Twee arbeidersleiders minister A. C. de Bruyn: Bekroning van m n hele leven99 G. Suurhoff: gevormd in het actieve leven C.N.Y. behandelt nieuw sociaal-politiek program KLM-kip verwekt sensatie in hele wereld Atoomgeleerden uit tien landen in Amsterdam Eindelijk in kannen en kruiken Regen GELEZEN r en gewogen Dinsdag 2 September 1952' 3 (Van een onzer redacteuren) EEN kleine kamer in een sober buis, ergens in de Prof. Ritzema Boslaan in Utrecht. De ruimte wordt voor een groot deel in be slag genomen door een groot, donkerbruin bureau en boekenkasten. Achter dat bureau, in een eenvoudige armstoel, een man in een simpel bruin streepjespak. Een man met diepe rimpels in het voorhoofd, die van een leven vol strijd getui gen, Een man met grijs haar, waar veel stormen overheen zijn gegaan: Zijne Excellentie A. C. de Bruyn, minister voor de Publiekrechtelijke Be- drijfs Organisatie. Of Excel lentie HET KABINET, dat juist van- morgen door koningin Juliana is be~ êdigd, heeft een nieuwigheid: voor het eerst in de geschiedenis hebben wij ministersdie afkomstig zijn uit de gelederen van de vakbeweging. Excel tentie J. G. Suurhoff, die zich belast met de portefeuille van Sociale Zaken, komt uit de kringen van het N.V.V., welke tweede voorzitter hij tot dusver was. Excellentie A. C. de Bruyn was tot dusver verbondsvoor zitter van de Katholieke Arbeiders Beweging. Het feit van hun minister schap is voor ons aanleiding geweest in vraaggesprekken ons nader te oriënteren, zowel omtrent beider per soonlijkheid als omtrent de gedachten die hen bezielen. Hij voelt zichzelf nog nauwelijks zo, als wij die avond in het lamp licht tegenover hem zitten. Hij is nog niet eens beëdigd. Maar de drukte heeft al bezit van hem ge nomen. Op de hoek van zijn schrijf tafel ligt een getypte lijstvan de organisaties en verenigingen, waar voor hij bedanken moet nu hü be windsman is geworden. Op de re vers van zijn jas zit nog het speldje van de Katholieke Arbeiders Be weging, waaraan hij zijn leven heeft gewijd en waarvan'hij nog .maar enkele uren geleden afscheid heeft genomen. Hij grijpt er naar in het gesprek en werpt het met een bruusk gebaar op het blad vol brie ven en bescheiden „Ik behoor nu niet meer aan de K.A.B. Een minister mag nergens toe behoren, geen enkel belang ver tegenwoordigen. Ik mag alleen nog maar denken aan het algemeen be lang". Zijn stem heeft een diepe, warme klank. Het gebaar heeft niets ge wilds, niets bestudeerds. Maar ge hebt het gevoel, dat ge getuige zajt van het belangrijkste ogenblik uit een mensenleven: een arbeiderslei- der wordt minister. Een. minister met grote, sprekende ogen, die uw blik vasthouden als ge met hem praat, „Ja, inderdaad", zegt minister De Bruyn op onze vraag, „dit minister schap is een grote voldoening voor mij, evenals trouwens het minister schap van Suurhoff. Vroeger was het eenvoudig onmogelijk, dat ie mand uit het arbeidersmilieu tot die post zou worden geroepen. Dat iemand uit de ondernemerskringeu minister werd vond-' men heel ge woon. Maar het arbeiderselement was in een kabinet nooit vertegen woordigd. Dat is nu anders gewor den." Hij vouwt de handen over elkaar en tuurt even voor zich uit. Dan gaat ha tnet grote nadruk voort: „Denkt u nu vooral niet, dat ik als K.A.B.