Britse vakbonden achter bewapeningsprogramma HET ROTTERDAMSCH PAROOL Linkervleugelmannen lijden nederlaag Malik dreigt met veto in Veiligheidsraad Poolse trawler loopt bij Egmond aan de grond Indonesië wil neutraal en onafhankelijk blijven Soldaten trachtten een arrestant te bevrijden „Labour Day" in VS: 524 doden Gaat Duitse rederij op Indonesië varen? Westen niet bereid tot koehandelbf toelating van nieuwe leden Lichten van Egmond verwisseld voor die van IJmuiden? Winderig en koel VAT YOOR VEER? Koele polaire lucht stroomt binnen D eviezen voorraad bijna 2 milliard APRA-arrestanten terug uit Djakarta Miss Truman komt voor lijfwacht op Londen doet geen verdere concessie aan Teheran Russen gebruiken7 zonne energie Lot der Tsjechen werkt afschrikwekkend voor aanvaarding van Russische hulp Gevangenisstraf geëist tegen officieren, die. marechaussee's geen hulp boden Truck stort in 400 meter diep ravijn Scherper toezicht^ op strategisch materiaal in VS In Castricum verhuisteen huis één kilometer 12e Jaargang, no. 207 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam. Tel- 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal f 6,05. losse nummers 0,10. Opgericht door de Stichting „Hel Parool" 10 E SCHIEDAMMER Woensdag 3 September 1952 Uitgave NV De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeurs B. de Vries, Hoofdredacteur: Sj.; van der Schaaf (Van onze correspondent) LONDEN. Met een meerderheid van ongeveer 41 heeft het congres der Engelse vakverenigingen Dinsdag de hand having der herbewapeningspolitiek goedgekeurd. De passage uit het verslag van het bestuur, waarin gezegd wordt dat „de grootst mogelijke mate van herbewapening uitgevoerd dient te worden binnen de grenzen van het vermogen om de middelen daartoe te vinden", werd met 5.597,0001.450,000 stemmen goedgekeurd. Met ongeveer dezelfde verhouding in de stem- cijfers werden twee critische resoluties en een Bfevaniaans amendement op een van hen verworpen. Stellig een nederlaag voor de Bevani&ien, die gehoopt hadden straks op het congres der partij een duidelijke uitspraak van de vakverenigingen achter zich te hebben. De eerste critische resolutie was een „samengestelde", waarin het be. stuur werd uitgenodigd, zich. teweer te stellen tegen de oorlogsvoorbe reiding en -waarin om een vyfmo- gendhedenconferentte en het stop zetten der herbewapening van Duitsland en Japan werd gevraagd. De tweede „samengestelde" resolu tie pleitte voor internationale actie ter vermindering van bewapening, een verbod van atomische en bac teriologische oorlog en ontwikkeling der economisch achterlijke landen. Een amendement op deze resolutie erkende de noodzaak der herbewa pening, maar stelde tevens, dat het program verminderd diende tewor. den teneinde het land economisch gezond te houden. Dit amendement werd door de Unie der Winkelbedienden inge diend en door twee leden van het bestuur verdedigd, de secretaris van de Unie van Winkelbedienden en de secretaris van de Londense typogra fen. De eerste sprak van het gevaar voor de Labourbeweging van de heersende modeziekte van een „an- ti-Bevan-neurose". Daar immers het bestuur zélf in het jaarverslag had verklaard d,at het herbewape- ningsprogramma verminderd had moeten worden, waar was dan de ketterij van dit amendement? De secretaris der typografen stelde de vraag of men soms zo ver door moest gaan met te. bewapenen, tot dat het punt van"economische in eenstorting was bereikt. Lincoln Evans van de Staalunie antwoordde dat bet niet ging om NEW YORK Het lange TOeek- einde, dat met „Labour Day" ein digde, heeft 524 mensen het leven gekost. 