit, gesloten. Zij moesten het forceren, voordat zij de grot kon den verlaten. Prof. Bögli heeft verder verteld, dat de vier ondèrzoebers de in de grot aangetroffen levensmiddelen zorgvuldig verdeeld en slechts twee maal per dag gegeten hebben. Er was genoeg voedsel voor twee maanden. De vier mannen deden gymnastische oefeningen om zich warm te houden en zongen zich moed in. Tijdens hun „gevangen» schap" verrichtten zij telkens me tingen van de waterstand. WASHINGTON. Zeven grote oliemaatschappijen vormen een „geslo ten familie", die de gehele wereld omspant. De leiding dezer maatschap pijen is op allerlei wijze onderling verbonden. Zij hebben als doel de oliereserves van de wereld en de productie te beheersen om zodoende de prijzen op de wereldmarkt hoog te houden. Deze feiten werden Zon dag openbaar gemaakt door het ,3usiness Committee" van de Amerikaanse Senaat. In Washington is men van mening, dat het rapport een storm zal veroorzaken in het Congres en ook in het buitenland groot op zien zal baren. De betrokken maatschappijen zijn: de Standard Oil of New Yersey, de Standard Oil of California, de Texas Cy., de Socony Vacuum and Gulf Oil, (alle Amerikaans), de Anglo Iranian Oil Cy. (Engels) en de Royal Dutch Shell (Nederlands- Engels). De onderlinge betrekkingen tus sen deze maatschappijen met hun vele onder-maatschappijen zijn zo nauw aan elkaar verbonden, dat het, zo gaat bet rapport verder, gemak kelijk kan leiden tot een geunifi- eerde leiding der verschillende be langengemeenschappen, Het gevolg hiervan kan zijn, dat de concurren tie tussen de maatschappijen in hun buitenlandse operaties belangrijk vermindert en dus de prijs van de olie op een bij voorbaat bepaalde hoogte gehandhaafd kan worden. De onderlinge betrekkingen der maatschappijen gaan zo ver, dat ver scheidene directeuren der grote maatschappijen ook optreden als di recteuren van enkele belangrijke cndermaatschappijen. Zo is er bijv. (Van onze correspondent) HEERLEN. Zoals Zaterdag al gevreesd werd, is men er niet in geslaagd de mijnwerkers, die door de instorting in. de kolenmijn Eys- den-Maas, even over de Belgische grens, welke zich Vrijdag voordeed, werden ingesloten, tijdig te berei ken. De reddingswerkzaamheden werden zeer bemoeilijkt o.a. door dat een nieuwe instorting dreigde en doordat het luchtverversings systeem was gestoord. Vijf mijn werkers. waaronder de achttienja rige G. van Norden, uit Budel, ven den de dood. Ook de gereddeIta liaanse arbeider is aan de gevolgen van zijn verwondingen bezweken. Van Maandagavond tot Dinsdagavond: Vannacht hier en daar mist. overigens half tut zwaar bewolkt met plaatselijk enke le buien. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige wind uit Westelijke richtin gen. Dezelfde tempe raturen als vandaag of iets lagere. 2$ Aug, Zon op 5 u 41 m onder 19 u 4o m; Maan op J2 u 27 tn on der 20 u 59 m. HET WEER VAN VANMORGEN UUR Max temp Neersl Station Weer Wino m/t Gisteren in 24 u Oslo Regen Z.Z.O.l 19 C 0,1 mm Stockholm Geh. bew. Z.Z.O.2 19 0 Helsinki Zw. bew. W.4 IS 0,1 Edinburgh Zw. bew. W.2 ia 0 Londen Mist Windstil 23 0 Kopenhagen Zw. bewj W.Z.W. 4 19 0 Amsterdam Geh. bew. Windstil 22 0,1 Zürich Geh. bew. Windstil 19 s Locarno Half bew. w.10 16 4 Genève Nevel Windstil 17 0.4 Pari.is Zw. bew. Windstil 25 0 Bordeaux Mist N.0.1 25 0 Nice Half bew. N.N.W, 2 23 0 Berlijn Zw. bew. Windstil 20 0 Frankfurt Zw. bew. Windstil 22 0 Miinchen Nevel W.2 18 0 Wenen Regen 0.1 18 2 Luxemburg Zw. bew. X.N.O, 2 19 0 Grenoble Gnftcw. Windstil 17 3 Innsbrück Motregen Windstil 17 3 een complex gevormd in het Verre Oosten bestaande uit de combinatie Jersey Standard-Socony-Texas*Stan- dard of California en Ro-yal Dutch Shell, onderling