f'p' Rotterdamse Comedie stak van wal met „De leugenaar fy~ Brandweerwedstrijden aan de Electroweg Strijd tegen vuile havens verloopt gunstig f.1! Nieuw schip voor Zweden- AmerikaLijn zeer modern Als twee dr tippels water „DE LANTARENINGEWIJD Radioprogramma Jongetje in sloot verdronken Wonosari voltooid SIMPELMAN door Wim van Wieringen At f ISS HE Dertig gewonden bij aanslag in Saigon' Snelle berechting werkt doeltreffend roe oud is uw SCHEERAPPARAAT? Gillette Nieuw dok voor Wilton Vliegtuig stort op blok huizen Ambtenaar verdwijnt met alle salarissen van ministerie Dinsdag 2 September 1952 5 95 Ben bij voorbaat al feestelijk, gestemd publiek van genodigden kreeg Maandagavond ruimschoots gelegenheid de schouwburgzaal van Ons Huis in haar drastisch vernieuwde gedaante te keuren en die eerste indruk moest wel algemeen aangenaam zyn. De Lantaren is een ultra-modem theater geworden, dat sfeer bezit èn allure, resultaten van een kunstig spel met kleuren en vlakken, waarin vooral de -mobiele toneelopening betrokken is. Vertrouwen, waardering, begrip voor initiatief spraken uit de woor den van het drietal redenaars, dat het geduld van het nieuwsgierige publiek niet wilde exploiteren en ondET al deze gunstige auspiciën kon na de slag op de gong door burgemeester van Walsum. de Rotter damse Comedie van wal steken. Feestelijk moest het openingsstuk zijn en daartoe had men de keus laten vallen op het blijspel „De leugenaar", één van de 150 stukken die de 18e eeuvvse Italiaanse schrijver- advocaat Goïdoni produceerde. Deze Leugenaar is er eigenlijk één uit de derde hand, want Goldoni bad in Flo rence een dilettan tenvertoning van „Le menteur" gezien, Corneille's versie van „La verdad sospecbo- sa", geschreven door de Spanjaard Juan d'Alarcon. Door de rollen voor zijn per sonages geheel Uit te schrijven trachtte Goldoni een breuk te forceren met de oude beproefde imprevisa- .tie-stijl van de com media dell'arte en in dat opzicht kon men hem als een toneel vernieuwer beschou wen. Speelde naast dat argument van feeste lijkheid ook deze factor een rol bij de keuze voor de proefvaart van de Rotterdamse Comedie? We kun nen er slechts naar gissen na deze voorstelling, die naar we hopen en verwachten, beslist maar een zeer gedeeltelijke beginselverklaring zal blijken te zijn van de nieuwe troep. LIEGEN ALS TALENT „De leugenaar" immers drijft vrijwel uitsluitend op een ondiepe stroom van eindeloze, maar door zichtige verwikkelingen, waarvan de bron is de ijdele snoever Lelio, een koopmanszoon, die het liegen als een waar talent heeft ontwik keld. Met zijn brutale „fantastische invallen" redt hij zich uit de penL helste situaties, schijnt zelfs het (Advertentie L Een verrukkelijke oedingsbiscuit cnec hoog gehal aan waardevolle Vitaminen. J Per grote tol 65 Ct OfGFsnvÊ ■WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 HILVERSUM L 402 Ta. VARA: 7.00 Nieuws. 7.1B Gram .mu ziek 7.30 Idem. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.18 GTsm.muztek. 8.50 Voor de huisvrouw, 8.00 Gram.muziek, <9-35— 8,40 Waterstanden.) VPRO: 1G.Q0 Boek bespreking. 10.05 Morgenwijding. VARA. 10.20 Voor de wouw. 11.00 Gram.mu ziek. 12.00 Metropols orkest en solist. 12.30 Land- en tuuibauwmedcdelmgen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. muziek. "12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Gram.muziek. 13.50 Gram.muziek. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Gram. muziek. 15,00 Kinderkoor. 15.20 Piano recital. 15.30 Voor de zieken. 16.00 Voor de jeugd, 17.15 Gram.muziek. 17.50 Re- geringauitzendmg: Jeugduitzending „De brievenbus, gaat open". Corresponden tieclub O.I.V. Regdna zwart 18.00 Nieuws. 38.15 VARA-Varia. 18.20 Actualiteiten. 18 30 R.V.U.: Dr A. Saalborn: „Hoofd stukken uit de vergelijkende literatuur geschiedenis: De moderne levensbe schouwing bij Satre en Carr.us.Vestdijk en enkeie jongeren. Evelyn ATnugh en George Orwell". 19 00 Reportage Verga dering N.V.V. 19.20 Gram muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA; 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar 20 13 Omroeporkest, 21.10 „De Gouver neur", hoorspel. 22,10 Dansmuziek. 22 45 „Het zeegat bedwongen",, causerie S3 00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.3024.00 Gra- mofoonmuziek HILVERSUM Tl. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgym nastiek 7.30 Gram.muziek 7.45 Een woord voor de dag. 800 Nieuws en weerber 1.18 Gewijde muziek. 8 45 Gra in of non muziek 9.00 Voor de zieken. 9,30 Voor de vrouw 9 35 Gram.muziek. 10 30 Morgendienst 11.00 Gram muziek, 11 2D Omroeporkest. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tulnbouwmedeöelsngen. 12.33 Amusementsmuziek 12.39 Klokge lui. 13.00 Nieuws. 13.15 Pvot Interkerke lijk Thuisfront 13.20 Amusementsmu ziek 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Gram- muziek. 15.30 Strijkkwartet. 16 00 Voor de jrugd. 17.20 Ovgëlspel. 17 50 Marine- nieuws. 18.00 Pianoduo. 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Vereni gingsleven. 18.30 SBionorkest. 19 00 Nieuws en weerber 19.10 Gram.muziek 19.15 Boekbespreking 19.30 Gram mu ziek. 10.40 Radiokrani. 20.00 Massale koorzang 20-15 Residentie-orkest en so list. 21,00 Metropole-arkest en solist. 21 30 „Lund 1952", nabeschouwing Oecu menische Conferentie 2] 50 Gram.mu ziek 21.55 Lichte muziek. 22 2D Causerie over Arable. 22.30 Gram muziek. 22.35 Internationaal Evangelisch commentaar 22.45 Avon dover denkme. 23.00 Nieuwe en SOS-berichten. 23 15—24.00 Gramo- foonmuziek. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Amusementsmuziek. 12 45. Con cert, 13,45 Voor de kinderen 14 00 Voor de wouw. 15.00 Orkeatconcert. 15 30 Pianospel, 15 45 Folitie-orkest 10.15 Mrs. Dale's Dagboek. 16.30 Gram.muziek. 17,30 Lichte muziek. 18,00 Arbeiders- orkest. 18.45 Koorspet. 19.00 Nieuws. 19.25 Sport. 19.30 Verzoekprogramma. 20.00 Hoorspel, 31.15 Gevarieerd pro gramma. 22,00 Nieuws. 22.15 Actualitei ten, 22.20 Amusementsmuziek, 23.00 Voordracht. 23,15 Tango-orkest, 23.56— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 1145 Gram.muziek. 12 30 Weerber. 12.34 Gram.muziek 13.00 Nieuws. 13.15,, 14.00 en 15.00 Gram.muziek. 15 30 Oud- vlaamse liederen 16.00 orkesteoncert 16-45 Gram.muziek 17.00 Nieuws 17.10 Instrumentaal sep et 17.30 Voordracht. 17.45 Gram.muziek 17,50 De Boeken markt. 18.00 Zang cn voordracht 18.30 Voor de solisten. 19.00 Nieuws, 19 40 Gram.muziek, 2O.00 Omroeporkest. 21.00 Gram.muziek. 22.00 Nieuws. 22,15 Bas en piano. 