n Ambassadeur van Zuid-Afrika onthult gedenksteen Schiedams Archief achterhaalt historische fouten Recht gedaan aan stad Anthonie van Riebeeck VAPU werd weer succes dank zij organisatie i Schiedam vermaakte zich Zaterdag best 3 Maandag 25 Augustus 1952 Uw stad had alle recht op een grootsere herdenking gehacl" Hoe druk het nu reeds was Geschenk voor de gasten DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Sfadskroniek WAT KOL. P. I. HOOGENHOUT VERTELDE: Voor de mooiste etalages Het R.K. concerteerde in kader van Plantage Parade Twee winnaars bezorgden ijverige jury eerst heel wat problemen Vacantieweek programma sx i k Duizenden feestgangers bevolkten het centrum van de stad AGENDA D.R.Z. kan vol vertrouwen zijn Jeugd-activiteiten van Pro Juventute s.XJw stad had alle recht op een grootsere herdenking gehad". >JDe van Riebeeck-feesten hadden net zo goed in Schiedam ge houden kunnen worden als in Culemborg, want de banden, die Schiedam met de stichter van de Kaapkolonie bindt zijn min stens zo innig als de Culemborgse". Dit was de conclusie van de ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, Z.E, Kol. P. I. Hoogenhout, die Zaterdagmiddag aan het pand Lange Kerk straat 36 de gevelsteen onthulde welke daar is aangebracht, omdat op die plaats het huis heeft gestaan waar Jan van Rie- beeck van 1603 tot 1637 heeft gewoond. Tevoren wa. Z.E., die vergezeld werd door zyn echtgenote en zijn zoon, in de raadzaal door burge meester en mevrouw Peek, het col lege van wethouders, bestuursleden van de Schiedamse Gemeenschap.de loco-gemeentesecretaris, de heerJae. v. d- Graai en de gemeente-archiva ris drs v. d. Poest Clement verwel komd. Réne en Robert Holï de beide zoontjes van S.G.'s voorzitter, boden de dames Hoogenhout Peek een tuil bloemen aan. In zijn begroetingsrede belichtte burgemeester Peek breedvoerig - de jonge .iaren van Jan van Riebeeck; hoe hij in Schiedam op de trappen van het tegenwoordige stadhuis had gespeeld, zijn beroep als chirurgijn- barbier had uitgeoefend en in de Grote Kerk in het huwelijk was ge treden met Maria de la Queillerie. In diezelfde kerk werd. Jan van Riebeecks moeder begraven. Ambassadeur Hoogenhout was diep getroffen door de ontvangst, die hem in Schiedam te beurt was gevallen. Hij voelde zich hier tus sen vrienden. Hij voelde zich bo vendien gelukkig zich in het ge bouw te mogen bevinden, waar de stichter van zyn vaderland wellicht ook vele malen had vertoefd. „Het is, alsof ik de stemmen van de mensen van enkele eeuwen terug, nog hoor fluisteren". Diep onder de indruk kwam Z,E. ook m de Grote Kerk, waar hij in de consistoriekamer de boeken in zag, die de gemeente-archivaris, de heer v. d. poest Clement, daar ),ad Als een magneet werkt fle Schie damse Vacantieweek op de omge ving. Zowel uit het Westen als het Oosten trokken Zaterdag duizenden deze kant uit om hier het zomerse feest mee te gaan vieren. Teneinde ae toeloop van Rotterdammers te kunnen verwerken was de R.E.T. genoodzaakt extra trams In te leg gen op het traject Marconipleln— Koemarkt. Hoewei het bezoek aan de voor treffelijke tentoonstelling „Onze Woning" in. bet Stedelijk Museum ook Zaterdag een nog te eenzijdig karakter had, mocht over-de drukte niet geklaagd worden. Niet minder dan 1800 bezoekers dwaalden er rond en haalden Bon hart op aan de smaakvolle w^jze/waarop de in terieurs worden getoond. Zovelen kwamen naar de nieuwe woningen in de Troelstralaan dat de voor deur zo nu en dan op slot moest om daarbinnen geen chaos te ver oorzaken. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik W. 2. v. B. Allewelt en S. S3a. Pief er z. v, J. H. Triel en J. Saarioos. Overleden: B. Verschuren, 71 j. weduwe van J. F, Paxrin. F. van Stein, 71 j. vr. van P. v. Oosten. neergelegd en waarin de sterfacte van Van Riebeecks moeder en de huwekjksaete van Jan mei zijn echtgenote waren opgenomen. „Ja, hier staat zijn handtekening. Vrouw kom es kijken, hier staat Johan van Riebeeck en dat heelt-ie zelf ge schreven. Dit is voor het eerst in m'n leven, dat ik de originele hand tekening van hem zie". In de Lange Kerkstraat, waarheen het gezelschap vervolgens via de oude begraafplaats wandelde, stond Gusto's muziekvereniging, omzoomd door een grote schare belangstellen den reeds te wachten. Daar was Na de ontvangst ten stadhuize, de bezichtiging van de Grote Kerk en de onthulling van de gedenksteen heeft de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afri ka nog een korte rondrit per auto door de stad gemaakt. Na afloop hiervan zaten B. en W. en het dagelyks bestuur van de Schiedamse Gemeenschap met hun gasten aan bij een diner in hotel „De Kroon", waar door burgemeester Peek en Z.E. Kol. -Hoogenhout resp. dronken wer den uitgebracht op de Unie van Zuid-Afnka en Koningin Julia na. Als herinnering aan dit be zoek bood de heer M. Holl zo wel ambassadeur Hoogenhout als diens echtgenote en zoon een speciaal voor dAm gelegenheid vervaardigde kruik van Delfts aardewerk aan. waarin het be- i kendste stedelijk product was geborgen. ook mej. Th. v. d. Pant, de ont werpster en beeldhouwster van de gevelsteen. Zij werd aan de ambas sadeur voorgesteld. Na de onthul ling van de gedenksteen speelde Gusto's orkest het Engelse, Zuid- Afrikaanse en Nederlandse volks lied en hield ambassadeur Hoogen hout in 2ijn landstaal een. rede, die wij in extenso afdrukken. 1978. B"cht voor de wind stunt de „Luna" nu op zijn doel af. Er staat een harde wind en de schoener scheert als een meeuw over de golven. De kanaken hebben al leen maar plezier in deze rauwe zeiltocht. Wat de baas er mee-: voor heeft, weten zij ook niet, maar er zal wel weer een be doeling achter zitten.... Ondertussen kauwt Hal. fo nerveus op zijn si gaar Zij plan móét luk ken, want als die Chris- tuaan Borg de gelegen heid krijgt om te praten, rijdt hij een rare schaats. En die Rob moet ook "an de kaan verdwijnen, want natuurlijk heeft Chrlstiaan hem het hele verhaal al gedaan. Een j plezierig karweitje is het niet, maar Ralfo kan zich geen enkels risico veroorloven: zijn mis-1 met een nieuwe misdaad, welnu, dan. moet dat daad van zes jaar geleden mag niet bekend wor- 1 maar. den en wanneer hij dat alleen kan verhinderen S.H.V, „DE ALFER" VIST Zondag hield „De Alfer" begun stigd door fraai hengelweer een buitengewoon geslaagd, onderling concours. Als viswater was geko zen de Wilhelminahaven. Gevist werd uit bootjes. De uitslag luidt als volgt: 1. J. Zagwijn 42 stuks 4665 .gram, 2 C- Nijs 34 stuks 2700 gram. 3. W. Som- mer 28 stuks 2575 gram. 4. A. Burggraaf 23 stuks 2485 gram. 5. K. Offerman 21 stuks 1975 gram. <i. D. versteeg 24 stuks 1790 gram. 7. T. de Jong 14 