-man cf als arbeiders vertegenwoordiger in de regering zitting neem. Dat doet Suurhoff trouwens ook niet. Hét is wel van mij gezegd, maar dat is volkomen onzin. Ik ga geen kjassepolïtiek voeren. Ik ben toch nooit klas- senstrijder geweest? Maar ik vind het wel belangrijk, dat er ook mi nisters zjjn. die uit ons milieu ko men." Wat bedoelde u precies Excellen tie. toen u als Eerste Kamerlid in een debat met minister Albregts, de opmerking maakte, dat ondernemers, die niet geneigd bleken ernst met de P.B.O. tc maken, eventueel door de overheid moesten worden ge dwongen? „Wat ik minister Albregts min of meer heb voorgehouden was, dat hij de zaak niet fors genoeg aanpakte. De wet biedt tenslotte mogelijkhe den, De heer Albregts had naar mijn smaak te duidelijk laten doorsche meren, dat hii die mogelijkheden voorlopig niet zou gebruiken en dat onwillige ondernemers vooralsnog Voor nieuw kabinet geen enthousiasme in Indonesië DJAKARTA, Het nieuwe Ne- derlandse kabinet wordl, blijkens de eerste persstemmen, in Indone sië niet met enthousiasme begroet. De „Nieuwsgier" plaatste het be richt van de formatie onder een één-koloms kop, „Pemandangan" schrijft m een. hoofdartikel, dat de samenstelling van het kabinet geen blijk geeft van een frisse, nieuwe geest in de Nederlandse politiek, in het bijzon der niet ten opzichte van Indone sië. Het acht het deelnemen van prof, Bee? als vice-premier beslist geen verbetering, „omdat deze be kend staat ais een der Nederlanders die menen dat men de Indonesi sche republiek zo maar uit de har ten van ons volk kan wissen". Aback" ziet in de deelneming van de anttrevolutionnairen aan de legering, weinig hoop, dat de han gende kwesties van de Unie en Irian kunnën worden opgelost. zich niet ongerust behoefden te ma ken. De wet had hem een stok ach ter de deur gegeven. Wat deed hij ermee? Hij gebruikte haar niet. Daar kwam ik tegenop. En denkt u nu niet, dat ik mij voorstel ter stond met wettelijke maatregelen te komen. Ik weet veei te goed, dat moeilijke zaken tijd nodig hebben om te rijpen. Wij katholieken heb ben altijd op het standpunt van de subsidiariteit gestaan. Dat wil zeg gen, dat wij aan overheidsingrijpen volstrekt niet de voorkeur geven, dat naar onze mening de overheid pas dan mag ingrijpen, wanneer zulks onvermijdelijk en noodzake lijk is geworden. Ik hoop oprecht, dat onderling beraad er toe zal leiden, dat de ondernemers uit eigen vrije wil aan het totstandkomen van be- drijfsschappen en productschappen medewerken. Nog eens, dat hoop ik oprecht. Maar dat moeten ze dan ook doen. De wet op de P.B.O. beoogt een grondige re constructie van ons sociaal-econo misch leven. Die moet dan ook worden doorgevoerd. Dat is niet alleen myn persoonlijke mening, dat is de mening van dit kabinet." „Wat ik me verder voorstel? Een van de dingen, die ik zeer belang rijk vind is de bezitsvorming door de arheiders. Zij werken hard. De productiviteit wordt opgevoerd. Moeten de grotere winsten, die daar door behaald worden uitsluitend in de zakken -van de aandeelhouders vloeien? Daar kom ik tegenop, orn aat ik dat een onrechtvaardigheid vind!" „Hoe ik over dit kabinet denk? Het heeft lang geduurd eer het tot stand kwam. Maar ik geloof, dat bet een goede ploeg is.'1 „Progressiever dan het vorige ka binet dat wij gehad hebben? Alleen al door het feit dat Suurhoff en ik er deel van uitmaken en niet bij voorbeeld iemand ale prof. Duyn- stee? Daar zoudt u misschien wel eens gelijk in kunnen krygen!" Zijn blik 2werft door het kleine kabinetje, dat zijn werkkamer is. Hij glijdt langs de boekenkast, blijft rusten op een werk van prof. Aal- bertse, die vlak na de eerste we- reldoorlog er zo veel toe