HET ROTTERDAMSCH PAROOL Publieke opinie dwingt Pholien tot aftreden toe bij de ïorens Minister geofferd om crisis te voorkomen a Britse vakbonden voor méér nationalisatie Fruittelers lijden zeer grote verliezen Marseille opgeschrikt door hevige explosie Verzet van arbeiders in Oost-Beriijnse fabriek BELGISCH GRATIEBELEID WEER STRUIKELBLOK Verkeer in FS eist 20.000 doden in zeven maanden MeerderheidTVC-congrtes. neemt .resolutie aan tegen de zin van het bestuur Pruimen gingen bij duizenden kilo's naar de mestvaalt Raffinaderij vloog de lucht in; minstens twintig doden Surabajase studenten willen Nederlands als voertaal op colleges Massa-arrestaties in Roemenië? Kinderverlamming in Asser kazerne Gemaskerde rovers plunderen Londense bank-auto Nederlanders voor anderhalf iniilioen opgelicht? Plaatselijk buien Ministers, die plaats hebben in de R.E.A. „WIJ HEBBEN ER GENOEG VAN" Protest tegen leugen der directie Geen nieuwe leden bij Ver. Naties Thorez spoedig naar Frankrijk terug? ®3e Jaargang, no. 208 Red. ea Adm. Longe Haven 141, Schiedam, Tel. 69300 - Abonn.prijs: per week ƒ0,47, per kwartaal ƒ6,05, losse nummers ƒ0,10. Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Donderdag 4 September 1952 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers - Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Baak te Rotterdam Directeur: B. de Vries. Hoofdredacteur: Sj. van der Schaal (Van onze correspondent) BRUSSEL. Op de dag af acht jaar nadat de geallieerde troepen de Belgische hoofdstad binnentrokken en de Duitse bezetters in paniek wegvluchtten, heeft voor de tweede maal na de oorlog een minister van Justitie zijn portefeuille verloren wegens gratieverlening aan personen, die met de zelfde be zetters hadden geheuld en daarom zwaar waren gestraft. Na een kabinetszitting van meer dan vier uur deelde premier Van Houtte, die 's morgens van een ontijdig afgebroken bezoek aan de Congo per vliegtuig was teruggekeerd, gisteravond mede, dat de koning het ontslag had aanvaard van minister Pholien, die besloten had af te treden wegens de door zijn beleid ver oorzaakte beroeringen in het land. JOSEPH PHOLIEN voor de wolven NEW YORK Volgens de na tionale veiligheidsraad in de V.S. hebben gedurende de eerste zeven maanden van dit jaar door auto ongevallen bijna zevenmaal zoveel personen de dood gevonden als door de strijd in Korea. Het aantal in Korea gesneuvelden bedroeg in die periode in totaal nog geen 3.000, maar het aantal mensen dat in de V.S. door verkeersongevallen om het leven kwam 20.000. 4 Tenslotte belandden wagen en Coureur zestig meter voorbij de plek waar de botsing plaats vond op de grond terecht. De auto vloog in brtrad en werd zwaar bescha digd. De coureur overleed op weg naar het hospitaal. De eerste minister, die zich bij zijn verklaring op de vlakte hield en waarderende woorden sprak over zijn afgetreden collega, noemde de gratieverlening van de ter dood veroordeelde beul van Breendonck. De Bodt, en de invrijheidstelling van de commandant der Rijkswacht, Van Coppenolle, „een ongelukkig toeval". Hij sprak van een reeks administratieve daden, die ten on rechte hadden doen geloven, dat er enige wijziging was gekomen in het beleid ten aanzien der zuivering, zoals dit in de regeringsverklaring was uiteengezet. Dat de heer Pho lien, die men volgens de premier geen morele fouten kon aanwrijven, zich toch had teruggetrokken, kwam voort uit diens wens om de situatie op te klaren, die door de nu een- maai gewekte schijn was ontstaan. Inderdaad is in zover de situatie opgeklaard, dat de groeperingen van verzetsstrijders en voormalige poli tieke gevangenen, die zo luidruchtig iii het geweer waren gekomenen die het onmiddellijke aftreden van w (Van onze correspondent) LONDEN, Eigenlijk 'egen de wensen van de bestuurstafel in, heeft het congres der Engelse vakverenigingen Woensdag een resolutie aange nomen, waarin aan het bestuur wordt opgedragen) komend jaar met voor stellen ie komen vqor verdere nationalisatie en democratisering van reeds genationaliseerde industrieën. Het bestuur wordt uitgenodigd speciaal aan monopolies zijn aandacht te wflden en het is tevens de bedoeling van de .