stuks 1430 gram. 3 R. Sehwagerman 11 stuks 1200 gram. Sinds Zaterdagmiddag siert een gedenksteen het kantoor van de Sgiritusmaatschappij Gebr. de Groot, Lange Kerkstraat 36. Onder een figuur, die de jonge Jan van Riebeeck voorstelt, stent te lezen: „Hier woonde Jan van Riebeeck, grondlegger van de Kaapkolonie". Op de fotoDe Ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrïka, Kal. P. I. Hoogenhout, haalt de vlag weg die het werk van de beeldhouw ster mej, v, d. Pant bedekte iB!iMiii[i|jr,nnii![g:imnu!a[r[f.iii!iiu:]iii!:]!il;[t:i[. „uiuii'iiiiiiüriMitiiiiüuuiii Inplaats van een groepje deftig aangeklede en stemmig kyken.de he ren, die meestal geroepen zijn een jury te vormen, heeft de altijd weer enthousiaste winkeliersvereniging „Hoogstraat-Belangen" het kopend publiek de rol van scheidsrechtet toevertrouwd in een vreedzame kamp tussen de aan. een etalagewed strijd deelnemende winkeliers. De bedoeling is dat we de etala ges bekijken en hierover een oor deel geven. Duidelijk dient uit te komen wat de meest fraaie, de meest originele en de meest ver koop-attractieve etalage is. Deze drie soorten etalages dienen op een briefkaart te worden vermeld, die kan worden verzonden, resp. afge geven bij het secretariaat van Hoog. straat-Belangen: Hoogstraat 47. Degenen, die de meest verkozen groep vermeldden, dingen mee naar drie geldprijzen, t.w. f 25. f 15 en 10. Uiterste datum van inzending is 28 Augustus. ESFERANTO-AGENDO Estas ankorau cïam Jerio, sed propagandu nian ling von. Mi donas al vi eiuj korajn salu- tojn nome de la Danoj. Het Vacantie-comité van de Schie damse Gemeenschap kan zeker met veel voldoening terugzien op het concert, dat Zaterdagavond in het kader van de Plantage Parade werd gegeven. Ongeveer duizend toehoorders hadden zich voor het concertpodium geschaard en luis terden met intense aandacht naar het musiceren van het Rotterdams Kamerorkest onder leiding van Piet Ketting. Wel werd zo nu en dan de stilte en de karakteristieke sfeer in de smaakvol verlichte plantage door enig rumoer van bui tenaf verbroken, maar gelukkig deed dit het geheel weinig afbreuk, zodat men vrijwel ongestoord van de muziek kon genieten. Het acoustische probleem, dat ook bij dergelijke ondernemingen een zorgenkind is, bleek gezien het feit, dat men hier met een eerste proef te doen had. reeds voor een groot deel bevredigend te zijn opgelost. De strijkersklank had nog iets vlaks en bezat bijvoorbeeld in het piano niet altijd voldoende diepte, maar de klank der blaasinstrumen ten kwam, hoewel hij soms m;n pf meer domineerde, heel goed tot zijn recht. Onzeg. inziens zouden 'deze kleine bezwaren waarschijnlijk wel kunnen overwonnen worden, door het podium van geheel gesloten zij wanden te voorzien. Al met al echter schonk dit con cert veel voldoening. Het orkest, besloot met de p gr. t. van tevens een drietal ouvertures respectievelijk vanBoiel- dieu, Mozart en Schubert uitvoer de, musiceerde met veel entrain. Ketting, en de zijnen hadden dan ook een verdiend succes in ont vangst te nemen. Ruime bijval viel ook de beide solisten ten deel. De solo-clarinet- tist van het E.K.O. debuteerde met het concert voor clarinet en orkest van Mozart. Zowel muzikaal als technisch liet zijn spel, enige" onef fenheden in de loonvorming daar gelaten, 2eer goede indrukken na. Jaap Stotijn