verbonden door de N.V. Nederlandse Nieuw-Guinea Pe troleum maatschappij. Zoals gemeld heeft de regering pas een actie tot schadevergoeding ten bedrage van 67 miHioen dollar ingesteld tegen vier van de vijf Amerikaanse oliemaatschappijen. Bij alle zeven wordt een onderzoek in gesteld vanwege het ministerievan Justitie. De Chinese delegatie, die in Mos kou besprekingen voert, inspec teerde bij aankomst in de Rus sische hoofdstad de erewacht. Van links af: Wisjinski, minister i»ah Buitenlandse Zaken; vervol gens drfe leden van het Polit buro: Mikoyan, minister van Handel; Boelganin, minister van Defensie,* Moïotóo, plaatsverya.n- gend premierTsjoe En ,Lai, de Chinese-premier eni minister van Buitenlandse Zeken,' Tsji Tsjle en Tsjak Wen Tien, Chinese am bassadeurs in Moskou. den de gespannen stilte. Vrouwen op andere tribunes vielen flauw, van alle zijden, renden EHBO-ers naar de. plaats waar Marinus v d. Akker iag tussen vele zwaar ge kwetste kinderen. Ook dr P de Boer was er snel. Van den Akker zelf was er dadelijk, met een zware schedelbasisfractuur. het ergst a2n toe. Hjj werd in allerijl naar bet Canisius-2iekenhuis vervoerd, doch stierf daar korte tijd na aankomst. Van Ooyen kwam er, wonder bo ven wonder, goed af: hij kon, slechts licht gewond, de baan ver laten. Van de jonge toeschouwers wer den er vijf zwaar en zes lichter gewond. Ook zij werden naar het Canisius-ziekenhuis gebracht, waar Beren dl na Bal vannacht is gestor ven. De races, die „zwart", dus buiten KNMV-verband, waren georgani seerd door de Zuid-Nederlandse Bond van Motorrijders en waaraan renners uit Brabapt. Limburg en Gelderland deelnamen, werden on middellijk afgelast. De politie hoor de dadelijk de wedstrijdleiders. Ma nager was-de heer Konings, die in dertijd in Nijmegen ook speedway wedstrijden organiseerde. Gewaarschuwd Van de Koninklijke Nederlandse Motor-Vereniging vernamen wij, dat de voorzitter, dr Rodenburg, het ministerie van Waterstaat indertijd heeft gewaarschuwd tegen het ge ven van verlof aan elke organisatie tot het houden van motorvvedstrij- den óp wegen en banen. Er schuilt een gevaar in het feit, dat de lei ding van deze wedstrijden niet altijd even veilig en zeker is. De KNMV past bij motorwedstrijden al tijd selectie toe op de deelnemers en sluit diegenen uit, die niet in staat worden geacht een wedstrijd goed uit te rijden. Ook de gemeen tebesturen, die banen onderhouden, zijn van officiële zijde gewaar schuwd. maar dikwijls wordt de waarschuwing in de wind geslagen. HANNOVER. Nadat in het parlementsgebouw te Bonn plech tig hulde was gebracht aan het stoffelijk overschot, van dr. Schu macher, de overleden voorzitter der SPD, is het na een laatste tocht door de straten van de Bonds- hoofdstad. Zaterdagmiddag naar hier overgebracht en opgebaard in het stadhuis. Zondagmiddag is het op de begraafplaats Rïckiïnger ter aar de besteld. Het graf van Schumacher ligt in een halve cirkel omringd dooï ho ge dennen. Twee oude kastanje bomen staan aan het hoofdeinde. Honderden kransen, die vrienden, aanhangers en vereerders uit de ge hele wereld, en politieke vertegen woordigers van de Bondsrepubliek gezonden hadden, werden, bij het graf neergelegd. OUenhauer zeide in een herden kingsrede o.tn., dat de SPD in de geest van dr. Schumacher verder zou strijden en mede zou helpen, aan de vestiging van een nieuwe orde in Duitsland, In Europa en in de wereld. De vice-voorzitter van de SPD, dr. Carlo Schmidt dankte in het bijzonder voor de talrijke be wijzen van verering en deelneming uit het buitenland. BONN In een interview heeft de Westduitse minister van binnen landse zaken dr. Lehr Zaterdag aan gedrongen op versterking van de Westduitse grenspolitie