heeft bij gedragen om het gebouw van onze sociale wetgeving te verbeteren ,Jn ieder geval hebben wij nu ministers uit de vakbeweging. Daar heb ik heel lang voor gevochten, samen met anderen natuurlijk. Zo beschouwd kunt u deze benoeming inderdaad zien als de bekroning van mijn hele leven. A.C.BE BRUYN CV an een onzer redacteuren) EEN practiseh, realistisch politicus; een energieke en onvermoeibare leider en een socialist in de volle zin van het woord: dat zijn een paar van de meest kenmerkende eigenschappen van onze nieuwe minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff. Een man, die zich voor politiek, voor de praefcijk van de politiek meer dan voor de theorie, heeft geïnteres seerd, vrijwel van het ogenblik af dat hij kon lezen, en die zich met politiek heeft bemoeid zo dra hij zelfstandig begon te denken. Een geboren leider, die tegenstand niet schuwt, maar er integendeel door wordt ge stimuleerd, en die van 1945 af eerst aïs bestuurder/redacteur, later als tweede voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakverênigingen niets zozeer heeft nagestreefd als de belan gen van Nederland in het alge meen en de arbeiders in het bijzonder en niets zozeer heeft geminacht als gemakkelijke schijnsuccessen. Ondanks vacantie in Augustus veel gespaard AMSTERDAM. De maand Augustus, hoewel evenals Juli va- cantiemaand, heeft voor de spaar banken geen ongunstig resultaat op geleverd, Bij de Nutsspaarbank te *s Gravenhage werd ingelegd 5.063.019 en terugbetaald 3.849.124 zodat het spaartegoed met 1.213,895 vermeerderde tot 84,406.618. Bij de Spaarbank voor de stad Amsterdam waren inleg en terug- bet. resp. 2.685.072 en f 1.852.15?, zodat hier het spaartegoed met 832.915 opliep tot 72.034.402. Bij de Spaarbank In Rotterdam is deze maand een bedrag van t 737.000 meer gespaard dan terug gehaald. „Breda Oranjestad" heeft 140.000 batig saldo (Van een onzer verslaggevers) BREDA. Het Wilhelmus, gezon gen door de circa 3000 genodigden bij de officiële sluiting van „Breda Oranjestad" was het passende slot van de zeven weken, waarin de Ba- roniestad haar 700-jarig bestaan heeft gevierd. De Stichting „Breda Oran jestad" boekte, een batig saldo van circa t 140.000. Vergadering veroordeelt fabriekswerk voor meisjes beneden zestien jaar UTRECHT. J>e Christelijke vakbeweging wacht in de komende maan den veel en belangrijk werk. De heer M. Ruppert, voorzitter van het Cbr. Nat, Vakverbond wees hierop in. de rede, welke hü Maandagmorgen hield ter opening van de buitengewone algemene vergadering van het CNV te Utrecht. Spreker doelde o.a. op de Chr. Soc. conferentie, die In October te Putten wordt gebonden, op het-vraagstuk van het huurpell, dat naar alle waarschijnlijkheid de Uhr, vakbeweging tot het nemen van enkele moeilUke beslissingen ssal nopen, en op het probleem van de werkgelegen heid dat zeer zorgwekkend genoemd moet worden. Spreker maakte vervolgens enige opmerkingen ter inleiding van de gedachtewisseling over het nieu we sociaal-politieke program. Hij begon met de taak van de over heid op maatschappelijk terrein. Onze reformatorische maatschappij beschouwingen, aldus de heer Kup- pert, keren zich tegen het N.V.V., dat de staat blijft zien. als het al omvattende verband van het ge meenschapsleven. Toch heeft de overheid wel degelijk een zekere verantwoordelijkheid tegenover het bedrijfsleven. Schimpen op overheidsbemoeiing en gelijktijdig weigeren een C.A.O. af te sluiten of een bedrijfsorgaan te