was weer de gevier de solist in het Haydn's concert voor hobo. Zijn prachtige toon boet te in de grote ruimte wel iets aan draagkracht in, maar overigens ver loor deze viendelïjk klinkende mu ziek door de meesterlijke vertolking niets van hiar charme. De avond werd geopend met het Wilhelmus, het Afrikaanse en En gelse volkslied, zulks in verband met de aanwezigheid van de am bassadeur der Zuid-Afrikaanse Unie, kolonel P. I- Hoogenhout, en het volledige college van Burge meester en Wethouders- H. v. BORN. Ter gelegenheid van de onthulling van de gedenksteen in. het pand Lange Kerk straat 36. de plaats waar de jonge Jan van Riebeeck destijds op groeide. heeft de am bassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, Z.E, Kol, P. I. Hoogenhout, Zaterdagmiddag in een in het Zuid-Afri kaans uitgesproken rede uiteengezet van welk groot belang de ontdekkingen van de Schiedamse gemeente archivaris drs, A. van der Poest Clement omtrent de Schiedam se jeugd van de grondlegger van de Kaapkolonie wel zijn geweest in verband vooral cok met de rol welke onze stad in het leven van deze grote Nederlander heeft gespeeld, Iet wat beschamend voor de activiteit t,a.v. de herdenkingsfeesten was het, te moeten horen dat de ambas sadeur Schiedam in dit verband thans meer rechten toekende dan Culemborg nu had verkregen. Een deel van deze opmerkelijke rede van Kol. Hoogenhout geven wij hieron der in extenso weer. „Hierdie belangrike kant slaan in die eerste plaas aie op Komman- deur Jan van Riebeeck nie, maar v/el op sy vader, Anthonie van Rie beeck. In die geskied-rolle vanSuid- Afrika is vader Anthonie van Rie beeck, tot dusver, die wil sê tot hierdie driehonderdste feestjaar 1952, ek sé tot dusver is Anthonie uit gebeeld sa 'n taamlik avon- tuarlike, skilderagiige losbol met weinig verantwoordelikheidssin. Ons eerste karakterskets van 1839 stel Anthonie van Riebeeck voor as 'n man van besonder lae stand 'n stand waaruit ook sy eggenote sou gekom het. 'n. Later Ne derlandse karakterskets in 1912 stel vas dat sowel Anthonie as sy eggenote uit rcgentcfamilies uit die omgeving van Wijk by Duurstede afkomstig is. Dus van die ruggegraat van die ou sewe provin cies. Voorts is vasgestel, dat vader Anthonie in die huwelik getree het met Elisabeth Govertsdogter, Elisa beth van Gaesbeek, dogter van *n burgemeester en notaris van Cu lemborg. Daarna is vertel, dat An thonie sy beroep as scheepskaptein vertrek het na verre lande, met an der woorde dat hy so'n bietjie alles en almai in die steek gelaat het. Hij vind sy laaste rusplaas in Brasïliè, Die publikasie van 1952 egter toon dat daar een en ander een vergis sing begaan is. In die eerste plaas is Jan van Riebeeck se geboorte datum vir die eerste keer precies bepaal, naamlik 23 April 1619: een belangrike feit wat aantoon dat hy nog jonger was to hy d!e verant- woordeüke stigtingswerk deurgevoer het as wat vroeer aangeneem is, Ook blyk nou dat die familie reeds in 1622, dus toe die kleine Jan drie jaar oud was, na Schiedam verhuist het. Daaruit volg dat Schie dam 'n veel belangriker aandeel aan die vorming van Kommandeur Jan van Riebeeck gehad het as wat vroeér aangeneem is. Was dit nie vir sware oorwegings soos die in standhouding van bande met Cu lemborg en dies meer dan kon die van Ricbeeck-fces in Nederland net so goed in