„resolutie, dat deze voorstellen dan doorgegeven zullen worden aan de 'Labourpartij ter opname In het verkiezingsprogram- Het bestuur was in een moeilijk de minister van Justitie haddeo ge- eist, hun zin hebben gekregen. Door de toch al weinig populaire Pholien voor de wolven te gooien, kan de katholieke partij een regeringscri sis bezweren, die vlak voor de ge meenteraadsverkiezingen wel hoogst onwelkom zou zijn geweest. Aan de oppositie, die natuurlijk haar strijd tegen de hele clementiepoütiek der regering voortzet, kan gemakkelij ker het hoofd worden geboden ais de regering zich ergens desolidari- seert met de minister van Justitie, wiens fouten men dan gevoegelijk kan beperken tot het treffen van de bewuste maatregelen, op een niet opportuun ogenblik zonder het land er met tact op voor te bereiden. .Intussen wordt hardnekkig be weerd, dat het besluit tot invrij- heldsstelling van Van Coppenolle die thans in Nederland zou verblij ven is ondertekend door de mi nister van Binnenlandse Zaken. - Moycrsoen. die tijdens de Mexi- i caanse vacantiereis van Pholien en ook voor de jongste kabinetscon structie. het departement van Jus titie beheerde. Ongetwijfeld zal de oppositie ook de regering als zo danig ter verantwoording willen roepen en de socialistische eis tot onmiddellijke bijeenroeping der Ka mers zal moeilijk kunnen worden afgewezen. Maar in het parlement zal de re gering sterker staan. Want de fun damentele beginselen van haar ele- mcntie-beleid zijn meermalen uit eengezet ei^-ook dooc-ideVoppositif^j partijen goedgekeurd. Evenmin zal het de regering dan moeilijk vallen aan <Je vaderlandslievende organi saties de door hen gewenste garan ties te geven, dat de cleraer.tie- maatregcJen niet lichtvaardig wor den toegepast. Dat men nog op de eis zou kunnen ingaan, die onlangs door dc Vlaamse katholieken op het tapijt is gebracht, n.l. het ver lenen van amnestie aan allen, die j wegens politieke overtredingen zijn I gestraft, is na de jongste gebeur- j tenissen wel uitgesloten. itr ouven ue gronüraai- itüio om zijn l««gte-as (Van onzê correspondent) ARNHEM. De prulmenoogst, welke van ongekend grote afme tingen was, heeft de telers In de Betuwe slechts teleurstellingen be zorgd. De beste soorten moesten voor enkele centen per kg van de hand worden gedaan en dagelijks werden dan ook duizenden kilo's doorgedraaid. Zoveel fruit moest naar de mest vaalt worden verwezen dat het voorkwam, dat veilingen hun kisten slechts beschikbaar stelden wan neer dc teler het in die kisten op geslagen fruit gelijkertijd meenam en vernietigde. De verwachtingen voor de peren zijn niet veel beter. De Franse wijnperen en de Triumph, welke momenteel in grote getale werden aangevoerd, brengen nog geen zes de deel op van de prijs welke het vorig jaar werd gemaakt Eerste export-kwaliteit, die vorig jaar grif voor veertig cent per kilo van de hand ging, haalt nu met moeite zes of zeven centen. Met de andere soorten is het ook zo en het dreigt straks met de appelen dezelfde lij densgeschiedenis te worden. Voornamelijk is deze geringe op brengst te wijten aan het vrijwel stopstaar, van de export. Alle na buurlanden, anders afnemers van ons, hebben zelf uitstekende oog sten en daarbij komt nog, dat de 2 De wagen, met de renner neg Steeds achter het stuur, gr.ng vriitcel rechtstandig de hoogte in... parket. Zich met een dergelijke bin dende opdracht belast te zien, was geen aanlokkelijk vooruitzicht, maar aan de andere kant wilde men zich evenmin duidelijk tegen dc resolu tie uitspreken, omdat er ook din gen in stonden die tot de verklaarde politiek van de beweging behoren, als veraet tegen de nationalisatie, bevestiging van het beginsel van de sociale eigendom en van het voor nemen van de Labourpartij om deze uit te breiden. Men probeerde een( uitweg uit het dilemma te vinden in de oplossing dat de resolutie niet aangenomen of verworpen doch ter bestudering naar het bestuur terug zou worden verwezen. 