stichten. Is naar spr, mening een dualistisch gedrag, dat met waarachtigheid weinig of niets meer gemeen heeft. Bij de discussie over het con ceptprogram kwam naar voren, dat de overheid niet bü dwang de stichting van PJ3.0-organen kap bevorderen Uitvoerig werd gediscussieerd /er het verbod van fabrieks matige arbeid voor meisjes bene- „Olifanten-oppas in het wereldnieuws" AMSTERDAM, Het berichtdat dierenstewards van de KLM tot de ontdekking zijn gekomen, dat olifantendie hoog in de lucht aan hun' zorgen zjjn toevertrouwd, zich ais jteurige, rus tige passagiers gedragen, zolang zij gezelschap hebben van een kip, heeft zijn weg gevonden tot in alle delen van de wereldNimmer zijn hij de KLM zulke pakken krantenknipsels en brieven met reacties bin nengekomen ab na het bericht over olifant en kipf Kranten als <3e New Vork- Tim es, omroepverenigingen als de «Mutual Broadcasting System" het Nederlands nieuws van Polygoon ®n ontelbare anderen verzochten de KLM dit evenement van nabij te mogen beleven. Het Time-Life- concern zond een telegram, otn zo spoedig mogelijk een reportage van dit unicum te mogen maken. Derhalve zal deze week op Schip hol een middelgrote lumbo arrive ren vermoedelijk uit Bangkok - 'epeleid door n<*r de Duitse pers noemt „Gesellschaftsdams Huhn" en de Engelse bladen „het extra bemanningslid van de KLM" Gehoopt -wordt, dat de betreffende kip bij' de aankomst het vertrou wen, dat de KLM in haar rtelt, niet zal beschamen. De ogen van de hele wereld zullen op haar ge richt zijn. den zestien jaar. De vergadering verenigde zich met dit beginsel met dien verstande dat geen deeg- loop" van een jaar moet ontstaan, redat de cn-derwijswetgeving in deze zin dient gewijzigd te wor den. Bij de „economische maatrege len" was men het er over eens dat het particulier initiatief in het be drijfsleven de voorrang dien; te houden. Bij de paragraaf „belastingen" kwam men tot de slotsom, dat in verband met de gedaalde koop kracht, de te sterke progressie bij de loonbelasting gewijzigd, dient te worden. Ook bleek men voor spe ciale belasting van overwinsten in de bewapeningsindustrie. Britten willen op NATO-pIannen bezuinigen LONDEN. De Britse minister Eden heeft Amerika een bijeenkomst op korte termijn van de Raad van hel Atlantisch Pact voorgesteld, zo wordt nït gewoonlijk welingelichte bron te Londen vernomen. Engeland zou op die bijeenkomst een wijziging van de te Lissabon op- gesielde bewapen mgs-plann en wil len voorstellen, uitgaande van het feit, dat gebruikmaking van de mo dernste wapens belangrijke bezuini gingen op de programma's voor con ventionele en klassieke wapens wet tigt. Aclit mariniers gewand, doordat bus tegen een boom werd gedrukt 'DRIEBERGEN. Acht mariniers werden vannacht gewond, toen een N.B.M.-bus waarmee ze op weg waren naar het marinierskamp Woesvduin in Doorn tegen een boom werd gedrukt door een volg- bus, eveneens vol met mariniers, Geen van hen verkeert in levensge vaar. Het ongeval gebeurde doordat de chauffeur van de voorste bus stop te om een collega, die van tegenge stelde richting kwam, een boodschap door te geven. De chauffeur van de volgbus was daar op niet bedacht en kon een botsing niet meer voor komen. En verder? Een geboren en geto gen Amsterdammer, die er jonger uit ziet dan de zeven en veertig jaar die hij telt, een man die van opschieten houdt en niet van zeu ren, die snel in zijn reacties is, ge makkelijk en hartelijk lacht en de trotse vader is van o a. een