Schiedam gehou geweea het. In die nuwe publikasies word ook vasgestel dat vader Anthonie geen scheepskaptein, maar snymeester of tewel chirurgyn was; is hierdie feit het ons meteen die sleutel tot die vraag wie die leermeester van Jan van Riebeeck was in die vak wat hom uitelndelik ook na die Kaap die Goeie Hoop sou dirigeer. En nou die heuglike ontdekking in Schiedam, Daaruit, uit die besït van hierdie woning blyk Btelligdat vader Anthonie nie so'n onbedag- «arae, onvcrantwoordelike avontu rier en losbol was nie, maar dat hy as sorgsame man sy verantwoorde- likheöe besef het. Lee U maar ge- rus die dokumente met hierdie oor weging in gedagte. My voorganger, prof. Bosman, het reeds die hoofd betekenis van die Van Riebeeck fees samengevat ag die volkome eerher stel van Jan van Riebeeck in Suid- Afrika sowel as in Nederland. Ek wil dan byvoeg, dat die ontdekking in Schiedam ook die eerherstel van s>' vader Anthonie van Riebeeck be teken. Daarvoor is on Schiedam in nig dankbaar. Mag ek ook, meneer die burge meester, met dank verwys na die huidige eienaars van die ou per- seel, 'n stuk Hollandse aarde wat ons die Van Riebeeck-perseel kan noem. Dit kom my voor asof Schie dam steeds groot belangstelling ge had het vir wat ek wil noem vloei bare verversing, waarvoor die stad tans wereldberoemd is. Ek wil U in dié verband herinner aan die feit dat die Schiedamse jonge Jan van Riebeeck ook toesig gehad het by die produksie var. sowel die eerste Suid-Afrikaan$a wyn as die eerste bier. Wel, meen ek, dat hy proef- neminge onderneem met jenever- bessieboom, maar U sal met my siamstem dat tussen die jeneverbes- sie en bessiejenever daar 'ngroot verschil van tyd en werk is. Ons is dankbaar vir die medewerkin en goeie gesindheïd van die huidige eienaars van die perseei. Mag hier die geweisteen alle Schiedammers en besoekende Suid-Afrikaners gedurig herinner aan die grote familie wat hier gewoon het; mag dit _'n saansporing wees aan die Schiedamse jeug om in moderne omstandigbede die familie van Rie beeck te ewenaar tot grootmaking van Nederland", Hangende aan een overvolle tram in een uur tijd vervoerde de R.E.T. niet minder dan 7000 passa giers naar Schiedam kwam de 17-jarige Rotterdammer Van U. Za terdagavond plotseling te vallen ter hoogte van de Nieuw Mathenesser- straat. Hij kwam met het hoofd te gen een paal terecht. Aan de Tuin- laan werd hij door de G.G. en G.D. verbonden. Bij het verkeersplein op de Mar coni weg keek de wielrijdster E. uit Rotterdam alleen uit voor een. vart de Van Swindensingel komende K- E. T.-bus. Zij reed tegen een brom fiets van de Schiedammer B„ dis van de Swammerdasnsmgel kwam. De juffrouw werd naar het ge meenteziekenhuis gebracht, waar bleek, dat zij geen enkel letsel had opgelopen. Voor hotel De Kroon was de straat Zondagmiddag tegen vijf uur spiegelglad. De Rotterdammer K. en ae achter hem rijdende stadgenoot Van de S. kwamen betden te vallen. Zowel de bestuurder van de twee de motor als het 14-jarig meisje De H., dat achterop zat, liepen schaafwonden op. In de politiepost was een E,H.B.O.