22.55—23,00 Nieuws. De vader van de Leugenaar, Pan talons (Jan van der Linden). hart van een lief meisje te ver overen. Maar dan treedt de mora list in Goldoni naar voren: de op rechte, zo wreed geplaagde min naars Komen aan hun trekken, de in z:jn eigen, leugens verstrikte Lelio kan het veld ruimen. Het is duidelijk dat zo'n intrige stuk een o ver-do sis van uiterlijke middelen, van technische grapjes en virtuositeit vereist. Het betrek kelijke kleine toneel met z'n be perkte uitrusting liet dat met toe. De enscenering was vaak origineel, maar niet genoeg afgestemd op deze geheel nieuwe omgeving, waarin ook de décorbouw een uiterst netelig probleem moest zijn. Men verge!,® echter niet, dat het toneel pas Zondag gereed was voor bespeling! Het is in dit verband dan ook niet wenselijk de prestaties van de spelers te zeer en détail te be spreken. Er is met groot enthou siasme gespeeld; Kees Brusse was de Leugenaar, onvervaard en vol brio, Richard Flink gaf een uiterst verzorgde dokter Balanzom. Mieke Vcrstraete zag men als de guitige, gulle Colombine, Frits Butselaar was eén heet" 'vermakelijke nar. Jan van der Linden vaak goed op 'dreef als de vader van" de Leuge naar. In de kleinere rollen: Mariët- te Flink, Riet Swartz, Hans Cule- man, Wim Hoddes, Hep van Delft, Leen Bakker en Cor van Rijn. De guitarist Koos Tigges zorgde voor passende achtergrond en verbin ding. De costuums van Cargelli, ofschoon toneelmatig niet alle even geslaagd, getuigen van fantasie en frisse kijk. Aan het slot van de voorstelling veel bloemen, vooral voor de re gisseuse Mieke Verstraefce. Richard Flink sprak een kort dankwoord. De voorzitter van het bestuur van Ons Huis, ir A. Bos, heeft aan het begin van de avond de zaal voor hespeling overgedragen aan mr H. Willemse, voorzitter van de stich ting De Rotterdamse Comedie. Mr G. E. van Walsum sprak geheel vrijblijvend uitsluitend in de „func tie" van kunstminnaar als zijn tnening uit, dat een zekere con currentie op toneelgebied voor deze stad heilzaam, niet ongunstig kon zijn. H. F. REEDIJK. Mevr. Braggaar (Leiden) eerste vrouw, die 25 jaar raadslid is LEIDEN. Mevrouw C. P. Brag gaar—De Does (P.v.ö.A.) is Maan dag gehuldigd bij het begin der zitting van de Leidse gemeenteraad. Zij is het enige vrouwelijke raads lid in Nederland dat het tot een ambtsperiode van 25 jaar heeft we ten te- brengen. LEKKERKERK. Gistermiddag is het 2jarig zoontje van de heer A. J. Haspels alhier in een onbe. waakt ogenblik te water geraakt en verdronken. Het'ventje was aan het spelen achter de ouderlijke woning en is in een slootje terecht geko men, waar zijn moeder hem vond. Onmiddellijk ingeroepen geneeskun dige hulp van dr. J. K. Hoogenboe- zem, die nog geruime tijd met een zuurstofapparaat heeft getracht de levensgeesten weer op te wekken, mocht niet meer baten. Het in opdracht van de Konink lijke Rotterdamsche Lloyd op de werf van Howaldtswerke A. G. te Hamburg gebopwde motorschip Wo nosari, het eerste schip dat na de oorlog voor Nederlandse rekening in Duitsland werd gebouwd, wordt Donderdagavond voor het eerst in de Rotterdamse haven verwacht. Woensdag zal het schip officieel door de werf aan de rederij worden overgedragen. Zaterdag vertrekt de Wonosari m ballast naar de golf van Mexico om van daar uit haar eerste reis te maken m de Ned. Lloyd-Lijn. J, v. (1. Schoor veertig jaar bij Braat Gisteren, was het veertig jaar ge leden dat de heer J. v. d. Schoor in dienst trad bij de constructie- werkplaatsen en machinefabriek Bfaat aan de Doklaan. De heer v. d. Schoor, die smidsbaas is, werd in verband hiermede onderscheiden met de eremedaille in zilver, ver bonden aan de orde van Oranje Nassau. Gistermorgen werd de ju bilaris met zijn echtgenote ontvan gen in de fabriekscantine, waar