403 mensen werden het slachtoffer van verkeersongeluk ken, 52 mensen verdronken, ter wijl andere ongelukken nog eens 69 slachtoffers eisten. De ongeluk den gebeurden" tussen Vrijdagavond en Maandagmiddemacht. Naar TN1 overgelopen Twaalf en zes jaar voor deserteurs DEN HAAG. Hot Hoog Mili- tair Gerechtshof heeft Dinsdag ochtend de soldaat K. de B. uit Papendrecht Veroordeeld tot 32 jaar gevangenisstraf met aftrek, ontslag uit de militaire dienst en ontzetting nlt het recht om bij de gewapende macht te dienen. De soldaat W. P, H. H. uit Brussel •werd veroordeeld tot 6 jaar ge vangenisstraf met aftrek, degrada tie tot soldaat laagste klasse, ont slag uit de militaire dienst, zonder dat hem het recht werd ontnomen om bij de gewapende macht te dienen. Soldaat De B. pleegde" in Indo nesië, toen hij aanzegging kreeg naar Nederland terug te keren, in Juli 1950 desertie. Hij begaf zich naar de TJO. om dienst te nemen. Bij zijn desertie pleegde De B. een diefstal van 14,500,— om, naar hij zeide, in zijn levens onderhoud te voorzien. Soldaat H. deserteerde in Mei 1950 omdat hij geen toestemming kreeg in Indonesië gedemobiliseerd te worden. Ook H. kwam bij de T.NJ. terecht en ontmoette hier soldaat De B. Zij vormden met enige Indonesische soldaten een bende, dig op roof uitging. De B. trad daarbij als commandant op. de keuze tussen een bepaald ni veau van bewapening en de so ciale voorzieningen, maar om de vraag of men bereid was de prijs voor de vrijheid te betalen. Jones voor de mijnwerkers ver klaarde, dat de mijnwerkers tot de laatste stelling voor de vrijheid zou den strijden en Sir Vincent Tewson, de algemeen secretaris van het be stuur, kon voor het amendement geen enkele noodzaak vinden, wan. neer er niet een politiek motief achter zat. De mijnwerkers, de Transport Unie en de andere grote Unie van Personeel in Overheidsdienst, steunden bij alle stemmingen het bestuur. Bij alle verdeeldheid bleek er toch overeenstemming op bepaalde punten. Het TUC deed zijn eerste aanval op de regering van Churchill door eenstemmig een motie aan te nemen, waarin de regering werd verzocht, de in het begin van het jaar ingevoerde betaling voor recep ten, gebitten en andere geneeskun dige hulp, af te schaffen, Toch nog een klein succesje voor Bevan, die destijds als minister de stoot heeft gegeven voor de oprichting van de Britse Gezondheidsdienst en die fel, maar tevergeefs gefulmineerd heeft, toen de Conservatieven besloten, dat de Britten voor geneeskundige hulp moesten gaan betalen. h>T7v' BONN. Volgens de „Hambur ger Hafen Nachrichten" heeft de rederij Max Faulbaux in Flensburg het plan een geregelde dienst van Hamburg en Bremen naar Indo nesische havens in te stellen. Voor lopig wil de rederij met gehuurde schepen maandelijks een afvaart verzorgen. AU Maher belooft: Egypte spoedig ter stembus CAïRO De Egyptische premier Maher heeft nogmaals de nadruk gelegd op zijn plannen om in Februari algemene verkiezingen te honden in Egypte. De premier verklaarde dat bin nen vijf maanden de verkiezingen zouden plaats vinden. Alle lagen der bevolking zullen in het parle ment vertegenwoordigd worden en daartoe zullen de kieswetten gewij zigd moeten worden. Maher deelde voorts mede, dat de Ver. Staten aanzienlijke hulp toe gezegd' hadden in het kader van het punt 4 programma, voor de industrialisatie van Egypte en het in cultuur brengen van onontgon nen land. Dessawachters weten een treinramp te voorkomen BANDUNG. Dankzij de waak zaamheid van een paar dessawach ters is Woensdag een treinramp voorkomen. Zy ontdekten op het spoorwegtraject tussen Warung- bandrek en Malangbong, dat een der rails twintig centimeters was verplaatst. Zij waarschuwden de baanschou- wers, die de eerste trein uit Tji- batu lieten stoppen. NEW YORK. De Russische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, Malik, heeft Dinsdag in krachtige bewoordingen te