-er, die een ver band aanlegde. Een inbreker, die door een opge schoven raam in een winkel pro beerde binnen te dringen, werd Za terdagavond om tien uur tijdig ge signaleerd. De politie toog er op af, maar de man zag nog juist kans vta tuintjes en een sloot op het empla cement van de spoorwegen te ver dwijnen. Het heeft hem niet veel geholpen. Een 23-jarige los-werk- man K. werd later in verband met het gebeurde ingerekend. In de binnenstad was het zowel Vrijdag als Zaterdag nog al roerig. Vooral de opgeschoten jeugd maak te herrie en lokte een enkele maal politieoptreden uit. Enkele knapen vormde een bende, die zich niet ontzag oudere mensen af te rossen. In verband met mishandeling heeft de politie gearresteerd de 20-jarige matroos L. uit Rotterdam, die aan de lange Nieuwstraat werd inge sloten. De nieuwe woningen in Nieuwland. In ons bericht van Vrijdag betref fende de woningoverdracht in Nieuwland werd gesproken over het bezetten van deze woningen door bestaande gezinnen, welke mo menteel nog inwonend zijn. Dit is echter niet geheel juist Zoals ge woonlijk zullen ook deze woningen worden gebruikt om door middel van opschuiving andere en goedko pere woningen te verkrijgen, onder andere voor die categorie van de bevolking, welke thans inwonend is en niet in staat moet worden ge acht de voor nieuwbouw geldende huren te kunnen opbrengen. Pim van der Kuylen uit Jutfaas en Theo van der Brugge uit 'a-Hertogen- bosch zijn beiden op dezelfde datum in hetzelfde jaar geboren. Dit zal U wellicht weinig interesseren, maar de organisatoren van de Vapn, Vacantle- puzzlerit, zaten daardoor Zaterdagavond met de handen in het haar. Alle bei hadden ze in deze door de Schiedamse C J.M.V. georganiseerde presta tiën t hun strafpunten tot acht weten te beperken. Wie moest men de prijs, een beker van de Schiedamse Gemeenschap toekennen? „De jongste dan maar", zo werd besloten. Maar er bleek geen „jongste" te zijn. Stel U ge rust. Men Is er uitgekomen. Omdat den Bosch verder van Schiedam ligt dan Jutfaas kreeg Theo van der Brugge die Gemeenschapsbeker. En pim van der Kuylen de beker die door de C.JJVI.V- beschikbaar was gesteld. Overigens is het met de Vacan- tiepuzzlerït weer best gegaan. Om twee uur Zaterdagmiddag was er op het Edisonplein een vlotte start van ongeveer 55 deelnemers, waar onder twee meisjes. De uitgereikte VANAVOND 6 uur: Transport- en bakfietsen race rond de Plantage. 8 uur: Revue „Ga je mee op reis" in Passage-theater. 8 uur: Plantage-parade op het concertpodium. Medewerken den: Utrechts Byzatijns Sla visch Koor, de Jonge Fliere fluiters en Peter de Boorden 2—12 uur: Attractie-centrum op de Broersvest. DINSDAG 3.30. 10,45, 13.45 en 16 uur in het Passagetheater voor de jeugd vertoning van de Walt Disney- films „Assepoester" en „Bever vallei". 1017 en van 1922 uur in het Stedelijk Museum de tentoon stelling „Onze Woning" en aan de Troelstralaan (Nieuwland) bezichtiging van de twee mo delwoningen. 14^-16 uur kan de toren van de Grote Kerk worden beklommen. 10 en 15 uur de excursies naar Technische Bedrijven en Riool gemaal en 15 uur ook bezichti ging gebrandschilderde ramen in de Grote Kerk. 20 uur in het_ Passage-theater de revue „Ga je mee op reis", 20 uur op net podium tn de Plantage muziek en dansen uit alle delen van de Indone sische Archipel. Het vrolijke zonnetje zorgde Zaterdag, de derde dag van de Schiedamse Vacantieweek, voor een buitengewoon feestelijke sfeer. Geen wonder, dat vrjwei elke Schiedammer zich naar het stadscentrum spoedde, waar al vroeg in de middag de kermis-attraclteg de drukte