van 10.000 tot 20.000 man. Hij achtte zulks noodzakelijk in verband met de stijgende mate, waarin de Oost- duitse volkspolitie grensovervallen pleegt en incidenten uitlokt. De Westduitse politie moest voorts vol gens Lehr zwaarder bewapend wor den om opgewassen te zijn tegen de automatische wapens en tanks van de communistische .politie. Koning Hoessein naar zijn land vertrokken GENEVE. De 17-jarige koning Hoessein I van Jordanië is Zondag avond in gezelschap van zijn moe der, koningin Zain. uit Genève naar Jordanië vertrokken. Hij is ■can plan twee maanden in Jorda nië te blijven en daarna voor drie maanden naar de Engelse militaire academie te Sandhurst te gaan.. HONGKONG China en fle Portugese kolonie Macao zün tot overeenstemming gekomen in. het grensgeschil. De Portugezen heb ben, naar gemeld wordt, vier eisen van de Chinezen ingewilligd. Nade re bijzonderheden zijn nog niet be kend, Macao's voornaamste onderhan delaar, Ho Yin. zeide, dat de nor male toestand thans hersteld is. De berichten, dat Macao vier Chinese eisen bad ingewilligd, noemde hij speculatie, maar hij wilde geen bijzonderheden van de overeen komst geven. Wel zei hij, dat Macao China een klein bedrag als compensatie had gegeven. (Van een onzer verslaggevers) LAREN (N.H.). Zaterdagmid dag konden vele duizenden, bewo ners van het Gooise dorp Laren bewoners van het Gooi en ontel bare. van heinde en ver naar La ren gestroomde toeristen, in dit vriendelijke plaatsje zien wat voor karretjeser in vroeger tijden langs onze zandwegen reden. En karretjesis een wat respectloze benaming voor de prachtige sjce- sen, de tilbury's, de kunstig ver sierde boerenwagens, de maii- coaches met échte koetsiers op de bak en de paarden, compleet met witte pruiken en rode livrei, die in lange stoet door de straten trok ken. Deze folkloristische optocht, ge houden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de „Boeren- wagenclüb" is een lust voor het oog geweest en in alle opzichten een succes geworden. Nimmer nog heeft een optocht in Laren, zelfs de traditionele St. Jansprocessie niet, zoveel toeschouwers op de beengebracht. Rijen dik stond men langs de route geschaard en alles heeft er toe bijgedragen om deze middag in het' schildersdorp een opgewekte on blijde stemming te kweken: het mooie weer, de vrolijke tonen van de Amsterdam se muziekkapel, de fleurige cos- tuums van de deelnemers, de sta tige ruiters, de mooie paarden, de boerendansers. Héél Laren stond in het teken van de boerenwagen en nimmer tevoren heeft de toch zo actieve „Boerenwagencïub" een dergelijke belangstelling getrok ken. Men kan niet ontkennen, dat de optocht deze belangstelling ook verdiende, Er waren fraaie wagens uit allé delen van het land, zoals bijvoorbeeld een met drie paarden bespannen nettenkar uit Schöve- ningen en wagens uit Friesland en de Zaanstreek. En hoezeer ieder een meeleefde, dat bleek niet al leen uit de aanwezigheid van vele plattelandsburgemeesters bij de opening van de tentoonstelling „Wagenmakersroem", maar ook uit het feit, dat de burgemeesters vrouw van Eemnes zelf in een Eemnesser buggy meereed in de stoet. Als het met de expositie net zo goed gaat als met de optocht zal de „Boerenwagenclub" nog lang aan dit tweede lustrum te rugdenken. DUIZENDEN toeschouwers héb ben Zaterdagmiddag in Laren (N.H.) de optocht van boeren wagens gadegeslagen, die daar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de Boerenwagen- club" werd gehouden. Op de fo to: een aardige groep uit de stoet, waarin oude wagens van allerlei soort meereden. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT. De arrestatie van de jeugdige mr W. K. F. uit Bilthoven, die er thans van beschuldigd wordt lijn 62-jarige vader met behulp van vergif om het leven te hebben gebracht, is ni et in de eerste plaats het gevolg geweest van een argwaan, die de politie na ie dood van het slacht offer zou hebben opgevat. Het Is de jonge verdachte «elf geweest, die het wantrouwen van de justitie heeft wakker geroepen, toen hij, enige tijd na ztin vaders overlijden en begrafenis tegenover de politie verklaarde, twijfel te koesteren of zijn vader wel een natuurlijke dood gestorven was, omdat er in de ouderlijke villa een hoeveelheid arsenicum was gevonden. Vermoedelijk heeft de jonge jurist hoog spel willen spélen en zich een houding willen aanmeten, die de justitie van het begin af aan van zijn volslagen onschuld moest overtuigen. Omdat zijn ver haal bepaalde onduidelijkheden bevatte is de politie met kracht een onderzoek begonnen. Het stoffelijk overschot van de heer F. Sr. werd opgegraven, er werd sectie verricht en tenslotte namen de gebeurtenissen hun onvermij delijke loop, die met de aanhou ding van de verdachte eindigde. De jonge F. is naar de justitie gegaan, nadat zijn moeder ge tracht had hem opgenomen te krijgen in de psychiatrische kli niek van de Utrechtse hoogleraar, prof, dr H. C. Rümke. Hét schijnt, dat mevr, F. daarbij de hoogleraar in kennis heeft gesteld van .ern stige vermoedens, die bij haar te gen haar oudste zoon gerezen waren en de veronderstelling heeft geuit, dat hij in overspannen toe stand verkeerde. Het schijnt, want wat hieromtrent bekend is, zijn niets anders dan mededelin gen, die mevrouw F. zelf verstrekt heeft aan een bepaalde journalist. Prof. Rümke heeft de justitie geen enkele inlichting verstrekt over dat gene wat hem onder ambts geheim was toevertrouwd.De justitie, die pas haar politioneel apparaat in werking stelde nadat de jonge mx^F. zèlf iets over ver gif had losgelaten, tast omtrent de beweegredenen van mevr. F. en wat haar oogmerken zijn ge weest toen zij zich tot prof. Rüm ke wendde, dan ook volkomen in het duister. Inmiddels is de verdachte voort gegaan met zijn bekentenis. Hij heeft -thans aan de rechter commissaris, mr V. J_ A. van Dijk verteld, dat hij' zich van twee vergiften heeft bediend, te weten arsenicum en cyaankali Naar wij van mr Van Dijk vernamen en zoals wij vorige week reeds heb ben vermeld, is in eerste instantie bii de sectie arseen aangetroffen. Of het slachtoffer tenslotte aan arseenvergiftiging, dan wél aan vergiftiging door cyaankali is. overleden is iets, dat eerst na een toxoiogisch onderzoek zal kunnen blijken. Een dergelijk onderzoek, dat zeer tijdrovend is en dagen in beslag neemt, is thans aan de gang, doch nog niet voltooid. Over het motief van de ver dachte verkeert men nog steeds in het duister. Het is hierover, dat de jooge mr F, thans voortdurend door de rechter-commissaris wordt ondervraagd. Tot dusver echter heeft hij geweigerd daaromtrent ook maar iets los te laten. Of hij dit weigert omdat hij meent, op deze wyze zijn eigen belang te dienen, of dat zijn weigering daaruit voortspruit, dat hij zijn eigen motieven zelf niet kent is iets, dat de justitie op dit ogenblik nog niet weet. Ook is nog niet duidelijk komen vast te staan of de jonge mr F, inderdaad ook pogingen in het werk heeft gesteld naast zijn va der zijn overige familieleden te vergiftigen. Het is een feit, dat bij enkele familieleden zich inderdaad vergiftigingsverschijnselen hebben voorgedaan. Of dit echter komt omdat de verdachte hen opzette lijk vergif heeft toegediend, dan wel doordat zij per ongeluk ver giftigd voedsel aten, dat voor de heer F. Sr. was bestemd, is nog met opgehelderd. Ook over dit punt heeft de verdachte nog gèen woord losgelaten.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1