kennen gegeven, dat de Sowjet-Unie zo nodig van.haar recht van veto gebruik zal maken om de toelating van nieuwe leden tot de Ver. Naties onmogelijk te maken, tenzij het Westen zich accoord verklaart met het Russische voorstel om 14 landen tegelijk, toe te laten. De Westelijke mogendheden hebben het Russische voorstel „koehandel" genoemd en verklaard het niet te zullen aanvaarden. Uit de verklaring, die Malik aan het einde van een rede van 40 mi nuten in de Veiligheidsraad aflegde, bleek ook, dat Rusland zijn veto zou uitspreken over de lidmaatschapaan- vrage van Japan, die de Ver. Staten formeel ingediend hebben. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de Veiligheidsraad de alge mene vergadering, die op 14 October te New York bijeenkomt, niet zal adviseren nieuwe leden tot de we reldorganisatie toe te laten. Zonder een dergelijk advies kan geen land tot de Ver. Naties toegelaten worden. Op 14 Juni heeft Sowjet-Unie een resolutie ingediend, waarin de toelating van de, volgende 14 landen .voorgesteld werdr Albanië, Buiten-Mon goh BuIl rije. Roemenië, Hongarije die al le de steun vdn het Russische blok genieten en Finland, Italië, Por tugal, Ierland Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye, die alle aan vaardbaar zijn voor het Westen, maar tot dusver niet de zegen van Rusland hebben kunnen krijgen. De Sowjet-Unie heeft reeds ver scheidene malen haar veto uitgespro ken tegen toelating van een of meer der negen met-communistische can didates Haar standpunt was dat zij slechts bij gelijktijdige toelating der vüf communistische candidaatsieden zou voorstemmen. DE negers en. Indiërs in Z.-AfriJca voeren een ongehoorzaamheids actie tegen de Apartheïdswetten van Melen en storen zich niet aan de borden in treinen en trams, waarop vermeld staat, dat uitslui tend blanken in de bewuste com partimenten worden toegelaten. Zij nemen erin plaats totdat zij worden gearresteerd. Wegens plaatsgebrek in de gevangenis worden de meesten weer vrijgela ten. (Van onze correspondent) ALKMAAR. Dinsdagavond -raakte by Egmond een Poolse trawler, de „Drozd", op het strand. Hoe het schip daar is gekomen blijft voorlopig voor velen nog een raadsel. De trawler was onderweg naar IJmuiden, De bemanning heeft misschien het vuurtorenlicht van Egmond voor dat van IJmuiden aangezien. Een. kustwacht vertélde ons, dat hij plotseling lichten in zee had zien verschijnen, die recht op de kust aanvoeren. Een lid van het machïnekaraerpergoneel, verhaalde dat hij plotseling driemaal een Van Woensdagavond tot Donderdagavond: Vanavond en van nacht zwaar bewolkt met enige regen en krachtige of harde wind tussen Zuidwest en Noordwest. Morgen overdag wisselende bewolking met enkele verspreide" buien. Vrij krachtige Noord-Wes telijke wind. Koel weer. 3 Sept. Zon op u 55 op 19 u I m onder 4 u m onder 19 u 23 mMaan HEI WE EB VAN VANMORGEN 7 UUR Oslo Zw. bew. W.Z.W. 2 14 C 0 Stockholm Onbew. Z-W.6 17 0 Helsinki Zw. bew. Z.W.5 12 1 Edinburgh Regen Z.W.2 17 3 Bonden Zw. bew. Z.Z.W. 5 21 0 Kopenhagen Onbew. Z.W. 8 18 1 Amsterdam Zw. bew. W.Z.W. 6 19 0.1 Zürlch Nevel Windstil 20 0 Genève Nevel Windstil 25 0 Parijs Zw. bew. W.2 22 0 Bordeaux Zw. bew. Windstil 24 0 Nice Licht bew N.W.4 26 0 Berlijn Half bew. W.4 21 0 Frankfurt Nevel Z.Z.W. 2 22 0 München Nevel Z.W. 2 22 0.7 Wenen Geh. bew, W. 5 25 8 Luxemburg Geh. bew. Z.W. 5 19 0 Grenoble Zw, bew. N. 3 25 0 Innsbrück Geh, bew. Windstil 25 0,5 schok had gevoeld en dat toen het vaartuig vast zat. Er stond Dinsdagavond een. flinke wind en de trawler zit vrij hoog, Met laag water komt hij droog te liggen, verklaarden een paar Eg- monders. Een deel van de beman ning wilde het liefste naar de wal. De reddingboot van Egmond, de „President Steyn", nam twaalf mensen