'Grote massavérgadevin- gen zijn echter, als de emoties een maal in beweging komen, onhandel bare .en logge din gén en ondanks het feit. dat voorzitter Deakin er in slaagde om op het laatste ogen blik de stemming van „voor" of „t e g e n" te veranderen in een van „v o o r" of „terugwijzing naar het bestuur," werd de resolutie met 4.542.Ö0tf tegen 3,210-000 stemmen aangenomen. De mijnwerkers stem den vóór de resolutie'en de stem men van de beide "andere*grote bon den, de Transport Unie en de Al gemene Unie van Personeel in Overheidsdienst waren samen toch niet genoeg om de.door het bestuur voorgestane oplossing te doen sla gen. Mijnen in Bolivia warden genationaliseerd DA PAZ Op een bijeenkomst van 70.000 arbeiders heeft de Boli viaanse president Paz Estensoro verklaard, dat de nationalisatie van de mijntfn in eik geval doorgang zou vinden, welke moeilijkheden de regering ook in de weg zouden worden gelegd van binnen- of bui tenlandse zijde. De arbeiders be tuigden hun instemming met de nationalisatie. MARSEILLE, r— Door een geweldige explosie, die de stad deed daveren op ztfn grondvesten, is Woensdagavond in de buurt van het centrum van Marseille een petroleumraffinaderij verwoest. Na de explosie brak een enorme brand uit. Tenminste twintig personen xjjn om het leven gekomen. Gevreesd wordt, dat het dodencijfer nog verder zal stijgen. Onmiddellijk na de explosie steeg een grole zuil rook omhoog, waarin zich steekvlammen aftekenden. Brandweerlieden, politic-agenten en leden van de garde mobile spoedden zich naar de plaats des onheils. Op het terrein van de raffinaderij stonden vele tanks met Rigshy rankn» rijd ens wedstrij den ze Dayton (Ohio) met zijn raceauto de wagen van een andere renner, met het gevolg, dat hij met auto en al de lucht werd in- SURABAJA. Een enquête on der de eerstejaars studenten van de medische faculteit en dc tandheel kundige kliniek had tot resultaat dat ran de 362 gevraagde studen ten 'zich 333 uitspraken tegen de afschaffing van het Nederlands als voertaal by de colleges. De er.quéte werd gehouden naar aanleiding van het besluit van het ministerie vac Opvoeding. Onder wijs en Cultuur om het geven van colleges in de Nederlandse taal «ie: meer toe te staan. De co'ikges zouden in het vervolg alleen ge geven mogen, worden in het Indo nesisch of in het Engels. Reeds tij dens de eerste dagen bleek dat de Indonesische studenten de ia het Engels gegeven-colleges niet of on voldoende kunnen volgen. De en quête werd uitgevoerd door enkele eerstejaars studenten. WENEN. Volgens te Wenen aangekomen reizigers zijn eind Augustus te Boekarest en. vele an dere grote steden in Roemenië tal rijke arrestaties verricht. Kort voor 23 Augustus werden te Boekarest 5.000 "a 6.000 personen aangehouden. Het merendeel van da arrestanten wordt goeermd door officieren en personen, die vóór het communis tisch bewmd een belangrijke rol speelden in ce politiek, en hun ver- wanten. (Van enze correspondedti ASSEN. in de kazerne heeft zich eeu geval vat) kinderverlam ming voorgedaan. De patiënt is on middellijk naar het Wilhelminazie- kenhuis vervoerd. De garnizoenscommandant heeft bepaald, dat gedurende twee weken geen avondpermissie zal worden ge geven. Belgische exporteurs tegen dunt- pingsprijzen verkopen. Vele telers hebben dan ook be hoorlijke verliezen geleden. Over het algemeen hebben zij niet meer dan een kwart of een zesde deel ontvangen van de prijs van het vorige jaar en dat terwijl hun on kosten even hoog zijn gebleven als in 1951. Vooral de kleinere telers, bij wie de meeste