de directie en een lid van de fabrieks- kern hartelijke woorden spraken. Namens directie en personeel werd een fraai cadeau aangeboden. OVERSCHIE Dinsdag 2 September nm. 8 uur zal een tweede ULO school te Overschie worden geopend in een schoolgebouw a on de Burgemeester de Josselm ae Jonglaan. De o£fieiele opening van dat gebouw zal worden verricht door de wethouder van onderwijs, de heer A. J. van der Vlerk m tegenwoordigheid van een aantal genodigden. Deze school zal de naam dc Lijnbaan voeren. Gebr. Van Kuyk zuilen in Klein- polder West, omgeving Fictcr Postlaan een 20-tal woningen bouwen onder te brengen in 10 panden, volgens ontwerp van de architect Cornells Hoogeveen. De woningen bevatten een suite, een klein kamertje en een keuken met dou checel. M| Aan de Electroweg werd gisteravond een zeer geanimeerde brandweerwed strijd gehouden tussen, de mannen van bluseen- heid 102 en die van 103. De wedstrijd vond plaats in het kader van een soort onder linge competitie die de vorige week begon met een duel tussen slangenwagen 102 en de bedrijfsbrandweer van Allan, Min of meer dienen de wedstrijd avonden als vervanging van de oefenavonden, een vervanging die door de manschappen ten zeerste wordt gewaar, deerd. Ook gisteravond ontliepen de krachten van de deelnemende bluseenheden elkaar niet veel. Bluseenheid 102 deed een seconde korter over de rijtijd dan 103 doch was met watergeven en blok jes omspuiten aan zienlijk sneller. De mannen van 102 wonnen de wed strijd in 11 minuten en 19 seconden. De jury was samengesteld uit oud brandspuitmeester Schoof, geaffec teerde G. Versteeg van bluseenheid 22 en het O.B.C.-lid J. van Zwet. Volgende week wordt de competi tie voortgezet met een wedstrijd tussen de bedrijfsbrandweer van Allan en bluseenheid 104, Positie KLM-vliegtuigen AMSTERDAM Thuisreis PH- TDB (Walcheren) Maandagmiddag op Schiphol geland; PH-TFG (Friesland) Dinsdagmorgen te 08.45 in Frankfurt aangekomen; PH-TDK (Amsterdam) werd vanmiddag in. Frankfurt verwacht; PH-TDD (Delft) vanmorgen in Rangoon ge arriveerd; PH-TDO (Maastricht) maet vanavond om 22,00 uur uit Djakarta vertrekken naar Bangkok. Uitreis: PH-TDt (Enschede) van nacht uit Bangkok vertrokken; PH-TDN (Vlaarchngen) vannacht in Bangkok aangekomen; PH-TES (Soerabaya) werd vanmorgen om half elf ui Bagdad verwacht. SAIGON. Onbekende terroristen hebben een handgranaat geworpen temidden van een groep mensen, die voor een bioscoop in het voorstadje van Saigon, Cholon in de rij stonden om kaartjes te kopen. Dertig perso nen werden gewond, van wie vier ernstig. Onder de gewonden bevon den zich 25 Chinezen en vijf Vietaa- Bij de Intensieve strijd tegen vervuiling der Rotterdamse havens zijn gunstige resultaten bereikt. Anderhalf jaar geleden werd de controle ver scherpt en werd een begin gemaakt met het straffer aanpakken van de overtreders. Vijf en dertig processen-verbaal, die tezamen ongeveer 4500 aan boetes en schlkkingssommen opleverden, werden sindsdien door de Rotterdamse havendienst uitgedeeld. (Advertentie LM.) Doet Uw oude apparaat het nog icel? Scli eera pp a ra ten slijten, evenals alle dingen. U denkt misschien dat het Uwe nog goed genoeg is, maar U scheeri zich pas werkelijk prettig als een BIhuw Gillette mesje in het daar voor gemaakte Gillette precisie* tcbeerapparaai gebruikt. Voor slechts f. 1.10 krijgt II niet alleen een Gillette '32' predsie-scheerapparaa t, maar bovendien tvree Blauwe Gillette mesjes. Eec buitengewone aan bieding. 