zeer ge slaagde tweeling, thans vier jaar oud. Een jongetje blond, en blauw ogig als zijn vader, een meisje met grijsbruine ogen- en wat donkerder krullen: een mengsel van de kleine, kwieke donkere moeder en de blon de vader. Een Amsterdamse arbeidersjonger! uit de Haarlemmerpoortbuurt is „Ko Suurhoff" (zoals hij onveranderlijk door collega's en partijgenoten wordt genoemd). Zijn vader was schildersgezel, zijn. moeder (uit Friesland afkomstig), dochter van een havenarbeider. De zoon, met zijn heldere hoofd, móest „meneer" worden en naar kantoor gaan. Dat betekende.' na de lagere school drie jaar naar de U.L.O. Eindexamen met veruit de beste cijfers van de klas. Dat bezorgde hem een aanbeveling voor de Stoom vaart Maatschappij Nederland. Maar het werk; een hele dag met een tel machine de inhoud van kisten uit rekenen. was voor de beweeglijke, levendige jongen een kwelling. Na dat werk was er genoeg dat zyn aandacht had. Zeventien jaar was hij toen hij in aanraking kwam eerst met de jeugdbond voor Ont houding, iets later met de A.J.C. Suurhoff's rode neigingen vielen op kantoor niet in goede aarde -en na zijn militaire dienst kwam hij terecht bij de Rijks-accountants dienst. Waar hy maar weg ging, toen hij ontdekte, dat zijn promo tiekansen op losse schroeven ston den, omdat hij geen eind-examen H.B.S. had. Gelukkig hebben wij de diploma-aanbidding in Nederland nog niet zo ver doorgevoerd, dat wij bij de keuze van een minister vragen naar papieren in plaats ven naar prestaties. Met negentien lid van de SDAP. met twintig jaar secretaris van zijn afdeling. Natuurlijk was Suurhoff ook lid van de Algemene Bond van Han dels- en Kantoorbedienden. Wat zijn partijfunctie en lessen hem aan vrije tijd overlieten werd aan de vakbeweging besteed- Het af delingsbestuur had hem al gauw „in de gaten", en zo werd hem op een goede dag gevraagd of hij niets voelde voor een functie op het do cuments tie-bureau van het N.V.V., dat toen onder leiding van mr. S. Mok stond. „Het ging door en daar heb ik. vooral van mr. Mok. enorm veel geleerd. Van 1928 tot Juni 1940 heb ik daar gewerkt." Daarnaast werd hy (onbezoldigd) voorzitter van de afd, Amsterdam van de Algemene Bond van Han- J. C. SUURHOFF dels- en Kantoorbedienden. Het was een baantje waarbU je niet op de mond gevallen moest z|jn want er zaten nogal wat communisten in, o.a. het personeel van de toenmalige Tribune. „Gewone" kantoorbedien den voelden zich toen nog te yeel „heer" om ]jd van de bond te zijn, en op vergaderingen kwamen ze zeker niet. Wie er wel kwamen? Jaap Ol- denbroek, Sal Tas. Frans Goedhart, Piet Schmidt en C.P.N.-ers als Van Lakerveld, Van Rlel (Manuel), die allemaal lid waren. „Het dwong me, mij in allerlei problemen te verdiepen, omdat ik niet met myn mond vol tanden wilde staan." Er kwamen andere functies bij: lid van de bondsraad van de Al gemene Bond, tweede voorzitter van de federatie Amsterdam van de SD AP. Het dagelijks bestuur stelde hem candidaat als penningmeester van het NVV, maar de hoofdbe- sturenvergadering vond hem „te jong". Intussen was hij mr. Mok (inge volgd als leider van het doe. tatiebur^au. 1939: mobilisatie. Van den Tempel wordt minister en plotseling blijkt Suurhoff lid van de Tweede Kamer te zijn geworden, en hij wordt met groot verlof naar huis gestuurd- Bezetting. Met enige collega-Ka merleden wordt hij lid en secretaris van het gewest Amsterdam van de Nederlandse Unie, waar hij uitgaat toen de mededeling kwam, dat jo den