pruimen zaten, hebben grote klappen gehad. LONDEN. Acht gemaskerde bandieten, onder wie een jong tneis- raraöen Woensdag te Harrow, AVest-Londen, met een auto een an dere auto, die geld naar een bank bracht. De bandieten wisten na een gevecht te ontsnappen met meer dan duizend pond sterling. Bij de overval gebruikten de mis dadigers drie auto's: de eerste ram de de auto, waarin vier kassiers zaten. Een tWéede wagen kwam van achteren aanrijden, drie man nen sprongen er uit en met de drie uit de eerste auto sleurden zij de kassiers naar buiten. De bandieten sloegen een kassier met een ploertendoder neer en grepen de koffer met geld. Daarna namen zij de wijk in de tweede auto, gevolgd door een. lang zamer rijdende derde auto. die had staan wachten om vervolgers in verwarring te brengen. Advertentie 1. M.) aardig» bruchurt Oostenrijkers leverden besteld hout niet af (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het vermoeden bestaat, dat enkele Nederlandse za kenlieden door Oostenrijkse hout handelaren zijn opgelicht voor ruim een half mill loan gulden. In verband met deze affaire zijn onlangs een inspecteur en een re chercheur uit Amsterdam, vergezeld van een accountant van de Neder landse Bank, naar Oostenrijk ver trokken. Zij stellen daar een on derzoek in in opdracht van de Of ficier van Justitie. De politieman nen zijn nog steeds in Oostenrijk, zij hebben nog niets van zich laten horen. Het is de politie alleen be kend. dat de Oostenrijkers slechts een zeer klein deel van het bestelde hout en dan nog van inferieure kwaliteit hebben afgeleverd. Na dien hebben zij niets van zich laten horen. Eén hunner zou reeds in de Oosteiirijkse gevangenis zitten, om dat hij er van wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan deviezensmokkei tussen Oostenrijk en Zwitserland. Vele huizen werden zwaar be schadigd en een groot aantal per sonen werd gewond. Rolluiken werden ingedrukt en de straten zijn bezaaid met glas. Uit alle de len van de stad stroomden nieuws gierigen toe. De politie moest weg versperringen oprichten om de me nigte in bedwang te houden. De lichamen van vijf slachtoffers zijn geborgen." In een gebied met een straal van een kilometer rondom het centrum der ontploffing was geen ruit heel gebleven. Rondom de raffinaderij ontruimde de po litie de huizen. Voor vele honder den personen moest inderhaast een tijdelijk onderdak gevonden wor den. Men vreest, dat zich in de ver woeste raffinaderij en in de tal rijke ingestorte huizen nog vele doden en gewonden bevinden. Fan Donderdagavond lat Vrijdagavond: Wisselende bewol king met plaatselijk enkele buien. Van nacht in het binnen land weinig wind, morgen overdag over wegend matige wind uit Westelijke richtin gen. Vrij koud weer. 5 Sept. Zon op 9 q $3 m ondcr ig u 18 m: Maan op 19 u 26 m onder 7 u 45 m. HET WEEK VAN VANMORGEN 7 UUH Max. temp Neerst. Station Weer Wind rit/6 Gisteren inJM u OsLa Licht bew W.N.W.2 15 C 0 mm Stockholm Licht bew, w. 1 ia 0 Helsinki Regenbui Windstil 16 6 Edinburgh Zw. bew. Windstil 17 0,3 Landen Lioht bew W.4 21 9 Kopenhagen Licht bew W. 8 IS 5 Amsterdam Zw. bew. N.W. 1 18 6 Züricb liegen Z.W. 5 22 0,1 Cenêve Geh, bew. N.N.W.2 24 0 Farys Hegcn W.4 22 0,4 Bordeaux Zw. bew. W.N.W.1 23 0 Nice Licht bew. N.W. I 26 0 Berlijn Zw. bew t\'. 6 17 5.3 Frankfurt Zw. bew' Z.W.4 20 2 Mtlnchen Zw. bew_ tv. a 22 Wenen Zw. bew" tV.N.W. 8 24 0 Luxemburg Zw, bew W.5 18 5,1 Grenoble Onbew, Windstil 22 0 Innsbrück Regen Windstil 25 0,1 DEN HAAG. - In de Woensdag middag gehouden vergadering van de ministerraad zijn de volgende ministers en staatssecretarissen als vaste deelnemers aan de REA (Raad voor Economische Aangelegenheden uit-de ministerraad) aangewezen: Dr. W. Drees, voorzitter, prof. dr L». J. M. Beel, vice-voorzitter; mr J. W. Beyen resp-. mr J. M. A. B. Luns; prof- dr J. Zij Is tra: J. A. van de Kieft; S. L, Mansholt; ir H. B. J. Wit