niet aan konden. Dat was een voorproefje voor 's avonds, want met de niet-Schiedammers erbij, kon men op het attractlcve-stukje-Broorsvcst over de hoofden lopen. Niet alleen daar, maar ook over de verlichte Hoogstraat, langs de Lange Haven en door de Gerrlt Verboonstraat schuifelden dikke rlje mensen. Op de Hoogstraat hadden In de loop van de dag harmonicaspelers en andere muzi kanten verwoed strijd geleverd met de mechanische muziek Uit de luid sprekers, die langs de gevels ter opvrolijklng van Hoogstraatbelangeiw- wJnkelweek zijn aangebracht. Een strijd, die tot dusver „onbeslist" eindig de en er overigens het zjjne toe bijdroeg, die gezellige stemming te kweken, die hoogtijdagen in vroeger jaren zo typisch kenmerkten. In Musis Sacrum gingen 's mor gens de kindervoorstellingen rustig door en grote scharen kleuters ver maakten zich met het poppentheater VBn de Poesjenellenkelder uit Maastricht. De ouden van dagen had den met de CAB-pupillen de gemak kelijke stoelen van het Passage-thea ter opgezocht, waar zij met volle teugen genoten van een gevarieerd filmprogramma, dat hun door het Tuschinski-concem werd aangebo den- De oudjes waren op eigen ge legenheid naar de cinema gekomen, doch de CAB-pupillen werden door particulieren naar het theater ver voerd. waar enkele dames van het Rode Kruis, de CAB-Ieidsters en het personeel van het Fassage-theater de helpende hand uitstaken om de licha melijk gehrekkigen naar hun plaat sen te brengen. Voordat de voorstel ling begon heeft eerst Joop Walvis een hall uur lang „13edjes-uit-de- oude-doos" uit het orgel laten ko men. De directeur van het Passage theater, de heer Jansen, gaf daarna een korte toelichting op het film programma en de geestelijke vader van de aanwezigen, de heer K, J. Voor de start verzamelden de deelnemers aan de flets-puzzle- tacht van de CJMV zich Zater- dagmiddag op het Edisonplein. Van hier vingen zij hun door prachtig weer dubbel geslaagde tocht aan. Wat men moet weten; Bellen bij ongeval: G.G. en G.D. Apothekers-nachtdienst: F. H. Bicker, St. Liduinastr. 58. Tuinlaan 89. Telefoon 69290. Films; Monopole, 2, 7, 9 uur: Storm over Texas. H.B.S.S.-RESULTATEN Nu Ursus de laatste wedstrijd in de nederlaagserie met slechts 4—3 van Zwaluwen V. verloor, is H.B. S.S. winnaar van de beker gewor den. Met de 5—4) overwinning beeft H.B.S.S, aan Ursus de groot ste nederlaag toegebracht. Enkele uitslagen van jl. Zater dag: ZWSH 3—HBSS 3 4r—7. HBSS 4—ZWSH 4 7—3. GTB-comb.—HB SS-comb. 01. Hermes DVS a 1 HBSS a 1 2—1. HBSS b—Hermes DVS b 3—4, Hermes DVS c—HBSS c 7—3. routekaart leidde hen over tal van kleine dorpen en gehuchten naar Delft. Langs een andere weg kwa men de fietsers weer in Schiedam terug, nadat zij eerst aan de hand van. een blinde kaart de juiste weg hadden moeten zien te vinden. In het Sterrebos was er weer de vaardigheidsproef, die een beroep deed op de rijvaardigheid van de coureurs. Hier behaalden de prijs winnaars hun grote voorsprong op de overigen, door geen enkel straf- punt op te lopen. Op dit gedeelte van de tocht, het meest spectacu lair voor het publiek, stond een enorm aantal kijkers. De finish van deze geslaagde Vapu 1952 was op bet punt van uitgang, het Edison plein. De aantallen strafpunten van de diverse deelnemers liepen nogal uiteen. Het gemiddelde was onge veer 60, terwijl