geen werkend lid meer moch ten zijn. Maar van tevoren had hy (in October 1940) zeven weken op de Weteringschans en in het Oran- jehotel gezeten in verband met een relletje van de N.S.B. tegen Unie. Kort daarna wordt hij nog een keer opgepakt in verband met de Februaristaking. Bij het N.V.V. was hij toen al lang weg. Een baantje bij het Sociaal Fonds Britse minister meent: Schade van aanval met A-boni wordt overdreven SHEFFIELD. De Britse minis ter van Binnenlandse Zaken, sir David Maxwell Fyfe, heeft ver klaard, dat de schade, die een atoombom kan aanrichten, soms „fantastisch overdreven" wordt. De minister zei. dat grote steden wellicht het doel van een even tuele luchtaanval zullen zijn, doch dat niemand moet veronderstellen, dat dergelijke steden bij voorbaat geheel kupnen worden geëvacu eerd. Fabriekscentra, waar de pro ductie van essentieel belang voor het winnen van een oorlog is. moe ten in bedrijf blijven, zo meende rte minister. voor het Grafisch Bedrijf, dat, al gauw een camouflage werd voor illegaal werk. In Mei 1942: gijze ling in St. Michielsgestel, vijftien maanden lang. Toen kwam het be vel, dat leden van het voormalige Nederlandse leger weer in. krijgs gevangenschap moesten gaan. Hij waagde het gokje, werd al leen naar Amersfoort gestuurd cm zich te melden maar reisde in plaats daarvan linea recta naar Amster dam. Na de bevrijding stapelden de functies zich op. Lid eerst van het nood-pariemeni. toen van de Twee de Kamer, Lid van de Nood-ge meenteraad van Amsterdam. Be stuurder van het N.V.V., speciaal belast met de redactie van de perio dieken en het schobngswerk; later, in 1949. tweede voorzitter. Lid van de SER van de oprichting af, en van tal van commissies. „Ik spreek graag op cursusverga deringen En ik schrijf en redi geer graag Het noodzaakt je tot een brede belangstelling, omdat je alles moet volgen." Hobby's eu liefhebberijen? De po litiek en de vakbeweging, voor iets Anders heb ik geen tijd. Ik ben er zo aan gewend geraakt, iedere avond te werken, dat ik haast een gevoel heb dat ik spijbel als ik eens een avond vrij ben."' Nederland heeft een minister van Sociale Zaken gekregen, die ge vormd is in de beste leerschool die er is: het actieve leven. Toestand van Cordell Hall is iets verbeterd WASHINGTON Dp -toestand van de Amerikaanse oud-minister Cordell Hull, die VrijdBg met her- sentrombosis in hel marinehospitaal in Bethesda werd opgenomen is iets verbeterd, maar nog steeds cri- tiek. Bèta- en gammastraling onderwerp van zesdaagse conferentie (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Namen van vele mannen en vrouwen, die de laatste Jaren geregeld In de bladen zijn verschenen in verband met allerlei atomi- sche projecten, kan men deze week weer terugvinden op de deelnemerslijst van een internationale conferentie, die Maandag in het Koninklijke Insti tuut voor de Tropen is geopend. Het onderwerp van deze conferentie is de „bèta- en gamma-radioactiviteit". Meer dan de helft van de ongeveer 250 deelnemers is afkomstig uit het buitenland. Tien landen zijn vertegen woordigd en daaronder nemen Amerika, Engeland, Frankrijk en de Scan dinavische landen een belangrijke plaats In. Uiteraard zal de kern-energie het onderwerp vormen van de vele le zingen, maar de conferentie zal zich met bezig houden met de practische toepassing van deze vorm van kracht. Atoombommen en dergelijke zullen dus niet ter sprake komen, men hoopt door het onderzoek van de radioactieve stralingen