te; J. G. Suurhoff; mr J. Algera; A. C. de Bruyn en de staatssecretarissen inr F. J. Kranenburg, mr dr A. A. v. Rhijn en de nog te benoemen staats secretaris voor middenstandszaken.' BERLIJN. De communistische autoriteiten in Oost-Bcrlljn en de directie van het aldaar gevestigde slaatsgloeilampcnbedrijf (dc voor malige Osramfabriek) hebben deze week te maken gekregen met een fel verzet van de arbeiders tegen DE „DROZD" de Poolse trawler die bü BftïOnd op het strand liep, bsuindt zich nog op dezelfde placts als Woensdagmorgen. Het schip ligt zó ver op het strand, dat zelfs het vrij ruwe weer van Woensdag hierin nauwelijks veran dering heeft gebracht. De sleepbo ten keerden Woensdagavond naar IJmuiden terug, daar er voorlopig toch niets te doen. teas. Vdnnior- gen lagen se weer voor Egmond. „We hebben er genoeg van!" ver- Vandaag wil men proberen een klaarden de arbeiders, die welis- j waar door de politie werden ge dwongen bij hun machines te biij- maar die men niet kon bclet- erbinriirag tor stand te brengen tussen de „Drozd" en de sleepbo ten om met hoog water het schip los ré slepen, Het weer, hoewel I ten deze stil te zetten. Het protest i nog alles behalve kalm. is beier Uiteraard kunnen ook andere mi- - nisters, indien zij dit wensen, de ver gaderingen van de REA b|jwonen. NEW YORK. Zes leden van de Veiligheidsraad hebben zich uitge sproken tegen Rusland's voorstel vuor de toelating en bloc van 14 lan den tot de Ver. Naties. In plaats daarvan eisten z|j elke aanvrage op haar merites te onder zoeken. Hierdoor is het zeker geworden, dat de Veiligheidsraad de toelating van nieuwe leden niet zal goedkeu ren, daar Jacob Malik verklaard heeft, dat het Westen voor de toe lating van nieuwe leden zyn voor stel zal moeten goedkeuren. Tot de zes landen behoorde Nederland. de onwaarachtige praktijken waar- Van r.y zich bedienen om de werk nemers om dc tuin te leiden. Verscheidene honderden arbeiders hebben onder uitroepen als: „Wij hebben er genoeg van!" hun lid maatschapskaart van de communis tische vakbond op tafel gesmeten. Volgens West Berlijnse vak veren s- gingsfunctionarissen vond hier dc grootste protestactie plaats, die tot dusver in Oost-Berlijn is voorgeko men, De met geweren bewapende fabrickspolitie is er aan te pas moe ten komen om het verzet te onder drukken. Maandag J-l- werd op sommige afdelingen een langere werktijd in gevoerd. Dit geschiedde per circu laire die in de lokalen werd aan geplakt Daarop stond te lezen, dat de betrokken maatregel werd ge nomen „met goedkeuring van alle arbeiders". Een half uur later stond er met rood potlood onder geschre ven: „Dit is gelogen!" was niet alleen tegen langere werk tijden gericht, maar ook tegen de bepaling, da? geen loon .meer zou worden betaald over het half uur i schafttijd. Woensdag was in de fa- briek de „orde" hersteld. dan Woensdag, De wind is Nc delijk, waardoor de kansen op succes bij de berging in de hand ir orden gewerkt De bemanning, die verblijf hield i?f café „De Boei", is naar IJm lil den tiert rokken in afwachting ran df aankomst fan hun schip. De Egyptische revolutie schij. zicb niet te zullen bepalen lui een persoonswisseling met hand having van de bestaande toestand. Faroek is niet alleen verwijderd als een onwelgevallig man, maar vooral als •ymboo] van een tijd die voorbij is en niet terug mag komen. Generaal Naguib weet blijkbaar wat hij wil, juist na zijn geslaagde staats greep, en daarop komt iet aan. In zekere zin beeft zijn tegenstander iet bem gemakkelijk gemaakt; boe don kerder de achtergrond, boe lichter de projectie. Wel, die achtergrond was donker genoeg; met verbazing neemt de wereld kennis van de fabelachtige weelde, waarin Faroek zicb permit teerde te leven tussen een volk dat bet aan de allereerste nooddruft vaak ont brak. Hij bezat 35 millioen gulden, had 250 auto's en beschikte over 40 koks, terwijl zijn grondbezit 150.000 