over, die in het hotel „De Boei" werden ondergebracht. Vier man, waaronder, naar men zeide, een Hollander, bleven, aan boord. Op zee liggen de „Stentor" en de „Nestor", twee sleepboten van de rederij Weissmuller. Eventuele po gingen tot vlotbrengen kunnen niet plaats vinden voor vanmiddag half vier bij hoog water. DE BILT - Het KNMI deelt mede: In de afgelopen nacht heeft een aan vankelijk op de Oceaan weinig be tekenende depressie zich bij de Westkust van Schotland belangrijk ontwikkeld. De storing veroorzaakte vanmorgen flinke dalingen van de luchtdruk bouen de Britse eilanden. Hij koerste toen recht op ons land af, zodat een toeneming van de wind en later, op tie dag plaatselijk ook enige re'fcen u er wacht mocht wor den. Achter de depressie zal op nieuw koele polaire lucht ons land binnenstromen. De kans bestaat, dat in de komende dagen nieuwe sto ringen volgen, zodat het weer een wisselend karakter zal hebben. Rapport OEES: Verslapping van Europese productie? PARIJS De OEES heeft mee gedeeld, dat het tempo van de Westeuropese industriële productie in het tweede kwartaal van 19J2 voor het eerst sinds 1841 is verslapt. Deze mededeling is vervat In het rapport, bestemd voor de Europese consultatieve vergadering, die op 15 September in Straatsburg bijeen komt. Het rapport werd Dinsdag door de OEES in Parijs vrijgege ven. In het rapport werd gezegd; „Er schijnt een lichte verbetering te zijn in de stabiliteit der prijzen, het herstel van de Europese han delsbalans en het gebrek aan evenwicht in de Europese Beta lingsunie." Ook werd gemeld, dat het dol lartekort in Europa niet vermin derd was. EBU-overschot van 76 millioen in Augustus AMSTERDAM Bij de week staat van de Nederlandsche Bank, opgemaakt per 1 September, is een mededeling gevoegd, volgens welke het overschot van Nederland in de Europese Betalingsunie over de maand Augustus 1952 vermoedelijk 76 millioen zal beippen. Overi gens blijkt ook uit deze bankstaat de gestage verbetering van de Ne derlandse deviezenpositie. Deze week is de reserve met 67 millioen aangegroeid j tot 1.965 mill., dus op slechts 35 mill, na, is de 2 milliard bereikt. Goud en deviezen tezamen wijzen van week tot week een nieuw record aan, ditmaal 3.187 mill. Nu ook toeristenklasse op Europese luchtlijnen? AMSTERDAM Het invoeren van toeristenvluchten in Europa, zal op de luchtvaartconferentie van de IATA (International Air Traffic As sociation}, welke 21 October te Nice wordt gehouden, een punt van be spreking zijn. Zoals bekend, zijn deze vluchten op de Transatlanti sche route een groot succes geble ken. SCHIPHOL. De vier Nederlan ders, die aanvankelijk in vrijheid waren gesteld, doch later door het militaire gezag te Djakarta wederom „in bescherming waren genomen", zijn Dinsdagmiddag om 5 nut op Schiphol teruggekeerd. Het zijn de heren B. J. Leclercq, C. W. Goldman, A. C. van Onselen en H. W. Burger Jr. Zij zijn in vrij heid gesteld onder de bepaling, dat zij onmiddellijk Indonesië zouden verlaten. Zij hebben een verklaring afgelegd, dat zij naar Indonesië zul len terugkeren, indien de Indonesi sche regering dit verzoekt in. ver band met de nog niet afgesloten APRA-kwestie. NEW YORK. Margaret Truman heeft Dinsdag haar „lijfwacht" ver dedigd tegen de Zweedse entiek, al gaf zij,toe dat „het prettig zal zijn om niet meer gevolgd te wor den". Miss Truman arriveerde Dinsdag in New York na een buitenlandse reis van twee maanden. „Het was veel leven om niets", zei zij, toen de -verslaggev ets baar' vragen - stel den over de storm van critiek die' is opgestoken door het gedrag van de detectives. Miss Truman zei dat haar detectives in geen incidenten betrokken waren. „Het zijn aardige mensen en zij hebben een moeilijke baan." Dit sch.uimka.non3 