één deelnemer 138 strafpunten op zijn naam wist te breng en 5 Deze aantallen in ogenschouw ge nomen, mogen de mooie prestaties van de winnaars er toch wel zijn. Tot slot willen wij de C.J.M.V. nog een pluim op de hoed steken voor de organisatie van het geheel. De technische verzorging, verricht met eigen materiaal, door de Schiedam» mer Frans den Blauwen, was uit stekend. De Vapu heeft zich nu wel van een vasté, plaats in ko mende feestweken- verzekerd. Heyboer. bedankte voor alles wat de ouderen en CAB-mensen werd aan geboden, hetgeen behalve de film voorstelling door Tuschinski ook nog uit een sigaar voor de mannen en ehocolaadjes voor de dames, een ge schenk van de Schiedamse Gemeen schap, bestond. Junioren maakten een trip naar Voorthuizen DRZ kan met vertrouwen de com petitie tegemoet gaan. Niet alleen dat het eerste elftal van de ster kere vierde klasser Martinit won, maar ook de reserves wonnen over tuigend. Een vertrouwenwekkend resultaat dus voor de DRZ-schare. In de strijd tussen de eerste elf tallen boekte DRZ reeds na 10 mi nuten succes. Na een goede voorzet van Rissema wist Breedveld te sco ren. Direct daarna doelpuntte Breedveld voor de tweede keer. Hierna volgde een lange periode waarin beide doelen in gevaar kwa men. Martinit kon daarbij de ach terstand tot 21 verkleinen. Na de rust begint Martinit met felle aanvallen, waarin H- van der Bout een- belangrijk aandeel had. Het resultaat hiervan werd een doelpunt, 2—2, Door keurig samen spel nam DRZ toen de leiding over en vanaf de linkervleugel kon Van Eik de stand op 3—2 brengen. De strijd golfde heen en weer. Ménig keer kwam het DRZ doel in gé*- vaar, waar keeper Domenie prach* tig stond te verdedigen. Op aange ven van CoRe smaakte Breedveld het genoegen nummer vier in het doel te kunnen werken, Domenie kon een scherp schot nog net tot corner verwerken. Bij de uittrap, die volgde, kon Breedveld de stand op 52 brengen. Vijf minuten voor het einde zorgde deze middenvoor dat hy na goed voorzetten van Rissema de eindstand op 3—2 kon brengen. Ook het tweede elftal won over tuigend van een sterkei e tegen stander, Na doelpunten van. Altorf en Tettelaar kon Martinit de stand nog gelijkmaken door achtereenvol gens tweemaal te doelpunten, 22 Vlak voor rust maakte Altorf er echter 3—2 van. Nu de rust was DRZ overtuigend de sterkste en door doelpunten van Tettelaar en Krauwinkel kwam de eindstand met 52. Het derde elftal wou voor de grote broers niet onderdoen en won soepel met 2—0. De DRZ-junioren waxen in Voort huizen met het Delftse DVC de gasten van „De Kieviten". Met be hulp van de junioren-leiders het bleek dat de Voorthuizers ten on rechte oudere spelers hadden op gesteld werd met 4—1 gewonnen. Behalve de voetbalwedstrijd hield dit uitstapje nog een boswandeling, een lunch en een bezoek aan een speeltuin in. Nadat van 49 Augustus elf meis jes van 12—14 jaar onder auspiciën van Pro Juventute op „De Vonk" in Noordwijkerhout verbleven, trok mej. Stolp vorige week met een groep van niet minder dan zestig kinderen naar Beekbergen. In kam- p eercentrum „De "Waterval" vond men een tehuis. Ondanks het niet alle dagen ideale weer werd dr vol op van het verblijf in de vrije na tuur geprofiteerd. Zaterdagmiddag keerde men in de feestelijke stad terug.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 2