meer te weten te komen over inwendige bouw en eigenschappen van. de atoomkern. Prof. dr C. J. Bakker hield Maandagochtend voor dit interna tionale, wetenschappelijke gezel schap de openingsrede, waarin hij o.m. zijn dank uitsprak voor de vele holp, die voor het houden van deze conferentie werd ontvangen van de UNESCO, de Nederlandse regering, de gemeente Amsterdam, Philips en de BPM. Prof. dr G. J. Sizoo, voorzitter van de conferentie, wees in een korte toespraak in het Frans .en Engels, op het feit. dat deze natuur kundige conferentie langzamerhand een twee-jaarlijkse traditie in de Nederlandse hoofdstad begint te worden. En daarna begon de werkelijke conferentie met een voordracht van de vrouwelijke New Yorkse profes sor C. S. "Wu over „Bèta disintegra tie, toegestaan en verboden verval." Groningen ontvangt U vriendelijk GRONINGEN. De stad Gro- ningen heeft Maandag vele be zoekers getrokken, wellicht uit nieuwsgierigheid naar de mate van vriendelijkheid, welke de bewo ners van de Martini-stad deze maand tonen. Die bezoekers trof fen het plein van de Grote Markt aan bedolven onder een kleurig bloemen-mozaiek. Men behoefde op straat maar zijn been tc strek ken of er zat al een schoenpoetser ijverig te wrijven, tot de schoen glom als een spiegel. Deze-eerste dag van de Groning se vriendelijkheidsmaand werden reeds cadeaux uitgereikt aan hen. die op straat een bijzonder staaltje van wellevendheid lieten zien. C/ORLO& Marine bi muf ZAKEN BUIT2NL 2AKÜ3L O.K.VJ LöNDEOW /7/A//bTEÊ^^:- Algeni.Z P.B.O v'EDERO? t CCONOrt-Sg Zaken sverkeeb- n IE morgen word ik in de Ter- schellinger hotelkamer wak ker, doordat een mfln die onder 't raam passeert tegen t een ander zegt: „Nou, dat is géén Meiregen tje". Als ik mijn ogen helemaal opendoe, zie ik dat het giet. Ze ven uur, meldt de wekker. Bene den in de gelagkamer slaan nu zo wat tien kinderen gewassen en ge kamd gereed voor vacantievreugd. En in vele bedden kijken vaders ere moeders el kaar wanhopig aan en zeggen: „Hoe krijgen we dié dag om?" De situatie, waarin de ragen ons binnenspeelt, is véél typischer voor Holland dan alle molens van het koninkrijk bij elkaar. Het be gint met de a/schuweltjke opge ruimdheid. waarmee de ouders te gen negenen van de trap komen, de sterke lach van het aan óns zaï het niet liggen" met een scheer mes om de mond gesneden. „Het regent," zeggen de kinde ren. want tact komt immers pas met de jaren? Dan gaat de vader in de ring: ,.Nou wat geeft dat? Kom, kom, zo'n paar druppeltjes. Jullie zijn toch zeker Hollandse jongens, niet? 't Is juist fris usan- delweer. Hè, ik heb echt zin om eèns flink te tippelen vandaag Op zulke ogenblikken valt het dubbel te betreuren, dat niet ieder een de toneelschool heeft bezocht, want de intonatie is zó «als, dat je er blaren «are in de oorschel pen krijgt. ,,'t Regent vééls te erg om te wandelen," zegt dan een kleine jongen, want kinderen scheppen er behagen in, zich op zo'n dag zo veel mogelijk op te blazen tot een passie/ probleem. ,,Jc Frits, als je nou 20 verve lend bent, dan..." begint de va der, rood canlopend. maar de moe der grijpt in en herstelt het wan kel evenwicht met een vaoe ver telling o ver fijn vaar de Bosplaat ere dan limonade drinken en mis schien wél een koek eten en Wie wéét. aïs jullie heel zoet zijn. dat pappie zijn hand over zijn porte- montmie strijkt ere Enfin, een kwartier later lopen ze buiten, van top tot teen in het gummi, de vader voorop met zijn lach, die al ernstig heeft geleden, de moeder er achter met de kin deren in zo'n voze verstandhouding van „letten jullie nou maar niet op pappie". Gewoonlijk komen ze Tia een uur weerom, helemaal nat en zonder waarneembare resten wan het moreel. „Ja, het was toch wel een beetje te bar", zegt de vader dan als hü in de qelagkamer zijn regenjas af stroopt. Frits heeft 'm nog aan als hij vraagt: ,.En wat gaan we nou doen pap?" De man denkt: ,.