hectare besloeg. Pessimisten veronderstelden, dat zijn verdwijning toch geen invloed op de algemene toestand zou hebben. Stond achter en rondom Faroek niet een kring, die zoo blijven en zo spoedig mogelijk de zaak op de oude voet voort zetten? Egypte is een geschenk van de Nijl, zo zeide Herodotus, maar honderd grootgrondbezitters zijn overtuigd dat dit geschenk voor hen alleen bestemd is; tezamen bezitten zij bet grootste deel van de Egyptische bodem, en een nieuw bewind zal toch weer op ben moeten steunen. Bovendien, bezit is' bezit, de privaateigendom is een heilig recht, dat niemand ongestraft kan aan tasten. Deze pessimisten hebben echter buiten, de waard, in dit geval b'dten Naguib gerekend, die bet niet bij half werk wil laten. „Het gebruik van grond en productiemiddelen is belangrijker dan de eigendom daarvan," 20 schreef prof. Gerbrandv eens ïn zijn „De strijd voor nieuwe maatschappijv ormen", en in deze richting heeft Naguib gedacht en gehandeld. Het groot-grondhezit wordt onteigend (tegen schadeloosstel ling) en beschikbaar gesteld voor de daadloze" boeren. Niemand zal voort aan meer dan 80 ha. bouwland mogen bezitten. Het betekent niet, dat Egypte ïiu een hemgl op aarde zal worde- De nïeuwe wet zal bij haar» voering wel op tal van bezwaren slut-o ten, de nieuwe eigenaars of pachters zullen dadelijk nog wel geen ideale beheerders zijn. er zal gelegenheid ge noeg komen om te zeggenzie je wel, een chaos, dat is bet gevolg. Het betekent wel, dat bier princi pieel een stap van ongemene betekenis is gedaan. Want op de achtergrond van alle onrust in bet Oosten, die zich uit in nationalisme van allerlei vorm, ont waart men de sociale wanorde, dïe moet worden opgelost. En die lost men niet op-door een agressieve houding tegen Europa of tegen Israël, maar alleen door het stellen van een waarlijk sociale orde, die gerechtigheid en menselijke waardigheid tot basis heeft. Bovendien beeft zulk een daad posi tieve waarde als factor in de verhou ding tot Oost en West. Wie alleen maar oog heeft voor de dreiging van het communisme, zal als grootste zorg voe len de bewapening van Egypte en. zijn inschakeling in een oriëntaal defensie- blok. Maar de sterkste verdediging van een volk schuilt in zijn innerlijke con solidering. Met een rechtvaardige bodem verdeling is aan de communisti sche propaganda een machtig wapen uit banden genomen; en wie weet of de oorlog in Korea wel oost was uitge broken wanneer een ander bewind dan dat van Syngman Rhee de bakens had verzet toeo het getij verliep. Het zal er nu van afhangen in boe verre dit experiment slaagt; het is niet alleen van economische, maar vooral ook van psychologische betekenis, en de tweede kan geen blij vend effect hebben zonder de eerste. Mislukt de proef, dan is hei woord aan Moskou. Slaagt zij daarentegen, dan groeit uit een eeuwenoude feodaliteit een vrije boerenstand, die zich zijn mensenwaarde bewust wordt. De problematiek van Peraë 5§ in wezen geen andere. Het is mogelijk dat Mossadeq het olieconflict met de Anglo-Iranian op voor hem bevredigen de wijze krijgt opgelost, maar dan zal er meer moeten gebeuren, wil die olie niet in brand vliegen. Ze hangen de dingen samen. In het nabije Oosten schijnt nu het besef door te breken van iels, wat men in het Verre Oosten le laat heefi begrepen: dat d« beste afweer tegen een totalitair gevaar ge legen is in een radicale sociale hervor mingspolitiek. PARIJS. De Franse communis tische leider Maurice Thorez, die al bijna twee jaar In de Sow jet-Unie onder medische behandeling is, zal binnenkort naar Frankrijk terugke ren, zo deelt de communistische par ty te Parijs mede. De waarnemende partijleider Du- ctos, die dit op een bestuit rsvergade- ring meedeelde, zei dat Thorez zijn gezondheid herkregen had en zijn plaats ala partyleider weer zou in nemen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1952 | | pagina 1