10 'n Nieuw Gillette precisie scheer- apparaat en 2 Blauwe Gillette mesjea. Ëen „goeie morgenbegint met Giüette f Als silhouetten steken de mannen van bluseenheid 102 tegen de avondhemel af tijdens het nemen van een hindernis met twee Ictd- ders. Verlaging tarieven voor tankvrachten op de Rijn DUISBURG- De tarieven voor tankvrachten op de Rijn tussen Amsterdam en Duisburg zijn, vol gens een mededeling van het ha venbestuur van Duisburg—Ruhrort, onmiddellijk ingaande met 50 pfen nig per ton verlaagd, na verkregen toestemming van het bevoegde "West-Duitse ministerie. De vracht prijs bedraagt thans 8,15 D.M per ton in plaats van totdusverre 6,65 D.M. De verlaging van de tarieven is mogelijk geworden door de inge bruikneming van het Amsterdam Rijnkanaal, waardoor de afstand tussen beide havens korter is ge worden. Gisteren was de heer Fr. Bakker 25 jaar als boekhouder in dienst bn de N.V. Glimfabrfek te Qverseftie, De Ju bilaris werd feestelijk ontvangen temid den van het petsoneel. Hu is toegespro ken door de directeur namens de direc tie en commissarissen cn door de pro curatie houder. de heer KI nn. namens het personeel Beide heren, lieten hun woorden vergezeld gaan van fraaie ge schenken. De resultaten zijn gunstig te noe men, daar het aantal malen dat de haven roet olie vervuild wordt ken nelijk aan het afnemen is. Ook zijn de hoeveelheden olie, die in de ha ven worden geloosd geringer dan vroeger. Er zijn schuldigen aan het lozen van olie in de haven, die zich beroepen op een „ongelukje" dat aan boord gebeurde. Van bevoegde zijde wordt hierover gezegd dat het geconstateerde feit van havenver- vuilmg blijft, en dat strafbaarheid met door een „ongelukje" wordt opgeheven. Het maakt veel indruk, dat over treders meestal reeds op da dag van overtreding of de dag daarna voor de ambtenaar van het openbaar ministerie. Df voor de kantonrech ter moeten verschijnen. Dit is veel doeltreffender dan wanneer zij de voorwaarden tot voorkoming van de vervolging krijgen thuisgestuurd of bij verstek worden veroordeeld. De Rotterdamse agenten van de rederijen der schepen, die olie in de haven loosden, worden door de ha vendienst die in het bestrjjdings- werk een belangrijk aandeel heeft op de hoogte gebracht van de overtredingen. Dit wordt tevens gedaan om een garanti ever klaring te krijgen voor de door de schuldige te betalen boete of schikkmgssom. Het valt echter te betreuren, dat de bemanningen van. buitenlandse schepen slecht op de hoogte blijken te zijn van de Rotterdamse rege ling- Hun instructies blijken ontoe reikend te zijn. De binnenschippers maken zich zeer verdienstelijk en dat in steeds toenemende mate door gevallen van havenvervui ling, die zij constateren, aau te ge ven bij de havendienst, Deze roede werking aan de bestrijding van het euvel wordt zeer op prijs gesteld. In het Schiedamse Sterrebos is het eerste materiaal gearriveerd, van de Aannemingsmaatschappij Bato, die binnenkort een aanvang gaat maken roet de aanleg van een nieuw vast dok voor de werf Wilton-Fijenoord. Het gegraven dok wordt geschikt gemaakt voor sche pen tot en roet een grootte van 24 duizend ton dwght. Vooral grote tankschepen, zoals deze thans wor den gebouwd, zullen er een plaats kunnen vinden. Het dok. wordt zo danig geprojecteerd, dat de schepen van de rivier af vrij kunnen bin nenvaren. VLISSINGEN. Bij het