het grootste van Nederlandheeft een capaciteit aan vijftienduizen liter per minuut De NV Minimax heeft het gele verd aan het tankopslagbedrijf Nieuwe $ialex te Pernis, ten be hoeve van de brandbeveiliging. LONDEN Britse officiële krin gen spraken Dinsdag vlakweg de met-officiële veronderstellingen uit Teheran tegen, volgens welke de boodschap van. Truman en Chur chill tot regeling van het Perzische oliegeschil zou worden afgezwakt of uitgebreid om Perzie verdere con cessies te doen. Het is thans de taak: van Mossadeq om zijn oorspronke lijke, haastige verwerping van de Westelijke voorstellen te wijzigen, aldus deze Britse kringen. Inmiddels hebben Engeland, en de V_S. overleg gepleegd over hun volgende stap in Perzië. Zij berei den zich voor op een noodtoestand, die eventueel als gevolg van Mos- sadeqs houding zou kunnen ont staan. LONDEN. Volgens een te Lon den. ontvangen bericht van het Rus sische persbureau „Tass" wordt in het gebied, waar op het ogenblik aan het Toerkmenische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om electrische centra- len te drijven. Vorig jaar heeft de Russische Academie van Weten schappen een installatie hiervoor geconstrueerd, aldus „Tass". DJAKARTA „Indonesië streeft een politiek na van neutraliteit tussen de geallieerde- en de Sow- jetblokken" heeft Mukart Motto- widigdo minister van Buiten landse Zaken verklaard in een interview, dat hy de United Press- correspondent Peter Gruening toe stond. Mukarto zei, dat Indonesië zou blijven vasthouden aan zijn huidi ge „actieve, onafhankelijke buiten landse politiek", maar dat het gaarne hulp zal aanvaarden van „ieder land dat bereid is onze sou- vereiniteit en onafhankelijke neu traliteit te eerbiedigen." De"minister' "vo"ëgde"hler echter aan toe dat het hem persoonlijk niet verstandig voorkwam om Russische hulp te accepteren. Mukarto verklaarde dat Indone sië op vriendschappelijke voet wil zjjn met de Sowjetunie. „Maar," zei hij, „sinds wij het voorbeeld DEN HAAG Vyf reserve-offi cieren en een dienstplichtig ser geant uit Rotterdam boorden Dins dag voer het Hoog Militair Ge rechtshof gevangenisstraffen tegen zich eisen, omdat zy op 24 Maart, in Maastricht, geen hand hadden uitgestoken om relletjes tegen te gaan. De sergeant, die ook geen bevel tot doorlopen had opgevolgd, was al veroordeeld door de krijgs raad tot een half jaar met aftrek (drie maanden voorwaardelijk). Mr. Zaaycr, de advocaat-fiscaal, eiste bevestiging van dit vonnis, tegen de officieren eiste hy een week. Hoe de zaken zïeh op 24 Maart precies hebben toegedragen kwam niet helemaal duidelijk tot uiting. Marechaussee's brachten die avond een arrestant een korporaal van Eindhoven naar Maastricht. De trein, waarin ook de vijf officieren en de sergeant reisden, zat verder vol met soldaten, die de bewakers van de arrestant niet al te respect vol behandelden. Zelfs schijnen er stemmen te zijn opgegaan de ar restant te bevrijden. Hoe dan ook, er ontstond een „opstandige stem ming" onder de soldaten. De ma rechaussee's waren kennelijk ze nuwachtig. Later dan normaal, nl. 1 uur "s nachts, arriveerde de trein in Maastricht, waar moeilijkheden ontstonden. De marechaussee's schijnen in de klem te zijn geraakt, maar, volgens de verhalen, de offi cieren en de sergeant trokken zich daarvan niets aan. De officieren renden dadelijk het perron af om te trachten nog een taxi te .krij gen, de sergeant bleef wel kijken, deed echter niets om de mare- Éénentwintig doden en 7 zwaar gewonden LIMA (Peru). Nabij de stad Chiclayo is een truck met 28 personen in. een ruim 400 meter diep ravijn gestort. Een en twin tig inzittenden verloren het leven en de overige 7 werden ernstig gewond. De overlevenden waren er in geslaagd uit de truck te springen