*t Ts over elf voor negen krijgen we ze niet in bed dat zijn tien volle vren trek er twee af voor de maaltijden da's acht uur. Acht uur „iets doen" lieve hemelEre hij zegt: „Jongere, aïs ik jou tw», dan zou ik eens fijn in me leesboek gaan lezen" Heb ik al uit," klinkt "het. ,.lk oak," zegt het meisje om hem de pas af te snijden. De man kijkt om zich heen, als hlna de oplossing aan de muur. „Laten we dart eevs gezellig een spelletje doen?" roept hij. Het bloemehkwartet b ijvoorbee ld.*' „Daar bennen twee kaarten van weg," meldt het meisje op dood- gravpTstoon. „Dan Mens erger je niet?" roept moeder. „Dat is altyd leuk. En wie het wintkrijgt een rolletje drop." Daar trappen ze t». In enige uren zie je de ouders dan aan het speeltafeltje definitief verleppen, 's Middags probeert de vader nog even te ontsnappen door achteloos over zijn schouder te roepen: „Ober, geef mij eens een jong "blaartje van ie"', maar de «rouw zeot: „Nee. Henk. je hebt be loofd Dan knikt hij en rectifi ceert: Théé dan maar," op een toon of het terpentijn is. Het zeventiende robbert te Mens erger je niet" is juist i« volle gang als twee mannen in het café be ginnen te biljarten. XTn3jrrs ogen dwalen af. „Nee, die bat.moet ts zwaar spelen, meneer." zeot hij op eens. ..Hè toe nou pappa!" roepen de kinderen huilerig, „Non, tic zeo foeh petboore even tegen die mare," becrïnt hij met de wanhoop in zijn ooen. En er is een toereid in het ucbaar. waarmee hij de dobbel- sfeeitjes op het bord smakt. „Hè. kijk nou uit pappa, ZO spvirecrerr se wèa Eindelijk is het negen uur. Ze ligaen. Als murw geslagen boksers zit ten de ouders in de gelagkamer ert staren voor zich uit. „Ja" zegt de ober. ,'t Is in zul ke plaatsen als hier zó gelegen ie mot een beetje mooi weer heb ben." Zwijgen. De dag is om. KRONKEL Knaapje in gierput gestikt ZAANDAM. De elfjarige Am sterdammer Nico Jacobs is Maan dagmiddag in een gierput geval len op het terrein van het ge meentelijk slachthuis en gestikt. COMMISSARIS JEAN BELUST, die als we zyn verhalen mogen geloven, een zeer knappe speurder van de Franse Sürete is geweest, heeft -«jij t oornaamste belevenissen uit een der tigtal jaren voor en tijden» de laatste wereldoorlog te boek gesteld. Hu deed dat n z'n „Geheimen van de Süreté", zo ongeveer op de manier van acn college Voordewind: niet erg stijlvol, maar wel altijd Interessant. Het werd een boek, dat door da liefhebber van ware speurdersverhalen met plezier zal worden gelezen maar dat veel mist aan gezelligheid en vlotheid in de schrijftrant. Be^jn verhaalt er in van nog steeds befaamde zaken. Hij kan blijkbaar puiten uit een ryke ervprwg, want hij maakte een einde aan de mis daden van Landru. hü werkte aan de zaak-Statisky, arresteerde een" der da ders tan de moord op Koning Alexan der van Joegoslavië en hield Pierre La_ val een poosje gevangen. „Geheimen van de Süreté" werd ver_ taald door D. L. Uyt den Bogaard en verscheen bij de N.V. Uitgeversmaat schappij Enum te Amsterdam. {Prijs i 8.75).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 3