ontwerpen en economisch inrichten van de diverse afdelingen van het nieuwe passagiers schip voor de ZwedenAmerika L>ün dat door „De Schelde' in VHssmgen wordt gebouwd, is zoveel mogelijk ge streefd naar een rationalisering van de diensten, gedeeltelijk door doelmatige onderlinge plaatsing van de diverse •werkruimen, gedeeltelijk door aanschaf fing van machines die arbeid besparen en een moderne uitrusting. Zo omvat bijvoorbeeld de eigenlijke keuken, die ligt tussen de eetzalen van de passagiers alleen die afdelingen waar de vele ge rechten worden klaargemaakt die aan de passagiers worden geserveerd, ter wijl do ruimten voor de voorbereidende werkzaamheden, zoals de slagerij, de door Samuel W Taylor 38 Toen ik Walt aan het toestel kreeg, zei ik: „Nou. vertel het me nou maar" Walt begon te hakkelen, „Vertel me nou eens wat er aan de hand ts1" schreeuwde ik. „In Godsnaam, wil je dan dat haar iets overkomt? Ben je er al ge weest? Of ben je er niet heenge gaan?" „Ze hebben haar", zei tk. Zijn antwoord klonk mat; nau welijks verstaanbaar. „Ja". „Waarom heb je me dat niet ge zegd?" „Hoe ben je het te weten geko men?" Het klopte allemaal precies. En ik merkte het aan je manier van praten. En omdat je me zei dat ik er tegen niemand iets over mocht vertellen. Verder wist je niet te vertellen waarom ze me wilde spre ken. Maar dat doet er ook helemaal niet toe. Zeg maar cp: Wat is er gebeurd?" „Je moet niet kwaad op me wor den, Chick, maar ze hebben haar te pakken gekregen. Ik kon er mets aan doen. Ik zal je vertellen hoe het gegaan is; Een paar minuten na dat ze terug was van de lunch met jou. werd ze door jou opgeleid „Ik heb haar helemaal niet op gebeld!" i „Ze dacht dat jjj het was. Ze zei dat jy Buster te pakken had en dat je een bekentenis uit hem had ge kregen. Ze ging naar jou toe om de bekentenis stenografisch op te ne men." „Heeft ze dat gedaan?" „In Godsnaam, Chick, we moeten dol van woede, hoe Iaat is het nu? Wat zullen we doen?" Walt, geef me nog een half uur de tijd. Tot drie uur. Kan dat? Ais je om dne uur niets van me ge hoord hebt. bel dan de politie op. Vertel ze alles tot .m_ bijzonderhe den. My kost het misschien mijn nu wat doen. Ze zouden haar op kop, maar daar if niets aan te doen. dit ogenblik wel.. „Hou daar nou maar over op. Vertel me maar precies wat er ge- Mary's leven staat op het spel. Maar geef me nog een half uur de tijd. De politie zal waarschijnlijk te laat beurd is. Hoe kwam je aan dat komen en ik zie een kans. adres in Bush Street?" „Nog maar kort nadat ze weg was, werd er hier een pakje ge bracht, Er zat een van haar hand schoenen in. een lok van beur haar en de lippenstift met haar initialen op het étuitje. Toen ik het pakje opengemaakt had ging de telefoon weer. Iemand zei me dat Mary pre cies nog een uur te leven had. ten zij ik precies deed wat me opgedra gen werd. En het uur is al bijna om, Chick." „Maak je nou niet zo zenuwach tig. Ze dient als lokaas voor mij. Als ze dood is hebben ze niets aan haar." „Dat hadden ze aan dat meisje Alexander ook niet! Probeer maar niet gerust te stellen Waarom de chauffeur. „In Mission Sti-eet. Ik ben je met naar dat adres in Bush zaj wel zeggen waar." Street gegaan? „Hoe kan je nou zo dom praten. Walt. Wanneer ze ons belden te pakken gekregen hadden, was jij aan de beurt geweest. Laten we nou toch ophouden met ruzie maken en kijken wat we kunnen doen. Wat is er nog meer gebeurd?" „Dat