voor dat deze over de rand van het ravijn dook. Des niettemin moesten de redders touwen en ladders gebruiken om lier in veiligheid te brengen. SINGAPORE. Op de Ganges is een te zwaar beladen veer om geslagen. Tachtig personen zijn ver dronken. chaussee's te ontzetten en zou zelfs een bevel tot doorlopen niet heb ben opgevolgd. Een wachtmeester van de Rijkspolitie wist onder be dreiging met zijn revolver, de ma rechaussee's en hun arrestant vei lig weg te loodsen. De situatie in Maastricht was zeer moeilijk, omdat door een sto ring, geen enkel licht op het sta tion brandde. Hierdoor werd de toch ai rommelige situatie nog chaotischer. De officieren verklaar den niets van het relletje te heb ben gezien of gehoord. Van de sergeant werd getuigd, dat hij fei telijk volslagen ongeschikt voor de dienst was, „een kok, die men in een militair pakje heeft gestoken." Uitspraak over twee weken. van Tsjecfaoslowaklje en van ande re landen in een dergelijke situa tie hebben gezien, denk ik niet dat het verstandig zou zijn thans tech nische bijstand van de Sowjetunie te aanvaarden, omdat hieraan waarschijnlijk andere consequenties verbonden zouden zijn dan aan Amerikaanse hulp." De minister wil wel stevige di plomatieke betrekkingen met Rus land, „Om onze onafhankelijke bui tenlandse politiek te bevestigen is het noodzakelijk een ambassade in Moskou te hebben. Ik heb dan ook een voorstel in deze geest aan het kabinet voorgelegd." vertelde Mu- WASHINGTON. De Verenig. de Staten hebben Dinsdag het toe zicht op de heruitvoer van. strate gische goederen uit West-Europa verscherpt. Met ingang van 20 Oc tober moet een Europese importeur aan zijn regering een verklaring - afgeven, dat Amerikaanse strata- gische goederen zonder officiële toestemming niet zullen worden uitgevoerd. Dit stelsel heeft sedert het begin van "dit jaar op vrijwil lige basis reeds bestaan in de tien betrokken landen, België, Enge land, Denemarken, Frankrijk, Ita lië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen. Portugal en West- Duitsland. Massale werkloosheid op rubberplantages MEDAN Enkele duizen.'en ar beiders zijn ontslagen In Noord- Sumatra tengevolge van het feit, dat rubber- en oliepalmondeme- rrungen zijn genoodzaakt het be drijf in te krimpen, naar aanlei ding van de dalende productieprij zen en stijgende exploitatiekosten. DE PRINSES IRENE5TRAAT te Castricum biedt op het ogenblik een schouwspel, zoals er zelden of nooit een in Ne derland te zien is geweest: midden op straat staat een huis op ijze ren glij-jjzers, dat in zijn geheel over een afstand van ongeveer één ki lometer wordt verplaatst. Er zijn in het dorp, overeen komstig het be staande uitbrei dingsplan, 96 nieu we woningen ge bouwd. Op het terrein echter, waarop de huizen zijn verrezen, Ston den enkele oude, die moesten ver dwijnen, omdat ze de nieuw ontwor pen straten geheel versperden. De gemakkelijkste wijze om een huis te laten verdwijnen is het af te breken. Maar dit betekent het verlies van een huis en zo iets ver groot slechts de woningnood. Men kwam cp de gedachte om een van deze oude huizen, dat nog in goede doen was, in zijn geheel naar een andere plaats over te brengen. Technici en. arbeiders gingen aan de slag. Het huis werd stevig ingepakt, ondergraven en op ijzeren balken geplaatst, die als sleden fungeren. De eerste 40 meter van de af te leggen weg waren de moeilijkste. Het huis moest worden getrokKen over een braak liggend stuk grond, dat bovendien nog enigszins opliep. Centimeter voor centimeter werd het opgetrokken, maar alles ging goed en tenslotte stond het op straat. Van dat ogenblik af ging al les gemakkelijker: er was nu een vaste en betrekkelijk effen cödsr- grond.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1