is alles. Die vent die ik aan de telefoon had, zei me dat ik jou moest zien te vinden en je dan zeg- §en dat je naar dat adres in Bush treet moest gaan. Ik heb hem toen gezegd dat ik niet wist, waar je was en dat ik dus moest wachten tot je opbelde. Hij zei toen, dat, als jij er niet binnen een uur was, Mary niet meer zou leven. Dat het haar precies eender zou gaan als Alicia Alexander en als ik de politie zou waarschuwen Chick, Ik werd en liep onhoorbaar de gang door naar de deur van ons kantoor. Ik hield mijn oor tegen het onderste paneel en zorgde er voor dat mijn hoofd niet te dicht in de buurt van de matglazen ruiten kwam. die bovenin de deur zaten. Binnen hoorde ik niets. Ik kaalde mijn sleutel uit mijn zak, stak hem in het slot, draaide hem om cn duwde de deur met een vaart open. Ethelene zat aan het antieke schrijfbureau in de voorkamer. Met opengesperde ogen keek ze me aan. Haar mond zakte open en nog net op tijd hield ik hem. met mijn Hand had ik nog een half dicht. Ze verweerde zich, probeer de me te krabben en m mijn hand te buten. Met haar hakken pro beerde ze my op mijn voeten te trappen en ze stootte met haar knxecn tegen mijn borst. Het was nu geen ogenblik om me ridderlijk te gedragen. Met alle kracht waar ik over beschikte, gaf ik haar een stomp in haar maagstreek. Ze hap te naar adem en was meteen bul ten gevecht. Met een vertrokken gezicht zakte ze op de vloer in elkaar. Onhoorbaar sloop ik naar de deur van de achterkamer en deed hem met een ruk open In de kamer was niemand, behalve Mary. Ze zat met een eind dik pakiouw vast gebonden op mijn stoel. Ze had een prop m haar mond en een blinddoek over haar ogen. „Ik ben het, Mary," zei ik en met de grote kantoorsehaar knipte ik het touw door waarmee haar rech ter arm vastzat. Ze trok me een pluk haar uit mijn hoofd en toen ik de blinddoek losmaakte, moest ik oppassen, dat ik niet gescalpeerd werd. Toen kalmeerde ze en knip te ik de rest van het touw door, terwijl ze zelf de prop uit haar mond haalde. Toen we door de spreekkamer kwamen, zat Ethelene nog steeds op de grond met haar handen tegen haar maag aan gedrukt. Ze opende haar mond, alsof ze iets wilde zeg gen. (Wordt vervolgd.) Ik belde af voor hij de kans kreeg bezwaren te maken. Als hij dt poii- tie met opbelde wat hij misschien toch deed - uur de tyd. HOOFDSTUK 14 Ik ging de winkel uit en stapte ■weer in de taxi. De chauffeur keek me vragend aan. „Waar nu heen?" „Een ogenblikje. Even nadenken." Op dat adres in Bush Sheet was Mary natuurlijk met. Dat was alleen voor my bedoeld. Bill Meadows met zijn Doberman zou daar wei op me zitten te wachten. Er bleef dus al leen over Busters kamer of het kan toor, Aangenomen dat zc „Cox en Grahr.ro", zei ik tegen Het was druk op straat. En alle verkeerslichten zaten ons tegen. Soms had ik de neiging om uit de auto te springen en te gaan rennen. Ik luisterde of mijn horloge liep. Twaalf minuten voor drieën was het toen dc taxi voor het kantoor stopte. Ik vroeg de chauffeur of hij wilde wachten. „Wacht eens even, meneer," zei hij, terwyl hij met zijn duim naar de meter wees, „het zal best .in orde zyn, maar het wordt langza merhand een aardig rekeningetje. En verder heeft ieder huls een achterdeur.'» „Ik haalde alles wat ik aan geld by me bad uit mijn zak, stopte het hem in zijn handen en ging naar binnen. Ik rende de houten trap op ruimte voor het schoonmaken van vis de groenteruimte, de aardappelschil- ruimte enz, in de onmiddellijke nabijheid van de grote proviandafdelmgen m het onderste gedeelte van het schip zijn ge plaatst. Door deze regeling worden uit sluitend schoongemaakte en voor de ver werking gereed gemaakte waren an de eigenlijke keuken afgeleverd. Hierdoor wordt op het eetzaaldek veel kostbare ruimte bespaard, welke nu op andere wijze aan ae passagiers ten goe de kan komen. Dc proviand-afdelingen omvatten be halve grote ruimen voor specenjen en wijn, speciale vneskamers voor vlees, vis, ij's. consumptie-ijs. diepvriesgroen ten en koclkamers voor vruchten, groen ten, aardappelen, eieren, melk, boter, kaas, bacon en visconserven, Er is een grote koelkamer voor bier en mineraal water waar de voor deze artikelen gun stige temperatuur aangehouden kan worden. Totaal zyn er 16 verschillende vries- en koelruimen tn de proviand- aXdekngen. Onder de hier geplaatste apparaten bevinden zich een electrische ysbreek- machme en een ijsblokjesvnezer van Amerikaans fabrikaat, welke de bars van het nodige ijs zullen i oorzien. Tus sen de proviand-afdelingen onder in het schip en de passagierskeuken en andere hogergelegen dienstruimten lopen twee liften, elk met een. capaciteit van 500 kg. De diverse machines worden geleverd door Zweedse. Amerikaanse en Duitse firma's. Op een van de bovenste d*kken is bovendien een complete kleine keuken met pantry, bar, vaatwasruimte enzbe stemd voor het bcdici.en van een daar gelegen klem restaurant voor 'de be diening van het opendek. Voor de bedie ning van passagiers in de hutten zun er 15 pantries, welke verdeeld zijn over de passagiers-afdelingen. Op ieder dek is een hoofd-pantrj'. die met Iff ten in ver binding staat met de keuken en pro viand-afdelingen, Drie doden, vier gewonden TAMPICO (Mexico). Drie per soren werden gedood en vier ande ren gewond toen een Mexicaans lijn- vliegtuig terecht kwam op een blok huizen en. een volle autobus raakte. De 24 inzittenden van het vliegtuig liepen geen van allen ernstige ver wondingen op. De piloot zei dat hij gedwongen was geweest op straat te landen kort na het opstijgen van. het vliegveld van Tampico, omdat een van de mo toren van. de DC-3 uitviel. Het toestel gleed op een ry huizen, in, duwde een autobus van de weg af en maakte een. houten huisje waarin een arbeidersgezin het ontbijt aan het gebruiken was met de grond gelijk. De bewoners van het huisje zyn de drie omgekomenen. MADRID De Spaanse politie heeft alle buitenlandse, poHtie-in.- stanties verzocht kapitein Julian Rodriquez Pastrana, hoofd-betaal- meester van het ministerie van Oor log, bij aantreffen te arresteren. Rodrïquez wordt er van verdacht het land verlaten te hebben met de maandsalarissen van de gehele staf van het ministerie, zyn de een be drag van circa 4.000.000 peseta. Hij had "vijf dagen verlof gekregen en zou op 27 Augustus weer hebben moeten terugkeren. Uit een onder zoek is gebleken, dat hy reeds voor ujn verlof in het.bezit "was van een paspoort en reisdocumen ten. The Right Reverend C. Johnstone Jeffrey, D.D., die vandaag de nieuwe Schotse Kerk heeft inge wijd maakte gisteren in het ge zelschap van. de Burgemeester en mevr. Van Walsum een rondvaart door de haven per „Stad Rotter dam". Foto toont gezelschap bv het aan boord gaan.. In het mid den de Moderator of the General Assembtey of the Church of Scot land.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 5